Sport,

Posilovací věže: Recenze 10 nejlepších

Posilovací věž může být chápána z širokého úhlu pohledu jako mnoho fitness zařízení. Tou nejrozšířenější je však multifunkční posilovací věž, která kombinuje prvky pro procvičení celého těla a hodí se tak například do domácí posilovny. Ve většině případů má integrovaný zásobník s deskovým závažím, které si podle potřeby přidáváte, nebo ubíráte. Pomocí převodových lan a soustavy kladek následně tato závaží zvedáte a to ať už horní kladkou, spodní kladkou, adaptérem na nohy, nebo butterfly adaptérem.

Na tomto univerzálním posilovacím stroji lze cvičit s vlastní vahou, s pomocí činek, nebo se zmíněným závažím. Na těch nejvybavenějších modelech není problém dosáhnout až stovky různých cviků, které spolehlivě posílí jak horní část těla, spodní část těla, tak břišní a zádové svaly.

Věž na cvičení je skvělou volbou pro efektivní nárůst svalů a posílení kondice. S použitím nízké zátěže je vhodná i při rehabilitacích. Některé modely mohou být vybaveny také posilovací lavicí na bench press, nebo šikmou lavicí pro posilování trupu. Spodní kladka dokáže zastoupit veslovací trenažér a zabudovaná hrazda výborně nahradí tu ve vašich futrech. Lze se setkat také s integrovaným stepprem, který je vhodný pro zahřátí před začátkem tréninku.

Při výběru je třeba si položit otázku, jak intenzivně a s jakými váhami budete cvičit a podle toho vybírat mezi základními modely, nebo pokročilejšími s vyšší váhou závaží. Rozhodující je maximální nosnost cvičící osoby, výškové omezení, nebo její celková váha a rozměry. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší posilovací věže a jejich recenze.

Nejlepší posilovací věže – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších posilovacích věží z testů a hodnocení pro rok 2022.


Porovnání parametrů

 inSPORTline PhantonHMS TYTAN 10inSPORTline Profigym N10Acra HG4700inSPORTline Profigym C100Kettler Multigym PlusinSPORTline ProfiGym C30HMS HEKTOR 3inSPORTline Profigym C50Klarfit Ultimate Gym 5000
ZávažíDeskovéDeskovéKotoučovéDeskovéDeskovéDeskovéDeskovéDeskovéDeskovéDeskové
Rozměry (d,š,v)230x85x215 cm264x138x202 cm125x107x202 cm230x140x210 cm200x120x200 cm181x156x200 cm150x108x207 cm112x120x207 cm170x144x205 cm165x235x214 cm
Hmotnost věže165,5 kg171 kg36 kg161 kg190 kg160 kg95 kg82 kg124 kg134,5 kg
Výška cv.195 cm-Bez omezení195 cmBez omezení-Bez omezení185 cmBez omezení-
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 posilovacích věží

inSPORTline Phanton

inSPORTline Phanton recenze a test

Posilovací věž inSPORTline Phanton je vhodná i do menších bytů a to pro své kompaktní rozměry a možnosti věž sestavit buďto rovně, nebo do tvaru písmene L. Jedná se o multifunkční fitness stroj, na kterém se dá posilovat doslova celé tělo. Jako praktický doplněk hodnotíme zabudovaný stepper, který má nastavitelnou zátěž.

Mezi základní cviky, na které je tento stroj určen, patří bench press, posilovač prsních svalů butterfly, přítahy na stehna, lýtka, hýždě, nebo simulace veslování. Jednotlivé prvky se nechají různě technicky kombinovat, čímž získáte opravdu velké množství různých cviků. Dle normy EN957 spadá do kategorie HC, což znamená, že je určena pro domácí použití.

Maximální doporučená výška cvičící osoby je 195 centimetrů a zatížení touto osobou maximálně 150 kg, což je velmi dobrá hodnota. Za průměrnou lze označit sadu závaží, která má deskové provedení o celkové hmotnosti 65 kg. Celkem věž váží 165,5 kilogramu a potěší také i praktické detaily, jako je například vertikálně i horizontálně nastavitelné sedlo, či nastavitelná opěrka zad ve 3 polohách.

Vhodná do malých prostorů, stepper s nastavitelnou zátěží
Pouze průměrná hmotnost celkového závaží 65 kg

HMS TYTAN 10

HMS TYTAN 10 recenze a test

Domácí posilovací věž HMS TYTAN 10 vyčnívá v konkurenci svou velmi dobrou výbavou zejména v oblasti závaží, kterým disponuje o váze 90 kilogramů. Jedná se o poměrně rozměrnou věž, která nabízí velmi mnoho posilovacích prvků, včetně tlaků na prsa, jenž věrně simulují opravdový bench press. Celkové rozměry činí 264 cm na délku, 138 cm na šířku a vysoká je 202 cm.

Výrobce bohužel neuvádí maximální výšku cvičence, nechá se však odhadnout na přibližně 190 – 200 cm. Přípustné zatížení činí 140 kilogramů a samotná váha sestavy včetně závaží je 171 kg. Robustní konstrukce je zhotovena z profilů 50×50 mm a pro co nejhladší chod jsou v kladkách dvojitá ložiska. Sedátko má 3 stupně nastavení a opěrka má rozsah naklonění úctyhodných 115 ° (od -25° po 90°).

Z výbavy můžeme zmínit bicepsovou opěrku známou ze Scottovi lavice, spodní kladku, kladku na břicho, horní kladu, peck-deck, nebo adaptér na komplexní posilování dolních končetin. Všechny úchopy mají protiskluzový povrch, aby bylo cvičení co nejpohodlnější a bezpečné.

Celková váha závaží 90 kilogramů
Prostorově rozměrnější provedení

inSPORTline Profigym N10

inSPORTline Profigym N10 recenze a test

Posilovací věž inSPORTline Profigym N10 je relativně specifickým typem stroje, který nemá zabudovanou šachtu s deskovým závažím, ale má trny, na které se jako závaží usazují kotouče. Tato konstrukce může být výhoda i nevýhoda zároveň. Výhoda v případě, že doma již kotouče máte a nevýhoda tehdy, pokud ne.

Propracovaný systém kladek umožňuje provádět až 100 cviků na několika stanovištích. Nechybí butterfly, tlaky v sedě, horní kladka, spodní kladka a nožní adaptér pro zakopávání a předkopávání. Maximální zatížení závažím je stanoveno na 65 kilogramů a nosnost cvičence je 100 kg. Podle údajů výrobce není stroj nijak výškově omezen.

Trny na umístění kotoučů mají průměr 30 milimetrů a protiskluzová madla na posilování 25 mm s tím, že mají protiskluzovou úpravu. Kovové trubky o rozměru 40×40 mm zajišťují velice dobrou stabilitu avšak nízkou hmotnost, která je bez závaží celkem 36 kg. Stroj odpovídá normě EN957 a spadá do kategorie HC.

Nízká hmotnost 36 kg, jednoduché sestavení
Věž dodávána bez kotoučového závaží

Acra HG4700

Acra HG4700 recenze a test

Multifunkční posilovací věž Acra HG4700 patří mezi nejlepší věže v poměru cena/výkon. Její součástí je mnoho stanovišť, na kterých lze provádět desítky různých cviků pro posílení celého těla. Zmínit můžeme modlitebník pro cvičení svalů rukou, podpěry pro kliky, horní zádovou kladku, butterfly, posilovač prsních svalů, tlak v sedě, nebo spodní kladku pro cvičení dolní poloviny těla.

Na boku je také umístěna šikmá posilovací lavice, která slouží pro efektivní posilování břišního svalstva. Nad ní je umístěna hrazda, na které lze dále rozvíjet své tělo pomocí cvičení s vlastní hmotností. Nosnost této sestavy činí 130 kilogramů a orientační výška cvičící osoby je stanovena na 195 centimetrů.

Posilovací věž je 230 centimetrů dlouhá, 140 centimetrů široká a 210 cm vysoká. Jedná se tak o středně velký set. Její celková hmotnost je 161 kilogramů a celková váha závaží činí 67,5 kilogramů, čímž se řadí k průměru, ve své cenové kategorii však k nadprůměru.

Výborný poměr cena/výkon, velmi dobrá nabídka možných cviků
Neobsahuje ochrannou kovovou síť na závaží

inSPORTline Profigym C100

inSPORTline Profigym C100 recenze a test

Věž na cvičení inSPORTline Profigym C100 je velice dobře zpracovanou a robustní věží, které se vedle použití v domácím prostředí může provozovat i v menších klubech a hotelových posilovnách. Kovové trubky, ze kterých je zhotoven rám, mají rozměry 40×80 mm a 50×100 mm, oproti levnějším provedením je tedy patrné robustnější provedení.

Je osazena kvalitními kladkami, které mají průměr 50 milimetrů. Deskové závaží je bezpečně instalováno do bezpečnostní kovové sítě a jeho celková váha činí průměrných 75 kilogramů. Vzhledem k vyšší ceně by však stroj mohl nabízet alespoň o 10 kg navíc, pro většinu sportovců je však i toto naprosto dostačující. Sedák je nastavitelný ve výšce 56-65 cm a jeho polstrování má výšku 4 cm.

Stroj má odolnou povrchovou úpravu, má standardní rozměry a celkovou hmotnost 190 kilogramů. Poskytuje několik stanovišť, které se skládají například z tlakového adaptéru, soustavy hrazd, adaptéru pro posilování nohou, nebo praktického modlitebníku pro posilování izolovaného bicepsu. Lanka vyrobená z oceli jsou pružná a nastavení zátěže probíhá velmi snadno.

Slušná celková hmotnost závaží 75 kg, velké množství stanovišť
Vyšší pořizovací cena, vyšší celková hmotnost 190 kg

Kettler Multigym Plus

Kettler Multigym Plus recenze a test

Kettler Multigym Plus patří mezi jednu z nejkvalitnějších domácích věží, které je možné pořídit. Nabízí mnoho stanovišť pro posilování celého těla. Silnostěnná ocelová konstrukce pomáhá vysoké stabilitě a povrchová úprava práškovou barvou je velice odolná. Celkově stroj nabízí závaží o váze 80 kilogramů, které je umístěno v kovově bezpečnostní šachtě.

Z informací výrobce se bohužel nedozvíme doporučenou maximální výšku cvičící osoby, podle konkurenčních modelů by se však měla pohybovat kolem 200 centimetrů. Co však víme je maximální zatížení uživatelem, které je 130 kilogramů. Sestava má na délku 181 cm, na šířku 156 cm a na výšku jen 200 centimetrů, řadí se tak ke kompaktnějším modelům.

Celková hmotnost 160 kg patří mezi průměr a potěší také kompletní výbava, kdy horní a dolní kladka, boční ramena a adaptér na břicho je součástí balení. Příjemná je přítomnost cviků tahem 3D Flex Motion, nebo nastavitelná ramena i madla pro tlaky. Za kvalitou si výrobce Kettler očividně stojí, a proto nabízí rozšířenou záruku na 3 roky.

Velmi kvalitní multifunkční posilovací věž, relativně kompaktní rozměry
Výrobce neuvádí doporučenou maximální výšku cvičence

inSPORTline ProfiGym C30

inSPORTline ProfiGym C30 recenze a test

Kvalitní posilovací věž inSPORTline ProfiGym C30 nabízí širokou variabilitu a využití systému kombinovaného stroje až pro několik desítek různých cviků. Její konstrukce je provedena z oválných trubek o průměru 50 milimetrů, které jsou ošetřeny odolnou povrchovou úpravou. Protiskluzová madla mají průměr 25 mm, dobře se drží a jsou bezpečná.

Plynulému pohybu pomáhají také pružná ocelová lanka a kvalitní kladky s ocelovými ložisky. Kladky jsou poměrně velké, jejich průměr činí 90 mm. Na věži je řada tréninkových stanovišť pro posilování se závažím, nebo s vlastní vahou. Zmínit můžeme butterfly, tlaky v sedě s oporou zad, zakopávání, předkopávání, stahování kladky, nebo spodní kladku, která simuluje veslařský trenažér.

Hmotnost včetně závaží, které má váhu jen 45 kilogramů, činí poměrně nízkých 95 kg. Na délku má posilovací stroj 150 cm, na šířku 108 cm a vysoký je 207 cm. Maximální zatížení uživatelem činí 95 kilogramů a výška je podle slov výrobce bez omezení. Posilovací věž je určena pro domácí využití, o čemž svědčí také zařazení do kategorie HC podle normy EN957.

Kompaktní rozměry, nízká hmotnost, nižší pořizovací cena
Bez centrálně krytého závaží

HMS HEKTOR 3

HMS HEKTOR 3 recenze a test

Tato multifunkční posilovací věž HMS HEKTOR 3 je jako dělaná do všech bytů, kde není prostoru nazbyt. Její kompaktní rozměry jsou na délku 112 cm, na šířku 120 cm a na výšku 207 centimetrů. I tak však nabídne spoustu tréninkových stanovišť, na kterých bezpečně posílíte efektivně celé tělo.

Nepostrádá vybavení na oblíbený cvik motýlek, při kterém se posilují převážně prsní svaly. Stejná část věže poskytne také oblíbený bench press, byť v sedící poloze. Mezi další cviky můžeme zmínit stahování kladky dolů, vytahování kladky vzhůru, posilování bicepsu na modlitebníku, nebo cvičení nohou na nožním adaptéru. Spodní kladka také slouží jako náhrada za veslovací trenažér.

Posilovací věž disponuje celkovým závažím o hmotnosti 45 kilogramů, které není bohužel chráněné v kryté kovové síti – při pohybech je tedy nutné dbát zvýšené opatrnosti. Celková váha stroje činí pouze 82 kilogramů, zatížení osobou je 100 kg a doporučená maximální výška cvičence činí 185 cm. Jak je tedy sestava kompaktní, tak tedy přirozeně není vhodná pro osoby většího vzrůstu.

Velmi kompaktní rozměry a nízká hmotnost, ideální do menších bytů
Menší celková váha závaží 45 kg, pro osoby do výšky 185 cm

inSPORTline Profigym C50

inSPORTline Profigym C50 recenze a test

Posilovací věž inSPORTline Profigym C50 zaujme pro svou velmi dobrou vybavenost tréninkovými stanovišti a poměrně nízkou hmotností, která i se závažím činí 124 kilogramů. I přes nižší celkovou hmotnost je však stále dostatečně robustní, neboť nabízí celkové zatížení až 120 kilogramů. Podle výrobce navíc nemá výškové omezení pro cvičící osoby.

Hmotnost závaží činí dobrých 63 kilogramů a skládá se z devíti 7 kilogramových destiček. Závaží bohužel není v ochranné kleci, takže je nutné při manipulaci dbát zvýšené opatrnosti. Sestava má na délku 170 cm, široká je 144 cm a na výšku má 205 centimetrů. Osazené kladky jsou kvalitní a mají kuličková ložiska, lanka jsou pružná.

Kovová konstrukce je zhotovena z profilů o velikosti 50×50 mm a má odolnou povrchovou úpravu. Mezi cvičební prvky patří horní a spodní kladka, tlak v sedě, motýlek, nebo opěrka na posilování izolovaného bicepsu. Sedlo s opěrkou je velmi pohodlné a to díky 4 centimetrové výšce polstrování. Na věži se nechá provádět až 100 cviků a to jak s vlastní vahou, tak se závažím.

V porovnání nižší hmotnost 124 kg a dobrá nosnost 120 kg
Bench press zabírá až přibližně od poloviny cviku

Klarfit Ultimate Gym 5000

Klarfit Ultimate Gym 5000 recenze a test

Multifunkční posilovací věž Klarfit Ultimate Gym 5000 je ideální volbou pro náročnější hobby kulturisty, kteří chtějí mít posilovací stroje doma, stále na dosah ruky. Tato sestava nabízí velmi mnoho tréninkových stanovišť, včetně šikmé lavice pro efektivní posilování břišního svalstva, nebo hrazdu pro posilování horní poloviny těla vlastní vahou.

Výrobce bohužel neuvádí jak celkovou nosnost, tak ani maximální výšku cvičence. Pokud budeme vycházet z obdobných modelů, může se nosnost pohybovat kolem 120 kg a pohodlná výška sportovců do 190 cm. Příznivě nízká cena si nicméně vybírá svou daň a to v podobě kladek, které neobsahují ložiska.

Závaží je umístěno v bezpečnostní kovové šachtě a skládá se z 9 desek o váze 6 kilogramů a jednoho hlavního závaží o hmotnosti 4,5 kg. Dohromady je tedy k dispozici 58,5 kg. Její součástí jsou také dvě posilovací činky o váze 1,5 kg, což chválíme. Dle informací výrobce poskytuje věž více než 50 cviků, ve kterých nechybí prvky pro komplexní posilování celého těla.

Rozmanitá posilovací věž, příznivá pořizovací cena
Menší celková váha závaží 58,5 kg, kladky neobsahují ložiska

Jak vybrat posilovací věž

Při pořízení tohoto multifunkčního fitness stroje je třeba brát ohled hlavně na to, jaký záměr s ním máte. Pokud chcete intenzivně budovat svalovou hmotu, bude vhodnější model s celkově vyšší váhou závaží, robustnějšího provedení a také s vyšší nosností. Pakliže vybíráte posilovací věž jako doplněk vašeho sportovního života, nebo pro případ rehabilitací, zcela jistě vaše potřeby splní i ty nejlevnější věže.

Posilovací věž slouží nejčastěji pro bench press, posilování ramen, předkopávání a zakopávání, přítahy a shyby, cvičení zad, nebo cvičení břicha. Některé mají integrovanou šikmou lavici, modlitebník, nebo systém posilování prsních svalů, takzvaný motýlek. Pakliže je pro vás některý prvek stěžejní, nezapomeňte se o jeho přítomnosti včas dostatečně informovat.

Typy posilovacích věží

Posilovací věž je nejčastěji myšlena jako multifunkční posilovací stroj, který tvoří jeden celek. Nejčastěji má toto provedení šachtu se závažím, které je systémem kladek propojeno s více tréninkovými stanovišti. Stejné závaží se tak zvedá horní kladkou, spodní kladkou, nebo adaptérem pro posilování nohou, či bench press systémem.

Posilovací věže však mohou být i jiného pojetí, mluvíme pak o stojanových, kombinovaných, nebo jednoúčelových. Takovéto věže vypadají často podobně, nicméně postrádají tu tolik praktickou multifunkční schopnost. Nejčastěji se pořizují do profesionálních posiloven a fitness center, kde věž určená pouze na jeden cvik má smysl.

Konstrukce a hmotnost

Jelikož se jedná o prostorově velké zařízení, vážící často přes sto padesát kilogramů, musí být zkonstruováno z kvalitní robustní oceli. U základních modelů mají kovové profily rozměr 40×40 milimetrů a s propracovanějšími modely i velikost těchto rozměrů roste. Posilovací věž má nejčastěji půdorys ve tvaru obdélníku, lze se však také setkat s provedením ve tvaru L.

Kvalitní posilovací věž by měla mít tažná lanka obalena v gumovém pouzdře a měla by mít adekvátní nosnost. O tom, jestli je věž kvalitní, také vypovídají kladky, které by v lepším případě měli mít ložiska.

Rozměry, stejně jako hmotnost, jsou poměrně rozdílné. Malá posilovací věž může mít hmotnost i kolem 80 ti kilogramů a délku s šířkou kolem dvou metrů, zatímco u dobře vybavené věže není problém délka 2,5 metru s šířkou atakující hranici dvou metrů a váhou dvě stě kilogramů. Ať je již zařízení kompaktní, nebo velké, výška se vždy pohybuje nad dvěma metry.

Nosnost a výška cvičence

Nosnost patří mezi důležitější parametry, který byste při výběru měli rozhodně brát v potaz. Jednodušší modely mají nosnost, tedy maximální zatížení 100 kilogramů a s propracovanějšími modely se zvyšuje nejčastěji až k nosnosti 150 kg. Maximální zatížení se vztahuje ke cvičící osobě a to včetně jejího případného dalšího cvičícího závaží, zejména tedy například jednoruční činky. Maximální doporučená výška cvičence se pohybuje od 185 centimetrů do dvou metrů a u řady věží výrobci žádné výškové omezení neuvádí.

Závaží

Závaží je nezbytnou součástí multifunkčních posilovacích věží. Může být zhotoveno pomocí integrovaných destiček, nebo lze používat běžné váhové kotouče. V prvním případě mají destičky různou hmotnost a je jich v zásobníku určitý počet. Přidáváním, nebo odebíráním se zvyšuje zátěž na konkrétní prováděný cvik. Lépe vybavené věže mají závaží umístěné v centrální kryté šachtě, která dbá na uživatelovo bezpeční a vyšší komfort. Celková váha závaží se nejčastěji pohybuje od 45 kg do 90 kg.

Pakliže pořídíte věž na kotoučové závaží, mějte na paměti, že závaží nemusí být součástí balení. V případě, že již potřebné kompatibilní kotouče máte, to může být výhoda, v opačném případě nikoliv. Zpravidla bývají tyto sestavy bez integrovaného závaží levnější.

4.5/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.