Elektronika,

Nejlepší Smart TV: s WiFi, 4k aj. | Recenze, test

Smart TV je aktuálně nejpokročilejším druhem televize. Smart vlastnosti z klasické televize udělají televizi chytrou a to doslova. Umí se připojit k internetu, umí nabídnout různé aplikace a doplňky, které přináší řadu možností a nového využití, než jenom sledování televizních kanálů.

Chytrá televize může být v různých velikostech úhlopříčky, kde většina startuje alespoň na úhlopříčce jednoho metru. Modely Smart TV v závislosti na svém výrobci mohou mít odlišný operační systém, přičemž nejpoužívanější jsou WebOS, Tizen, nebo Android. Značný rozdíl je také v samotné technologii zobrazovacího panelu, zatímco LED TV jsou levnější, pokročilejší technologie OLED nabídne dokonalé podání černé barvy.

Smart TV jsou vybaveny Wi-Fi modulem a často také Bluetooth. Není tak potíž k nim připojit jak mobilní telefon, nebo bluetooth reproduktor, či klávesnici s myší. Chytré funkce a aplikace se skládají z internetového prohlížeče, YouTube, Netlfix, nebo třeba Voyo. Samozřejmostí by měla být přítomnost HbbTV, funkce zažitá jako červené tlačítko. Tím je vybavena každá hybridní televize kombinující jak televizní vysílání, tak širokopásmový internet a rozšiřuje tak celkový obsah. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší Smart TV a jejich recenze.

Nejlepší Smart TV – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších Smart TV z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelDruhRozlišeníÚhlopříčka 
Samsung UE43NU7192 recenze a testSamsung UE43NU7192LED4K43 palců (108 cm)
Sony Bravia KDL-40WE665 recenze a testSony Bravia KDL-40WE665LEDFull HD40 palců (102 cm)
LG 49SK8100PLA recenze a testLG 49SK8100PLALED4K49 palců (123 cm)
Panasonic TX-40GX700E recenze a testPanasonic TX-40GX700ELED4K40 palců (100 cm)
Philips 43PUS7304/12 recenze a testPhilips 43PUS7304/12LED4K43 palců (108 cm)
Philips 55PUS7303 recenze a testPhilips 55PUS7303LED4K55 palců (139 cm)

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Samsung UE43NU7192Sony Bravia KDL-40WE665LG 49SK8100PLAPanasonic TX-40GX700EPhilips 43PUS7304/12Philips 55PUS7303
Ovládání hlasemAnoNeAnoAnoAnoNe
Chytrý ovladačNeAnoAnoAnoAnoNe
Operační systémTizenLinuxWebOS 4.0My Home Screen 4.0AndroidAndroid
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 Smart TV

Samsung UE43NU7192

Samsung UE43NU7192 recenze a test

Smart TV Samsung UE43NU7192 má úhlopříčku o velikosti 43 palců. Rozlišení této televize je velmi dobrých 3840 x 2160 pixelů, což je označováno jako rozlišení 4K UHD. Dále nechybí technologie zajišťující dokonalý obraz, příkladem budiž 1 300 PQI, nebo technologie PurColour. Samozřejmostí je také tuner DVB-T2/C/S2, či kodek nesoucí označení HEVC.

Jako každá chytrá televize nabídne i tato připojení k internetu. Možné je využít Wi-Fi, stejně jako LAN konektor. Na panelu najdeme 3 vstupy HDMI, nebo 2 porty pro připojení USB zařízení. Integrované reproduktory nabídnou výkon 20 W a také technologii Dolby Digital Plus.

Operačním systémem této Smart TV je známý Tizen. Nabídne řadu aplikací, stejně jako funkci zrcadlení obrazu. Samozřejmostí jsou například Netflix, Youtube, Spotify a celá řada jiných aplikací. Televize zaujme také možností ovládání hlasem, podporou IP TV, nebo předinstalovaným HBO GO.

Rozlišení 4K, předinstalované aplikace, ovládání hlasem
Menší úhlopříčka

Sony Bravia KDL-40WE665

Sony Bravia KDL-40WE665 recenze a test

Chytrá televize Sony Bravia KDL-40WE665 má úhlopříčku o velikosti 40 palců, což je 102 cm. Její rozlišení činí 1920x1080px a nese tak označení Full HD TV. Mezi přednosti spojené s obrazem patří využití technologií jako je 400 Hz Motionflow XR, technologie X-Reality PRO, popřípadě i HDR.

Samozřejmostí je tuner DVB-T2/C/S2, ale i nový digitální kodek HEVC. Smart funkce jsou dostupné po připojení k internetu které je možné přes Wi-Fi, nebo je možné využít LAN konektor. Mezi další konektory patří 2 HDMI porty, dále 2 USB konektory, nechybí ani 1 Scart konektor.

Součástí televize jsou reproduktory, které mají dohromady výkon pouze 10 W. Jako operační systém je použit Linux, který nabídne například funkci zrcadlení obrazovky smartphonu i tabletu, ale také předinstalované aplikace pro domácí zábavu. Samozřejmě nechybí možnost přehrávat a nahrávat na USB flashdisky, případně HDD uložiště.

Zrcadlení obrazovky, předinstalované aplikace, technologie pro lepší obraz
Menší výkon repro, Full HD rozlišení

LG 49SK8100PLA

LG 49SK8100PLA recenze a test

Televize s internetem LG 49SK8100PLA je skvělou cestou k multimediální domácnosti. Zaujme velkou úhlopříčkou o hodnotě 49 palců a také 4K UHD rozlišením o celkové velikosti 3840 x 2160 pixelů. Podporuje kodek HEVC a disponuje tunerem DVB-T2/C/S2. K internetu je možné se připojit bezdrátově pomocí Wi-Fi modulu, stejně jako je možné využít také LAN konektor.

Mezi další z moderních funkcí patří takzvaný chytrý magický ovladač, displej s označením Nano Cell, nebo hlasové ovládání nesoucí název ThinQ. Televize používá operační systém WebOS Smart TV který nabídne celou řadu praktických předinstalovaných aplikací a služeb.

Dalšími prvky výbavy jsou například celkem 4 konektory HDMI, které jsou doplněny hned 3 konektory USB. Televize dále podporuje funkci 4K Upscaling a pro montáž na stěnu využívá standardů VESA. Zobrazovací panel funguje na principu podsvícení pomocí LED technologie.

Hlasové ovládání ThinQ, chytrý ovladač, 4K rozlišení
Bez výstupu na sluchátka

Panasonic TX-40GX700E

Panasonic TX-40GX700E recenze a test

Televize s Wi-Fi Panasonic TX-40GX700E je výborným moderním modelem, kterému nechybí nic zásadního pro bezstarostný provoz v dnešní době. Je vybavena televizním tunerem DVB-T2, dále digitálním kabelovým tunerem DVB-C i digitálním satelitním tunerem. Kromě zmíněné WiFi může být do vaší sítě připojena také síťovým kabelem do konektoru LAN.

Její úhlopříčka je 40 palců, což je vyjádřeno v centimetrech 100 cm. Jedná se tak o středně velkou televizi, která je vhodná spíše do menších obývacích pokojů. Uživatelé si chválí dobře popsaný ovládač k televizi i manuál, potěší dále dvojice reproduktorů, z niž každý má výkon 10W. Rozlišení obrazovky je 4K a její podsvícení je řešeno technologií Edge LED s Adaptive Backlight Dimming, které se postará o sytě temné odstíny černé.

Při sledování obrazu si můžete vybrat z několika režimů, zmínit můžeme dynamický nebo kino. Součástí ne příliš známého operačního systému My Home Screen je přehrávač médií, webový prohlížeč, zrcadlení, nebo funkce opakovaného záznamu živého vysílání. Má tři HDMI vstupy a samozřejmě také USB pro připojení externího harddisku, nebo flash disku.

Technologie vylepšující obraz, výkon reproduktorů, Edge LED, Adaptive Backlight Dimming
Ne příliš známý operační systém

Philips 43PUS7304/12

Philips 43PUS7304/12 recenze a test

Smart TV Philips 43PUS7304/12 je multifunkční a multimediální televize, na které si přehrajete cokoliv a odkudkoliv jen budete chtít. Její skvělé vlastnosti jen podtrhuje Philips Ambilight, což je funkce, která odráží barvy obrazovky do okolí televize. Dokonale vás díky tomu vtáhne do děje, opticky rozšíří velikost obrazovky a v neposlední řadě tato funkce skvěle vypadá.

Má 4K rozlišení, takže své oblíbené filmy si budete moci vychutnat v té nejlepší možné kvalitě. Panel má LED podsvícení a velikost 43 palců, respektive úhlopříčku 108 cm. Zaujme také technologie Philips P5, díky které jsou vyobrazené scény podle popisu výrobce doslova jako živé. Dokonale prokreslí barvy a dodají jim tu správnou hloubku.

Z pohledu konektivity je na tom samozřejmě ne jinak než skvěle. Samozřejmostí je současný standard tuneru DVB-T2, čtyři HDMI porty, nebo dva USB vstupy. Do sítě ji lze připojit buďto přes LAN konektor, anebo bezdrátově pomocí WiFi. Jako velké plus lze brát operační systém Android, který nabízí velké množství aplikací včetně Google asistenta Alexa. Díky němu můžete jak televizi, tak i ostatní spotřebiče připojené do chytré domácnosti ovládat přes televizi pomocí svého hlasu.

Kvalitní 4K obraz, operační systém Android, ambientní osvětlení, široká konektivita
Absence papírového manuálu

Philips 55PUS7303

Philips 55PUS7303 recenze a test

Chytrá televize Philips 55PUS7303 má rozlišení 4K spadající do standardu UHD o konkrétních hodnotách 3840 x 2160 pixelů. Úhlopříčka je o velikosti 138 centimetrů, neboli 55 palců. Kladem je také zpracování obrazu technologií Micro Dimming Pro 1600 PPI, nebo poměrně inovativní technologie Philips P5 Perfect Picture Engine.

O kvalitu obrazu se stará kromě technologie Micro Dimming Pro také technologie HDR Plus. Zajímavostí televize je stylové třístranné Ambilight podsvícení. Na dobrý hardwarový výkon má pozitivní vliv 4 jádrový procesor a design zaujme velmi tenkým provedením.

Televize disponuje také 2 reproduktory s celkovým výkonem 20 W. Dále nechybí hned 4 HDMI konektory, nebo také 2 konektory USB. Připojit k internetu se lze pomocí Wi-Fi, ale i LAN konektoru. Operačním systémem je použit Android, který přináší jak stabilitu, tak i výběr celé řady různých aplikací, které je možné snadno nainstalovat.

Podsvícení Ambilight, režim vylepšující obraz, OS Android
Výkon reproduktorů 20 W

Jak vybrat Smart TV

Smart TV by měla být vybírána hlavně podle vlastností, které přináší více možností využití, než je pouze sledování televizních kanálů. Od toho se odvíjí také funkce a parametry, které chytrá televize má. Naprostým základem by měla být možnost připojení k internetu a v rámci jednoduchosti by neměl chybět integrovaný Wi-Fi modul, který zařídí bezdrátové internetové připojení. Ten by měl být doplněn LAN konektorem, který je určený pro toho, kdo potřebuje větší rychlost a vyšší stabilitu, kterou bezdrát není schopen vždy nabídnout.

Operační systém

Základem každé Smart TV je operační systém s tím, že se v závislosti na výrobci může lišit. Poměrně známý je systém WebOS, který je hojně využívaný u televizí LG. Další populární variantou je operační systém s názvem Tizen. Ten je u řady televizí celkem rozšířenou variantou a s každou novou verzí OS nabídne více možností, lepší využití technologií a větší stabilitu.

Nutno zmínit, že u některých modelů se objevují i upravené varianty dříve známé z počítačů a mobilních telefonů. První možností je u mnohých hojně vyhledávaný Linux. Další ze zajímavých možností je operační sytém Android, který je dnes hojně používaný u smartphonů a tabletů. Jeho výhodou je celková všestrannost. Na druhou stranu je třeba zmínit, že z důvodu toho, že patří v současnosti k tomu nejlepšímu, jsou televize s Androidem tím nejdražším, co lze v aktuální nabídce najít.

Aplikace

Aplikace jsou dalším kritériem, podle kterého by měla být chytrá televize jednoznačně vybírána. Základem by měl být hlavně internetový prohlížeč, dále pak aplikace, které umožní přístup na sociální sítě, jako je například Facebok nebo Twitter. Mezi další aplikace může patřit Skype, přes který je možné volat kamkoliv po světě zdarma.

Zapomínat nelze ani na aplikace přinášející bohatší nabídku hudby a videa. V první řadě se může jednat o Spotify, což je aplikace pro přehrávání hudby. Dále pak může být smart TV vybavena aplikacemi na přehrávání filmů a videí, jsou to hlavně Netflix, Youtube, HBO Go a mnohé další. Z českých se může jednat třeba o aplikaci od seznam.cz Stream.cz, nebo o aplikaci Voyo, kterou provozuje televize Nova.

Vše může být doplněno řadou aplikací, které jsou označené jako zpravodajské služby, přinášející aktuální informace. Dále může mít Smart TV různé jednoduché hry. Praktické jsou rovněž služby spojené s aktuální předpovědí počasí, mapy, pokročilý TV program, nebo živé spořiče obrazovky.

Ovládání televize

Doba, kdy se televize ovládala tlačítky na své konstrukci, je dávno pryč. Sice je lze v zadní části u většiny modelů stále najít, ale téměř nejsou používaná. Zatímco u standardních televizí se používá klasický dálkový ovladač, Smart TV může nabídnout chytrý ovladač. Ten usnadňuje jak přístup k jednotlivým funkcím a aplikacím, tak může nabídnout i intuitivní ovládání. Ty nejpokročilejší kvalitní modely nabízí i hlasové ovládání, stačí se naučit jednoduché pokyny a televizi ovládat bez nutnosti držet v ruce dálkové ovládání. U některých je dostupné také dnes celkem populární ovládání gesty.

Konektivita

Mezi nejčastěji připojovaná zařízení patři jednoznačně smartphone, nebo tablet. Chytrá televize tak může být vybavena technologií Bluetooth, která umožní velmi jednoduché spárování jak s telefonem, tak i například z bezdrátovým reproduktorem. Přes bluetooth se dá k televizi připojit také klávesnice a myš, která dokáží výrazně usnadnit ovládání televize, nebo brouzdání po internetu.

U řady modelů je dále možné využívat takzvané zrcadlení obrazovky. Díky tomu lze obraz na telefonu nebo tabletu přímo sdílet s televizí. Co je na vašem zařízení, to bude i na obrazovce televize a to jednoduše, bez složitého nastavování.

Další multimediální obsah

Populární HbbTV je dnes u chytrých televizí naprostým standardem. Jedná se o využití takzvaného červeného tlačítka, pomocí kterého mohou televizní kanály nabídnout divákům další rozšířený obsah. Další moderní technologií takzvané DLNA. To umožní jednoduché sdílení dat v rámci domácí sítě. Přes tuto technologii lze jednoduše přistupovat k fotografiím, hudbě, ale třeba i filmům, které jsou uloženy na disku počítače, notebooku, nebo multimediálního serveru umístěného ve společné síti.

Další parametry televize

Obecné parametry televize jsou stejné pro všechny televize, ať se již jedná o Smart, nebo nikoliv. V první řadě by se měla rozlišit technologie obrazu. Dnes dominuje varianta LED a pokročilá technologie OLED, stejně jako QLED. Dále hraje roli i velikost úhlopříčky, ta se odvíjí hlavně od vzdálenosti, ze které se člověk na televizi dívá. Standardem na trhu jsou úhlopříčky začínající na velikosti okolo 40 palců a končící na velikosti okolo 55 palců.

U zobrazovacího panelu hraje roli také rozlišení. Dříve hojně používané Full HD už je spíše na ústupu, nahrazuje ho rozlišení vyšší kvality, označené jako 4K UHD. Toto rozlišení lze u chytré televize brát jako současný standard. Dále by neměly chybět ani různé technologie, které dokážou obraz zajímavě vylepšit a to s ohledem na jeho jas, kontrast, vyvážení bílé, černé, nebo rychlost a kvalitu odezvy. Každá značka má řadu svých a řadu univerzálních technologií, které se v tomto směru aktivně využívají a doplňují.

Dalšími parametry při výběru je rozhodně výbava spojená s různými konektory, sloty, vstupy a výstupy. Samozřejmostí by mělo být několik vstupů HDMI, které umožní přenášet jak video, tak zvuk a také standardní USB porty (u lepších televizí s podporou standardu USB 3.0). Přes USB lze připojit vlastní disk, ze kterého lze přehrávat obsah, nebo na něj naopak obsah nahrávat. U některých televizí je k dispozici i CI slot na satelitní kartu, nebo dnes už postupně mizící Scart. Dále se stále setkáte s optickými konektory určené pro připojení reproduktorů, nebo také s výstupem pro sluchátka.

4.4/5 - (28 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.