Elektronika,

Nejlepší set-top boxy 2025 | Recenze, test

Kvůli změně vysílacího systému se starší televizory, které umějí zpracovat pouze analogový signál přijímaný přes televizní anténu, stávají bez příslušenství prakticky nefunkčními. Set top box s podporou DVB-T2 je řešením, jak dál přijímat televizní vysílání i po přechodu na jeho digitální podobu.

Samotný set-top box, který je zapojen mezi televizní anténou nebo anténní přípojkou a televizí, obsahuje digitální dvb t2 tuner. To ale nemusí být všechno, například set top box s WiFi adaptérem přináší další možnosti, rozšířené i o příjem například internetové televize nebo komunikaci přes internetovou síť včetně zabudovaného prohlížeče.

Set top box může mít podporu HbbTv, což je označení pro hybridní vysílání, které funguje už od roku 2012 (jedná se o standard Evropského ústavu pro telekomunikační normy). Toto řešení ke klasickému televiznímu vysílání přidává ještě interaktivní nadstavbu v podobě klasického lineárního vysílání. Jedná se o jakýsi zjednodušený internet.

U některých zařízení probíhá provoz s použitím operačního systému Android, čímž se mimo jiné podobají Android TV boxům. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší set-top boxy a jejich recenze.

Nejlepší set top boxy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších set top boxů z testů a hodnocení pro rok 2025.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Strong SRT 8211Evolveo Omega T2 DT-3060TESLA TE-380 miniStrong SRT 2402Technisat DIGIPAL T2 DVREvolveo Gamma T2 DT-4060Thomson THT712Sencor SDB 5002TEmos EM170Humax T2
Pevný diskNeNeNeNeNeNeNeNeNeNe
USB konektorAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNe
Rozměry16,9 x 10,2 x 4,1 cm16,8 x 11,3 x 3,8 cm11,5 x 7 x 2 cm16 x 11,8 x 3,2 cm18,2 x 12 x 4 cm16,8 x 11,3 x 3,8 cm16,9 x 10,2 x 4,1 cm16,8 x 11,8 x 3,7 cm16,8 x 9,2 x 3,5 cm20,6 x 16,8 x 4,7 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 set top boxů

Strong SRT 8211

Strong SRT 8211 recenze a test

Set top box Strong SRT 8211 je jeden z nejlevnějších přístrojů na trhu s novým vysílacím standardem DVB-T2, spolu s kodekem H.265, na nějž celá programová nabídka přechází.

Nabízí připojení flash disku USB nebo externího pevného disku pro nahrávání filmů z televizního vysílání, ovšem nahrávání pro archivaci podle ohlasů nelze doporučit. Záznam nebývá příliš kvalitní, občas dochází k posunu obrazu vůči zvuku, a proto k takovému účelu by bylo vhodnější zvolit jiný přístroj. Ovšem pro sledování televize bohatě postačí.

Přístroj nabízí i přehrávání vlastních médií z USB (AVI, DivX, Xvid a MP3). V pohotovostním režimu jsou na displeji zobrazeny hodiny. K přednostem patří lokalizované menu, dále nabízí i 10 časovačů ve 4 různých režimech. Paměťová kapacita činí 700 uložených programů a lze využít i rodičovský zámek. K dispozici přes ethernet je i předpověď počasí a RSS kanály.

Evolveo Omega T2 DT-3060

Evolveo Omega T2 DT-3060 recenze a test

Evolveo Omega T2 DT-3060 podporuje vysílání ve standardu DVB-T i DVB-T2 a má veškeré základní vybavení. To znamená, že tady najdete teletext, časovač, funkci TimeShift nebo EPG (elektronického programového průvodce). Připojení k televizi je možné pomocí kabelu HDMI pro maximální kvalitu obrazu i zvuku, případně přes konektor SCART, sloužící k připojení u starších typů televizorů.

Umožňuje nahrávání na externí pevný disk prostřednictvím USB konektoru, dokáže také bez problému přehrávat soubory ve formátech MKV, DivX, MPG, MP3, MOV a JPEG. Návod je v českém jazyce, ovšem je velmi stručný a některé údaje o uvedení přístroje do provozu a ovládání scházejí. Ovšem menu je také v češtině a je velmi přehledné, umožňuje tudíž snadnou orientaci.

Určitou slabinou přístroje je dálkový ovladač, který má poměrně malá tlačítka a je třeba zamířit jím hodně přesně na set-top box, aby přístroj reagoval. Tlačítka občas na stisk špatně reagují nebo naopak provedou to, co by měl vyvolat dvojitý stisk.

Nahrávání na externí disk funguje spolehlivě a funkce EPG nabízí zobrazení TV programu až na týden dopředu ve třech různých režimech. Pokud hledáte levný set-top box, vybavený základními funkcemi, svůj účel Evolveo Omega T2 DT-3060 spolehlivě splní.

TESLA TE-380 mini

TESLA TE-380 mini recenze a test

Jedná se o malý set-top box, který nabízí funkce nahrávání i TimeShift, poslouží jako multimediální přehrávač, nechybí ani přehledný teletext. Volba rozlišení je možná na 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p.

Záznam televizního vysílání (na externí disk) probíhá ve formátu TSV, disk může být naformátován jako FAT32 nebo NTFS. Po skončení nahrávání lze nastavit automatické vypnutí do pohotovostního režimu. Funkce TimeShift umožňuje sledování pořadů s časovým posunem.

Podporováno je přehrávání videosouborů ve formátu MPG, AVI, VOB, MP4, MKV, MOV, WMV, TS (u videa funguje podpora interních i externích českých DivX/MKV titulků), audiosouborů WMA, WAV, MP3 i FLAC, zobrazit lze i fotografie ve formátech JPG, PNG a BMP jednotlivě nebo v prezentaci ze souboru. Menu má přehlednou lokalizaci.

Přístroj je opatřen 1× HDMI výstupem a jedním anténním vstupem, nechybí ani vstup pro IR čidlo, které však není součástí balení. V dodávce najdete kromě přístroje a dálkového ovladače i potřebné baterie a manuál.

Strong SRT 2402

Strong SRT 2402 recenze a test

Co se týče pořizovací ceny, tento výkonný přístroj patří do střední cenové kategorie. K jeho přednostem patří v první řadě kvalitní převod digitálního televizního vysílání do nových standardů (DVB-T2 i DVB-S2), ovšem jeho multimediální funkce jsou spíše druhotné.

Co se týče připojení k televizoru, jediným schůdným řešením je využít konektoru HDMI, přístroj nemá SCART. Náhradním nouzovým řešením může být případně zapojení přes RF modulátor, který, který transformuje audio a videosignály na anténní signál (RF). Pochopitelně nechybí ani. konektor USB pro připojení k počítači nebo k propojení s externím diskem. K dalším zařízením jej můžete připojit také pomocí Bluetooth.

Tento set-top box nemá vestavěný pevný disk, ale disponuje interní pamětí (MicroSD kartou) o velikosti 8 GB. Ovládání je velice jednoduché a logicky intuitivní. Je však třeba počítat s poněkud pomalejším startem, pokud chcete nahrávat televizní pořady. Dálkový ovladač je přehledný, funguje dobře a velmi snadno se ovládá.

Nechybí základní funkce – časovač, TimeShift, EPG a další, ovšem není tady HbbTV a MHP. Satelitní a kabelový přenos však nabízí rozlišení obrazu až po 4K (Ultra HD).

Technisat DIGIPAL T2 DVR

Technisat DIGIPAL T2 DVR recenze a test

Jedná se o set-top box s LED displejem, který nabízí i připojení k internetu (určené pro internetová rádia), samostatný digitální audiovýstup a analogový audio-video výstup. Lze ho proto snadno připojit i k televizorům staršího typu. Má opravdu vysokou citlivost a výborné příjmové vlastnosti.

Tuner samozřejmě zvládá DVB-T i DVB-T2/HEVC, na který přechází nové zemské vysílání. Ovšem hbbTV bohužel podporováno není, připojení k internetu je možné pouze pomocí konektoru ethernet LAN (Wi-Fi tu není). Tento set-top box disponuje českou lokalizací, ovšem místy na cizojazyčné volby tu a tam narazíte. Češtinu najdete i v EPG a v teletextu.

Velmi dobře funguje i jako multimediální přehrávač, zvládá neuvěřitelný počet videoformátů – asf, ts, ts4, mpeg, mpg, vob, mkv, avi, mov, mp4, m4v, mts, m2ts (obsahuje i videokodeky: VC1, MPEG 2, MPEG4 part2, H.264, H.265 (HEVC), xvid, divX!). Kromě toho přehrává audio v podobě mp3, mp2, m4a, aac a fotografie (bez animací) typu jpg, png, tif, bmp a gif.

Obrazová kvalita je zde dle ohlasů skutečně vysoká, citlivý příjem a nahrávání videa je možné dokonce editovat. Set-top box je osazen konektory HDMI, USB a koaxiální audio výstup, analogový A/V výstup i konektor LAN.

Evolveo Gamma T2 DT-4060

Evolveo Gamma T2 DT-4060 recenze a test

Set-top box Evolveo Gamma T2 DT-4060 je kombinovaný s multimediálním rekordérem, který navíc dokáže i přehrávat mediální soubory (video ve formátu MKV, DiVX, MPGa MOV, hudební soubory MP3 a fotografie e formátu JPEG) z externího pevného disku nebo USB flash disku.

Samozřejmě je vybaven spoustou užitečných funkcí: je tu elektronický programový průvodce EPG, nechybí ani možnost předem naplánovaného nahrávání pomocí časovače. K jeho předostem patří i minimální spotřeba v pohotovostním režimu.

Při nahrávání televizního vysílání zvládne i úsporné kódování za podpory HEVC (High Efficiency Video Coding), takže lze docílit výrazně úspornějšího kódování snížením datového toku při zachování srovnatelné obrazové kvality.

Většina uživatelů ocení i funkci Time Shift pro opožděné sledování vysílání. Co se negativ týče, lze vytknout malou velikost písmen v návodu, což může být problém pro starší generace a podle některých je I velikost ovladače nedostačující.

Thomson THT712

Thomson THT712 recenze a test

Set-top box Thomson THT712 disponuje citlivým tunerem a dálkovým ovladačem o solidním rozsahu, takže byste neměli být nuceni mířit přímo na přístroj k jeho pohodlnému ovládání. I přes dobrý rozsah lze vytknout horší umístění tlačítka Zpět.

Prostřednictvím venkovní nebo i vnitřní antény je možné přijímat nekódované DVB-T2 stanice a vysílání rádia. Zařízení plně podporuje normu HEVC/H.265 i zvukový formát Dolby Digital Plus. Po připojení přes ethernet je možné sledovat i předpověď počasí a rychleji aktualizovat RSS, ladění kanálů probíhá automaticky, je ho ale možné provádět i manuálně. Programy navíc můžete řadit až do pěti skupin.

Set top box má slušný poměr cena/výkon, i přesto se však najdou problémy jako slabší zvuk oproti TV, teletext nevyplňující celou obrazovku, absence přehrávání formátů DivX nebo dlouhé načítání při zapnutí.

Sencor SDB 5002T

Sencor SDB 5002T recenze a test

Set-top box Sencor SDB 5002T podporuje kromě současného DVB-T vysílání i nově zaváděný standard DVB-T2 s použitím kodeku H.265. Nabízí oblíbenou funkci TimeShift pro sledování vysílání s časovým posunem, internetové aplikace, rodičovský zámek a pochopitelně nahrávání i přehrávání z USB flash disku nebo externího pevného disku.

Připojení k televizoru prostřednictvím konektoru HDMI je vhodné pro nejvyšší kvalitu obrazu, disponuje ale i konektorem SCART, umožňujícím připojení starších typů televizorů, které HDMI postrádají, a nechybí ani koaxiální výstup audiosignálu a pro připojení ethernetu konektor RJ45.

Díky připojení k internetu, které konektor LAN umožňuje, lze využít i přeinstalovaných aplikací, jež umožňují například sledování předpovědi počasí nebo poslech internetových rádií.

Emos EM170

Emos EM170 recenze a test

Šikovným řešením na přechod k novému systému pozemního vysílání může být set-top box Emos EM170, který nabízí spolehlivý příjem signálu z venkovní nebo i vnitřní antény a mnoho praktických funkcí. Umožňuje rychlé přepínání mezi nastavenými kanály (jejich volbu lze provést manuálně nebo použít automatické ladění), vyznačuje se velmi citlivým tunerem a nabízí také nahrávání televizního vysílání na USB flash disk nebo na připojený externí pevný disk.

Nahrávání vysílaných pořadů je jednoduché, lze využít i časovače, který se dá nastavit pro nahrávání v době vaší nepřítomnosti. Emos EM170 je plně kompatibilní se současným vysíláním DVB-T i s novým standardem vysílání DVB-T2.

Uživatelé určitě ocení přehledné menu v češtině, k dispozici je i čtečka aktuálních zpráv RSS a předpověď počasí, pomocí tohoto přístroje je možné i vyhledávat v Google mapách. Kromě výstupu HDMI nechybí ani SCART pro připojení starších typů televizorů, velmi přehledně a uživatelsky příjemně je řešen i dálkový ovladač.

Humax T2

Humax T2 recenze a test

Humax T2 je poněkud rozměrnější přístroj, ovšem to mu lze s ohledem na výbavu s lehkým srdcem odpustit. Je to v současné době jeden z mála set top boxů na trhu, který nabízí solidní HbbTV na všech kanálech. Jeho tuner je samozřejmě kompatibilní se současným vysíláním DVB-T i s nastupujícím standardem DVB-T2/HEVC.

Obraz i zvuk je na dobré úrovni i při zaměření se na resamplování z SD rozlišení, v němž jsou v současnosti u nás všechny kanály ještě vysílány. K výhodám bezesporu patří i všestranné nastavení, jehož valnou část zvládnete rovnou při instalaci, kde hned nastavíte veškeré důležité parametry. K internetu set top box připojíte pomocí ethernetového kabelu, výhledově se objevily informace i o tom, že v dohledné době bude možné dokoupit i modul pro bezdrátové připojení přes Wi-Fi.

Pokud hledáte set top box, který umí dobře HbbTV a pohybuje se v rozumné cenové relaci, může být právě Humax T2 optimální volbou.

Jak vybrat set top box

Kompatibilita

Bezesporu tou nejzásadnější podmínkou při výběru vhodného set-top boxu je plná kompatibilita s nejnovějším standardem vysílání, nejlépe potvrzená ve formě certifikátu od radiokomunikací. Dejte si pozor na to, že k dostání jsou stále i set-top boxy, jež podporují pouze systém DVB-T! Vždy tedy dbejte na to, aby pořizované zařízení podporovalo příjem DVB-T2/HEVC. Tyto přístroje jsou většinou opatřeny nálepkou, která potvrzuje plnou kompatibilitu s novým standardem vysílání.

Možnosti připojení

Pokud chcete set-top box použít pro televizor staršího typu, dbejte na vhodné konektory. Novější televize mají konektor HDMI, u těch starších ale často chybí a mají jen SCART nebo konektory Cinch, které lze pomocí redukce ke konektoru SCART připojit. Některé set-top boxy jsou opatřeny i RF modulátorem, který umožní připojení přes anténní vstup.

Typy set-top boxů

Základní jednoduchý model slouží k převodu digitálního signálu na analogový a umožňuje sledovat nebo nahrávat pouze jeden program.

Pokud je set-top box opatřen duálním (zdvojeným) tunerem, může přijímat dva programy současně, lze tedy jeden nahrávat a na druhý se dívat, případně sledovat na dvou televizorech dva odlišné programy.

Kombinovaný set-top box je vybaven dvěma tunery, ale jeden z nich je určen pro příjem pozemního vysílání, zatímco druhý vysílání pro satelitního. Také v tomto případě je možné přijímat a sledovat (nebo nahrávat) kanály z obou vysílání současně.

Existují i speciální set-top boxy, které umožňují přijímat digitální vysílání prostřednictvím stolního počítače a vysílané pořady nahrávat na jeho pevný disk. Někdy toto zařízení vypadá jako větší flash disk (připojuje se do konektoru USB), nebo se jedná o speciální kartu, určenou k zabudování do stolního počítače.

Pod označením PVR najdete set-top boxy, které mají zabudovaný pevný disk, na který je možné vysílané pořady nahrávat. Mají jeden nebo někdy i dva tunery a mohou nahrávat na zabudovaný disk nebo z něj přehrávat, ne však oboje současně.

Paměťový disk

Důležité je i to, zda je set-top box opatřen zabudovaným paměťovým diskem nebo zda budete používat externí disk. S vestavěným pevným paměťovým diskem se setkáme jen u nejdražších modelů, které umožňují nahráváni z televizního vysílání bez připojení dalších zařízení (USB nebo externího disku). U vestavěného disku rozhoduje tedy jeho kapacita.

Citlivost tuneru

Vysílání digitálního signálu je prováděno ve formě balíčků programů, které se označují jako multiplexy a jsou vysílány na jednom kanále. Ovšem kvalita příjmu může být odlišná, v horším případě se následně projeví rozpadem obrazu (kostičkováním), případně i úplným výpadkem obrazu nebo zvuku. Proto se vyplatí vybrat set-top box, který se bude vyznačovat dostatečně vysokou citlivostí a zabezpečí tak dobrý signál ve všech multiplexech.

Lokalizace

Pro převážnou většinu uživatelů je optimální nastavení českého jazyka v menu, stejně jako pro sledování teletextu nebo programového průvodce (EPG). Správnou lokalizaci poznáte jednoduše – už v ovládacím menu bude čeština, splňujíc normu pro kódování českého jazyka a diakritiky, označovaná jako ISO 6937 (na multiplexu A) nebo ISO 8859-2 (na dalších vysílacích sítích).

Protože diakritika je u češtiny skutečně velmi složitá, někteří výrobci řeší situaci (především u levnějších přístrojů) absencí háčků a čárek, což je ale vcelku uživatelsky přijatelné. Hlavní oblasti, které vyžadují kvalitní lokalizaci, jsou tyto tři: základní menu, informace o právě vysílaném programu (zobrazující se dole na obrazovce v rámečku) a teletext.

Možnosti ovládání

Prakticky všechny set-top boxy jsou dodávány s dálkovým ovladačem, který slouží k zapnutí a vypnutí přístroje, ladění programů, jejich uspořádání, výběru a k ovládání dalších funkcí, například volby jazykové stopy, titulků nebo rodičovského zámku. Některé modely set-top boxů nabízejí i možnost manuální ovládání základních funkcí, což není vůbec špatné – pokud dojde k poruše ovladače nebo třeba jen dojdou baterie a nemáte jiné k dispozici, vzniká jinak velký problém.

Najdou se i modely, které lze ovládat pomocí univerzálního dálkového ovladače, jenž je možné dokoupit zvlášť. Máte tak potom pouze jediný ovladač pro televizi, zvuk i digitální vysílání, což je mnohem přehlednější.

4.3/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.