Kosmetika,

Nejlepší přírodní deodoranty bez hliníku | Test, recenze

Pocení je přirozený proces, díky kterému naše tělo udržuje svoji teplotu v rovnováze i ve velmi horkém prostředí. Zároveň s potem vylučuje toxické látky (jako např. kyselina močová). Pro použití deodorantu hovoří fakt, že během dne dokážeme vypotit třeba i litr tekutiny. Roli v pocení nehraje jenom momentální teplota okolí, ale i naše vnitřní rozpoložení.

Každý, kdo někdy jel například v narvané tramvaji v létě, určitě proklínal potní žlázy spolucestujících. Samotný pot ale za zápach nemůže. Ten mají na svědomí bakterie, které se v místě pocení rozmnožují a dostávají se do vzduchu s vypařeným potem. Bojovat proti těmto bakteriím a jejich zápachu můžeme úspěšně s již zmíněným deodorantem, který nezabraňuje pocení, ale ničí zdroj nepříjemného pachu.

Není však deodorant jako deodorant. Klasicky vyráběné deodoranty v sobě obsahují relativně velké množství hliníku a dalších látek, které našemu tělu nemusejí zrovna dvakrát prospívat. Protože na místech, kam deodoranty aplikujeme, se často také holíme, mohou tyto látky skrze ranky proniknout do našeho krevního řečiště a dlouhodobě se v našem těle ukládat.

Proto čím dál tím více lidí sahá po přírodních deodorantech či antiperspirantech. Přírodní deodorant nabízí stejnou ochranu před zápachem, ale bez hliníku, parabenů a dalších škodlivých látek. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší přírodní deodoranty a jejich recenze.

Nejlepší přírodní deodoranty – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších přírodních deodorantů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp deodorantuTyp pokožkySložení 
Schmidt's Bergamot + Lime recenze a testSchmidt's Bergamot + LimeTuhýVšechny typyBez aluminiových solí, veganské
Soaphoria Innocence recenze a testSoaphoria Innocence (Slovenský výrobek)KrémVšechny typyBez aluminiových solí, bez alkoholu
Nuxe Body recenze a testNuxe BodyRoll-onVšechny typyBez alkoholu, směs přírodních pudrů
Purity Vision Krystal recenze a testPurity Vision KrystalKrystalovýVšechny typyBez alkoholu, bez parfemace
Weleda Citrus recenze a testWeleda CitrusRoll-onVšechny typyBez aluminiových solí, veganské
Sea of Spa Black Pearl recenze a testSea of Spa Black PearlTuhýVšechny typyExtrakt z mořských řas
Klorane Hygiene et Soins du Corps recenze a testKlorane Hygiene et Soins du CorpsRoll-onCitliváLyzin, extrakt z proskurníku lékařského
Lavera Basis Sensitiv recenze a testLavera Basis SensitivRoll-onCitliváAloe vera
Korres Equisetum recenze a testKorres EquisetumRoll-onVšechny typy, citliváBisabolol, extrakz z přesličky, bez aluminiových solí
Cosmetikabio Alun deodorant kamenec recenze a testCosmetikabio Alun deodorant kamenecKrystalovýVšechny typy, citliváBez aluminiových solí, veganské

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 přírodních deodorantů

Schmidt’s Bergamot + Lime

Schmidt’s Bergamot + Lime je tuhý přírodní deodorant bez hliníku vhodný pro všechny typy pokožky, který efektivně pomáhá neutralizovat nepříjemné pachy při pocení. Po aplikaci zůstává pokožka dlouhodobě svěží, nevytváří se na ní lepkavý film. Tento deodorant se velmi rychle vstřebává a snadno se nanáší. Nenajdeme zde žádné hliníkové soli a používat Schmidt’s Bergamot + Lime mohou i vegani, protože při jeho výrobě nebyly použity žádné živočišné složky a ani nebyl testován na zvířatech. Uživatelé si zejména pochvalují velmi příjemnou vůni a dlouhou výdrž tohoto deodorantu. Ovšem také zmiňují, že občas zanechává bílé skvrny na oblečení.


Soaphoria Innocence

Soaphoria Innocence je přírodní krémový deodorant bez hliníkových solí vhodný pro všechny typy pokožky. Na horní vrstvě pokožky vytváří efektivní obrannou vrstvu, která vaši kůži zbaví nechtěných bakterií a s nimi i nepříjemného zápachu. Ve složení Soaphoria Innocence najdeme mimo jiné oxid zinečnatý či bentonitový jíl, obojí s antiperspiračními účinky. Uživatelé tento efekt oceňují spolu s příjemnou vůni. Někdy však při aplikaci tohoto deodorantu mohou vznikat bílé skvrny na oblečení.


Nuxe Body

Nuxe Body je přírodní roll-on deodorant vhodný pro všechny typy pokožky. Jedná se o velmi praktického pomocníka při boji se zápachem při pocení, protože nezanechává bílé stopy na oblečení a poskytuje dlouhodobou ochranu. Lze jej aplikovat i na pokožku citlivou po holení, kterou pomáhá zklidňovat. V Nuxe Body nenajdete žádný alkohol, za to se ve složení objevují přírodní složky jako květ pomerančovník a přírodní pudry. Uživatelé jsou spokojené s tímto produktem kvůli jeho jemnosti vůči pokožce a příjemné vůni.


Purity Vision Krystal

Purity Vision Krystal je přírodní krystalový deodorant vhodný pro všechny typy pokožky. Tento deodorant nedráždí pokožku a používat ho teoreticky mohou i lidé s citlivější pletí vzhledem k tomu, že není nijak parfemován a neobsahuje alkohol. Po aplikaci Purity Vision Krystal dlouhodobě bojuje s nepříjemným zápachem, nebrání však přitom přirozenému pocení. Většina uživatelek si chválí absenci skvrn na oblečení po aplikaci, nicméně některým se zdá, že jeho pravidelné užívání vysušuje pokožku.


Weleda Citrus

Weleda Citrus je bio roll-on deodorant bez hliníku vhodný pro všechny typy pokožky. Jeho vůně, která spolu s dalšími prvky složení pomáhá zakrýt nepříjemný pach při pocení, je vhodná jak pro ženy, tak pro muže. Ochrana před zápachem by měla po aplikaci trvat 24 hodin. Tento přípravek mohou bez viny používat i vegani, protože neobsahuje živočišné složky a není testován na zvířatech. Uživatelé oceňují především příjemnou citrusovou vůni a dlouhotrvající účinek.


Sea of Spa Black Pearl

Sea of Spa Black Pearl je tuhý přírodní deodorant vhodný pro všechny typy pokožky. Po aplikaci velmi dlouho působí jako účinná obrana proti zápachu a zároveň tonizuje pleť. V aktivních složkách tohoto deodorantu najdete extrakt z mořských řas a další látky, které pomáhají pokožku nejen chránit před pachem, ale také jí regenerují. Podle uživatelů se jedná o velmi příjemně vonící deodorant, který vydrží fungovat po celý den a nezanechá stopy na oblečení.


Klorane Hygiene et Soins du Corps

Klorane Hygiene et Soins du Corps je roll-on přírodný deodorant uzpůsobený speciálně pro použití na citlivou pokožku. Hlavní složkou je extrakt z proskurníku lékařského, který zklidňuje, hydratuje a regeneruje pokožku. Zároveň tento deodorant účinně brání vzniku nepříjemného pachu. Nenajdeme zde žádné hliníkové soli, parabeny či alkohol. Uživatelé si na Klorane Hygiene et Soins du Corps pochvalují nevtíravou vůni spolu s jemností pro pokožku.


Lavera Basis Sensitiv

Lavera Basis Sensitiv je přírodní roll-on deodorant vhodný zejména pro lidi s citlivou pokožkou. Ve složení tohoto deodorantu se nenachází žádný alkohol, za to je jeho součástí regenerující aloe vera. Po aplikaci poskytuje Lavera Basis Sensitiv dlouhodobou ochranu před zápachem spolu s osvěžujícím pocitem na pokožce. Uživatelé v recenzích doporučují tento produkt lidem, kteří mají alergie na složky v ostatních deodorantech a oceňují jeho příjemnou vůni.


Korres Equisetum

Korres Equisetum je přírodní roll-on deodorant bez hliníku, který je vhodný pro všechny typy pokožky včetně té citlivé. Kromě obrany před nepříjemným zápachem pomáhá tento deodorant šetrně pečovat o pokožku. Účinek jedné aplikace Korres Equisetum by měl trvat až 24 hodin. Ve složení najdeme přírodní složky jako bisabolol či extrakt ze zázvoru, které zabraňují podráždění pokožky. Uživatelé oceňují, že produkt není parfemován a nevytváří skvrny na oblečení.


Cosmetikabio Alun deodorant kamenec

Cosmetikabio Alun je přírodní kamencový deodorant vhodný i pro citlivou pokožku. Kromě ochrany před zápachem tento krystalový deodorant zabraňuje podráždění pokožky a také chrání před vznikem pupínků. Produkt je svým složením vhodný i pro vegany, protože neobsahuje živočišné složky a není testován na zvířatech. Uživatelé oceňují dezinfekční účinky deodorantu, některým však vadí nutnost ho během dne opakovaně nanášet.


Jak vybrat přírodní deodorant

Přírodní kosmetika dnes nabízí stejně široký výběr jako syntetické přípravky, a tak vybrat ten správný deodorant bez hliníku a parabenů dá trochu zabrat. Musíte si nejdříve ujasnit, jestli vám nebude více vyhovovat přírodní antiperspirant a poté zjistit, jaký typ deodorantu preferujete. Pozornost rozhodně věnujte také složení na obalu, které o daném výrobku hodně prozradí.

Deodorant versus antiperspirant

Deodorant sám o sobě nijak neovlivňuje funkci potních žláz. Místo toho především maskuje zápach díky svému vlivu na bakterie množící se na vaší pokožce. Po aplikaci má deodorant účinnost většinou mezi 4 až 6 hodinami. Na místo toho antiperspirant je často účinný až 24 hodin a po tuto dobu by měl potním žlázám zabraňovat ve vytváření potu. Antiperspiranty jsou obecně agresivnější a vyžadují více aktivních látek ve složení. U syntetických antiperspirantů se objevují hliníkové soli a oxidy nejrůznějších kovů. Naštěstí dnes lze najít jak antiperspirant bez hliníkových solí, tak správně fungující bio deodorant s přírodním složením.

Aktivní látky

Škodlivé látky, kterým se vyhnout

Hliníkové soli (někdy je najdete také pod názvem „aluminiové soli”) blokují potní žlázy a pokud si přípravek na konci dne nesprávně smyjete, začínají se na kůži rychle usazovat. To jednak kůži vysušuje a zároveň zvyšuje riziko, že se tyto látky dostanou do krevního řečiště. Vědecké výzkumy ohledně efektu vysoké koncentrace hlinkových solí jsou zatím nejasné a je potřeba více dlouhodobých studií.

Předpokládá se ale, že hliník hraje určitou roli ve zvýšeném riziku Alzheimerovy choroby a některých nádorových onemocnění. Vzhledem k vlivu hliníku na estrogen jsou v nebezpečí především ženy, které pravidelně používají syntetické deodoranty a antiperspiranty, protože u nich může dojít ke vzniku rakoviny prsu. Vždy je tedy lepší najít deodorant či antiperspirant bez hliníku.

Negativní vliv na estrogen mají také parabeny, které často najdeme v syntetických kosmetických přípravcích. Hledejte látky s názvem končícím na „-paraben” a když nějakou uvidíte, raději vyndejte deodorant z košíku. V obyčejných deodorantech narazíte i na látku s názvem triclosan, jež dráždí kůži a může narušit funkci štítné žlázy. Deodorant bez hliníku a parabenů je při hledání správného přírodního přípravku základ.

Účinné přírodní látky

Spektrum aktivních přírodních látek v deodorantech je velmi široké. Obecně můžeme říct, že je dobré hledat deodoranty, které vás nejenom zbaví otravných bakterií, ale dokáží i vyživovat, uklidňovat či regenerovat vaši pokožku. Patří sem například aloe vera, rostlinné výtažky, jíly nebo dokonce kvasinky. K zahození rozhodně nejsou ani antioxidantní účinky vitamínu E.

Typy deodorantů

Deodoranty najdeme na trhu ve velkém množství forem, nejčastěji mezi přírodními deodoranty narazíme na:

Spreje

Aerosolové spreje mohou být trochu studené při aplikaci, ale mají výhodu v tom, že žádná část nepřichází do přímého styku s kůží. Díky tomu je lze volně sdílet s blízkými nebo půjčit deodorant cvičícímu kolegovi ve fitness centru.

Tuhé deodoranty

Nevýhodou tuhých deodorantů je nebezpečí, že po aplikaci zanechají nepříjemné skvrny na oblečení. Narazit však můžete i na tzv. neviditelné tuhé deodoranty, u nichž je toto riziko minimální.

Roll-on

Roll-on deodoranty mohou být při prvotní aplikaci poněkud vlhké (jsou v základu tekuté), také může chvíli trvat, než na vaší kůži uschnou. Většinou ale dobře a dlouho chrání před zápachem.

Krystalové deodoranty

Krystalové deodoranty jsou vyrobeny z přírodních minerálních solí. Kamencový deodorant (jiný název pro krystalový deodorant) je vhodný především pro mladé lidi a jedince s citlivou kůží.

Gely

Jedná se o většinou velmi hustou tekutinu, která po aplikaci velmi rychle schne.

Parfemace

Mnoho z přírodních výrobků se obejde bez přidaných vůní. Parfemaci je lepší se vyhnout, pokud je vaše pokožka citlivá a vonné látky by ji mohly dráždit.

4.4/5 - (27 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.