Sport a outdoor,

Vybíráme sportovní kočárek – Recenze 9 nejlepších

Sportovní kočárek je obvykle druhou variantou, kterou pořizujete odrostlejšímu dítěti, pro které je hluboký model již nedostačující. Sporťák kočárek je pro tento účel jako stvořený, jelikož dítěti umožní výhled a rodiči snadný pohyb. Oproti hlubokým kočárkům má nižší hmotnost, ale sále větší stabilitu než populární golfky. Pokud jste na začátku pořídili kombinovaný typ, pak byste si s ním měli bez problémů vystačit a tento typ nemá smysl kupovat.

Rozdělit je lze na sportovní kočárky do terénu a do města. To, kde s ním budete obvykle jezdit, se podepisuje na vhodnosti konstrukce. Terénní kočárek s nafukovacími koly je ideální volbou pro rodiny na vesnici nebo v horském terénu, naopak ve městě bude poněkud nepraktickým. Tam se uplatní lehký sportovní kočárek, klidně s plastovými kolečky, který snáze vynesete do patra nebo prostředku MHD.

Zohlednit byste měli nejen hmotnost a nosnost kočárku, provedení koleček nebo jejich počet, ale i specifické vlastnosti. Například zda je s přehazovací rukojetí, jestli má nákupní koš nebo odpružení. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší sportovní kočárky a jejich recenze.

Nejlepší sportovní kočárky – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších sportovních kočárků z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelHmotnostNosnostPočet kol 
Baby Jogger City Elite 201811,7 kg34 kg3
Britax B-Motion 4 Plus 201811,5 kg24 kg4
VALCO BABY Snap 4 20176,8 kg20 kg4
Petite&Mars Street 20169,7 kg25 kg4
4Baby Sport Rapid 20188,8 kg15 kg4
Babystyle Oyster Zero 20187,9 kg20 kg4
X-lander Sport X-Run 20188,6 kg15 kg3
Hauck Sport Rapid 3 201810,4 kg15 kg3
Britax B-Agile 4 20178 kg15 kg4

Porovnání parametrů

 Baby Jogger City Elite 2018Britax B-Motion 4 Plus 2018VALCO BABY Snap 4 2017Petite&Mars Street 20164Baby Sport Rapid 2018Babystyle Oyster Zero 2018X-lander Sport X-Run 2018Hauck Sport Rapid 3 2018Britax B-Agile 4 2017
OdpruženíAnoAnoNeNeAnoAnoNeAnoAno
Nákupní košAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
BarvaŠedáČernáDenimČernáČervenáOlivově zelenáČernáČernáHnědá
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 sportovních kočárků

Baby Jogger City Elite 2018

Baby Jogger City Elite 2018 recenze

Sportovní kočárek Baby Jogger City Elite 2018 zaujme jak velkými koly, tak i tím, že jde o řešení v podobě trojkolky. To zvyšuje celkovou stabilitu, stejně jako se to podepisuje i na obratnosti. Unikátem je také systém skládání, který je patentovaný, a tak stejný způsob nenajdete na jiném modelu na trhu.

Nechybí bezpečnostní prvky, a to v podobě nastavitelných 5 bodových bezpečnostních pásů. O komfort jízdy se stará přední odpružené kolo, které je možné zaaretovat. Kola mají celkový průměr 30,5 centimetrů. Rodiče ocení polohovatelnou rukojeť.

Nechybí úložné prostory, jako je velký nákupní koš, ale i kapsa na drobnosti. Ve složeném stavu je k dispozici páska, která brání jeho rozložení. Celková hmotnost je 11,8 kilogramů a patří tak k těm těžším kočárkům. Nosnost modelu činí 34 kg, přičemž doporučená váha dítěte je 15 kg a jeho vnitřní prostor má 67 x 117 x 119 centimetrů.

Stabilita a manévrovatelnost, patentované skládání

Odpružení jenom předního kola

Britax B-Motion 4 Plus 2018

Britax B-Motion 4 Plus 2018 recenze

Kočárek sporťák Britax B-Motion 4 Plus 2018 má klasikou konstrukci, která využívá celkem 4 kola. Je vyrobený z hliníkové konstrukce, což snižuje jeho hmotnost. Ta činí konkrétně 10,5 kilogramu. Disponuje skládací mechanismem, který lze ovládat pouze jednou rukou. Zadní kola mají průměr 25,5 centimetrů, zatímco přední menší mají průměr 17 centimetrů.

Kočárek je určený všem dětem až do 17 kilogramů hmotnosti. Jeho celková nosnost však činí 24 kilogramů. Je zde započítána i nosnost koše na nákupy, která je dobré 4 kilogramy. O pohodlnost pro dítě se stará dobře tvarovaný sedák, který má rozměry 24 x 31 centimetrů.

Kočárek má možnost polohovat sedačku, až do samotného ležení. Nechybí kvalitní 5 bodový bezpečnostní pás, který chrání dítě. Ten se umí přizpůsobit výšce dítěte, jelikož je možné jeho nastavení hned ve 3 různých polohách. Ke kočárku je možné koupit adaptéry CLICK&GO.

Polohovací sedačka i madlo, snadné řízení po městě, kvalitní kola

Horší odpružení, sedačku nelze otočit

VALCO BABY Snap 4 Tailor Made Sport 2017

VALCO BABY Snap 4 2017 recenze

Lehký sportovní kočárek VALCO BABY Snap 4 Tailor Made Sport 2017 zaujme už tím, že ho lze snadno rozložit, ale také složit. A to jedním jediným pohybem díky systému CleanFold, který uchová v čistotě i samotné sedátko. Nechybí kvalitní brzdný systém, který funguje na principu kolébky. Manuálně tak musí dojít jak k aktivaci, tak i deaktivaci brzd.

Jde o model, který zaujme velmi nízkou hmotností. Ta je pouze 6,8 kilogramů. Přesto zaujme svými vlastnostmi, jako je například nosnost. Hmotnost převáženého dítěte totiž může být až 20 kilogramů. Samozřejmá je i vysoká stabilita a snadná manévrovatelnost.

V zadní části jsou 2 praktické kapsy na různé drobnosti. Ochranný oblouk je plně otevírací a bouda v XXL úpravě umí nabídnout dostatek prostoru. Přední kola mají průměr 17 centimetrů, zatímco kola zadní mají průměr 23 cm. Součástí balení je i nánožník.

Malá hmotnost, systém CleanFold, unikátní brzdy

Menší prostor pro nákup

Petite&Mars Street 2016

Petite&Mars Street 2016 recenze

Terénní kočárek Petite&Mars Street 2016 má celkem 4 kola. Zadní větší mají průměr 24 centimetrů, zatímco přední menší jsou spojeny s průměrem nižším. Konstrukce zaujme jak svou stabilitou, tak ovladatelností a bezpečností. Není určený pro úplně nejmenší děti, jelikož doporučenou hranicí je zde věk začínající na 6 měsících.

Unikátní je i celková nosnost kočárku, jelikož je určený pro děti až do 25 kilogramů hmotnosti. K celkové nosnosti je třeba připočítat také celkem 4 další kilogramy, které jsou spojeny s velkým spodním košem i na rozměrný nákup. Má nezávislé polohování opěrky i nohou.

Nechybí praktické odnímatelné bezpečnostní madlo, nebo také 5 bodové bezpečnostní pásy. V oblasti nožiček zaujme pogumování pro snadné čištění. Celková váha kočárku je 9,7 kilogramů. Vzhled je spojený s reflexní lemovací páskou, která má bezpečnostní funkci.

Nosnost 25 kg, polohovatelnost, aretace předních kol

Plastová kola

4Baby Sport Rapid 2018

4Baby Sport Rapid 2018 recenze

Sportovní kočárek s přehazovací rukojetí 4Baby Sport Rapid 2018 nabídne možnost jejího velmi jednoduchého nastavení do správné polohy. Stejně tak ji lze i odejmout. Celý model navíc zaujme tím, že ho lze složit a opěradlo sklopit jenom 1 rukou. Určitě potěší jeho přijatelná hmotnost, jelikož u ní mluvíme o váze 8,8 kilogramů.

Zaujme i multifunkční stříška, která má okénko, které je na praktický magnet. O komfort pro dítě se stará nastavitelná operka nohou. Výška operky zad je příjemných 47 centimetrů. Zaujme i dobrá velikost sedáku, a to o hodnotě 34 × 36 × 44 cm.

Kola mají průměre 16,5 centimetrů a praktickou vlastností je celkové kvalitní odpružení. Kladem je i zateplený nánožník pro jídlu v chladnějším počasí. Maximální hmotnost dítěte, pro které je kočárek určený, činí 15 kilogramů.

Stříška s okénkem, zateplený nánožník, přední i zadní odpružení

Jen dvě polohy zad

Babystyle Oyster Zero 2018

Babystyle Oyster Zero 2018 recenze

Jeden z nejprodávanějších sportovních kočárků je Babystyle Oyster Zero 2018, který si poradí hlavně s cestou po městě. Má několik předností, jako je třeba nízká hmotnost, která u tohoto modelu činí jenom 7,9 kilogramů. Může tak plně zastat funkci běžných golfových kočárků.

Model je určený už pro děťátka od nejmenšího věku. Jejich maximální váha by měla vzhledem k nosnosti být nejvýše 20 kilogramů. Zaujmou jak kompaktní rozměry po složení, tak i samotné jednoduché složení. Unikátem je i polohování zádové opěrky, a to až do samotného lehu. Sedací část zase zaujme svou pohodlností, a to šíří 41 centimetrů, na kterou navazuje 91 cm jako délka této části.

Samotná kolečka jsou vyrobena z měkčeného polyuretanu, což je spojeno s maximální jízdním komfortem, podobně jako u nafukovacích kol. Pro lepší držení přímého směru je možné přední kola jednoduše zaaretovat. O bezpečnost se stará parkovací brzda ve spodní části rámu.

Velká sedací část, polohování opěrky, odpružení vpředu i vzadu

Spíše jen do města a tím limitované využití

X-lander Sport X-Run 2018

X-lander Sport X-Run 2018 recenze

Sportovní kočárek s nafukovacími koly X-lander Sport X-Run 2018 poskytne maximální možnou průchodnost terénem, stejně jako pohodlnost během jízdy. Navíc využívá systému 3 kol, což se podepisuje na jeho stabilitě. Unikátem je také samotné zavěšení zadních kol. Díky tomu všemu jde o model jak do města pro běžné pochůzky, tak i na pravidelné sportování.

Nechybí i jistota zabezpečení dítěte, a to pomocí 5 bodových pásů, které jsou pohodlně polstrované. Rodič zase ocení rukojeť s výškovým nastavením, nebo úchyt na tašku či držák nápoje. Zajímavostí je snadné složení, které má i pojistku pro bezpečné uskladnění.

Samotná hmotnost je příjemně nízká, protože je spojena s hodnotou 8,6 kilogramů. Nosnost tohoto modelu je 15 kilogramů. Díky šíři sedačky 32 centimetrů si dítě užije maximálního pohodlí. Zadní kola mají průměr 39 centimetrů a přední menší 30 centimetrů.

Nízká hmotnost, nafukovací kola, pohodlnost

Jenom do 15 kilogramů

Hauck Sport Rapid 3 2018

Hauck Sport Rapid 3 2018 recenze

Sportovní kočárek Hauck Sport Rapid 3 2018 zaujme svou ovladatelností. Konstrukce využívá 3 kola, přičemž kolo přední je možné buď zaretovat, nebo jednoduše otáčet o celých 360 stupňů. Dále zaujme také rukojeť s nastavitelnou výškou 30 centimetrů, která se tak perfektně přizpůsobí velikosti každého z rodičů.

Kočárek má opěradlo s páskem, díky čemuž není problém jeho změna do polohy vleže. Pro větší praktičnost nechybí koš pod sedákem, vhodný pro nákupy a řadu dalších věcí. O bezpečnost se stará 5 bodový pás na madlo, nebo také praktická a účinná brzda na obou kolech.

Zaujme i přijatelná váha, která činí 10,4 kilogramy. Dále nadchne pohodlnost pro dítě, jelikož šíře sedáku činí 36 centimetrů a celková délka opěrky je 45 cm. V případě úpravy je možné mluvit i o ploše pro ležení, která je spojena s rozměrem 91 centimetrů.

Poměrně nízká cena, velká kola, poloha vleže

Méně robustní konstrukce

Britax B-Agile 4 2017

Britax B-Agile 4 2017 recenze

Sporťák kočárek Britax B-Agile 4 2017 má příjemnou polstrovanou rukojeť, stejně jako odnímatelnou tašku pod stříškou, nebo prostorný koš na nákup. Ten má obvyklou nosnost 4 kilogramy. Toto všechno jsou přednosti, které ocení každý rodič. Samozřejmostí je snadné složení do kompaktních rozměrů, které je doplněno praktickou pojistkou.

O bezpečí dítěte se starají 5 bodové bezpečnostní pásy. Ty jsou prakticky nastavitelné, podle vzrůstu nejmenších. Kočárek je vhodný i pro větší děti, což potvrzuje také jeho nosnost, která činí dobrých 15 kilogramů. Zajímavostí je i systém CLICK & GO kompatibilní s množstvím autosedaček Britax.

Díky kvalitní a lehké konstrukci je jeho hmotnost pěkných 8 kilogramů. Přitom celkově dokáže uvézt až 22 kilogramů. Povrch sedátka není nijak malý a činí celkem 24 x 31 centimetrů, což znamená velké pohodlí pro dítě.

Kompatibilita s autosedačkami Britax, systém CLICK & GO

Nejdou polohovat nožičky

Jak vybrat sportovní kočárek

Sporťák je považován za celkem všestranné řešení, které má vyplnit mezeru mezi klasickým hlubokým kočárkem pro nejmenší a golfkami. První kritérium výběru by mělo být spojené s tím, pro jak malé děti je. Některé, výrazně polohovatelné modely, jsou určené pro děti od 0+. Tedy od narození. Jiné jsou většinou doporučené pro děti od 6 měsíců.

Město nebo terén?

Sportovní kočárek může být využitý jak ve městě, tak i v terénu. Od toho se primárně odvíjí jeho konstrukce. Obvykle je sporťák kočárek univerzální, a tak zvládne obě možnosti. Pokud máte v plánu spíše město, je lepší volbou řešení, které má 4 kola. Pokud bude preferovat spíše terén, ale i sportovní aktivity, bude se vám lépe manipulovat s variantou, která má 3 kola. Jde o takzvanou trojnožku.

Co se týče hmotnosti, je vhodné volit do města lehčí model, do terénu těžší. Dále nelze opomíjet ani kola. Terénní kočárek by měl mít nafukovací kola, nebo nejmodernější odpružená. S pohybem v terénu by mělo souviset i odpružení. Pokud bude nastavitelné, jedině dobře.

Nosnost

Tu lze rozdělit do několika kategorií. Klíčová nosnost, se kterou je dětský kočárek vždy spojován, je spojena s maximální váhou dítěte. Většina modelů nabízí v tomto směru nosnost 15 kilogramů, přičemž pak ještě může být uváděna celková nosnost.

Dále je zvykem, že je součástí konstrukce také koš na nákup a další věci. I tady se mluví o určité nosnosti, která bývá obvykle 4 kilogramy. Další hmotnost mohou přidávat naplněné kapsy na drobnosti, pověšená taška či lahev s vodou.

Hmotnost

Váha kočárku má určitou roli, kterou je dobré vzít v potaz. Lehký sportovní kočárek je vhodnější do města, jelikož s ním snadno využijete MHD a ani vynesení do patra v domě nebude takový problém. Kočárek do terénu by měl být naopak těžší, jelikož se krom jiného i lépe ovládá. Pokud se podíváme na nejlehčí modely na trhu, tak se mluví o hmotnosti, která je pod 8 kilogramů. O něco těžší modely dosahují hmotnosti do 10 kilogramů, a ty nejtěžší tuto hranici přesahují.

Funkce a vlastnosti

Sportovní kočárek může mít mnoho praktických vlastností, jako je například přehazovací rukojeť. Pokud jde o ty hlavní, je dobrou volbou sportovní kočárek s nafukovacími koly, který snáze projde doslova jakýmkoliv terénem. Dále je dobrou vlastností možnost aretace předních kol, což se hodí při rychlejší a přímé jízdě. Mezi praktické vlastnosti patří také existence pásů. Dnes jsou standardem ty nejkvalitnější a nejbezpečnější, tedy 5 bodové.

Vybíráme sportovní kočárek – Recenze 9 nejlepších
4.4 (88%) 20 votes