Sport a outdoor,

Vybíráme rotoped – Recenze 9 nejlepších

Při snaze zhubnout nebo jen posílit svalstvo je stacionární kolo, jinak také rotoped, oblíbeným fitness vybavením, což potvrzují zkušenosti mnohých uživatelů. Lze ho využít v pohodlí domova, bez nutnosti sportovat venku, a je tak alternativou jízdy na kole. Kompaktní rozměry navíc umožňují pořídit domácí rotoped do bytu, bez větší ztráty místa v prostoru. To také může být odpověď na otázku, zda koupit rotoped nebo běžecký pás.

Rozlišujeme klasické vzpřímené rotopedy (stacionární kola), která mají nahradit běžné jízdní kolo, a (horizontální) ležaté rotopedy, jinak označované jako recumbenty. Rehabilitační rotoped, tedy recumbent, je využíván po úrazech, při postižení nebo jen jako alternativa ve formě rotopedu s opěrkou.

Varianty se mohou lišit přítomností ergometru, svými vlastnostmi jak s ohledem na funkce, tak i celkovém pohodlí při jízdě. Rozdíly jsou mezi manuálními a elektrickými rotopedy, které se odlišují v ovládání zátěže, jako i mezi mechanickými a magnetickými rotopedy, které mají odlišný brzdový systém. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší rotopedy a jejich recenze.

Nejlepší rotopedy – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších rotopedů z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelNosnostBrzdový systémStupně zátěže 
inSPORTline Kalistic110 kgMagnetický8
Master R08120 kgMagnetický8
Acra Brother BC42130 kgMagnetický8
HMS R 9203100 kgMagnetický8
Master R50 Ergometr150 kgMagnetický24
Acra Brother BC220110 kgMagnetický16
HMS M 9239V120 kgMagnetický8
Spokey Mataro II150 kgMagnetický32
Master R22 Ergometr110 kgMagnetický8

Porovnání parametrů

 inSPORTline KalisticMaster R08Acra Brother BC42HMS R 9203Master R50 ErgometrAcra Brother BC220HMS M 9239VSpokey Mataro IIMaster R22 Ergometr
Hmotnost setrvačníku2 kg5 kg6 kg6,5 kg10 kg5 kg9 kg9 kg6 kg
Typ rotopeduKlasickýKlasickýKlasickýHorizontálníKlasickýKlasickýKlasickýKlasickýKlasický
Snímač tepuAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 rotopedů

inSPORTline Kalistic

inSPORTline Kalistic recenze

Domácí rotoped inSPORTline Kalistic je ideální rotoped do bytu. Má velmi skladnou konstrukci s nízkou hmotností, která je pouze 18,5 Kg. Maximální nosnost rotopedu je 110 kilogramů a doporučená maximální výška cvičence činí 175 centimetrů. Rotoped je určen na domácí a pravidelné cvičení.

Hmotnost zátěžového kola nepatří mezi nejvyšší, nicméně pokud nejste profesionální sportovec, na trénování a hubnutí postačí. Hmotnost setrvačníku je 2 Kg a celkem rotoped nabízí 8 stupňů zátěže, které jsou nastavitelné manuálně. Brzdný systém s technologií BeltDrive je magnetický a díky zmíněné technologii také plynulý a velmi tichý.

Rotoped je osazený computerem, který nabízí řadu užitečných funkcí. Kromě zobrazení času, rychlosti a kadence ukazuje také ujetou vzdálenost, spotřebu kalorií, nebo tepovou frekvenci. Samozřejmostí jsou transportní kolečka, nebo systém vyrovnání nerovností.

Dobrý poměr cena/výkon, BeltDrive pro plynulý a tichý chod

Menší nosnost a nižší hmotnost setrvačníku

Master R08

Master R08 recenze

Rotoped Master R08 má jednu z hlavních svých předností spojenou s tím, že se jedná o velmi kompaktní model hodící se i do menšího prostoru. Jeho předností je také magnetický brzdný systém, který se podepisuje na tom, že je během jízdy velmi tichý. Samozřejmostí je manuální ovládání zátěže.

Celkově může být daná zátěž nastavena až na 8 různých stupňů. Samotné zátěžové kolo má 5 kilogramů. Díky nosnosti 120 kilogramů je určený i pro osoby trpící vyšší nadváhou. Určený je i pro osoby vyšší. Konstrukce bude vyhovovat i osobám, které měří až 185 centimetrů.

Základem je praktický počítač, který zobrazuje hlavní funkce spojené s jízdou. V rukojetích nechybí také integrovaný měřič tepové frekvence. O pohodlnou jízdu se stará jak dvěma směry nastavitelné sedlo, tak i pásky na pedálech. Tento typ rotopedu je také vybavený přídavnými kolečky, která usnadní jeho případný transport.

Nosnost, počítač s mnoha funkcemi, nastavitelnost

Méně přesné měření tepu

Brother BC42

Brother BC42 recenze

Stacionární kolo Brother BC42 má za cíl dokonale přiblížit cyklistiku u v domácích podmínkách. Třeba tím, že součástí je i držák včetně lahve. Dále lze napodobit jízdu v různých terénech. Celkem si lze vybrat z 8 stupňů jednoduše nastavitelné zátěže. Váha setrvačníku je v případě tohoto produktu 5,5 kilogramů.

Převod plochým řemenem zajišťuje tichý chod a integrovaný měřič tepu se stará o možnost dosahovat nejlepších výkonů. Nechybí ani další informace o stavu osoby, jako je testování tělesné kondice, nebo i zjištění míry tělesného tuku.

Kolo je určeno pro každého až do hmotnosti 130 kilogramů, jelikož právě tato hodnota je jeho nosnost. Možné je cvičení i vyšších osob, jelikož doporučená nejvyšší výška postavy je v rozmezí 190 až 193 centimetr. Správné pohodlí zaručí vertikálně i horizontálně nastavitelné sedlo, které lze snadno zafixovat ve zvolené podobě.

Funkce testování kondice, nosnost 130 kg, výška postavy až 193 cm

Ruční nastavení zátěže

HMS R 9203

HMS R 9203 recenze

Horizontální rotoped neboli recumbent HMS R 9203 zaujme svou univerzálností. Umožní posílit nohy, ale také břicho, stejně jako oblast hýždí. Zaujme robustní konstrukcí, která jde ruku v ruce s dobrou nosností, která může činit až celých 100 kilogramů. Součástí je zátěžové kolo o hmotnosti 6,5 kilogramů, díky čemuž umožní tento ležatý rotoped různé nastavení zátěže.

Celkem má tento rotoped s opěrkou k dispozici 8 stupňů různé zátěže, kterou lze manuálně navolit. Zaujme i jeho hmotnost o výši 23 kilogramů, která zajistí snadnou manipulaci. Recumbent má také počítač, který informuje o hlavních parametrech jízdy.

Samozřejmostí je možnost správného nastavení s ohledem na typ postavy. Výška od pedálů může být 72 centimetrů, což je nejkratší vzdálenost, ale i 88 centimetrů, kterou má tento rehabilitační rotoped jako vzdálenost největší. Vzdálenost sedadla od země je pevná a činí přesně 38 centimetrů.

Typ recumbent, cvičení různých svalových partií, nízká hmotnost

Nižší nosnost

Master R50 Ergometr

Master R50 recenze

Domácí rotoped Master R50 zaujme nejenom designem, ale také svými funkcemi. Monitoruje jak informace spojené se vzdáleností, tak související se samotným výkonem. Má také systém BeltDrive, díky kterému je chod plynulý a tichý. Zaujme i kvalitním provedením, kterému výrobce věří natolik, že nabízí záruku v délce celých 5 let.

Celkem je možné nastavit si až 24 jednotlivých stupňů zátěže, která je ovládána elektronicky. Zátěžové kolo má hmotnost celých 10 kilogram. Cvičení výrazně usnadňují i přednastavené programy. Těch je k dispozici celkem 12 a možností je zakomponovat do nich 4 uživatelské. Vše je spojeno s možností vyhodnocení díky funkci Recovery.

Součástí je také konektor pro připojení MP3 přehrávače, podsvícený LCD monitor, nebo funkce Body Fat, která umožní měření krevního tuku. Celková nosnost je velmi dobrých 150 kilogramů a cvičit mohou díky možnosti nastavení i lidé o výšce nad 195 centimetrů.

LCD displej, doplňkové funkce, záruka 5 let

Vyšší cena

Brother BC220

Brother BC220 recenze

Magnetický rotoped Brother BC220 zaujme nejenom svým designem, ale i vlastnosti. Při cvičení je využíván převod plochým řemenem, díky čemuž je zajištěný velmi tichý chod. Dále nechybí ani magnetická brzda, a možnost nastavit až 8 jednotlivých stupňů zátěže. O tu se stará setrvačníkové kolo, jehož hmotnost činí 4,5 kilogramů.

Celková nosnost je stanovena na 110 a díky možnosti si vertikálně nastavit sedlo mohou na rotopedu cvičit lidé s různou tělesnou výškou. Ta může být až do velikosti 178 centimetrů. Údaje o cvičení jim předává praktický počítač, který monitoruje nejenom například čas a vzdálenost, ale třeba také rychlost a spálené kalorie.

Pedály jsou vybaveny popruhy pro možnost snadnější jízdy a konstrukce zajistí maximální stabilitu, nechybí ani ergonomické rukojeti, které usnadní úchyt během jízdy. A to hned v několika polohách.

Nosnost, kompaktní rozměry, kvalitní provedení

Absence snímače tepu

HMS M 9239V

HMS M 9239V recenze

Rotoped do bytu HMS M 9239V má velmi kompaktní rozměry, ale i skvělé vlastnosti. Primárně zaujme mnoho funkcí, jako jsou nejenom informace o jízdě, ale jsou to i informace o tepové frekvenci a spálených kaloriích. Cvičit na něm může doslova každý, jelikož jeho nosnost je 120 kilogramů.

O rozmanitost jízdy se stará možnost regulace, kdy lze nastavit až 8 druhů zátěže. To umožní zátěžové kolo, jehož hmotnost je celých 9 kilogramů. Hmotnost celého rotopedu je přitom 25 kilogramů, což usnadňuje samotnou manipulaci s ním.

Nabídne možnost regulovat nejenom sedlo, ale také řídítka. Přizpůsobí se tak lidem s různou postavou. Má také komfortní pedály, které jsou vybaveny ramínky pro lepší záběr. Předností je také celkem povedený barevný design.

Velká nosnost, regulace sedátka i řídítek

Absence koleček pro přesun

Spokey Mataro II

Spokey Mataro II recenze

Kdo hledá rotoped na hubnutí, ten se často dostane k modelu Spokey Mataro II. Díky němu lze jak zhubnout, tak i posílit různé svalové skupiny. Unikátem je možnost spárování se zařízením s operačním systémem Android a iOS. To umožní lépe využívat informace o cvičení.

Nabídne celkem 32 stupňů regulace výkonu, který je upravován automaticky. Setrvačník má hmotnost celkem 9 kilogramů. Lze upravit i výšku řídítek, a to až do výše 152 centimetrů, stejně jako lze upravit i sedlo. To do výše 105 cm. Cvičit tak mohou lidé s různou velikostí své postavy. Zaujme i celkem vysoká nosnost, která činí 150 kilogramů.

Počítač nabídne celkem 15 programů, které poskytnou detailní informace o cvičení i o lidském těle. I když hmotnost rotopedu ve výši 45 kilogramů se může jevit jako vyšší, tak díky integrovaným kolečkům není problém opravdu snadná manipulace.

32 stupňů výkonu, spárování s chytrým zařízením

Vyšší cena

Master R22 Ergometr

Master R22 recenze

Elektrický rotoped Master R22 nabídne možnost elektronického ovládání celkové zátěže. Celkem je možné navolit jeden z 16 stupňů a přizpůsobit cvičení konkrétním potřebám. O danou zátěž se stará kolo, které má hmotnost přesně 6 kilogramů.

Díky kvalitní konstrukci je jistotou nejenom vysoká nosnost o výši 110 kilogramů. Výrobce garantuje jeho kvalitu pětiletou zárukou. Nechybí ani možnost využití osobami, které měří až 190 centimetrů. A to díky možné nastavitelnosti sedla horizontálně i vertikálně, i díky možnosti nastavení sklonu řídítek.

Rotoped má několik moderních funkcí, jako třeba Recovery, která umí vyhodnotit trénink. Program Body Fat zase umí zajistit snadnou kontrolu tělesného tuku. Nechybí také tepová frekvence a celkem 13 různých programů, které monitorují celé cvičení, včetně zobrazení času, rychlosti, vzdálenosti i spálených kalorií.

16 zátěžových stupňů, elektronické ovládání, inovativní programy

Vyšší hmotnost

Jak vybrat rotoped

Rotoped je skvělým pomocníkem při hubnutí, stejně jako při snaze posílit svalstvo lidského těla. První kritérium výběru je spojeno s tím, o jaký typ se jedná. Nejběžnější jsou klasická vzpřímená kola. Ta aktuálnímu trhu dominují a jejich cílem je maximálně nahradit běžné jízdní kolo. Druhým řešením jsou takzvaná ležatá kola. Využívány mohou být nejenom po úrazu, nebo při postižení, ale i jako zajímavá alternativa. Tento segment nese označení recumbent.

Nosnost a výška postavy

Pokud bude rotoped využíván více lidmi, je pochopitelně třeba zohlednit postavu každého. V první řadě by to běla být nosnost. Obvyklou hodnotou nosnosti je 100 kilogramů a je jenom velmi málo rotopedů, které by nabídly nosnost nižší. Stoupat však mže celkem výrazně, a to přes 120 a 130 kilogramů, až na výjimečně odolné s nosností 180 kg.

Dále je nutné zohlednit i výšku postavy. Výběr rotopedu je podobný, jako výběr klasického cyklistického kola. Výška je jedním z hlavních parametrů výběru. U většiny je uváděna maximální výška postavy, která se pohybuje okolo 190 centimetrů. Jsou i taková řešení, která jsou určena pro vyšší jedince.

Druhy brzdového systému

Ty se odvíjejí hlavně od kvality rotopedu a také od jeho ceny. Nejlevnější a nejobyčejnější rotopedy mají systém brzdění pomocí čelistí nebo pásu. Jde o řešení, které je hlučnější a může se celkem rychle opotřebovat. Zlatou střední cestou je magnetický brzdový systém, který je kvalitní a také celkem tichý. Tím nejlepším řešením je takzvaný indukční systém, který překypuje pozitivy, ale také je spojený s rotopedy s vyšší cenou.

Roli hraje také ovládání brzdového systému. Tedy konkrétní nastavené zátěže. Jednodušším řešením je ruční ovládání. Obvykle lze pomocí kolečka nastavit stupeň požadované zátěže. Propracovanějším řešením je ovládání zátěže elektronicky, pomocí tlačítek směrem nahoru a dolů. Jde o systém důmyslnější, jednodušší, ale logicky i o něco dražší.

Kvalitní konstrukce je základ

Ovlivňuje nejenom celkovou nosnost a stabilitu rotopedu, ale také celkovou pohodlnost. Základem by mělo být kvalitní a pohodlné sedlo. To by mělo být spojeno s možností nastavení. Základem je rozhodně nastavení jeho výšky. U kvalitnějších rotopedů není problém ani nastavení horizontální, tedy posunutí dopředu nebo dozadu. Kromě sedla by měla být nastavitelná také řídítka. Ne každý rotoped však tuto možnost nabídne. Vhodné jen proto hledět alespoň na ergonomické tvarování a možnost je držet v různých polohách.

Kvalitou konstrukce by se měly vyznačovat i pedály. Nejenom, že by měly nabídnout pevnost a dobrou oporu pro nohy. Určitě jsou vhodné i řemínky, do kterých je možné nohu vložit a tím zajistit to, že bude lépe držet na svém místě a zajistí i lepší záběr při pohybu nahoru. Další důraz by měl být dán i na rám, který by měl být robustní a stabilní, a neměl by se nijak viklat, či vydávat nepříjemné zvuky.

Setrvačník rotopedu

Jedna z klíčových částí je setrvačník. U něj se nehledí ani tak na průměr, jako na jeho hmotnost. Platí zde jasná přímá úměra. Čím je těžší, tím lépe. Označuje se také jako zátěžové kolo a u levnějších modelů má hmotnost okolo 4 kilogramů. U těch lepších jeho váha přesahuje 6 kilogramů. Má vliv hlavně na plynulejší chod při samotném rozjezdu, ale i na to, kolik možností zátěže je možné na rotopedu zvolit.

Funkce spojené s jízdou

I když rotoped nabídne jízdu doma, na jednom místě, může dodávat informace podobně, jako při jízdě na běžném jízdním kole. Roli hraje kvalita počítače a dalších prvků, které obsahuje. Základem by mělo být zobrazení rychlosti, stejně jako délky aktivity. S tím může souviset informace i o průměrné rychlosti, nebo o množství spálených kalorií.

Mezi pokročilé funkce může patřit snímání tepu, a to většinou pomocí senzorů, které jsou umístěny na řídítkách. Dále mohou existovat i senzory, které nabídnou možnost zjistit hodnoty tuku v těle a postupně zobrazovat rozdíly v průběhu delšího období, kdy se cvičí. Inovativní rotopedy mohou nabídnou i předdefinované tréninkové programy.

Cena rotopedu

Ty nejlevnější patří do kategorie, která je nižší než 5 000 Kč. Jsou určené spíše na rekreační trénink, který bude spíše nárazový. Nižší cena bude odrážet jak jednoduchost konstrukce, tak i jednoduchost funkcí. V rozmezí 5000 až 9000 Kč už je možné pořídit celkem kvalitní rotoped, který se hodí ke každodenním tréninku, který uspokojí i náročného zájemce.

Existuje i kategorie, kde cena přesahuje 10 000 Kč. Takové varianty už jsou plně profesionální. Více než pro domácí použití se hodí spíše do fitness center, kde se hledí na nutnost univerzálního použití všemi návštěvníky, stejně jako se zde hledí na důraz na maximální odolnost při každodenní několikahodinové zátěži.

Vybíráme rotoped – Recenze 9 nejlepších
4.5 (90%) 18 votes