Dílna,

Příklepové vrtačky: test, recenze | Nejlepší vrtačky s příklepem

Neocenitelným pomocníkem při vrtání do různých materiálů, především betonu, je příklepová vrtačka, kde právě ona funkce příklepu výrazně zvyšuje efektivitu samotného vrtání. To je rychlejší, jednodušší a pro konkrétní osobu také mnohem méně namáhavé.

Elektrická vrtačka s příklepem dnes patří mezi standard v segmentu ručního nářadí, jak u profesionálního, tak hobby použití. Setkat se můžete rovněž s aku příklepovou vrtačkou, která ale neposkytne tak dobré výkonnostní vlastnosti jako elektrický typ.

Hlavní roli při výběru by měl hrát hlavně výkon vrtačky, ale i možnosti různých nastavení s ohledem na materiál, kterým nemusí být nutně jenom klasické zdivo, stejně jako je třeba přihlédnout i k celkové ergonomii a jednoduchosti i přesnosti použití. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší příklepové vrtačky a jejich recenze.

Nejlepší příklepové vrtačky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších příklepových vrtaček z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Narex EVP 13 H-2CMakita HP1630KBosch GSB 16 RENarex EVP 13 E-2H3Black & Decker CD714CRESKDDWT SBM-1050 TMakita HP2071JBosch GSB 19-2 REABlack & Decker KR806KEinhell RT-ID 65
SklíčidloOzubený věnecOzubený věnecRychloupínacíOzubený věnecRychloupínacíOzubený věnecRychloupínacíRychloupínacíRychloupínacíRychloupínací
Průměr vrtání - zeď24 mm16 mm16 mm20 mm13 mm16 mm20 mm18 mm16 mm13 mm
Průměr vrtání - dřevo45 mm30 mm30 mm45 mm25 mm40 mm40 mm40 mm32 mm25 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 příklepových vrtaček

Narex EVP 13 H-2C

Narex EVP 13 H-2C recenze a test

Příklepová vrtačka Narex EVP 13 H-2C zaujme hlavně svým výkonem. I díky tomu je určena pro stavební a montážní práce, včetně těch profesionálních. Pozitivní vlastností je příkon vrtačky o hodnotě 1100 W, stejně jako unikátní uložení převodů v hliníkové skříni, což zvyšuje odolnost a spolehlivost.

O konstantní pracovní otáčky se stará celovlnná řídící elektronika. Samozřejmá je i elektronická regulace otáček, pro možnost využívat optimální hodnotu, podle typu materiálu. Kladem je elektronická bezpečnostní spojka, která přináší ochranu v případě zaseknutí.

Zaujmou i možné vrtací průměry, které například u dřeva činí až 45 milimetrů. U hliníku je to přesně 24 a zdiva 25 milimetrů. O snadné použití se stará také velkoplošný spínač, nebo přepínač pravého a levého chodu. Díky hmotnosti 2,6 kilogramů není problémem ani dlouhodobá práce.

Dobrý výkon, velké vrtací průměry, kvalitní provedení
Vyšší cena

Makita HP1630K

Makita HP1630K recenze a test

Vrtačka s příklepem Makita HP1630K už podle své konstrukce jasně ukazuje, že jde o nástroj i pro nejnáročnější použití. Příkon je 710 W a mezi další přednosti můžeme zařadit i válcovou hliníkovou skříň převodovky a motoru, která zajistí kombinaci výkonu a spolehlivostí.

Vypínač disponuje elektronickou regulací, umožní nastavit aretací stálého hodu, stejně jako směr vrtání, nebo šroubování. Jde tedy o multifunkční nástroj, který umožní i snadnou regulaci otáček, právě s ohledem na typ práce.

Díky hmotnosti pouze 2,1 kilogramů se dobře drží i při delší práci. Konstrukce disponuje dodatečným madlem, které se hodí při nutnosti vynaložit u tvrdých materiálů větší sílu. Vrtací výkon ovlivní typ materiálu, přičemž do dřeva je možné vytvářet otvory až 30 milimetrů. U oceli je to 13 milimetrů a v případě betonu 16.

Dodatečné madlo, nízká hmotnost, transportní kufr
Nižší výkonnost

Bosch GSB 16 RE

Bosch GSB 16 RE recenze a test

Elektrická vrtačka Bosch GSB 16 RE Professional už podle názvu ukazuje, že se jedná o kvalitní provedení určené i profesionálům. Jmenovitý příkon je 750 W, což je spojeno s výstupním, výkonem o hodnotě 380 W. Kladem je také unikátní provedení s otočnou destičkou s uhlíky, která zajistí dobrý výkon při obou směrech používání.

Konstrukce vyniká i použitím sklíčidla s označením Auto-Lock. Díky němu lze nástroje vyměnit rychle, a to pouze jednou jedinou rukou. Konstrukce využívá také kulatou vývodku kabelu, čímž je zajištěný velké akční rádius a snadné použití, stejně jako ochrana před zlomením kabelu.

Rozsah vrtání je velmi dobrý, jelikož u dřeva je 30 milimetrů, u betonu 16 milimetrů a v případě oceli 13 milimetrů. Dále nechybí ani plynulá regulace otáček s ohledem na typ materiálu, nebo řídící elektronika, která zajistí jejich konstantní hodnoty.

Kvalitní provedení, úchyt Softgrip, systém Auto-Lock
Nižší výkon

Narex EVP 13 E-2H3

Narex EVP 13 E-2H3 recenze a test

Elektrická vrtačka s příklepem Narex EVP 13 E-2H3 disponuje příkonem 650 W, což už jí může řadit do kategorie kvalitních nástrojů. A to v segmentu stavebně montážních prací. Díky svému provedení se pyšní i všestranným využitím.

Konstrukce nabídne kvalitu motoru a převodu, stejně jako pokročilou elektroniku. Ta umí udržovat konstantní otáčky, stejně jako nabídnout pozvolný rozběh. Samozřejmá je i plynulá regulace otáček. Příklep nabídne až 60 000 úderů za minutu, díky čemuž není problém vrtání ani do velmi tvrdých materiálů. Nechybí ani dobrý rozsah vrtacích otvorů, a to 16 mm do hliníku, 35 mm do dřeva a 16 mm do zdiva.

Vrtačka disponuje dvojicí rychlostních stupňů a nabídne rozsah otáček od 1 100 za minutu, až po hodnotu 3000 otáček. Zaujme také dodatečné madlo, usnadňující úchop a přesnost práce.

Kvalitní příklep, doplňkové madlo, regulace otáček
Vyšší hmotnost

Black-Decker CD714CRESKD

Black & Decker CD714CRESKD recenze a test

Elektrická příklepová vrtačka Black-Decker CD714CRESKD je určena pro vrtání do různých materiálů. Díky příkonu 710 W může nabídnout opravdu skvělé výsledky. Ty jsou dány i jejími parametry. Disponuje rychloupínacím sklíčidlem o průměru 13 mm, které zajistí snadnou a rychlou výměnu nástroje.

Součástí balení je nejenom praktický kufřík, ale i kvalitní detektor DTR1, který se hodí na řadě míst. Vrtačka umožní vrtání do dřeva o průměru 25 milimetrů, nebo p průměru 13 mm v případě zdiva, nebo oceli. Díky plynulé regulaci otáček je možné využití i na šroubování.

Konstrukce disponuje druhou rukojetí, která zajistí lepší úchop a kvalitnější práci. Tomu napomáhá také zajišťovací tlačítko, nebo ergonomické provedení, díky kterému padne do ruky každému, ať v rámci hobby, nebo v rámci náročnějšího použití.

Detektor DTR1, plynulá regulace otáček, doplňkové madlo
Hmotnost 3 kg

DWT SBM-1050 T

DWT SBM-1050 T recenze a test

Příklepová vrtačka do betonu DWT SBM-1050 T nabídne možnost vrtat do tohoto materiálu díry o průměru 16 milimetrů. Zvládne ale i ocel a hodnotu 13 mm, nebo dřevo s hodnotou 30 milimetrů. U betonu a jiného zdiva přijde vhod kvalitní příklep, který umí nabídnout až 44 800 rázů za jednu minutu.

Jedinečná měkčená rukojeť SoftGrip zajistí dobrý úchop. Ten podpoří také přídavná nastavitelná rukojeť. Nechybí přednosti, jako je hloubkový doraz, stejně jako elektronická regulace otáček, či možnost snadného uzamčení spínače vrtačky.

Základem je velmi silný motor s příkonem 1 050 W, stejně jako kvalitní dvourychlostní převodovka. Ta je vyrobena ze slitin magnezia, což je jistotou odolnosti a dlouhé životnosti. Hmotnost vrtačky je 2,6 kilogramů, což je k jejím parametrům optimální hodnota i pro pravidelnou a dlouhodobou práci.

Vysoký výkon, dobrý příklep, doplňková rukojeť
Hmotnost 2,6 kg

Makita HP2071J

Makita HP2071J recenze a test

Příklepová vrtačka Makita HP2071J nezklame ani při profesionálním použitím. Zaujme hlavně příkonem 1 010 W, který nabídne opravdu kvalitní výkon. Nechybí ani 2 rychlostní převodovka, která je vybavena elektronickou regulací otáček. Pro dosažení vysoké odolnosti je její skříň vyrobena z odlitku hliníku.

Unikátem je také kontrolka, která signalizuje problém s kabelem, spínačem, nebo také situaci, kterou je přetížení vrtačky. Výkon je spojený s možností vrtat 16 mm do oceli, 20 mm do betonu a také 40 milimetrů do dřeva.

Díky příklepu je práce výrazně efektivnější. Počet úderů může dosahovat hodnoty až 58 000 za jednu minutu. Práci zefektivní a usnadní také přídavná rukojeť, nebo i hmotnost 2,5 kilogramu, který umožní vrtat i v delším časovém horizontu.

Vynikající výkon, dobrý příklep, kontrolka signalizující problém
Vyšší cena

Bosch GSB 19-2 REA

Bosch GSB 19-2 REA recenze a test

Příklepová vrtačka s odsáváním Bosch GSB 19-2 REA Professional je skutečně adekvátním nástrojem i pro profesionály. Zaujme přesností vrtání, k čemuž slouží integrovaný hloubkový doraz s možností snadného nastavení. Nechybí také zpětné ventily, které brání unikání prachu při vyprazdňování, i přepravě.

Jmenovitý příkon je 900 W, což jenom podtrhuje kvalitní parametry této vrtačky. Díky tomu nabídne výkon 455 W. Samozřejmá je možnost regulace otáček, s ohledem na typ konkrétní práce. Do dřeva lze vrtat až na průměr 40 mm, u zdiva a betonu na poloviční a v případě oceli je to 13 milimetrů.

Hmotnost vrtačky je vzhledem ke konstrukci vyšší, a to celkem 3 kilogramy. Základem konstrukce je i rychloupínací sklíčidlo se systémem Auto-Lock. Ten zajistí možnou doslova bleskovou výměnu nástrojů, a to jenom jednou rukou, což se hodí v hůře přístupných místech.

Dobrý výkon, eliminace pronikání prachu, hloubkový doraz
Vyšší hmotnost

Black-Decker KR806K

Black & Decker KR806K recenze a test

Varianta příklepové vrtačky Black-Decker KR806K zaujme několika pozitivy. Je to určitě příkon, který činí 850 W a pozitivně se odráží na celkovém výkonu této vrtačky. Dále nechybí ani velmi kvalitní příklep. Jeho předností je hlavně fakt, že dokáže nabídnout celkem až 52 700 rázů za jednu jedinou minutu. Vrtání do zdiva je efektivnější.

Součástí je kovové rychloupínací sklíčidlo o velikosti 13 milimetrů. Má automatické zajištění vřetena, čímž je usnadněna výměna vrtáku, i jeho upnutí. Inovací je reverzní systém uhlíků, který zajistí dostatečné výkon pro pravý, stejně jako pro levý chod.

Vrtat je možné do různých materiálů. U zdiva do průměru 16 mm a u dřeva dokonce až 32 milimetrů. Potěší také ergonomické provedení a měkká rukojeť. O přesnost se stará integrovaný hloubkový doraz a o efektivitou vrtání i přídavná rukojeť, která je součástí konstrukce.

Integrovaný doraz, dobrý výkon, nízká cena
Spíše pro hobby použití

Einhell RT-ID 65

Einhell RT-ID 65 recenze a test

Vrtačka s příklepem Einhell RT-ID 65 a příkonem 650 W je dobrým pomocníkem hlavně pro hobby použití. V rámci něho nabídne řadu předností. K těm patří i integrovaný kovový doraz, který zajistí přesnost práce. Zaujme také přídavná rukojeť, která je vyrobena z měkčeného plastu a usnadňuje úchop.

Kvalitní příklep se stará o efektivitu vrtání do zdi, kdy dokáže nabídnout až 48 000 rázů během jedné minuty vrtání. K efektivitě přispívá také rychloupínací sklíčidlo se zámkem, díky kterému je možné rychle měnit nástroje. Zajímavým doplňkem je spona na kabel, která eliminuje jeho poškození.

Vrtat lze do oceli do průměru 10 mm, do betonu do průměru 13 mm a také do dřeva, až do průměru 25 milimetrů. Na možnost dlouhodobé práce má vliv i nízká hmotnost, která činí jenom 2,1 kilogramů. Součástí balení je také kufr pro ukládání a přenášení.

Nízká cena, transportní kufr, přídavná rukojeť
Pro nenáročné hobby použití

Jak vybrat příklepovou vrtačku

Příklepová vrtačka by měla být v první řadě vybírána podle účelu použití. Zda jde o občasné použití v domácnosti, nebo naopak mluvíme o každodenním používání v rámci práce, nebo podnikání. Od toho se následně odvíjejí požadované parametry, stejně jako cena. Nejde však o jediné kritérium výběru spojené s jejich správnou volbou.

Odlišnost podle příkonu

Jedním z hlavních parametrů, na který se při výběru hledí, je příkon. Zde platí jednoduchá úměra. Čím je příkon vyšší, tím je vyšší i výkon a o to více se vrtačka hodí pro náročnější použití. U hobby nářadí můžeme mluvit o příkonu do hranice 600 W. U kvalitnějších řešení je možné najít hodnoty v rozmezí okolo 700 W – 1 000 W. U profesionálních vrtaček, které jsou určené ke každodennímu použití, lze mluvit i o příkonu, který přesahuje hodnotu 1 500 W.

Rychlost otáček a kroutící moment

Další dvě důležité hodnoty, na které je nutné hledět. První je rychlost otáček. Čím je vyšší, tím rychleji se vrták otáčí a tím rychleji může být konkrétní otvor vyvrtaný. Hobby vrtačky mají obvykle jenom jednu rychlost, zatímco polo-profesionální mají rychlosti dvě. Ty ovlivňují výsledný počet otáček za minutu, kdy u první rychlosti je to až 1 000, zatímco u druhé až 3 000.

Důležitým faktorem je také kroutící moment. I zde platí, že čím, je vyšší, tím si lze lépe poradit s tvrdšími materiály. Pro představu uvádíme, že kroutící moment okolo 5 – 20 Nm je vhodný na běžné šroubováním, ten okolo 20 – 50 Nm se hodí na běžné vrtání nižších průměrů, a vyšší kroutící moment už je vhodný na vrtání tvrdších materiálů, nebo vrtání děr o větších průměrech.

Celková ergonomie

Elektrická vrtačka by měla nabídnout možnost snadné práce a snadného držení. Od toho se odvíjí jejich ergonomie. Základem je správně tvarovaná rukojeť, u které je plus, když je pogumovaná. Vhodné je myslet i na doplňkové madlo, díky kterému je možní vrtačku držet oběma rukama. Zohlednit je nutné také hmotnost. Jednodušší hobby vrtačky váží okolo 2 kilogramů. S tím, jak roste kvalita, výkon a další parametry, roste i hmotnost. Třeba až k hranici okolo 4 kilogramů.

Varianta sklíčidla

Většina příklepových vrtaček na trhu nabídne rychloupínací sklíčidlo. To umožní snadnou výměnu vrtáku, bez nutnosti využívat dalšího náčiní. Některé vrtačky jsou vybaveny i systémy, které umožní snadnou výměnu jednou rukou. Druhým řešením je sklíčidlo na kličku. Neobjevuje se tolik, jelikož upevnění nástroje je celkově komplikovanější. Na druhou stranu dokáže přinést výhodu v podobě větší upínací síly.

Kvalita příklepu

Ten se používá hlavně při vrtání do zdiva, betonu a podobných materiálů. Jeho existence výrazně usnadní a zrychlí danou práci. Volba vrtačky by se měla odvíjet i od počtu rázů daného příklepu. Ty se pohybují v desítkách tisíc za minutu. Čím je jich více, tím lze očekávat lepší výsledky.

Funkce vrtačky

Možných funkcí, které lze u různých výrobců najít, je celá řada. Základem je levý a pravý chod, stejně jako funkce založení na možnosti upravit rychlost otáček, nebo velikost kroutícího momentu. A to s ohledem na vrtaný materiál nebo jinou činnost – třeba šroubování. Dobrou funkcí je také existence aretačního tlačítka, díky čemuž je možné udržovat konstantní otáčky. Kvalitní varianty disponují také funkcí tlumení vibrací, která přispívá k možnosti prodloužit dobu vrtání, než se dostaví únava rukou. Též je třeba myslet i na funkce bezpečnostní, jakými je kontrolka přetížení, nebo umístění kabelu, které brání jeho možnému zlomení.

4.4/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.