Elektronika,

Sportovní sluchátka: na běhání, plavání aj. | Recenze, test

Sportovní sluchátka jsou vhodná pro všechny, kteří se při jakékoliv pohybové aktivitě neobejdou bez hudby nebo mluveného slova, tedy audio knížek. Pro sport jsou daleko vhodnější sportovní bezdrátová sluchátka než kabelové provedení. Sluchátka na běhání a další sporty by měla být odolná vůči potu, případně dešti a dobrou zprávou je, že většina modelů takto odolná je.

Využití najdou při celé řadě indoor i outdoor aktivit. Běžecká sluchátka se nechají beze všeho použít i jako sluchátka do posilovny, nebo na intervalový, či fitness trénink. Specialitou jsou pak vodotěsná sluchátka, která lze použít třeba na plavání.

V první řadě by při pohybu měla dokonale sedět na svém místě, mít ideálně nízkou hmotnost a kompaktní rozměry spolu s dostatečnou odolností vůči potu a vodě. U bezdrátových sluchátek je potřeba se zaměřit na výdrž baterie a obecně také na technické parametry, které ovlivňují kvalitu reprodukce hudby. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší sportovní sluchátka a jejich recenze.

Nejlepší sportovní sluchátka – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších sportovních sluchátek z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypVýdržOdolnost 
Niceboy Hive Sport recenze a testNiceboy Hive SportBezdrátová8 hodinIPX4
Xiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GL recenze a testXiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GLBezdrátová7 hodinIPX4
Bose SoundSport Wireless recenze a testBose SoundSport WirelessBezdrátová6 hodinIPX4
Sony MDR-AS210AP recenze a testSony MDR-AS210APKabelová-IPX4
QCY Phantom QY19 recenze a testQCY Phantom QY19Bezdrátová6 hodinIPX4
Beats Powerbeats3 Wireless recenze a testBeats Powerbeats3 WirelessBezdrátová12 hodinIPX4
BML E-series E3 recenze a testBML E-series E3Bezdrátová7 hodin-
Samsung Gear IconX recenze a testSamsung Gear IconXBezdrátová7 hodin-
JBL Reflect Mini BT recenze a testJBL Reflect Mini BTBezdrátová8 hodinIPX4
Koss BT190i recenze a testKoss BT190iBezdrátová4 hodiny-

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Niceboy Hive SportXiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GLBose SoundSport WirelessSony MDR-AS210APQCY Phantom QY19Beats Powerbeats3 WirelessBML E-series E3Samsung Gear IconXJBL Reflect Mini BTKoss BT190i
Frekvenční rozsah20 – 20 000 Hz20 – 20 000 Hz20 – 22 000 Hz17 – 20 000 Hz20 – 22 000 Hz20 – 20 000 Hz20 – 20 000 Hz20 – 20 000 Hz10 – 22 000 Hz20 – 22 000 Hz
Citlivost102 dB88 dB103 dB104 dB108 dB115 dB98 dB94 dB105 dB119 dB
Impedance32 ohm32 ohm32 ohm16 ohm32 ohm32 ohm33 ohm32 ohm32 ohm38 ohm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 sportovních sluchátek

Niceboy Hive Sport

Niceboy Hive Sport recenze a test

Intraaurální sportovní sluchátka Niceboy Hive Sport jsou spojená s možností využití na celou řadu sportovních aktivit. Jejich velkou výhodou je, že jsou bezdrátová a s přehrávacím zařízením se párují pomocí Bluetooth 4.1. Jejich celkový dosah činí až 10 metrů a zaujmou také odolností, stupeň krytí IPX4 zaručí odolnost proti prachu, vodě a samozřejmě také potu.

Mají velmi příznivou hmotnost, která činí jen 80 gramů. Na jedno plné nabití baterie dokážou hrát až po dobu 8 hodin a doba plného nabití trvá přibližně 2 hodiny. Akumulátor je integrovaný, jedná se o typ Li-Ion s kapacitou 110 mAh.

Sluchátka mají běžný frekvenční rozsah 20 Hz–20 kHz. Standardní je také impedance 32 ohmů a zaujme rovněž citlivost, která je 102 dB. Mají vestavěný mikrofon a po propojení s mobilním telefonem je lze využívat jako praktické handsfree.

Nízká váha, bezdrátové, dobrá citlivost
Delší doba nabíjení

Xiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GL

Xiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GL recenze a test

Sluchátka na běhání Xiaomi Mi Sports bluetooth ZBW4378GL jsou samozřejmě využitelné i na celou řadu jiných sportovních aktivit. Mají velmi elegantní vzhled, jsou velmi lehké – pouze 17,8 g a netypická hliníková zvuková komora podporuje kvalitu produkce. Unikátem je také tlumicí systém 3. generace, který se stará o velmi čistý zvuk a výborné odhlučnění okolí.

Sluchátka jsou bezdrátová a jsou kompatibilní s iOS i Android. Pomocí stisku 1 tlačítka lze ovládat pouštění hudby, ale také přijímat, stejně jako zavěšovat příchozí hovory. Mají protiskluzový design, díky kterému velmi dobře a bez problémů drží v uších.

Disponují certifikací IPX4, která zajišťuje odolnost vůči dešti a dalším možným negativním vlivům, jako je zejména prach a pot. Výdrž baterie je v celku dobrých 7 hodin a v pohotovostním režimu vydrží 280 hodin. Hodnota citlivosti činí 88 dB a jejich frekvenční rozsah je 20 – 20000 Hz.

Stylový design, pohotovostní doba, nízká váha
Horší citlivost

Bose SoundSport Wireless

Bose SoundSport Wireless recenze a test

Sportovní bezdrátová sluchátka Bose SoundSport Wireless jsou typu intraaural, tedy sluchátka určená přímo do uší. Spojení s mobilem nebo jiným zařízením je realizováno prostřednictvím Bluetooth a samozřejmostí je také bytelné provedení, které odolá jak drobnému dešti, tak potu.

Jejich součástí je vestavěná Li-Ion baterie, která na jedno nabití dodává energii po dobu 6 hodin. Inovativní je také možnost propojení s využitím technologie NFC. Nechybí kompatibilita jak se zařízením Android, tak se zařízeními iOS.

Jejich konstrukce má pokročilý tvar se silikonovými podporami, díky kterým dokonale drží v uších. Pokročilé je také využití speciální hydrofobní tkaniny. Váha je pouze 22,68 gramů, díky čemuž nejsou v uších téměř cítit. Na trh jsou dodávány v celé řadě zajímavých designových variant využívajících pestrých barev.

Nízká váha, barevný design, připojení NFC
Vyšší cena

Sony MDR-AS210AP

Sony MDR-AS210AP recenze a test

Běžecká sluchátka Sony MDR-AS210AP jsou všestranným pomocníkem každého sportovce. Kromě poslechu hudby disponují také mikrofonem a lze je tak použít na volání. Pro poslech jsou k dispozici reproduktory o velikosti 13,5 milimetrů, které zaujmou velmi dobrou hodnotou citlivosti, která činí 104 dB. Hodnota impedance je 16 ohmů.

Zaujmou rovněž frekvenčním rozsahem, který činí 17 Hz až 20 kHz. K zařízení se připojují klasicky pomocí kabelu, s využitím konektoru jack 3,5 mm. Kabel a jeho délka je s hodnotou 1,2 metrů naprosto dostačující.

Jsou dobře využitelné i při náročnějších sportovních aktivitách, jelikož díky upevňovacím očkům budou vždy dokonale sedět na svém místě. Zaujmou i odolností proti potu, stejně jako odolností vůči drobné stříkající vodě. Pozitivem je i moderní barevný design, který zaujme pro svou celkovou eleganci.

Dobrá citlivost, frekvenční rozsah, dobře drží na uších
Kabelová varianta

QCY Phantom QY19

QCY Phantom QY19 recenze a test

Bezdrátová sluchátka na běhání QCY Phantom QY19 lákají nejenom svou nízkou váhou nebo kompaktními rozměry, ale zaujmou také kvalitou zvuku, a to díky prvotřídnímu odhlučnění okolí. Pokud jsou plně nabitá, dokáží přehrávat hudbu až po dobu 6 hodin.

Mezi zajímavou technickou výbavu rozhodně patří podpora kodeku s označením aptX. Jejich spárování se zařízením, jako je například telefon, nebo chytré hodinky, probíhá pomocí Bluetooth verze 4.1. Nejde o možnost jedinou, jelikož model nabídne také podporu NFC.

Samozřejmostí je dobrá odolnost, kdy odolají potu, ale také stříkající vodě. V případě příchozího hovoru upozorní sportovce vibracemi. Při poslechu určitě zaujme prostorový efekt, čehož je docíleno i díky kvalitnímu 8 mm měniči. Sluchátka mají kromě zmíněných věcí podporu také kodeku aptX.

Prostorový efekt zvuku, podpora NFC, vibrace
Pro někoho složitější ovládání

Beats Powerbeats3 Wireless

Beats Powerbeats3 Wireless recenze a test

Fitness sluchátka Beats Powerbeats3 Wireless nabízejí standard s označením IPX4, který znamená ochranu proti vodě, potu či prachu. Na sport jsou tedy ideálním řešením. Zaujmu bezdrátovým provedením, které se se zařízením páruje pomocí Bluetooth Class 1. Součástí balení je praktické pouzdro na přenášení.

Přítomna je inovativní funkce podpory Siri, nebo zaujme dálkové ovládání Remote Talk na kabelu, či možnost využití mikrofonu. Integrovaná baterie má slušnou kapacitu, která zajistí možnost na plné nabití poslouchat hudbu až celých 12 hodin.

Špunty do uší jsou k dispozici ve 4 velikostech, díky čemuž si každý vybere podle svých potřeb. Pohodlnost zajišťuje také závěsná konstrukce za ucho. Pomocí duálních měničů nabízejí také špičkový zvuk a nabíjejí se jednoduše skrze USB port. Frekvenční rozsah je 20 – 20000 Hz a citlivost výborných 115 dB.

Podpora Siri, výdrž 12 hodin, výborná kvalita zvuku
Vyšší pořizovací cena

BML E-series E3

BML E-series E3 recenze a test

Sluchátka do posilovny BML E-series E3 lze využít i při celé řadě jiných sportovních aktivitách. Díky bezdrátovému provedení lze mít telefon, nebo jiné zařízení, až 10 metrů od místa, kde se cvičí – takový je jejich dosah. Párování je realizováno klasicky s využitím technologie Bluetooth. Díky dostupnému ovládacímu panelu na kabelu lze snadno nastavit nejenom hlasitost, ale přepínat také písničky.

Po nabití dokáží nabídnout výdrž až 7 hodin hraní hudby a to díky baterii s kapacitou 90 mAh. Součástí konstrukce je také mikrofon, skrze který lze pohodlně telefonovat. Unikátem jsou i dva zabudované magnety, kterými se sluchátka spojí, což usnadní jejich samotný transport, nebo si sluchátka můžete pověsit na krk.

Díky kovové konstrukci je zajištěna také dobrá odolnost. K dispozici jsou 3 velikosti špuntů, které zajistí, že budou sluchátka dokonale držet každému člověku. Potěší také intuitivní a snadné ovládání.

Magnety na zadní straně, dosah 10 metrů, intuitivní ovládání
Větší ovládací panel

Samsung Gear IconX

Samsung Gear IconX recenze a test

Sportovní sluchátka Samsung Gear IconX jsou moderním produktem této proslulé značky. Zaujme hlavně jejich konstrukce, která není nijak a ničím vzájemně propojena – jsou kompletně bezdrátové. Mají vlastní kapacitu 4 GB, díky které je není nutné používat s mobilním telefonem. Hudbu lze nahrát přímo do nich a použít je tak přímo jako samostatný přehrávač.

Skvělá je také jejich hmotnost, která činí pouze 8 gramů a samozřejmostí je i dostatečná výdrž, která na jedno nabití činí až 7 hodin. Ovládají se velmi intuitivně a jednoduše pouze dotykem, podle konkrétního typu dotyku se uskuteční zvolený úkon.

Kromě poslechu hudby nabízejí také funkce osobního trenéra. Sami dokážou detekovat konkrétní aktivitu a tak monitorují jak počet spálených kalorií, tak třeba i dobu, po jakou byla konkrétní sportovní aktivita vykonávána.

Bez kabelu, monitorování aktivity, paměť 4 GB
Vyšší pořizovací cena

JBL Reflect Mini BT

JBL Reflect Mini BT recenze a test

Sportovní bezdrátová sluchátka JBL Reflect Mini BT se mohou chlubit stupněm ochrany IPX4, která znamená dobrou ochranu jak proti cákající vodě, tak i proti potu. Jejich konstrukce dokáže zaujmout také malým ovladačem s baterií, kterým se pomocí 3 tlačítek snadno ovládají. Součástí konstrukce je rovněž kvalitní mikrofon.

Jedná se o bezdrátové provedení, jednoduše spárovatelné pomocí Bluetooth technologie. Mají zabudovanou baterii, která když se nabije, dokáže nabídnout energii na zhruba 8 hodin poslechu. Díky praktickému reflexnímu kabelu je lze pověsit i na krk a částečně dokáží plnit roli bezpečnostní.

Dokonalého zvuku si lze užít díky prémiovým 5,8 mm velkým měničům. Sekunduje jim frekvenční rozsah s hodnotami 10 Hz – 22 kHz. K dispozici jsou dále 2 ergonomické a 2 sportovní nástavce, díky kterým sluchátka dokonale padnou do uší.

Krytí IPX4, výdrž 8 hodin, frekvenční rozsah
Horší podání basů

Koss BT190i

Koss BT190i recenze a test

Sportovní sluchátka Koss BT190i patří do kategorie bezdrátových. Pro spárování je využívána osvědčená technologie v podobě Bluetooth 4.0. S ohledem na konstrukci lze sluchátka označit jako variantu in-ear, určenou pro sportovce. Na jedno nabití je možné poslouchat hudbu či cokoliv jiného po dobu 4 hodin, neboť kapacita použité baterie je jen 40 mAh.

Zaujmou především výbornou kvalitou zvuku, které odpovídá hodnota citlivosti 119 dB. Frekvenční rozsah má hodnotu klasickou, a to 20 Hz – 20 kHz. Nabíjení probíhá standardní cestou, s využitím dnes zcela běžného USB portu. Posledním důležitým parametrem je hodnota impedance, která je 38 ohmů.

Zaujme také jejich odolnost jak vůči klasické vlhkosti, tak i vůči potu. O to, aby držely dobře v uších, se starají hned 3 sady dodaných ušních nástavců. Kladem je i velmi nízká hmotnost, která je pouze 83 gramů.

Nízká hmotnost, dobrá citlivost, odolnost vůči vlhku
Výdrž pouze 4 hodiny

Jak vybrat sportovní sluchátka

Sportovní sluchátka primárně slouží pro poslech hudby během jakékoliv fyzické aktivity. Vybrat ty pravé je třeba podle vašich požadavků, v první řadě je dobré mít jasno v tom, jakou konstrukci preferujete. Lze samozřejmě zvolit klasická sluchátka na uši, která však nejsou na sport tak praktická a jsou spíše v pozadí. Jako vhodné se naopak jeví varianta bluetooth špuntů, nebo pecek.

Kabelová, nebo bezdrátová?

S ohledem na vámi preferované řešení můžete pořídit sluchátka kabelová, která se k přehrávači, nebo k telefonu připojují obvykle pomocí kabelu s konektorem jack 3,5 mm. Bývají levnější, ale kabel může během aktivity překážet. Jejich bezespornou výhodou je fakt, že se vám nevybijí. Nemají v sobě integrovanou baterii a tak dokud bude nabito přehrávací zařízení, budou hrát. Na druhou stranu je nepřipojíte k zařízením, která streamují hudbu pouze přes bluetooth, například chytré hodinky.

Oblíbenějším provedením jsou sportovní bezdrátová sluchátka. Kabel již není potřeba, jelikož jsou s mobilním telefonem spojeny bezdrátovou technologií s dosahem minimálně několika metrů. Nejběžněji se v tomto případě využívá technologie Bluetooth, která patří mezi standard jak u mobilů, tak smartwatch i u dalších moderních zařízení. Nejnovější modely však umí využívat i technologii NFC.

Výdrž baterie

Pokud jde o kabelové provedení, výdrž ovlivňuje kapacita akumulátoru samotného mobilu nebo přehrávače. Sluchátka jsou napájena z něho. V případě bezdrátových sluchátek ovlivňuje jejich výdrž kapacita integrované baterie v nich. Ta je obvykle v hodnotách desítek až stovek mAh a od toho se odvíjí následná výdrž. Horší sportovní sluchátka vydrží okolo 4 hodin, zatímco průměrná výdrž u kvalitnějších modelů je okolo 8 hodin. Kromě výdrže hraní rozlišujeme i dobu pohotovostního režimu, ta je v desítkách až stovkách hodin.

Zvukové parametry

Sportovní sluchátka by měla nabídnout odpovídající poslechový zážitek, s čímž pochopitelně souvisí jejich parametry. Základem je frekvenční rozsah, u kterého je jako minimum brána hodnota 20 – 20 000 Hz. Pokud je první hodnota nižší a druhá vyšší, je to jenom dobře, frekvenční rozsah je bohatší, avšak běžným člověkem již nerozpoznatelný. Další roli hraje hodnota citlivosti sluchátek. U tohoto parametru lze říci, že hodnota nad 100 dB je z hlediska kvality poslechu dobrou volbou. S citlivostí koresponduje také hodnota impedance neboli odporu sluchátek.

Odolnost

Sluchátka na běhání, nebo na jakoukoliv jinou sportovní aktivitu, by měla nabídnout určitý stupeň odolnosti. Standardem by dnes měl být stupeň krytí IPX4, který zaručuje, že sluchátka odolají klasické vlhkosti, drobným cákancům vody, ale i potu. Na trhu lze najít i modely pokročilejší, jako jsou vodotěsná sluchátka na plavání jak ve sladké, tak slané vodě.

Pohodlnost nošení

Běžecká sluchátka by měla v uších bezpečně držet i při různých pohybech. Tato schopnost je zajištěna různými prvky. Základním prvkem by měla být možnost využít různé druhy nástavců s ohledem na velikost ucha. Některé modely pro větší pohodlnost umožňují využít mechanismus k zavěšení na ucho, nebo speciální silikonové opory.

Další funkce a vlastnosti

Mezi základní funkce patří přítomnost mikrofonu a s tím spojená možnost telefonování a využití sluchátek jako handsfree. Část sluchátek z jejich konstrukce umožňuje také přepínání písniček, nebo pozastavení přehrávání. Mezi pokročilejší funkce a vlastnosti patří například možnost využít hlasovou asistenci Siri u zařízení s iOS. Část modelů může mít vnitřní paměť, díky které sluchátka fungují sami o sobě jako přehrávač, u dalších lze zase využít funkce osobního trenéra, kdy se automaticky detekuje aktivita a monitoruje se doba, nebo počet spálených kalorií.

4.4/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.