Kosmetika,

Šampony proti vším: Recenze 8 nejlepších přípravků na vši

Veš dětská je bezesporu nejrozšířenější běžný parazit, který postihuje dětské kolektivy, ale nejen je, po celém světě včetně vyspělých států. Právem je tento cizopasný hmyz označován za strašáka všech rodičů předškoláků, ale i dětí školou povinných. Právě v místě, kde se shlukuje velké množství dětí se veš cítí jako doma a velmi se jí v takovém prostřední daří. Snad každá maminka alespoň jednou za život svému dítěti vši odstraňovala, nejúčinnějším řešením je použít právě šampon na vši a hnidy.

Šampon proti vším je efektivní a pohodlná forma, jak s tímto nepříjemným parazitem zatočit. Snadno se s ním manipuluje, nanáší se bez potíží a je dobře snášenlivý i pro citlivou dětskou vlasovou pokožku. Vši jsou však čím dál tím více proti chemii odolní a tak přípravky, které před pár lety účinně hubily, dnes stačit nemusí. Pokud selžou pokusy se šamponem, na scénu přichází přípravek na vši, který je často koncentrovanější a může být k dostání v mnoha podobách.

Jakmile se vši v domácnosti objeví, je vysoce pravděpodobné, že se brzy vyskytnou na hlavách všech osob žijící ve stejné domácnosti. Veš dětská se mezi hostiteli velice snadno přenáší a při jejich odstraňování je vhodné podrobit proceduře všechny postižené najednou. Důsledná musí být i následná dekontaminace, veš po přibližně 18 hodinách bez krve umírá a vy tak máte alespoň na čas vyhráno.

Problém nejsou pouze vši, ale také hnidy, což jsou larvy tohoto parazita a samička je začíná klást již několik hodin po zakotvení se ve vlasech. Šampon na vši samozřejmě bojuje i proti hnidám, které jsou stejně nepříjemné. Účinně proti nim lze bojovat také žehličkou na vlasy, octovým zábalem, nebo Tea Tree olejem, pokud však nechcete experimentovat, šampon na vši a hnidy je jasnou volbou. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší šampony na vši a jejich recenze.

Nejlepší šampony na vši – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších šamponů na vši z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelObjem šamponuBaleníVyčesávací hřeben 
Capissan Forte recenze a testCapissan Forte200 mlŠamponAno
LiQuido Duo Forte recenze a testLiQuido Duo Forte200 mlŠamponAno
Paranit Radikální šampon recenze a testParanit Radikální šampon100 mlŠamponAno
Puressentiel šampon Podoux recenze a testPuressentiel šampon Podoux200 mlŠamponNe
Bioaquanol kúra proti vším recenze a testBioaquanol kúra proti vším250 mlŠampon + balzámAno
Topvet Pedicap recenze a testTopvet Pedicap200 mlŠampon + olejAno
Paranit Sensitive Lotion recenze a testParanit Sensitive Lotion100 mlŠampon + roztokAno
Hedrin Once spray Gel recenze a testHedrin Once spray Gel100 mlGelNe

Zobrazit celou nabídku

Recenze 8 šamponů proti vším

Capissan Forte

Šampon na vši a hnidy Capissan Forte je oblíbený a účinný jemný prostředek k okamžitému potlačení výskytu vší a hnid s přetrvávajícím odpuzujícím účinkem. Z recenzí spotřebitelů zaznívají pozitiva k jeho efektivitě, konzistenci i příjemné vůni, dětskou vlasovou pokožku navíc nijak nedráždí a je velmi dobře snášen. Jeho účinnými látkami jsou přírodní extrakty z šalvěje, ořešáku královského, puškvorce, silice máty, hřebíčku, rozmarýnu muškátového ořechu a také známý Tea Tree oil. Vzhledem k postupující rezistenci parazitů na chemické látky je vhodné využívat síly přírody, což se v tomto produktu kloubí. Účinek tohoto šamponu díky tomu neklesá ani při opakovaném použití, vlasy zanechává provoněné a nemastné.


LiQuido Duo Forte

Šampon proti vším LiQuido Duo Forte má inovované ještě účinnější složení, které při správném použití zbavuje nejen děti vší a hnid velice spolehlivě. Je dobře snášen i jedinci s podrážděnou, nebo citlivou pokožkou, není nijak parfemovaný a díky tomu je vhodný i pro nejmenší děti, nebo alergiky. Jeho složení se skládá z přírodních olejů a rostlinných silic, na které si parazit nepěstuje rezistenci. Balení obsahuje 200 mililitrů šamponu a účinné sérum, součástí je také všiváček, jinak řečeno jemný vyčesávací hřeben. Hlavní účinnou složkou tohoto přípravku je dimethicon, který hubí tento cizopasný hmyz udušením dýchacího traktu. Doporučuje se dokonale ošetřit všechny vlasy, nechat působit 5 – 30 minut, poté nanést na 5 – 10 minut přibalený šampon a následně důkladně umýt.


Paranit Radikální šampon

Šampon na vši pro děti Paranit Radikální šampon z názvu evokuje efektivní hubení vší a hnid, které spokojení spotřebitelé v recenzích jen potvrzují. Nejvíce si na něm chválí jeho vysokou účinnost, snadnou aplikaci a krátkou dobu působení. Šampon se rovnoměrně vmasíruje směrem od kořínků do vlasů, napění se, nechá se pouze deset minut působit a následně se jen z vlasů smyje. Důležité je následné vyčesání vlasů od odumřelých vších a hnid přiloženým vyčesávacím hřebenem. Díky svému složení je maximálně šetrný k pokožce i těch nejmenších dětí, neobsahuje žádné insekticidy, které by mohly způsobovat podráždění. V jeho složení najdeme naopak minerální olej, pěnící činidla a parfém. Balení obsahuje 100 ml šamponu, co vystačí zhruba na 4 aplikace. Pro trvalé odstranění těchto nechtěných cizopasníků se doporučuje proces po 7 dnech opakovat.


Puressentiel šampon Podoux

Šampon na vši Puressentiel šampon Podoux zaujme především svým stoprocentně přírodním složením a je určen jako doplněk odvšivovací péče. Skvěle se hodí také jako prevence proti vším s možností každodenního použití. Své přírodní složení dokládá přívlastkem BIO a najdeme v něm esenciální oleje z levandule, lavendinu, ylang-ylangu, nebo kakostu. Jeho použití je velmi snadné, vmasíruje se od kořínků do vlhkých vlasů, nechá chvíli působit a smyje se. Je vhodný pro ženy, muže i děti a s objemem 200 ml poslouží až na několik aplikací. Účinně bojuje a působí preventivně nejen proti vším, ale také i proti hnidám. V jeho balení bohužel nenajdeme vyčesávací hřeben, který je pro dokončení odvšivovací procedury nezbytně nutný.


Bioaquanol kúra proti vším

Bioaquanol kúra proti vším je komplexní produktové balení, které v sobě obsahuje 250 mililitrů šamponu, 250 mililitru balzámu a samozřejmě vyčesávací hřeben. Složení přípravku je přírodní, najdeme v něm osvědčené prostředky pro ošetření vlasů proti vším a hnidám ve vlasech. Ze složení můžeme zmínit například silice z eukalyptů, levandule, Tea Tree, nebo přírodní oleje. Přípravek je šetrný a dobře snášenlivý i na citlivé dětské vlasové pokožce. Ošetření napadených vlasů není složité a skládá se z několika kroků. Nejprve se na suché vlasy nanese balzám, který vši obalí a zasáhne jejich dýchací systém. Současně s tím vytvoří na vlasu kluzký povrch, po kterém se vši a hnidy po 1-2 hodinách snadno vyčešou. Jako poslední přijde na řadu šampon, kterým se vlasy umyjí a je vyhráno. Pro dlouhodobý efekt se doporučuje kúru alespoň dvakrát až třikrát opakovat v rozestupu jednoho týdne.


Topvet Pedicap

Přípravek na vši Topvet Pedicap je velmi účinný a bezpečný produkt k ošetření pokožky hlavy a vlasů napadených vší dětskou a jejími hnidami. Kvalitní složení umožňuje aplikaci i dětem od tří let, mohou jej používat také kojící ženy. Neobsahuje insekticidy a určen je pro všechny typy vlasů i vlasové pokožky, která je tímto paraziten napadena. V balení je 100 mililitrů účinného oleje a 200 mililitrů šamponu, který slouží pro následné ošetření vlasů. Správný postup aplikace vypadá následovně, na suché vlasy se nanese účinný olej a nechá se deset minut působit. Posléze se dodaným vyčesávacím hřebenem vyčešou odumřelé vši s hnidami a na závěr se vlasy umyjí šamponem. Pro trvalý efekt se stejně jako u jiných přípravků doporučuje proces po týdnu opakovat do doby, než vši trvale zmizí.


Paranit Sensitive Lotion

Přípravek proti vším Paranit Sensitive Lotion obsahuje 150 ml roztoku, 100 mililitrů ošetřujícího šamponu a vyčesávací hřeben. Roztok je jemná vlasová voda, které je k vlasům i pokožce extrémně šetrná. Spotřebitelé si tento produkt velice oblíbily díky jeho účinnosti. Ta dokáže zahubit až 100% parazitů již po první aplikaci, což je velmi příjemné. Roztok i šampon je velice dobře snášen i nejmenšími dětmi a to především díky absenci esenciálních olejů, parfémů a alkoholu. V jeho složení naopak najdeme přírodní triglyceridy a estery, ovocné a bylinné extrakty a vitamín E. Přípravek se nanáší ideálně přes noc na osm hodin, přiměřené množství se aplikuje od kořínků a všechny vlasy a nechá působit. Ráno se přípravek z vlasů smyje přiloženým šamponem, ihned se vlasy pročešou a proces je úspěšně u konce. Obsah balení vystačí přibližně pro dvě osoby se středně dlouhými vlasy.


Hedrin Once spray Gel

Gel na vši Hedrin Once spray Gel sice není vyloženě šampon, díky své snadné aplikaci a vysoké účinnosti však své místo mezi přípravky na hubení vší a hnid rozhodně má. Praktické balení s rozprašovačem vyniká vysokým uživatelským komfortem, který řada spotřebitelů oceňuje. Je vhodný pro dospělé a samozřejmě také pro děti, které na vši nejvíce trpí. Jeho aplikace na ně je možná již od 6 měsíců věku, což je velmi pozitivní. Neobsahuje pesticidy a funguje na principu udušení parazita. Jeho šetrné složení dokládá také fakt, že jej mohou používat i těhotné, nebo kojící ženy a nevzniká na něj žádná rezistence. Skvěle si poradí i s vajíčky (hnidami) díky složce Penetrol, která pomáhá proniknout dovnitř larev a účinně je zahubit. Balení obsahuje 100 ml gelu a vystačí až na několik aplikací. Snadným nanesením se nechá 15 minut působit, je vhodný pro alergiky i osoby trpící ekzémy.


Jak vybrat přípravek na vši a hnidy

Vybrat šampon na vši není žádný složitý proces, stačí se držet osvědčených a spotřebiteli ověřených produktů, výrobců a nemůžete udělat chybu. Před výběrem si ověřte, zda je šampon, nebo přípravek vhodný pro vaše dítě s ohledem na jeho věk. Zatímco některé produkty lze bezpečně aplikovat na dětskou vlasovou pokožku již od 6 měsíců, jiné je povoleno nanášet na děti až od 3 let a podobně.

Konzistence

Uživatelsky nejvíce přívětivý je šampon proti vším. Přirozeně a snadno se nanáší, jeho doba působení je poměrně krátká, nicméně efekt bývá často velmi účinný. Nevýhodou může být nutnost proces po týdnu opakovat, neboť zahubení nemusí být vždy 100% po prvním ošetření. To může řešit přípravek proti vším, který se nechává působit přes noc a má konzistenci balzámu. Kromě zmíněných se lze setkat také s olejem, nebo roztokem. Každému jedinci může vyhovovat jiný způsob nanášení i konzistence a právě proto je výrobci nabízí.

Obsah balení a složení

Šampon na vši a hnidy bývá v balení často doplněn vyčesávacím hřebenem, kterému se ve zdrobnělině často říká všiváček. Speciální kůry, nebo sady obsahují zpravidla vždy šampon, který však již neplní primární roli, ale sekundární. V těchto baleních jsou účinné roztoky, balzámy, nebo oleje a šampon zde slouží až k finálnímu smytí.

Co se týče složení tak platí, že trendem jsou produkty buď čistě přírodní, nebo s co nejvíce přírodním složením. Veš je totiž poměrně odolný parazit, který si dokáže velmi rychle vytvořit rezistenci na chemické preparáty, na přírodu však zůstává krátký. Právě proto se v šamponech a přípravcích objevují různé výtažky z bylin a dalších rostlin, které ve většině případů vši rychle a efektivně udusí.

Vyčesávací hřeben a objem

Podstatným prvkem v procesu zbavování se vší je vyčesávací hřeben. Má velice jemnou strukturu, která po aplikaci šamponu vši účinně dostane z vlasů ven. Produkty se od sebe kromě složení a konzistence liší také objemem a rozdíly zde mohou být velké, nejčastěji se šampony a přípravky nabízí od 100 mililitrů až po 250 mm.

Správná aplikace

Správná aplikace je vždy taková, jak je popsána v postupu na obale, případně v příbalovém letáku a měla by se pro co nejvyšší efektivitu plně dodržovat. Obecně lze však říci že šampon na vši má aplikaci nejsnazší, nanáší se na vlhké vlasy stejně jako běžný šampon, jen se nechá několik minut působit. Balzámy, oleje, nebo roztoky se nanáší vždy jako první, poté následuje vyčesání hřebenem a až jako poslední důkladné umytí vlasů šamponem.

Co je to veš a hnida, rady a tipy

Veš je cizopasný hmyz, parazit, sídlící ve vlasech a živící se krví. Správný výraz této vši je veš dětská, existuje také veš šatní, která napadá partie pod spodním prádlem a bojuje se proti ní snadněji, často jen důkladnou hygienou a nošením čistého prádla.

Veš dětská produkuje hnidy, což jsou její vajíčka, ze kterých se za 7 – 10 dní vyklube nová veš. Ta následně žije maximálně jeden měsíc, během kterého dokáže naklást až 50 dalších hnid. Veš se díky bílkovinné látce drží pevně u vlasového kořene a běžným mytím, nebo česáním, se ji nezbavíte. Prevencí není ani důkladná hygiena běžnými šampony.

Dobrou zprávou je, že veš po 18 hodinách, kdy nemá svého hostitele, umírá na nedostatek potravy. Pakliže provedete celé rodině očistu vlasů a odjedete na víkend na chatu, ve vaší domácnosti případní parazité do vašeho návratu nepřežijí.

Důležitá je také případně dekontaminace oblečení, povlečení, nebo ručníků, které stačí vyprat při teplotě 60 stupňů Celsia. Dekontaminovat je vhodné také hřebeny, která stačí vložit do igelitového pytle a několik hodin počkat, než se vši udusí.

Vyzkoušet můžete také babské rady, které odkazují k octovému zábalu, Tea Tree oleji, nebo k alkoholovým (slivovicovým zábalům). Tyto procedury však mohou být značně nepříjemné, pokožka hlavy může svědět, pálit, nebo nepříjemně zarudnout. Pokud se vám nechce tyto experimenty zkoušet, spolehlivé řešení tu naštěstí je v podobě přírodních šamponů, nebo přípravků proti vším a hnidám.

4.1/5 - (44 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.