Outdoor,

Nejlepší samonafukovací karimatky | Recenze, test

Samonafukovací karimatka nabízí nejlepší izolační vlastnosti, skladnost oproti pěnové a díky technologii vzduchového polštáře i maximální pohodlí při spánku a měkký podklad. Hodí se tak na kempování, horské túry i festivaly a vedle stanu a spacáku je tak nezbytnou součástí výbavy. Jako karimatka do stanu je rovněž alternativou nafukovací matraci, která bývá tlustší a méně skladná, přitom však tepelně izoluje i při chladnějším počasí.

Jak funguje samonafukovací karimatka? Obsahuje pěnový materiál s extrémně otevřenými póry, který je zalaminovaný do nepropustné tkaniny. Po otevření ventilu v rohu karimatky do sebe pěnový materiál nasává vzduch a rozpíná se. Celý proces je ještě nutno dokončit závěrečným dofouknutím a uzavřením ventilu. Pro následné složení se uvolní ventil a vyhání vzduch tlakem na karimatku. Ventil se pak uzavře, aby se znovu nenasával vzduch.

Zohlednit byste měli nejen hmotnost, tloušťku, teplotní koeficient, rozměry při sbalení a rozbalení, ale i specifické vlastnosti. Například zde je samonafukovací karimatka pro dva, jestli lze přehnout, nebo z jakého je materiálu. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší samonafukovací karimatky a jejich recenze.

Nejlepší samonafukovací karimatky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších samonafukovacích karimatek z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Therm-A-Rest Trail ProYate TrekkerZulu Ceza doubleHusky FingerFerrino DreamHusky FlopYate Extrem LiteHusky FledPinguin Nomad 50Coleman Touring Mat
Rozměry - rozbalená183x51 cm183x51 cm186x110 cm198x65,3 cm183x51 cm198x65 cm183x51 cm190x60 cm198x63 cm183x51 cm
Rozměry - zabalená28x18 cm26x14 cm56x16 cm65x30 cm28x18 cm65x25 cm26x14 cm31x22 cm63x15 cm27x15 cm
Počet osob1121111111
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 samonafukovacích karimatek

Therm-A-Rest Trail Pro

Therm-A-Rest Trail Pro recenze a test

Samonafukovací karimatka Thermarest Trail Pro má rozměry 51 centimetrů na šířku a 183 centimetrů na délku, respektive 196 cm ve větší variantě. Nabídne dobrý komfort především díky tomu, že je vysoká 5 centimetrů a s použitými materiály také zajistí dobrou tepelnou izolaci od chladné země. Má klasický obdélníkový tvar a takzvaný tepelný koeficient má hodnotu 4,0 R.

Karimatka je snadno složitelná do kompaktních rozměrů. Ve svém zabaleném stavu je velká jenom 28 x 18 centimetrů, a to především díky tomu, že je půlitelná, což usnadní její uložení třeba i do batohu. Při transportu potěší i velmi nízká váha, která je pouze 740 gramů.

Jako materiál vrchní a spodní strany je použitý populární polyester, jádro pak tvoří diagonálně perforovaná pěna podepisující se na nízké hmotnosti a tepelném komfortu. K praktičnosti přispívá rovněž protiskluzová úprava.

Nízká váha, protiskluzová úprava, dvojité dno (zvýšení odolnosti vůči propíchnutí)
Obtížnější sbalení do obalu

Yate Trekker

Yate Trekker recenze a test

Samonafukovací karimatka Yate Trekker je vyrobena ze dvou různých materiálů. Její vrchní část je zhotovena z polyesteru 75D Microbrushed. Spodní část karimatky je také z polyesteru, ale s označením 150D. Zaujme fakt, že tento model má také nízkou váhu, která činí příjemných 850 gramů, což usnadní její přenášení.

Pokud je zabalená a v obalu, má rozměry 14 x 26 centimetrů – lze ji totiž přehnout na polovinu. Po jejím rozbalení jsou rozměry v podstatě klasické a činí 51 centimetrů na šířku a 183 centimetrů na délku. Hodnota její výšky neboli tloušťky je 3,8 centimetrů.

Hodnota tepelného odporu je 3,9. Zajímavou inovací je použití 2 vrstev izolace proti unikání vzduchu nebo odlehčené jádro Warm Zone, díky kterému se nachází v oblasti zad více pěny pro lepší tepelnou izolaci. Hodí se pro kempování, turistiku i třeba k horolezectví.

Neklouzavý povrch, malé rozměry s možností přeložení, cena/výkon
Nic zásadního

Zulu Ceza double

Zulu Ceza double recenze a test

Samonafukovací karimatka pro dva Zulu Ceza double je ideální například pro páry, které vyrazí na společné kempování. Jelikož se dá v polovině ohnout, může ji používat i jedna osoba a mít tak větší komfort o hodnotě 5 centimetrů tloušťky. To vypovídá o faktu, že při standardním použití pro 2 osoby má tato karimatka tloušťku 2,5 centimetrů.

Materiálem karimatky je osvědčený polyester, který je navíc doplněný také PVC povrchovou úpravou, která přidává na odolnosti jak vůči poškození, tak i případným nečistotám. Také se snadno udržuje.

Když je karimatka složená, tak zabírá velikost 56 x 16 centimetrů. Pokud se rozloží jako dvoulůžko, jsou její rozměry 186 cm na délku a 110 centimetrů na šířku. Celková hmotnost karimatky činí 2,2 kilogramy.

Pro 2 osoby, nízká cena, skladná
Větší váha, kluzký povrch

Husky Finger

Husky Finger recenze a test

Samonafukovací karimatka Husky Finger nabídne maximální komfort, který je zajištěn hlavně proto, že její tloušťka je proti jiným modelům dobrých 10 centimetrů. Dále nelze zapomínat na větší délku o hodnotě 198 centimetrů, a hlavně na šířku, která je 63,5 centimetrů. Je tedy optimální pro vysoké postavy.

Kromě perfektní tepelné izolace je kladem také fakt, že disponuje hned dvěma vypouštěcími ventily, díky čemuž je jak rychleji nafouknutá, tak i vyfouknutá.

Je vyrobena z polyesteru s označením 150D. Doplněna je také TPU zátěrem pro lepší kvalitu. Vzhledem k parametrům má vyšší váhu, která je necelé tři kilogramy. Nemá protiskluzovou úpravu a nabídne snadnou možnost údržby v případě znečištění.

Tloušťka 10 centimetrů, pro vysoké postavy, rychlé samonafouknutí

Bez protiskluzové úpravy

Ferrino Dream

Ferrino Dream recenze a test

Karimatka Ferrino Dream zaujme jak svým jednoduchým použitím, tak i dalšími přednostmi. Sem patří třeba poměrně nízká váha kolem 1 kg. Také sem patří fakt, že po sbalení má velmi kompaktní rozměry (18 x 28 centimetrů) a výrazně usnadní její transport kamkoliv.

Po rozbalení se nafoukne do rozměrů 51 centimetrů na šířku a 183 centimetrů na délku. Její tloušťka je 2,5 centimetrů, a tak je vhodná spíše do méně náročnějších podmínek nevyžadující přílišnou izolaci, například na festivalech.

Je určená pro 1 osobu a vyrobena z polyesteru vyšší kvality, který se podepisuje na odolnosti. Součástí balení je také praktický sada na případnou opravu, stejně jako kompresní popruhy pro možnost snížit její velikost v zabaleném stavu.

Kompresní popruhy, sada na opravu, suchý zip pro spojování karimatek
Menší využitelnost s ohledem na tloušťku karimatky

Husky Flop

Husky Flop recenze a test

Samonafukovací karimatka Husky Flop je vyrobena z polyesteru s označením 150D. Dále je doplněna také TPU zátěrem. Karimatka má velmi komfortní tloušťku o hodnotě 7 centimetrů, a navíc v oblasti hlavy silnější a vytvářející tak polštář a větší komfort při spaní. Určitou nevýhodou je vyšší váha 2,2 kg, kdy se víc hodí na výlety autem než pěší turistiku.

Komfort nabídne i z důvodu velkých rozměrů po rozbalení. Vyšší jedinci ocení 198 centimetrů na délku. Dále zaujme i její šíře, která je 65 centimetrů. Přesto má kompaktní rozměry po sbalení, jelikož ji lze přehnout.

Díky své tloušťce nabídne nejenom dobrou izolaci od země, ale i jistotu pohodlí a celkové měkkosti. Určitou nevýhodou může být absence protiskluzové úpravy. Samozřejmostí je jinak snadné a rychlé použití.

Vyvýšená v oblasti hlavy, pohodlná i pro bolavá záda
Vyšší váha a rozměry

Yate Extrem Lite

Yate Extrem Lite recenze a test

Yate Extrem Lite je velmi lehká, a přesto pohodlná samonafukovací karimatka do stanu. Tím, že má nízkou hmotnost, není problém ani celodenní nošení v batohu. Vděčí za to hlavně odlehčenému jádru, horizontálním a vertikálním kanálkům.

Její váha je pouze 730 gramů. Nijak velké nejsou ani její rozměry, pokud se sbalí (lze ji přeložit na polovinu). Ty jsou pouze 14 x 26 centimetrů. Když se naopak rozbalí, jsou její rozměry standardní, a to 183 centimetrů na délku a dále 51 centimetrů na šířku.

Pokud něco zaujme, je to rozhodně netradiční mumiový tvar s širším prostorem u hlavy a užším u nohou. Výhodou je rovněž neklouzavý vrchní povrch. Hodnota tepelného koeficientu této karimatky je 3,9 a její tloušťka má hodnotu 3,8 centimetrů.

Skladná a lehká karimatka, mumiový tvar a dobrý tepelný odpor
Protiskluzový povrch jen z jedné strany

Husky Fled

Husky Fled recenze a test

Samonafukovací karimatka Husky Fled 5 je produktem značky, která není v kempování žádným nováčkem. Splní mnoho požadavků na kvalitu, které můžete pod stanem mít. Zaujme už samotné použití materiálů. Tím hlavním je polyester v označení 150D. ten je dále doplněný TPU zátěrem, který zvyšuje kvalitativní vlastnosti povrchu. Nemá však protiskluzovou úpravu.

Tvar karimatky je klasický, a to obdélníkový. Když je rozbalená, tak nabídne o něco větší rozměry než podobné modely, a to 190 centimetrů na délku a 60 centimetrů na šířku. Když se sbalí, tak je její velikost 31 x 22 centimetrů. Výhodou je možnost přeložení pro větší kompresi velikosti.

Zaujme její tloušťka, která slibuje dobrou pohodlnost a také dobrou izolaci. Ta má hodnotu 5 centimetrů a poskytne tak pohodlný spánek s dobrou tepelnou izolací.

Lze ji přehnout na polovinu, vysoká karimatka

Bez protiskluzové úpravy

Pinguin Nomad 50

Pinguin Nomad 50 recenze a test

Samonafukovací karimatka Pinguin Nomad 50 je dobrým pomocníkem při kempování, cestování karavanem či autem, a především pro nocování v zimě. Tomu napomáhá především dostatečná tloušťka činící 5 cm a poskytují vhodnou tepelnou izolaci.

Konstrukce využívá plné pěny s tvarovaným povrchem. Jako materiál je využitý polyester, který má broušenou, a tedy protiskluzovou úpravu. Pro zlepšení kvalitativních vlastností nechybí doplnění TPU laminací. Jelikož se balí na celou šíři karimatky, má větší rozměry v zabaleném stavu.

Tvar karimatky je běžně používaný a má podobu obdélníku. Jakmile se karimatka nafoukne, je připravena nabídnout plochu pro spánek o rozměrech 198 centimetrů na délku a 63 centimetrů na šířku. Součástí balení je také přepravní obal a praktická sada na opravy.

Tloušťka karimatky a izolace do zimy, protiskluzová úprava
Větší rozměry při sbalení (nelze přehnout)

Coleman Touring Mat

Coleman Touring Mat recenze a test

Samonafukovací karimatka Coleman Touring Mat zaujme konstrukcí ze silného polyesteru, který je laminovaný na pružném PVC. Díky tomu má karimatka dobré kvalitativní vlastnosti a je odolnější vůči propíchnutí. Také nelze opomenout delší životnost.

Využívá těsnění s označením Double Lock Valve, kde je k dispozici svařovaný ventil mající 2 části. Díky tomu je eliminováno ucházení vzduchu. Konstrukce matrace má rozměry 183 centimetrů na délku a dále 51 centimetrů na šířku.

Hodnota tloušťky matrace je 2,5 centimetrů, což má vliv i na menší rozměry po složení. To je díky využití systému s názvem Wrap ‘N’ Roll velmi snadné. Celkově zabere karimatka jenom 27 x 15 centimetrů. Kladem není ani nijak výrazně vysoká váha (relativně dobrých 900 gramů) a k tomu dobrý poměr ceny k provedení.

Cena/výkon, tvarová paměť, skladnost
Hmotnost by mohla být nižší

Jak vybrat samonafukovací karimatku

Samonafukovací karimatka má při kempování především praktické výhody, a to s ohledem na zvýšení komfortu při spaní a také na jednoduchou přípravu lože. Jak a podle čeho vybrat tu pravou?

Tloušťka

Hlavní parametr, podle kterého samonafukovací karimatku vybrat, je rozhodně tloušťka. Ta má vliv na dvě věci. Tou první je celková pohodlnost a tedy fakt, jak měkké lože dokáže nabídnout. Druhým faktorem je i kvalita izolace od země, především v extrémních podmínkách (sníh, zima) a pro osoby trpící na problémy se zády nebo ledvinami. Ty tenké mají tloušťku okolo 2,5 centimetrů, standardem je hodnota okolo 3 až 5 cm. Pohodlné karimatky mohou dosahovat tloušťky až 10 centimetrů.

Tvar a rozměry

Obojí je důležité hlavně z důvodu, aby se dokázala bez problémů dostat do stanu. Standardem je klasický obdélník, ale setkat se lze i s variantou s širším prostorem okolo ramen a užším v oblasti nohou. Pokud jde o rozměry, mají karimatky na šířku obvykle velikosti 50 – 70 centimetrů. V případě jejich délky to může být rozmezí 185 – 200 centimetrů. Výjimečnou kategorií je samonafukovací karimatka pro dva, které má šířku obvykle dvojnásobnou. Lze ji však snadno přehnout, a tak využít i jako variantu pro 1 osobu.

Váha a velikost

Hmotnost má samozřejmě vliv na přenositelnost, takže je vhodné jí věnovat pozornost. Nejlehčí samonafukovací karimatky mohou vážit už pod 1 kilogram. S rostoucí tloušťkou, nebo také podle kvality materiálu, hmotnost roste až k hodnotě okolo 2 kilogramů. Ještě těžší je logicky samonafukovací karimatka pro dva, jelikož jde v podstatě o model 2v1. To stejné platí o rozměrech v zabaleném stavu. Obvyklé rozměry jsou kolem 15 x 25 centimetrů, v závislosti na daném modelu a možnosti přehýbání.

Materiály a jejich úpravy

Samonafukovací karimatky se vesměs vyrábějí z polyesteru, který může být v různých kvalitativních variantách. Čím je číslo vyšší, tím lepší kvalitu a vlastnosti je možno očekávat. Dále je třeba zmínit i možné úpravy tohoto materiálu. Může se jednat třeba o TPU zátěr, který zvyšuje kvalitu, zlepšuje odolnost vůči vlhkosti a zmenšuje riziko propíchnutí. Používá se také broušení, které zase pomůže v tom, že karimatka má protiskluzové vlastnosti.

Tepelný koeficient

Čím je tepelný koeficient vyšší, tím má karimatka lepší tepelné vlastnosti, schopnost izolace od země a větší výhřevnost. Na toto číslo má vliv jak tloušťka samonafukovací karimatky, tak použitý materiál a vnitřní i vnější konstrukce karimatek.

Příslušenství a skladování

Jedná se třeba o stahovací popruhy, které pomohou dát karimatce potřebný tvar během balení. Dále se může jednat také o příslušenství v podobě opravné lepící sady, která pomůže v případě nehod uvést karimatku do použitelného stavu.

Z hlediska skladování dbejte na to, abyste samonafukovací karimatku nevystavovali na prudkém slunci (například za oknem auta, na batohu) nebo obecně v teple. Hrozí totiž, že dojde k delaminaci, kterou typicky poznáte vyboulením v místě odlepení textilie od pěnové hmoty. Doporučuje se rovněž otevření ventilu k prodloužení životnosti.

4.6/5 - (47 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.