Děti,

Nejlepší sportovní kočárky: do terénu, lehké aj. | Recenze, test

Sportovní kočárek je obvykle druhou variantou, kterou pořizujete odrostlejšímu dítěti, pro které je hluboký model již nedostačující. Sporťák kočárek je pro tento účel jako stvořený, jelikož dítěti umožní výhled a rodiči snadný pohyb. Oproti hlubokým kočárkům má nižší hmotnost, ale sále větší stabilitu než populární golfky. Pokud jste na začátku pořídili kombinovaný typ, pak byste si s ním měli bez problémů vystačit a tento typ nemá smysl kupovat.

Rozdělit je lze na sportovní kočárky do terénu a do města. To, kde s ním budete obvykle jezdit, se podepisuje na vhodnosti konstrukce. Terénní kočárek s nafukovacími koly je ideální volbou pro rodiny na vesnici nebo v horském terénu, naopak ve městě bude poněkud nepraktickým. Tam se uplatní lehký sportovní kočárek, klidně s plastovými kolečky, který snáze vynesete do patra nebo prostředku MHD.

Zohlednit byste měli nejen hmotnost a nosnost kočárku, provedení koleček nebo jejich počet, ale i specifické vlastnosti. Například zda je s přehazovací rukojetí, jestli má nákupní koš nebo odpružení. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší sportovní kočárky a jejich recenze.

Nejlepší sportovní kočárky – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších sportovních kočárků z testů a hodnocení pro rok 2022.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Baby Jogger City Elite 2018Britax B-Motion 4 Plus 2018VALCO BABY Snap 4 2017Petite&Mars Street 20164Baby Rapid UniqueBabystyle Oyster Zero 2018X-lander Sport X-Run 2018Hauck Rapid 3R 2019Kinderkraft Grande
OdpruženíAnoAnoNeNeAnoAnoNeNeAno
Nákupní košAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
BarvaŠedáČernáDenimČernáŠedáOlivově zelenáČernáZelenáŠedá / Černá
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 sportovních kočárků

Baby Jogger City Elite 2018

Baby Jogger City Elite 2018 recenze a test

Sportovní kočárek Baby Jogger City Elite 2018 zaujme jak velkými koly, tak i tím, že jde o řešení v podobě trojkolky. To zvyšuje celkovou stabilitu, stejně jako se to podepisuje i na obratnosti. Unikátem je také systém skládání, který je patentovaný, a tak stejný způsob nenajdete na jiném modelu na trhu.

Nechybí bezpečnostní prvky, a to v podobě nastavitelných 5 bodových bezpečnostních pásů. O komfort jízdy se stará přední odpružené kolo, které je možné zaaretovat. Kola mají celkový průměr 30,5 centimetrů. Rodiče ocení polohovatelnou rukojeť.

Nechybí úložné prostory, jako je velký nákupní koš, ale i kapsa na drobnosti. Ve složeném stavu je k dispozici páska, která brání jeho rozložení. Celková hmotnost je 11,8 kilogramů a patří tak k těm těžším kočárkům. Nosnost modelu činí 34 kg, přičemž doporučená váha dítěte je 15 kg a jeho vnitřní prostor má 67 x 117 x 119 centimetrů.

Stabilita a manévrovatelnost, patentované skládání
Odpružení jenom předního kola

Britax B-Motion 4 Plus 2018

Britax B-Motion 4 Plus 2018 recenze a test

Kočárek sporťák Britax B-Motion 4 Plus 2018 má klasikou konstrukci, která využívá celkem 4 kola. Je vyrobený z hliníkové konstrukce, což snižuje jeho hmotnost. Ta činí konkrétně 10,5 kilogramu. Disponuje skládací mechanismem, který lze ovládat pouze jednou rukou. Zadní kola mají průměr 25,5 centimetrů, zatímco přední menší mají průměr 17 centimetrů.

Kočárek je určený všem dětem až do 17 kilogramů hmotnosti. Jeho celková nosnost však činí 24 kilogramů. Je zde započítána i nosnost koše na nákupy, která je dobré 4 kilogramy. O pohodlnost pro dítě se stará dobře tvarovaný sedák, který má rozměry 24 x 31 centimetrů.

Kočárek má možnost polohovat sedačku, až do samotného ležení. Nechybí kvalitní 5 bodový bezpečnostní pás, který chrání dítě. Ten se umí přizpůsobit výšce dítěte, jelikož je možné jeho nastavení hned ve 3 různých polohách. Ke kočárku je možné koupit adaptéry CLICK&GO.

Polohovací sedačka i madlo, snadné řízení po městě, kvalitní kola
Horší odpružení, sedačku nelze otočit

VALCO BABY Snap 4 Tailor Made Sport 2017

VALCO BABY Snap 4 2017 recenze a test

Lehký sportovní kočárek VALCO BABY Snap 4 Tailor Made Sport 2017 zaujme už tím, že ho lze snadno rozložit, ale také složit. A to jedním jediným pohybem díky systému CleanFold, který uchová v čistotě i samotné sedátko. Nechybí kvalitní brzdný systém, který funguje na principu kolébky. Manuálně tak musí dojít jak k aktivaci, tak i deaktivaci brzd.

Jde o model, který zaujme velmi nízkou hmotností. Ta je pouze 6,8 kilogramů. Přesto zaujme svými vlastnostmi, jako je například nosnost. Hmotnost převáženého dítěte totiž může být až 20 kilogramů. Samozřejmá je i vysoká stabilita a snadná manévrovatelnost.

V zadní části jsou 2 praktické kapsy na různé drobnosti. Ochranný oblouk je plně otevírací a bouda v XXL úpravě umí nabídnout dostatek prostoru. Přední kola mají průměr 17 centimetrů, zatímco kola zadní mají průměr 23 cm. Součástí balení je i nánožník.

Malá hmotnost, systém CleanFold, unikátní brzdy
Menší prostor pro nákup

Petite&Mars Street 2016

Petite&Mars Street 2016 recenze a test

Terénní kočárek Petite&Mars Street 2016 má celkem 4 kola. Zadní větší mají průměr 24 centimetrů, zatímco přední menší jsou spojeny s průměrem nižším. Konstrukce zaujme jak svou stabilitou, tak ovladatelností a bezpečností. Není určený pro úplně nejmenší děti, jelikož doporučenou hranicí je zde věk začínající na 6 měsících.

Unikátní je i celková nosnost kočárku, jelikož je určený pro děti až do 25 kilogramů hmotnosti. K celkové nosnosti je třeba připočítat také celkem 4 další kilogramy, které jsou spojeny s velkým spodním košem i na rozměrný nákup. Má nezávislé polohování opěrky i nohou.

Nechybí praktické odnímatelné bezpečnostní madlo, nebo také 5 bodové bezpečnostní pásy. V oblasti nožiček zaujme pogumování pro snadné čištění. Celková váha kočárku je 9,7 kilogramů. Vzhled je spojený s reflexní lemovací páskou, která má bezpečnostní funkci.

Nosnost 25 kg, polohovatelnost, aretace předních kol
Plastová kola

4Baby Rapid Unique

4Baby Rapid Unique recenze a test

Sportovní kočárek s přehazovací rukojetí 4Baby Rapid Unique je ideální volbou pro všechny, kteří hledají lehký sportovní kočárek s dobrým poměrem cena výkon. Určen je všem dětem od 6 ti měsíců, do hmotnosti 15 kg. Horní hranice je zároveň maximální nosnost a neměla by být z hlediska bezpečnosti překročena.

Potěší kvalitní kovová konstrukce a poměrně široké možnosti nastavení. Opěradlo se nechá sklopit jen jednou rukou pomocí pásku a to až do polohy vleže, nastavitelná je také opěrka nohou, nebo samotná rukojeť. Dítě je v sedačce v bezpečí díky použití 5 ti bodových bezpečnostních pásů.

Madlo je pro snadnější transportování odnímatelné, složený kočárek má rozměry 50x92x29 cm a v rozloženém stavu 50x78x108 centimetrů. Váha je poměrně nízká, jeho hmotnost je 8 kilogramů. Kočárek je vybaven 4 koly s tím, že přední jsou otočná a dají se i za aretovat. Potěší praktické detaily jako je multifunkční stříška, pláštěnka, držák hrníčku, nebo nákupní košík umístěný pod korbou kočárku.

Přední i zadní odpružení, dobrý poměr cena/výkon
Pro svá menší kolečka hlavně do města

Babystyle Oyster Zero 2018

Babystyle Oyster Zero 2018 recenze a test

Jeden z nejprodávanějších sportovních kočárků je Babystyle Oyster Zero 2018, který si poradí hlavně s cestou po městě. Má několik předností, jako je třeba nízká hmotnost, která u tohoto modelu činí jenom 7,9 kilogramů. Může tak plně zastat funkci běžných golfových kočárků.

Model je určený už pro děťátka od nejmenšího věku. Jejich maximální váha by měla vzhledem k nosnosti být nejvýše 20 kilogramů. Zaujmou jak kompaktní rozměry po složení, tak i samotné jednoduché složení. Unikátem je i polohování zádové opěrky, a to až do samotného lehu. Sedací část zase zaujme svou pohodlností, a to šíří 41 centimetrů, na kterou navazuje 91 cm jako délka této části.

Samotná kolečka jsou vyrobena z měkčeného polyuretanu, což je spojeno s maximální jízdním komfortem, podobně jako u nafukovacích kol. Pro lepší držení přímého směru je možné přední kola jednoduše zaaretovat. O bezpečnost se stará parkovací brzda ve spodní části rámu.

Velká sedací část, polohování opěrky, odpružení vpředu i vzadu
Spíše jen do města a tím limitované využití

X-lander Sport X-Run 2018

X-lander Sport X-Run 2018 recenze a test

Sportovní kočárek s nafukovacími koly X-lander Sport X-Run 2018 poskytne maximální možnou průchodnost terénem, stejně jako pohodlnost během jízdy. Navíc využívá systému 3 kol, což se podepisuje na jeho stabilitě. Unikátem je také samotné zavěšení zadních kol. Díky tomu všemu jde o model jak do města pro běžné pochůzky, tak i na pravidelné sportování.

Nechybí i jistota zabezpečení dítěte, a to pomocí 5 bodových pásů, které jsou pohodlně polstrované. Rodič zase ocení rukojeť s výškovým nastavením, nebo úchyt na tašku či držák nápoje. Zajímavostí je snadné složení, které má i pojistku pro bezpečné uskladnění.

Samotná hmotnost je příjemně nízká, protože je spojena s hodnotou 8,6 kilogramů. Nosnost tohoto modelu je 15 kilogramů. Díky šíři sedačky 32 centimetrů si dítě užije maximálního pohodlí. Zadní kola mají průměr 39 centimetrů a přední menší 30 centimetrů.

Nízká hmotnost, nafukovací kola, pohodlnost
Jenom do 15 kilogramů

Hauck Rapid 3R 2019

Hauck Rapid 3R 2019 recenze a test

Sportovní kočárek Hauck Rapid 3R 2019 je velmi povedený model, který se pyšný hliníkovým rámem a kvalitními potahovými látkami. Má také unikátní systém skládání, kdy jej do malého rozměru složíte během sekundy jednou rukou. S nástavbou Zero Plus 0+ jej lze používat dokonce od narození dítěte, není však součástí základního balení.

Má velká komfortní kola, která poskytnou dostatek pohodlí jak ve městě, tak hlavně v terénu, kde slušně filtrují nerovnosti. Podvozek Drive N Drive je dostatečně úzký, a proto s ním není potíž ani v menších obchodech. Potěší rovněž patentovaný systém bočního nárazu, nebo polstrovaný 5 ti bodový postroj. Má poměrně vyšší hmotnost 13 kg, ale také výbornou nosnost, která je 25 kilogramů.

Sportovní korba je dostatečně hluboká i prostorná, rukojeť lze výškově nastavit, aby ovládání vyhovovalo menším, i vyšším postavám. Prodlužovací bouda je vybavena okénkem a madlo lze pro úsporu místa při transportu, nebo skladování, odejmout. Přední kolečko je otočné o 360 stupňů a nabízí možnost aretace. Komponenty se na rám připevňují pomocí systému Easy-Fix a potěší přítomnost velkého nákupního koše.

Velká kola, velmi kvalitní zpracování, nosnost 25 kg, kompatibilní systém Easy-Fix
Vyšší hmotnost 13 kg

Kinderkraft Grande

Kinderkraft Grande recenze a test

Sporťák kočárek Kinderkraft Grande oceňují spotřebitelé jako skvělý model s ohledem k ceně a výkonu. Má poměrně nízkou hmotnost 9 kilogramů a potěší jeho slušná nosnost 15 kg. Pakliže s ním budete cestovat, oceníte jeho šikovné skládání a po složení minimální rozměry, složení navíc zvládnete jen jednou rukou, což mu dodává na praktičnosti.

Sedadlo pro dítě je prostorné a nad ním je velká skládací stříška. Podle slov výrobce by měly být všechny kola odpružené a jistě oceníte i prostor pod sedadlem, kam můžete dát nezbytnosti, nebo třeba menší nákup. Opěradlo má víceúrovňové nastavení a může se složit až do lehu. Kola jsou celoplastová, opatřená EVA pěnou, a podle některých spotřebitelů by jen mohla být větší.

Samozřejmostí je plnění evropských norem a vysoká stabilita, kterou zajišťuje robustní rám. Přední kola se mohou buďto otáčet, nebo je lze snadno aretovat. Na zadních kolech zase najdeme centrální brzdu, která spolu s dvojitou pojistkou proti složení zaručuje naprostou bezpečnost používání. Bezpečnost dítěte je zajištěna pěti bodovými bezpečnostními pásy s polstrováním a nastavitelnou výškou.

Dobrý poměr cena/výkon, skladnost, nízká hmotnost a snadná ovladatelnost
Kolečka by mohla být větší

Jak vybrat sportovní kočárek

Sporťák je považován za celkem všestranné řešení, které má vyplnit mezeru mezi klasickým hlubokým kočárkem pro nejmenší a golfkami. První kritérium výběru by mělo být spojené s tím, pro jak malé děti je. Některé, výrazně polohovatelné modely, jsou určené pro děti od 0+. Tedy od narození. Jiné jsou většinou doporučené pro děti od 6 měsíců.

Město nebo terén?

Sportovní kočárek může být využitý jak ve městě, tak i v terénu. Od toho se primárně odvíjí jeho konstrukce. Obvykle je sporťák kočárek univerzální, a tak zvládne obě možnosti. Pokud máte v plánu spíše město, je lepší volbou řešení, které má 4 kola. Pokud bude preferovat spíše terén, ale i sportovní aktivity, bude se vám lépe manipulovat s variantou, která má 3 kola. Jde o takzvanou trojnožku.

Co se týče hmotnosti, je vhodné volit do města lehčí model, do terénu těžší. Dále nelze opomíjet ani kola. Terénní kočárek by měl mít nafukovací kola, nebo nejmodernější odpružená. S pohybem v terénu by mělo souviset i odpružení. Pokud bude nastavitelné, jedině dobře.

Nosnost

Tu lze rozdělit do několika kategorií. Klíčová nosnost, se kterou je dětský kočárek vždy spojován, je spojena s maximální váhou dítěte. Většina modelů nabízí v tomto směru nosnost 15 kilogramů, přičemž pak ještě může být uváděna celková nosnost.

Dále je zvykem, že je součástí konstrukce také koš na nákup a další věci. I tady se mluví o určité nosnosti, která bývá obvykle 4 kilogramy. Další hmotnost mohou přidávat naplněné kapsy na drobnosti, pověšená taška či lahev s vodou.

Hmotnost

Váha kočárku má určitou roli, kterou je dobré vzít v potaz. Lehký sportovní kočárek je vhodnější do města, jelikož s ním snadno využijete MHD a ani vynesení do patra v domě nebude takový problém. Kočárek do terénu by měl být naopak těžší, jelikož se krom jiného i lépe ovládá. Pokud se podíváme na nejlehčí modely na trhu, tak se mluví o hmotnosti, která je pod 8 kilogramů. O něco těžší modely dosahují hmotnosti do 10 kilogramů, a ty nejtěžší tuto hranici přesahují.

Funkce a vlastnosti

Sportovní kočárek může mít mnoho praktických vlastností, jako je například přehazovací rukojeť. Pokud jde o ty hlavní, je dobrou volbou sportovní kočárek s nafukovacími koly, který snáze projde doslova jakýmkoliv terénem. Dále je dobrou vlastností možnost aretace předních kol, což se hodí při rychlejší a přímé jízdě. Mezi praktické vlastnosti patří také existence pásů. Dnes jsou standardem ty nejkvalitnější a nejbezpečnější, tedy 5 bodové.

4.3/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.