Domácnost,

Nejlepší mobilní klimatizace – Recenze přenosných klimatizací 2024

Dnů, kdy se nad naším uzemím vyskytují tropické teploty nad třicet stupňů v posledních letech každý rok přibývá a pro lidské tělo jsou to dny opravdu náročné. V přehřátém panelovém domě uprostřed města se v těchto dnech ani nevyspíte, neboť ani noc naakumulované teplo nedokáže zchladit. Zejména pro tyto dny je vhodná mobilní klimatizace – vyndáte ji na horká období, udělá svou službu a po zbytek roku ji uklidíte a ani o ni nevíte.

Přenosná klimatizace však zdaleka nenajde uplatnění jen v bytě. Můžete si ji brát s sebou třeba na zahradu, nebo do karavanu, kde velké zabudované klimatizace nedávají žádný smysl. Nejlepší přenosné klimatizace mají až čtyři režimy, kterými dokáží pracovat. Jedná se hlavně o chlazení a dále topení, odvlhčování a ventilaci. U všech lze také nastavovat intenzitu, s jakou budou pracovat a od té se odvíjí hlučnost, která může být v závislosti na modelu od 50 do 65 dB. Mobilní klimatizace při práci na plný výkon tedy není bezhlučné zařízení, s nočním režimem však hladina hluku klesá až na polovinu.

Abyste při pořizování klimatizace do bytu nenaletěli a nekoupili omylem ochlazovač vzduchu, které jsou v nabídkách eshopů řazeny vedle mobilních klimatizací a jsou atraktivní hlavně svou nízkou cenou, zkontrolujte u modelu odvod teplého vzduchu, nebo typ chladicí kapaliny. Tyto dva parametry od sebe spotřebiče jednoznačně oddělí a vy tak nenaletíte. Ochlazovač vzduchu pracuje ve srovnání s klimatizací až 10 krát méně efektivně a na rozdíl od klimatizace vlhkost do vzduchu dodává, jakmile nasytí vzduch vlhkostí, přestává fungovat.

Přenosná klimatizace tedy najde uplatnění všude tam, kde si přes horké letní dny chcete snížit teplotu vzduchu a udělat příjemnější prostředí pro život, nebo pro práci. Díky její mobilitě může být všude, kde je okno – přes den tedy může sloužit v obýváku, kuchyni a na noc ji jednoduše pomocí koleček přesunete do ložnice. Nemáte-li v kanceláři standardní klimatizační jednotky, udělá dobrou službu i zde.

Mobilní klimatizace odebírá ze vzduchu vlhkost, a proto se při intenzivním používání doporučuje používat zvlhčovač vzduchu. Ten nejenže do vzduchu vrátí potřebnou vlhkost, ale vzduch také vyčistí a obohatí o záporné ionty.

Pokojovou klimatizaci vyndáte, kdy je potřeba a uděláte díky ní rychle příjemné mikroklima. Ne každý chce na své nemovitosti dělat stavební zásahy a někdo také nemůže, bydlí-li například v památkově chráněném domě, nebo v nájemním bytu. V tomto článku najdete přenosné mobilní klimatizace a recenze těch nejlepších, které si můžete pořídit. Vycházeli jsme ze zkušeností, testů samotných uživatelů a technických parametrů jednotlivých modelů. Níže jsme připravili také nákupního rádce.

Nejlepší přenosné klimatizace – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších mobilních klimatizací z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelDoporučený prostorVýkon chlazeníHlučnost 
Guzzanti GZ 900 recenze a testGuzzanti GZ 90085 m39000 Btu/h62 dB
Electrolux EXP12HN1W6 recenze a testElectrolux EXP12HN1W6120 m312000 Btu/h64 dB
Gorenje KAM24F0PHH recenze a testGorenje KAM24F0PHH80 m38000 Btu/h65 dB
DeLonghi PAC AN112 SILENT recenze a testDeLonghi PAC AN112 SILENT110 m311000 Btu/h63 dB
Electrolux EXP09HSECI recenze a testElectrolux EXP09HSECI90 m39000 Btu/h53 dB
Sinclair AMC-14AN1 recenze a testSinclair AMC-14AN195 m313600 Btu/h65 dB
Sencor SAC MT7011C recenze a testSencor SAC MT7011C80 m37000 Btu/h53 dB

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Guzzanti GZ 900Electrolux EXP12HN1W6Gorenje KAM24F0PHHDeLonghi PAC AN112 SILENTElectrolux EXP09HSECISinclair AMC-14AN1Sencor SAC MT7011C
Energetická třídaAAAA+A+AA
Hmotnost25 Kg34 Kg35 Kg30 Kg35,5 Kg30 Kg24 Kg
Spotřeba energie1 KWh1,3 KWh0,9 KWh0,9 KWh1 KWh1,5 KWh0,9 KWh
Dálkové ovládáníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 mobilních klimatizací

Guzzanti GZ 900

Guzzanti GZ 900 recenze a test

Jednou z mobilních klimatizací s nejlepším poměrem cena/výkon je Guzzanti GZ 900. Tato přenosná klimatizace má výkon chlazení 9000 Btu za hodinu, hlučnost 62 dB a je doporučována do prostorů s největší velikostí 85 m3. Má všechny tři základní funkce, které jsou chlazení, topení, odvlhčování a tři rychlosti ventilace.

Teplota je nastavitelná od 15 do 31 stupňů Celsia a Guzzanti je vybavena také časovačem, nastavitelným v rozmezí až 24 hodin. Dálkový ovladač má zabudovaný LCD display, takže ovládání nebude činit sebevětší potíže. Energetická třída zařízení je A pro chlazení a A++ pro topení. Z dalšího vybavení lze zmínit režim Sleep, kdy je klimatizace méně hlučná a režim Auto, kdy je udržována nastavená teplota.

Pro snadnou manipulaci nechybí zabudovaná kolečka, dodávaná flexibilní hadice pro odvod horkého vzduchu má délku 1,5 metru a průměr 150 cm. Bohužel model GZ 900 nedisponuje automatickým odparem kondenzátu, pouze odtokovou hadicí pro napojení do odpadu, nebo vestavěnou nádržkou na kondenzát, která má objem 0,8 l a čidla, které bezpečně klimatizaci vypnou, jakmile dojde k naplnění.

Dobrý poměr cena/výkon, nízká hmotnost
Kratší hadice pro odvod vzduchu

Electrolux EXP12HN1W6

Electrolux EXP12HN1W6 recenze a test

Tento model výrobce Electrolux patří mezi nejvýkonnější mobilní klimatizace, které je možné na trhu sehnat. Electrolux EXP12HN1W6 je doporučován až do prostoru o velikosti 120 m3 a má výkon 12000 Btu/h. Hlučnost 64 dB je průměrná jako u ostatních a váhou 34 kilogramů patří mezi těžší přenosné klimatizace.

Z pohledu uživatelského komfortu jednoznačně boduje jednotka ControlBox, přes kterou si propojíte mobilní klimatizaci a Vás mobilní telefon, nebo tablet. Můžete tak ovládat a nastavovat zařízení odkudkoliv, z práce, automobilu či na cestě z letiště. Podobnou funkcni má také zabudovaný časovač, který má plně automatický režim a lze nastavit až na 24 hodin.

Funkce Follow me se stará o automatické udržení navolené teploty a spánkový režim zase sníží hladinu hluku na přijatelnou úroveň vhodné ke spaní. Dálkový ovladač má pro vyšší komfort zabudovaný display a plusem pro vaše zdraví jsou dvouvrstvé filtry, které zachytí ještě více škodlivin – nezapomeňte je však pravidelně čistit.

Velký chladící výkon, ControlBox
Absence automatického odparu

Gorenje KAM24F0PHH

Gorenje KAM24F0PHH recenze a test

Přenosná klimatizace od prověřeného výrobce domácích spotřebičů Gorenje nese označení KAM24F0PHH. Jedná se o kompaktní klimatizaci s nižším chladícícm výkonem 8000 Btu/h a hlučností 65 dB. Doporučený prostor je 80 m3 a se spotřebou 0,9 KWh vám rozhodně vítr v peněžence neudělá. Hledáte-li záchranu pouze pro ty nejteplejší dny v roce, tento model vám spolehlivě pomůže.

Malé rozměry doplňuje nadčasový bílý design, automaticky nastavovatelné lamely, které směrují tok vzduchu a přehledný LED display jak na samotné klimatizaci, tak na dálkovém ovladači. V automatickém režimu se klimatizace řídí a nastavuje sama a to díky zabudovanému teplotnímu čidlu, na vás je tedy pouze zadat teplotu, která je pro vás komfortní.

Zajímavostí je automatický režim – pokud dojde během provozu k přerušení dodávky elektrické energie, po obnovení zařízení začne fungovat přesně tam, kde skončila. Funkce ochlazování a odvlhčování jsou samozřejmě přítomny, chybí však možnost topení a čištění vzduchu, což se v této cenové kategorii nechá prominout.

Nízká cena, kompaktní rozměry
Absence funkce topení

DeLonghi PAC AN112 SILENT

DeLonghi PAC AN112 SILENT recenze a test

Moderní a výkonná mobilní klimatizace DeLonghi PAC AN112 SILENT patří jako jedna z mála do energetické třídy A+ a to díky vysokému výkonu a zároveň nízké spotřebě. K zařazení do této třídy přispělo také chladící médium R290, které neprodukuje skleníkové plyny ani žádné emise. Zmíněný vysoký výkon tohoto modelu je 11000 Btu/h při spotřebě pouze 0,9 KWh.

Je vhodná pro prostory až 110 m3 a váží 30 kilogramů. Manipulaci usnadňují zabudovaná kolečka a robustní madla umístěná na bocích konstrukce. Ovládání probíhá přes šíroký dotykový LCD panel, který svým provedením odpovídá vyšší třídě. LCD Displej je přítomen rovněž na dálkovém ovladači.

Zajímavou funkcí je funkce Real feel, která automaticky udrží okamžitý stav v momentu aktivování, jako ideální. Samozřejmostí je také časovač na 12 hodin s možností dloženého startu a automatického vypnutí. Klimatizace je vyrobena z kvalitních materiálů a působí a prémiově, pokud máte moderně zařízený byt, bude pro vás DeLonghi správnou volbou.

Vysoký výkon, úsporná en. třída A+
Vyšší cena (pokročilá technologie chlazení)

Electrolux EXP09HSECI

Electrolux EXP09HSECI recenze a test

Nespokojíte se s konvenčně provedenou a vypadající přenosnou klimatizací? Pak zapřemýšlejte nad skvěle vybaveným modelem EXP09HSECI od ověřené firmy Electrolux v netypickém provedení. Tato klimatizace je určena všem milovníkům originálních kousků, je kruhovitého tvaru a má patenotvané AirFlow výdechy na horní straně zpodobňující tvar růže.

Electrolux EXP09HSECI je zařazen do velmi úsporné energetické třídy A+, má spotřebu pouze 1 KWh a chladící výkon až 9000 Btu/h. Je navržená do prostorů o velikosti až 90 m3 a její hlučnost je ve srovnání s konkurenty velmi nízká, pouze 53 dB. S hmotností 35,5 Kg patří mezi těšší modely, nicméně pohodlnou manipulaci zajišťují kolečka a hliníková madla.

Ve výbavě nechybí takřka nic, umí samozřejmě ochlazovat, odvlhčovat i topit. Vše v širokém nastavení teploty a intenzitě foukání. Přítomno je samozřejmě dálkové ovládání, zabudovaný prachový filtr a také okenní sada, která součástí balení běžně nebývá. Funkce jako Auto-Restart, nebo Lock function jen doplňují skvělou výbavu tohoto téměř uměleckého díla.

Patentovaný AirFow design, nízká hlučnost, A+
Vyšší cena

Sinclair AMC-14AN1

Sinclair AMC-14AN1 recenze a test

Velmi výkonná mobilní klimatizace Sinclair AMC-14AN1 patří k těm nejlepším modelům, které jsou v současnosti na trhu. Má bezkonkurenční výkon chlazení 4 kW, což odpovídá zhruba 13600 Btu za hodinu. Kromě chlazení má také funkci topení se stejným výkonem 4 kW. Tyto dvě vlastnosti doplňuje ještě funkce odvlhčování nadbytečné vzdušné vlhkosti, což se mnohdy také může hodit.

Podle specifikací výrobce je určena do prostorů o maximální velikosti 95 m3, má běžnou hlučnost 65 dB a spotřeba elektrické energie je mírně vyšších 1,5 kWh za hodinu provozu, je však úměrná vyššímu výkonu. Rozsah pro chlazení je nastavitelný v rozmezí od 17 do 30 °C a v případě topení od 15 do 25 °C. K dispozici jsou tři stupně rychlosti ventilátoru, kdy při nejvyšší rychlosti má proud vzduchu dosah šesti metrů.

Ovládání probíhá buďto na samotném zařízení, nebo pomocí dálkového ovladače, kde však není přítomen ani základní display. Na těle přenosné klimatizace display samozřejmě je. Celková hmotnost činí 30 kilogramů a pro snadnější manipulaci klimatizaci výrobce opatřil kolečky. Energetická třída chlazení je A, topení poté A++. V příslušenství potěší zužovací koncovka, lišta do okna, hadice pro horký vzduch a hadice pro odvod kondenzátu. Toto příslušenství nebývá u konkurenčních modelů samozřejmostí, zde je však součástí balení.

Vysoký výkon 13600 Btu/h, jednoduché ovládání, ochrana IPX4, nadstandardní příslušenství
V důsledku vysokého výkonu vyšší spotřeba elektřiny 1,5 kWh

Sencor SAC MT7011C

Sencor SAC MT7011C recenze a test

Pro horké letní dny se jako záchrana nabízí také komplaktní mobilní klimatizace značky Sencor, my jsme zařadili oblíbený typ SAC MT7011C. Tento model disponuje chladícím výkonem 7000 Btu/h, má relativně nízkou hlučnost 53 dB a je vhodný do prostorů o velikosti až 80 m3. Spotřeba elektrické energie se drží s 0,9 KWh na nízké úrovni.

Sencor nevyžaduje žádnou speciální údržbu, důležité je jen pravidelně mýt vzduchové filtry. Pracuje ve třech základních režimech a to chlazení, ventilace a odvlhčování, při kterém zvládne nabírat až 14,4 litrů za den. Rozsah nastavení teplot je od 18 do 35 °C a stejně bohatá je i možnost nastavení rychlosti ventilátoru – nízká, střední, vysoká a automatická.

Ovládání na těle klimatizace je vyřešeno pomocí dotykového panelu a LCD displeje. LCD display je přítomný také na dálkovém ovladači, který zvyšuje uživatelský komfort. Využít můžete také 24 hodinového časovače, noční režim SLEEP a nebo automatického pohybu vertikálních lamel. Výrobce podle recenzí uživatelů sice přidává do balení adaptér do okna pro co největší efektivitu, ten je ovšem pouze do stahovacích oken, které se vyskytují v ČR jen minimálně.

Kompaktní rozměry, nízká hmotnost
V balení pouze adaptér do stahovacích oken

Jak vybrat mobilní klimatizaci do bytu

Při výběru vhodné přenosné klimatizace do Vašich prostorů byste měli znát rozlohu největší místnosti z těch, kde hodláte klimatizaci používat. Je lepší mít výkonnější klimatizaci do menšího prostoru než naopak. Dále se zajímejte o výkon chlazení, spotřebu energie a průtok vzduchu za hodinu. Všechny tyto parametry spolu víceméně korespondují a odvíjí se od výkonnosti jednotky. Před koupí je také vhodné si prostudovat energetický štítek, který musí být součástí každé mobilní klimatizace – vyčtete z něj energetickou třídu, jmenovitý výkon, energetickou účinnost chlazení, spotřebu energie za hodinu a hlučnost v decibelech.

Chladící výkon a energetická účinnost

Nejrozšířenější parametr, který vypovídá o výkonnosti klimatizace, je BTU (British thermal unit) britská tepelná jednotka. Konkrétní definice této jednotky pro naše potřeby není důležitá, v našem tématu postačí rozlišovat výkonnost za hodinu právě v této jednotce. Základní modely mají výkon od 7000 Btu a ty nejvýkonnější klimatizace do pokoje až 12000 Btu za hodinu. Druhým vyjádřením, se kterým se můžete setkat, je v kW a zde se vyskytují výkonnosti zhruba od 2 kW do 4,6 kW – to jen spíše na okraj, vyjádření v Btu je přesnější a navíc jej najdete u všech modelů.

EER je energetická účinnost pro chlazení, COP je energetická účinnost pro topení. Obě hodnoty musíte nalézt na energetické štítku a jednoduše nám hodnota udává efektivitu. Čím je koeficient vyšší, tím je model účinnější – hodnoty se pohybují od 2,5 do 3,5 EER.

Doporučený prostor a hlučnost

Doporučený prostor jednoduše udává, pro jak velkou místnost je daný model vhodný. Sekundárně tak říká, jak moc je přenosná klimatizace výkonná – avšak nikdy se nerozhodujte pouze pomocí tohoto parametru, ale vždy v kombinaci dalších. Ikdyž budete mít vhodnou klimatizaci do vašeho prostoru, její účinnost mohou snižovat okolní faktory a spotřebiče – v kuchyni například spotřebiče a vaření, obecně například větší množství lidí. Proto je vždy dobré mít výkonnější jednotku.

Hlučnost je u všech mobilních klimatizací dost podobná a pohybuje se od 50 do 65 dB. V režimu silent, noční provoz, nebo při nízkém stupni výkonu však dokáže být zařízení i daleko méně hlučné a nebude tedy dělat velké potíže ani v ložnici a při spánku.

Energetická třída a spotřeba elektřiny

Energetickou třídu naleznete na povinném energetickém štítku – nejúspornější mobilní klimatizace jsou v energetické třídě A+, většina dostupných modelů však pouze v kategorii A. Cena za uspořenou energii se může do několika let vrátit a proto není od věci, pokud je možnost, vybrat klimatizaci z vyšší kategorie. Na štítku je rovněž uvedena spotřeba elektrické energie a v závislosti na celkovém výkonu se pohybuje i spotřeba. Méně výkonné chladící jednotky za hodinu chodu spotřebují 0,9 KW, ty nejvýkonnější až 1,3KW.

Odvod horkého vzduchu a kondenzátu

Často opomíjeným faktorem účinnosti chlazení u přenosných klimatizací je odvod horkého vzduchu. Při nesprávném odvodu tepla může nastat snížení efektivity až o 50%. Jak tomu zamezit? Hadice by měla být co nejkratší a měla by být do okna umístěna co nejlépe, ideálně v okenní textilní, nebo plastové izolaci. Právě horký vzduch proudící otevřeným oknem je největším problémem mobilní klimatizace a proto se musí co nejvíce omezit. Sekundárně dlouhá hadice sama o sobě topí a působí tlakovou ztrátu, čímž snižuje efektivitu chlazení.

Informujte se tedy, jaké možnosti v tomto směru s vybíranou klimatizací máte, jaké doplňky jsou součástí balení a tak dále. Standardně bývá dodáváno zúžené zakončení hadice do škvíry v okně a aretační jištění. Izolační vložky nebývají standardně součástí balení, ale určitě stojí za dokoupení, návratnost pořizovací ceny je velmi rychlá.

Napsali jsme, že klimatizace při své práci odvádí ze vzduchu vlhkost – ta se následně v podobě vysrážené vody musí vylévat, nebo je odváděna spolu s horkým vzduchem ven z bytu. Pro větší komfort vybírejte modely, které mají automatický odpar kondenzátu.

Funkce, ovládání

Mezi nejpřínosnější funkcí pro uživatele je bezesporu dálkové ovládání, kterým je již vybavena většina mobilních klimatizací na trhu. Můžete tak pohodlně z postele či pohovky nastavovat teplotu vzduchu, intenzitu proudění či nastavení lamel a časovač. Právě časovač je další dobrou funkcí, které se výbavě vyskytují. Můžete si nastavit automatické spuštění v určitý čas, nebo automatické vypnutí po určitém času chodu.

Co do možnosti ovládání je tedy přenosná klimatizace velmi nenáročná. Vedle volby režimu – topení, chlazení, odvlhčování a ventilace toho moc k nastavení není. Profesionálnější klimatizace mají nastavitelné lamely, které směrují proud studeného vzduchu. Základem je pak nastavení teploty a síla proudu vzduchu. Režimy, které v sobě mají přednastavené hodnoty pro konkrétní, využití také zvyšují komfort a najdete je na čím dál tím více klimatizacích.

Údržba

Pro zdravotně nezávadné fungování je vyžadována také alespoň základní údržba a to v podobě čištění a výměny vzduchových filtrů. Pokud by k údržbě filtrů nedocházelo, budou se v nich šířit roztoče a nebezpečné mikroorganismy, které především alergikům nedělají vůbec dobře. Zanedbaná údržba rovněž znamená zatuchlý až smradlavý vycházející vzduch.

Poslední věcí, o kterou se případně musíte starat, je nasbíraný kondenzát. V levnějších modelech je zachytáván do nádoby, kterou je potřeba čas od času vylít. V lépe vybavených modelech kondenzát odchází hadicí na odvod teplého vzduchu a to díky systému na automatický odpar kondenzátu.

Nebude nakonec mobilní klimatizace ta pravá? Doporučíme vám podívat se na klimatizace Daikin, světové jedničky v tomto oboru.

4.6/5 - (11 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.