Domácnost,

Šicí stroje: test, recenze | Nejlepší pro domácnost, overlock aj.

Šicí stroj je nejenom pomocníkem profesionálních švadlen, ale najde uplatnění i v mnoha domácnostech. To proto, že domácí šicí stroj dokáže zrychlit a zjednodušit různé opravy oblečení, jako je nutnost přišít knoflíky, nebo eliminovat drobné roztržení.

Šicí stroj nebo overlock?

Overlock je typ šicího stroje, který je určený pro šití plnohodnotných švů i klasických stehů. Najde se také kompromisní typ mezi overlockem a klasickým šicím stojem, konkrétně jde o šicí stroj s overlocem. Ten má funkci overlockového stehu integrovanou. Další variantou je vyšívací stroj pro tvorbu dekorací, přičemž lepší šicí stroje mohou mít funkci dekorativního stehu rovněž integrovanou.

Varianty se mohou lišit jak typem pohonu (elektrický či mechanický), tak druhem a počtem stehů. Rozhodovat dále může, zda je to kufříkový šicí stroj pro začátečníky, pokročilé nebo profesionály. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší šicí stroje a jejich recenze.

Nejlepší šicí stroje – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších šicích strojů z testů a hodnocení pro rok 2022.


Porovnání parametrů

 Singer SMC 8280Toyota Super Jeans J15Veronica Komfort 303Singer Simple 3232Veronica Optima 200Singer SMC 2263Guzzanti GZ 115Toyota OEKAKI 50BSinger SMC 7465Singer 14SH754 Overlock
Overlockový stehNeNeAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAno
Automatický navlékač nitěNeAnoAnoNeNeNeNeAnoAnoAno
Hmotnost7,9 kg4,9 kg6 kg6,8 kg6 kg8 kg8,6 kg6,5 kg8,7 kg7 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 šicích strojů

Singer SMC 8280/00 Family

Singer SMC 8280 recenze a test

Šicí stroj Singer SMC 8280/00 Family už podle svého názvu ukazuje, že je vhodným řešením pro běžné použití v domácnostech. Určený je jak začátečníkům, tak i pokročilým. Jeho kvalita je spojena s odolným kovovým rámem. Zajímavou součástí konstrukce je volné rameno umožňující vysunutí a také úložný prostor.

Při práci je možné zvolit si jeden z celkem 7 druhů různých stehů. Ty jsou rozděleny hned do 3 kategorií, podle toho, zda jde o steh základní, dekorativní nebo pružný. Samozřejmé je i šití knoflíků, rozděleno do 4 kroků. Samozřejmou funkcí je i zpětný chod umožňující zapošití.

Stroj ovládá i šití dvojjehlou, stejně jako nabídne možnost regulace délky stehu. Pro ulehčení práce za horších světelných podmínek je k dispozici LED osvětlení. Nechybí i široká škála příslušenství, jako jsou 3 cívky, patky, čepička, páráček a další.

Různé druhy stehů, LED osvětlení, úložný prostor
Plastové provedení

Toyota Super Jeans J15

Toyota Super Jeans J15 recenze a test

Šicí stroj pro začátečníky Toyota Super Jeans J15 nemusí zklamat ani pokročilé. Unikátem je fakt, že je konstruovaný i na šití rifloviny. Celkem zvládne i 12 vrstev klasické látky. Nabídne nejenom dobrý výkon, ale i nízkou hmotnost. Váží jenom 4,9 kilogramů, což je dáno i tím, že řada prvků je vyrobena z lehčího hliníku.

Šití s ním je velmi jednoduché, jelikož nabídne celkem 15 různých programů, volitelných podle potřeby. Samozřejmý je i navlékač jehly a další přednosti, jako je třeba horizontální chapač. Zvládne také dekorativní stehy, stejně jako si poradí s knoflíkem, který má 4 dírky.

Součástí je také světlo, které podpoří přesnost šití. Je nabízen s širokou škálou příslušenství, které zajistí, že hned po vybalení z krabice je možné navléknout nit a začít šít.

Lehká konstrukce, 15 programů, příslušenství
Bez možnosti dvojjehly

Veronica Komfort 303

Veronica Komfort 303 recenze a test

Šicí stroj s overlockem Veronica Komfort 303 od českého výrobce byl vytvořen s ohledem na náročnější a pravidelné použití. To dokládá i záruka, kterou výrobce nabízí v délce 5 let. Základem je motor 70 W, který splní i požadavky pro náročnější použití. Předností je možnost využít overlock steh.

Škála programů je opravdu velká. Je jich celkem 28. Opomíjet nelze možnost volby stehů, kterých je 36, které doplňuje dalších 7, včetně těch pružných. Součástí konstrukce je jak zvětšená pracovní plocha, tak i 8 rychloupínacích patek. K přesnosti přispívá také integrované, automaticky spínané světlo.

Stroj má mnoho předností, jako je inovativní funkce 5+1, stejně jako možnost šití knoflíků, které mají 4 dírky. Nechybí zpětný chod, prostor na příslušenství, nebo praktický transportní obal umožňující uložení a přenesení. Obal má dobrou nosnost a poradí si s 6,6 kg, které stroj váží.

Kvalitní provedení, overlock steh, 28 programů
Vyšší hmotnost

Singer Simple 3232

Singer Simple 3232 recenze a test

Šicí stroj pro domácnost Singer Simple 3232 je osvědčenou volbou pro začátečníky. Nabídnout jim toho umí opravdu mnoho. Celkem je k dispozici 32 různých druhů stehů. Nechybí základní, dekorativní a pružné. Základem je také 1 krokové zašívání knoflíků. Práci usnadní i automatický navlékač jehly.

Velkou předností je možnost šití dvojjehlou, stejně jako možnost polohování jehly. Součástí konstrukce je také systém Snap-on, díky kterému je možné snadno a rychle vyměnit patku. S tou je spojena i automatická regulace celkového tlaku, která přináší jistotu jednoduchého šití, bez nutnosti manuálního nastavování.

Stroj váží 6,8 kilogramů, ale díky praktickému madlu se velmi dobře a lehce přenáší. Má také volné rameno, umožňující nastavení do vhodné polohy. Pro ukončení a zapošití je samozřejmostí využití zpětného chodu, který toto umožní.

Vysoký počet programů, doplňkové madlo, šití dvojjehlou
Absence overlocku

Veronica Optima 200

Veronica Optima 200 recenze a test

Overlock Veronica Optima 200 je nejenom vyroben českou značkou, ale má i transportní obal z PVC, který umožní jeho uložení a transport. Ten je i přes hmotnost 6,6 kilogramů celkem snadný. Snadné je také šití lehkých, stejně jako těžkých materiálů – dokáže prošít i 10 vrstev látky. To zajistí výkonnost motoru, která činí velmi dobrých 70 W.

Díky kvalitě a odolnosti může dát výrobce celých 5 let záruky. Kvalitu podporuje kovová konstrukce, i chapač a člunek. Nezklame ani jednoduchost použití, spojena s programy, kterých je celkem 21. nechybí ale ani široký počet různých stehů, kterých je celkem 30. Patří sem jak stehy pružné, tak sem patří i celkem 5 overlockových.

Praktičnost šicího stroje podporuje také možnost šití dvojjehlou, nebo i automatický spojka pro navíjení spodní nitě. Snadno lze přišít také knoflík, což probíhá v polo-automatickém režimu.

Počty programů a stehů, 5 let záruka, transportní obal
Absence světla

Singer Tradition SMC 2263/00

Singer SMC 2263 recenze a test

Domácí šicí stroj Singer Tradition SMC 2263/00 je vhodný pro začátečníky, ale pomůže i těm zkušenějším. Jeho cílem je práci co nejvíce usnadnit. Nechybí třeba rychlé navlékání nitě, možnost šití dvojjehlou, nebo i kompaktní napínač nitě, či jeho volné rameno.

Při práci stačí zvolit konkrétní program. Celkem je nabízeno 23 druhů stehů. Od těch základních, přes pružné a dekorativní, po šití knoflíků včetně overlock stehu. To je zajištěno v rámci 4 kroků. Nechybí ani celkem zajímavý systém s označením Snap-on, díky kterému lze snadno a také rychle vyměnit patku.

Vzhledem ke svému provedení je třeba počítat s hmotností, která činí přesně 7 kilogramů. Mezi další důležité vlastnosti patří to, že je k dispozici několik druhů patek a dalšího příslušenství, včetně nástrojů, které slouží k běžné údržbě šicího stroje.

Dostatek programů, systém Snap-on, škála příslušenství
Neumí automatické navlékání nitě

Guzzanti GZ 115

Guzzanti GZ 115 recenze a test

Kufříkový šicí stroj Guzzanti GZ 115 zaujme už svým moderním a kompaktním vzhledem. Zároveň přináší jistotu kovové konstrukce, která slibuje odolnost, stabilitu, ale i vyšší hmotnost, která činí 8,6 kilogramů. Kladem jsou i praktické funkce, jako navlékač nitě, který je v této kategorii rozhodně dobrým pomocníkem.

Snadné šití zajistí i výběr z programů, kterých má tento typ šicího stroje celkem 22. Nechybí stehy pružné, stejně jako dekorativní. Dále si poradí i se situací, kdy je třeba šít knoflíky. Zde nabídne kvalitu a jednoduchost, rozdělenou do 4 jednotlivých kroků. Přesnost stroje je možné snadno kontrolovat i díky integrovanému LED osvětlení.

Základní vybavení obsahuje i kolík na dvojjehly, díky čemuž je stroj připravený i na šití dvojjehlou. Také nabídne snadnou stabilizaci, což umožní nastavitelná noha, nebo snadné zapnutí zpětného chodu, který je třeba při ukončení stehu.

Výběr programů, LED osvětlení, robustní konstrukce
Chybí automatické navlékání

Toyota OEKAKI 50B

Toyota OEKAKI 50B recenze a test

Mechanický šicí stroj typu overlock Toyota OEKAKI 50B je unikátní hlavně pro využití nové technologie volného vyšívání všemi směry. Nechybí ani široký výběr různých stehů, kterých je dohromady 50. Mezi nimi nechybní jak tak dekorační, tak i overlockové. Pochopitelnou samozřejmostí je i automatické přišívání knoflíků. A to hned v rámci 3 druhů knoflíkových dírek.

Tento stroj si oblíbilo i mnoho lidí milujících patchwork. To proto, že má tlačítko start/stop. Díky němu je možné šít i bez použití pedálu. Samozřejmá je také regulace šířky stehu, přímo na stroji. Jako klad můžeme označit i to, že je zde tlačítko pro polohování jehly.

Všestrannost podtrhuje možnost šít i nití s označením 30, která je určená na velmi solné materiály. Unikátem je tlačítko označené jako Oekaki, umožňující ruční vyšívání. Nechybí ani praktické osvětlení a určitě zaujme hmotnost jenom 6,5 kilogramů.

Přijatelná hmotnost, technologie volného vyšívání, program Oekaki
Vyšší cena

Singer Confidence 7465

Singer SMC 7465 recenze a test

Elektronický šicí stroj Singer Confidence 7465 je ovládaný čipem, což je celkem unikátní vlastnost. Zaujme také svou všestranností. Nabídne možnost využít na 50 druhů různých stehů. Nechybí ty pružné, overlockové, stejně jako stehy spojené s aktivitou nazývanou jako patchwork.

Mezi další přednosti patří takzvaný Six point feed systém, který zajistí dokonalé zakončení stehů. Nechybí ani program na knoflíkové dírky, který umožní zvolit si hned 2 různé styly. Jehla nabídne celkem 13 pozic, což je jedna z vlastností, díky kterým lze šít i dekorativní stehy, které mohou mít šířku dokonce i 13 milimetrů.

Zajímavým prvkem je LED displej, který zobrazuje potřebné informace o nastavení. Dále potěší i robustní konstrukce, která zajišťuje odolnost. Váží 8,7 kilogramů, což je i celkem adekvátní hodnota, které je dosaženo použitím lehkého hliníku.

50 druhů stehů, Six point feed systém, LED displej
Hmotnost téměř 9 kg

Singer 14SH754 Overlock

Singer 14SH754 Overlock recenze a test

Overlock Singer 14SH754 je velmi podařený model, který toho nabízí pro vaší kreativní činnost velmi hodně. Má velmi vysokou rychlost až 1300 stehů za minutu a na výběr máte až ze 4 nití, které jsou vždy připravené k použití. Regulace délky stehu i šířka je plynule regulovatelná, délka od 1 do 4 milimetrů a šířka od 3 do 6,7 milimetrů.

Pro čistou práci dokáže dále odříznout zbytek látky a tato jeho dovednost je opět nastavitelná. Snadné ovládání a pohodlnou práci doplňuje vysoký prostor pod patkou 4,5 milimetru a velmi štíhlé volné rameno, které oceníte při práci se složitějšími tvary. Lze si navolit jeden ze 6 druhů stehů, ve kterých samozřejmě nechybí overlockový steh, pružný, dekorativní, nebo entl klikatý steh.

Menší rozměry a hmotnost 7 kilogramů z něj dělají ideální šicí stroj, který ať už při práci, nebo při uskladnění nebude zabírat místo. Kromě samotného zařízení v balení obdržíte také sadu jehel, malý šroubovák, pinzetu a šestihranný klíč. Z recenzí spotřebitelů zaznívá snad jen jediná kritika a to směrem k méně přehlednému návodu, který by vzhledem k širokým možnostem, které Singer 14SH754 Overlock nabízí, mohl být lépe zpracovaný.

Kvalitní provedení, mnoho funkcí
Méně přehledný návod k používání

Jak vybrat šicí stroj

Jsou dvě kategorie, do kterých je možné šicí stroj zařadit. První jsou klasické šicí stroje, určené primárně pro všestranné použití. V domácnosti, ale i u profesionálních švadlen. Druhou kategorií je takzvaný overlock, který je určený pro šití plnohodnotných švů. Některé klasické mohou mít tuto funkci integrovanou, čímž je lze zařadit to segmentu všestranných produktů. Existovat může ještě třetí varianta, kterou jsou vyšívací stroje, které však složí spíše k tvorbě dekorací, nikoliv k plnohodnotnému šití.

Počet stehů a jejich druhy

Laik bude možná překvapený nad tím, kolik různých stehů existuje. Ty nejlepší šicí stroje umožní volit až z 50 různorodých. Mezi ty, které by neměly chybět, patří stehy klasické, stejně jako stehy pružné a dekorativní. Kdo hledá něco více, měl by zvolit šicí stroj, která nabídne takové programy, u kterých je možné realizovat slepý steh, klikatý steh, stejně jako pružné stehy, nebo takzvaný overlockový steh, který je alternativou ke klasickému švu.

Kromě stehů jako takových by měly šicí stroje umět nastavit i vhodný program. I těch může být na několik desítek. Program je založený hlavně na tom, jaký typ práce se bude realizovat, a to v kombinaci s tím, do jakého materiálu se bude šít. Dnes nemusí být problém šít na lehkých materiálech, ale i na riflovině. Vše v rámci jednoho jediného šicího stroje.

Vlastnosti zjednodušující práci

I podle nich je vhodné správný šicí stroj vybírat. Jedním z parametrů, které by neměly chybět, je třeba automatické navlékání nitě, stejně jako její odstřihnutí. Obojí eliminuje mnoho různých zdržení. Vhodné je mít k dispozici také funkci zapošití, nebo alespoň možnost zpětného chodu, pomocí kterého lze tento akt také uskutečnit.

Dalšími vhodnými funkcemi je osvětlení, které zvyšuje přesnost práce. Dále je to nastavení pozice jehly, pro určení polohy, ve které má zůstávat. Vhodnou vlastností je také šití knoflíkových dírek – tedy přišívání knoflíků, což může být automatické i poloautomatické, a v několika krocích.

Parametry šicího stroje

Základem by měla být kvalitní konstrukce. Levnější varianty jsou vyráběné hlavně z plastu. Kvalitnější využívají i různé druhy kovů. S kvalitou konstrukce jde ruku v ruce nejenom celková odolnost a životnost, ale také hmotnost, který šicí stroj má. Ty nejlehčí mohou vážit pod 5 kilogramů, zatímco ty robustnější jenom málokdy klesají svou hmotností pod 6 kg. Vyšší hmotnost sice může komplikovat mobilitu, ale zároveň se pozitivně podepisuje na stabilitě.

Když jde o další parametry, může být plusem dostatečný úložný prostor šicího stroje, kam lze uschovat všechny požadované nezbytnosti. Dále se může hodit madlo, pomocí kterého lze stroj snadno přenést a uložit. Kvalitnější a propracovanější řešení již mohou disponovat i displejem, který přesně ukazuje zvolený program, stejně jako další prvky nastavení.

Příslušenství

Vhodné je, aby se jenom vybalil z krabice a mohlo se začít šít. Základem výběru by měla být škála příslušenství, kterou daný šicí stroj nabídne. Naprostým základem by měla být sada jehel a také výběr nití. Mezi další možnosti určitě musíme zařadit různé druhy patek, stejně jako cívky včetně čepiček. Aby byla zajištěna dobrá údržba, je vhodné, když je součástí balení také štěteček, stejně jako například praktický šroubovák.

4.4/5 - (20 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.