Elektronika,

Nejlepší soundbary: Test, recenze LG, Samsung aj.

Soundbar je jednou z alternativ k domácímu kinu. Reproduktor je ve tvaru lišty, která obsahuje sadu reproduktorů. Oproti klasické reprosoustavě je mnohem lepší volbou hlavně s ohledem na kompaktní rozměry, snadnou manipulaci i instalaci. Standardně je soundbar určen k TV pro vylepšení zvukového zážitku při sledování televize, ale lze ho propojit i s jinými zařízeními.

Určitě lze doporučit výběr soundbaru se subwooferem, a to z důvodu reprodukce silných a hlubokých bas, což je například u akčních filmů nezbytností. Ten může být buď vestavěný nebo samostatný aktivní. Externí subwoofer je mnohdy bezdrátový, takže nestěžuje propojení a manipulaci. Pro kvalitní hluboké basy by měl mít dostatečnou plochu membrány a odpovídající výkon zesilovače.

Zohlednit byste měli nejen počet kanálů (2.0, 2.1, 5.1), typ subwooferu, celkový výkon nebo vstupy a výstupy, ale i specifické vlastnosti. Například zda má WiFi, Bluetooth, FM tuner, nebo noční režim. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší soundbary a jejich recenze.

Nejlepší soundbary – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších soundbarů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Samsung HW-M360LG SJ4Samsung HW-J250Sony HT-RT3LG SJ3Yamaha YAS-207Sony HT-CT290Panasonic SC-HTB18Samsung HW-K335LG SJ6
BluetoothAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Wi-FiNeNeNeAnoNeNeNeNeAnoAno
FM tunerNeNeNeNeNeNeNeNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 soundbarů

Samsung HW-M360

Samsung HW-M360 recenze a test

Soundbar Samsung HW-M360 je unikátním subwooferem pro zajištění dokonalých hlubokých tónů. Hodnota celkového výkonu RMS je 200 W. Jelikož je bezdrátový, je možné využít také technologie Bluetooth. Unikátní dojem z poslechu dokáže zajistit technologie nesoucí název Surround Sound Expansion.

Opomíjet nelze ani praktický dálkový ovladač, kterým se ovládá jak samotný soundbar, tak i vaše televize. Dále samozřejmě není problém k soudbaru připojit také mobilní zařízení, ze kterého lze jednoduše přehrávat vybrané skladby.

Velmi dobře je kromě výkonu hodnocený také frekvenční rozsah 45 Hz – 20 kHz. Rozměry tohoto modelu jsou 7,5 x 53,5 x 70,5 mm a hmotnost činí 6,1 kilogramů. Určený je pro připojení nejenom k TV, ale i k domácím kinům.

Bezdrátové připojení, slušný výkon a zvuk
Nemá HDMI

LG SJ4

LG SJ4 recenze a test

Soundbar LG SJ4 zaujme jak svým povedeným designem v různých barvách, tak i svým výkonem. Ten celkově činí 300 W. Zajišťuje ho dvojice reproduktorů s výkonem 60 W, které doplňuje ještě subwoofer, který má výkon 180 W. Celkově lze tento model označit jako soundbar 2.1. Kladem jsou také jeho dekodéry Dolby Digital a DTS.

Opomenout nelze ani vstupy a výstupy. Pro přehrání vlastní hudby je zde například port USB. Dále je k dispozici také HDMI vstup/výstup, ale i portable In vstup a optický vstup. Samozřejmostí je možnost bezdrátového připojení pomocí Bluetooth.

Součástí balení je také dálkový ovladač, který je určený na všechna potřebná nastavení. Nechybí možnost ponechání v pohotovostním režimu. Celková hlasitost tohoto modelu je 82 dB. Zaujme také bodovým LED displejem, který usnadní nastavení, nebo nočním režimem.

Cena/výkon, dálkový ovladač, HDMI
Podle ohlasů slabší výšky

Samsung HW-J250

Samsung HW-J250 recenze a test

Soundbar Samsung HW-J250 je unikátní svou kombinací, kterou charakterizuje provedení s označením 2.2. To z něho dělá model, který kromě klasických reproduktorů nabídne také 2 reproduktory basové. Celkově je schopný nabídnout výkon, který má hodnotu 80 W. Také disponuje jedním USB vstupem pro přehrání vlastní hudby. Ideální pro připojení externího, popřípadě i flash disku.

Mezi přehrávané formáty patří celá škála možností, a to konkrétně souborů AAC, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA. Dále nechybí ani klasický a používaný optický vstup. Dokáže nabídnout i bezdrátové propojení, a to díky využití technologie Bluetooth.

Součástí balení je samozřejmé dálkové ovládání, které usnadňuje jeho použití. Opomíjet nelze také celkem povedený design, který skvěle padne do moderních interiérů. Čím nedisponuje, to je FM tuner, popřípadě také Wi-Fi modulem.

Optický kabel v balení, 7 pásmový ekvalizér, nízká cena
Bez subwooferu (spíše pro méně náročné uživatele)

Sony HT-RT3

Sony HT-RT3 recenze a test

Sony HT-RT3 je soundbar 5.1. Jedná se tak o systém domácího kina, kde hlavní roli hraje designový soundbar umístěný pod televizí. Daný koncept zaujme tím, že dokáže nabídnout velmi dobrý výkon. Ten je celkově až 600 W. Také nechybí plus spojené s prostorovým zvukem, pokud dojde ke správnému uspořádání.

Nechybí unikát v podobě bezdrátových technologií. Tou klasickou je rozhodně Bluetooth. Pokud jde o možnost číslo dvě, je to technologie NFC. Kladem je také zabudovaný digitální zesilovač S-Master, který má vliv na výsledný prožitek z hudby, nebo bezdrátový subwoofer.

Dále nelze opomenout ani HDMI ARC, stejně jako i optický vstup pro připojení přehrávačů Blu-ray a DVD. Co je bráno jako samozřejmost, to je i USB rozhraní, které umožní připojit disk s vlastní hudbou.

Varianta 5.1, Bluetooth a NFC, zesilovač S-Master
Přehrávání z USB jen MP3

LG SJ3

LG SJ3 recenze a test

Soundbar LG SJ3 je skvělou, a hlavně také designovou kombinací reproduktorů a subwooferu. Díky tomu nabídne kvalitní výkon, který má hodnotu 300 W. To znamená hodnotu 2 x 50 W u klasických reproduktorů. Ty následně doplňuje subwoofer, o kterého je k dispozici výkon celých 200 W.

Systém reproduktorů 2.1 zaujme také dekodéry s označením Dolby Digital a DTS pro možnost ještě lepšího zvukového zážitku. Nechybí také USB port, který umožní přehrát vlastní hudbu. To lze i z telefonu, a to po jednoduchém připojené s využitím technologie Bluetooth.

Mezi další klady lze zařadit i Portable In vstup, optický audio výstup, stejně jako také LED displej, který zobrazí aktuální nastavení. Nechybí také možnost využití praktického pohotovostního režimu. K dispozici je rovněž dálkové ovládání.

Kompaktní rozměry, 2 režimy ekvalizéru, výkon
Nejde přidělat na stěnu

Yamaha YAS-207

Yamaha YAS-207 recenze a test

Soundbar Yamaha YAS-207 disponuje bezdrátovým subwooferem. Celková hodnota hudebního výkonu činí 200 W. Polovinu, tedy 100 W je dáno reproduktorům a zbývajících 100 W zase subwooferu. Samozřejmá je také existence Bluetooth 4.1 pro možnost bezdrátového připojení.

Zaujme hned 3 dekodéry, a to konkrétně Dolby Digital, DTS a Dolby Pro Logic II. Dále ve výbavě tohoto modelu nechybí také dnes praktické HDMI, nebo klasika v podobě portable In vstupu, stejně jako optického audio vstupu.

Nechybí ani další technologické vychytávky, jako například 4K Pass-through i 3D Pass-through, stejně jako podpora CEC, ARC, a dále Auto Lip-Sync. Tento model má také LED kontrolky signalizující hlavní informace související s provozem. Co lze považovat za mínus, je jednoznačně absence USB vstupu.

Dynamický zvuk a výkon, 3 dekodéry, útlý design
Někteří zmiňují slabší výšky, absence USB

Sony HT-CT290

Sony HT-CT290 recenze a test

Soundbar Sony HT-CT290 nese označení 2.1, což znamená že kromě základu je k němu k dispozici také samostatný subwoofer. Celkový výkon daného modelu je 300 W. Nabídne řadu funkcí, které se podepisují na dokonalém zvukovém zážitku. A to třeba S-Force Front Surround, stejně jako známý Dolby Digital.

Nechybí také možnost využít výběru ze 3 zvukových efektů. Možnost moderních připojení nabídne třeba HDMI, který doplňuje standard v podobě optického vstupu. Dále je možné i bezdrátové propojení, jelikož tento model nabídne Bluetooth modul. Díky němu lze hudbu streamovat třeba z mobilního telefonu.

K dispozici je také USB port, který nabídne možnost přehrání vlastní hudby z klasického disku. Ovládání je možné řešit jednoduše prostřednictvím dálkového ovladače v balení. Tento soundbar navíc umožňuje snadné ukotvení na zeď.

Ukotvení na zeď, čistý zvuk, USB a HDMI
Chybí HDMI kabel

Panasonic SC-HTB18

Panasonic SC-HTB18 recenze a test

Soundbar Panasonic SC-HTB18 disponuje kanály 2.1, což znamená využití jak klasického soundbaru, tak i doplňkového subwooferu. Celkový výkon, kterým toto řešení disponuje, je 120 W. Ten se dělí mezi 30 W výkonu reproduktorů, kdy má 30 W každý z nich. Zbytek míří do subwooferu. Ve výbavě nechybí ani klasický digital audio output pro připojení.

Připojení je možné realizovat pomocí Bluetooth. Lze ho tak propojit s telefonem a jednoduše streamovat vlastní hudbu. O dokonalý výsledek se dokáže postarat také technologie Clear Voice, která zajistí čistotu jakéhokoliv zvukového projevu.

Zaujme také vzhled, díky designu, který je označován jako Delta Form Design. Ten se může stát zajímavým doplňkem každého interiéru. Kromě možnosti postavení na stolek pod televizi nechybí ani praktická a jednoduchá možnost přimontování na zeď.

Technologie Clear Voice, Delta Form Design, Bluetooth
Slabší výkon, absence USB

Samsung HW-K335

Samsung HW-K335 recenze a test

Soundbar Samsung HW-K335 je kvalitní 2.1 řešení s kabelovým subwooferem. Mezi přednosti patří třeba funkce TV SoundConnect, stejně jako analogový i optický audio vstup. Nechybí také jistota kvalitního zvukového projevu díky využití technologie nesoucí označení Dolby Digital 2ch. Hmotnost tohoto modelu je 4,3 kilogramů.

V případě zájmu o přehrání vlastní hudby je možné díky USB portu připojit vlastní externí disk. K dispozici je také technologie Bluetooth, která umožní spárování s telefonem. Přes něho lze hudbu streamovat a soundbar také ovládat.

Výkon je dostatečných, byť porovnatelně nižších 130 W. Ve výbavě dále najdete praktický Samsung Audio Remote App. Rozměry nijak nevybočují ze současného standardu a mají hodnotu 907,5 × 53,5 × 70,5 mm. Unikátem výbavy je také Wi-Fi modul.

Možnost ladění basů a výšek, přednastavený ekvalizér, Wi-Fi modul
Kabelový subwoofer

LG SJ6

LG SJ6 recenze a test

Soundbar LG SJ6 si získá pozornost už svým atraktivním stříbrným provedením. Opomenout nelze také systém reproduktorů s označením 2.1. Model rozhodně láká i na velký výkon, který je celkově 320 W. ten je rozdělený mezi 2 reproduktory o 60 W dále také samotný subwoofer, který má hodnotu výkonu 200 W.

Co tomuto modelu dále nechybí, to jsou 2 dekodéry, konkrétně s označením Dolby Digital a DTS. Samozřejmou výbavou je i Bluetooth pro spárování s mobilním telefonem a pro možnost streamování hudby. Tu lze mít také na USB disku, díky existenci tohoto portu.

Dále lze zmínit přítomnost HDMI, ale i portable In vstup, nebo audio optický vstup. Připojení k internetu je možné realizovat přes kabel, nebo prostřednictvím integrovaného Wi-Fi modulu. Zaujme také LCD displej pro zobrazení důležitých informací.

Wi-Fi a konektivita obecně, kvalitní zvuk a prostorový efekt
Vyšší pořizovací cena

Jak vybrat soundbar

Soundbar nejen, že dokáže zajistit lepší zvuk při sledování televize, ale hodí se i jako reproduktor k přehrávání vlastní hudby. Při výběru se dá hledět hned na několik parametrů. Společně se podíváme na ty, které by se daly označit za nejvýznamnější. Pro někoho jistě hraje roli také design, jelikož může být skvělým doplňkem interiéru.

Počet kanálů

Jde o zcela zásadní informaci. Pokud budeme konkrétní, tak základem jsou modely 2.0, které hrají jenom stereo a dnes už nejsou tolik běžné. Klasikou jsou dnes soundbary 2.1, které mají dva reproduktory, dále doplněny subwooferem, který dodává hlubší basy.

Dále se lze setkat i s variantami 3.0, kde jsou stereo reproduktory doplněny o variantu mluveného slova. Asi největší zážitek poskytne soundbar 5.1, který je rozšířený ještě o zadní kanály. Jde už o velmi podobnou variantu ke klasickým domácím kinům.

Typ subwooferu

Dají se pořídit dvě rozdílné varianty. Ta první je známá u jednodušších modelů, kde je subwoofer vestavěný v těle soundbaru. Výhodou je pouze jeden kus reproduktoru, ale nevýhodou horší basy. Zcela opačně je to u samostatného aktivního subwooferu, který má lepší basy, ale je třeba řešit prostor s jeho umístěním.

Možnosti propojení

Primárně je soundbar využívaný pro zlepšení zvukového dojmu při přehrávání programů z televize. Může však být připojitelný i k dalším zařízením. Zde hraje roli takzvaná konektivita. Když se podíváme na výčet současných možností, tak se sem řadí HDMI, stejně jako to může být digitální optický výstup. Když jde o ty starší nebo doplňkové možnosti konektivity, je to třeba koaxiální výstup, stejně jako to může být 2× RCA vstup, ale i klasický sluchátkový výstup.

Přehrávání vlastní hudby

Kromě toho, že jde o doplňkový reproduktor k televizi, měl by nabídnout i možnost přehrávání vlastní hudby. Toho může být docíleno dvěma způsoby. Některé soundbary mají USB port, který slouží k připojení externího disku. Na tom jsou uloženy hudební soubory, které jsou následně přehrány. U tohoto řešení by měla být řešena i kompatibilita s řadou formátů. Problémem by neměly být ty nejznámější, a to AAC, FLAC, MP3, OGG, WAV nebo WMA.

Druhé řešení je možnost spojená s využitím Bluetooth, kdy dojde ke spárování s mobilním telefonem. Toto má výhodu v tom, že není nutné řešit kabely ani podporu souborů, jelikož toto je řešeno na straně telefonu. Negativem může být možnost jeho vybití, popřípadě dosah. U moderních Bluetooth modulů však ani toto není zase až tak velký problém.

Další funkce a vlastnosti

Dále je možné přihlédnout i k dalším funkcím a vlastnostem. Zcela běžné je dnes například to, že je dodáván s dálkovým ovládáním, pomocí kterého ho lze nastavovat a dále ovládat. Některé soundbary umožňují ovládat zařízení i mobilním telefonem, a to po jeho spárování a využití speciální aplikace.

Dále může mít daný model různé druhy displejů, od klasického LED zobrazení, až po kvalitní LCD displej, který zobrazuje všechny aktuální stavy a nastavení. U pokročilejších modelů lze získat také Wi-Fi modul. Ten je určený k připojení k internetu, díky čemuž je možné přistupovat k obsahu, jaký nabízejí například služby Spotify nebo Deezer.

4.3/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.