Outdoor,

Nejlepší rodinné stany pro 4 a více osob | Recenze, test

Velký rodinný stan pro 4, 5 a více osob je variantou, která je určená pro kempování a pohodlné nocování celé rodiny či party přátel. Vyznačuje se dostatečným prostorem, který je určený k tomu, aby se ve stanu pohodlně vyspali jak dospělí jedinci, tak i jejich děti a k tomu pojmul i množství vybavení. U turistických stanů to jsou batohy, oblečení nebo i kola a u kempinkových třeba lednice nebo sedací souprava.

Výhodou rodinného stanu oproti třeba dvěma stanům pro dva je větší efektivita a praktičnost. Celková hmotnost je nižší, stavba je provedena rychleji (to platí ještě více pro nafukovací stan) a rovněž ve složeném stavu zabere méně objemu. Výhodou je dále výška, kdy se v něm lze pohodlně postavit. Kromě předsíňky může být stan se dvěma i více ložnicemi, nebo s delší zárukou, která se hodí vzhledem k většímu zatěžování zipů, podlážky nebo nosných prutů.

Zohlednit byste měli nejen počet osob, nepromokavost tropika, vodní sloupec podlážky, hmotnost, výšku nebo materiál tyčí, ale i specifické vlastnosti. Například kolika vchody a ložnicemi disponuje, jestli má moskytiéru nebo vstupní předsíň a jak je na tom s větráním. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší rodinné stany a jejich recenze.

Nejlepší rodinné stany pro 4 osoby a víc – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších rodinných stanů pro 4 a více osob z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 Coleman Bering 4Pinguin Campus 4High Peak Como 4Coleman Galileo 5Outwell Holidaymaker 500Ferrino Proxes 5Pinguin Interval 6 AirTubeHannah Spirit 6Coleman Cortes Octagon 8Coleman Coastline 8 Deluxe
Výška205 cm150 cm190 cm195 cm210 cm200 cm210 cm200 cm215 cm200 cm
Materiál tyčíLaminátLaminátLaminátLaminátNafukovacíSklolaminátNafukovacíSklolaminátOcelLaminát
Počet vchodů1222332213
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 rodinných stanů

Coleman Bering 4

Coleman Bering 4 recenze a test

Stan se dvěma ložnicemi Coleman Bering 4 je ideální pro rodinné kempování. V jedné ložnici mohou být děti, v druhé dospělí. Jedná se o model určený pro 4 osoby a celkem je stan konstruován jako varianta s 1 vchodem. Zaujme svou dobrou hmotností, která je pouze 12,2 kilogramů. Také zaujme hodnota nepromokavosti tropika, která činí 3 000 mm.

Po postavení je stan 468 centimetrů dlouhý, 230 centimetrů široký a jeho výška činí 205 centimetrů. Je tedy vhodný i pro postavení osob. Provedení je navíc 2 plášťové, což zvyšuje jeho celkové funkční vlastnosti.

Vnitřní plášť je vyrobený z prodyšného polyesteru a ze síťoviny. Oproti tomu vnější varianta využívá materiálu Taffeta 75D, který navíc nabídne odolnost vůči UV záření. Nechybí kvalitní podlepené švy. Tyče jsou vyrobeny z laminátu a podlážka z polyethylenu.

Dvě oddělené ložnice, reflexní šňůry, nízká váha
Horší větrání

Pinguin Campus 4

Pinguin Campus 4 recenze a test

Stan pro 4 osoby Pinguin Campus zaujme tím, že nemá jenom jeden, ale hned 2 vchody, které usnadní samotný přístup do stanu. Kladem je také fakt, že je vybaven moskytiérou, které brání nalétání nepříjemného hmyzu. Stan je menší, takže nepřekvapí nízká váha 7,5 kilogramu, která zajistí i bezproblémové přenášení.

Hodí se i do menšího deště, jelikož hodnota nepromokavosti tropika je 4 000 milimetrů. Po rozbalení a postavení má rozměry 400 cm na délku, 250 centimetrů na šířku a hodnota výšky je 150 cm, což znamená, že se v něm bohužel pořádně nepostavíte. Tyče jsou z laminátu a konstrukce využívá 1 křížení.

Podlážka stanu je vyrobena z nylonu a má vodní sloupec o hodnotě 10 000 mm. Vnější konstrukce využívá kvalitního polyesteru s ochranou proti vodě. Nechybí ani PU zátěr na švech, který brání vnikání vody tímto prostorem.

Dvojité zipy, snadná stavba, uzavíratelné moskytiéry
Menší výška

High Peak Como 4

High Peak Como 4 recenze a test

Rodinný stan pro 4 osoby High Peak Como 4 je zajímavě rozdělený tak, že předsíň je centrálním prvkem stanu a z ní vedou cesty do 2 jednotlivých ložnic. Stan zaujme také tím, že má 2 vchody, okénko ve dveřích nebo podlepené švy. Kromě toho, že je dvouplášťový, je rovněž vybaven moskytiérami.

Hmotnost stanu je příjemných 7,6 kilogramů, takže je snadné ho převážet. Vodní sloupec činí doporučovaných 3 000 milimetrů. Vnitřní materiál stanu je vyrobený z polyesteru. To stejné se týká i vnějšího materiálu, která je navíc potažený vrstvou PU.

Při postavení má stan rozměry 470 centimetrů na délku, 230 centimetrů na šířku a dále 190 centimetrů na výšku. Tyče jsou vyrobeny z laminátu. Kladem stanu je i ventilace pro odvětrání, stejně jako dvou síťová okna pro dostatek světla.

Velikost úložného prostoru, dvě ložnice, síťová okna
Pro někoho absence podlážky v předsíňce

Coleman Galileo 5

Coleman Galileo 5 recenze a test

Rodinný stan pro 5 osob Coleman Galileo je skvělou volbou pro početnější rodiny. Celkově disponuje 2 vchody do stanu, stejně jako zaujme i využitím praktické předsíně. Vnějším materiálem je polyester Taffeta 68D s podlepenými švy. Materiálem vnitřním je kombinace prodyšného polyesteru, který je doplněný síťovinou.

Celkem dobře obstojí také v dešti, což označuje hodnota nepromokavosti, která má hodnotu 3 000 milimetrů. Když je tunelový stan postavený, má rozměry 470 centimetrů na délku, 335 centimetrů na šířku a zaujme výškou o velikosti 195 centimetrů.

Při přenášení je třeba počítat s vyšší hmotností, která má hodnotu 15,8 kilogramů. Stan drží pohromadě díky laminátovým prutům, které mají průměr 12 milimetrů. Konstrukce stanu využívá pouze jednu, ale zato velkou prostornou ložnici.

Velikost obalu, multifunkční přístřešek, prostorný rodinný stan
Chybí tyče na přístřešek

Outwell Holidaymaker 500

Outwell Holidaymaker 500 recenze a test

Nafukovací stan Outwell Holidaymaker 500 zaujme tím, že je určený hned pro 5 osob, které v něm mají dostatek místa. Unikátní jsou také 3 jednotlivé vchody, kterými tento stan disponuje. Je rozdělený na 3 vnitřní zóny, které mohou být využívány na spaní, k ukládání věcí, stejně jako jednoduchá předsíň se snadným přístupem.

Unikátem stanu je Rigid Air, který využívá nafukovacích tubusů s individuálním tvarem, které zajistí jednoduchost a také rychlost samotné stavby. Na té zaujme i celková výška stanu, která díky hodnotě 210 centimetrů umožní i postavení.

Vnitřním materiálem je prodyšný polyester, který usnadní cirkulaci vzduchu. Jako vnější materiál je použitý ten s označením Outtex. Zajímavostí stanu je také zatmavený strop, který se podepisuje na kvalitnějším spánku během slunečných dnů, nebo moskytiéry ve dveřích.

Nafukovací konstrukce, odepínatelná podlážka verandy, tři vnitřní zóny
Vyšší pořizovací cena, hmotnost

Ferrino Proxes 5

Ferrino Proxes 5 recenze a test

Ferrino Proxes 5 je rodinný stan se dvěma ložnicemi určený pro pohodlné přenocování hned 5 osob. Kromě 3 vchodů do stanu zaujme i praktickou moskytiérou, která eliminuje přístup hmyzu. Vnějším materiálem je polyester s označením 190 T, který má nejenom přelepené švy, ale také aluminiovou termoizolaci.

Celková nepromokavost stanu je 2 000 milimetrů. Nepromokavost podlážky vyrobené z polyesteru 210 T je 2 500 milimetrů. Celková váha daného stanu je 12 kilogramů. Tyče jsou pak vyrobeny ze sklolaminátu. Trochu nepraktické je, že markýza nebývá součástí balení a je nutné ji dokoupit zvlášť. Také z ohlasů vyplývá, že stan není samonosný a je ho tak potřeba skutečně plně ukotvit.

Postavený stan má rozměry 420 centimetrů na délku, 320 centimetrů na šířku a dále 200 centimetrů na výšku. Celkový vnitřní objem má hodnotu 6,2 metrů krychlových. Ve svém sbaleném stavu jsou jeho rozměry přijatelné, a to o hodnotě 63x27x27 centimetrů.

Stát lze po celé ploše stanu, 3 vchody, síť proti hmyzu
Horší nepromokavost, není samonosný

Pinguin Interval 6 AirTube

Pinguin Interval 6 AirTube recenze a test

Velký rodinný stan pro 6 osob Pinguin Interval 6 AirTube přijde vhod i těm nejpočetnějším rodinám, jelikož se do něho pohodlně vejde až šest lidí. Pro usnadnění přístupu tento model disponuje 2 vchody. Zaujme také technologie s názvem Airtube. Ta je typická tím, že nepoužívá klasické tyčky ale nafukovací konstrukci, což stavbu urychluje a také zjednodušuje.

Stan je vyrobený z polyesteru, který je doplněný o polyuretanový zátěr. Díky tomu dokáže nabídnout odolnost proti vodě o hodnotě 4 000 mm. Ještě lépe je na tom podlážka z nylonu se zátěrem, kde je hodnota vodního sloupce 10 000 mm.

Hmotnost stanu je 17 kilogramů, což je vyšší hodnota. Po postavení je vysoký 210 centimetrů, a tak nijak neomezuje v pohybu. TPU nafukovací trubice jsou snadno nafouknuté pomocí výkonné pumpy, která je součástí balení stanu.

Nafukovací konstrukce, dvě ložnice, vodní sloupec podlážky
Vyšší váha a pořizovací cena

Hannah Spirit 6

Hannah Spirit 6 recenze a test

Stan s předsíňkou Hannah Spirit dokáže pojmout až 6 osob, díky čemuž patří mezi velmi prostorné varianty. Na výšku má 200 cm a celkem disponuje 2 vchody pro snadnější přístup. Specifikem je v tomto případě neobvykle velká předsíň s integrovanou podlážkou po celé ploše stanu, nebo také 2 kapsy na vybavení a odkládací stropní police.

Stan má tvar kopule, která zaujme kvalitním materiálem, díky čemuž je možné mluvit o vodním sloupci o hodnotě 3 000 milimetrů. Použitý je 185 polyester R/S P. Na vnitřní stranu je použitý polyester 185T. Kvalitu má také PU podlážka s hodnotou 120g/m2.

Tyče jsou vyrobeny z lehkého a kvalitního sklolaminátu. Celkem je využito 5 křížení tyčí, čímž je dosaženo potřebného tvaru a po sestavení stan nabídne čtyři větrací otvory se dvěma okny v horní části. Při zabalení a přenášení je třeba počítat s váhou kolem 16 kilogramů.

Prostorná předsíň, dobrá odolnost proti vodě, výška stanu
Absence tyčí ke druhému vchodu do předsíně

Coleman Cortes Octagon 8

Coleman Cortes Octagon 8 recenze a test

Velký rodinný stan Coleman Cortes Octagon 8 má netradiční tvar takzvaného oktagonu. Je určený pro přespání až 8 osob, což potvrzuje jeho obří vnitřní prostor pro nadstandardní kempování. Když se postaví, tak zabere rozměr zhruba 400 x 400 centimetrů a jeho výška je dobrých 215 cm.

Váha daného stanu je 20,7 kilogramů, což mírně stěžuje jeho transport, ale při jeho dispozicích to nebude zase tak zásadní mínus. Vnitřní část stanu je vyrobena z prodyšného polyesteru a síťoviny. Vnější strana stanu je vyrobena z polyesteru 68D, který je doplněný o PU zátěr.

Vodní sloupec, tedy takzvaná nepromokavost stanu je 2 000 milimetrů. Tyče zajišťující pevnost konstrukce jsou vyrobeny z oceli a mají průměr 19 milimetrů. Stan je plně větratelný, prodyšný a v příslušenství najdete kromě jiného transportní tašku na kolečkách.

Velký prostor, kvalitní ocelové tyče, nepotí se
Bez předsíně (lze dokoupit)

Coleman Coastline 8 Deluxe

Coleman Coastline 8 Deluxe recenze a test

Tunelový rodinný stan pro 8 osob Coleman Coastline 8 Deluxe zaujme svou prostorností, a to díky celkem 4 vpínacím ložnicím. Ty zajišťují jak dostatek místa, tak i celkovou variabilitu prostoru a také použití. Lze je mít oddělené, dvě spojené dohromady nebo využít stan úplně bez nich. Unikátní novinkou jsou také samo rolovací kryty oken, které mohou nabídnout dostatek světla, i potřebné stínění.

Konstrukce stanu je dvou plášťová. Plášť na vnitřní straně je vyrobený z polyesteru, který je kombinovaný se síťovinou. Vnější strana využívá stejný základní materiál, který je však doplněný jak PU zátěrem, tak má také přelepené švy pro eliminaci průniku vody.

Podlážka stanu je vyrobena z PU o hodnotě 120g/m2. Hodnota vodního sloupce stanu je 3 000 milimetrů. Po postavení má rozměry 670 cm na délku, 290 cm na šířku a 200 na výšku. Po zabalení jenom 70x33x33 cm. Váží 21,61 kilogramů a poskytne až 3 vchody.

Všitá podlaha, 4 vpínací ložnice, samorolovací kryty oken
Nemá síťku proti hmyzu na dveřích

Jak vybrat rodinný stan

Velký rodinný stan je určen pro kempování buď více lidí, nebo klasicky celých rodin, které tvoří dospělé a děti. Náš rádce vám pomůže s výběrem toho, který bude ideální a který bude splňovat veškeré požadavky vás jako milovníků pobytu v přírodě.

Nepromokavost tropika a podlážky

První vlastnost, kterou sledovat, je rozhodně nepromokavost. Jedná se o takzvaný vodní sloupec neboli tropiko. Zde platí, že čím je hodnota vyšší, tím samozřejmě lépe. Standardem a doporučovanou hodnotou pro rodinné stany je hodnota 3 000 milimetrů. Jsou však i horší, s hodnotou 2 000 milimetrů, stejně jako existují i ty lepší, kde je hodnota 4 000 milimetrů a více. Čím je číslo vyšší, tím větší liják a dlouhodobější déšť stan zvládne.

Dále je třeba myslet i na kvalitu podrážky. I ta by měla nabídnout odolnost vůči vodě. Jelikož je v kontaktu se zemí, tak pochopitelně větší než plášť stanu. Zde je dobré vybírat takové rodinné stany, kde hodnota podlážky začíná na čísle 5 000 milimetrů. Čím je vyšší, tím také lépe. Kvalita podlážky eliminuje i stav, kdy se půda kolem stanu podmáčí a voda by mohla pronikat dovnitř.

Pruty

Obvykle se jedná o sklolaminát, laminát klasický, dural nebo v horším případě plast. Dále je možné najít odolnější provedení, kde je použita ocel. Unikátem na trhu však může být řešení, které se označuje jako nafukovací stan. Zde je konstrukce tvořena nafukovacími válci, které zajistí jak rychlou, tak hlavně snadnou stavbu. Stačí je pomocí nožní pumpy nafouknout.

Velikost a konstrukce stanu

Naprostou klasikou v tomto segmentu je stan pro 4 osoby, který je obvykle určený pro 2 dospělé a také 2 děti. U rodinných stanů se jedná o velikost, která je tou nejmenší. Dále najdete stany pro 5, 6 nebo až 8 osob. Rodinný stan je nejčastěji využíván do kempu, a proto by měl být i dostatečně velký. Z hlediska konstrukce a škále v kapacitě umí nabídnout celkem velkou různorodost. Ta začíná už jeho tvarem, kdy může jít o tunelový stan, klasickou kopuli, o tvar oktagonu či jiného geometrického útvaru.

S konstrukcí ale souvisí i to, kolik má stan ložnic. Může se jednat o stan se dvěma ložnicemi, stejně jako není výjimkou ani to, že jsou k dispozici 4 nebo pouze jedna. Dále se konstrukce liší i počtem vchodů. I zde zaujme celková rozmanitost. Vchod může být jenom 1, stejně jako mohou být i 2 nebo dokonce 3. Pozornost byste měli věnovat také předsíňce. Stan s předsíňkou je obzvláště praktický v dešti, kdy potřebujete vyjít ze stanu, ale při otevření tropika by jinak napršelo do vnitřního stanu či spacáku.

Rozměry a hmotnost

Podle toho, jak a kam potřebujete stan převážet, se zaměřte na to, jak velký bude rodinný stan po zabalení a také na to, kolik bude vážit. Ty lehčí se pohybují kolem váhy 10 kilogramů. Naopak ty největší mohou dosahovat hmotnosti i dvojnásobné, přes 20 kilogramů. Také je třeba myslet na rozměry po postavení. Zde se zajímejte hlavně o výšku, která zajistí to, že se ve stanu bez problémů postavíte.

4.5/5 - (44 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.