Outdoor,

Nejlepší spací pytle (spacáky): třísezónní aj. | Recenze, test

Spacák poskytuje tepelný komfort během nocování v přírodě, především ve stanu nebo v kempu. Proti chladu nejlépe izoluje tvar mumie, větší komfort pak nabízí dekový spací pytel, který může nabídnout dostatek prostoru i pro dva.

Podle výplně můžete zvolit buď péřový spacák s výbornou tepelnou izolací, avšak citlivostí na vlhkost, nebo ze syntetického materiálu, který je většinou lehčí a snese hrubší zacházení. Funkce výplně spočívá ve vázání molekul vzduchu a zadržování tepla uvnitř spacího pytle.

Na základě teplotního určení rozlišujeme tři kategorie spacích pytlů. Třísezonní spacák vyčnívá všestranností od jara do podzimu a je tak oblíbenou variantou. Zimní spacák je obvykle přizpůsoben do mrazu a extrémních podmínek. Kvalita materiálů a izolační vlastnosti jsou zde zásadní. Letní spacák je typicky lehký, ideální na kolo a pro přespání v teplejších podmínkách například na festivalech.

Zohlednit byste měli nejen rozměry a hmotnost, sezónní určení, tvar a konstrukci, materiál pytle a výplně, teplotní limity, ale i specifické vlastnosti. Například zde je spojovatelný, jestli má návleky na nohy, jaká je jeho skladnost nebo kvalita zipu a možnosti rozepnutí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší spacáky a jejich recenze.

Nejlepší spacáky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších spacáků z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelUrčeníTvarHmotnost 
Warmpeace Viking 600 recenze a testWarmpeace Viking 600TřísezónníMumie1075 g
Husky Gizmo recenze a testHusky GizmoTřísezónníDeka1990 g
Outwell Campion Lux Double recenze a testOutwell Campion Lux DoubleTřísezónníDeka2500 g
Prima Makalu recenze a testPrima MakaluTřísezónníMumie1800 g
Husky Anapurna recenze a testHusky AnapurnaZimníMumie2260 g
Prima Polar 1200 recenze a testPrima Polar 1200ZimníMumie1850 g
Husky Azure recenze a testHusky AzureZimníMumie2290 g
Coleman Biker recenze a testColeman BikerLetníMumie950 g
Trimm Scout recenze a testTrimm ScoutLetníMumie1650 g
Hannah Biker 100 recenze a testHannah Biker 100LetníMumie900 g

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Warmpeace Viking 600Husky GizmoOutwell Campion Lux DoublePrima MakaluHusky AnapurnaPrima Polar 1200Husky AzureColeman BikerTrimm ScoutHannah Biker 100
Komfortní teplota-345-9-12-10-714814
Limitní teplota-90-1-15-19-18-1410311
Extrémní teplota-28-5-16-32-28-38-22-2-111
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 spacích pytlů

Warmpeace Viking 600

Warmpeace Viking 600 recenze a test

Třísezonní péřový spacák Warmpeace Viking 600 je možné využít prakticky celoročně, a to i díky vnitřní náplni, kde je použito kachní peří zajišťující mimořádné tepelné vlastnosti. Z vnější a vnitřní strany je vyrobený z materiálu Loft Nylon DWR+.

Svým tvarem patří do skupiny takzvaných mumiových spacáků. Svou konstrukcí a zipem umožní spojení s dalším, a to stejného typu. V souvislosti s jeho provedením je nutné říci také to, že má takzvanou komorovou konstrukci.

Komfortní teplota je spojena s hodnotou –3 stupně Celsia. Teplota limitní má hodnotu -9 stupňů a pokud jde o uvedení té extrémní, mluvíme již o teplotě -28 stupňů. Na třísezónní spací pytel jde o velmi dobré hodnoty, kterým vděčí především péřové náplni. Ke spacáku lze také pořídit doplňky jako je péřový polštářek, lehké péřové boty nebo také merinovou vložku absorbující tělesnou vlhkost.

Tepelné vlastnosti (péřová výplň), lehký, různé velikosti
Podle ohlasů se občas zasekává zip

Husky Gizmo

Husky Gizmo recenze a test

Dekový spací pytel Husky Gizmo je vedený jako takzvaný třísezónní model. Jako jeho vnitřní materiál je použitý takzvaný Polycotton, v případě vnějšího pak Nylon Taffeta, který nese označení 70D 190T. Konkrétní označení konstrukce daného modelu je jako 2 vrstvá varianta a celková váha pro rozměr 220 x 90 cm činní 1 990 g.

Náplň, která je použita, je syntetická. Konstrukce a provedení spacáku nabídne i možnou spojovatelnost se stejným modelem. Tento je určený na běžné využití, jako je třeba kempování, kratší pobyt v přírodě, vodáctví a běžné stanování.

Hodnota takzvané extrémní teploty je u tohoto modelu spacáku -5 stupňů Celsia. Když se podíváme na teplotu limitní, tak je přesně na bodu mrazu. Hodnota komfortní teploty je 4 stupně Celsia nad nulou. I vzhledem k dekovému provedení tak přirozeně nemá takové izolační vlastnosti, ale nabídne více komfortu za běžných podmínek.

Dá se spojit s jiným či rozložit na deku, vrchní část slouží jako kapuce
Objem při sbalení

Outwell Campion Lux Double

Outwell Campion Lux Double recenze a test

Spacák pro dva Outwell Campion Lux Double je vedený jako 3 sezónní, což výrazně rozšiřuje možnosti jeho použití. Pro svou velikost je určený pro postavy až do výšky 195 centimetrů. Jedná se o dekový spací pytel, je vybavený kvalitním zipem, který nabídne snadné použití i díky využití technologie s názvem Easy Glide. Umožní také spojení dvou spacáků k sobě.

V případě teplotních parametrů je třeba říci, že hodnota extrém je na hranici -16 stupňů, což na dekový a třísezónní spacák není špatné. Limitní má hodnotu -1 stupeň Celsia a komfortu pak 5 stupňů Celsia nad nulou.

Jako vnitřní materiál spacáku je použitý 190T česaný 100% polyester. Jako materiál vnější je použitý ten s označením 190 T semiš. Jeho náplň je syntetická, s využitím materiálu Isofil. Hmotnost daného spacího pytle je 2 500 gramů.

Pro dvě vyšší osoby, i do chladného počasí
Vyšší váha

Prima Makalu

Prima Makalu recenze a test

Prima Makalu je dokonalý třísezonní spacák do mrazu. Dokazují to i limitní teploty. Ta komfortní má hodnotu -9 stupňů, limitní -15 stupňů a ta extrémní dokonce -32 stupňů Celsia. Výrobce uvádí také maximální teplotu pro jeho použití, která má hodnotu 13 stupňů Celsia nad nulou. Do teplejšího počasí se nehodí.

Jeho vnitřní a také vnější materiál je stejný, a to Pertex Quantum (duté vlákno). Jde o takzvaný mumiový model, který využívá kvalitní zipy YKK, které se snadno používají a lze si vybrat model se zapínáním na levé či pravé straně. Samotné zdrhovadlo je navíc umístěno pryč od obličeje.

Hmotnost spacáku je dobých 1,8 kilogramů. Jeho délka je až 220 centimetrů (na výběr je několik velikostí od 155 cm), a tak je vhodný i pro jedince s výškou do 195 centimetrů. Jako izolační materiál je použitá syntetika s označením Climashield APEX.

Do mrazu, kvalitní zip, cena/výkon
Vyšší objem

Husky Anapurna

Husky Anapurna recenze a test

Zimní spacák Husky Anapurna je určený do podmínek, kdy teploty vzduchu výrazně klesají pod bod mrazu. Hodnota takzvané komfortní teploty činí -12 stupňů, limitní -19 stupňů a extrémní teplota pak -28 stupňů Celsia.

Samotný tvar spacáku je takzvaný mumiový. Co nenabízí, to je možnost spojení s jiným. Zaujme svou maximální délkou o hodnotě 220 centimetrů, přičemž nejmenší začíná zhruba na 175 cm. Stejně tak má i přijatelnými rozměry ve sbaleném stavu, které činí 40 x 26 x 26 cm.

Jako vnitřní materiál je využitý Soft Nylon, zatímco na ten vnější materiál s názvem Tactel RipStop Nylon 40D 240T. Náplň je syntetická s využitím 7 kanálkového dutého vlákna. Hmotnost je vzhledem k parametrům lehce vyšší, a to 2260 gramů.

Teplotní komfort, kompresní obal, návlek na nohy
Drobný zip a navíc jen do půlky spacáku

Prima Polar 1200

Prima Polar 1200 recenze a test

Zimní péřový spacák Prima Polar 1200 je díky svým vlastnostem určený i do extrémních zimních podmínek. Dokládají to informace o jednotlivých limitních teplotách. Teplota komfortní má hodnotu -10 stupňů. Hodnota limitní teploty je -18 stupňů. Pokud jde o teplotu extrémní, tak zde výrobce uvádí hodnotu až -38 stupňů Celsia. Jde o variantu do skutečných zimních extrémů.

Konstrukce je typická mumiová. Jako vnější i vnitřní materiál je použitý ten s označením PERTEX MICROLIGHT 100 DWR+. Samotná náplň je z kvalitního husího peří, původem z Česka a nikoliv z Číny. Ke spacáku je i praktický kompresní pytel, který zmenší jeho velikost až o 40 procent.

Zaujme konstrukce komor, které mají tvar písmene V nebo dále 3D límec, díky kterému je oddělený prostor pro hlavu a také pro tělo. Samosvorný zip typu YKK je jistotou, že nedojde k samovolnému otevření.

Do extrémních podmínek, 3D límec, husí peří
Vnitřní límec přišitý k zipu jde hůř stáhnout a utěsnit

Husky Azure

Husky Azure recenze a test

Zimní spací pytel Husky Azure je vhodnou variantou do mrazu. Tomu nahrává kvalita provedení. Jako vnější materiál je použitý Soft Nylon, zatímco jako vnitřní je použitý Tactel RipStop Nylon 40D 240T. Náplň je syntetická, a to v podobě materiálu eXtherm-pro insulation s 4 kanálkovým vláknem.

Hodnoty teplot, které tento spacák charakterizují, jsou na zimní model trochu mírnější a spíše tak spací pytel řadí mezi třísezonní. Komfortní teplota je -7 stupňů, limitní -14 stupňů a ta s označením extrémní sahá k hodnotě -22 stupňů Celsia.

Konstrukce spacáku je mumiová kvůli vhodné tepelné izolaci. Díky kompresnímu obalu má kompaktnější velikost v době složení, a to 44 x 29 cm. Jeho klasické rozměry při rozložení mají hodnotu 90 x 220 cm a zip se nachází na levé straně. Váha odpovídá určení a má hodnotu 2,29 kilogramů.

Lze zcela rozepnout, protiskluzové plochy
Horší skladnost

Coleman Biker

Coleman Biker recenze a test

Lehký spacák na kolo Coleman Biker už podle svého názvu ukazuje, na co se hodí nejvíce. Jedná se také o lehké letní provedení, což jasně dokládá jeho nízká hmotnost, která má hodnotu jenom 950 gramů. Po složení se vejde kamkoliv při rozměrech 26 centimetrů na výšku, 30 centimetrů na šířku a jeho hloubka ve složeném stavu je 8 centimetrů.

Jako vnitřní materiál je užitý nylon s označením 190T. Jako vnější také nylon, s hodnotou 225T. Dle očekávání je náplň syntetická, konkrétně je použito 3 složkové vlákno s označením Isofill. Samotná konstrukce je jednovrstvá ve tvaru mumie.

Teplota označená jako komfort má hodnotu 14 stupňů, limitní 10 stupňů a pokud jde o hodnotu extrémní, tak ta se pohybuje na hodnotě 2 stupňů Celsia pod bodem mrazu.

Nízká váha, kapsa na cennosti, nepromokavý obal
Spíše pro teplejší noci

Trimm Scout

Trimm Scout recenze a test

Letní spacák Trimm Scout je zajímavým armádním modelem do mírnějších klimatických podmínek. To potvrzují také jeho parametry. Samotná komfortní teplota je kolem 8 stupňů, limitní 3 stupně a extrémní pak mínus 11 stupňů Celsia.

Tvar spacáku je klasický mumiový se zajímavým doplňkem, a to kapucí s moskytiérou proti hmyzu. Jeho vnitřním materiálem je stoprocentní Nylon ripstop ultralite WR. Vnějším je nylon klasický. Jako druh náplně je použita syntetika v podobě materiálu s názvem Thermolite Extra.

Hmotnost spacáku je 1 650 gramů. Jeho rozměry umožní pohodlný spánek i lidem s výškou 195 centimetrů, přičemž hodnota šířky je 85/35 cm. Zaujme snadnou údržbou, jelikož je možné nejenom jeho praní, ale také sušení v sušičce.

S moskytiérou, zvýšená měkkost, tepelné vlastnosti náplně
Pro někoho možná armádní vzhled

Hannah Biker 100

Hannah Biker 100 recenze a test

Letní spacák Hannah Biker 100 už svým názvem zaujme možností vzít ho na kolo, nebo do malého zavazadla. Pokud je sbalený, tak má rozměry jenom 16 x 30 centimetrů. Stejně tak zaujme svou velmi nízkou váhou, která je pouhých 900 gramů. Kdo hledá provedení, které nezatěžuje a nepřekáží, ten nešlápne vedle.

Je vedený jako letní, což jasně dokládají také jeho jednotlivé parametry. Hodnota komfortní teploty je 14 stupňů, limitní 11 stupňů a extrémní pak 1 stupeň nad nulou. Hodí se tak spíše pro teplejší letní nocování v přírodě.

Zajímavostí je, že je možné zvolit jak pravé, tak levé zapínání zipu. Vnitřním materiálem je Polyester 68D 185T. Materiálem vnějším zase verze Polyester WR 68D 210T. Praktická je rovněž kapuce ovladatelná jednou rukou.

Lehký spací pytel, nízká cena, skladnost
Možné zasekávání zipu při zapínání (tenká textilie)

Jak vybrat spacák

Spací pytel je v první řadě třeba vybírat podle teplotního určení. Tedy podle toho, v jakém ročním období bude používaný. Na základě toho ho lze rozdělit do tří hlavních kategorií, které jsou pro volbu klíčové.

Teplotní podmínky

Třísezonní spacák

Třísezónní spací pytle jsou atraktivní svou všestranností. Jak už napovídá název, spacák je použitelný hned ve 3 ročních období, a to od jara do podzimu. Tomu odpovídají i venkovní teploty, které se mohou pohybovat v rozmezí +20 až -10 stupňů.

Zimní spacák

Spacáky do mrazu a extrémních podmínek mají odpovídající provedení pro přespání v nízkých teplotách. Nejčastěji se uvádí rozsah od bodu mrazu po -25 stupňů. Jsou charakteristické kvalitním výrobním materiálem, větším objemem a hmotností.

Letní spacák

Varianta určená na nenáročné použití hlavně v letních dnech pro teploty, které dlouhodobě neklesají pod hodnotu 10 stupňů Celsia. Spacák je typicky lehký i pro transport na kolo a najde využití při kempování, vodáctví, na festivalech, při turistice nebo na chatě.

Tvar a rozměry

Nejoblíbenější je mumiový spacák, který má typický tvar pytle, s horní částí, která následně připomíná tvar mumie a kopíruje lidské tělo. Výhodou je tepelná izolace a skladnost. Podobný může být tvar oválný, který je volnější a méně obepíná lidské tělo, přičemž je určitým kompromisem mezi mumiovým a dekovým typem. Třetí variantou je dekový spací pytel, který je určený i pro širší jedince a umožní plnohodnotné rozepnutí a použití ve formě peřiny. Vhodný je do nenáročných podmínek, kdy tolik nezáleží na tepelné izolaci.

Rozměry jsou důležité hlavně při transportu v zavazadlovém prostoru auta, v batohu, nebo na kole. Mnohé jsou dodávány s takzvaným kompresním obalem, který dokáže jejich rozměry snížit i o 40 procent. Opět platí, že se velikost ve složeném stavu liší od toho, pro jaké období je spací pytel určený.

Velikost se liší také v rozbaleném stavu, tedy podle velikosti postavy. Obvyklá je délka kolem 220 centimetrů, což zajistí možnost pohodlného spánku pro člověka s výškou 195 cm. Podle určení se navíc mohou spacáky dělit na unisex, dámské a pánské. Podstatné přitom jsou specifika pánského a dámského těla, ale i hřejivost v oblasti nohou, která bývá u spacáků pro ženy větší.

Materiál výplně

Dále je třeba vybírat spací pytel podle použitých materiálů, kterými je řešena jejich výplň. U kvalitnějších modelů se stále sází na materiály přírodní, a tak je vyráběn péřový spacák, kde je jeho náplní kachní a husí peří. Výhodou je tepelný odpor a izolační vlastnosti nebo nižší hmotnost.

U levnějších modelů je nahrazený syntetickými materiály. Ty se mohou dělit do dalších kategorií. Je to buď využití takzvaných mikrovláken, kanálkových dutých vláken, nebo spirálových vláken. Výhodou je odolnost proti plísním a vlhkosti, nebo vhodnost pro alergiky. Je vhodné si pohlídat dostatečnou vzdušnost a příliš levné náplně, které mohou být málo odolné nebo i zdraví škodlivé.

Hmotnost

Hmotnost je důležitým parametrem hlavně při turistice a jiných aktivitách, kdy je nutné jeho delší přenášení. Na hmotnosti se ale podepisuje i materiál, vlastnosti a určení. Nejlehčí jsou letní spacáky, které mohou vážit i kolem 600 gramů. Tří sezónní spací pytle se obvykle pohybují v rozmezí 1,5 až 2 kg. U zimních spacáků do extrémních podmínek může často stoupat i nad 2 kg kvůli tloušťce a typu izolace.

Údržba a skladování

Mnohé spacáky kvalitního provedení jsou pro své materiály náchylné na jakoukoliv agresivní údržbu a skladování. Může dojít k lámán vláken i poškození peří. Oproti tomu jednoduché turistické modely jsou konstruovány tak, aby je bylo možné nejenom například prát v pračce, ale i bez obav umístit do sušičky. V obou případech ale velmi šetrným způsobem na minimum otáček. Po použití je také dostatečně vyvětrejte, abyste zabránili vzniku plísní.

4.6/5 - (43 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.