Zahrada,

Sněhové frézy: test, recenze nejlepších | Benzínové, elektrické

Sněhová fréza je tím nejlepším možným pomocníkem, pokud jde o odhazování sněhu. V zimě dokáže práci nejenom výrazně ulehčit, ale hlavně zrychlit. Přijde vhod především v situacích, kdy je třeba odstranit velkou sněhovou pokrývku, z větších ploch jako je zahrada, tak i z menších jako je chodník.

Sněžná fréza může existovat ve dvou konkrétních typech. Tím prvním je elektrická sněhová fréza vhodná spíše pro domácí hobby použití, například pro úklid chodníků. Kvalitnější všestranné řešení nabídne benzínová sněhová fréza s lepším výkonem i jistotou dosahu na vzdálenější místa bez nutnosti navíjení kabelů.

Na trhu existují frézy na sníh v různých typech. Odlišují se počtem stupňů (jednostupňová, dvoustupňová a třístupňová), formou podvozku (pásová a kolová), šířkou záběru nebo výkonem motoru. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší sněhové frézy a jejich recenze.

Nejlepší sněhové frézy – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších sněhových fréz z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelPohonŠíře záběruPočet stupňů 
Cub Cadet 524 SWE recenze a testCub Cadet 524 SWEBenzínová61 cmDvoustupňová
MTD ME 61 recenze a testMTD ME 61Benzínová61 cmDvoustupňová
Riwall 5665 recenze a testRiwall 5665Benzínová56 cmDvoustupňová
VeGA L58 recenze a testVeGA L58Elektrická40 cmJednostupňová
VeGA ST 554 recenze a testVeGA ST 554Benzínová54 cmDvoustupňová
Cub Cadet 730 HD TDE recenze a testCub Cadet 730 HD TDEBenzínová76 cmTřístupňová
Riwall RPST 6170 recenze a testRiwall RPST 6170Benzínová61 cmDvoustupňová
MTD Optima ME 66 T recenze a testMTD Optima ME 66 TBenzínová66 cmDvoustupňová

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Cub Cadet 524 SWEMTD ME 61Riwall 5665VeGA L58VeGA ST 554Cub Cadet 730 HD TDERiwall RPST 6170MTD Optima ME 66 T
Objem motoru208 ccm208 ccm196 ccm-163 ccm420 ccm212 ccm277 ccm
Vyhřívaná rukojeťAnoNeNeNeNeAnoAnoNe
Průměr šneku30 cm30 cm30 cm16 cm30 cm30 cm30 cm30 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 fréz na sníh

Cub Cadet 524 SWE

Cub Cadet 524 SWE recenze a test

Sněhová fréza Cub Cadet 524 SWE má několik zajímavých předností, které dokážou výrazně zjednodušit její ovládání. Jedná se nejenom o pákový posilovač řízení, ale jedná se také o praktický joystick. Díky němu je možné měnit jak směr, tak i úhel, pod kterým bude sníh vyhazován. Nechybí také tlačítkový elektrostartér, který umožní bezproblémový start v jakémkoliv počasí.

Výšku záběru je možné velmi jednoduše a rychle nastavit pomocí kluzáků, které jsou součástí. Nechybí jak dostatečný průměr šneku, který je 30 centimetrů, tak i celkem dobrá šíře záběru, která činí 61 centimetrů. Samozřejmostí je volba různých rychlostí, a to 6 dopředu a také 2 rychlosti dozadu.

Díky výkonnému motoru, který nabídne výkon 6,9 HP je práce rychlá a efektivní. Spalovací motor zajistí možnost práce v podstatě kdekoliv a bez omezování. Mezi další klady patří také výkonný reflektor, stejně jako vyhřívaná rukojeť.

Ovládací joystick, spalovací motor, pojezd
Vyšší hmotnost

MTD ME 61

MTD ME 61 recenze a test

Benzínová sněhová fréza MTD ME 61 zaujme už svými základními parametry. Mezi ty se řadí nejenom výkonný spalovací motor, ale také dostatečná šíře záběru, která je velmi dobrých 61 centimetrů. Dále zaujmou také dostatečně velká kola, nebo systém elektrického startu, který je efektivní v každých podmínkách. Práci v noci zase usnadní integrovaný reflektor.

Výkon motoru je celých 6,9 HP, díky čemuž lze efektivně odstraňovat sníh pomocí šneku o průměru 30 centimetrů. Stejně tak se lze díky pojezdu dobře pohybovat. Směr vpřed nabídne hned 6 rychlostí, a pokud jde o směr vzad, tak ten nabídne celkem 2 rychlosti.

Nastavení komínu probíhá dálkově, a to pomocí ovladače na řídítkách. Skrz ně se také ovládá motor o objemu 208 centimetrů krychlový, který pohání jak šnek, tak samotnou frézu. To je potřeba, jelikož celková hmotnost činí 79 kilogramů.

Výkonný motor, elektrický start, reflektor
Bez vyhřívání rukojeti

Riwall 5665

Riwall 5665 recenze a test

Motorová sněhová fréza Riwall 5665 disponuje výkonným spalovacím motorem. Ten umí nabídnout slušný výkon 6,5 HP. Mezi jeho další přednost patří technické provedení, určené primárně do nízkých teplot. Díky tomu je zaručený vždy bezproblémový start frézy. Zaujme i výhozový komín, který umožní dohoz až 12 metrů.

Díky záběru, který činí 56 centimetrů je zaručena rychlost a efektivita práce. Díky měkčeným držadlům je možno pracovat i delší dobu. O jednoduchost práce se stará také pojezd. Vpřed je k dispozici celkem 5 rychlostí. Možný je i zpětný chod, a to ve dvou rychlostech.

Celková šíře záběru, kterou má tato dvoustupňová sněhová fréza je 56 centimetrů, což zajistí pohodlné odstraňování sněhu. K tomu přispívá také šnek, jehož šíře je přesně 30 centimetrů. Tento šnek, stejně jako pojezd je poháněn motorem o objemu 196 centimetrů krychlových.

Bezproblémový zimní start, dostatečný odhoz
Bez reflektoru

VeGA L58

VeGA L58 recenze a test

Elektrická sněhová fréza VeGA L58 je vybavena elektromotorem, který dokáže nabídnout výkon celých 1 800 W. Není to jediný dobrý parametr. Zaujme také celkem dobrou šíří záběru, která je 40 cm. Pro domácí použití celkem vyhovující varianta. I pro celkovou výšku, která činí 280 milimetrů.

Díky platovému komínu je možné odhazovat sníh do vzdálenosti od 3 do 6 metrů. Intenzita práce je celkem vysoká, jelikož za hodinu je možné odklidit až 191 metrů krychlových sněhové pokrývky. Pohyb s frézou je velmi jednoduchý a bezproblémový i díky tomu, že její hmotnost činí jenom 15 kilogramů.

Nechybí jistota bezpečnosti, kterou zaručuje praktický spínač. Stejně jako možnost nastavení komínu, díky praktické páčce pod rukojetí. Tento model je jednostupňová sněhová fréza, což znamená že je využitelná hlavně pro nenáročné použití s jednoduchým odhozem.

Výkonný elektromotor, nastavení komínu, bezpečnostní spínač
Hobby použití

VeGA ST 554

VeGA ST 554 recenze a test

Sněžná fréza VeGA ST 554 překvapí svým motorem, jelikož s ním je spojený výkon 4 100 W. Ten je spalovací a jeho objem činí 163 centimetrů krychlových. Samozřejmostí je funkce pojezdu, kdy směrem vpřed lze zvolit hned 4 rychlosti. V případě opačného směru vzad disponuje fréza 1 rychlostí.

Zaujme také šíře záběru, která výrazně urychluje práci. Ta činí celých 54 centimetrů. Sníh je zpracováván šnekem, který má průměre 30 centimetrů. Celkem je možné s frézou během jedné hodiny práce zpracovat až 1 500 metrů krychlových sněhu.

Díky pneumatikám Snowgrip je zajištěna snadná manipulace. Odhoz sněhu mlže být až do vzdálenosti 7 metrů. Samotný komín je možné nastavit v rozsahu až 190 stupňů a určit tak vhodný směr odhazování. Komín je samozřejmě možné nastavit jednoduše, podle preferencí.

Spalovací motor, 4 rychlosti vpřed, dobrý výkon
Jedna rychlost vzad

Cub Cadet 730 HD TDE

Cub Cadet 730 HD TDE recenze a test

Pásová sněhová fréza Cub Cadet 730 HD TDE zaujme nejenom tím, že si díky pásům poradí i s náročným terénem. Nelze opomenout její skutečně velkou šíři záběru, která činí 76 centimetrů. Zároveň má dostatečně velký šnek, jehož průměr je 30 cm.

Díky pohonu není problémem jednoduchá manipulace. Tu usnadňuje i posilovač řízení. Směrem vpřed lze využít až 6 rychlostí. Pokud jde o směr opačný, tak je možné využívat hned dvojici rychlostí. Pro dlouhodobou práci přijde vhod nejenom dostatečně velká palivová nádrž o objemu 4,7 litrů, ale zaujmou také vyhřívané rukojeti.

Mezi přednosti z hlediska technologie patří revoluční 3 stupňový systém frézování, stejně jako celokovový tunel. Ten lze samozřejmě nastavit jak s ohledem na potřebnou délku odhozu, tak i potřebný úhel odhozu frézovaného sněhu.

Pásové provedení, 3 stupňové frézování, 6 rychlostí vpřed
Vysoká hmotnost

Riwall RPST 6170

Riwall RPST 6170 recenze a test

Fréza na sníh Riwall RPST 6170 zaujme v první řadě tím, že používá čtyřtaktní motor. Tato kolová sněhová fréza má však i další přednosti. Mezi ty se řadí i objem motoru, který činí 212 ccm, díky čemuž je možné dosáhnout na velmi dobrý výkon, a to konkrétně až 7 HP. Díky tomu je zajištěna jak efektivita práce, tak i rychlost pojezdu, který má 6 rychlostí vpřed a 2 vzad.

Nechybí velmi dobrá šíře záběru, která činí celých 61 centimetrů. Dále je kladem také možnost nastavení komínu. Ten je nejenom otočný až o 200 stupňů, ale jeho ovládání je řešeno velmi jednoduše, pomocí joysticku. Navíc je vyroben z polymeru, který eliminuje namrzání šneku.

Do nádrže se vejdou přesně 3 litry paliva, což zajistí dostatečnou dobu práce. Po celou dobu bude šnek a turbína o průměru 30 centimetrů likvidovat napadaný sníh. Problém nebude ani ve velkých mrazech, kdy umí přijít vhod elektronické zapalování.

4 taktní motor, záběr 61 cm, nastavení komínu
Větší spotřeba

MTD Optima ME 66 T

MTD Optima ME 66 T recenze a test

Sněhová fréza s pojezdem MTD Optima ME 66 T je vybavena praktickými pásy místo kol, což zajistí lepší pohyb i v náročnějším terénu. Je též vybavena spalovacím motorem, který má objem 277 centimetrů krychlových a který dokáže nabídnou výkon, který činí až 5,4 kW.

O efektivitu při práci se starají 2 rychlosti vzad a celkem 6 rychlostí, pokud jde o pojezd před. Efektivitu odhozu podporuje možnost nastavení komínu, který lze otáčet až o 200 stupňů. V porovnání s řadou konkurentů zaujme i šíře záběru, která je přesně 66 centimetrů.

Vzhledem k robustnímu provedení je váha celých 110 kilogramů, což ale vzhledem k pojezdu a také vzhledem k posilovači není velký problém. Pracovat je možné nejenom ve dne, ale i v noci, jelikož to práci výrazně usnadní integrovaný reflektor.

Velký záběr, výkon motoru, otáčivý komín
Bez vyhřívání rukojetí

Jak vybrat sněhovou frézu

Sněhová fréza by měla být vybrána v první řadě podle toho, na jakém konkrétním povrchu bude používána. Od toho lze odvodit i samotnou konstrukci, která se rozděluje na několik konkrétních stupňů.

Typy fréz

Jednostupňové sněhové frézy

Ty nejjednodušší jsou označované jako jednostupňové frézy. Taková sněhové fréza je určená hlavně k jednoduššímu odklízení sněhu, a to pomocí lopatek. Typicky disponuje elektrickým pohonem a uplatnění najde ve městě, kde není potřeba odklízet hromady sněhu.

Dvoustupňové sněhové frézy

Další řešení už jsou sofistikovanější, je jím dvoustupňová sněhová fréza, která kombinuje dvě technologie. Je to šnek, který si poradí s velkými i tvrdými kusy sněhu, které dokáže rozbít a následně je pomocí speciálního ventilátoru vžene do komínu.

Třístupňové sněhové frézy

Nejlepším řešením, označované i jako profesionální, je již třístupňová fréza. Její charakteristikou jsou hned tři segmenty, které kombinují efektivní nabírání sněhu, následně jeho drcení a poté vhánění do komínu, odkud se dostává pryč.

Typy pohonu

Elektrické sněhové frézy

Jednodušší a hobby řešení, určené hlavně pro provoz okolo vlastního domu a spíše na prašný sníh, představuje elektrická sněhová fréza. Ta je poháněna primárně elektromotorem, z čehož plyne nutnost kabeláže, na kterou je nutné dát během práce velký pozor. Výhodou je tichý provoz a nižší pořizovací náklady.

Benzínové sněhové frézy

Druhé řešení je spojeno se spalovacím motorem. Ten v závislosti na svém objemu dokáže nabídnout i odpovídající výkon, díky čemuž je benzínová sněhová fréza univerzálním nástrojem pro různé povrchy, ale i náročný zmrzlý sníh. Další výhodou je mobilita, a tedy nezávislost na kabelu. Nutno však podotknout, že zde mluvíme v porovnání s elektřinou i o vyšší pořizovací ceně.

Kontakt s podložím

Kolové frézy na sníh využívají klasických kol, které by měly být vybaveny dobrým vzorkem, pro lepší zvládnutí horšího povrchu. Mnohdy jde o variantu, která umožní snadnější a jednodušší mobilitu, hlavně u běžného použití. S náročnější terénem však může nastat problém.

Druhé řešení je založeno na tom, že místo kol jsou využívány pásy. Zde se sice může snižovat celková jednoduchost ovládání a mobility na místě, ale na druhou stranu musíme říci, že se tento typ sněžné frézy lépe hodí do náročnějšího terénu. Třeba na kluzký podklad, nebo do kopců.

Rozměry záběru a bunkru

Tyto dva parametry mají vliv hlavně na efektivitu a rychlost odklízení sněhu. Prvním rozměrem, na který pohlížet, když je fréza vybírána, je rozhodně celková šířka záběru. Zde platí jasná úměra, a to spojená s tím, že čím je šíře záběru vyšší, tím více sněhu lze naráz odstranit. Pokud jde o klasické domácí použití, plně mohou stačit varianty s šíří, která je okolo 55 centimetrů. U náročnějšího použití a častého odklizení je dobré zvolit modely, které mají šíři i přes 75 cm.

Druhým rozměrem, kterého si všímat, je takzvaná výška bunkru. Jedná se o rozměr krytu, ve kterém jsou lopatky, nebo je zde samotný válec. Čím je daný rozměr bunkru větší, tím lépe lze docílit toho, že bude nabíráno větší množství sněhu. Zde platí, že pro domácí použití mohou postačit řešení do 50 centimetrů. U častějšího využití a zájmu o lepší vlastnosti je vhodné poohlédnout se i po variantách, kde mluvíme o rozměru až 56 centimetrů.

Výkon motoru

Je jasné, že jelikož se jedná o stroj poháněný benzinovým nebo elektrickým motorem, hraje roli jeho výkonnost. Ta může spadat do různých kategorií, stejně jako se lze setkat s různými označeními. Nejčastější je výkon uváděný v koních, tedy HP neboli horse power. Zde výrobci obvykle používají motory, které odpovídají i typu dané sněhové frézy. Pokud se jedná o domácí hobby použití, tak jsou využívány motorizace spíše slabší, okolo 6,5 HP, které plně dostačují. U variant určených doslova pro profi použití už se mluví o řešení, které může dosahovat až na hodnotu kolem 15 HP.

Nastavení výhozového tunelu

Výhozový tunel nebo také komín, je nezbytnou součástí sněhové frézy, jelikož díky němu je možné odhazovat sníh do dostatečné vzdálenosti. Jeho samozřejmou funkcí by měla být možnost regulovat směr, ale i úhel natočení. Tím lze regulovat jak to, jakým směrem bude sníh odlétat, ale i to, jak bude odlétat daleko. Možná nastavení lze realizovat pomocí joysticku nebo ovládacích pák.

Doplňky

Klíčové věci spojené s výběrem jsou zmapovány. Dále je třeba hledět i na možné doplňky, které mohou práci usnadnit a rozšířit. Hodí se třeba elektrický startér, a to hlavně při silných mrazech. Plusem může být i světlo pro práci v noci. Snadné použití usnadní také pojezd, stejně jako integrovaný posilovač. Vše mohou vylepšit ještě doplňky, jako třeba v podobě sněhových řetězů do horšího terénu, nebo například radlice na běžné prohrnování.

4.6/5 - (14 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.