Domácnost,

Šicí stroje: test, recenze | Nejlepší pro domácnost, overlock aj.

Šicí stroj je nejenom pomocníkem profesionálních švadlen, ale najde uplatnění i v mnoha domácnostech. To proto, že domácí šicí stroj dokáže zrychlit a zjednodušit různé opravy oblečení, jako je nutnost přišít knoflíky, nebo eliminovat drobné roztržení.

Šicí stroj nebo overlock?

Overlock je typ šicího stroje, který je určený pro šití plnohodnotných švů i klasických stehů. Najde se také kompromisní typ mezi overlockem a klasickým šicím stojem, konkrétně jde o šicí stroj s overlocem. Ten má funkci overlockového stehu integrovanou. Další variantou je vyšívací stroj pro tvorbu dekorací, přičemž lepší šicí stroje mohou mít funkci dekorativního stehu rovněž integrovanou.

Varianty se mohou lišit jak typem pohonu (elektrický či mechanický), tak druhem a počtem stehů. Rozhodovat dále může, zda je to kufříkový šicí stroj pro začátečníky, pokročilé nebo profesionály. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší šicí stroje a jejich recenze.

Nejlepší šicí stroje – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších šicích strojů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Singer SMC 8280Janome 393Veritas Niki 1304Singer Simple 3232Brother FS40SSinger SMC 2263Guzzanti GZ 115Singer Stitch Sew QuickTexi Black and WhiteSinger 14SH754 Overlock
Overlockový stehNeAnoNeNeAnoAnoAnoNeAnoAno
Automatický navlékač nitěNeNeAnoNeAnoNeNeNeAnoAno
Hmotnost7,9 kg8,4 kg6,2 kg6,8 kg7,7 kg8 kg8,6 kg0,4 kg5,4 kg7 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 šicích strojů

Singer SMC 8280/00 Family

Singer SMC 8280 recenze a test

Šicí stroj Singer SMC 8280/00 Family už podle svého názvu ukazuje, že je vhodným řešením pro běžné použití v domácnostech. Určený je jak začátečníkům, tak i pokročilým. Jeho kvalita je spojena s odolným kovovým rámem. Zajímavou součástí konstrukce je volné rameno umožňující vysunutí a také úložný prostor.

Při práci je možné zvolit si jeden z celkem 7 druhů různých stehů. Ty jsou rozděleny hned do 3 kategorií, podle toho, zda jde o steh základní, dekorativní nebo pružný. Samozřejmé je i šití knoflíků, rozděleno do 4 kroků. Samozřejmou funkcí je i zpětný chod umožňující zapošití.

Stroj ovládá i šití dvojjehlou, stejně jako nabídne možnost regulace délky stehu. Pro ulehčení práce za horších světelných podmínek je k dispozici LED osvětlení. Nechybí i široká škála příslušenství, jako jsou 3 cívky, patky, čepička, páráček a další.

Různé druhy stehů, LED osvětlení, úložný prostor
Plastové provedení

Janome 393

Janome 393 recenze a test

Celokovový šicí stroj pro domácnost Janome 393 se dá považovat za retro šicí stroj, vychází totiž z designu 70 až 90 let. Díky tomu je skutečně velmi robustní, je plný kovových prvků a snese i velké zatížení. Větší rozměry se pozitivně odráží v přehledném umístění všech ovládacích prvků, a tak je ideální i jako šicí stroj pro začátečníky, neboť je vše pěkně přehledné.

Jeho hmotnost je v důsledku zpracování spíše vyšších 7,9 kilogramů, podle recenzí a zkušeností to není vůbec na škodu. Je velmi robustní a má úplně rovnou pracovní desku, takže je možné jej vestavit do pracovního stolu, jako to bylo obvyklé v dřívějších dobách.

Má vertikální kyvný kovový CB chapač, kvalitní vnitřní průmyslovou konstrukci i osvětlení pracovní plochy, které však uživatelé hodnotí jako nejslabší místo celého šicího stroje. Žárovka má příliš žlutou barvu a nesvítí dostatečně pro pokrytí celé pracovní plochy. Výhodou je také dodané kufříkové pouzdro, ve kterém se může skladovat v době, kdy se nepoužívá.

Kufříkový šicí stroj, zcela rovná pracovní deska, 23 programů včetně overlocku
Slabší osvícení

Veritas Niki 1304

Veritas Niki 1304 recenze a test

Šicí stroj s overlockem Veritas Niki 1304 má zajímavý poměr cena/výkon a je ideální pro domácnost. V této cenové kategorii disponuje vyšším počtem programů i vyšším počtem stehů, kterých dokáže udělat až 22. Z funkcí pak potěší možnost šití dvojjehlou, dekorativní šití anebo i schopnost prošít více vrstev hutných látek, jako třeba rifloviny.

Má moderní LED osvětlení, čtyř krokové obšívání knoflíkové díry nebo plynulou regulaci délky stehu od 0 do 4 mm. Podle recenzí a zkušeností spotřebitelů nedisponuje zcela automatickým navlékáním nitě, ale systém je téměř automatický a pro domácí použití to naprosto dostačí.

Dále oceňují nízkou hlučnost, nižší hmotnost a celkově snadnou obsluhu. Podle výrobce je v těle zařízení velké množství kovových součástek, které zvyšují celkovou odolnost a životnost šicího mechanismu. Potěšující je prodloužená záruka v době 36 měsíců a nízký úsporný příkon 70 W.

Dobrý poměr cena/výkon, 30 programů a 22 stehů, moderní LED osvětlení
Nemá automatické navlékání nitě

Singer Simple 3232

Singer Simple 3232 recenze a test

Šicí stroj pro domácnost Singer Simple 3232 je osvědčenou volbou pro začátečníky. Nabídnout jim toho umí opravdu mnoho. Celkem je k dispozici 32 různých druhů stehů. Nechybí základní, dekorativní a pružné. Základem je také 1 krokové zašívání knoflíků. Práci usnadní i automatický navlékač jehly.

Velkou předností je možnost šití dvojjehlou, stejně jako možnost polohování jehly. Součástí konstrukce je také systém Snap-on, díky kterému je možné snadno a rychle vyměnit patku. S tou je spojena i automatická regulace celkového tlaku, která přináší jistotu jednoduchého šití, bez nutnosti manuálního nastavování.

Stroj váží 6,8 kilogramů, ale díky praktickému madlu se velmi dobře a lehce přenáší. Má také volné rameno, umožňující nastavení do vhodné polohy. Pro ukončení a zapošití je samozřejmostí využití zpětného chodu, který toto umožní.

Vysoký počet programů, doplňkové madlo, šití dvojjehlou
Absence overlocku

Brother FS40S

Brother FS40S recenze a test

Kvalitní šicí stroj overlock Brother FS40S má vše, co byste od šicího stroje pro domácnost mohli očekávat. Jedná se o moderně pojatý stroj, který je vybaven jednoduchým LCD displejem, který zobrazuje několik nastavených hodnot. Potěšující je také jeho kvalitní LED osvětlení pracovní plochy.

Podle zkušeností a recenzí má robustní konstrukci a zároveň jednoduché ovládání, proto je vhodný jak pro zkušené uživatele, tak pro začátečníky. K dispozici je 40 programů a 5 typů automatické knoflíkové dírky. Má volné rameno, horizontální rotační chapač i možnost šití systémem Start/Stop.

Potěšující je také jeho příslušenství, se kterým je dodáván – je ho poměrně hodně. Uživatelé také oceňují možnost měnit pozici jehly, jeho nízkou hlučnost, regulátor rychlosti a celkově dobrý poměr cena/výkon.

Nízká hlučnost při chodu, větší počet programů, LCD display a prodloužená záruka
Nic zásadního

Singer Tradition SMC 2263/00

Singer SMC 2263 recenze a test

Domácí šicí stroj Singer Tradition SMC 2263/00 je vhodný pro začátečníky, ale pomůže i těm zkušenějším. Jeho cílem je práci co nejvíce usnadnit. Nechybí třeba rychlé navlékání nitě, možnost šití dvojjehlou, nebo i kompaktní napínač nitě, či jeho volné rameno.

Při práci stačí zvolit konkrétní program. Celkem je nabízeno 23 druhů stehů. Od těch základních, přes pružné a dekorativní, po šití knoflíků včetně overlock stehu. To je zajištěno v rámci 4 kroků. Nechybí ani celkem zajímavý systém s označením Snap-on, díky kterému lze snadno a také rychle vyměnit patku.

Vzhledem ke svému provedení je třeba počítat s hmotností, která činí přesně 7 kilogramů. Mezi další důležité vlastnosti patří to, že je k dispozici několik druhů patek a dalšího příslušenství, včetně nástrojů, které slouží k běžné údržbě šicího stroje.

Dostatek programů, systém Snap-on, škála příslušenství
Neumí automatické navlékání nitě

Guzzanti GZ 115

Guzzanti GZ 115 recenze a test

Kufříkový šicí stroj Guzzanti GZ 115 zaujme už svým moderním a kompaktním vzhledem. Zároveň přináší jistotu kovové konstrukce, která slibuje odolnost, stabilitu, ale i vyšší hmotnost, která činí 8,6 kilogramů. Kladem jsou i praktické funkce, jako navlékač nitě, který je v této kategorii rozhodně dobrým pomocníkem.

Snadné šití zajistí i výběr z programů, kterých má tento typ šicího stroje celkem 22. Nechybí stehy pružné, stejně jako dekorativní. Dále si poradí i se situací, kdy je třeba šít knoflíky. Zde nabídne kvalitu a jednoduchost, rozdělenou do 4 jednotlivých kroků. Přesnost stroje je možné snadno kontrolovat i díky integrovanému LED osvětlení.

Základní vybavení obsahuje i kolík na dvojjehly, díky čemuž je stroj připravený i na šití dvojjehlou. Také nabídne snadnou stabilizaci, což umožní nastavitelná noha, nebo snadné zapnutí zpětného chodu, který je třeba při ukončení stehu.

Výběr programů, LED osvětlení, robustní konstrukce
Chybí automatické navlékání

Singer Stitch Sew Quick

Singer Stitch Sew Quick recenze a test

Malý šicí stroj Singer Stitch Sew Quick je skvělou pomůckou na malé opravy, které se vám mohou přihodit typicky v momentě, kdy to nejméně čekáte. Je ideální při cestování, nebo i jako záchrana při společenských akcích. Jeho rozměry jsou skutečně malé, proto v zavazadle, ale i větší kabelce, nezabere mnoho místa.

Recenze a zkušenosti jsou pozitivní, pokud spotřebitelé chápou, k čemu je tento ruční šicí stroj vhodný. Nelze předpokládat, že plnohodnotně nahradí klasický šicí stroj, pro rychlé opravy však funguje skvěle. Připomínají také držet se doporučeného postupu od výrobce, jen tak jsou výsledky šití dobré.

Vyroben je z plastu a z kovu, o jeho napájení se starají čtyři baterie typu AA. Využít lze také 6V adaptér, který je však potřeba dokoupit zvlášť. Má nízkou hmotnost a snadno se s ním pracuje, potěšující je také jeho poměrně velmi nízká pořizovací cena.

Mini šicí stroj, skvělý na malé pohotovostní opravy, nízká pořizovací cena
Nenahradí velký šicí stroj

Texi Black and White

Texi Black and White recenze a test

Elektrický šicí stroj Texi Black and White zaujme na první pohled velkým počtem programů, kterých nabízí 200. V této cenové kategorii se jedná o bezkonkurenční počet, který mají šicí stroje ve vyšší cenové kategorii – profesionální. Pro domácnost se jedná o velmi dobrou volbu i vzhledem k další jeho výbavě.

Je vybaven přehledným a podsvíceným LCD displejem, který zobrazuje velké množství informací. Podle recenzí je velkou výhodou možnost jeho ovládání i bez pedálu, nebo jeho velmi tichý provoz. Kromě vysokého počtu stehů disponuje také automatickou funkcí knoflíkových dírek, kterou lze nastavit v 8 pozicích.

Má automatický navlékač jehly, automatický látací program, funkci zpětného šití nebo i automatické nastavení délky a šířky stehu, a to až do 7 mm. Stroj je osvětlen kvalitními LED diodami, má celokovovou konstrukci, horizontální rotační chapač a až 15 pozic jehly u rovného stehu.

Elektronický šicí stroj, bezkonkurenční počet programů, jednoduché ovládání i bez pedálu
Nic zásadního

Singer 14SH754 Overlock

Singer 14SH754 Overlock recenze a test

Overlock Singer 14SH754 je velmi podařený model, který toho nabízí pro vaší kreativní činnost velmi hodně. Má velmi vysokou rychlost až 1300 stehů za minutu a na výběr máte až ze 4 nití, které jsou vždy připravené k použití. Regulace délky stehu i šířka je plynule regulovatelná, délka od 1 do 4 milimetrů a šířka od 3 do 6,7 milimetrů.

Pro čistou práci dokáže dále odříznout zbytek látky a tato jeho dovednost je opět nastavitelná. Snadné ovládání a pohodlnou práci doplňuje vysoký prostor pod patkou 4,5 milimetru a velmi štíhlé volné rameno, které oceníte při práci se složitějšími tvary. Lze si navolit jeden ze 6 druhů stehů, ve kterých samozřejmě nechybí overlockový steh, pružný, dekorativní, nebo entl klikatý steh.

Menší rozměry a hmotnost 7 kilogramů z něj dělají ideální šicí stroj, který ať už při práci, nebo při uskladnění nebude zabírat místo. Kromě samotného zařízení v balení obdržíte také sadu jehel, malý šroubovák, pinzetu a šestihranný klíč. Z recenzí spotřebitelů zaznívá snad jen jediná kritika a to směrem k méně přehlednému návodu, který by vzhledem k širokým možnostem, které Singer 14SH754 Overlock nabízí, mohl být lépe zpracovaný.

Kvalitní provedení, mnoho funkcí
Méně přehledný návod k používání

Nejprodávanější šicí stroje

Nejprodávanější šicí stroje na trhu jsou ty od značek: Singer, Brother, Janome, Pfaff, Garudan. Nabízejí vyvážený poměr cena/výkon a většinu z nich najdete v odborných testech šicích strojů (například dTest). Levné šicí stroje pořídíte už od 2000 Kč.

Jak vybrat šicí stroj

Jsou dvě kategorie, do kterých je možné šicí stroj zařadit. První jsou klasické šicí stroje, určené primárně pro všestranné použití. V domácnosti, ale i u poloprofesionálních a profesionálních švadlen. Druhou kategorií je takzvaný overlock, který je určený pro šití plnohodnotných švů. Některé klasické mohou mít tuto funkci integrovanou, čímž je lze zařadit to segmentu všestranných produktů. Existovat může ještě třetí varianta, kterou jsou vyšívací stroje, které však složí spíše k tvorbě dekorací, nikoliv k plnohodnotnému šití. Na profesionální zapravování rukávů, nohavic a prošívání švů je nejvhodnějším řešením coverlock, který patří mezi poloprofesionální šicí stroje a vyšší.

Počet stehů a jejich druhy

Laik bude možná překvapený nad tím, kolik různých stehů existuje. Ty nejlepší šicí stroje umožní volit až z 50 různorodých. Mezi ty, které by neměly chybět, patří stehy klasické, stejně jako stehy pružné a dekorativní. Kdo hledá něco více, měl by zvolit šicí stroj, která nabídne takové programy, u kterých je možné realizovat slepý steh, klikatý steh, stejně jako pružné stehy, nebo takzvaný overlockový steh, který je alternativou ke klasickému švu.

Kromě stehů jako takových by měly šicí stroje umět nastavit i vhodný program. I těch může být na několik desítek. Program je založený hlavně na tom, jaký typ práce se bude realizovat, a to v kombinaci s tím, do jakého materiálu se bude šít. Dnes nemusí být problém šít na lehkých materiálech, ale i na riflovinu a jiné hrubé látky. Vše v rámci jednoho jediného šicího stroje.

Vlastnosti zjednodušující práci

I podle nich je vhodné správný šicí stroj vybírat. Jedním z parametrů, které by neměly chybět, je třeba automatické navlékání nitě, stejně jako její odstřihnutí. Obojí eliminuje mnoho různých zdržení. Vhodné je mít k dispozici také funkci zapošití, nebo alespoň možnost zpětného chodu, pomocí kterého lze tento akt také uskutečnit.

Dalšími vhodnými funkcemi je osvětlení, které zvyšuje přesnost práce. Dále je to nastavení pozice jehly, pro určení polohy, ve které má zůstávat. Vhodnou vlastností je také šití knoflíkových dírek – tedy přišívání knoflíků, což může být automatické i poloautomatické, a v několika krocích.

Parametry šicího stroje

Základem by měla být kvalitní konstrukce. Levnější varianty jsou vyráběné hlavně z plastu. Kvalitnější využívají i různé druhy kovů. S kvalitou konstrukce jde ruku v ruce nejenom celková odolnost a životnost, ale také hmotnost, který šicí stroj má. Ty nejlehčí mohou vážit pod 5 kilogramů, zatímco ty robustnější jenom málokdy klesají svou hmotností pod 6 kg. Vyšší hmotnost sice může komplikovat mobilitu, ale zároveň se pozitivně podepisuje na stabilitě.

Když jde o další parametry, může být plusem dostatečný úložný prostor šicího stroje, kam lze uschovat všechny požadované nezbytnosti. Dále se může hodit madlo, pomocí kterého lze stroj snadno přenést a uložit. Kvalitnější a propracovanější řešení již mohou disponovat i displejem, který přesně ukazuje zvolený program, stejně jako další prvky nastavení.

Příslušenství

Vhodné je, aby se jenom vybalil z krabice a mohlo se začít šít. Základem výběru by měla být škála příslušenství, kterou daný šicí stroj nabídne. Naprostým základem by měla být sada jehel a také výběr nití. Mezi další možnosti určitě musíme zařadit různé druhy patek, stejně jako cívky včetně čepiček. Aby byla zajištěna dobrá údržba, je vhodné, když je součástí balení také štěteček, stejně jako například praktický šroubovák.

4.4/5 - (21 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.