Malé spotřebiče do kuchyně,

Rýžovary: Test a recenze 8 nejlepších

Rýžovar je moderní kuchyňské zařízení, které se z profesionálních kuchyní, kde se jedná o téměř povinnou výbavu, pomalu dostává i do domácností. Rýžovar se postará, aby uvařená rýže neměla nejmenší chybu, měla skvělé aroma a skvěle chutnala. K tomuto dokonalému výsledku se při přípravě v hrnci přiblížíte jen málokdy, buďto s nutnou dávkou štěstí, nebo s lety získanými zkušenostmi.

Jde o speciální hrnec na rýži, který je napájený elektřinou. Kromě přípravy rýže, která se provádí ve vyjímatelné nádobě, může sloužit i jako parní hrnec k přípravě zeleniny, nebo ryb – mluvíme pak o multifunkčním rýžovaru. K tomu slouží speciální sítko, které některé modely obsahují.

Rýže patří v současnosti mezi základní suroviny, které se dnes konzumují. Celosvětově pokrývá asi 20% celkové lidské spotřeby. Jde o jednu z nejdůležitějších obilovinu světa, která je bohatá na bílkoviny, sacharidy tuky i vlákninu. Kromě toho obsahuje až 5% minerálních látek a vitamíny B1, B2 a B3. Neobsahuje cholesterol, ani lepek. Je lehce stravitelná a z těla vylučuje nahromaděné škodliviny. Snižuje krevní tlak, pomáhá s problémy s prostatou a bojuje proti rakovině střev a prsou.

Kromě těchto důvodů byste měli jíst rýži proto, že je prostě chutná, pakliže je správně připravena. Rýžovar vaří rýži v páře a proces je plně automatický – rýžovar sám pozná, kdy je rýže hotova a často se přepne do režimu udržování její teploty, aby až ke spotřebiči přijdete, měla rýže ideální teplotu na servírování.

Mezi nejběžnější typy rýže u nás konzumované patří bílá rýže loupaná, rýže Parboiled, Basmati, Jasmínová, nebo speciální na Sushi. Se všemi těmito základními druhy si rýžovač s přehledem poradí a pokud budete mít chuť zkusit i další druhy rýže, ani s nimi tento chytrý hrnec nebude mít problém.

Kromě parního sítka můžeme najít funkce držení teploty, časovače a dalších. Připravili jsme na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností výběr zahrnující nejlepší rýžovary a jejich recenze. Kromě nich naleznete na konci článku nákupního rádce, který objasní všechny důležité parametry, které byste měli před nákupem zohlednit.

Nejlepší rýžovary – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších rýžovarů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Steba RK 1 MClatronic RK 3566Steba RK 2Guzzanti GZ 615Sencor SRM 0600WHAdler AD6406Clatronic RK 3567Gallet Rezé RC 150
Vyjímatelná nádobaAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
ČasovačNeNeNeNeNeNeNeNe
Hmotnost1 Kg2,9 Kg3,5 Kg1,5 Kg1,2 Kg3 Kg2,9 Kg1,9 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 rýžovarů

Steba RK 1 M

Steba RK 1 M recenze a test

Rýžovar Steba RK 1 M je kvalitní produkt od ověřeného renomovaného výrobce. Svou velikostí je ideální pro páry, kdy je vařič rýže schopný připravit maximálně tři porce. Objem hrnce tedy nepatří mezi největší a s tím je potřeba dopředu počítat, kapacita je 0,9 litru. Díky menšímu objemu hrnce má však velice kompaktní rozměry a nízkou hmotnost, která dosahuje pouhého jednoho kilogramu.

Díky kompaktnímu řešení nemusí být Steba RK 1 M osazen ani jednotkou s velkým příkonem – ta zde použitá má příkon pouze 300 W. Jeho provoz je tedy i poměrně ekonomický a bude vás stát na ročním horizontu jen pár peněz. Ovládání tohoto hrnce na vaření rýže je nesmírně jednoduché – pouze jedním tlačítkem, které je doplněno o pár LED diod indikující probíhající vaření a následné udržování teploty.

Jak bylo zmíněno výše, na ovládací části je LED dioda, indikující udržování teploty. Je zde tedy přítomna i tato chytrá funkce. Nádoba na rýži je vyjímatelná a opatřena nepřilnavým povrchem, rýže se tedy nepřilepí a čištění je snadné. Bílé šasi je na dotek chladné, takže se nemusíte bát případné spálení vás, nebo vašich dětí. Kromě samotného spotřebiče obdržíte také praktickou odměrku a lžíci.

Poměr cena/kvalita, optimální pro dvě osoby, kompaktní rozměry a nízká hmotnost
Menší objem nádoby 0,9 L

Clatronic RK 3566

Clatronic RK 3566 recenze a test

Rýžovar Clatronic RK 3566 je svou velikostí vhodný pro větší rodiny, nebo více dospělých osob než jen dvě. Na jednu várku zvládne uvařit až 1300 gramů rýže před vařením. Výsledný výnos vařené rýže může být tak až 2,5 kilogramu, což je opravdu hodně. Samozřejmě lze vařit i menší množství rýže, pomocí dodané odměrky lze snadno dávkovat přesně takové množství, které aktuálně potřebujete. Kromě odměrky dostanete také praktickou lžíci na promíchání a dávkování.

Clatronic RK 3566 je multifunkční rýžovar, to znamená, že je k němu dodávána i hliníková vložka pro vaření v páře. Pohodlně tak kromě rýže můžete připravovat zeleninu, ryby, nebo třeba brambory, aniž byste přišli o důležité minerály a vitamíny. Víko je opatřeno bezpečnostním sklem, takže lze průběh vaření průběžně kontrolovat, a navíc je opatřeno otvorem pro výstup nadbytečné páry.

Napájecí kabel je odnímatelný, což oceníte lepšími možnostmi skladování. Ovládání je velice snadné, a to díky jen dvěma tlačítkům. Kromě nich je vybaven také třemi kontrolkami, které indikují režim stand by, vaření a udržování teploty. Plášť je zhotoven z nerezové oceli, což pomáhá delší životnosti zařízení.

Dobrý příkon 700 W, objem nádoby 1,65 L, parní vložka
Bez časovače

Steba RK 2

Steba RK 2 recenze a test

Steba RK 2 je multifunkční hrnec na rýži, který má velice slušný příkon 700 W a objem hrnce až 1,8 litru. Je tedy určen pro větší počet osob než jen pro jednotlivce, či pár – ti si vystačí s menšími modely. Vyšší váha odpovídá velikosti hrnce, která je 3,5 kilogramu. Kapacita na rýži odpovídá množství deseti šálkům, tedy dostatečné množství rýže i pro větší sešlost a společnou večeři.

Je primárně určen pro vaření rýže, nicméně abyste ho v kuchyni mohli využívat častěji, dodal k němu výrobce vložku pro vaření v páře. Díky ní lze v hrnci vařit na páře třeba zeleninu, ryby či brambory. Vnitřní velká nádoba je vyjímatelná a nepřilnavý povrch zajistí, že se ani jedno zrno rýže nepřichytí.

Ovládání je více než snadné, a proto k používání není potřeba pročítat žádný dlouhý manuál. Ovládání probíhá jedním čudlíkem, kterému asistují dvě světelné kontrolky indikující probíhající vaření, nebo již následné udržování teploty. Jako jediné mínus lze označit chybějící doprovodné značení na vnitřní straně hrnce, které pomáhá k přesnému dávkování rýže a vody. Musíte tak s dodanou odměrkou o to více přesní a postupovat podle poměrů v návodu.

Pevně uzavíratelné víko, včetně síta pro vaření na páře
Nádoba na rýži nemá orientační rysky

Guzzanti GZ 615

Guzzanti GZ 615 recenze a test

Rýžovar Guzzanti GZ 615 je kuchyňským pomocníkem z portfolia renomovaného výrobce Guzzanti, jedná se o povedený, relativně kompaktní a jednoduchý hrnec na vaření rýže, který splní dokonale přesně to, co má. Ovládání probíhá pouze jedním ovladačem a je doplněné světelnou indikací, která signalizuje vaření a udržování teploty. Kromě této funkce je jako i další modely hrnec vybaven pojistkou proti vyvaření vody, nebo proti přehřátí.

Objem hrnce je 1,5 L a má kvalitní nepřilnavý povrch, který zajišťuje žádné starosti s lepením rýže na stěnu hrnce. Tento objem vystačí k uvaření až 1,2 kilogramu rýže za syrova, tedy dostatečné množství i pro velké rodiny. Plášť je vyroben z nerezu, který dělá v bílé barvě pěkný dojem. O dostatek výkonu se stará topná jednotka s příkonem 400 W, která je skvělým kompromisem mezi rychlostí vaření a úsporností.

Funkce automatického vypnutí po dovaření je tedy schopná následně udržovat teplotu rýže až po dobu 3 hodin. Poklička s otvorem je vyrobena ze skla a je tedy možné proces vaření průběžně kontrolovat. Zřejmě kvůli příjemně nízké ceně nevybavil výrobce tento model vložkou pro vaření v páře, což může být pro někoho důležitý parametr.

S příkonem 400 W uvaří až 1200 g rýže, snadná obsluha
Bez vložky pro vaření v páře

Sencor SRM 0600WH

Sencor SRM 0600WH recenze a test

Rýžovar Sencor SRM 0600WH je již po několik let nejoblíbenějším rýžovarem mezi spotřebiteli, pyšní se hned několika oceněními. To, k čemu je určen, dělá naprosto skvěle, vaří rýži vždy spolehlivě a stejně dobře. Má velmi jednoduché ovládání a dvě indikační kontrolky, která k ovládání spotřebiče naprosto postačují.

Má poměrně kompaktní rozměry, díky kterým nemusí vyhovovat těm, kteří chtějí vařit najednou velké množství rýže. S objemem nádoby 0,6 litru dokáže připravit maximálně 450 gramů rýže, což odpovídá zhruba chodu pro čtyřčlennou rodinu. Má plně automatický chod, rýže se připraví zcela bez vašeho přičinění. Z funkcí potěší například Keep Warm, která udrží rýži po uvaření teplou až 6 hodin.

Pro vyšší bezpečnost má hrnec protiskluzové nožky a na bocích jsou bytelná madla k přenášení. Vnitřní nádoba je vyjímatelná, což usnadní její čištění a má nepřilnavý povrch. Ve skleněné pokličce je otvor pro únik páry a ke spotřebiči dostanete také speciální špachtli a odměrku na vodu. Jeho příkon je dostačujících 300 W, má trojitou pojistku proti přehřátí a po uvaření rýže se spotřebič sám vypne.

Výborný poměr cena/výkon, několik spotřebitelských ocenění, jednoduché ovládání
Menší objem hrnce 0,6 litru

Adler AD6406

Adler AD6406 recenze a test

Rýžovar Adler AD6406 je další alternativou ke kvalitnímu hrnci na rýži středního rozměru, dobrou službu tedy udělá jak párům, tak i rodině a menší hostině. Kapacita vyjímatelné vnitřní nádoby je 1,5 litru a je potažena nepřilnavým povrchem, takže se nemusíte bát jakéhokoliv přilepení rýže na její stěnu. Je vyroben v pěkném černo stříbrném provedení, které se hodí na většinu kuchyňských linek.

Adler AD6406 má příkon pouze 100 W, to na jednu stranu znamená úsporné provedení, na druhou ale i delší časy při vaření, ač se nejedná o nic strašného. Výrobce ho vybavil také lepší a bezpečnější poklicí s otvorem pro únik přebytečné páry.

Ovládání zůstává jako i u dalších modelů velmi snadné a intuitivní, k dispozici jsou dvě tlačítka a celkem tři signalizační kontrolky, které stačí pro rozpoznání hlavních režimů rýžovaru – vaření, udržování teploty a pohotovostní režim. Příjemná je také přítomnost vložky pro vaření v páře, kde se skvěle připravuje například zelenina, ryby, nebo třeba brambory.

Objem nádoby 1,5 litru, vložka pro vaření na páře
Příkon jen 100 W – delší doba vaření

Clatronic RK 3567

Clatronic RK 3567 recenze a test

Parní vařič rýže Clatronic RK 3567 je skvělým pomocníkem pro vaření rýže i pro větší skupinu lidí. Jeho objemná nádoba má kapacitu na 1,65 litru, což odpovídá až 1300 gramů rýže před uvařením. Po uvaření rýže nabere váhu až 2,5 kilogramu, což vystačí pro deset i více porcí. Kromě velkého objemu se může pochlubit také pláštěm z nerezové oceli, nebo praktickým odnímatelným napájecím kabelem.

Je vhodný pro přípravu všech druhů rýže, luštěnin, obilovin a polévek. Stačí dodržovat postupy v manuálu a dokonalý výsledek se vždy dostaví. Ovládání je rovněž velice snadné a intuitivní, přítomno je vypínač on/off a spínač pro započetí samotného vaření. Proces varu indikují světelné kontrolky, které kromě probíhajícího vaření indikují také stav, kdy je udržována konstantní teplota.

Vložka pro vaření v páře je přítomna a je vyrobena z kvalitního hliníku, v momentě, kdy nebudete vařit rýži, můžete multifunkční model použít k tepelné přípravě zeleniny, ryb a dalších surovin – to vše zdravě, na páře. Potěší také bezpečnostní funkce, které například zamezí zapnutí hrnce, pokud není ve stabilní poloze.

Snadné ovládání, parní vložka, objem hrnce 1,65 litru
Vyšší hmotnost 2,9 Kg a rozměry

Gallet Rezé RC 150

Gallet Rezé RC 150 recenze a test

Gallet Rezé RC 150 je středně velkým hrncem na vaření rýže. Má zcela automatický provoz, což ocení zejména vytížení jedinci, nebo třeba maminky na mateřské. Objem varné nádoby je 1,5 litru, což odpovídá 0,8 kilogramům rýže před uvaření. Je tedy vhodný jak pro malé, tak i velké domácnosti. Kromě přípravy rýže lze také vařit luštěniny, polévky, nebo cereálie – vždy se řiďte pokyny v návodu.

Hlavní nádoba je vyjímatelná, vyrobena z hliníku a potažena nepřilnavým povrchem. O neunikání tepla se stará běžná skleněná poklice, které nechybí otvor pro únik nadbytečné páry. Plášť je tepelně izolovaný a provedení je celoplastové – údržba tedy nebude nikterak náročná, jako bývá zvykem u leštěných nerezových povrchů.

Po stranách těla hrnce jsou tepelně izolované rukojeti, které vás nespálí, ani pokud bude zařízení plně v provozu. O bezpečnost se stará mimo další například čidlo, které neumožní rýžovar spustit, pokud nebude nádoba správně usazená. Příkon hrnce na rýži je 500 W a v balení je také 160 ml odměrka a rýžová lžíce. Chybí vložka pro vaření na páře, to se však vzhledem k nízké ceně nechá odpustit.

Střední velikost, příkon 500 W, pojme až 800 gramů rýže
Bez vložky k vaření na páře

Jak vybrat rýžovar

Jde o poměrně finančně dostupný kuchyňský spotřebič, který je navíc velice snadné obsluhovat. Stejně tak jako v profesionálních kuchyních, i vám může ušetřit spoustu času. Oceňují ho především maminky na mateřské, které mají plné ruce práce s malými ratolestmi. Příprava v rýžovaru je často i rychlejší a energeticky méně náročná. Nestane se vám navíc, že by vám vybublala voda z hrnce, voda vyvařila, rýže se rozvařila, nebo byla tvrdá.

Určitou alternativou k elektrickým rýžovarům je speciálně určený do mikrovlnky, kterému se v tomto článku kromě tohoto odstavce věnovat nebudeme. Jedná se o sadu s plastovou miskou a vložky, vyrobené z kvalitních plastů. Kromě tohoto a mikrovlnné trouby nic více nepotřebujete. Rýžovar do mikrovlnky je navíc levnou záležitostí. Na druhou stranu s ním není tak snadné docílit perfektně připravené rýže a mikrovlnné vlny také zničí část minerálů a vitamínů, které jsou tělu velmi potřebné.

Příkon a objem hrnce

Jelikož je rýžovar poměrně jednoduché zařízení, není potřeba se bát, že bude potřeba porovnávat mnoho údajů. Ty nejdůležitější údaje jsou tyto, tedy příkon udávaný ve Wattech a objem nádoby udávaný v litrech. Oba parametry vypovídají o kapacitě hrnce, tedy o tom, pro jak velké množství rýže, potažmo pro kolik lidí, je vhodný.

Menší rýžovary s příkonem od 300 W a objemem nádoby do jednoho litru jsou ideální pro malé rodiny, nebo páry. Pro větší rodiny a více osob se naopak hodí rýžovar s příkonem kolem 700 W a objemem nádoby nad 1 litr. Objem dosahuje až téměř ke dvěma litrům. Číslovka udávající objem nádoby nekoresponduje s maximálním možnou vařitelnou hmotností rýže, ta je přibližně na 75% této hodnoty. Pro příklad nádoba o objemu 1,65 litru je maximálně pro 1,3 kilogramů rýže.

S příkonem souvisí také napájení, které je obstaráno kabelem do běžné 230 V zásuvky. Tento kabel je často odnímatelný, což oceníte díky lepší skladnosti. Napájecí kabel může být různých délek, ověřte si v parametrech tento údaj předem, považujete-li ho pro vás za důležitý.

Vyjímatelná nádoba a parní vložka

Z praktických důvodů je u současných modelů nádoba k vaření odnímatelná. Je to zejména z důvodu pohodlného mytí, taková nádoba lze často i umístit do myčky nádobí, čímž je celý proces vaření rýže ještě jednodušší. Nádoba je často nerezová a opatřena nepřilnavou úpravou povrchu. Pakliže je povrch teflonový, ověřte si například v uživatelských recenzích, že je teflon kvalitní, tzn. neloupe se a je nanesen v dostatečné vrstvě. Možnost mytí v myčce si předem ověřte, aby nedošlo k nevratnému zničení povrchu nádoby.

Velice praktickou věcí je parní vložka, která bývá u dražších modelů součástí výbavy. Parní vložka je děrované síto, které se vloží do nádoby a velice rozšíří praktičnost tohoto kuchyňského spotřebiče. Na parní vložce se následně může připravovat zelenina, ryby, nebo třeba brambory. Nahradí do určité míry parní hrnec.

Funkce držení teploty

Jednu funkci má většina rýžovarů, včetně těch nejlevnějších, a tou je udržování teploty po dovaření. Tato funkce ve chvíli, kdy rýžovar dovaří rýži do finálního stavu, sníží teplotu uvnitř hrnce tak, aby se rýže přestala vařit, ale nevychladla. S ohledem na různé typy vám tak udrží rýži teplou až po několik hodin.

Další funkce

Další funkcí je nejčastěji časovač, který se však vyskytuje velice zřídka a najdeme jej spíše u elektrických multifukčních hrnců a parních hrnců. Časovač vám však v případě rýžovarů nabídne odložený start, kterým lze docílit čerstvě připravené rýže například v čase, kdy se vrátíte po celém dni v práci domů. Některé vyspělé modely mají speciální programy, a to zejména pro přípravu dalších potravin v parní vložce.

Z hlediska bezpečnosti jsou nejčastější funkce ochrana proti přehřátí a ochrana proti vyvaření vody – v obou případech dojde k automatickému vypnutí. V poslední době se na trhu objevily i rýžovary čínského výrobce Xiaomi, které je možné ovládat přes WiFi. To už je ovšem spíše pro nadšence než prakticky smýšlející lidi.

4.5/5 - (31 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.