Ostatní,

Škrabadla pro kočky: stromy, odpočívadla aj. | Recenze, test

Kočky domácí jsou domestikované šelmy, které používají své ostré drápy a tesáky na jakoukoliv nebohou duši, která je vyruší ze spánku – jsou to lovci. A to je také odpověď na dotazy ohledně kočičího škrábání, neboť kočkovité šelmy jsou především teritoriální predátoři, kteří si území vyznačují mimo jiné také škrábáním.

Ke každé kočce a do každého bytu či domu se také hodí jiný druh škrabadla. Například škrabadla na zeď či jednoduchá kočičí škrabadla jsou zpravidla menší a hodí se tak do menších prostor, ale pokud máte velký pokoj, můžete si pořídit také velké, i metr a půl vysoké škrabadlo pro velké kočky s odpočívadly. Vše se odvíjí nejen od vašich možností, ale také od vaší kočky, která si musí na škrabadlo nejen zvyknout, ale naučit se jej používat.

V barevném provedení určitě nenarazíte, škrabadla se vyskytují v nejrůznějších barvách, ovšem kde je nutné opravdu uvažovat, to je kvalita omotávky (sisalového lana) a zároveň také stabilita škrabadla. Je nutné mít masivní základnu – kočičí škrabadlo se nesmí viklat či nesmí padat. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší škrabadla a jejich recenze.

Nejlepší škrabadla pro kočky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších škrabadel pro kočky z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelOdpočívadloBarvaVelikost 
Tommi TRAVIATA recenze a testTommi TRAVIATAAnoŠedá35x35x109 cm
Tommi AIDA recenze a testTommi AIDANeŽlutá / písková35x54 cm
BestPet Amy recenze a testBestPet AmyAnoŠedá62x75x170 cm
Tommi Floria recenze a testTommi FloriaNeOranžovo-šedá35x46 cm
Trixie recenze a testTrixieNeBéžová35x69 cm
Malatec recenze a testMalatecAnoŠedo-bílá49x49x170 cm
Karlie Grace recenze a testKarlie GraceAnoŠedá / hnědá59x59x70 cm
Tommi Manon recenze a testTommi ManonAnoPísková35x35x108 cm
Karlie Okenní odpočivadlo recenze a testKarlie Okenní odpočivadloAnoŠedá51,5x31x2,5 cm
Goleto recenze a testGoletoAnoTmavě šedá55x35x138 cm

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 škrabadel pro kočky

Tommi TRAVIATA

Tommi TRAVIATA recenze a test

Škrabadlo pro kočky Tommi TRAVIATA je netradiční produkt s odpočívadlem a bezpečnou konstrukcí šedé barvy. Je ideálním zabavením pro kočku i místem pro odpočinek, vyrobeným z certifikovaných materiálů (jde o desky kategorie E1 s plyši o hustotě až 550 g/m a sisalovým provazem o tloušťce 6 mm). Jedná se o perfektní kočičí strom pro vaše divoké mazlíčky, který ochrání váš nábytek.

Škrabadlo TRAVIATA přichází hned ve třech různých barvách a jeho velikost se hodí i do menších prostor. Mezi zákazníky má dobré ohlasy, ve valné většině případů si chválí jednoduchou instalaci, stabilitu škrabadla, která je nesmírně důležitá pro spokojenost kočky a také kvalitní zpracování. Také kladně hodnotí jeho velikost i estetické provedení, stejně tak jako přijatelnou cenu.

Tommi AIDA

Tommi AIDA recenze a test

Kočičí škrabadlo Tommi AIDA poskytuje opravdu dobrý zážitek. Jedná se o dlouhou tyč s pohodlným pelíškem a se závěsnou bambulkou pro občasné kočičí hry. Hodí se pro malá koťátka i menší kočky, pro které je ideální a také se vejde i do opravdu stísněných prostor. Škrabadlo je vyrobeno z bezpečných a certifikovaných materiálů s identickými rozměry jako u TRIVIATA škrabadla.

Díky svým menším rozměrům se nehodí pro větší kočky, takže je zde třeba brát ohled na kočičí velikost. Nepotěší tak velkou stabilitou a odolností bambulky proti opravdu důkladnému škrabání, byť je třeba zmínit prostor na hraní i odpočíván. Zároveň si můžete škrabadlo pořídit v dalších dvou různých barevných provedení (bordó a šedá).

BestPet Amy

BestPet Amy recenze a test

Škrabadlo pro kočky BestPet Amy je kolosální vysoký kočičí strom s hned několika odpočívadly pro větší počet koček i větší kočky. Jedná se o malý kočičí park (prolézačku) přímo ve vašem bytě, zde mohou kočky odpočívat nebo si hrát. Jsou zde dva plyšové domečky pro úkryt, tři odpočívadla, dva plyšové žebříky a sloupy potažené sisalovým lanem. S celkovými rozměry 62 x 75 x 170 cm se jedná opravdu o velké škrabadlo, vyrobené z přírodního sisalu a plyše v tmavě šedém provedení.

Snad nejlépe hodnocené škrabadlo zákazníky vyniká kvalitou použitého materiálu, pevnou konstrukcí a stabilitou a také příjemnou cenou a vysokou odolností vůči poškození. Vydovádí se na ní více koček, aniž by ztratilo nějakou stabilitu a zároveň je dostatečně vysoké pro výhled kočky po celé místnosti. Je ale třeba zmínit, protože se jedná o plyš, časem může začít trochu pelichat.

Tommi Floria

Tommi Floria recenze a test

Kočičí strom Tommi Floria s motýlkem je jednoduché škrabadlo pro kočky, které přichází hned ve dvou variantách – oranžovo-šedé či mátové. Kočka bude bezpochyby přitahována přítomností hračky ve tvaru motýlka, se kterým mohou pořádně skotačit. Škrabadlo je vyrobeno z certifikovaných bezpečných materiálů a se svojí velikostí se hodí i do menších prostor.

Je vhodný pro velké i malé kočky díky jeho stabilitě, dokonce i pro více koček najednou. Zákazníci si cení hlavně cenové dostupnosti tohoto škrabadla a také jednoduchosti – není třeba nic montovat, sestavovat. Zároveň nezabírá mnoho místa a ani hra s motýlkem na gumičce nedokáže škrabadlo převrátit. Vhodné zejména pro zákazníky s menším rozpočtem a menším bytem či místností.

Trixie

Trixie recenze a test

Model od značky Trixie je jednoduché škrabadlo na zeď ve tvaru kočky, což může být zvláště provokativní pro dominantnější jedince. Škrabadlo nepotřebuje skoro žádné místo, stačí kousek zdi, kde se kočka bude moci vydovádět. Můžete jej také umístit na podlahu, pokud se bojíte poškození zdi. Díky svým rozměrům se vejde opravdu kdekoliv, je cenově dostupné, takže se také hodí i pro menší rozpočet, který neomezuje kočičí radost.

Toto závěsné škrabadlo má jednu zvláštní vlastnost a to, že je napuštěné catnipem – látkou stimulující a uvolňující nervovou soustavu. Škrabadlo je také těžší, takže možná bude třeba více než jeden hřebík (ideálně také hmoždinka). Kočky si na něj rychle zvykají a vůbec jim nedělá problém zapustit své drápy.

Malatec

Malatec recenze a test

Kočičí prolézačka Malatec je určena pro všechny zákazníky, kteří mají dostatečné místo v rozpočtu a zároveň hodně místa v místnosti. Tenhle kolosální kočičí palác má jeden velký domeček, terasu, stabilní základnu, žebříky z plyše. Nastavitelné terasy je možné natáčet libovolně do všech směrů a dle potřeby. Škrabadlo se hodí pro všechny náročné majitele i stejně náročné velké i malé kočky.

Určitě se vyplatí spousta sisalových sloupců i dostatek plyše pro měkký a nerušený odpočinek. Oceníte velikost zvláště tehdy, pokud máte doma koček více a každá z nich potřebuje svůj vlastní prostor. Šedo-bílé barevné provedení tak poskytuje nejen kočičí zážitek, ale také i stylový doplněk do vaší domácnosti.

Karlie Grace

Karlie Grace recenze a test

Zajímavě provedené kočičí škrabadlo Karlie Grace je vhodné pro kočky všech věkových kategorií i velikostí, zároveň je doplněno o dva sisalové sloupy pro více koček a odpočívadlo, na kterém se kočka může pořádně roztáhnout. Dále také potěší roura vprostředku škrabadla, do které se každá kočka bude chtít mermomocí napasovat.

Škrabadla jsou ve dvoubarevném provedení – tmavě šedá a světle hnědá. Jsou vyrobeny z přírodního sisalového lana a plyše, se stabilní základnou, aby se kočka i se škrabadlem nepřevrhla. Zároveň se díky velikosti hodí do menších bytů a menších prostor v domě. Poněkud vyšší cena sice může odradit zákazníky s menším rozpočtem, ovšem kvalita vyvažuje tento jediný nedostatek.

Tommi Manon

Tommi Manon recenze a test

Kočičí strom Tommi Manon je opravdu vysoká kočičí prolézačka pro všechny druhy a velikosti koček, byť se na něm vydovádí spíše větší kočky. Menší koťátka by se ještě nemusela ve velké výšce udržet. Škrabadlo má jednu malou boudu pro dobrý úkryt, dvě plošinky pro odpočinek a sisalový sloup, o který si kočka může škrábat o sto šest. Díky velké výšce je to také ideální pozorovatelna pro všechny ochranářské kočky, které se musí rozhlížet okolo.

Zákazníci si hodnotí velice dobrou cenu za kvalitu s dostatečným pohodlím a rozhledem pro kočku. Zároveň také doporučují připevnit k horní desce nějakou hračku na gumičce pro ještě větší kočičí zážitek. Je také snadno sestavitelné a stabilní díky široké základně, zároveň je dostatečně odolné a pevné. Klade se důraz na dobré sestavení pro maximální stabilitu.

Karlie Okenní odpočivadlo

Karlie Okenní odpočivadlo recenze a test

Odpočívadlo pro kočky Karlie dovoluje kočkám pozorovat venkovní dění z okna. Jedná se o jednoduchou plošinku, kterou si můžete díky přísavkám přilepit na okno, je zároveň plně a jednoduše omyvatelné s maximální nosností do 12 kilogramů. Je tak určeno pro menší i středně-velké kočky. Nevýhodou je vyšší cena v porovnání s jinými odpočívadly, která jsou také připojené ke škrabadlům, což zde chybí.

Zároveň je však třeba vyzdvihnout možnost instalovat odpočívadlo přesně do takové výšky a tam, kde to má kočka nejraději, nebude tak okupovat vaše místa. Zároveň je odpočívadlo vyrobeno z kvalitních materiálů, takže se nestane, že by se potrhalo nebo nějak rychle opotřebovalo. Zákazníci si cení převážně lehké omyvatelnosti odpočívadla.

Goleto

Goleto recenze a test

Prolézačka pro kočky Goleto je ideální pro kočky všech věkových kategorií. Jedná se o vhodné místo pro odpočinek i hru, jedná se zároveň o bezpečné a stabilní místo díky široké základně a dvěma sisalovým sloupům ke škrábání. Kromě sloupů zde najdete jeden velký kočičí domeček, tři hrací myšky a několik odpočívadel, kde se může kočka roztáhnout. Díky barevnému provedení není tak křiklavé a hodí se do všech větších prostor a místností a zároveň je cenově dostupné i pro zákazníky s omezeným rozpočtem.

Mezi odpočívadly je také umístěno jedno extrémně měkké lůžko, zároveň je vše vyrobeno z kvalitních materiálů. Zákazníci si cení zejména snadné montáže s jednoduchým návodem a oblíbenosti u koček, zároveň však vytýkají nevhodnost pro těžší a větší kočky, která není uvedena výrobcem.

Jak vybrat škrabadlo pro kočku

Vždycky je dobré orientovat se podle vaší vlastní kočky, nikdy nespoléhejte na to, že si kočka na něco navykne. Spíše než to se zaměří na váš nábytek a jako šelma v džungli si jej zkrášlí dle svého. Naštěstí kočky běžně se vyskytující v našich domovech nejsou žádnými divokými zvířaty. Koupě škrabadla je nutností pro většinu lidí a proto chcete, aby splnilo několik základních požadavků.

Tím nejzákladnějším by mělo být to, aby místo, kde si bude kočka škrábat, simulovalo vlastnosti drsné stromové kůry – většinou se jedná o sloupy omotané sisalem, které se dají i renomovat koupí nového lana. Určitě nepoužívejte jako náhradu koberec.

Pro jakou kočku škrabadlo kupuji?

Je nutné si uvědomit, jaká kočka vlastně je a podle toho se budou odvíjet její potřeby. Postačí jednoduché škrabadlo nebo budu muset investovat do dražšího? Potřebuji škrabadlo pro mladé kotě nebo starší kočku? Pro lenocha nebo aktivního kocoura? Má kočka ráda výšky nebo si ráda šplhá?

Dle toho si určíme alespoň předběžně, jaký tvar, jakou výšku a co by vlastně mělo takové škrabadlo obsahovat.

Domeček, ukotvení do stropu nebo jednoduché odpočívadlo?

Všechny kočky rády lenoší, je tak nutné přemýšlet o tom, kde vlastně lenošit budou? Škrabadla mohou mít jednoduchá odpočívadla, na které si kočka vyvalí, zároveň však může mít i domeček. Pro aktivnější kočky, které rády šplhají do vysokých domečků, a odpočívadel je třeba také přemýšlet o ukotvení do stropu pro maximální stabilitu.

Velikost a tvar

Pokud víte o místě, kde byste škrabadlo umístili, je také nutné přizpůsobit tomu místu i výběr škrabadla, neboť ty jsou vyráběny v mnoha velikostech a tvarech. Můžete mít jednoduché kočičí stromy nebo to můžou být komplexní prolézačky pro kočky či škrabadla pro velké kočky. Rozměry vždy přizpůsobte vašim možnostem, aby měla kočka dostatek prostoru se na škrabadle vydovádět.

Kvalita omotávky

Sisalové lano by mělo být pořádně tlusté, nejlepší mírou je 10 mm, aby vydrželo opravdu všechno a nemuseli jste jej tak často měnit. Zároveň by mělo být omotáno tak, aby nevznikaly mezery nebo aby nebyly lanka povolené. Vždy je lepší vybrat přírodní sisal, určitě nevolte kovová vlákna, která jsou pro kočky nevhodná. Škrabadla mohou být vyrobena také z kartonu, ale v každém případě se podívejte, jak je také škrabadlo spojeno, aby nebylo použito lepidlo nevhodné pro zvířata.

Stabilita

Velké téma je dostatečně velká stabilita, aby kočka mohla dovádět, ať už na škrabadle či s hračkou na gumě, a přitom se nezranila nebo nepadala. Vyberte proto takové škrabadlo, které je především stabilní a možná i s ukotvením do stropu či jiným. Určitě se vyplatí vybírat škrabadlo s co možná nejširší základnou. Je nutné, aby se neviklalo a nepadalo.

Nutnost škrábání pro kočky

Škrábání je pro kočky naprosto přirozené, neboť je to jeden ze způsobů, jakým si označují své teritorium a zároveň odstraňují odumřelé buňky drápků. Během škrábání také kočky vypouštějí celou řadu feromonů, díky kterým ostatní kočky poznají cizí území. Pokud kočka nenajde vhodné škrabadlo doma, udělá si z vašeho nábytku, koberců či pohovek své vlastní, což je určitě něco, co jako majitel kočky nechcete. Zvláště nutné je škrabadlo pro kočku domácí, kterou nepouštíte ven.

4.4/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.