Zahrada,

Solární sprchy: test, recenze | Nejlepší zahradní sprchy

Solární sprcha se hodí primárně na zahradu k osprchování před nebo po vstupu do bazénu, případně vířivky, aby se voda tolik neznečišťovala a nezvyšovalo vám to náklady na chemii k údržbě vody. Venkovní sprchu lze využít také pro osvěžení v teplých letních dnech, po práci na zahradě nebo sportovních aktivitách. Výhodou zahradní sprchy se solárním ohřevem je především bezplatný a ekologický zdroj teplé vody.

Tělo solární sprchy je tvořeno zásobníkem vody, který ohřívají sluneční paprsky přibližně na 40 °C (někdy udávaná hodnota 60 °C není příliš reálná). Velká část venkovních sprch má kohout pro regulaci teploty vody, takže se nepopálíte horkou vodou. Obecně se dělí na pevné a přenosné solární sprchy s objemem do 10 l pro rychlé opláchnutí, a kolem 25 l ke kratšímu osprchování. Větší solární sprcha má až 40 l, což umožní očistu více osobám po zhruba 15 minut.

Zohlednit byste měli nejen objem zásobníku, výšku, hmotnost, maximální tlak nebo materiál (hliník, plast), ale i specifické vlastnosti. Například zda je pevná nebo přenosná, jestli má kohoutek na nohy, a zda ji lze na zimu ponechat nebo je nutné ji uložit. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší solární sprchy a jejich recenze.

Nejlepší zahradní solární sprchy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších zahradních solárních sprch z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 HANSCRAFT Blue Rainbow 3Marimex UNO 20GF Sunny Style PremiumBrilix Fantasy RainMarimex UNO 14HECHT 300908HANSCRAFT Blue Rainbow 2Marimex Sun 10992017Bestway Clean Pool TropicMarimex UNO 35
Maximální tlak3,5 bar3 bar3 bar-3 bar-3,5 bar3 bar-3 bar
Kohoutek na nohyAnoAnoNeAnoNeNeAnoNeNeAno
MateriálHliníkPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlast
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 venkovních sprch

HANSCRAFT Blue Rainbow 3

HANSCRAFT Blue Rainbow 3 recenze a test

Solární sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 3 zaujme svou konstrukcí, která imituje podobu klasické sprchy. Je vyrobena z hliníku a doplněna černým nátěrem, který napomáhá k ohřevu vody. Celková výška tohoto modelu je 214 centimetrů. Ani vyšší osoby tak nebudou mít se sprchováním problém.

Kapacita vody u této solární sprchy je 40 litrů, což je nadprůměrná hodnota poskytující komfort dlouhého sprchování. Nechybí systém EasyKlip, kterým lze jednoduše připojit zahradní hadici. Maximální tlak sprchy, který může být vytvořen, má hodnotu 3,5 barů. Stabilitu pak podpoří kotvicí patka a nespálení zase systém na mísení studené a ohřáté vody.

Propracovanost tohoto modelu podpoří také existence chromové baterie, stejně jako nechybí ani praktický kohoutek určený na hygienu nohou. Sprchu rovněž není třeba na zimu demontovat, pouze z ní vypustíte veškerou vodu.

Velký objem nádoby, atraktivní vzhled, hliníkové provedení
Sprcha po uzavření ještě dotéká

Marimex UNO 20

Marimex UNO 20 recenze a test

Zahradní sprcha Marimex UNO 20 nabídne jednoduchý a také ekologický ohřev, a to pomocí bezplatné sluneční energie. To vše díky tomu, že jako solární kolektor slouží celé její tělo. Kapacita daného modelu je 22 litrů vody. Aby bylo možné sprchování pod odpovídajícím tlakem, je nutné její napojení na vodovodní řad.

Komfort zvyšuje horní sprchovací hadice, kterou je možné pomocí kloubu jednoduše polohovat. Díky praktickému ventilu je možné nastavit optimální tepotu vody tak, aby byla maximální příjemná pro každou sprchující osobu.

Maximální tlak, který sprcha takzvaně zvládne, má hodnotu 3 bary. Stabilitu zajišťuje kotevní deska. Ta má rozteč 130 mm a celkem 4 otvory o průměru 9 milimetrů. Součástí balení je i hadicová rychlospojka pro napojení.

Nastavitelná hlavice, lehká sprcha, rychlý ohřev
Horší stabilita (málo zpevněný přechod z tělesa válce na základnu)

GF Sunny Style Premium

GF Sunny Style Premium recenze a test

Přenosná solární sprcha GF Sunny Style Premium je zajímavá tím, že ji lze lehce rozmontovat, přenést a zase snadno smontovat. To se hodí také při zimním uložení. Napojení na zdroj vody je velmi jednoduché díky dostupným 2 rychlospojkám a také díky hadici o délce 10 metrů, která je součástí balení této sprchy. Nechybí ani potřebné šroubení.

Její případný transport usnadní i fakt, že její váha je jenom 7 kilogramů, čímž patří mezi lehčí modely. Solární zásobník je umístěný ve spodní části a má celkovou kapacitu 8 litrů. Možné je jeho připojení na stálý zdroj vody.

Sprcha má bezpečnostní tlakový ventil, který eliminuje jak přetlak, tak přehřátí. Zaujme možnost nastavení výšky sprchy, který může být 1,4 metrů v případě nejnižší hodnoty, nebo naopak o velikosti 2,1 metrů v případě nejvyšší.

Nastavitelná výška, přenosná, nízká váha
Chybí návod na sestavení

Brilix Fantasy Rain

Brilix Fantasy Rain recenze a test

Venkovní sprcha Brilix Fantasy Rain má tělo oválného tvaru a zajímavého designu. Ten je spojený také s barvou antracit a také stříbrným panelem. Zaujme velká sprchová hlavice pro dokonalé umytí. Součástí konstrukce je také praktický kohoutek určený na umytí nohou. Veškeré ovládání je vyvedeno v designovém a kvalitním nerezovém provedení.

Celkový objem vody, který se do této sprchy vejde, činí 35 litrů. Sprcha má dostatečnou výšku, která je zhruba 217 centimetrů. Disponuje také bočním ventilem, který je určený pro snadné napojení hadice, která bude zdrojem vody a pro funkčnost sprchy je nutné její připojení.

Váha daného modelu je kolem 15 kilogramů. Díky kotvící patce, která je navíc vyrobena z kovu, je zajištěna potřebná stabilita za všech okolností. Jistotou je samonosná konstrukce i tělo (plastové), které samo slouží jako solární kolektor.

Cena/výkon, velký objem, kohoutek na nohy
Zbytečně velká sprchová hlavice

Marimex UNO 14

Marimex UNO 14 recenze a test

Přenosná zahradní sprcha s ohřevem Marimex UNO 14 je plastovým modelem, který má zásobník, který pojme celkem 14 litrů vody. Ten se nachází v celém těle sprchy. To zároveň slouží jako kvalitní solární kolektor, pomocí kterého se tekutina ohřívá. Díky rychlospojkám lze snadno připojit kromě vodovodního řádu i běžnou zahradní hadici a zajistit potřebný zdroj vody.

Maximální povolený tlak do armatury činí 3 bar. Také zaujme fakt, že sprchovací hlavice s hadicí jsou odnímatelné, díky čemuž se lze komfortněji osprchovat. Plastové provedení zajišťuje nízkou hmotnost, která je pouhých 5,4 kilogramů, takže lze snadno přenášet.

Celková výška konstrukce sprchy je 145 centimetrů. Následně na ni navazuje sprchová hlavice a celková výška tak dosahuje zhruba 160 cm. Ukotvení je jednoduché, a to pomocí spodní desky. Ta má rozteč 130 x 130 milimetrů a celkem 4 otvory, díky kterým je zajištěna stabilita.

Nízká váha, napojení na hadici, možnost regulace teploty vody
Plastové provedení

HECHT 300908

HECHT 300908 recenze a test

Solární sprcha na zahradu HECHT 300908 má jednoduchý, ale praktický design. Díky černé barvě dobře akumuluje teplo, a tak snadno ohřívá vodu. Ta se nachází v zásobníku, který je umístěný ve spodní částí a zvyšuje stabilitu. Celkový objem této sprchy je 8 litrů a řadí se tak do skupiny menších sprch.

Zásobník je vyroben z plastu, což by se mělo podepisovat na dobré hmotnosti, avšak konkrétní hodnotu jsme nedohledali. Také nekoroduje, ani se na něm nevytvářejí usazeniny. Stabilita je zajištěna díky ukotvení, kdy jsou použity 4 šrouby, pomocí kterých se konstrukce upevní do země – samostatně nestojí.

Unikátní je 1 ventil, pomocí kterého je možné vodu nejenom pouštět, ale také redukovat teplotu. Tím je eliminováno riziko opaření horkou vodou (udává se rozehřátí až na 40 °C).

Regulace teploty, polohovací hlavice
Nemá vlastní stabilní základnu

HANSCRAFT Blue Rainbow 2

HANSCRAFT Blue Rainbow 2 recenze a test

Solární sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 2 je modelem s pevně danou výškou, která je 214 centimetrů. I přes to se není nutné obávat stability, jelikož samozřejmostí je kotvicí patka, která se připevní k samotné podložce. Sprcha disponuje nádrží na vodu, která má dobrý objem o velikosti 34 litrů, díky čemuž ji využije i více lidí.

Nechybí povedený design, kterého je zajištěno také díky chromové baterii. Kromě standardní sprchové hlavice v horní části disponuje tento model také kohoutkem, který je určený primárně ke snadnějšímu omývání nohou.

Pro napojení zahradní hadice přijde vhod takzvaný EasyKlip. Maximální tlak předepsaný výrobcem je dobrých 3,5 baru. Celková váha této sprchy je zhruba 15,5 kilogramů. Oproti Rainbow 3 je tělo této sprchy z plastu, kohoutkem na nohy ovšem rovněž disponuje.

Velký zásobník vody, na zahradní hadici
Vyšší pořizovací cena

Marimex Sun 10992017

Marimex Sun 10992017 recenze a test

Zahradní sprcha Marimex Sun 10992017 zaujme svou nízkou vahou, která je jenom 5,5 kilogramů. Díky tomu ji lze snadno přenést na požadované místo. Jedná se o menší přenosný model, což dokládá také velikost zásobníku na vodu, který má objem pouze 8 litrů. Sprcha je tak určena spíše na nárazové umytí.

Díky pákovému ventilu se dá snadno nastavit teplota výstupní vody, což má velký vliv na komfort na sprchování. Mimo jiné i z tohoto důvodu musí být sprcha neustále napojena na zdroj vody. Třeba v podobě zahradní hadice.

Celková výška konstrukce je dostatečných 215 centimetrů. Díky využití černé barvy, kdy tělo slouží jako kolektor, je zajištěno také jednoduché a efektivní ohřívání vody pomocí slunce.

Nastavení teploty vody, efektivní ohřev, nízká hmotnost
Absence kloubu u horního rozprašovače

Bestway Clean Pool Tropic

Bestway Clean Pool Tropic recenze a test

Venkovní sprcha Bestway Clean Pool Tropic využívá zásobníku, který má objem 18 litrů. Ten se následně naplní studenou vodou, která je jednoduše ohřívána s využitím černého těla této sprchy. Připojení zdroje vody probíhá s využitím bočního ventilu, kam se jednoduchým způsobem napojí zahradní hadice.

Sprcha je vyrobena z PVC, které je ekologické a neobsahuje jakékoliv nežádoucí látky. Celková výška tohoto modelu je 214 centimetrů. Jeho průměr činí 11 centimetrů. Lze ji tak umístit kamkoliv, kde nezabírá místo.

I díky plastovému provedení je dosaženo toho, že váha daného modelu je jenom 6,5 kilogramů, což usnadní celkovou manipulaci. Zaujme vzhled sprchové hlavice, které je vyrobena z chromu. Pákový kohout umožní pouštět teplou i studenou vodu.

Nízká váha, rychlá montáž, nastavení teploty
Absence druhého kohoutku

Marimex UNO 35

Marimex UNO 35 recenze a test

Venkovní sprcha Marimex UNO 35 zaujme svou nízkou váhou 7,5 kilogramů. Na místě se také jednoduše ukotví, a to díky desce, která má rozteč 145 x 145 milimetrů. Její součástí jsou 4 otvory, každý o velikosti 9 milimetrů, který je určený pro kotvicí šrouby.

Ovládání sprchy je velmi jednoduché, a to díky využití pákového ventilu. Součástí konstrukce je také sprchová hadice s ramínkem. Připojení zdroje vody je snadné díky hadicové rychlospojce. Maximální vstupní tlak může mít hodnotu až 3 bary.

Tento model má i dobrý objem své integrované nádrže, která má velikost 35 litrů. Celkové rozměry sprchy jsou 210 x 14,5 centimetrů. Praktický je rovněž samostatný kohout ve výšce kolen, usnadňující mytí nohou.

Kohout na nohy, nízká váha, celkový objem
Plastová baterie, kohoutek na nohy jen studená voda

Nejprodávanější solární sprchy

Nejprodávanější solární sprchy na trhu jsou ty od značek: Marimex, Hawaj, Hanscraft, Clean Pool. Poptávaná je také solární sprcha Lidl a Mountfield. Levné solární sprchy pořídíte už od 1500 Kč.

Jak vybrat solární sprchu

Zahradní sprcha na solární ohřev je dobrým pomocníkem k bazénu, kde je třeba hledět na hygienu a zároveň zde není k dispozici klasická teplá voda na osprchování. Venkovní sprcha se liší už svou konstrukcí, přičemž existují dvě hlavní varianty.

Pevně stojící solární sprcha

Jedná se o variantu, která je robustnější, má obvykle vyšší hmotnost a také nádobu na vodu s velkým objemem. Je určená pro umístění na pevném místě na zahradě, bez přenášení v průběhu sezony, nebo jiného obdobní.

Přenosná solární sprcha

Přenosná sprcha lze obvykle snadno složit i rozložit a v případě potřeby ji také přenášet na různá místa po zahradě. To umožní také její nízká hmotnost. Nevýhodou daného řešení je to, že pojme spíše menší objem vody, jelikož má malou nádrž.

Použité materiály

Nízkou váhu, cenu i snadnou údržbu nabízejí plastové solární sprchy, které však nemusí být tak atraktivní z hlediska vzhledu a také je třeba myslet na vliv horka, při kterém může plast měnit své vlastnosti a deformovat se. Větší odolnost vůči počasí a často i skvělý design mají sprchy vyrobené z hliníku. Negativem může být o něco vyšší váha a také pořizovací cena. Ovládacím kohoutům, páčkám a sprchové hlavici pak nejčastěji dominuje chrom.

Objem zásobníku vody

Podstatným prvkem zahradní sprchy je nádoba na vodu. Její velikost se liší s ohledem na typ, ale i design nebo celkovou konstrukci. Ty nejmenší mají objem do 10 litrů a jsou určené spíše pro lehké osvěžení či hygienu před vstupem do zahradního bazénu. Sprcha s objemem 15 – 25 litrů umožní i klasické sprchování zhruba po dobu 10 minut. Varianty s vyšším objemem nádoby na vodu jsou vhodné pro běžné sprchování i několika osob po dobu zhruba 15 minut.

Napojení na zdroj vody

Solární sprcha získává vodu nejčastěji ze zahradní hadice, která je napojena na samotný zásobník s vodou. Většina modelů již disponuje přípravami, kdy je možné snadno napojit různé druhy zahradních hadic, a to s využitím rychlospojek. Pozor i na fakt, že některé druhy zahradních sprch vyžadují nutnost neustálého zdroje vody, jinak nemusí fungovat. Dále je třeba zohlednit hodnotu maximálního tlaku ve vedení zdrojové vody. U většiny modelů bývá v rozmezí maxima 3 – 3,5 bar. U některých to může být tlak až 6 bar.

Sprchovací hlavice

Komfort mytí je ovlivněn především velikostí sprchovací hlavice. Čím je větší, tím snadněji se lze umýt, ale tím větší spotřebu vody je třeba očekávat. Také je nutné dodat, že některé hlavice jsou ve sprchách pevně, jiné mají otočný kloub a některé je možné také jednoduše sejmout. Komfort mytí může ovlivnit také existence kohoutu na nohy. Je umístěn ve spodní části konstrukce, a tak usnadní umytí právě dolních končetin.

Výška

Standardem je to, že většina zahradních sprch svou výškou přesahuje hodnotu 210 centimetrů. U některých je možné výšku i nastavit v určitém rozmezí. To se může hodit jak u vyšších jedinců, tak při sprchování dětí.

4.5/5 - (53 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.