Úklid,

Pračky se sušičkou: Test a recenze 7 nejlepších

Do českých domácností se pomalu, ale jistě, dostávají pomocníci z řad velkých bílých spotřebičů, konkrétně sušičky prádla. Sušička na prádlo vedle pračky je tou nejoptimálnější variantou. Co však, pokud si ji z důvodu málo místa nemůžete pořídit? Výrobci na tyto případy myslí, a proto jsou k dispozici kombinované pračky se sušičkou. Jedná se o zařízení dva v jednom, kdy v těle o velikosti pračky najdete jak plnohodnotnou pračku včetně ždímání, tak sušičku.

Kombinovanou pračku se sušičkou si pravděpodobně pořídíte pouze v případě, že řešíte problém s nedostatkem místa pro dvě samostatná zařízení, nebo pro vás není funkce sušičky tak důležitá a budete ji používat méně často. Hlavní daň za sušičku a pračku v jednom je v nepoměru prádla, které můžete v jednom cyklu vyprat a usušit. Kapacita sušičky bývá zhruba třetinová oproti kapacitě pračky. Je tedy nepraktické, že plnou pračku následně neusušíte. Buďto budete prát na 2/3 kapacity pračky (plnou kapacitu pro následné sušení) nebo část prádla před sušením z bubnu pračky vyndáte.

Pokud se vypořádáte s výše popsanou podstatnou vlastností, pak již nestojí nákupu tohoto skvělého pomocníka nic v cestě. Připravili jsme pro vás průvodce správného výběru pračky se sušičkou tak, aby vás žádný parametr nepřekvapil, a vy jste stoprocentně věděli, co kupujete. V článku také naleznete recenze praček se sušičkou, které jsme pro vás důkladně vybrali. Vybrané pračky se sušičkou prošly testy samotnými spotřebiteli a obstály na výbornou, proto vám je na tomto místě zmiňujeme.

Pračka a sušička v jednom nebo zvlášť?

Jak bývá zvykem u zařízení, která spojují více věcí do jednoho, musíte se vyrovnat s některými kompromisy a komplikacemi. Pokud vám to prostor umožní, je jednoznačně lepší pořídit samostatnou pračku a samostatnou sušičku. Na trhu jsou k dostání spojovací panely, kterými bezpečně pračku se sušičkou spojíte vertikálně na sebe.

Separovaná pračka a sušička mohou mít vyšší pořizovací náklady, za to ale mají nižší provozní náklady. Jejich nesporná výhoda je také v tom, že svou práci dělají stoprocentně. Pračka perfektně vypere prádlo a sušička dokonale prádlo usuší, načechrá či téměř vyžehlí.

Pračka se sušičkou v jednom může být levnější na pořízení, za to má ovšem vyšší spotřebu elektrické energie takže se vám rozdíl do několika let vyrovná. Má výše zmíněný nepoměr mezi kapacitou pračky a sušičky, sušení nebývá tak dokonalé jako u samostatného zařízení a na výběr také bývá méně programů. I přes tato negativa má však jedno ohromné plus a to je její skladnost, někdy zkrátka nemáte na dvě zařízení prostor a proto není zbytí a jste rádi, že tyto spojené spotřebiče existují.

Nejlepší kombinované pračky se sušičkou – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších praček a sušiček v jednom z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelMax. náplň praní/sušeníHloubkaHlučnost praní / odstřeďování / sušení 
Bosch WVG30442EU7/4 kg59 cm46/74/59 dB
AEG Dualsense L7WBG68W8/4 kg55 cm51/76/60 dB
Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W7/4 kg57.2 cm51/76/60 dB
Indesit XWDE 961480X WSSS9/6 kg60.5 cm54/81/61 dB
AEG SensiDry L9WBC61B10/6 kg63 cm47/74/66 dB
LG F84G6TDM2N8/5 kg55 cm54/75/55 dB
Candy CSW 485D-S8/5 kg54 cm61/79/60 dB

Porovnání parametrů

 Bosch WVG30442EUAEG Dualsense L7WBG68WElectrolux PerfectCare 700 EW7W447WIndesit XWDE 961480X WSSSAEG SensiDry L9WBC61BLG F84G6TDM2NCandy CSW 485D-S 
Energetická třídaAAAAAAA
Spotřeba energie4,76 kWh5,35 kWh4,69 kWh6,12 kWh4,07 kWh5,44 kWh5,44 kWh
Účinnost praní/sušeníA/AA/AA/AA/AA/AA/AA/A
Spotřeba vody71 l97 l92 l52 l75 l93 l115 l
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 praček se sušičkou

Bosch WVG30442EU

Bosch WVG30442EU recenze

Kombinovaná pračka se sušičkou Bosch WVG30442EU má v našem srovnání nejmenší maximální náplň praní a to pouze 7 kilogramů. Náplň pro sušení se 4 kg prádla patří také ke spodní hranici. Otáček za minutu má pračka při ždímání slušných 1500 a díky nízké hlučnosti je velice vhodná do malých bytových domácností.

V celku úsporné programy na praní mají za důsledek poměrně nízkou spotřebu vody, a to 71 litrů na běžný program s běžnou prací náplní. Samozřejmostí je také energetická třída A, včetně nejlepšího hodnocení u účinnosti praní a sušení.

Za zmínění stojí speciální funkce VarioPerfect, která dává možnost volby, jestli bude prací program optimalizován z hlediska úspory času, nebo energie. Další vychytávky této pračky se sušičkou jsou funkce Reload (prádlo lze přidat u po započetí pracího cyklu), prací program HygieneCare (prádlo předčistí pomocí horkého vzduchu), nebo EcoSilence Drive tichý asynchronní motor s dlouhou životností.

Nízká spotřeba vody a elektrické energie

Menší kapacita bubnu pro praní/sušení

AEG Dualsense L7WBG68W

AEG Dualsense L7WBG68W recenze

Automatická pračka se sušičkou AEG Dualsense L7WBG68W je dalším, velmi povedeným produktem, který prádlo nejen spolehlivě vypere, ale také jej rovnou usuší. Má řadu moderních funkcí a poměrně nízkou hlučnost, kterou potvrzují i spotřebitelské recenze. Konkrétní hlučnost je 51 dB při praní, 76 dB při odstřeďování a 60 dB při sušení. Má průměrný objem bubnu prádla na praní 8 kg, zamrzí však poměrově nižší kapacita prádla pro sušení, která je 4 kg.

Jako jeden z mála modelů na trhu však nabízí vyšší otáčky ždímání 1600 ot/min, její účinnost je tedy v kategorii A. Ve stejné účinností třídě je i praní, sušení a energetická náročnost. Sušička pracuje na moderním principu kondenzace, ovládání je poměrně jednoduché a doplňuje jej malý LED display.

Velmi potěší funkce parní pračka, kdy při využití páry pracuje hned několik programů. Těch nabízí model celkem deset, včetně rychlého, 60 ti minutového programu. Za jeden kompletní cyklus zařízení spotřebuje 5,35 kWh elektrické energie a 97 litrů vody. Nechybí funkce odloženého startu, nebo ochrana proti možnému vytopení.

Otáčky ždímání až 1600 ot/min, parní režim

Slabší poměr praní a sušení 8/4 kg

Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W

Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W recenze

Kombinovaná pračka se sušičkou Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W zaujme na první pohled svým dobrým poměrem cena výkon. Jedná se o úsporný model, který spadá do energetické třídy A. Jeho spotřeba vody je na jeden cyklus 92 litrů a spotřeba elektrické energie 4,69 kWh, se kterou se řadí mezi méně energeticky náročné pračky se sušičkou.

Má spíše menší maximální možnou kapacitu prádla pro praní a sušení, která je 7 kilogramů a 4 kg. Je vybavena systémem DualCare, který praní i sušení nastaví podle detekovaného typu tkaniny. Technologie SensiCare poté náplň bubnu zváží a podřídí tomu následný program. Poslední zajímavou technologií je SteamCare, která se o vaše prádlo perfektně postará za asistence páry.

Všechny tyto technologie a funkce se postarají o to, aby bylo vaše prádlo vždy perfektně vypráno, usušeno a hlavně, nezničeno. Maximální počet otáček je 1400 za minutu, příkon činí 2200 W a výborná je také nízká hlučnost, kterou pozitivně zmiňují i spotřebitelé, kteří si ji již pořídili. Při praní dosahuje hlučnosti 51 dB, při ždímání 76 dB a sušení 60 dB. Příjemná je také desetiletá rozšířená záruka na motor, funkce odloženého startu, displej, nebo dětská pojistka.

Dobrý poměr cena/výkon, desetiletá záruka na ÖKOInvertor motor, nízká hlučnost

Menší maximální kapacita prádla 7/4 kg

Indesit XWDE 961480X WSSS

Indesit XWDE 961480X recenze

Jednu z největších kapacit bubnu pro praní a sušení má z našeho výběru kombinovaná pračka Indesit XWDE 961480X WSSS. Její maximální náplň je 9 kg prádla na praní a 6 kg prádla při sušení. Otáčky ždímání zůstávají na průměrných hodnotách a to na 1400 ot/min. Svou daň za velkou kapacitu nese vyšší celková spotřeba, která je při referenčním praní a sušení na hodnotě 6,12 kWh. I přes tento údaj zůstává toto zařízení 2v1 v energetické třídě A.

Stejně tak je na tom i účinnost praní a sušení, v obou případech je ohodnocena nejlepší známkou A. Pračka nabízí 16 pracích programů a 12 programů pro sušení. Zajímavá je také rychlá funkce, díky níž stihnete prádlo vyprat a vysušit za 45 minut. Základní nastavení zvládnete skrze velký otočný knoflík, kterému sekunduje několik tlačítek a LCD displej. Nechybí ani množstevní automatika, která šetří pračku, váš textil i vaši peněženku.

Velká kapacita praní a sušení – až 9/6 kg

Vyšší celková spotřeba energie 6,12 kWh

AEG SensiDry L9WBC61B

AEG SensiDry L9WBC61B recenze

Mezi nejprodávanější modely praček se sušičkou se řadí AEG SensiDry L9WBC61B, která je unikátní díky tepelnému čerpadlu. Tato technologie podle výrobce snižuje spotřebu energie až o 40% (díky upraveným programům), což je minimálně odvážné prohlášení. Princip je takový, že tepelné čerpadlo kontroluje teploty, spolu s pohyby bubnu, a zajišťuje rovnoměrné praní a sušení. K úpravě programů navíc využívá znalosti tkanin.

Dalším specifikem, kterým vyniká, je nadstandardní objem pro praní a sušení, kdy pojme 10 kg respektive 6 kg. I přes velkou kapacitu umožňuje využití programu NonStop, který zvládne vyprat a vysušit menší objem prádla o hmotnosti 3 kg do 3 hodin. Disponuje rovněž parním programem, který slouží k osvěžení a odstranění pomačkání prádla. Celkově má tato kombinovaná pračka 15 programů, včetně již zmíněných.

Energetická třída A je při výše zmíněném prakticky samozřejmost. V našem srovnání má AEG SensiDry L9WBC61B nejnižší spotřebu energie, a to 4.07 kWh.

Tepelné čerpadlo a nízká spotřeba energie, kapacita praní a sušení

Mírně větší rozměry (hloubka 63 cm)

LG F84G6TDM2N

LG F84G6TDM2N recenze

LG taktéž nabízí skvěle vybavenou pračku se sušičkou, a to konkrétně model LG F84G6TDM2N. Její standardní objem prádla pro praní a sušičku je 8 kilogramů a 5 kilogramů. Ždímání zvládá tento model při 1400 otáčkách za minutu a patří spíše k těm méně hlučnějším produktům. Celková energetická spotřeba činí 5,44 kWh a model tak spadá do energetické třídy A, stejně jako účinnost praní a sušení.

Pračka se sušičkou se pyšní moderním designem a inteligentním systémem praní a sušení, při kterém dokáže pracovat až v šesti směrech pohybu – jedná se o funkci 6 motion. Spolu s pokročilou množstevní automatikou tak patří toto zařízení 2v1 mezi nejlépe vybavené modely.

Ovládání obstarává velký otočný knoflík a k dispozici je dále dotykový display s hladkým a elegantním designem. Vyberete si také z nadprůměrného počtu programů, LG nabízí 13 programů pro praní s deseti přídavnými možnostmi a 8 možností sušení.

Pokročilá množstevní automatika

Pouze průměrný počet otáček ždímání

Candy CSW 485D-S

Candy CSW 485D-S recenze

Cenově výhodná je pračka se sušičkou Candy CSW 485D-S, která technicky nezaostává za svou konkurencí. S počtem otáček 1400 za minutu se řadí k průměru své kategorie, stejně tak pokud se jedná o celkovou spotřebu energie – 5,44 kWh. Nejlepšího hodnocení dosahuje Candy také v energetické třídě, v účinnosti praní a v účinnosti sušení, třikrát za A. Jediná výtka směřuje ke spotřebě vody, která je z recenzovaných praček se sušičkou největší, a to 115 litrů na běžný prací a sušící cyklus.

Pračka má standardní ovládání, tedy velký otočný knoflík, několik tlačítek a digitální display. Nabídne také příjemné funkce jako je bezpečnostní zámek dvířek nebo ochrana proti úniku vody a přepěnění, Antioverflow.

Nejzajímavější je však možnost propojit zařízení s mobilním telefonem, pomocí technologie NFC. Tuto technologii nazývá Candy Smart Touch a vy díky němu můžete pračku i sušičku velice pohodlně ovládat. Také si skrze mobilní aplikaci rozšíříte počet programů, z výchozích 16 na 40. Potěší vás také vedení statistik praní, sušení a čerpání energií. Smart Touch aplikace se také pravidelně aktualizuje a vy tak nepřijdete o žádnou novou funkci či program.

Propojení s chytrým telefonem Smart Touch

Vyšší spotřeba vody – 115 litrů

Jak vybrat pračku se sušičkou

Některé nejdůležitější parametry jsme zmínili již v úvodu, níže si je rozepíšeme a doplníme o další parametry, vlastnosti a funkce, které kombinované pračky se sušičkou v současné době nabízejí.

Energetická třída a spotřeba energie

Energetická třída je parametr, který mají vesměs všechny nabízené spotřebiče stejný a to ten nejlepší – nejúspornější. Proto pokud se setkáte s jinou energetickou třídou než A, porozhlédněte se po jiné pračce se sušičkou, jistě najdete model se stejnými parametry a v této nejúspornější třídě.

Na energetickém štítu, který je povinnou součástí všech prodávaných zařízení, najdete mimo další údaje spotřebu energie za jeden cyklus. Věnujte mu zajisté také pozornost, spotřeba se napříč modely může lišit, až o 1 kWh což se v řádu let již viditelně projeví. Spotřeba energie a další srovnávací parametry vycházejí z průměrného zatížení a nejběžnějšího pracího/sušícího programu tak, aby byly co nejvíce objektivní.

Na štítku je dominantnější spotřeba pro praní a sušení zároveň, nejčastěji tato hodnota osciluje kolem 5,4kWh za cyklus. Štítek také obsahuje spotřebu samotné pračky bez sušení, tato hodnota bývá totožná jako u samostatných praček a tedy kolem 1 kWh – všímejte si rozdílu, sušení je až 4x energeticky více náročné než praní, na druhou stranu při praní se spotřebuje značné množství vody.

Účinnost praní, ždímání a sušení

Další údaje, které odkrývají schopnosti daného zařízení. Na povinném štítku naleznete pouze účinnost praní, která má stupnici od A po G (od nejvyšší účinnosti po nejnižší). Hodnoty pro ždímání a sušení bývají většinou uvedeny v popisu produktu, případně přímo v dokumentaci. Škála pro ždímání a sušení je stejná jako u praní, tedy A až G. Potěší vás jistě zjištění, že prakticky všechny modely praček se sušičkou se v těchto třech stěžejních bodech nacházejí v nejlepší třídě A. Sami jsme při přípravě tohoto článku produkty s jinou než nejvyšší účinností nenašli, nicméně vyplatí se raději před zakoupením kombinované pračky se sušičkou tyto účinnosti ověřit a nekupovat nic méně než A.

Maximální náplň a rozměry

Jak již bylo několikrát napsáno, maximální náplň pro praní není stejná jako maximální náplň bubnu pro sušení. Sušit lze vždy jen zhruba 2/3 maximálního objemu pračky. Tuto skutečnost nepodceňujte, pokud nebudete prát a sušit pouze pro sebe a partnera, ale i pro děti nebo větší domácnost, vyplatí se pořídit ty nejobjemnější zařízení, která jsou k dispozici. Jedny z největších maximálních náplní pro praní a sušení se pohybují kolem 9 kg a 6 kg.

Rozměrově pračka se sušičkou nijak významně nepřevyšuje rozměry běžné pračky, lze tedy vybrat modely o hloubce menší než 60 cm, které hravě dostanete většinou běžných dveřních zárubní tak modely širší. Máte-li vybranou pračku se sušičkou na rozměrových hranicích prostoru, kudy potřebujete spotřebič dostat, ověřte si osobně, jestli ze zařízení zásadně nevyčnívá například nějaký ovládací prvek či další části – typicky odpad nebo velký ovládací knoflík. Předejde tak možnému nemilému překvapení.

Provedení sušičky

O tom, jaká provedení sušiček jsou k dispozici, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, píšeme v  nákupním rádci, který se věnuje samotným sušičkám. Pro nás zde bude stačit zmínit, že je nejvhodnější koupit takové pračky se sušičkou, kde je zabudovaná kondenzační sušička s tepelným čerpadlem. Je to nejpokrokovější a nejčastěji používaná technologie, která je šetrná k oblečení a také velice úsporná, oproti jiným provedením.

Hlučnost a spotřeba vody

Pořizujete-li si pračku se sušičkou do bytu, pro který je toto kombinované zařízení jako stvořené, zajímat byste se měli o parametry hlučnosti. Nechcete jistě zbytečně obtěžovat vás i sousedy zbytečně hlučnými zařízeními, když existují i tišší provedení.

Na samotném energetickém štítu je povinnost uvádět tři cykly, kterými pračka se sušičkou během procesu prochází. Je to praní, ždímání a sušení. Všechny tyto tři hodnoty jsou tedy snadno dohledatelné a stojí za to si porovnat modely, nad kterými uvažujete, a zohlednit hlučnost ve finálním výběru. Tento důležitý parametr u vybraných sušiček můžete včetně dalších přehledně vidět v tabulce výše.

Množstevní automatika – chytré senzory

Skrytí pomocníci, kteří dělají důležitou práci, která šetří vaše prádlo, snižuje opotřebení zařízení a v neposlední řadě snižuje náklady na provoz a dobu procesu. Pod pojmem množstevní automatika se skrývá sada snímačů a senzorů, které během praní a sušení regulují proces programu podle množství prádla, vlhkosti či teploty uvnitř bubnu. Výrobci nazývají tuto funkci svými speciálními názvy jako například 6. smysl, Fuzzy logic, nebo Easy logic. Ve výsledku všechny tyto funkce dělají totéž jen s různou kvalitou, vztahující se ke konkrétnímu modelu.

Programy a ovládání

Obecně bývá v kombinované pračce se sušičkou méně programů pro praní či sušení, než je tomu u oddělených zařízení. Nicméně bohatě si s nimi vystačíte a možná to pro vás bude i přehlednější. Základ tvoří vždy předvolené standardní programy pro nejběžnější typy textilií. Různé modely dále nabízejí zrychlené programy pro menší objem prádla, speciální programy pro odstranění vláken a žmolků, či různé stupně sušení od šetrného, po intenzivní.

U většiny moderních praček se sušičkou najdete displej, který může být velký dotykový, nebo jen doplňující jinak klasické tlačítkové ovládání. Stále právem oblíbený je také otočný volič programů, který na některých modelech stále je a je to ten nejrychlejší a nepřehlednější způsob nastavení požadovaného programu.

Aquastop

Téměř nutná funkce u všech moderních praček. Jak anglický název napovídá, aquastop vás uchrání před vytopením bytu a sousedů. Jelikož pračka je spotřebič stále napojený na vodu, je zde riziko v případě poruchy pračky, nebo přívodní hadice, nekontrolovaného vylití vody. Aquastop v těchto případech zasáhne, jakmile pomocí různých čidel zaznamená únik vody. Přívod uzavře a přebytečnou vodu z nádrže odčerpá pryč do odpadu. Důležité při předcházení „katastrofy“ je také nemít zpuchřelou starou přívodní hadici vody – věřte, že se vám investice do nové více než vyplatí.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.