Velké spotřebiče do kuchyně,

Retro lednice: Test a recenze 10 nejlepších

Mnoho lidí se v dnešní době vrací k retro stylu a nemusí se to týkat pouze lednic, retro je moderně pojaté a dodává vašemu domovu svěží vzhled a styl. Při výběru domácích spotřebičů byste měli vždy dávat pozor na to, aby splňovaly všechny vaše požadavky, ať už se to týká vybavenosti spotřebiče nebo jeho designu. Lednice jsou jedny z hlavních spotřebičů, jsou denně používány a jsou nedílnou součástí každé domácnosti. Jen málo kdo si dokáže představit život bez tohoto spotřebiče.

Lednice se samozřejmě dělí na mnoho typů, ať už to je kombinovaná lednice, retro lednice s mrazákem nebo retro americká lednice. Každý si představuje pod retro lednicí tak trošku něco jiného a každý kupující má trošku jiné nároky. Základem je pro mnoho spotřebitelů mrazák, vzhled a určitě energetická třída. Kromě počtu plusů v energetické třídě za písmenem A je však také důležité hlídat si samotnou spotřebu elektrické energie. Opomenout nemůžeme ani hlučnost, nebo akumulační dobu v případě výpadku elektrické energie.

Kupodivu je zvláštní, že o retro chladničky, nebo jiné retro věci, se spíše zajímá mladší generace. Tento styl mladé lidi velice baví a vrací se k němu stále početnější skupina zákazníků. Retro lednice se přitom od klasických liší pouze vzhledem, jinak mají stejné moderní vybavení jako lednice klasického vzhledu. Často jim nechybí prázdninový režim, super chlazení, nulová zóna a další vymoženosti. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší retro lednice a jejich recenze.

Nejlepší retro lednice – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších retro lednic z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Amica KGCR 387100 RGorenje ORK 192RKlarstein PopArtSmeg FAB28LBL3BOSCH KCE 40AW40ETA 2531AMICA VT 862 AMGorenje OBRB153RGorenje ONRK193CSnaige FR27SM-PRJ30F
Objem mrazničky63 l97 l12 l26 l88 l84 l13 l25 l91 l58 l
Mrazící výkon3 kg/24h4,5 kg/24h-2 kg/24h14 kg/24h4 kg/24h2 kg/24h2 kg/24h9 kg/24h3 kg/24h
Hlučnost40 dB40 dB40 dB35 dB38 dB42 dB37 dB40 dB38 dB39 dB
Akumulační doba15 h30 h-12 h35 h21 h11 h17 h11 h17 h
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 retro lednic

Amica KGCR 387100 R

Amica KGCR 387100 R recenze a test

Oblíbená retro lednice Amica KGCR 387100 R je výrobek v nádherném červeném zpracování. Velkou výhodou je její kombinované provedení a mrazák, který je umístěn ve spodní části lednice. Chladnička je vybavena čtyřmi policemi z bezpečnostního skla a samozřejmostí je držák na lahve, či přihrádka na vajíčka.

Mraznička má tři police a její čistý objem je spíše průměrných 63 litrů. Tato červená retro lednice spadá do energetické třídy E a její odhadovaná spotřeba za rok je 202 kWh. Vedle objemu mrazáku je důležitá také hodnota chladničky, ta v tomto provedení nabízí 181 litrů. Mrazící výkon činí 3 kilogramy za 24 hodin, a pokud by došlo k výpadku elektrické energie, potraviny udrží v chladu dalších 15 hodin.

Velkou výhodou je automatické odmrazování chladící části lednice a také zásuvka na ovoce, která bývá dnes již standardem. Její hlučnost je 40 dB, je vybavena moderním LED osvětlením a délka přívodního kabelu činí 1,5 metru. Spotřebitelé na ní oceňují především její styl a dobrou pořizovací cenu, naopak upozorňují, že by mohla mít větší vyrovnávací rozsah nožiček.

Dobrý poměr cena/výkon
Mírně vyšší hlučnost

Gorenje ORK 192R

Gorenje ORK 192R recenze a test

Kombinovaná chladnička Gorenje ORK 192R je nádherná červená retro lednice od předního výrobce lednic Gorenje. Velkou výhodou je její objemný mrazák, který má funkci super mrazení a jeho čistý objem činí 97 litrů. Špatně na tom není ani objem samotné lednice, s objemem 227 litrů se také řadí mezi modely s nejvíce prostorem.

Energetická třídy je E a akumulační doba činí skvělých 30 hodin, na nerovné zemi pro změnu pomohou dobře nastavitelné nožičky. V lednici se nachází 4 police a ve výbavě je zahrnutý držák na lahve, či přihrádka na vajíčka. Velkou výhodou je také elektronické ovládání schované za dvířky lednice s ukazatelem teploty a LED displejem.

Další výhodou této retro lednice je určitě prázdninový režim. Ten v době vaší dlouhodobé nepřítomnosti dokáže snížit výkon, a přitom drží uvnitř stálou teplotu. Chod lednice s 40 dB je poměrně tichý a vzhledem k její velikosti není ani průměrná roční spotřeba elektrické energie 236 kWh nikterak veliká.

Prázdninový režim, prostornost a dobrý poměr cena/výkon
Pozor na větší rozměry

Klarstein PopArt

Klarstein PopArt recenze a test

Malá elegantní lednice Klarstein PopArt je retro lednice ve vintage designu 50. let. Na první pohled zaujme její krásné provedení, které je navíc podle recenzí spotřebitelů také velmi kvalitní. I přes její malé rozměry nabídne jako lednici s objemem 106 litrů, tak mrazák, který má objem 12 l. Zmíněné rozměry jsou pak 55 cm šířka, 55 cm hloubka a jen 97 cm výška.

Vzhledem k provedení má zavěšené dveře pouze vpravo, vnitřek lednice má 2 poličky a box na zeleninu. 4 nožičky jsou pro případ nerovného povrchu výškově nastavitelné a uvnitř chladícího prostoru pak najdeme světlo s ovládacím panelem teploty. Regulace probíhá manuálně a najdeme zde také funkci rychlého chlazení.

Hlučností 40 dB se řadí do třídy hlučnosti C a jedinou věcí, která se této retro lednici dá vytknout, jsou chybějící parametry mrazáku. Výrobce bohužel nezmiňuje jeho mrazící výkon, ani akumulační dobu pro případ výpadku elektrické energie, nebo poruchy.

Krásné a kvalitní provedení, funkce rychlého chlazení, složka na lahve a stojan na vajíčka
Výrobce neudává parametry mrazáku

Smeg FAB28LBL3

Smeg FAB28LBL3 recenze a test

Černá lednice Smeg FAB28LBL3 je svým designem a vzhledem tím pravým spotřebičem, který má za cíl na sebe upozornit a strhnout pozornost. Hlavní plusové body získává jednoznačně za energetickou třídu, která je D a roční spotřebu pouze 130 kWh. Ušetřenými náklady za provoz tak můžete kompenzovat vyšší pořizovací cenu, na kterou se nechá hledět jako na mírné negativum.

Mrazák se nachází uvnitř lednice a je vybaven alarmem proti otevřeným dveřím, upozorněni budete vizuálně i akusticky. Má antibakteriální těsnění a jeho objem činí 26 litrů, což pro početnou rodinu není mnoho, ale záleží vždy na preferencích. Chladnička má objem již uspokojivější a to 222 litrů.

Lednice má otvírání dveří na levé straně a má oblý design. Určitě stojí za zmínku její tichý chod s hlučností pouze 35 dB, nebo naopak nižší akumulační doba 12 hodin. Ani mrazícím výkonem 2 kg/24h nepatří mezi špičku, ale spíše k průměru. Má však velmi povedené zpracování, které již na první pohled působí hodnotně a robustně.

Tichý chod, skvělá energetická třída a roční spotřeba, unikátní design
Vyšší cena, menší mrazák

BOSCH KCE 40AW40

BOSCH KCE 40AW40 recenze a test

Volně stojící kombinovaná lednice Bosch KCE 40AW40 je nádhernou retro lednicí v bílém designu. Díky velkému objemu, který činí 302 litrů, je vhodná i pro početnější domácnost s více dětmi. Čistý objem mrazáku je příjemných 88 litrů a jeho umístění je ve spodu lednice. Mrazák je vybaven také funkcí super mrazení, kterou využijete při vkládání více potravin naráz.

Čistý objem chladničky činí 214 litrů a většinu by měla potěšit i úsporná energetická třída. Jak již bylo řečeno, lednice je poněkud větších rozměrů a nižší udávaná spotřeba za rok je zkrátka perfektní. Potěší také elektronické ovládání teploty, které je pro mrazící a chladící část zvlášť. Zapomenout nesmíme ani na akustický varovný signál, který se ozve v případě otevřených dveří.

pozitivně je na tom lednice také s hlučností, která dosahuje úrovně pouze 38 dB. Sice se ve srovnání s jinými modely může zdát poněkud dražší, nicméně její cena je opodstatněná moderní technikou, velikostí i kvalitou zpracování.

Energetická třída, nízká hlučnost a prostornost
Vyšší cena a hmotnost

ETA 2531

ETA 2531 recenze a test

Červená lednice ETA 2531 je vzhledově velmi povedená retro chladnička v kombinovaném provedení. Akumulační doba v případě výpadku energie je 21 hodin a lednici nechybí automatické odmrazování, což určitě ocení každý kupující.

Uvnitř lednice jsou skleněné police, přihrádky na lahve a moderní LED osvětlení. Konstrukčně je rozdělena na zvlášť chladničku a zvlášť mrazničku, přičemž objem chladničky činí 216 litrů a mrazničky 84 l. Obě hodnoty jsou lehce nadprůměrné a běžné rodině tato kapacita bohatě postačí.

V případě porušení těsnění u dveří ho lze jednoduše vyměnit svépomocí, což nebývá vždy zvykem a tuto možnost jednoznačně chválíme. Lednice má méně funkcí, chybí i display a varovné signály. Hlučností se však řadí mezi průměrné modely a dosahuje 42 dB. Oproti jiným výrobcům se sluší zmínit, že ETA poskytuje prémiový servis, který prodlužuje dobu záruky na 5 let, zákaznickou podporu a rychlou servisní službu.

Pěkný design, kvalitní servis ETA, uspokojivá velikost
Méně výbavy a ovládání

AMICA VT 862 AM

AMICA VT 862 AM recenze a test

Volně stojící jednodveřová lednice Amica VT 862 AM je výbornou volbou pro menší počet lidí v domácnosti, nebo do menších stylových prostorů. Mrazák je umístění uvnitř lednice a jeho objem je pouze 13 litrů, tvoří ho jedna zásuvka a je umístěný v horní části lednice. Objem chladícího prostoru je 93 litrů, což je k celkově malým rozměrům adekvátní.

Chladnička je vybavena LED osvětlením a má automatické odmazování. Má mechanické ovládání termostatu a její akumulační doba je 11 hodin. Jednoduché ovládání podtrhuje její čistý retro design v béžové barvě, který odpovídá dobám sedmdesátých let.

V chladničce se nachází dvě poličky z bezpečnostního skla a jedna zásuvka na ovoce a zeleninu. Ve dvířkách jsou pak další 3 přihrádky, dvě se nachází ve vrchní části dveří a jedna na spod. Hlučnost této retro lednice činí 37 dB a její energetická třída je E. Udávaná roční spotřeba elektrické energie činí 137 kWh, což zcela odpovídá velikosti.

Nízká cena, praktické malé provedení, pěkný design
Pouze základní vybavenost

Gorenje OBRB153R

Gorenje OBRB153R recenze a test

Lednice Gorenje OBRB153R se svým designem inspirovala velmi známou automobilovou značkou VW, která jasně dominuje vzhledu. Odkazuje tím na legendární automobil Volkswagen Transporter T1, který řadíme do stejné doby, ze které retro lednice svým vzhledem vycházejí.

Tato volně stojící retro lednice je pouze jednodveřová, avšak nabízí poměrně dobrý vnitřní prostor 229 litrů a dalších 25 litrů v mrazáku. Mnoha zákazníku určitě ocení její energetickou třídu E a nízkou průměrnou roční spotřebu elektrické energie 161 kWh.

Mrazák má funkci super mrazení a chladnička disponuje funkcí prázdninového režimu. Úroveň hluku této lednice je 40 dB a skladovací doba při poruše činí 17 hodin. Uvnitř lednice naleznete 4 skleněné police, držák na lahve a police na lahve ve dveřích. Pořizovací cena je vzhledem k designu nastavena poměrně příznivě a můžete si být jisti, že rozhodně nebude k přehlédnutí.

Energetická třída, spotřeba elektrické energie, unikátní design
Menší objem mrazáku

Gorenje ONRK193C

Gorenje ONRK193C recenze a test

Retro lednice Gorenje ONRK193C je zástupcem volně stojících lednic s nejvyšší energetickou třídou D. Velkou předností této lednice je její vybavenost a funkce, které zahrnují nulovou zónu, no frost, antibakteriální ochranu i varovný signál lednice a mnoho dalších. Jako velmi dobrý lze hodnotit například mrazící výkon s hodnotou 9 kg/24h či nízkou roční spotřebu 196 kWh.

Objem této rodinné lednice je velmi dobrý a průměrné rodině bude dostačovat. Chladnička nabízí 222 litrů a mrazák 91 litrů. Prostor pro mrazení je tvořen třemi zásuvkami a má funkci super mrazení. Dále je vybavena ukazatelem teploty, a to jak pro chladničku, tak i mrazničku.

LED osvětlení poskytne dlouhou životnost světla a sníží spotřebu energie, navíc dodává retro lednici moderní šmrnc. LED displej s elektronickým ovládáním za dveřmi nabízí jednoduché a efektivní nastavení a v neposlední řadě potěší dobrá akumulační doba, která odpovídá 11 hodinám bez dodávky elektrické energie.

Energetická třída, moderní výbava a funkce, vyšší výkon a nižší spotřeba
Není možnost zaměnit otvírání dveří

Snaige FR27SM-PRJ30F

Snaige FR27SM-PRJ30F recenze a test

Retro lednička Snaige FR27SM-PRJ30F je nádherně řešená černá lednice s antibakteriální ochranou. Spadá do energetické třídy F a její odhadovaná spotřeba za rok činí 245 kWh. Spotřebič je doporučen spíše pro menší počet lidí v domácnosti, protože má celkovou kapacitu 252 litrů, z niž 194 litrů připadá chladničce a 58 litrů mrazničce.

Uvnitř lednice se nachází 4 police z tvrzeného skla, které jsou přestavitelné. Díky nastavitelným nožičkám si může dát lednici snadno do roviny i na křivém povrchu, v důsledku menší hmotnosti 45 kilogramů by to neměl být žádný problém.

Hlučnost lednice je 39 dB, takže se řadí mezi tiché typy lednic. Bohužel lednice není vybavena žádnou speciální funkci nebo vlastností, což může někomu vadit, jiní zase její jednoduchost ocení. Bez přívodu elektřiny udrží potraviny v chladu po 17 hodin a její mrazící výkon není nikterak vysoký, činí 3kg za 24 hodin.

Dobrý poměr cena/výkon, design, nízká hlučnost 39 dB
Pouze základní funkce ledničky

Jak vybrat retro lednici

Při výběru té správné retro lednice je důležité si položit pár otázek, na co myslet při koupi a jaké funkce využijete a jaké nikoli. Nenechte se strhnout pouze barvou, nebo designem, při výběru takto designového spotřebiče to k tomu přirozeně svádí. Každá lednice je tak trošku jiná, takže pokud vám nezáleží vyloženě na vzhledu, vše si dobře promyslete, než pořízení uskutečníte. V dnešní době existuje mnoho speciálních funkcí, neoddiskutovatelnou roli však hraje stále objem lednice a mrazáku. Ten se samozřejmě odvíjí od vašich požadavků, jak velká jste rodina, nebo zda kupujete lednici pouze pro sebe.

Typ lednice

Lednice se z pravidla rozdělují na volně stojící a vestavěné. Jestliže si budete pořizovat lednici, vždy zvažte jako první svoji preferenci. Volně stojící lednici zpravidla nelze dát do vestavěné kuchyně, naopak vestavěnou lze dát i samozřejmě, jako volně stojící. Pokud se však bavíme o retro lednicích, jsou vesměs všechny volně stojící a to z důvodu designu, který by měl lidem bít do očí hned při vstupu do vaší domácnosti. Lidé si retro lednici pořizují primárně kvůli jejímu vzhledu a tak její volné umístění v prostoru dává více než smysl.

Energetická třída a spotřeba elektrické energie

Mnoho lidí v dnešní době správně myslí také na úsporu energie, potažmo peněz vynaložených za provoz spotřebiče. Nejen retro lednice bývají na trhu v mnoha energetických třídách a ne vždy platí, že dražší lednice bude mít lepší energetickou třídu, tedy úspornější provoz. Při provozu lednice očekáváme minimálně několikaletou službu, rozdíly mezi jednotlivými modely tak mohou být velmi znatelné.

Na energetickou třídu přímo navazuje udávaná průměrná roční spotřeba elektrické energie, která se uvádí v kWh. Vždy byste měli tento údaj dopředu znát, a pokud jej prodejce neuvádí, nebojte se na něj doptat. Mezi různými modely může být ročně rozdíl až 200 kWh, což při současných cenách elektřiny nejsou rozhodně malé peníze.

Uspořádání, hlučnost a výkon

Retro lednice jsou v drtivé většině kombinované lednice, které pojí chladničku a mrazničku do jednoho celku. Mrazák může být umístěný nahoře, nebo dole a také uvnitř lednice za jedněmi velkými dveřmi, nebo může mít své vlastní dveře. Vždy si zkontrolujte velikost lednice i mrazáku, zdali jejich objem odpovídá vašim potřebám a požadavkům. Nenechte se zmást zdánlivě velkou retro ledničkou na obrázku, jejich design často mate.

Hlučnost je u všech moderních retro lednic většinou velmi přijatelná, osciluje kolem 40 dB. Větší pozornost si zaslouží údaj nesoucí název mrazící výkon, který je udáván v jednotkách kilogramů za 24 hodin. Základní a méně výkonné modely mají mrazící výkon 2 kg/24h, zatímco lepší modely mohou dosahovat i 14 kg/24h. S tímto můžete porovnat také příkon spotřebiče, který opět něco napoví o chladících schopnostech konkrétního modelu.

Příslušenství a funkce

Přihlížet můžete dále k příslušenství, které může být součástí lednice. Za příslušenství se počítá držák na lahve, přihrádka na vajíčka, party box, nebo třeba miska na led. I když je to jen maličkost, která se dá kdykoliv dokoupit, tak pokud jsou doplňky součástí lednice, nebývá zpravidla žádný problém s jejich kompatibilitou a vše dokonale odpovídá vnitřnímu uspořádání. Mnoho výrobců prodává lednici s vybavením v ceně, není to však pravidlem.

Retro lednice v podstatě nabízí funkce jako běžné současné lednice. Může se jednat o digitální display, funkci super mrazení, no frost, nebo třeba prázdninový režim. Praktický je také varovný signál nedovřených dveří, který přijde vhod zejména rodinám s malými dětmi. Varovný signál vás může upozornit i pokud je v lednici příliš vysoká teplota, což zpravidla odpovídá opět nedovřeným dveřím. Zejména mladší generace pak ocení display, který zobrazuje hlavně nastavené teploty ledničky a chladničky a další důležité věci, které se pojí s jejím provozem.

4.5/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.