Sport,

Nejlepší skateboardy: pro začátečníky, holky aj. | Recenze

Skateboarding má kořeny už okolo roku 1940, ale svou popularitu rozhodně neztrácí. Naopak vznikají různé odnože jako je pennyboard, což je malý, lehký a levný skateboard bez gripu, nebo longboard pro surfování na souši a sjíždění kopců. Samotný skateboard má obdélníkový tvar, tvrdší a odolná kolečka. Běžné uplatnění nachází na U-rampě, ve skateparku, ale i při jízdě po městě, a hlavně k tvorbě triků. Díky své univerzálnosti je tak stále nejoblíbenější variantou prkna.

Velikost a šířka desky v podstatě určují vhodnost pro určitou skupinu nebo uplatnění. Běžnou velikostí je 7,5 až 8 palců, menší bude převážně skateboard pro děti, což je mnohdy poznat již ze samotného názvu produktu. Šířka pak ovlivňuje jízdní vlastnosti a platí, že skateboard pro začátečníky nebo na vertikální rampy by měl být širší, zatím co pro menší postavy s nižší hmotností (například pro holky) by měl mít desku užší.

Zohlednit byste měli nejen délku a šířku prkna, typ podvozku (trucky) a ložiska, nebo velikost a tvrdost koleček, ale i specifické vlastnosti. Například z jakého materiálu je deska vyrobena, nebo jaká je maximální nosnost. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší skateboardy a jejich recenze.

Nejlepší skateboardy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších skateboardů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelRozměr deskyNosnostHmotnost 
Worker Freetime recenze a testWorker Freetime79 x 20 cm50 kg-
Shaun White Demon recenze a testShaun White Demon81 x 20,5 cm100 kg2,5 kg
Worker Kid recenze a testWorker Kid44 x 13 cm40 kg-
Street Surfing Freeride Road Blast 31Street Surfing Freeride Road Blast 31"78,7 x 21,6 cm70 kg2,6 kg
Worker Tottemy recenze a testWorker Tottemy79 x 20 cm100 kg-
Tony Hawk Roarry recenze a testTony Hawk Roarry76 x 21 cm100 kg1,98 kg
Worker Junior recenze a testWorker Junior69 x 20 cm40 kg-
Ambassadors Spin recenze a testAmbassadors Spin82 x 19,68 cm100 kg-
Nils CR 3108 SA POINT recenze a testNils CR 3108 SA POINT78 x 20 cm100 kg2,17 kg
Mini Board recenze a testMini Board43 x 15 cm50 kg1 kg

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Worker FreetimeShaun White DemonWorker KidStreet Surfing Freeride Road Blast 31"Worker TottemyTony Hawk RoarryWorker JuniorAmbassadors SpinNils CR 3108 SA POINTMini Board
Tvrdost koleček98A97APVC83A85A88APVC103A98APVC
LožiskaABEC 1ABEC 7ABEC 5ABEC 9ABEC 7ABEC 7ABEC 1ABEC 7ABEC 5608 Z
Rozměry koleček50 x 36 mm51 mm50 x 30 mm60 x 45 mm54 x 36mm58 x 40 mm50 x 36 mm51 mm54 x 36 mm50 x 30 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 skateboardů

Worker Freetime

Worker Freetime recenze a test

Dětský skateboard Worker Freetime je dobrou volbou pro toho, kdo si chce jízdu na skateboardu poprvé vyzkoušet, čemuž odpovídá dobrý poměr ceny a kvality. Vhod mu přijde deska, která je vyrobená z čínského javoru, na kterou bylo použito hned 9 vrstev této dřeviny. Díky tomu je zajištěna její pevnost, ale také pružnost.

Rozměry tohoto modelu jsou 79 x 20 centimetrů. Celková tloušťka desky má hodnotu 11 centimetrů. Tento model je určený spíše mladším jezdcům, čemuž jasně odpovídá i celková nosnost, která činí pouze 50 kilogramů.

Kolečka mají rozměry 50 x 36 centimetrů a jsou vyrobené z klasického materiálu, kterým je PU guma. Použitá ložiska nesou označení ABEC 1, takže nabídne spíše pomalejší jízdu. Tento model je dobrým startem pro vyzkoušení hlavně u menších dětí pro jízdu ve skateparku nebo na U rampě.

Pružná a odolná deska, cena/výkon
Nízká třída ložisek, horší kvalita koleček

Shaun White Demon

Shaun White Demon recenze a test

Skateboard Shaun White Demon nese jméno velmi známého jezdce nikoliv jenom ze skateboardingu, ale i snowboardingu. Tento model zaujme už tím, že jeho deska je vyrobená ze špičkového Hard Rock javoru. Model má také konkávní tvar, což výrazně usnadní možnost učení triků, stejně jako dvojitý ocas (kicktail). Zapomenout nelze na hmotnost modelu, která činí 2,5 kilogramu.

Trucky jsou vyrobené z tepelně opracovaného hliníku a mají rozměry 5,4 palců. Kolečka jsou ME uretanová a mají rozměry 51 milimetrů. Zaujme hodnota jejich celkové tvrdosti, která činí 97A. to ocení jak začátečníci, tak i mírně pokročilí jezdci.

Tento model využívá velmi dobrých ložisek s označením ABEC 7, nebo kvalitního gripu HS750. Zapomínat nelze také na hodnotu nosnosti, která je standardních 100 kilogramů. Rozměry desky jsou 81 x 20,5 centimetrů.

Kvalitní zpracování, konkávní tvar, Hard Rock javor
Lehce vyšší váha

Worker Kid

Worker Kid recenze a test

Skateboard pro děti Worker Kid je navrhnut pro použití velmi mladými skejťáky. Zaujme jeho všestrannost, která souvisí i s možností využití na hrubším povrchu. To umožní především kolečka, která jsou měkká a dokážou tak lépe zvládat ne úplně dokonale hladký terén. Vyrobená jsou z klasického plastu, tedy z PVC. Byla by lepší gumová, ale s ohledem na cenu je to pochopitelné.

Že jde o model určený menším dětem, to dokládá také celková velikost desky. Její délka je 44 centimetrů a její šíře 12 cm. To je mnohem méně než u klasického prkna. Tloušťka desky o velikosti 12 milimetrů poskytne dobrou pevnost a odolnost.

Velikost koleček je 50 x 30 milimetrů a celková nosnost daného provedení má hodnotu 40 kilogramů, což je jedna z nejmenších hodnot mezi srovnávanými skateboardy. Kromě konstrukce dokáže zaujmout také celkem povedený design, který je spojený s potiskem na spodní straně desky.

Nízká cena, lehký a stabilní, speciálně pro děti
Plastová kolečka

Street Surfing Freeride Road Blast 31"

Street Surfing Freeride Road Blast 31

Skateboard Street Surfing Freeride Road Blast 31″ je pro své provedení optimálním prknem do skateparku, ale i na cruising a freeride. Tedy na běžné jízdy po městě za účelem přesunu z místa na místo. Svou konstrukcí jde zároveň o double kick provedení, díky čemuž poslouží i k realizaci různých triků. Deska je vyrobena z celkem 9 vrstev kvalitního javoru.

Velikost je označena jako 31 palců, což znamená rozměry 78,7 x 21,6 centimetrů. Přesný rozvor mezi kolečky má hodnotu 35,6 centimetrů. Deska má konkávní prohnutí a má kvalitní grip tape. Ten kromě protiskluzových vlastností zaujme i prohnutím.

Kolečka o velikosti 60x45mm jsou vyrobené z PU gumy a mají tvrdost 83A a jsou s oblými okraji, takže je možné dostat snadno prkno do smyku. Využívá ložiska ABEC 9 a na 7 palcové trucky byl použitý ALU Seagull. Maximální nosnost je nižší, a to pouze 70 kilogramů.

Ložiska ABEC 9, středně prohnutá deska, všestrannost využití
Nižší nosnost 70 kg, vyšší cena

Worker Tottemy

Worker Tottemy recenze a test

Skateboard Worker Tottemy zaujme svým povedeným, ale zároveň ne nijak výrazně křiklavým designem. Kladem je kromě atraktivního motivu také podpora dobrých jízdních vlastností. Nechybí kvalitní materiály, kde například deska je vyrobená kanadského javoru. Obecně pak má jednoduché provedení s rovným okrajem.

Rozměry dané varianty mají hodnotu 79 x 20 centimetrů. Pokud jde o rozměry použitých koleček, mají také vcelku standardní velikost, a to 54 x 36 milimetrů. Vyrobené jsou z typického materiálu, kterým je PU guma. Tvrdost koleček má hodnotu 85A, která je optimální pro hrubší povrchy a street skate.

Jako ložiska jsou použita osvědčená ABEC 7 s dobrou přesností. Trucky mají velikost 5 palců a jsou vyrobené z hliníku. Nezklame ani celková nosnost, jelikož ta je výrobcem stanovena na běžných 100 kilogramů. Ta výrazně zvyšuje celkovou využitelnost kýmkoliv bez ohledu na váhu.

Ložiska ABEC 7, stabilní deska, kanadský javor
Ve své kategorii nic zásadního

Tony Hawk Roarry

Tony Hawk Roarry recenze a test

Skateboard pro začátečníky Tony Hawk Roarry zaujme jak unikátním designem, tak i tím, že nese jméno jednoho z nejznámějších jezdců na skateboardu. Má ale i řadu jiných předností. Je to třeba použití hned 8 vrstev na desku. Jako dřevina byla zvolena ta v podobě čínského javoru. To přináší pružnost, v kombinaci s pevností.

Trucky mají klasické rozměry 5 palců a jsou netradičně vyrobené z oceli. Přesto má tento model velmi dobrou hmotnost, která je pouze 1,98 kilogramů. Zachovává si také velice dobrou nosnost, jelikož je určený pro jezdce až do váhy celých 100 kilogramů.

Kolečka mají rozměry 58 mm x 40 mm a jsou jako už většina vyráběná z PU gumy. Jako ložiska jsou použita ty s označením ABEC 7. Pokud mluvíme o rozměrech desky, tak ty mají hodnotu 76 x 21 centimetrů.

Ocelový podvozek i nízká váha, dobrá nosnost
Čínský javor navzdory vyšší ceně

Worker Junior

Worker Junior recenze a test

Dětský skateboard Worker Junior je určený pro všechny začátečníky v podobě mešních dětí. Odpovídají tomu i parametry, jako je třeba celková nosnost, která je 40 kilogramů. Jde o model na běžnou jízdu, nikoliv na provádění různých triků. Deska zaujme tím, že je lepená z 9 vrstev. Použitým materiálem je čínský javor.

Deska má rozměry 69 x 20 centimetrů a její celková tloušťka činí 12 milimetrů. Kladem je také pevnost a odolnost podvozku. Pokud jde o použitá ložiska, jedná se o variantu nesoucí označení ABEC 1, která nepatří k úplně nejpřesnějším, a pro která je typická pomalá jízda.

Kolečka nejsou vyrobená z PU gumy, jak je zvykem, ale z PVC. Tento materiál však také zaujme celkovou kvalitou a tím, že je skateboard použitelný i v oblasti s hrubším povrchem. V neposlední řadě zaujme také design.

9 vrstvá deska, cena/výkon, pro malé děti
Kolečka z PVC, přesnost ložisek

Ambassadors Spin

Ambassadors Spin recenze a test

Ambassadors Spin v růžové barvě jako jedné z možností je atraktivní skateboard pro holku, jak pro začátečnice, tak i mírně pokročilé. Co zaujme, to je design desky, která je spíše jednodušší, s využitím různých barev, kde nechybí ani růžové provedení. Potěší celková kvalita desky, jelikož tato je vyrobena ze 7 vrstev dřeva, kterým je kvalitní kanadský javor.

Nijak nezklamou ani použité trucky s označením Ambassadors, které jsou známé pro svou kvalitu. Tu potvrzuje i řada dalších věcí, jako například ložiska ABEC 7. Šíře této desky je 7.75″, což odpovídá 19,68 centimetrům.

Kolečka mají rozměr 51 milimetrů a zaujmou hlavně svou vyšší tvrdostí, což se podepisuje na přesnosti jízdy, ale i jejich zvýšené robustnosti a také odolnosti. Hodnota jejich tvrdosti je totiž 103A a poskytnou tak nejrychlejší jízdu, ideální pro profesionální ježdění.

Výběr barev, tvrdost koleček, kanadský javor
Nic zásadního jsme nenašli

Nils CR 3108 SA POINT

Nils CR 3108 SA POINT recenze a test

Skateboard Nils CR 3108 SA POINT potěší hlavně při nenáročném ježdění se základními triky. Rozměrově se jedná o klasickou desku, která má velikost 78 x 20 centimetrů. Je vyrobena z celkem 9 vrstev laminované překližky. Ta je profilovaná, leštěná a doplněna zajímavým designem.

Trucky zaujmou tím, že jsou vyráběné ze zpevněného hliníku, což podporuje jejich kvalitu. Dále zaujmou také ložiska s označením ABEC 5 Carbon. Snadné přenášení zajistí fakt, že hmotnost tohoto prkna je solidních 2,17 kilogramů.

Kolečka jsou spíše tvrdší, což dokládá hodnota 98A. Jsou vyrobené z PU gumy a rozměrově mluvíme o hodnotách 54 x 36 mm. Povrch desky je pro lepší stabilitu a ovládnutí protiskluzový.

Zpevněné trucky, nosnost 100 kg, nízká váha
Laminátová deska, nevhodný na pokročilé triky

Mini Board

Mini Board recenze a test

Dětský skateboard Mini Board je skutečně modelem, který je určený těm nejmenším dětem. Plně tomu odpovídají jednotlivé parametry, stejně jako rozměry, které jsou skutečně malé, konkrétně 43 x 15 centimetrů. Pokud jde o tloušťku desky, ta má hodnotu 11 milimetrů. Na desce nechybí protiskluzový grip v honí a také zajímavý potisk ve spodní části.

Kolečka jsou také jednoduššího provedení, jelikož jsou vyrobeny pouze z PVC. Jejich rozměry jsou 50 x 30 milimetrů. V případě použitých ložisek mluvíme o typu, který nese označení 608 Z, které určení desky plně vyhovují.

Vzhledem k parametrům zaujme velmi malá váha, která je 1 kg, což usnadní manipulaci i menším dětem. Kladně je hodnocena také nosnost, která je dle výrobce až celých 50 kilogramů. Významným plusem oproti předchozím skateboardům pro děti je pořizovací cena, která je u tohoto prkna skutečně minimální.

Nízká pořizovací cena, malá hmotnost, protiskluzový grip
Pouze pro nenáročné použití, cena se podepisuje na zpracování

Jak vybrat skateboard

Skateboard a z něho vycházející sportovní aktivita zažívala boom nejenom v minulosti, ale zažívá ho stále. Dnes jezdí na prknech malé děti, teenageři, ale i dospělí. Kdo chce této aktivitě také propadnou, musí začít koupí správné desky. V první řadě je třeba si uvědomit, pro koho je určena, jelikož skateboard pro děti, začátečníky nebo pokročilé má odlišné parametry. Dané možnosti se liší nejenom velikostí, ale i provedením, nebo také materiály.

Provedení desky

Nejprve je třeba zaměřit se na samotnou desku a její provedení. Standardní skateboard má velikosti, které se pohybují v rozmezí 7,5 – 8 palců. Cokoliv je menší už můžeme označit spíše jako dětský skateboard. Důležitým parametrem je také šířka desky. Skateboard pro začátečníky nebo na vertikální rampy by měl být širší, úzké desky pak lépe vyhovují lehčím a menším osobám, pro ježdění ve skateparku nebo na street skate.

Dále je nutné zaměřit se na tvar samotné desky. Tedy zda jde o provedení rovné, nebo jde o desku konkávní, která mé lehce zvednuté hrany. Toto dokáže pomoci především při učení a následné realizaci triků. Konkáva může mít tři stupně, které jsou označené jako mellow, medium a také steep.

Materiál desky

Pokud dnes něco dominuje, je to určitě javor. Buď se může jednat o kvalitnější kanadský, nebo o levnější variantu, v podobě čínského javoru. Na trhu lze najít i takový skateboard, kde je využito lamina nebo PVC, ovšem takové nejsou vhodné na triky a spíše je najdete například u pennyboardů. U materiálu hraje roli nejenom jeho typ, ale i počet vrstev, které byly na desku použité. Když se máme zaměřit na kvalitní modely, tak je využito hned 9 vrstev dřeva. Horší mohou mít o nějakou tu vrstvu méně.

Kolečka

Kolečka skateboardu jsou v podstatě tím jediným, co je v kontaktu s podkladem. Proto by jim měla být věnována velká pozornost. Nejprve začneme materiálem, kde se jako standard používá PU guma, s různými vlastnostmi. Od toho se následně odvíjí tvrdost koleček. Ta do hranice 87A jsou považovaná spíše za měkčí. Standard je použití koleček v rozmezí 88A – 95A. Je však možné pořídit i varianty tvrdší, s hodnotou nad 100A.

Dále hraje u koleček roli také jejich velikost. Ta má přímou souvislost s rychlostí. Menší kolečka do velikosti 53 milimetrů jsou vhodné ve chvíli, kdy hledáte dětský skateboard, nebo pro začátečníky. Pokročilý jezdec by měl jít po větších velikostech, umožňující i dosažení často nezbytné rychlosti.

Trucky

Podvozek neboli trucky lehce korespondují s tvrdostí, a hlavně velikostí koleček. Je jasné, že na nízké trucky nelze vzhledem k vzdálenosti od desky namontovat velká kolečka. Ty nízké, tedy low, se hodí v případě plánu učit se náročnější triky, přičemž poskytují dobrou stabilitu při flipech. Na všestrannou jízdu se hodí varianta mild a na ježdění po městě (carving, cruising) zase high.

Ložiska

Když už správná a kvalitní kolečka, je třeba i to, aby měl skateboard také kvalitní ložiska. Tu bohužel určuje více faktorů, například materiál, mazivo nebo vůle, a číselné označení o kvalitě příliš nevypovídá. Třída ložisek vypovídá o výrobní přesnosti a chodu ložiska (ABEC 1 nejmenší přesnost a pomalejší chod, ABEC 9 naopak). Optimální třída tedy závisí na zamýšleném využití.

Hmotnost a nosnost

Obvyklá nosnost dětského skateboardu je okolo 40 – 50 kilogramů. Hmotnost je zde zhruba v rozmezí 1,5 – 2 kilogramy. Klasický skateboard však může unést i jezdce o váze 100 kilogramů. Pro své často větší rozměry je třeba počítat i s vyšší váhou, zhruba okolo 2,5 kg.

4.5/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.