Domácnost,

Průtokové ohřívače vody: Recenze plynových a elektrických

Standardem dnešní doby je mít, pokud možno, ve všech prostorách a nemovitostech, kde se pohybujeme, teplou vodu. Ne všude je to však možné, a to z různých důvodů. Přívod, nebo jiný zdroj studené vody však na řadě míst je, stejně tak jako elektrický proud. Řešením je použít průtokový ohřívač vody, který může být umístěn viditelně přímo nad vodovodní baterií, nebo jej lze umístit pod umyvadlo, dřez, a mít interiér čistý.

Nejčastěji je elektrický průtokový ohřívač vody umístěn tam, kde není bojler, nebo jsou rozvody horké vody z bojleru daleko a nevyplatí se či nelze trubky rozumně vést. Průtokový ohřívač je prostorově nenáročný a jak bylo řečeno, nechá se umístit i pod zdroj tekoucí vody.

Typicky je průtokový ohřívač vody montován do chat, chalup, dílen, garáží a různých řemeslných, nebo průmyslových provozů. Díky minimálním tepelným ztrátám je vysoce efektivní a úsporný, ovšem jen za předpokladu, že se nebude používat intenzivně. Voda se začne ohřívat až při otočení kohoutku. Není zde tedy přítomna žádná nádrž, která by vodu průběžně ohřívala. Díky tomu, že nedochází k odtečení studené vody (než k vám doputuje horká voda z bojleru) šetří významně spotřebu vody.

Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší průtokové ohřívače vody a jejich recenze. V závislosti na tom, jak a kde zamýšlíte průtokový ohřívač používat, je důležité přihlédnout k příkonu, respektive výkonu, jakého je daný model schopen dosáhnout.

Nejlepší průtokové ohřívače vody – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších průtokových ohřívačů vody z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelDruh ohřevuPříkonInstalace 
ETA 1733 90000 recenze a testETA 1733 90000Elektrický5000 WSvislá
HAKL PM-B1 4,5 kW recenze a testHAKL PM-B1 4,5 kWElektrický4500 WSvislá
Protherm Panda 19 IOG recenze a testProtherm Panda 19 IOGPlynový18100 WSvislá
HAKL MK-2 9 kW recenze a testHAKL MK-2 9 kWElektrický9000 WSvislá
HAKL PM-TB1 3,5 kW recenze a testHAKL PM-TB1 3,5 kWElektrický3500 WSvislá
Clage M4 recenze a testClage M4Elektrický4400 WSvislá
Elíz EHT 5.5 recenze a testElíz EHT 5.5Elektrický5500 W360°
Dražice PTO 0733 recenze a testDražice PTO 0733Elektrický3500 WSvislá
Dražice PTO 1733 recenze a testDražice PTO 1733Elektrický5000 WSvislá

Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 ETA 1733 90000HAKL PM-B1 4,5 kWProtherm Panda 19 IOGHAKL MK-2 9 kWHAKL PM-TB1 3,5 kWClage M4Elíz EHT 5.5Dražice PTO 0733Dražice PTO 1733
Indikátor ohřevuAnoNeAnoNeNeNeAnoAnoAno
Šířka/Výška/Hloubka (cm)20,4/17,5/812,4/21,5/8,931/58/25,520,7/19,9/8,512,4/21,5/8,918,6/13,5/8,718,6/13,5/,720,4/17,5/820,4/17,5/8
Hmotnost1,3 Kg0,7 Kg12,1 Kg1,7 Kg0,8 Kg1,5 Kg1,5 Kg1,3 Kg1,3 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 průtokových ohřívačů vody

ETA 1733 90000

ETA 1733 90000 recenze a test

Léty ověřený model průtokového ohřívače vody nese značení ETA 1733 90000. Jedná se o plnohodnotné zařízení, které má s příkonem 5000 W dostatečný výkon dokonce i k zapojení sprchy a nenáročnému používání. Pro mytí rukou v umyvadle, nebo mytí nádobí v dřezu poslouží naprosto s přehledem.

Zařízení je napájeno elektrickým proudem o napětí 230 V, tedy z běžné tří kolíkové zásuvky. Umístit průtokový ohřívač pod dřez, nebo nad dřez samozřejmě lze, záleží na vašich preferencích, nebo prostorových možnostech. Jmenovitý proud zařízení je 21,7 A a úroveň krytí IP 25 – může tedy bez obav být instalován v koupelnách a umývacích prostorách v zóně 1.

Z pohledu spotřeby elektrické energie je na tom ETA 1733 90000 následovně – roční průměrná spotřeba elektrické energie má hodnotu 475 kWh a účinnost ohřevu stanovuje výrobce na 39% – což jsou standardní hodnoty. ETA se také drží již dlouhou dobu mezi nejdůvěryhodnějšími značkami a to potvrzuje i tento výrobek, který je kvalitní a dle recenzí uživatelů slouží bezproblémově dlouhé roky.

Slušný příkon 5000 W, kvalitní zpracování
Dodání bez vodovodní baterie

HAKL PM-B1 4,5 kW

HAKL PM-B1 4,5 kW recenze a test

Beztlakový průtokový ohřívač vody HAKL PM-B1 4,5 kW má, jak už samotný název napovídá, příkon 4500 W, tedy dostatečně na plynulé mytí rukou v koupelně, nebo běžné mytí nádobí v kuchyňském dřezu. Tím, že sepne až v momentu otočení kohoutkem šetří jak vodu, tak elektrickou energii. Topné těleso pracuje vždy na plný výkon a vždy ohřívá vodu o 43 – 46 stupňů Celsia.

Montáž není nikterak složitá – zařízení se připevní na zeď, připojí na beztlakový kohoutek, nebo baterii, zapojí se do standardní 230 V zásuvky a můžete se těšit z horké vody. HAKL PM-B1 4,5 kW je rovněž vybaven mechanickou ochranou proti přehřátí spirály, to nejcitlivější místo zařízení je tedy skvěle chráněno a proto nic nebrání dlouhé životnosti zařízení.

Průtokový ohřívač spadá do úsporné kategorie A s roční průměrnou spotřebou elektrické energie 472 kWh. HAKL PM-B1 4,5 kW je vhodný jak pod umyvadlo, tak nad umyvadlo. Jeho líbivý design nebude dělat ostudu, ať již bude na očích, nebo bude schovaný. Výrobce nezabudoval do těla zařízení indikační diodu ohřevu vody, což však nepovažujeme jako zásadní nedostatek.

Příkon 4500 W, beztlaková vodovodní baterie
Bez indikace ohřevu teploty

Protherm Panda 19 IOG

Protherm Panda 19 IOG recenze a test

Plynový průtokový ohřívač Protherm Panda 19 IOG má nadčasový design a pro svůj provoz potřebuje odvod spalin komínem. V kategorii průtokových ohřívačů je jen málo plynových, a ještě méně takových modelů, které jsou vybaveny autodiagnostikou, jako je právě tento.

Instaluje se díky adekvátní hmotnosti 12,1 kg snadno na zeď, a to ve svislé poloze. Ovládání je intuitivní a pro uživatele snadné, slouží k tomu dva voliče, které nastavují úroveň výkonu a teplotu vytékající vody, vše ostatní si řeší ohřívač automaticky. S tím je také spojeno elektrické zapalování, které komfort obsluhy ještě zvětšuje.

Ohřívač vody spadá do energetické třídy A, je proto velmi úsporný. Minimální tepelný výkon lze nastavit na 6,4 kW a maximální činí 18,1 kW. Výhodou je také plynulá modulace výkonu, kdy systémem membrán a snímačů dokáže ihned reagovat na změnu průtoku vody a tedy včas začít ohřívat vodu.

Plynový ohřívač vody, elektrické zapalování, autodiagnostika
Odvod spalin komínem

HAKL MK-2 9 kW

HAKL MK-2 9 kW recenze a test

Jestliže vybíráte opravdu výkonný elektrický ohřívač, měli byste zpozornět u modelu HAKL MK-2 9 kW. Jedná se o kombinovaný průtokový ohřívač, který lze osadit ke klasickým tlakovým i beztlakovým vodovodním bateriím. Touto unikátností to však nekončí, elektrický ohřívač je vybaven rovnou dvěma topnými tělesy, které musí být napájeny pomocí dvou 230 V zásuvek.

Teplou vodu tedy dokáže dodávat ve velkém množství, a proto se hodí do malých bytových jader, do dílen, na chalupu a podobně. Může plnohodnotně posloužit u dřezu, u umyvadla s také jaké průtokový ohřívač do sprchy.

Výrobcem doporučená vzdálenost, která by se neměla přesahovat mezi vodovodní baterií a ohřívačem je 5 metrů, pak již vznikají teplotní ztráty a provoz ohřívače není ekonomický. Spirály jsou elektronicky chráněny proti přehřátí a spínání řeší elektronická řídící jednotka.

Vysoký výkon 9000 W, montáž na tlakové i beztlakové vodovodní baterie
Díky vysokému výkonu nutné zapojit do dvou 230 V zásuvek

HAKL PM-TB1 3,5 kW

HAKL PM-TB1 3,5 kW recenze a test

Průtokový ohřívač vody HAKL PM-TB1 3,5 kW je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí ohřívat vodu u umyvadla, pro mytí rukou a u dřezu, pro mytí nádobí. Díky zesíleným spojům a elektronické řídicí jednotce zajišťuje bezpečný a léta trvající chod i při častém používání. Výkon topného zařízení je 3500 W a jednotka je osazena jednou spirálou.

Spínání mikrospínače probíhá hydraulicky a pouhým puštěním vody začne průtokový ohřívač vodu ohřívat – spínání tedy již od 0,1 MPa. Tlakový provoz je možný do 6 barů tlaku vody, což je tedy běžné zatížení v domácí rozvodné síti vody. Spirála je proti přehřátí chráněna elektricky a k dispozici je jeden výkonnostní stupeň ohřevu a to až o 43 stupňů Celsia.

Velice praktická je také možnost připojit ohřívač vody jak k beztlakovým vodovodním bateriím, tak bateriím tlakovým. Nemusíte mít tedy starost, že byste pořídili nevhodný model. Také záleží pouze na vašem uvážení, jestli průtokový ohřívač umístíte nad baterii, nebo pod ní. Jediné, co je potřeba hlídat, je vzdálenost mezi nimi, která by neměla přesáhnout 5 metrů.

Vhodný pro beztlakové i tlakové vodovodní baterie do tlaku 6 bar
Bez indikace ohřevu vody

Clage M4

Clage M4 recenze a test

Elektrický průtokový ohřívač vody připojený na síť 220v Clage M4 vyžaduje pevné připojení do elektrické sítě, jmenovitý výkon má 4400 W a průtok teplé vody je 2,5 litru za minutu. Je proto ideální jako průtokový ohřívač vody do kuchyně, na záchod, dílny nebo do provozovny.

Je vhodný pro beztlakovou instalaci k jednomu odběrnému místu a aby došlo k automatickému zapnutí ohřívače, je potřeba průtok vody alespoň 1,8 litru za minutu. Výrobce dodává v balení také speciální perlátor, který slouží k optimálnímu proudu vody při menším průtoku. Energetická třída účinnosti je A, jedná se tedy o energeticky úspornější provedení.

S běžným bojlerem, který ohřívá vodu v zásobníku, se takto ušetří až 85 % elektrické energie. Výrobce zakomponoval do ohřívače také vysoce účinný topný systém IES®, který začne ohřívat vodu takřka okamžitě po otočení kohoutku. Díky tomu se šetří nejen elektrická energie, ale také množství spotřebované vody.

Jednoduchá montáž a kompaktní provedení, topný systém IES®, součástí speciální perlátor
Pouze pevná elektrická montáž

Elíz EHT 5.5

Elíz EHT 5.5 recenze a test

Levný průtokový ohřívač vody Elíz EHT 5.5 je možný použít jako ohřívač vody pod dřez i nad umvydlo. Disponuje možností jakéhokoliv umístění, a to jak horizontálně, tak vertikálně – může být namontován jakkoliv v 360 stupních.

Prodává se bez průtokové ohřívací baterie, kterou je nutné dokoupit a namontovat přímo na zařízení, anebo pomocí hadiček. Součástí ohřívače je pouze úsporná vložka regulátoru průtoku, kterou za minutu protečou maximálně 3 litry ohřáté vody. Má stupeň krytí IP 25, průhlednou světelnou kontrolku ohřevu a také bezpečností tepelnou pojistku s funkcí resetu.

Napájecí kabel je 80 cm dlouhý a nemá koncovku, nutností je tedy elektrická odborná montáž. Příkon činí 5500 W a minimální tlak musí být ve vodovodních trubkách 0,1 MPa, maximální pak 1 MPa. Potěší svou nízkou hmotností i kompaktními rozměry, stejně tak jako energeticky efektivní energetickou třídou A.

Tlaková i beztlaková baterie, možnost 360° instalace, tepelná pojistka s resetem
Nic zásadního

Dražice PTO 0733

Dražice PTO 0733 recenze a test

Průtokový ohřívač Dražice PTO 0733 je ověřený produkt mnoha spotřebiteli, kteří k němu připojují i velice pozitivní hodnocení. Jedná se průtokový ohřívač vody s příkonem topného tělesa 3500 W a jednou spirálou. Ideální je použití u dřezu nebo umyvadla a ne pro moc časté používání, přeci jen výkon odpovídá nenáročnému užití a připojení je také možné pouze k beztlakovým vodovodním bateriím.

Montáž je velice jednoduchá a ohřívač může být připevněn buďto přímo na kohoutky, nebo pod úroveň dřezů a umyvadel. K zařízení není dodáván přívodní kabel, montáž do elektrické rozvodné sítě je tedy možná pouze napevno, a to přímo na svorkovnici přístroje. Elektrické krytí odpovídá standardu IP 25 a jištění je potřeba 16 ampérové.

Ohřívač je dodáván bez vodovodní baterie, a co se týče tlaku, hodnoty jsou následovné – minimální tlak v potrubí 0,08 MPa a maximální tlak v potrubí 0,6 MPa. Hmotnost je 1,3 Kg, což odpovídá běžnému standardu. Topná spirála má speciální povrchovou úpravu, díky které se nevytváří vodní kámen a spotřebič má tak dlouho dobu životnosti. Potěší také přítomnost světelné signalizace provozu.

Světelná indikace ohřevu
Pouze beztlakové připojení, pevné připojení k rozvodné síti

Dražice PTO 1733

Dražice PTO 1733 recenze a test

Průtokový ohřívač vody Dražice PTO 1733 má dobrý příkon 5000 W, který bohatě stačí na přísun horké vody jednoho dřezu, nebo umyvadla. Je určen výhradně pro beztlakové vodovodní baterie. Minimální tlak v potrubí pro správnou funkčnost je 0,08 MPa a maximální tlak 0,6 MPa. Hmotností s 1,3 Kg se řadí mezi další běžné průtokové ohřívače.

Jak již bylo řečeno, doporučuje se jen k umyvadlům a dřezům – jestli ho umístíte přímo na baterii, nebo jej uklidíte pod, je čistě na vás. Instalace je možná v koupelnách do zóny 1, a to díky stupni krytí IP25. Precizní montáž a kvalitní materiály z tohoto průtokového ohřívače dělají produkt s dlouhou dobou životnosti, který nevyžaduje po zapojení žádné seřízení.

Výrobce Dražice osadil tento model světelnou indikací ohřevu vody, což je praktická vychytávka, která potěší. Topné spirály mají speciální povrchovou úpravu, a proto se vyznačují dlouhou životností – neusazuje se v nich vodní kámen ani jiné nečistoty. V momentu otočení kohoutkem horké vody začíná průtokový ohřívač pracovat a ohřívá tak dlouho, jak budete potřebovat.

Dobrý poměr cena/výkon, kompaktní rozměry
Beztlakové provedení, bez vodovodní baterie

Jak vybrat průtokový ohřívač vody

Příkon = výkon

V závislosti na tom, kde a jak chcete průtokový ohřívač používat, je dobré vybrat takový, který má pro vaše potřeby optimální příkon a nebude vám odebírat zbytečně velké množství energie. Základní obecná poučka hovoří následovně.

Průtokové ohřívače vody s příkonem kolem 3500 W stačí pro běžné mytí rukou. Pro ohřev vody u sprchového koutu stačí zařízení, které má příkon alespoň 6000 W a pro nejnáročnější použití, jako je například napouštění vany horkou vodou jsou optimální průtokové ohřívače alespoň s příkonem 10000 W.

Čím je vyšší příkon topného zařízení, tím zvládne ohřát více vody za jednotku času. S rostoucím příkonem vzrůstá také spotřeba elektřiny a nebudeme skrývat, že průtokové ohřívače vody jsou poměrně energeticky náročné. Proto jsou vhodné převážně pro občasné použití.

Instalace a druh ohřevu

Většina průtokových ohřívačů vody se instaluje ve svislé poloze, kdy vývody pro vodu vedou svisle dolu, nebo nahoru. Jestli ohřívač umístíte přímo nad baterii, nebo jej schováte pod dřez či umyvadlo, je na vás. Horizontálně umístěné ohřívače jsou zejména takové, které se používají ve větších provozech a běžně nejsou dostupné. Nemají však žádné zásadní výhody proti svislým.

Většina výrobků, které lze pořídit, jsou napájeny elektrickým proudem. Jsou rozměrově menší, mají menší hmotnost a také menší nároky na instalaci, navíc mohou být vyvedeny v povedených designových provedeních, která rozhodně nebudou hyzdit vaši domácnost.

Existuje dále plynový průtokový ohřívač vody, nebo kombinovaný průtokový ohřívač vody. Takové jsou pak jen částečně závislé na elektrické energii, nebo vůbec. Jedná se o složitější zařízení, která mají uplatnění typicky v řemeslných, nebo průmyslových provozech.

Na plynový průtokový ohřívač vody však určitá část spotřebitelů nedá dopustit. Jejich výhodou je zpravidla levnější provoz a často také delší životnost. Mohou mít větší výkon a lze se setkat i s takovými, které nepotřebují odtah spalin do komínu, což je z hlediska montáže a zapojení přínosné.

Tlakový průtokový ohřívač

Průtokové ohřívače vody se ještě dělí na tyto dvě skupiny s tím, že nejčastěji se setkáte s tlakovým ohřívačem. Lze na něj následně připojit jakékoliv tlakové kohoutky, ať se již jedná o vodovodní baterii do koupelny, kuchyně, nebo sprchovou baterii.

Beztlakový průtokový ohřívač

Pakliže v místě, kde chcete horkou je sazen vodovodní kohoutek beztlakový, nezbývá vám jiná možnost než takový pořídit i průtokový ohřívač vody. Nejedná se o tak časté řešení, ale je důležité si zjistit, které provedení se vás bude týkat. Finanční rozdíly mezi těmito provedeními takřka nejsou, je však důležité myslet na to, že beztlakový ohřívač není určen k trvalému zatížení vodním tlakem.

Rychlost nahřátí a indikace ohřevu

Rychlost nahřátí se odvíjí zaprvé od příkonu topného zařízení a sekundárně podle systému, který je uvnitř zařízení použit. Může být použit různě pokročilý spirálovitý systém, který ovlivňuje jak rychlost nahřátí, tak teplotu, na kterou studenou vodu ohřeje. Tyto parametry se model od modelu mění a je proto dobré se s nimi dobře seznámit ještě před nákupem.

Některé modely jsou vybaveny také indikátorem ohřevu – ohřívání vody započne ve chvíli, kdy otočíte kohoutkem horké vody. Odteče malé množství vody, které zůstalo mezi topným tělesem a kohoutkem a za pár vteřin máte vodu horkou. I zařízeních, které tento indikátor mají, se v momentě ohřívání vody rozsvítí kontrolní světýlko. Pokud máte průtokový ohřívač umístěn nad baterií a je na něj tedy vidět, můžete se tímto indikátorem přesvědčit, že zařízení funguje správně.

Rozměry a hmotnost

Rozměrově jsou si průtokové ohřívače velice podobné. Rozdíly jsou zejména v tom, jestli je zkonstruován na šířku nebo na výšku. Ve většině případů se jedná o obdélníkový tvar. Zatímco při umístění nad baterii je lepší volit vertikální provedení, při umístění pod dřez, umyvadlo, bývá praktičtější zvolit tvar horizontální. Vše však ve finále záleží na vašich preferencích. Průtokový ohřívač není těžké zařízení a jeho hmotnost se pohybuje nejčastěji od jednoho kilogramu po kilogramy dva. Zpracování a velikost topného tělesa (tedy příkon) nejvíce ovlivňují výslednou hmotnost.

4.5/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.