Úklid,

Pračky se sušičkou: Test a recenze 7 nejlepších

Do českých domácností se pomalu, ale jistě, dostávají pomocníci z řad velkých bílých spotřebičů, konkrétně sušičky prádla. Sušička na prádlo vedle pračky je tou nejoptimálnější variantou. Co však, pokud si ji z důvodu málo místa nemůžete pořídit? Výrobci na tyto případy myslí, a proto jsou k dispozici kombinované pračky se sušičkou. Jedná se o zařízení dva v jednom, kdy v těle o velikosti pračky najdete jak plnohodnotnou pračku včetně ždímání, tak sušičku.

Kombinovanou pračku se sušičkou si pravděpodobně pořídíte pouze v případě, že řešíte problém s nedostatkem místa pro dvě samostatná zařízení, nebo pro vás není funkce sušičky tak důležitá a budete ji používat méně často. Hlavní daň za sušičku a pračku v jednom je v nepoměru prádla, které můžete v jednom cyklu vyprat a usušit. Kapacita sušičky bývá zhruba třetinová oproti kapacitě pračky. Je tedy nepraktické, že plnou pračku následně neusušíte. Buďto budete prát na 2/3 kapacity pračky (plnou kapacitu pro následné sušení) nebo část prádla před sušením z bubnu pračky vyndáte.

Pokud se vypořádáte s výše popsanou podstatnou vlastností, pak již nestojí nákupu tohoto skvělého pomocníka nic v cestě. Připravili jsme pro vás průvodce správného výběru pračky se sušičkou tak, aby vás žádný parametr nepřekvapil, a vy jste stoprocentně věděli, co kupujete. V článku také naleznete recenze praček se sušičkou, které jsme pro vás důkladně vybrali. Vybrané pračky se sušičkou prošly testy samotnými spotřebiteli a obstály na výbornou, proto vám je na tomto místě zmiňujeme.

Pračka a sušička v jednom nebo zvlášť?

Jak bývá zvykem u zařízení, která spojují více věcí do jednoho, musíte se vyrovnat s některými kompromisy a komplikacemi. Pokud vám to prostor umožní, je jednoznačně lepší pořídit samostatnou pračku a samostatnou sušičku. Na trhu jsou k dostání spojovací panely, kterými bezpečně pračku se sušičkou spojíte vertikálně na sebe.

Separovaná pračka a sušička mohou mít vyšší pořizovací náklady, za to ale mají nižší provozní náklady. Jejich nesporná výhoda je také v tom, že svou práci dělají stoprocentně. Pračka perfektně vypere prádlo a sušička dokonale prádlo usuší, načechrá či téměř vyžehlí.

Pračka se sušičkou v jednom může být levnější na pořízení, za to má ovšem vyšší spotřebu elektrické energie takže se vám rozdíl do několika let vyrovná. Má výše zmíněný nepoměr mezi kapacitou pračky a sušičky, sušení nebývá tak dokonalé jako u samostatného zařízení a na výběr také bývá méně programů. I přes tato negativa má však jedno ohromné plus a to je její skladnost, někdy zkrátka nemáte na dvě zařízení prostor a proto není zbytí a jste rádi, že tyto spojené spotřebiče existují.

Nejlepší kombinované pračky se sušičkou – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších praček a sušiček v jednom z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMax. náplň praní/sušeníHloubkaHlučnost odstřeďování 
Beko HTV 8746 XF recenze a testBeko HTV 8746 XF8/5 kg59 cm76 dB
AEG Dualsense L7WBG47W recenze a testAEG Dualsense L7WBG47W7/4 kg55 cm76 dB
Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W recenze a testElectrolux PerfectCare 700 EW7W447W7/4 kg57.2 cm76 dB
Haier HWD80-B14979-S recenze a testHaier HWD80-B14979-S8/5 kg46 cm73 dB
AEG SensiDry L9WBC61B recenze a testAEG SensiDry L9WBC61B10/6 kg63 cm76 dB
LG F2DV5S8S0 recenze a testLG F2DV5S8S08,5/5 kg53,5 cm72 dB
Candy CSWS485TWMCE/1-S recenze a testCandy CSWS485TWMCE/1-S8/5 kg52 cm77 dB

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Beko HTV 8746 XFAEG Dualsense L7WBG47WElectrolux PerfectCare 700 EW7W447WHaier HWD80-B14979-SAEG SensiDry L9WBC61BLG F2DV5S8S0Candy CSWS485TWMCE/1-S
Energetická třídaD/CE/CE/CD/AC/CE/CD/A
Spotřeba energie264 kWh266 kWh266 kWh266 kWh252 kWh326 kWh266 kWh
Spotřeba vody53 l60 l60 l68 l50 l80 l75 l
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 praček se sušičkou

Beko HTV 8746 XF

Beko HTV 8746 XF recenze a test

Kombinovaná pračka se sušičkou Beko HTV 8746 XF patří v našem srovnání mezi nejúspornější modely podle zařazení v energetické třídě, konkrétně D/C, spolu s nízkou spotřebou vody, a to 53 litrů na jeden cyklus. Kapacita pro praní na 8 kilogramech, spolu se sušením na 5 kg prádla, řadí model do průměru na trhu.

Kromě 10 leté záruky na invertorový motor vyniká kombinovaná pračka svými funkcemi. Jde například o parní technologii SteamCure, která pomáhá v průběhu cyklu odstranění odolných skvrn, osvěžuje prádlo, odstraňuje alergeny, čistí buben párou, nebo také během sušení zabraňuje pomačkání prádla. Na výběr je také 14 programů a k tomu navíc funkce Fast+, která řadu programů zrychlí o více než polovinu.

Odložený start je až na 24 hodin. Praktická je rovněž aplikace HomeWhiz, pomocí které lze pračku se sušičkou ovládat skrze WiFi nebo Bluetooth. Dále dovoluje stahování dalších programů či jejich úpravu, nebo vyhledat návody a rady na nejefektivnější praní.

Nízká spotřeba, aplikace na ovládání, parní technologie
Větší rozměry a hmotnost

AEG Dualsense L7WBG47W

AEG Dualsense L7WBG47W recenze a test

Automatická pračka se sušičkou AEG Dualsense L7WBG47W je dalším, velmi povedeným produktem, který prádlo nejen spolehlivě vypere, ale také jej rovnou usuší což dokládá to, že patří mezi nejoblíbenější na trhu. Má řadu moderních funkcí a poměrně nízkou hlučnost, kterou potvrzují i spotřebitelské recenze. Konkrétní hlučnost je 76 dB při odstřeďování a 51 dB při praní. Má menší objem bubnu prádla na praní 7 kg, čemuž odpovídá rovněž poměrově nižší kapacita prádla pro sušení, která je 4 kg. Pro malé koupelny a byty skvělé řešení.

V energetické náročnosti se řadí zhruba do průměru na trhu se třídou E/C. Sušička pracuje na moderním principu kondenzace, ovládání je poměrně jednoduché a doplňuje jej malý LED display. Výhodou je navíc doživotní záruka na na ÖKOInvertor motor.

Velmi potěší funkce parní pračka, kdy při využití páry pracuje hned několik programů. Těch nabízí model celkem deset, včetně rychlého, 60 ti minutového programu, na narovnání suchého nebo mokrého prádla, nebo speciální programy pro ruční praní a vlnu. Za jeden kompletní cyklus zařízení spotřebuje 2,66 kWh elektrické energie a 60 litrů vody. Nechybí funkce odloženého startu, nebo ochrana proti možnému vytopení.

Záruka na motor, nízká hlučnost, parní režim
Stupeň sušení lze nastavit pouze u bavlny

Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W

Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W recenze a test

Kombinovaná pračka se sušičkou Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W zaujme na první pohled svým dobrým poměrem cena výkon. Jedná se o úsporný model, který spadá do energetické třídy E/C. Jeho spotřeba vody je na jeden cyklus 60 litrů a spotřeba elektrické energie na 100 cyklů 266 kWh, se kterou se řadí mezi průměrně energeticky náročné pračky se sušičkou.

Má spíše menší maximální možnou kapacitu prádla pro praní a sušení, která je 7 kilogramů a 4 kg. Je vybavena systémem DualCare, který praní i sušení nastaví podle detekovaného typu tkaniny. Technologie SensiCare poté náplň bubnu zváží a podřídí tomu následný program. Poslední zajímavou technologií je SteamCare, která se o vaše prádlo perfektně postará za asistence páry.

Všechny tyto technologie a funkce se postarají o to, aby bylo vaše prádlo vždy perfektně vypráno, usušeno a hlavně, nezničeno. Maximální počet otáček je 1400 za minutu, příkon činí 2200 W a výborná je také nízká hlučnost, kterou pozitivně zmiňují i spotřebitelé, kteří si ji již pořídili. Při praní dosahuje hlučnosti 51 dB, při ždímání 76 dB a sušení 60 dB. Příjemná je také desetiletá rozšířená záruka na motor, funkce odloženého startu, displej, nebo dětská pojistka.

Dobrý poměr cena/výkon, desetiletá záruka na ÖKOInvertor motor, nízká hlučnost
Menší maximální kapacita prádla 7/4 kg

Haier HWD80-B14979-S

Haier HWD80-B14979-S recenze a test

Slim pračka se sušičkou Haier HWD80-B14979-S je skvělé řešení i do menších prostor díky své hloubce 46 cm. Takových praček 2v1 na trhu moc není a tento model se navíc může chlubit kvalitním zpracováním a škálou moderních technologií. Její maximální náplň je 8 kg prádla na praní a 5 kg prádla při sušení. Otáčky ždímání zůstávají na průměrných hodnotách, a to na 1400 ot/min.

Podle zkušeností uživatelů v recenzích je velmi stabilní (má přilnavé nožičky což ovšem trochu ztěžuje manipulaci s pračkou) a tichá bez vibrací. Nízkou hlučnost zde podporuje motor Direct Motion, který je konstruován bez řemene s přímým připojením k bubnu. Praktické je rovněž opláchnutí dveří po cyklu, takže se neusazuje špína na těsnění dveří, spolu s antibakteriální ochranou.

Funkce a technologie jsou opravdu zajímavé. Jde například o: buben s polštářky (prádlo se nezachytává a šetří tak látku), parní funkci I-Refresh (zjemnění se 4 možnostmi dle druhu tkanin), osvětlení bubnu, vážení prádla Auto Weight (digitální váha pračky před spuštěním programu zváží náplň a přizpůsobí spotřebu vody i délku cyklu). Kromě toho nabízí 14 programů, včetně odloženého startu.

Technologie, tichá bez vibrací, úzká pračka
Málo popsané programy, chybí trvalé osvětlení bubnu

AEG SensiDry L9WBC61B

AEG SensiDry L9WBC61B recenze a test

Mezi nejprodávanější modely praček se sušičkou se řadí AEG SensiDry L9WBC61B, která je unikátní díky tepelnému čerpadlu. Tato technologie podle výrobce snižuje spotřebu energie až o 40% (díky upraveným programům), což je minimálně odvážné prohlášení. Princip je takový, že tepelné čerpadlo kontroluje teploty, spolu s pohyby bubnu, a zajišťuje rovnoměrné praní a sušení. K úpravě programů navíc využívá znalosti tkanin.

Dalším specifikem, kterým vyniká, je nadstandardní objem pro praní a sušení, kdy pojme 10 kg respektive 6 kg. I přes velkou kapacitu umožňuje využití programu NonStop, který zvládne vyprat a vysušit menší objem prádla o hmotnosti 3 kg do 3 hodin. Disponuje rovněž parním programem, který slouží k osvěžení a odstranění pomačkání prádla. Celkově má tato kombinovaná pračka 15 programů, včetně již zmíněných.

Energetická třída C/C je při výše zmíněném prakticky samozřejmost. V našem srovnání má AEG SensiDry L9WBC61B nejnižší spotřebu energie, a to 252 kWh.

Tepelné čerpadlo a nízká spotřeba energie, kapacita praní a sušení
Mírně větší rozměry (hloubka 63 cm)

LG F2DV5S8S0

LG F2DV5S8S0 recenze a test

Pračka se sušičkou LG F2DV5S8S0 je velmi moderním zařízením, kloubí se v ní spousta současných inovací a nabízí velké množství programů. Svými energetickými třídami E/C se řadí k lepšímu průměru, její spotřeba elektřiny na 100 pracích a sušících cyklů je 326 kWh. Za jeden cyklus praní a sušení spotřebuje 80 litrů vody, což je vyšší množství a upozorňují na to v recenzích i spotřebitelé.

Objem bubnu patří mezi větší, zvládne vyprat 8,5 kilogramů prádla a usušit 5 kg. Jako výbornou lze však hodnotit její hlučnost 72 dB, díky které si vysloužila emisní třídu hluku A. Velmi praktická je její technologie AI DD, která na základě detekce hmotnosti a jemnosti látek sama nastaví nejvhodnější a nejšetrnější program.

Přítomna je také funkce páry, kterou výrobce pojmenoval LG Steam, a která zvládne zničit až 99% alergenů a prachových roztočů. Ze 14 programů zaujme rychlý program TurboWash, který zvládne vyprat za 59 minut. Díky přítomnosti technologie ThinQ je možné pračku ovládat z různých zařízení skrze Wi-Fi, samotná pračka se pak ovládá dotykovým LED displejem a otočným ovladačem

Pokročilá technologie AI DD, parní funkce LG Steam, technologií ThinQ lze ovládat na dálku
Vyšší spotřeba vody 80 l

Candy CSWS485TWMCE/1-S

Candy CSWS485TWMCE/1-S recenze a test

Cenově výhodná pračka se sušičkou Candy CSWS485TWMCE/1-S má překvapivě velice dobré energetické štítky, třída energetické účinnosti pro praní a sušení je D a pro prací cyklus dokonce nejlepší A. Velký vliv na takto účinné praní má technologie Mix Power System+, která smíchá vodu s pracím prostředkem a tento koncentrovaný roztok následně pod vysokým tlakem vstřikuje do bubnu pračky, kde proniká do hloubky tkanin.

Velikostí bubnu se řadí k lepšímu průměru, pro praní je stanovena hodnota 8 kg a pro sušení 5 kg. Průměrně je hodnocena hladina akustického hluku třídou C, která je 77 dB. Na 100 pracích a sušících cyklů pračka spotřebuje 266 kWh elektřiny, což patří ve srovnání k lepším hodnotám.

Celkově je k dispozici 16 programů, nechybí samozřejmě ECO program, nebo rychlé programy i s velmi krátkou dobou jen 14 minut. Pomocí technologie NFC lze do pračky nahrát také jiné programy, anebo stávající programy aktualizovat skrze chytrý telefon. Vybavena je senzory, parní funkcí i časovačem pro odložený start.

Velmi dobrý poměr cena/výkon, výborné energetické třídy, technologie Mix Power System+
Nic neshledáno

Nejprodávanější pračky se sušičkou

Nejprodávanější pračky se sušičkou na trhu jsou ty od značek: AEG, LG, Candy, Hoover, Haier. Nabízejí vyvážený poměr cena/výkon a širokou škálu klasických a úzkých slim praček se sušičkou. Oblíbené a kvalitní jsou také Bosch, Beko a Electrolux.

Jak vybrat pračku se sušičkou

Některé nejdůležitější parametry jsme zmínili již v úvodu, níže si je rozepíšeme a doplníme o další parametry, vlastnosti a funkce, které kombinované pračky se sušičkou v současné době nabízejí.

Energetická třída a spotřeba energie

Energetická třída se v novém štítkování dělí na energetickou třídu pro praní a sušení (vlevo na štítku) a pro praní (vpravo na štítku). Nově navíc přibyla třída odstřeďování a sušení, spolu s třídou hlučnosti, bližší informace v samostatných sekcích níže. Původně se vesměs všechny nabízené spotřebiče řadili do nejúspornější třídy A. Nyní jsou zhruba ve třídách C, D a E pro praní a sušení s tím, že lze do budoucna opět čekat růst směrem ke třídě A.

Na energetickém štítu, který je povinnou součástí všech prodávaných zařízení, najdete mimo další údaje spotřebu energie. Věnujte mu zajisté také pozornost, spotřeba se napříč modely může lišit, až o 1 kWh na cyklus což se v řádu let již viditelně projeví. Spotřeba energie na 100 cyklů a další srovnávací parametry vycházejí z průměrného zatížení a nejběžnějšího pracího/sušícího programu tak, aby byly co nejvíce objektivní.

Na štítku je spotřeba zvlášť pro praní a sušení, či pouze praní – stejně jako energetická třída. Štítek obsahuje spotřebu samotné pračky bez sušení, tato hodnota bývá totožná jako u samostatných praček a tedy pod 1 kWh – všímejte si rozdílu, sušení je až 4x energeticky více náročné než praní, na druhou stranu při praní se spotřebuje značné množství vody.

Účinnost odstřeďování a sušení

Další údaje, které odkrývají schopnosti daného zařízení. Na povinném štítku naleznete nově také účinnost odstřeďování a sušení, která má stupnici od A po G (od nejvyšší účinnosti po nejnižší). Hodnota pro ždímání a sušení bývá většinou uvedena v popisu produktu, případně přímo v dokumentaci. Vyplatí se před zakoupením kombinované pračky se sušičkou tuto účinnost ověřit a nekupovat nic méně než B.

Maximální náplň a rozměry

Jak již bylo několikrát napsáno, maximální náplň pro praní není stejná jako maximální náplň bubnu pro sušení. Sušit lze vždy jen zhruba 2/3 maximálního objemu pračky. Tuto skutečnost nepodceňujte, pokud nebudete prát a sušit pouze pro sebe a partnera, ale i pro děti nebo větší domácnost, vyplatí se pořídit ty nejobjemnější zařízení, která jsou k dispozici. Jedny z největších maximálních náplní pro praní a sušení se pohybují kolem 10 kg a 6 kg.

Rozměrově pračka se sušičkou nijak významně nepřevyšuje rozměry běžné pračky, lze tedy vybrat modely o hloubce menší než 60 cm, které hravě dostanete většinou běžných dveřních zárubní tak modely širší. Máte-li vybranou pračku se sušičkou na rozměrových hranicích prostoru, kudy potřebujete spotřebič dostat, ověřte si osobně, jestli ze zařízení zásadně nevyčnívá například nějaký ovládací prvek či další části – typicky odpad nebo velký ovládací knoflík. Předejde tak možnému nemilému překvapení.

Provedení sušičky

O tom, jaká provedení sušiček jsou k dispozici, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, píšeme v  nákupním rádci, který se věnuje samotným sušičkám. Pro nás zde bude stačit zmínit, že je nejvhodnější koupit takové pračky se sušičkou, kde je zabudovaná kondenzační sušička s tepelným čerpadlem. Je to nejpokrokovější a nejčastěji používaná technologie, která je šetrná k oblečení a také velice úsporná, oproti jiným provedením.

Hlučnost a spotřeba vody

Pořizujete-li si pračku se sušičkou do bytu, pro který je toto kombinované zařízení jako stvořené, zajímat byste se měli o parametry hlučnosti. Nechcete jistě zbytečně obtěžovat vás i sousedy zbytečně hlučnými zařízeními, když existují i tišší provedení.

Na samotném energetickém štítu je povinnost uvádět hlučnost odstřeďování, ne praní nebo sušení. Navíc je vyznačena také třída hlučnosti, a to při ECO programu. Stojí za to si porovnat modely, nad kterými uvažujete, a zohlednit hlučnost ve finálním výběru. Tento důležitý parametr u vybraných sušiček můžete včetně dalších přehledně vidět v tabulce výše.

Váženou spotřebu vody na prací a sušící cyklus rovněž najdete na štítku uvedenou, spolu s délkou cyklu praní / praní a sušení.

Množstevní automatika – chytré senzory

Skrytí pomocníci, kteří dělají důležitou práci, která šetří vaše prádlo, snižuje opotřebení zařízení a v neposlední řadě snižuje náklady na provoz a dobu procesu. Pod pojmem množstevní automatika se skrývá sada snímačů a senzorů, které během praní a sušení regulují proces programu podle množství prádla, vlhkosti či teploty uvnitř bubnu. Výrobci nazývají tuto funkci svými speciálními názvy jako například 6. smysl, Fuzzy logic, nebo Easy logic. Ve výsledku všechny tyto funkce dělají totéž jen s různou kvalitou, vztahující se ke konkrétnímu modelu.

Programy a ovládání

Obecně bývá v kombinované pračce se sušičkou méně programů pro praní či sušení, než je tomu u oddělených zařízení. Nicméně bohatě si s nimi vystačíte a možná to pro vás bude i přehlednější. Základ tvoří vždy předvolené standardní programy pro nejběžnější typy textilií. Různé modely dále nabízejí zrychlené programy pro menší objem prádla, speciální programy pro odstranění vláken a žmolků, či různé stupně sušení od šetrného, po intenzivní.

U většiny moderních praček se sušičkou najdete displej, který může být velký dotykový, nebo jen doplňující jinak klasické tlačítkové ovládání. Stále právem oblíbený je také otočný volič programů, který na některých modelech stále je a je to ten nejrychlejší a nepřehlednější způsob nastavení požadovaného programu.

Aquastop

Téměř nutná funkce u všech moderních praček. Jak anglický název napovídá, aquastop vás uchrání před vytopením bytu a sousedů. Jelikož pračka je spotřebič stále napojený na vodu, je zde riziko v případě poruchy pračky, nebo přívodní hadice, nekontrolovaného vylití vody. Aquastop v těchto případech zasáhne, jakmile pomocí různých čidel zaznamená únik vody. Přívod uzavře a přebytečnou vodu z nádrže odčerpá pryč do odpadu. Důležité při předcházení „katastrofy“ je také nemít zpuchřelou starou přívodní hadici vody – věřte, že se vám investice do nové více než vyplatí.

4.3/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.