Malé spotřebiče do kuchyně,

Překapávače na kávu: Recenze 10 nejlepších

Překapávač je oblíbeným domácím spotřebičem každého člověka, který si potrpí na neustálém přísunu dobré kávy po celý den. Překapávač na kávu ji chystá jednoduchým způsobem, v rámci kterého voda protéká skrze namletou směs zrnkové kávy a ta po extrakci zůstává teplá v konvici, ze které je možné ji ihned servírovat.

Kladem je jak jednoduchá příprava, tak i fakt, že překapávač kávy může kávu udržovat i několik hodin horkou, a tím ji mít neustále připravenou k servírování a pití. Pokročilý kávovar na překapávanou kávu může zaujmout i kvalitou nápoje, jelikož může kávu sám namlít až těsně před započetím přípravy. Jiné překapávací kávovary mohou být pro změnu vybaveny systémy pro udržení aroma a podobně.

Kvalitní překapávač by měl splňovat všechny požadavky, které na něj milovník tohoto nápoje má. Měl by mít adekvátní příkon, kvalitní filtrační systém a odpovídající objem konvice dle vašich potřeb. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší překapávače a jejich recenze.

Nejlepší překapávače na kávu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších překapávačů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Philips Metal Therm HD7546/20ETA Inesto 3174 90000Bosch Styline TKA8653DeLonghi EMKM6Philips HD7459/20Electrolux EKF3700RUSSELL HOBBS 21430DeLonghi ICM ICM 2.1Braun KF 570/1Philips HD7435/20
Materiál konviceNerezSkloNerez-SkloSkloNerezSkloSkloSklo
FiltrPapírovýPapírovýPapírovýTrvalýPapírovýPapírovýTrvalýTrvalýPapírovýPapírový
ČasovačNeAnoAnoNeAnoNeAnoNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 překapávačů kávy

Philips Metal Therm HD7546/20

Philips Metal Therm HD7546/20 recenze a test

Překapávač Philips Metal Therm HD7546/20 má stylové provedení kombinující nerez s černým plastem. Kromě toho dokáže zaujmout kvalitním procesem filtrace kávy, která je spojena jak s dobrou chutí kávy, tak i s jejím aroma. Nechybí slušná kapacita konvičky, díky které je možné najednou připravit až 1,2 litru překapávané kávy. Toto množství odpovídá počtu 10 – 15 jednotlivým šálkům.

Samotná termokonvice využívá konstrukce 2 stěn, což se podepisuje na lepším udržením tepla. Samotnou kávu dokáže plotýnka ohřívat až po dobu 2 hodin po její přípravě. Zaujme i konstrukce nádržky s vodou, která má 2 indikátory – na velké šálky o objemu 120 ml a na ty malé o objemu 80 ml.

Zajímavá funkce nese název AromaLock, která dokáže aroma kávy držet uvnitř konvičky, což se pozitivně podepisuje na kvalitě nápoje. Robustní konstrukce eliminuje i možná rizika poškození. Příkon tohoto modelu je 1 000 W a o provozu informuje praktická LED kontrolka.

Funkce AromaLock, odolné provedení, na 15 šálků
Neprůhledná konvice

ETA Inesto 3174 90000

ETA Inesto 3174 90000 recenze a test

Překapávač na kávu ETA Inesto 3174 90000 má stylový moderní design, který dává tomuto modelu jedinečnost. Má také dobrý příkon o hodnotě 900 W, což se podepisuje na rychlosti ohřevu samotné vody. Unikátem je přítomnost displeje ve spodní části. Ten ve vypnutém stavu ukazuje přesný čas a v zapnutém režimu umožní nastavit jednoduše parametry přípravy kávy.

Díky světelné signalizaci lze snadno poznat, zda je přístroj v provozu, nebo nikoliv. Příjemná je také funkce Drip Stop, která eliminuje nechtěné odkapávání. Kávu je možné po přípravě udržet teplou po dobu až 40 minut a to v praktické průhledné konvici.

Celková kapacita je až 1,5 litru, což odpovídá až 8 běžným kávovým šálkům. Praktičnost podporuje jak možnost využití časovače, tak i to, že rozebíratelné části lze pro jednoduchost údržby snadno umývat v myčce nádobí. Riziko poškození zařízení eliminuje přítomná teplotní pojistka.

Funkce Drip Stop, možnost mýt v myčce, časovač
Nižší příkon

Bosch Styline TKA8653

Bosch Styline TKA8653 recenze a test

Překapávač kávy Bosch Styline TKA8653 má moderní černou barvu, která je kombinována s nerezovými prvky. Dobrým parametrem, pokud jde o rychlost ohřevu vody, je rozhodně hodnota příkonu – ta činí 1 100 W. Unikátem je také automatické nastavení množství kávy – pro dosažení optimálního aroma, nebo volba spojená s takzvaným spařením.

Používané papírové filtry jsou o rozměrech 1×4 a systém je jednoduše výkyvný, s možností vyjmutí. Překapávač má i funkci eliminující nepříjemné kapání. Díky využití Dual Heating System je zajištěn optimální proces přípravy, kterým se docílí typická chuť i vůně uvařené kávy.

Celkově lze připravit až 1 litr nápoje, což odpovídá zhruba 8 – 12 šálkům v závislosti na jejich velikosti. Termokonvice umí uchovat aroma a zaujme i praktickým bajonetovým uzávěrem. Praktickou funkcí je i možnost aktivovat automatické vypnutí. Model bohužel nedisponuje nahřívací plotýnkou.

Dual Heating Systém, automatické funkce, příkon
Bez nahřívací plotýnky

DeLonghi EMKM6

DeLonghi EMKM6 recenze a test

Kávovar na překapávanou kávu DeLonghi EMKM6 je označován i jako elektrická praktická moka konvička, která zaručí kvalitní a dokonale aromatický nápoj. Disponuje funkcí automatického vypnutí po 30 minutách, aby nedocházelo k převařování kávy. O samotné udržení kávy při správné teplotě se stará systém označovaný jako Keep Warm, díky kterému kávu lze servírovat i delší dobu po samotné přípravě.

Zaujme moderní konstrukce, která disponuje nejenom základnou otočnou o 360 stupňů, ale i její dobrou teplotní izolací. Dobře odizolovaná je také samotná rukojeť, která má dobrou ergonomii a pohodlně se drží.

K dispozici je praktický adaptér filtru, který umožňuje zvolit mezi přípravou buď 3, nebo 6 šálků kávy. Zaujme rovněž nízká hmotnost přístroje, díky kterému ho lze snadno přenášet. Hodnota příkonu je na rozdíl od konkurence nižší, a to 450 W.

Funkce Keep Warm, eliminace přehřátí kávy, na 3 nebo 6 šálků
Nižší příkon

Philips HD7459/20

Philips HD7459/20 recenze a test

Překapávací kávovar Philips HD7459/20 má unikátní trysku s názvem Aroma Twister, která pomáhá optimální cirkulaci a díky tomu má připravená káva dokonalé aroma. K dispozici je navíc programovatelný časovač, se kterým lze naplánovat, na jakou hodinu bude káva automaticky hotová. Nastavení lze kontrolovat prostřednictvím modře podsvíceného displeje.

K dispozici je možnost ručního vypnutí, nebo pohodlnějšího automatického vypnutí, které nastane po 30 minutách. Konstrukce má inovativní indikátor hladiny vody, který ukazuje počet šálků kávy, které je možné připravit. Celková kapacita konvičky je 1,2 litru, tedy 10 – 15 šálků.

Konvice a držák filtru nadchnou jednoduchostí údržby, a to díky možnosti mytí v myčce nádobí. Samozřejmostí je funkce Drip stop, eliminující odkapávání. Příkon modelu je dostatečný a činí 1000 Wattů. S těmito parametry kávovar zvládne připravit svou plnou kapacitu za 10 minut.

Drip stop, Aroma Twister, nastavitelný časovač
Pro papírové filtry

Electrolux EKF3700

Electrolux EKF3700 recenze a test

Překapávač Electrolux EKF3700 má velmi dobrou hodnotu příkonu 1 100 W, který se podepisuje hlavně na rychlosti ohřevu vody a také na rychlosti přípravy kávy. Nechybí praktická kontrolka zapnutí/vypnutí, která informuje o stavu, ve kterém se překapávač nachází.

Po uvaření kávy je možné počkat s konzumací až 40 minut. To je doba, po kterou je aktivní nepřilnavá deska ohřevu, která udržuje nápoj teplý. Po této době dojde k automatickému vypnutí. Díky systému Drip stop je eliminováno nepříjemné odkapávání a dále zaujme také vyjímatelné sítko, které pracuje s papírovými filtry o velikosti 1×4.

Na konvici je z obou stran praktická měrka, která pomáhá zvolit optimální množství vody. V konvici je možné najednou připravit až 15 šálků nápoje, samozřejmě s ohledem na jejich velikost. Díky kombinaci černé a stříbrné bude dělat v kuchyni jen parádu.

Až 15 šálků kávy, Drip stop, vyjímatelné pouzdro filtru
Bez displeje

RUSSELL HOBBS 21430

RUSSELL HOBBS 21430 recenze a test

Překapávač s mlýnkem RUSSELL HOBBS 21430 je modelem stvořeným pro největší labužníky překapávané kávy. Jeho integrovaný mlýnek vám dopřeje čerstvě namletou kávu ihned před její extrakcí, což má za výsledek to nejlepší aroma i nejlepší chuť. S integrovaným mlýnkem navíc odpadají i některé rutinní kroky k přípravě kávy pomocí překapávače a to potěší.

Mlýnek má nádobu na kávová zrna o kapacitě 250 gramů, což sice není kdo ví jak mnoho, ale k přípravě mnoha káv to postačí. Je také nastavitelná hrubost mletí v několika stupních a uživatelské recenze pouze zmiňují, že je mlýnek trošku hlučnější, ale to je zcela normální věcí.

Filtr je výsuvný a rychlý chod spotřebiče obstarává příkon 1000 Wattů. Nádrž na vodu má objem 1,3 litru a konvička pojme 1,25 litrů kávy. Nejedná se však o obyčejnou konvici, nýbrž o termo konvici. Ovládání je v tomto případě, stejně jako příprava kávy, snadné a asistuje k tomu LCD display s praktickým 24 hodinovým časovačem.

Integrovaný mlýnek, termokonvice, kvalitní provedení s LCD
Trošku hlučnější mlýnek

DeLonghi ICM ICM 2.1

DeLonghi ICM ICM 2.1 recenze a test

Překapávač kávy DeLonghi ICM ICM 2.1 má zajímavou moderní konstrukci, která zaujme použitou skleněnou konvicí, kde je vidět přesné množství připravené kávy. Dostatečná je také hodnota příkonu, která činí 1000 Wattů. Plusem je také možnost připravit naráz kávu o objemu až 1,5 litru – to odpovídá možnosti uvařit až 10 klasických kávových šálků.

Díky praktické odměrce zobrazující počet šálků lze snadněji trefit množství vody potřebné k přípravě. Unikátní systému eliminující odkapávání kávy zase zajišťuje dokonale čistý provoz. Příprava kávy je realizována přes permanentní nylonový filtr ve tvaru V.

Kladem je i nahřívací plotýnka, která pomáhá udržovat kávu po delší dobu teplou. Ta se také dokáže po 40 minutách automaticky vypnout. Plní tak funkci jak bezpečnostní, tak i funkci, která napomůže celkové úspoře energie během provozu.

Nylonový filtr, systém proti odkapávání, kapacita
Bez časovače

Braun KF 570/1

Braun KF 570/1 recenze a test

Kávovar na překapávanou kávu Braun KF 570/1 je dobrou volbou pro každého milovníka skvělé kávy a to z důvodu, že obsahuje unikátní filtrační systém PureAqua, který zvyšuje kvalitu vody. Přefiltrovaná voda se následně promítne i do výsledné kvality kávy. Součástí balení je jeden vodní filtr Brita, který dokáže eliminovat množství chloru ve vodě a odstranit i další nežádoucí látky.

Systém OptiBrewSystem zajišťuje optimální dobu přípravy, louhování i teploty, která má vliv na dokonalý výsledek. S tím souvisí i doba udržení teploty kávy, která je maximálně 40 minut a poté se kávovar automaticky vypne.

Díky velké kapacitě konvičky je možné připravit v překapávači až 10 šálků dobré kávy. Zaujme také vyjímatelný filtrační košík, nebo dostatečně velký příkon o hodnotě 1 100 W. Praktický je rovněž indikátor vodní hladiny v zásobníku vody a zaujme i transparentní konvice ukazující množství hotového nápoje.

Filtrace PureAqua, filtr Brita, OptiBrewSystem
Bez časovače

Philips HD7435/20

Philips HD7435/20 recenze a test

Překapávač na kávu Philips HD7435/20 zvládne připravit dokonalou kávu naprosto bez problému. Funkce AromaSwirl zajišťuje vždy naprosto skvělou vůni kávy a možnost mytí v myčce výrazně usnadňuje rutinní údržbu překapávače.

Mezi další praktické vlastnosti patří také jednoduchá indikace hladiny vody, nebo odnímatelný držák samotného filtru. Nádržka na vodu má pro běžné použití zcela dostačující objem o velikosti 1 litr. Dále nechybí osvětlený vypínač, který informuje o stavu a provozu.

Příkon je 700 W a celková doba přípravy kávy je při plné kapacitě zhruba 10 minut. Nechybí ani systém Drip stop, eliminující nepříjemné odkapávání. Konvice je průhledná, vyrobená z pevného skla. Po přípravě se káva udržuje ještě 30 minut teplá.

Drip stop, funkce AromaSwirl, i do myčky nádobí
Menší objem, nižší příkon

Jak vybrat kávovar na překapávanou kávu

Překapávač může existovat ve dvou typech, přičemž ten první už se téměř nevyrábí. Jde o manuální provedení, kam se jen nalije horká voda a ta následně protéká skrz kávu. Běžným řešením dnešní doby jsou překapávače elektrické. Ty pracují se studenou vodu ze zásobníku, která je ohřáta a následně přečerpána přes filtr přímo do samotné nádoby, tedy konvice na kávu.

Objem konvice

Hlavním parametrem při výběru je objem konvice. Překapávač je vhodné vybrat podle toho, kolik kávy vypijete, nebo toho, pro kolik lidí bude káva nejčastěji vařena. U modelů s nejmenším objem se bavíme o hodnotách 0,75 – 1 litr. Standardní všestranné varianty mohou mít objem okolo 1,5 litru, což je pro většinu příležitostí plně dostačující a vyhovující. Ty největší nabídnou objem až 2 litry.

Typ filtru

Filtr je důležitá část překapávače – do filtru se sype káva, přes kterou následně protéká voda. Překapávač na kávu může mít dva druhy filtrů. První je papírový filtr, který je jednorázový a tak odpadá problém s celkovou údržbou – po extrakci kávy filtr jednoduše vyjmete a vyhodíte. Na druhou stranu se tím zvyšují náklady, neboť je nutné brát na každou přípravu vždy filtr nový. Z hlediska nákladů se proto vyplatí trvalý filtr, nejčastěji z různých plastových materiálů. Nevýhodu je nutnost jeho pravidelného čištění po každé extrakci, což může někoho celkem zdržovat.

Příkon

Parametr, který se podepisuje hlavně na tom, s jakou rychlostí je studená voda ohřáta a jak rychle po zapnutí začne příprava kávy. Čím je příkon vyšší, tím je vše rychlejší. Menší překapávač kávy má obvykle i nižší příkon – ty nejnižší hodnoty se pohybují na hranici 500 W. Optimální variantou je příkon kolem 1 000 W, což k běžnému použití plně dostačuje. Najít lze i větší, které se obvykle vážou k variantám i s větším celkovým objemem a mohou dosahovat příkonu 1200 Wattů a více.

Časovače

Pokročilý překapávač může nabídnout i funkci časovače. Ten je přítomný nejenom na to, že lze nastavit dobu vypnutí, ale funguje i opačně, kdy se nastaví doba zapnutí. Díky tomu je možné mít každé ráno na stejný čas připravenou čerstvou horkou kávu. Jednodušší modely mají obvykle automaticky nastavenou pouze dobu vypnutí – ta je spojena především s využitím ohřívací plotýnky. Dané modely kávu obvykle udržují 20 – 40 minut, ne déle, aby nedošlo ke ztrátě její kvality.

Integrovaný mlýnek

Poměrně zajímavou funkcí může být integrace mlýnku na kávu přímo do zařízení. Ten zvýší jak uživatelský komfort, tak hlavně přinese vždy čerstvě namletou kávu, která se výrazně promítne na kvalitě připravené kávy. Překapávač s mlýnkem bývá přirozeně dražší, avšak milovník té nejlepší překapávané kávy by měl volit pouze provedení s ním.

Další funkce

Jsou spojeny například s čistotou, o což se stará systém Drip stop, který pomáhá eliminovat odkapávání. Další praktickou funkcí může být systém filtrace vody, který odstraňuje chlor s dalšími nežádoucími látkami a tak zvyšuje kvalitu vody a následně i chuť kávy. Některé překapávače na kávu mohou nabídnout systém AromaSwirl nebo podobné technologie. Ty mají vliv na to, aby se vytvořilo a také se udrželo žádoucí aroma kávy. Ta se díky nim může přiblížit kvalitě podobné, jako známe z kávovaru.

4.5/5 - (17 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.