Sport,

Rotopedy

Při snaze zhubnout nebo jen posílit svalstvo je stacionární kolo, jinak také rotoped, oblíbeným fitness vybavením, což potvrzují zkušenosti mnohých uživatelů. Lze ho využít v pohodlí domova, bez nutnosti sportovat venku, a je tak alternativou jízdy na kole. Kompaktní rozměry navíc umožňují pořídit domácí rotoped do bytu, bez větší ztráty místa v prostoru. To také může být odpověď na otázku, zda koupit rotoped nebo běžecký pás.

Rozlišujeme klasické vzpřímené rotopedy (stacionární kola), která mají nahradit běžné jízdní kolo, a (horizontální) ležaté rotopedy, jinak označované jako recumbenty. Rehabilitační rotoped, tedy recumbent, je využíván po úrazech, při postižení nebo jen jako alternativa ve formě rotopedu s opěrkou pro seniory nebo osoby s nadváhou. Zvláštní kategorií je pak airbike, což je vzduchový rotoped s lopatkovým odporovým kolem, na kterém se efektivně procvičí i horní polovina těla.

Varianty se mohou lišit přítomností ergometru, svými vlastnostmi jak s ohledem na funkce, tak i celkovém pohodlí při jízdě. Rozdíly jsou mezi manuálními a elektrickými rotopedy, které se odlišují v ovládání zátěže, jako i mezi mechanickými a magnetickými rotopedy, které mají odlišný brzdový systém. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší rotopedy a jejich recenze.

Nejlepší rotopedy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších rotopedů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelNosnostBrzdový systémStupně zátěže 
inSPORTline Xbike recenze a testinSPORTline Xbike100 kgMagnetický8
Hop-Sport HS-090H Apollo recenze a testHop-Sport HS-090H Apollo150 kgMagnetickýNeuvedeno
inSPORTline inCondi UB60i recenze a testinSPORTline inCondi UB60i150 kgMagnetický32
HouseFit TIRO 70 recenze a testHouseFit TIRO 70150 kgMagnetický16
Master R50 Ergometr recenze a testMaster R50 Ergometr150 kgMagnetický24
Master R08 recenze a testMaster R08120 kgMagnetický8
inSPORTline Ellare II recenze a testinSPORTline Ellare II120 kgMagnetický8
HMS R 9259 recenze a testHMS R 9259120 kgMagnetický8
Hop-Sport HS-2080 Spark recenze a testHop-Sport HS-2080 Spark120 kgMagnetický8
Sportago Mini Bike Strong recenze a testSportago Mini Bike Strong100 kg--

Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 inSPORTline XbikeHop-Sport HS-090H ApolloinSPORTline inCondi UB60iHouseFit TIRO 70Master R50 ErgometrMaster R08inSPORTline Ellare IIHMS R 9259Hop-Sport HS-2080 SparkSportago Mini Bike Strong
Hmotnost setrvačníku1,75 kg13 kg7 kg33 kg10 kg5 kg24,2 kg28 kg9 kg-
Typ rotopeduSkládacíKlasickýKlasickýKlasickýKlasickýKlasickýKlasickýHorizontálníKlasickýMini
Snímač tepuAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 rotopedů

inSPORTline Xbike

inSPORTline Xbike recenze a test

Rotoped do bytu inSPORTline Xbike je unikátní svým konstrukčním zpracováním, které umožňuje stacionární kolo jednoduše složit a uklidit jej i do velmi malého prostoru, kde nebude překážet. Je ideálním tréninkovým pomocníkem pro všechny, kteří žijí v malých bytech a plnohodnotný rotoped by jim v nich překážel.

Určen je zejména pro ženy, nebo pro osoby s výškou postavy do 180 centimetrů. Tuto mez mimo jiné uvádí i samotný výrobce a uživatelé ji potvrzují. Ergonomické sedadlo má 6 stupňů nastavení výšky a v madlech řídítek jsou integrované čidla tepové frekvence. Vše je doplněno o computer, který zobrazuje rychlost, ujetou vzdálenost, čas, odometr, kalorie, puls a scan.

Hmotnost zátěžového kola je jen 1,75 kilogramu a brzdný systém je magnetický. Ovládání zátěže probíhá manuálně a má celkem 8 stupňů intenzity. Vše je tak podřízeno kompaktním rozměrům, což nelze brát jako negativum, ale vlastnost. Nechybí volnoběh, transportní kolečka, nebo systém vyrovnání nerovnosti. Maximální zatížení je 100 kilogramů a samotný rotoped váží jen 14,5 kg. Ve složeném stavu zabírá 131 cm na výšku, 46 cm na šířku a 47 cm do délky.

Skládací rotoped, velmi kompaktní provedení s nízkou hmotností
Vhodný spíše pro menší osoby

Hop-Sport HS-090H Apollo

Hop-Sport HS-090H Apollo recenze a test

Tichý magnetický rotoped Hop-Sport HS-090H Apollo překvapí hned v úvodu přiloženou podložkou, která je praktická hlavně s ohledem na ochranu proti poškrábání podlahy. Tohle stacionární kolo toho ale nabízí mnohem více. Již zmíněný tichý chod se pak při domácím tréninku, především v noci, obzvláště hodí a díky držáku na tablet nebo telefon, můžete během tréninku sledovat film nebo poslouchat hudbu.

Ergometr je také skvěle technicky vybavený. Tréninkový počítač má Bluetooth, ale nejzajímavější je samozřejmě rozsah programů. Těch nabízí 12 přednastavených, a především program HRC, řízený prací srdce. K tomu je možné využít buď senzor pulsu na řídítkách, nebo ještě lépe telemetrický pás, který je ovšem nutné dokoupit. Rotoped pomáhá s hubnutím a kondicí díky funkci Body Fat, pomocí které změříte poměr tukové tkáně.

Specifikem je dále hmotnost odporu 13 kg, které je nadprůměrná a nepřetěžuje kolena. Opomenout nelze ani skvělé možnosti nastavení. Sedlo lze nastavit svisle a vodorovně, přičemž měnit můžete také úhel volantu a řídítek, problém tak nebudou mít ani osoby menšího vzrůstu. Rotoped je celkově skvěle vybavený a za stále dostupnou cenu.

Technická výbava, možný telemetrický pás, tichý chod
Nic jsme nenašli

inSPORTline inCondi UB60i

inSPORTline inCondi UB60i recenze a test

Moderní stacionární kolo inSPORTline inCondi UB60i je velmi tichý a skvěle vybavený ergometr, který splňuje požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků. Perfektní sportovní vlastnosti jsou u tohoto modelu samozřejmostí, navíc je však rotoped vybaven moderními technologiemi, které z jízdy na něm dělají nevšední zážitek.

Díky konektivitě bluetooth a WiFi je možné spárování s chytrým mobilním telefonem, nebo tabletem. Pomocí něj lze pak kolo velmi snadno nastavovat a vybírat, nebo nahrávat další režimy a programy. Je kompatibilní s Kinomap aplikací, iC+ Training, nebo s Fit Hi Way. Velmi zajímavou věcí je možnost individuálního cvičení dle libovolné trasy v prostředí Google Maps, můžete se tak doslova projet na kole po celém světě.

Řemenový systém BeltDrive je velmi tichý, má plynule nastavitelné elektrické ovládání zátěže, které má 32 stupňů intenzity. Brzdný systém je magnetický a přítomen je také volnoběh. Celkem je k dispozici 20 přednastavených programů s automaticky měnitelnou zátěží. Zátěžové kolo má váhu 7 kilogramů, nosnost je 150 kg a maximální doporučená výška cvičence je 200 cm.

Tichý chod, Wi-Fi a bluetooth, elektricky ovládaná magnetická brzda, propojení s mobilem nebo tabletem
Vyšší pořizovací cena

HouseFit TIRO 70

HouseFit TIRO 70 recenze a test

Rotoped na hubnutí HouseFit TIRO 70 získal spotřebitelské ocenění Produkt roku, trenažér je tedy nejen velmi oblíbený ale podle recenzí uživatelů také bytelný s kvalitními komponenty. Stabilní a masivní konstrukce umožňuje používání osobám až do výšky 190 cm a hmotnosti 150 kg. Setrvačník má hmotnost 9 kg a je vybaven moderní magnetickou brzdou, která přispívá k velmi tichému chodu.

Ovládání zátěže je elektronické, což umožňuje využití mnoha přednastavených programů včetně automatického HRC. Vedle něj nabízí i WATT program, 12 přednastavených, jeden uživatelský a samozřejmě manuální režim se 16 ti úrovněmi zátěže.

Šlapací střed je osazen kvalitními ložisky, což stroji dodává výrazně delší životnost než modelům s levnějším typem středu. Disponuje také transportními kolečky a nastavitelným sedlem ve dvou směrech. Právě sedlo je však terčem kritiky některých recenzí, spotřebitelé zmiňují, že je příliš široké a málo pohodlné. Naštěstí se však dá snadno vyměnit za jakékoliv jiné sedlo, které již bude vyhovovat.

Ocenění Produkt roku, velmi tichý chod, ideální i pro vyšší osoby kolem 190 cm
Méně pohodlné sedlo

Master R50 Ergometr

Master R50 Ergometr recenze a test

Domácí rotoped Master R50 zaujme nejenom designem, ale také svými funkcemi. Monitoruje jak informace spojené se vzdáleností, tak související se samotným výkonem. Má také systém BeltDrive, díky kterému je chod plynulý a tichý. Zaujme i kvalitním provedením, kterému výrobce věří natolik, že nabízí záruku v délce celých 5 let.

Celkem je možné nastavit si až 24 jednotlivých stupňů zátěže, která je ovládána elektronicky. Zátěžové kolo má hmotnost celých 10 kilogram. Cvičení výrazně usnadňují i přednastavené programy. Těch je k dispozici celkem 12 a možností je zakomponovat do nich 4 uživatelské. Vše je spojeno s možností vyhodnocení díky funkci Recovery.

Součástí je také konektor pro připojení MP3 přehrávače, podsvícený LCD monitor, nebo funkce Body Fat, která umožní měření krevního tuku. Celková nosnost je velmi dobrých 150 kilogramů a cvičit mohou díky možnosti nastavení i lidé o výšce nad 195 centimetrů.

LCD displej, doplňkové funkce, záruka 5 let
Vyšší cena

Master R08

Master R08 recenze a test

Rotoped Master R08 má jednu z hlavních svých předností spojenou s tím, že se jedná o velmi kompaktní model hodící se i do menšího prostoru. Jeho předností je také magnetický brzdný systém, který se podepisuje na tom, že je během jízdy velmi tichý. Samozřejmostí je manuální ovládání zátěže.

Celkově může být daná zátěž nastavena až na 8 různých stupňů. Samotné zátěžové kolo má 5 kilogramů. Díky nosnosti 120 kilogramů je určený i pro osoby trpící vyšší nadváhou. Určený je i pro osoby vyšší. Konstrukce bude vyhovovat i osobám, které měří až 185 centimetrů.

Základem je praktický počítač, který zobrazuje hlavní funkce spojené s jízdou. V rukojetích nechybí také integrovaný měřič tepové frekvence. O pohodlnou jízdu se stará jak dvěma směry nastavitelné sedlo, tak i pásky na pedálech. Tento typ rotopedu je také vybavený přídavnými kolečky, která usnadní jeho případný transport.

Nosnost, počítač s mnoha funkcemi, nastavitelnost
Méně přesné měření tepu

inSPORTline Ellare II

inSPORTline Ellare II recenze a test

Domácí rotoped inSPORTline Ellare II je ideální jako rotoped do bytu. Má kompaktní rozměry, a hlavně tichý chod, nebudete s ním proto rušit sousedy. Nízké hlučnosti vděčí magnetickému brzdnému systému, který i při vysoké zátěži nevydává takřka žádný hluk.

V důsledku pouze manuálního nastavení zátěže nevyžaduje připojení do elektrické sítě, můžete ho proto umístit kamkoliv nehledě na zásuvky. K dispozici je 8 úrovní zátěže, nicméně nejsou žádné přednastavené programy. Disponuje však menším displejem s velkým zobrazením hodnot, display je díky tomu dobře čitelný a zobrazuje například čas, nosnost nebo ujetou vzdálenost.

V madlech jsou místěny snímače tepové frekvence, má držák na láhev a nožičky se systémem vyrovnání nerovností. Potěší také přítomnost transportních koleček, které usnadňují jeho přemístění. Nízké pořizovací ceně je bohužel podřízen miskový šlapací střed, který se jeví jako jedinou nevýhodou tohoto rotopedu.

Levný, tichý magnetický brzdný systém, bez nutnosti napájení ze sítě, dlaňové senzory tepu
Miskový šlapací střed

HMS R 9259

HMS R 9259 recenze a test

Horizontální rotoped neboli recumbent HMS R 9259 zaujme svou univerzálností. Umožní posílit nohy, ale také břicho, stejně jako oblast hýždí. Zaujme robustní konstrukcí, která jde ruku v ruce s průměrnou nosností, která může činit až 120 kilogramů. Součástí je zátěžové kolo o hmotnosti 9 kg, díky čemuž umožní tento ležatý rotoped různé nastavení zátěže.

Celkem má tento rotoped s opěrkou k dispozici 8 stupňů různé zátěže, kterou lze manuálně navolit. Recumbent má také jednoduchý počítač, který informuje o hlavních parametrech jízdy. Tlačítky lze přepínat mezi časem, rychlostí, vzdáleností, spálenými kaloriemi a tepovou frekvencí.

Vzdálenost sedadla od země je pevná a činí přesně 45 centimetrů. U sedátka se však dá nastavit vzdálenost s ohledem na výšku sportovce, a to od 62 cm do 90 cm. Sedadlo s madly zajišťuje komfortní jízdu a spotřebitelé jej v recenzích hodnotí jako tichý, skladný a pro domácí cvičení plně dostačující.

Typ recumbent, dlaňové snímače tepové frekvence v madlech, nízká hlučnost
Průměrná nosnost 120 kg

Hop-Sport HS-2080 Spark

Hop-Sport HS-2080 Spark recenze a test

Hop-Sport HS-2080 Spark je optimální rotoped pro rehabilitaci v domácím prostředí, a to se skvělým poměrem cena/výkon, což se objevuje i v mnoha uživatelských recenzích. Vypovídá o tom mimo jiné magnetický systém odporu se zátěží 9 kg, zajišťující tichý provoz a kvalitní domácí trénink. Na druhou stranu je nutno zmínit, že přehazování zátěže v 8 možných stupních je pouze manuální.

Za tuto cenu byste ergometr hledali marně, takže se musíte spokojit sice s funkcí měření pulsu, ovšem bez automatického řízení. Kromě pulsu vám počítač zobrazí rovněž rychlost, kterou se pohybujete, vzdálenost, čas tréninku a počet spálených kalorií. Rotoped má nosnost 120 kg a mezi jeho hlavní výhody se rozhodně řadí možnosti nastavení.

Například sedadlo umožňuje jak svislé, tak horizontální nastavení, a přizpůsobit své výšce můžete rovněž řídítka, přesněji jejich úhel. Praktický je dále držák mobilního zařízení, ať už telefonu či tabletu pro sledování filmů během cvičení, nebo transportní kolečka. Ze zkušeností uživatelů dále zaznívá chvála na robustní zpracování, ovšem i některé stížnosti na horší návod.

Cena/výkon, pracuje bez napojení do sítě
Manuální přehazování zátěže, horší návod pro sestavení

Sportago Mini Bike Strong

Sportago Mini Bike Strong recenze a test

Mini rotoped Sportago Mini Bike Strong je skvělým řešením pro seniory a rehabilitaci. Tak jako všechny malé rotopedy je určený ke šlapání nohou i na ruce, pro zlepšení cirkulace krve či rozhýbání kolena a svalů po úrazech v rámci rehabilitačního cvičení.

Sportago Mini Bike patří mezi levnější minirotopedy s dobrým poměrem cena/výkon. Stejně jako u dražších modelů, i zde najdete dobře čitelný velký displej, který ukazuje čas, vzdálenost, rychlost, počet otáček za minutu a množství spálených kalorií. Oproti výrazně dražším mini rotopedům ale musíte počítat s horším středovým uložením.

Výrobce sice uvádí protiskluzovou úpravu, ovšem ze zkušeností uživatelů v recenzích a jako u jiných modelů, je vhodné dát protiskluzovou podložku. Celkově jej hodnotíme jako dobré řešení pro nenáročné uživatele.

Cena/výkon, stabilita, velký displej
Bez podložky prokluzuje

Nejprodávanější rotopedy

Nejprodávanější rotopedy na trhu jsou ty od značek: Hop-Sport, Insportline, Housefit. Další kvalitní výrobci rotopedů jsou Flow Fitness anebo Tunturi.

Jak vybrat rotoped

Rotoped je skvělým pomocníkem při hubnutí, stejně jako při snaze posílit svalstvo lidského těla. První kritérium výběru je spojeno s tím, o jaký typ se jedná. Nejběžnější jsou klasická vzpřímená kola. Ta aktuálnímu trhu dominují a jejich cílem je maximálně nahradit běžné jízdní kolo. Druhým řešením jsou takzvaná ležatá kola. Využívány mohou být nejenom po úrazu, nebo při postižení, ale i jako zajímavá alternativa. Tento segment nese označení recumbent.

Nosnost a výška postavy

Pokud bude rotoped využíván více lidmi, je pochopitelně třeba zohlednit postavu každého. V první řadě by to běla být nosnost. Obvyklou hodnotou nosnosti je 100 kilogramů a je jenom velmi málo rotopedů, které by nabídly nosnost nižší. Stoupat však mže celkem výrazně, a to přes 120 a 130 kilogramů, až na výjimečně odolné s nosností 180 kg.

Dále je nutné zohlednit i výšku postavy. Výběr rotopedu je podobný, jako výběr klasického cyklistického kola. Výška je jedním z hlavních parametrů výběru. U většiny je uváděna maximální výška postavy, která se pohybuje okolo 190 centimetrů. Jsou i taková řešení, která jsou určena pro vyšší jedince.

Druhy brzdového systému

Ty se odvíjejí hlavně od kvality rotopedu a také od jeho ceny. Nejlevnější a nejobyčejnější rotopedy mají systém brzdění pomocí čelistí nebo pásu. Jde o řešení, které je hlučnější a může se celkem rychle opotřebovat. Zlatou střední cestou je magnetický brzdový systém, který je kvalitní a také celkem tichý. Tím nejlepším řešením je takzvaný indukční systém, který překypuje pozitivy, ale také je spojený s rotopedy s vyšší cenou.

Roli hraje také ovládání brzdového systému. Tedy konkrétní nastavené zátěže. Jednodušším řešením je ruční ovládání. Obvykle lze pomocí kolečka nastavit stupeň požadované zátěže. Propracovanějším řešením je ovládání zátěže elektronicky, pomocí tlačítek směrem nahoru a dolů. Jde o systém důmyslnější, jednodušší, ale logicky i o něco dražší.

Kvalitní konstrukce je základ

Ovlivňuje nejenom celkovou nosnost a stabilitu rotopedu, ale také celkovou pohodlnost. Základem by mělo být kvalitní a pohodlné sedlo. To by mělo být spojeno s možností nastavení. Základem je rozhodně nastavení jeho výšky. U kvalitnějších rotopedů není problém ani nastavení horizontální, tedy posunutí dopředu nebo dozadu. Kromě sedla by měla být nastavitelná také řídítka. Ne každý rotoped však tuto možnost nabídne. Vhodné jen proto hledět alespoň na ergonomické tvarování a možnost je držet v různých polohách.

Kvalitou konstrukce by se měly vyznačovat i pedály. Nejenom, že by měly nabídnout pevnost a dobrou oporu pro nohy. Určitě jsou vhodné i řemínky, do kterých je možné nohu vložit a tím zajistit to, že bude lépe držet na svém místě a zajistí i lepší záběr při pohybu nahoru. Další důraz by měl být dán i na rám, který by měl být robustní a stabilní, a neměl by se nijak viklat, či vydávat nepříjemné zvuky.

Setrvačník rotopedu

Jedna z klíčových částí je setrvačník. U něj se nehledí ani tak na průměr, jako na jeho hmotnost. Platí zde jasná přímá úměra. Čím je těžší, tím lépe. Označuje se také jako zátěžové kolo a u levnějších modelů má hmotnost okolo 4 kilogramů. U těch lepších jeho váha přesahuje 6 kilogramů. Má vliv hlavně na plynulejší chod při samotném rozjezdu, ale i na to, kolik možností zátěže je možné na rotopedu zvolit.

Funkce spojené s jízdou

I když rotoped nabídne jízdu doma, na jednom místě, může dodávat informace podobně, jako při jízdě na běžném jízdním kole. Roli hraje kvalita počítače a dalších prvků, které obsahuje. Základem by mělo být zobrazení rychlosti, stejně jako délky aktivity. S tím může souviset informace i o průměrné rychlosti, nebo o množství spálených kalorií.

Mezi pokročilé funkce může patřit snímání tepu, a to většinou pomocí senzorů, které jsou umístěny na řídítkách. Dále mohou existovat i senzory, které nabídnou možnost zjistit hodnoty tuku v těle a postupně zobrazovat rozdíly v průběhu delšího období, kdy se cvičí. Inovativní rotopedy mohou nabídnou i předdefinované tréninkové programy.

Cena rotopedu

Ty nejlevnější patří do kategorie, která je nižší než 5 000 Kč. Jsou určené spíše na rekreační trénink, který bude spíše nárazový. Nižší cena bude odrážet jak jednoduchost konstrukce, tak i jednoduchost funkcí. V rozmezí 5000 až 9000 Kč už je možné pořídit celkem kvalitní rotoped, který se hodí ke každodenním tréninku, který uspokojí i náročného zájemce.

Existuje i kategorie, kde cena přesahuje 10 000 Kč. Takové varianty už jsou plně profesionální. Více než pro domácí použití se hodí spíše do fitness center, kde se hledí na nutnost univerzálního použití všemi návštěvníky, stejně jako se zde hledí na důraz na maximální odolnost při každodenní několikahodinové zátěži.

4.5/5 - (18 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.