Zahrada,

Postřikovače: aku, motorové, ruční | Recenze, test

Zahradní postřikovač slouží k aplikaci různých ochranných postřiků proti škůdcům, chorobám, plevelu, hnojiva, ale i účinnému zavlažování půdy nebo orosení a přihnojování pokojových rostlin. Oproti běžné konvi je postřikovač efektivnější v tom směru, že nanesený roztok ulpí na povrchu a může začít účinkovat. Zalitím z konve nejen, že roztok steče, ale navíc poškodí okolní vegetaci. Také dávkování je přesnější a rovnoměrnější.

Většina postřikovačů je tlakových využívající pístové čerpadlo, zbytek pak využívá čerpadlo membránové, které je charakteristické možností práce s nečistotami v roztoku. Z hlediska pohodnu rozlišujeme ruční, akumulátorový a motorový postřikovač, přičemž poslední dva jmenované mají obvykle vyšší objem nádoby nad 10 litrů, delší dostřik a jsou přirozeně vhodné na velké zahrady, sady nebo vinice. Díky ramenním popruhům jsou zádové postřikovače také snadno přenositelné.

Zohlednit byste měli nejen typ pohonu a čerpadla, tlak a délku dostřiku, objem nádoby, ale i specifické vlastnosti. Například zda má plynulou regulaci tlaku a postřiku, množství a typ trysek nebo další příslušenství. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší postřikovače a jejich recenze.

Nejlepší postřikovače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších postřikovačů z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelTyp postřikovačeObjemTlak 
Hecht 408 recenze a testHecht 408Ruční8 l3 bar
SOLO 433 recenze a testSOLO 433Motorový20 l30 bar
GardeTech 11816L recenze a testGardeTech 11816LAkumulátorový16 l2-4 bar
VETRO-PLUS HAPPY GREEN recenze a testVETRO-PLUS HAPPY GREENRuční2 l2,5 bar
Gardena 0822-20 recenze a testGardena 0822-20Ruční5 l3 bar
Solo 402 recenze a testSolo 402Ruční2 l2,5 bar
HECHT 459 recenze a testHECHT 459Motorový14 l-
Proteco 10.80-PT-12 recenze a testProteco 10.80-PT-12Ruční12 l2,5 bar
GardeTech 11812 recenze a testGardeTech 11812Motorový12 l-
HECHT 416 ACCU recenze a testHECHT 416 ACCUAkumulátorový15 l2,75 bar

Porovnání parametrů

 Hecht 408SOLO 433GardeTech 11816LVETRO-PLUS HAPPY GREENGardena 0822-20Solo 402HECHT 459Proteco 10.80-PT-12GardeTech 11812HECHT 416 ACCU
ČerpadloPístovéPístovéPístovéPístovéPístovéPístovéMembránovéPístovéPístovéPístové
Hmotnost1,4 kg8,3 kg5,4 kg0,365 kg1,568 kg0,46 kg10,5 kg3 kg12 kg4,4 kg
Regulace tlakuNeAnoNeNeNeNeAnoNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 postřikovačů

Hecht 408

Hecht 408 recenze a test

Ruční postřikovač Hecht 408 je konstruován jako mechanická pístová varianta, kdy je k tvorbě tlaku potřeba ruční síly. Maximální tlak, který může být vytvořen, má hodnotu 3 bary. Celkový objem nádoby pro tekutinu má hodnotu 8 litrů. Tekutina vychází ven tryskou, která disonuje možností nastavení konkrétního rozstřiku.

Tryska disponuje i praktickým prvkem v podobě pojistky spouště, což eliminuje náhodné spuštění. Maximální teplota kapaliny, která může být požitá, je 40 stupňů Celsia. U teplejší hrozí poškození plastové nádoby.

Celková hmotnost je jenom 1,4 kilogramů, což usnadní i celkovou manipulaci. Díky konstrukci je zajištěno i snadné použití při jakékoliv práci na zahradě, a to díky popruhu na rameno. Přímo v nádobě je navíc možné míchat různé směsi a samotná nádoba je průhledná.

Cena/výkon, průhledná nádoba, nastavení rozstřikovače
Úzká páska na rameno

SOLO 433

SOLO 433 recenze a test

Motorový postřikovač SOLO 433 zaujme svou jednoduchou obsluhou, díky které se tlak vytvoří s využitím motorového pohonu. Velkým plusem je snadná regulace tlaku. Ten nejnižší může mít hodnotu 1 bar a nejvyšší vytvořený tlak může být až 30 barů. To umožní postřik i na skutečně velké vzdálenosti.

Tento model využívá kvalitního dvojitého pístového čerpadla a kvalitní motor. Zaujme také celkový objem nádoby, který je 20 litrů. Díky umístění na záda, kde dokonale sedí není problém s přenášením, ani když je nádoba kompletně plná.

Celková hmotnost nenaplněného postřikovače je 8,3 kilogramů. Součástí konstrukce je i trubka postřiku. Její délka je 60 centimetrů. Je vyrobena stejně jako jednotlivé části trysek z ušlechtilé oceli. Vysokotlaká hadice, kterou lze pořídit jako příslušenství, zaujme délkou, která je celkem 10 metrů.

Regulace tlaku, příslušenství, benzínový typ
Vyšší váha a cena

GardeTech 11816L

GardeTech 11816L recenze a test

Zádový akumulátorový postřikovač GardeTech 11816L umožní jak klasické postřikování, tak práškování. Jeho konstrukce umožní pohodlné nošení na zádech. Objem nádoby na tekutinu je dostatečný, jelikož její celková kapacita má hodnotu 16 litrů. Díky tomu je toto řešení vhodné i na větší zahrady nejenom u rodinného domu.

Díky akumulátoru je napájení velmi jednoduché. Tlak, který je možné vytvořit, je regulovatelný v rozmezí od 0,2 až po hodnotu 0,4 MPa, tedy mezi 2 až 4 bary. Na jedno nabití je možné počítat s výdrží baterií v rozmezí od 3 až po dobu 4 hodin, v závislosti na používání.

Celková váha daného řešení má hodnotu 5,4 kilogramů. Nijak špatné nejsou celkové rozměry, které činí 40,5 x 21 x 47,5 cm. Součástí balení je také praktický filtr, stejně jako nechybí ani náhradní díly samotného postřikovače.

Cena/kvalita, pracovní tlak, kapacita baterie
Horší návod a materiál trysek

VETRO-PLUS HAPPY GREEN

VETRO-PLUS HAPPY GREEN recenze a test

Tlakový postřikovač VETRO-PLUS HAPPY GREEN je jednoduchý ruční model, který zaujme kompaktními rozměry, stejně jako svou nízkou hmotností okolo 400 gramů. Model zaujme i kombinací bílé a dále zelené barvy. Určený je spíše pro menší zahrady na postřiky keřů, zahradních rostlin, ale například také trávníků.

Objem nádoby na tekutinu má hodnotu rovné 2 litry. Maximální tlak, který je možné pumpováním vytvořit, činí 2,5 bar. Rozprašovač je vyrobený z plastů, a to konkrétně z materiálů s označením PP a dále z materiálu, který nese označení PE.

Výška má hodnotu 33 centimetrů a celková šíře je stejně jako hloubka o hodnotě 13 centimetrů. Díky tomu ho lze i snadno uložit a nezabírá nijak mnoho místa. Určený je spíše pro nárazové použití, rosení a podobné aktivity na menších zahradách nebo v interiérech.

Skladný, nízká cena, jednoduché použití
Horší kužel rozstřiku

Gardena 0822-20

Gardena 0822-20 recenze a test

Zahradní postřikovač na stromy Gardena 0822-20 využívá nádobu, která má objem 5 litrů. Tlak je vytvářený ručně a jeho maximální hodnota může být až 3 bary. Nechybí praktický bezpečnostní ventil, který dokáže tlak automaticky regulovat a v případě přesažení dané hodnoty ho dokáže snadno snížit.

Má ergonomickou rukojeť ve tvaru písmene D, díky čemuž se s ním snadno pracuje, stejně jako se dobře přenáší. Jeho postřiková tyč má šikmý výstup, díky čemuž lze postřikovat i hůře přístupná místa, stejně jako spodní strany rostlin.

Dlouhá hadice zajistí dobrý dosah jak při umístění na rameni, tak na zemi nebo ve vozíku. Její délka je 1,75 metrů. Ukazatel hladiny zase rychle pomůže zjistit její aktuální množství. Prázdný má daný postřikovač váhu pouze 1,6 kilogramů, díky čemuž se může pyšnit jednoduchou manipulací.

Šikmý výstup postřiku, tlakový ventil na odpuštění vzduchu, ergonomická rukojeť
Hůře viditelná výška náplně

Solo 402

Solo 402 recenze a test

Ruční tlakový postřikovač Solo 402 je menším modelem spíše na menší zahrady, nebo na rostliny pěstované v domácnosti. Odpovídá tomu také jeho objem, který má hodnotu 2 litry. Díky robustnímu čerpadlu stačí jenom několik pohybů a rázem je vytvořený potřebný tlak. Ten maximální může mít hodnotu 2,5 barů.

Tryska postřikovače je nastavitelná, díky čemuž může snadno dosáhnout i na hůře přístupná místa, jako jsou spodní listy rostlin. Nastavit je možné i intenzitu proudu tekutiny, od přímého paprsku, až po vytváření jenom jemné a jednoduché mlhoviny pro rosení.

Plusem je také malá hmotnost o hodnotě 0,46 kilogramů nebo ochranný zvon na trysce. K tomuto řešení existuje i příslušenství v podobě teleskopické trubky o délce až 58 centimetrů. Díky kompaktním rozměrům se snadno používá, stejně jako lze postřikovač i bez problémů kamkoliv uložit.

Teleskopická trubka, nastavitelná tryska, kvalitní čerpadlo
Vyšší cena, plastová hřídel pumpy

HECHT 459

HECHT 459 recenze a test

Zádový postřikovač HECHT 459 využívá kvalitní 2 taktní motor, díky kterému je možné vytvořit potřebný pracovní tlak. Výkon použitého motoru je 2,65 kW. Měl by být schopen dosáhnout tlaku s dostřikem až na vzdálenost 16 metrů, byť se nám to zdá poněkud nadnesené. Motor je klasický spalovací, který využívá jako palivo standardní benzín.

Objem nádrže na vodu a jinou tekutinu je dobrých 14 litrů. Díky umístění na záda se s postřikovačem dobře pracuje, a to i když má hmotnost, která má hodnotu 10,5 kilogramu. Díky tlakovému čerpadlu je možné využívat zvýšení tlaku.

Kromě klasického použití je možné díky příslušenství rozšířit funkce na aplikaci granulí, stejně jako na využití jako výkonný fukar. Díky membránovému čerpadlu je zajištěna spolehlivost a také dobrá funkčnost u kapalin s nečistotami.

Výkonný motor, další možnosti využití, cena/výkon
Uchycování rozstřikovacích mřížek

Proteco 10.80-PT-12

Proteco 10.80-PT-12 recenze a test

Tlakový postřikovač Proteco 10.80-PT-12 je vyrobený z kvalitního ABS plastu a jedná se o model, který je určený na záda, což výrazně zjednodušuje i samotné použití. Zaujme velikost nádoby a tím i délka práce a rozsah postřiku. Využívat lze až 12 litrů tekutiny.

Plnicí nádoba obsahuje kvalitní filtr, který eliminuje to, aby se do nádrže dostaly jakékoliv nečistoty. Díky prodlužovací tyči je možné realizovat postřik i na vzdálenějších místech. To zajistí i možnost vytvoření dostatečně velkého tlaku, který prodlužuje dosah.

Kromě kuželového nástavce je možné využití i nástavce plochého, pro umožní postřiku různých rostlin. Tlak je vytvářen velmi jednoduše několika pohyby. Díky plochému popruhu přes rameno se snadno nosí a přenáší po zahradě. Délka postřikovací tyče od upínacího závitu po konec trysky je 70 cm.

Cena/kvalita, snadné nošení, změna nástavce
Příslušenství je třeba dokoupit

GardeTech 11812

GardeTech 11812 recenze a test

Zahradní postřikovač GardeTech 11812 je modelem motorovým. Právě výkonný motor se stará o vytváření potřebného tlaku, bez nutnosti použití lidské síly. Zaujmou 2 možnosti použití. První je klasika v podobě postřikování. Druhou možností je využití na takzvané práškování. Použitý motor je kvalitní 2 taktní spalující benzín.

Provedení je určení k pohodlnému nošení na zádech. Celková váha daného modelu je 12 kilogramů čímž se řadí k nejtěžším v kategorii. Učený je i na větší zahrady a do plastové nádrže se vejde 12 litrů tekutiny. Poněkud nešťastná je nutnost jeho složení z ne zrovna kvalitního návodu.

Díky dostatečnému tlaku je možné mluvit i o velkém dosahu, který činí zhruba 7 metrů. Motor zaujme svými otáčkami, které mají hodnotu 7 500 otáček za minutu. Rozměry tohoto postřikovače jsou 490 x 390 x 705 milimetrů.

2 taktní motor, dobrý dosah, cenově dostupný
Váha 12 kg, nutnost složení

HECHT 416 ACCU

HECHT 416 ACCU recenze a test

Zádový postřikovač HECHT 416 ACCU je modelem akumulátorovým, díky čemuž je možné vytvářet tlak bez nutnosti ruční síly. O to se postará pístové čerpadlo poháněné baterií. Použitý akumulátor nabídne 12 V a kapacitu 7 000 mAh, což výrazně zvyšuje dobu, po kterou lze s postřikovačem pracovat.

Kladem je také celkově příznivá hmotnost, která je 4,4 kilogramů. Co na tomto modelu rozhodně také zaujme, to je objem nádoby na tekutinu. Ta činí 15 litrů. Hodí se tak i pro práci na větších zahradních plochách. Praktické je také to, že jakmile přestanete stříkat, čerpadlo samo vypne (obsahuje tlakový senzor).

Na jedno nabití dokáže postřikovač pracovat až po dobu okolo 4 hodin. Součástí příslušenství je postole s dosahem 1,5 metrů, stejně jako klasická hadice a tryska, která má dosah 50 centimetrů. Maximální vytvořený tlak je 2,75 barů.

Akumulátor i nabíječka v balení, stříkací pistole, tlakový senzor
Nižší hodnota tlaku (podle ohlasů je ale dostačující)

Jak vybrat postřikovač

Postřikovač na stromy a rostliny ocení každý zahrádkář a pěstitel. Základem je výběr správné konstrukce a provedení, a to hlavně s ohledem na to, kde bude používán. Ty nejmenší ruční jsou určené spíše na malé plochy, do skleníků, ale i interiérů. Z nich následně vycházejí zahradní postřikovače, které mohou být jak manuální, tak benzínové či elektrické. Na největší plochy se využívá zádový postřikovač s velkým objemem nádoby a dále také snadným přenášením.

Ruční, motorový nebo aku?

Klasikou je ruční postřikovač a rozprašovač, kdy je tlak vytvářený pomocí pumpování. Menší varianty se nejčastěji využívají na pravidelné rosení a aplikaci hnojiva na listy, středně velké pak na zahradě či ve skleníku.

Motorový postřikovač využívá spalovacího motoru, který se stará o vytváření potřebného tlaku bez nutnosti lidské síly. Výhodou je dlouhodobé využití, kdy stačí pouze dolévat benzín. Nevýhodou může být vyšší hlučnost. Jsou obvykle nejobjemnější a používané na rozsáhlých zahradách, ve vinicích a sadech. Stejně jako aku varianta je těžší než manuální verze a je vybaven buď popruhy k umístění na záda nebo přenosným vozíkem.

Třetí možností je akumulátorový postřikovač, který využívá elektrické energie. Jeho výhodou je tichý provoz v podstatě kdekoliv. Nevýhodou je to, že když dojde energie, což bývá v řádech hodin, je nutné akumulátor déle nabíjet. Proto se hodí spíše na střední zahrady a domácí použití, kde je několik hodin provozu zcela dostačující hodnotou.

Objem nádoby

Objem nádoby postřikovače se pohybuje mezi 1,5 a 30 litry. Ta koresponduje hlavně s provedením a možnostmi použití. Ruční postřikovače a rozprašovače mají objem nádoby kolem 2 litrů. Pokud jde o modely větší, ale stále ruční, dá se počítat s objemem v rozmezí 5 – 10 litrů, podle celkové konstrukce. Motorové a akumulátorové potom nabídnou objemy, které mohou být až okolo 15-30 litrů, což zajistí pohodlný chemický postřik i na velkých zahradních plochách. Obecně se doporučuje nad 100 m2 vybírat nádoby s objemem 8 litrů a více.

Čerpadlo a tlak

Typ čerpadla je buď pístový nebo membránový. Princip pístu využívají tlakové postřikovače, kterých je většina. Membránové čerpadlo je vhodné na hustší kapaliny, špatně rozpustné látky a vodu s nečistotami (například mimo vodovodní síť). Tím, že prochází membránou nehrozí poškození nečistotami jako u pístového typu.

Tlak souvisí s dosahem samotného postřiku. Dostačující hodnotou je tlak 3 barů. Jsou i takové, které nabídnou tlak řádově vyšší, typicky motorové. U některých postřikovačů je k dispozici také možnost regulace tlaku. Díky tomu je možné nastavit v jaké vzdálenosti budou rostliny postřikovány.

Tryska

Kromě příslušenství v podobě teleskopické tyče a rozprašovacího kuželu je vhodné zaměřit se i na výběr správné trysky. Vířivá tryska vytvářející jemnou mlhu je vhodná na aplikaci insekticidů a fungicidů, tedy proti hmyzu a chorobám. Nárazová tryska se uplatní při aplikaci herbicidů a kapalných hnojiv. Nejuniverzálnější je pak štěrbinová tryska s úhlem rozptylu mezi 65 a 120 stupni.

Hmotnost

Malé ruční mohou mít hmotnost o hodnotě kolem 300 gramů. Samozřejmě v nenaplněném stavu. Jsou ale i takové modely, kde je váha 1 – 3 kilogramy. U benzínových a elektrických je však váha i kolem 10 kg, nebo více. Zde už jde o varianty, které je možné přenášet na zádech, nebo na vozíku.

4.6/5 - (42 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.