Sport,

Skládací kola: Recenze 6 nejlepších

Nechcete se při cestování omezovat neskladným plnohodnotným kolem? Přesně pro takovou situaci je vhodné skládací kolo, které může být rovněž v podobě elektrokola. Skládačka není nijak novým pojmem, na světě existuje již přes padesát let a od té doby se stala nedílnou součástí městské dopravy.

Skládací kolo nemusí suplovat jen MHD, řada osob jej má také na delší výlety, nebo na víkendové volnočasové aktivity. Jeho složení při troše cviku zabere průměrně 10 sekund a po složení není o moc větší než běžné cestovní zavazadlo. Jeho složení probíhá mírně odlišně v závislosti na konkrétním typu a výrobci. Může mít sklápěcí řídítka, skládací rám i skládací pedály. Samozřejmostí bývá zasunutí sedačky, všechny části jsou zpravidla osazeny rychloupínacími mechanismy.

Lze ho pohodlně přepravovat v autobusech, tramvajích, a i ve vlacích, kde za něj nemusíte připlácet, jako v případě normálního kola. Vejde se pohodlně do většiny kufrů osobních vozů, schováte ho pod stůl v restauraci, nebo v práci a některá kola vměstnáte i do prostorů pro zavazadla v dopravních prostředích. Jsou tedy vysoce praktická a kompaktní. Některé modely zaujmou designovým zpracováním, jiné klasickým, ale o to robustnějším a prověřeným provedením.

Existují modely vhodné zejména na přibližování v rámci ulic, nebo městských částí, typy, které pohodlně zdolají vzdálenost z P+R parkoviště do několik kilometrů vzdálené kanceláře i skládací horská kola, na kterých se o víkendu nemusíte bát vjet na polní cestu. Speciálními typy jsou plnohodnotná skládací kola, která jsou kompromisem mezi klasickým a skládacím kolem.

Při výběru je dobré se řídit očekáváním, jaké od skládacího kola máme. Dle nich rozlišujeme velikost kol, velikost rámu, materiál, nosnost i rozměry složeného kola. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší skládací kola a jejich recenze.

Nejlepší skládací kola – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších skládacích kol z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 DHS Folder 2095 2019Reactor ComfortDHS Folder 2092 2019Leader fox URBY 2016Author Simplex 2017Leader Fox Dixi 2017
BrzdyČelisťovéČelisťová, nábojováČelisťovéČelisťovéČelisťovéČelisťová
Hmotnost12,1 kg-15,1 kg13,8 kg12,6 kg13,3 kg
Počet převodů630783
Rozměry po složení (d, v, š)100x70x35 cm95x85x63 cm100x70x35 cm90x75x41 cm-80x66x41 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 skládacích kol

DHS Folder 2095 2019

DHS Folder 2095 2019 recenze a test

Skládací kolo DHS Folder 2095 2019 je poměrně oblíbeným typem, který je dobře finančně dostupný. Zaujme svou poměrně nízkou hmotností 12,1 kilogramů a také dostačující nosností 90 kg, která pro většinu lidí dostačuje. Kola jsou dvacetipalcová a dobře zvládají jízdu jak po pevném povrchu, tak i v mírném terénu. Má pohodlné sedlo a líbivý design, na výběr je ze dvou barevných provedení, černá a šedá.

Nízké hmotnosti značně pomáhá kvalitní hliníkový rám, jehož velikost je 13,5″. Skládací kolo je typu unisex, to znamená, že je určeno jak pro ženy, tak pro muže. Pohodlné jízdě pomáhá poměrně velký rozsah převodů, kterých je na přehazovačce rovných 6. Výrobce použil kvalitní komponenty Shimano, které najdeme na kazetě, přehazovačce i řazení. Brzdy jsou přítomny jak na předním kole, tak i na zadním a jsou typu čelisťových.

Je ideální na každodenní dojíždění po městě, do práce, nebo i k trávení volného času na cyklostezkách a dalších cestách. Rozměry ve složeném stavu jsou sice o pár centimetrů větší, než je průměr, i tak se ale s délkou 100 cm, výškou 70 cm a šířkou 35 cm pohodlně vměstná do většiny kufrů automobilů, nebo zavazadelníků. Má jeden hlavní skládací kloub uprostřed rámu a dále také řídítka, nebo pedály, které jsou pro úsporu hmotnosti vyrobeny z plastu.

Moderní skládací mechanismus, velmi nízká hmotnost 12,1 kg
Větší rozměry ve složeném stavu

Reactor Comfort

Reactor Comfort recenze a test

Skládací kolo Reactor Comfort nabízí velmi praktické odpružení zadního kola, které při každé jízdě výrazně zvyšuje jezdcův komfort. Toto odpružení je navíc regulovatelné, nechá se tedy přizpůsobit přesně tak, jak vám bude vyhovovat. Na zadní části je ještě další praktická věc, kterou je rozměrný zadní nosič. Ten je pevně spojen se zbytkem rámu a jeho nosnost je velmi slušných 15 kg.

Rám je vyroben z oceli, což nepříznivě ovlivňuje celkovou hmotnost, kterou tedy ještě navíc sám výrobce neuvádí. Nechá se odhadnout, podle podobných kol s ocelovým rámem někde mezi 15 – 16 kilogramy, což je již znatelná váha. V této souvislosti také musíme zmínit menší maximální zatížení, které je stanoveno na 80 kg. Model je tady vhodný spíše pro ženy a drobnější muže.

Přední brzda je efektivnější, čelisťová a na zadním kole je použita nábojová brzda, která je ideální pro plynulé dobrzďování pomocí šlapek. Kolo ve složeném stavu má dobré rozměry 95 cm na délku, 85 na výšku a 63 centimetrů do šířky. Potěší také slušné vybavení přímo od výrobce, kde najdeme stojan, odrazky, měkké rukojeti, plastové blatníky, kryt řetězu, nebo zvonek. S tímto výčtem, spolu s odpruženým rámem, se jedná o zajímavé kolo s dobrým poměrem cena/výkon.

Odpružený velký 15″ rám, praktický zadní nosič, dobrý poměr cena výkon
Nedohledatelná hmotnost

DHS Folder 2092 2019

DHS Folder 2092 2019 recenze a test

Základní skládací kolo DHS Folder 2092 2019 zaujme především svou nízkou cenou, která je u tohoto modelu pravděpodobně nejvýraznějším lákadlem pro jeho koupi. Jinak se jedná o standardní kvalitní skládací kolo, které ničím zásadně nepřekvapuje. Skládá jedním hlavním kloubem uprostřed rámu, následně se složí řídítka a PVC pedály. Ve složeném stavu má rozměry 100 cm na délku, 70 cm na výšku a široké je 35 centimetrů.

Má standardní nosnost 90 kilogramů a poměrně vyšší hmotnost, která je 15,1 kg. Může za to především absence odlehčených materiálů, příkladem může být nejdůležitější část, rám, který je ocelový. Kola mají velikost 20 palců a dobře si poradí jak s jízdou ve městě po pevném povrchu, tak i ve volnu s nezpevněným povrchem například na polní cestě. Brzdy jsou přítomny jak na předním kole, tak na zadním a jsou čelisťové.

Co poměrně zamrzí je absence jakýchkoliv převodů, to nicméně koresponduje k základnímu provedení. Po městě, kde nejsou žádná výrazná převýšení, vám absence převodů vadit nebude, na žádné velké zdolávání kopců to však není. Touto absencí se na druhou stranu vyvarujete případným technickým problémům spojených s přehazovačkou. Výrobce ke kolu přidává přední a zadní bateriové světlo, zadní nosič, zvonek, blatníky, odrazky, stojan a kryt řetězu, což je velmi příjemné.

Nízká pořizovací cena, dobrá výbava včetně světel
Vyšší hmotnost, absence převodů

Leader fox URBY 2016

Leader fox URBY 2016 recenze a test

Kvalitní skládací kolo Leader fox URBY 2016 je oblíbeným prověřeným modelem, kterému v rámci své cenové kategorie není v podstatě co vytknout. Díky velkým kolům, které mají 20″, je jízda pohodlná jak ve městě, tak i v lehkém terénu. O tom, že je kolo vhodné i na výlety svědčí sedmi rychlostní přehazovačka. Skládací kolo tak dokáže jet poměrně rychle po rovině a zvládne snadno i výjezdy do kopců. Rám je vyroben z pevného a lehkého duralu, z duralu je pak také představec, nebo převodník. Ráfky kol jsou vyrobeny z hliníku, všude, kde se dalo, se tedy šetřila váha.

Tak je ve výsledku poměrně příjemná, dosahuje hmotnosti 13,8 kg. Robustní a pevné zpracování následně dokládá nosnost, která je nadprůměrných 100 kg. Na kole tam mohou, na rozdíl od jiných typů, jezdit i urostlejší muži. Kolo je určené jak pro ženy, tak muže a pořídit si jej lze v šedé, nebo černé variantě. Přední i zadní brzda je čelisťová, tedy poměrně efektivní.

Skládání probíhá standardně skrze jeden hlavní rámový klub a sklopným řídítkům. Rozměry kola ve složeném stavu jsou 90 cm na délku, 75 cm na výšku a 41 cm na šířku. Všechny důležité komponenty jsou dodány renomovanými firmami, příkladem budiž přehazovačka, řadící páčky, nebo kazeta Shimano. Kvalitní jsou rovněž pláště Rubena a potěší i dodatečné vybavení kola, kde nechybí nosič, blatníky, světla, nebo pohodlné sedlo.

Lehký a pevný duralový rám, stylové a robustní provedení, nosnost 100 kg
Nenašli jsme

Author Simplex 2017

Author Simplex 2017 recenze a test

Skládací kolo s přehazovačkou Author Simplex 2017 je velmi slušně zpracovaný a vybavený model, který hravě zvládne jak město, tak ve volném čase i výlety. Má teleskopický představec, což značně zvyšuje jeho variabilitu a použití. Kola jsou 20″ a z výroby kryta dobrými blatníky. Nejvíce na tomto skládacím kole zaujme jeho poměrně široké spektrum převodů, které čítá osm rychlostí. Díky nim je možná svižná jízda i snadnější stoupání do kopců.

K dispozici je v bílé a černé barvě, na své si tedy přijdou jak ženy, tak muži. Rám je vyroben z duralu, který je pevný a hlavně lehký. To se podepisuje na celkové hmotnosti kola, která činí jen 12,6 kg. Výrobce Author nešetřil ani na komponentech, najdeme zde celou řadu komponentů Shimano, kvalitní čelisťové brzdy Tektro, či pláště Kenda.

Skládání probíhá standardně kloubem uprostřed kola, následně se složí řídítka a pedály. Díky nízké hmotnosti se pohodlně přenáší, bohužel se však od výrobce nedozvíme, jaké jsou rozměry kola po složení. Tuto informaci by však měl na vyžádání poskytnout každý slušný prodejce. Není známa ani nosnost, podle obdobných modelů se však bude pohybovat mezi 90 – 100 kily. Předu i vzadu jsou umístěny odrazky a potěší také praktický nosič nad zadním kolem.

8 stupňové řazení Shimano, ideální do města i na volný čas, nízká hmotnost 12,6 kg
Nedohledatelné rozměry po složení

Leader Fox Dixi 2017

Leader Fox Dixi 2017 recenze a test

Leader Fox Dixi 2017 je další kvalitní skládačka, která má za slušnou cenu hodně co nabídnout. Základ tvoří duralový rám 6061 a ideální 18″ kola, která umožňují každodenní pohodlnou jízdu po městě i občasné výlety mimo město. Čím však nejvíce upoutává pozornost, jsou skladné rozměry, které ve složeném stavu činí 80 cm na délku, 66 cm na výšku a 41 cm na šířku. Kolo je tedy předurčené k tomu, aby s vámi cestovalo, kdekoliv zrovna budete. Vejde se pohodlně do kufru auta, do vlaku, pod stůl, nebo do výtahu.

Nosnost kola je velmi dobrých 100 kilogramů a pochvalu zaslouží i celková hmotnost, která je dobrých 13,3 kilogramů. Čelisťovou brzdu Tektro V-Brake najdeme jen na předním kole a k dispozici jsou celkem tři rychlosti, které nenáročného spotřebitele sice uspokojí, ale není to žádná velká variabilita.

Potěší bytelné kovové blatníky, nebo moderní přední LED světlo. Rám má typické skládací provedení, kdy přibližně v jeho středu najdeme hlavní skládací kloub, dále se skládají řídítka a nakonec pedály. Sedadlo je pohodlné a praktickou stránku kola vylepšuje zadní nosič. Výrobce osadil komponenty kvalitními součástkami renomovaných výrobců. Řazení a přehazovačka jsou Shimano, pláště Rubena Walrus a již zmíněné brzdy Tektro.

Velmi dobré rozměry po složení, duraolvý lehký rám, nosnost 100 kg
Menší počet převodů

Jak vybrat skládací kolo

Výběr skládacího kola by měl začínat u zamyšlení se, na jaké potřeby bude kolo sloužit, kde bude nejčastěji jezdit. Jiná skládací kola jsou vhodná do města, jiná do terénu a jiná pro obojí. Někdo upřednostní větší pohodlí před rozměry a naopak, mít tedy hned na začátku rozhodnuto, kde se budu s kolem pohybovat a jaké mám očekávání, je alfou omegou.

Typy skládacích kol

Nejmenší skládací kolo najdeme ve městě. Má typicky malá kola, rychle skládací konstrukci, avšak neoplývají velkou pohodlní, natož rychlostí. Určitým kompromisem je univerzální skládací kolo, které se nemusíte kromě města vzít o víkendu ani na výlet za město. Jedná se o nejoblíbenější typy, často již mají několik převodů a mohou mít například odpružený rám. Tyto modely se od sebe však značně liší a proto je potřeba číst pečlivě jejich parametry, zejména pak rozměry ve složeném stavu.

Další kategorií jsou plnohodnotná skládací kola, která mají podobnou konstrukci, jako kola klasická, avšak jejich rám stále umožňuje složení. Často se jedná o skládací horské kolo, nebo kolo trekingové. Nejdynamičtěji rozvíjející se kategorií jsou však dnes skládací elektrokola, která rostou mezi spotřebiteli s každým rokem na oblibě.

Rozměry po složení

Tím největším benefitem skládacích kol je přirozeně jejich skladnost. Skládací kola jsou samozřejmě všechny skládací, jsou v tom však rozdíly a to ne zanedbatelné. Každý typ kola by měl mít v parametrech hodnoty, které si můžete pohodlně porovnat v rámci dalších modelů.

Nejběžnějším typem skládání je složení kola napůl přes centrální kloub. U jiným modelů je možné skládat samotná kola, nebo kolo jakoby zmáčknout, podobě, jako se děje u sportovních kočárků. Rozměry složených kol se liší v rámci jednotlivých typů, ale také i mezi typy ve stejné kategorii.

Hmotnost a nosnost

Hmotnost a nosnost jsou další podstatné parametry, které by vám při výběru rozhodně neměli uniknout. Větší hmotnost vás může po krátké době od používání skládacího kola odradit a nadměrné zatížení zase výrazně sníží jeho životnost. Nosnost se nejčastěji pohybuje kolem 90 – 100 kilogramů, jsou i modely, které mají nosnost větší. Váha jen málokdy klesá pod 12 kg, podepisuje se na ní nejvíce velikost kol a použité materiály.

Velikost kol a materiály

Kola se odvíjí od typu skládačky. Městské malé skládací kolo může mít kola opravdu malá, až třeba 16 palců, zatímco běžná skládací kola se pohybují s velikostí kolem palců dvaceti. Materiál rámu a komponent se do velké míry odvíjí od pořizovací ceny kola. Nejlevnější kola mají rám vyroben z oceli, rozumného poměru dosahují hliníkové rámy, nebo rámy vyrobeny z duralu. Hliník se používá také na ráfcích a dalších částech kola. Použití lehkých materiálů je důležité nejen pro celkově nižší hmotnost pro případné přenášení, ale také pro lepší a pohodlnější jízdní výkon.

Komponenty a výbava

Kvalitní skládací kolo je většinou vybaveno kvalitními komponenty, příkladem může být převodové ústrojí Shimano. Dbát na kvalitu komponent je důležité zejména z dlouhodobého hlediska. Kvalitnější díly vyžadují menší údržbu a při správné údržbě mnohem déle vydrží a budete s nimi mít přirozeně méně problémů.

Se skládacími koly se pojí také bohatá výbava, kterou většina výrobců automaticky dodává. Jedná se zejména o blatníky, nosič, stojánek, kryt řetězu, zvonek, odrazky, přední a zadní světla. Přikoupit se často nechají košíky, brašny, nebo tašky, které jako odkládací prostor pro vaše věci jistě oceníte. Zapomínat nesmíme ani na kvalitní sedlo, které je pro pohodlnou jízdu nezbytně důležité.

4.5/5 - (51 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.