Zahrada,

Postřikovače: aku, motorové, ruční | Recenze, test

Zahradní postřikovač slouží k aplikaci různých ochranných postřiků proti škůdcům, chorobám, plevelu, hnojiva, ale i účinnému zavlažování půdy nebo orosení a přihnojování pokojových rostlin. Oproti běžné konvi je postřikovač efektivnější v tom směru, že nanesený roztok ulpí na povrchu a může začít účinkovat. Zalitím z konve nejen, že roztok steče, ale navíc poškodí okolní vegetaci. Také dávkování je přesnější a rovnoměrnější.

Většina postřikovačů je tlakových využívající pístové čerpadlo, zbytek pak využívá čerpadlo membránové, které je charakteristické možností práce s nečistotami v roztoku. Z hlediska pohodnu rozlišujeme ruční, akumulátorový a motorový postřikovač, přičemž poslední dva jmenované mají obvykle vyšší objem nádoby nad 10 litrů, delší dostřik a jsou přirozeně vhodné na velké zahrady, sady nebo vinice. Díky ramenním popruhům jsou zádové postřikovače také snadno přenositelné.

Zohlednit byste měli nejen typ pohonu a čerpadla, tlak a délku dostřiku, objem nádoby, ale i specifické vlastnosti. Například zda má plynulou regulaci tlaku a postřiku, množství a typ trysek nebo další příslušenství. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší postřikovače a jejich recenze.

Nejlepší postřikovače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších postřikovačů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hecht 408Solo 402Proteco 10.80-PT-12Makita DUS054ZRiwall PRO RAS 1220 SETGardena EasyPump 11136-20HECHT 416 ACCUHECHT 459Stihl SR 430Riwall PRO RPSD 52
ČerpadloPístovéPístovéPístovéMembránovéPístové-PístovéMembránové--
Hmotnost1,4 kg0,46 kg3 kg3 kg3,4 kg2,41 kg4,4 kg10,5 kg12,2 kg11,4 kg
Regulace tlakuNeNeNeAnoAnoAnoNeAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 postřikovačů

Hecht 408

Hecht 408 recenze a test

Ruční postřikovač Hecht 408 je konstruován jako mechanická pístová varianta, kdy je k tvorbě tlaku potřeba ruční síly. Maximální tlak, který může být vytvořen, má hodnotu 3 bary. Celkový objem nádoby pro tekutinu má hodnotu 8 litrů. Tekutina vychází ven tryskou, která disonuje možností nastavení konkrétního rozstřiku.

Tryska disponuje i praktickým prvkem v podobě pojistky spouště, což eliminuje náhodné spuštění. Maximální teplota kapaliny, která může být požitá, je 40 stupňů Celsia. U teplejší hrozí poškození plastové nádoby.

Celková hmotnost je jenom 1,4 kilogramů, což usnadní i celkovou manipulaci. Díky konstrukci je zajištěno i snadné použití při jakékoliv práci na zahradě, a to díky popruhu na rameno. Přímo v nádobě je navíc možné míchat různé směsi a samotná nádoba je průhledná.

Cena/výkon, průhledná nádoba, nastavení rozstřikovače
Úzká páska na rameno

Solo 402

Solo 402 recenze a test

Ruční tlakový postřikovač Solo 402 je menším modelem spíše na menší zahrady, nebo na rostliny pěstované v domácnosti. Odpovídá tomu také jeho objem, který má hodnotu 2 litry. Díky robustnímu čerpadlu stačí jenom několik pohybů a rázem je vytvořený potřebný tlak. Ten maximální může mít hodnotu 2,5 barů.

Tryska postřikovače je nastavitelná, díky čemuž může snadno dosáhnout i na hůře přístupná místa, jako jsou spodní listy rostlin. Nastavit je možné i intenzitu proudu tekutiny, od přímého paprsku, až po vytváření jenom jemné a jednoduché mlhoviny pro rosení.

Plusem je také malá hmotnost o hodnotě 0,46 kilogramů nebo ochranný zvon na trysce. K tomuto řešení existuje i příslušenství v podobě teleskopické trubky o délce až 58 centimetrů. Díky kompaktním rozměrům se snadno používá, stejně jako lze postřikovač i bez problémů kamkoliv uložit.

Teleskopická trubka, nastavitelná tryska, kvalitní čerpadlo
Vyšší cena, plastová hřídel pumpy

Proteco 10.80-PT-12

Proteco 10.80-PT-12 recenze a test

Tlakový postřikovač Proteco 10.80-PT-12 je vyrobený z kvalitního ABS plastu a jedná se o model, který je určený na záda, což výrazně zjednodušuje i samotné použití. Zaujme velikost nádoby a tím i délka práce a rozsah postřiku. Využívat lze až 12 litrů tekutiny.

Plnicí nádoba obsahuje kvalitní filtr, který eliminuje to, aby se do nádrže dostaly jakékoliv nečistoty. Díky prodlužovací tyči je možné realizovat postřik i na vzdálenějších místech. To zajistí i možnost vytvoření dostatečně velkého tlaku, který prodlužuje dosah.

Kromě kuželového nástavce je možné využití i nástavce plochého, pro umožní postřiku různých rostlin. Tlak je vytvářen velmi jednoduše několika pohyby. Díky plochému popruhu přes rameno se snadno nosí a přenáší po zahradě. Délka postřikovací tyče od upínacího závitu po konec trysky je 70 cm.

Cena/kvalita, snadné nošení, změna nástavce
Příslušenství je třeba dokoupit

Makita DUS054Z

Makita DUS054Z recenze a test

Aku postřikovač Makita DUS054Z má velmi kompaktní rozměry a tedy i nízkou hmotnost, sám výrobce uvádí hodnotu pouze 3 kilogramy a to včetně baterie. Pracuje s výkonnými akumulátory o napětí 18 V, bohužel však v základním balení akumulátor ani nabíječka není. Je ideální pro ty, kteří již akumulátor Makita mají z jiného zařízení, jinak je potřeba baterii i nabíječku dokoupit.

S 3 Ah baterií dokáže pracovat velmi dloubou dobu až 240 minut, za kterou dokáže aplikovat 140 litrů chemie nebo jiného přípravku. Vzhledem ke kompaktním rozměrům nepřekvapí menší objem nádoby na postřik 5 l, přičemž průtok vody je při maximálním tlaku 3 bary 0,91 litrů. V praxi pak jedna nádoba vydrží na přibližně 5 minut postřikování.

Na zahradě, nebo v sadu je postřikovač velmi ekologický, díky akumulátorům neprodukuje žádné emise a je velmi tichý. Speciální dvojitou tryskou je možné regulovat proud vody, je odolný proti prachu i vodě a umožňuje přepnutí na stálý chod, což při delší práci jen oceníte.

Kompaktní rozměry a kvalitní zpracování, možnost stálého chodu, regulace proudu vody
Dodáván bez aku a nabíječky

Riwall PRO RAS 1220 SET

Riwall PRO RAS 1220 SET recenze a test

Zádový akumulátorový postřikovač Riwall PRO RAS 1220 SET má skvělý poměr cena/výkon. Velkou výhodou je dodání postřikovače včetně nabíjecího akumulátoru a nabíječky, nic dalšího se k provozu již nemusí dokupovat. Potěší také svým velkým výkonem – napětí baterie je 20 V a jako motor je použitý uhlíkový PowerBrush.

Na zařízení je možné nastavit dva výkonnostní stupně tlaku, menších 3,1 baru a větších 4,8 barů. Udávaný dosah postřiku 7,62 metrů hodnotí uživatelé dle svých zkušeností jako dosažitelný a je to obzvláště v této cenové kategorii velmi dobrá hodnota. Průtok kapaliny tryskou je 1,2 litru za minutu a plná nádoba na postřik pojme 12 litrů.

Součástí balení je také velmi bohaté příslušenství, ve kterém nechybí nic důležitého. Použít pak můžete jednu z několika trysek, teleskopickou tyč a oceníte také příjemně měkčené popruhy na nošení. Velice přijatelná je také hmotnost samotného postřikovače, která je jen 3,4 kg. Pakliže již vlastníte akumulátor tohoto výrobce z řady 20 V, lze ji použít i zde.

Elektrický postřikovač na baterii, výborný poměr cena/výkon, akumulátor i nabíječka součástí
Nic zásadního

Gardena EasyPump 11136-20

Gardena EasyPump 11136-20 recenze a test

Aku postřikovač na zahradu Gardena EasyPump 11136-20 je velmi kompaktní akumulátorový postřikovač, který je ideální pro ošetření menších ploch, například zahrádek nebo zahrad u rodinných domů. Pohání jej výkonný Li-Ion akumulátor s napětím 4,2 V, který je integrovaný a má kapacitu 2 Ah. Na plné nabití dokáže fungovat 120 minut, za kterých lze spotřebovat až 25 litrů roztoku.

Je ideální pro péči o rostliny, ale také jako postřikovač na plevel. Jaký roztok si připravíte je zcela na vás, výrobce vám však domácí přípravu usnadňuje nylonovým filtrem pro přípravu a vhodnými recepty. Praktický je rovněž dodatečný otvor 3v1, kterým lze snadno plnit, vyprazdňovat a měřit stav kapaliny v nádrži bez nutnosti odšroubování hlavní části postřikovače.

Má blokovací funkci pro nepřetržitý provoz, pojistný ventil, teleskopickou rozprašovací tyč nebo indikátor hladiny. Dodáván je s ohebnou tryskou a ramenním popruhem pro pohodlné přenášení. Objem nádoby na postřik je 5 litrů a pracovat může s roztoky do teploty 40 °C. V recenzích si spotřebitelé chválí jeho velmi snadnou obsluhu a také dobrou kvalitu zpracování.

Snadná obsluha a dobrá kvalita, nízká hmotnost, dodatečný otvor 3v1
Menší výkon

HECHT 416 ACCU

HECHT 416 ACCU recenze a test

Zádový postřikovač HECHT 416 ACCU je modelem akumulátorovým, díky čemuž je možné vytvářet tlak bez nutnosti ruční síly. O to se postará pístové čerpadlo poháněné baterií. Použitý akumulátor nabídne 12 V a kapacitu 7 000 mAh, což výrazně zvyšuje dobu, po kterou lze s postřikovačem pracovat.

Kladem je také celkově příznivá hmotnost, která je 4,4 kilogramů. Co na tomto modelu rozhodně také zaujme, to je objem nádoby na tekutinu. Ta činí 15 litrů. Hodí se tak i pro práci na větších zahradních plochách. Praktické je také to, že jakmile přestanete stříkat, čerpadlo samo vypne (obsahuje tlakový senzor).

Na jedno nabití dokáže postřikovač pracovat až po dobu okolo 4 hodin. Součástí příslušenství je postole s dosahem 1,5 metrů, stejně jako klasická hadice a tryska, která má dosah 50 centimetrů. Maximální vytvořený tlak je 2,75 barů.

Akumulátor i nabíječka v balení, stříkací pistole, tlakový senzor
Nižší hodnota tlaku (podle ohlasů je ale dostačující)

HECHT 459

HECHT 459 recenze a test

Zádový postřikovač HECHT 459 využívá kvalitní 2 taktní motor, díky kterému je možné vytvořit potřebný pracovní tlak. Výkon použitého motoru je 2,65 kW. Měl by být schopen dosáhnout tlaku s dostřikem až na vzdálenost 16 metrů, byť se nám to zdá poněkud nadnesené. Motor je klasický spalovací, který využívá jako palivo standardní benzín.

Objem nádrže na vodu a jinou tekutinu je dobrých 14 litrů. Díky umístění na záda se s postřikovačem dobře pracuje, a to i když má hmotnost, která má hodnotu 10,5 kilogramu. Díky tlakovému čerpadlu je možné využívat zvýšení tlaku.

Kromě klasického použití je možné díky příslušenství rozšířit funkce na aplikaci granulí, stejně jako na využití jako výkonný fukar. Díky membránovému čerpadlu je zajištěna spolehlivost a také dobrá funkčnost u kapalin s nečistotami.

Výkonný motor, další možnosti využití, cena/výkon
Uchycování rozstřikovacích mřížek

Stihl SR 430

Stihl SR 430 recenze a test

Benzínový postřikovač Stihl SR 430 hodnotí uživatelé v recenzích jako jeden z nejlepších motorových postřikovačů na trhu. Vyzdvihují zejména jeho kvalitu, výkon i ergonomické zpracování s dobře umístěnými ovládacími prvky. Výkon motoru je 2,9 kW, zdvihový objem 63,3 cm3, a to při stále rozumné hmotnosti 12,2 kg.

Výborné jsou hodnoty jeho dosahu – ve vertikálním směru má dosah 13 metrů a v horizontálním 14,5 metrů, je proto ideální jako zahradní postřikovač na stromy nebo pro obhospodařování velkých sadů či menších polí. Tomuto také odpovídá objemný zásobník na kapaliny, který má objem 14 litrů.

Výrobce na zařízení poskytuje prodlouženou záruku 36 měsíců a ve zkušenostech zaznívá, že s postřikovačem nejsou problémy ani po mnohem delší době, kdy je v provozu. Zaujme dále antivibračním systémem, snadným startováním ElastoStart, závěsným systémem či speciální mřížkou, jejíchž výměnou lze snadno měnit tvar a směr výstupu aplikované kapaliny.

Velmi vysoký výkon, velký objem nádrže, pokročilé funkce pro komfortnější zacházení
Přiměřeně vyšší pořizovací cena

Riwall PRO RPSD 52

Riwall PRO RPSD 52 recenze a test

Motorový postřikovač Riwall PRO RPSD 52 má zajímavý poměr cena/výkon a je vhodný pro méně náročné spotřebitele, kteří potřebují benzínový postřikovač s dobrým výkonem a neomezeným akčním rádiusem. Ideální je pro rozstřikování hnojiv, prášku ale i granulí a jeho působnost je nejčastěji v zahradách, sadech, parcích nebo i v lese.

Dvoutaktní motor má lehce menší výkon a objem než konkurenční modely, což však dotahuje i poloviční pořizovací cenou. Používá se jako zádový postřikovač, kdy ovládání i směr aplikace se provádí jednou rukou. Jeho dosah je velmi dobrých 12 metrů a potěší i objemný zásobník s objemem 14 litrů.

Popruhy jsou nadstandardně komfortní a zádová výstelka je měkčená, což je příjemné při déle trvajících pracích. Potěší také svou nižší hmotností 12 kg nebo antistatickým systémem, který zabraňuje jiskření, a tedy možnosti vznícení. Množství aplikovaného postřiku se dá snadno nastavovat a to ve 4 polohách.

Rosič s možností přestavby na foukač, antistatický systém, nízká pořizovací cena
Nic zásadního

Jak vybrat postřikovač

Postřikovač na stromy a rostliny ocení každý zahrádkář a pěstitel. Základem je výběr správné konstrukce a provedení, a to hlavně s ohledem na to, kde bude používán. Ty nejmenší ruční jsou určené spíše na malé plochy, do skleníků, ale i interiérů. Z nich následně vycházejí zahradní postřikovače, které mohou být jak manuální, tak benzínové či elektrické. Na největší plochy se využívá zádový postřikovač s velkým objemem nádoby a dále také snadným přenášením.

Ruční, motorový nebo aku?

Klasikou je ruční postřikovač a rozprašovač, kdy je tlak vytvářený pomocí pumpování. Menší varianty se nejčastěji využívají na pravidelné rosení a aplikaci hnojiva na listy, středně velké pak na zahradě či ve skleníku.

Motorový postřikovač využívá spalovacího motoru, který se stará o vytváření potřebného tlaku bez nutnosti lidské síly. Výhodou je dlouhodobé využití, kdy stačí pouze dolévat benzín. Nevýhodou může být vyšší hlučnost. Jsou obvykle nejobjemnější a používané na rozsáhlých zahradách, ve vinicích a sadech. Stejně jako aku varianta je těžší než manuální verze a je vybaven buď popruhy k umístění na záda nebo přenosným vozíkem.

Třetí možností je akumulátorový postřikovač, který využívá elektrické energie. Jeho výhodou je tichý provoz v podstatě kdekoliv. Nevýhodou je to, že když dojde energie, což bývá v řádech hodin, je nutné akumulátor déle nabíjet. Proto se hodí spíše na střední zahrady a domácí použití, kde je několik hodin provozu zcela dostačující hodnotou.

Objem nádoby

Objem nádoby postřikovače se pohybuje mezi 1,5 a 30 litry. Ta koresponduje hlavně s provedením a možnostmi použití. Ruční postřikovače a rozprašovače mají objem nádoby kolem 2 litrů. Pokud jde o modely větší, ale stále ruční, dá se počítat s objemem v rozmezí 5 – 10 litrů, podle celkové konstrukce. Motorové a akumulátorové potom nabídnou objemy, které mohou být až okolo 15-30 litrů, což zajistí pohodlný chemický postřik i na velkých zahradních plochách. Obecně se doporučuje nad 100 m2 vybírat nádoby s objemem 8 litrů a více.

Čerpadlo a tlak

Typ čerpadla je buď pístový nebo membránový. Princip pístu využívají tlakové postřikovače, kterých je většina. Membránové čerpadlo je vhodné na hustší kapaliny, špatně rozpustné látky a vodu s nečistotami (například mimo vodovodní síť). Tím, že prochází membránou nehrozí poškození nečistotami jako u pístového typu.

Tlak souvisí s dosahem samotného postřiku. Dostačující hodnotou je tlak 3 barů. Jsou i takové, které nabídnou tlak řádově vyšší, typicky motorové. U některých postřikovačů je k dispozici také možnost regulace tlaku. Díky tomu je možné nastavit v jaké vzdálenosti budou rostliny postřikovány.

Tryska

Kromě příslušenství v podobě teleskopické tyče a rozprašovacího kuželu je vhodné zaměřit se i na výběr správné trysky. Vířivá tryska vytvářející jemnou mlhu je vhodná na aplikaci insekticidů a fungicidů, tedy proti hmyzu a chorobám. Nárazová tryska se uplatní při aplikaci herbicidů a kapalných hnojiv. Nejuniverzálnější je pak štěrbinová tryska s úhlem rozptylu mezi 65 a 120 stupni.

Hmotnost

Malé ruční mohou mít hmotnost o hodnotě kolem 300 gramů. Samozřejmě v nenaplněném stavu. Jsou ale i takové modely, kde je váha 1 – 3 kilogramy. U benzínových a elektrických je však váha i kolem 10 kg, nebo více. Zde už jde o varianty, které je možné přenášet na zádech, nebo na vozíku.

4.6/5 - (42 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.