Sport,

Posilovací věže: Recenze 10 nejlepších

Posilovací věž může být chápána z širokého úhlu pohledu jako mnoho fitness zařízení. Tou nejrozšířenější je však multifunkční posilovací věž, která kombinuje prvky pro procvičení celého těla a hodí se tak například do domácí posilovny. Ve většině případů má integrovaný zásobník s deskovým závažím, které si podle potřeby přidáváte, nebo ubíráte. Pomocí převodových lan a soustavy kladek následně tato závaží zvedáte a to ať už horní kladkou, spodní kladkou, adaptérem na nohy, nebo butterfly adaptérem.

Na tomto univerzálním posilovacím stroji lze cvičit s vlastní vahou, s pomocí činek, nebo se zmíněným závažím. Na těch nejvybavenějších modelech není problém dosáhnout až stovky různých cviků, které spolehlivě posílí jak horní část těla, spodní část těla, tak břišní a zádové svaly.

Věž na cvičení je skvělou volbou pro efektivní nárůst svalů a posílení kondice. S použitím nízké zátěže je vhodná i při rehabilitacích. Některé modely mohou být vybaveny také posilovací lavicí na bench press, nebo šikmou lavicí pro posilování trupu. Spodní kladka dokáže zastoupit veslovací trenažér a zabudovaná hrazda výborně nahradí tu ve vašich futrech. Lze se setkat také s integrovaným stepprem, který je vhodný pro zahřátí před začátkem tréninku.

Při výběru je třeba si položit otázku, jak intenzivně a s jakými váhami budete cvičit a podle toho vybírat mezi základními modely, nebo pokročilejšími s vyšší váhou závaží. Rozhodující je maximální nosnost cvičící osoby, výškové omezení, nebo její celková váha a rozměry. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší posilovací věže a jejich recenze.

Nejlepší posilovací věže – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších posilovacích věží z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hop-Sport HS-1054KHMS TYTAN 10inSPORTline Profigym N10Acra HG4700inSPORTline Profigym C100Finnlo Autark 2200Brother HG4800HMS HEKTOR 3inSPORTline ProfiGym C95Master Poseidon
ZávažíDeskovéDeskovéKotoučovéDeskovéDeskovéDeskovéDeskovéDeskovéDeskovéDeskové
Rozměry (d,š,v)170x220x223 cm264x138x202 cm125x107x202 cm230x140x210 cm200x120x200 cm165x145x215 cm220x250x220 cm112x120x207 cm186x165x213 cm168x172x203 cm
Hmotnost věže170 kg171 kg36 kg161 kg190 kg240 kg210 kg82 kg172 kg154 kg
Výška cv.--Bez omezení195 cmBez omezení200 cm198 cm185 cmBez omezení190 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 posilovacích věží

Hop-Sport HS-1054K

Hop-Sport HS-1054K recenze a test

Multifunkční cvičící věž Hop-Sport HS-1054K je multifunkční zařízení, které nabízí nespočet možností cviků pro posílení celého těla. Uživatelské zkušenosti hovoří o snadné montáži, velmi dobrému poměru cena/výkon a také o dobré kvalitě, kterou dokládají například pogumovaná ocelová lanka, nebo kladky s ložisky.

Maximální nosnost posilovací věže je 120 kg a nabízí celkové závaží o hmotnosti 72 kg, které je navíc chráněno kovovou sítí. K dispozici je horní i spodní kladka, posilovač nohou, bradla nebo takzvaný motýlek, který efektivně posiluje hrudní svaly. Zapomenout nesmíme ani na modlitebník a lavici, kterou je možné nastavit do libovolného úhlu.

Výrobce přidává k této multifunkční věži dvě činky o hmotnosti 1,5 kg a zejména pak desetikilogramový boxovací pytel s boxovacími rukavicemi. Toto příslušenství rozšiřuje ještě více možnosti cvičení a u většiny jiných strojů součástí není. Celková hmotnost je 170 kilogramů, což je ve srovnání s podobnými věžemi průměr. Snad jedinou nevýhodou je absence informace o maximální doporučené výšce cvičící osoby.

Dobrý poměr cena/výkon, snadná montáž, boxovací pytel v ceně
Bez informace o výšce sportovce

HMS TYTAN 10

HMS TYTAN 10 recenze a test

Domácí posilovací věž HMS TYTAN 10 vyčnívá v konkurenci svou velmi dobrou výbavou zejména v oblasti závaží, kterým disponuje o váze 90 kilogramů. Jedná se o poměrně rozměrnou věž, která nabízí velmi mnoho posilovacích prvků, včetně tlaků na prsa, jenž věrně simulují opravdový bench press. Celkové rozměry činí 264 cm na délku, 138 cm na šířku a vysoká je 202 cm.

Výrobce bohužel neuvádí maximální výšku cvičence, nechá se však odhadnout na přibližně 190 – 200 cm. Přípustné zatížení činí 140 kilogramů a samotná váha sestavy včetně závaží je 171 kg. Robustní konstrukce je zhotovena z profilů 50×50 mm a pro co nejhladší chod jsou v kladkách dvojitá ložiska. Sedátko má 3 stupně nastavení a opěrka má rozsah naklonění úctyhodných 115 ° (od -25° po 90°).

Z výbavy můžeme zmínit bicepsovou opěrku známou ze Scottovi lavice, spodní kladku, kladku na břicho, horní kladu, peck-deck, nebo adaptér na komplexní posilování dolních končetin. Všechny úchopy mají protiskluzový povrch, aby bylo cvičení co nejpohodlnější a bezpečné.

Celková váha závaží 90 kilogramů
Prostorově rozměrnější provedení

inSPORTline Profigym N10

inSPORTline Profigym N10 recenze a test

Posilovací věž inSPORTline Profigym N10 je relativně specifickým typem stroje, který nemá zabudovanou šachtu s deskovým závažím, ale má trny, na které se jako závaží usazují kotouče. Tato konstrukce může být výhoda i nevýhoda zároveň. Výhoda v případě, že doma již kotouče máte a nevýhoda tehdy, pokud ne.

Propracovaný systém kladek umožňuje provádět až 100 cviků na několika stanovištích. Nechybí butterfly, tlaky v sedě, horní kladka, spodní kladka a nožní adaptér pro zakopávání a předkopávání. Maximální zatížení závažím je stanoveno na 65 kilogramů a nosnost cvičence je 100 kg. Podle údajů výrobce není stroj nijak výškově omezen.

Trny na umístění kotoučů mají průměr 30 milimetrů a protiskluzová madla na posilování 25 mm s tím, že mají protiskluzovou úpravu. Kovové trubky o rozměru 40×40 mm zajišťují velice dobrou stabilitu avšak nízkou hmotnost, která je bez závaží celkem 36 kg. Stroj odpovídá normě EN957 a spadá do kategorie HC.

Nízká hmotnost 36 kg, jednoduché sestavení
Věž dodávána bez kotoučového závaží

Acra HG4700

Acra HG4700 recenze a test

Multifunkční posilovací věž Acra HG4700 patří mezi nejlepší věže v poměru cena/výkon. Její součástí je mnoho stanovišť, na kterých lze provádět desítky různých cviků pro posílení celého těla. Zmínit můžeme modlitebník pro cvičení svalů rukou, podpěry pro kliky, horní zádovou kladku, butterfly, posilovač prsních svalů, tlak v sedě, nebo spodní kladku pro cvičení dolní poloviny těla.

Na boku je také umístěna šikmá posilovací lavice, která slouží pro efektivní posilování břišního svalstva. Nad ní je umístěna hrazda, na které lze dále rozvíjet své tělo pomocí cvičení s vlastní hmotností. Nosnost této sestavy činí 130 kilogramů a orientační výška cvičící osoby je stanovena na 195 centimetrů.

Posilovací věž je 230 centimetrů dlouhá, 140 centimetrů široká a 210 cm vysoká. Jedná se tak o středně velký set. Její celková hmotnost je 161 kilogramů a celková váha závaží činí 67,5 kilogramů, čímž se řadí k průměru, ve své cenové kategorii však k nadprůměru.

Výborný poměr cena/výkon, velmi dobrá nabídka možných cviků
Neobsahuje ochrannou kovovou síť na závaží

inSPORTline Profigym C100

inSPORTline Profigym C100 recenze a test

Věž na cvičení inSPORTline Profigym C100 je velice dobře zpracovanou a robustní věží, které se vedle použití v domácím prostředí může provozovat i v menších klubech a hotelových posilovnách. Kovové trubky, ze kterých je zhotoven rám, mají rozměry 40×80 mm a 50×100 mm, oproti levnějším provedením je tedy patrné robustnější provedení.

Je osazena kvalitními kladkami, které mají průměr 50 milimetrů. Deskové závaží je bezpečně instalováno do bezpečnostní kovové sítě a jeho celková váha činí průměrných 75 kilogramů. Vzhledem k vyšší ceně by však stroj mohl nabízet alespoň o 10 kg navíc, pro většinu sportovců je však i toto naprosto dostačující. Sedák je nastavitelný ve výšce 56-65 cm a jeho polstrování má výšku 4 cm.

Stroj má odolnou povrchovou úpravu, má standardní rozměry a celkovou hmotnost 190 kilogramů. Poskytuje několik stanovišť, které se skládají například z tlakového adaptéru, soustavy hrazd, adaptéru pro posilování nohou, nebo praktického modlitebníku pro posilování izolovaného bicepsu. Lanka vyrobená z oceli jsou pružná a nastavení zátěže probíhá velmi snadno.

Slušná celková hmotnost závaží 75 kg, velké množství stanovišť
Vyšší pořizovací cena, vyšší celková hmotnost 190 kg

Finnlo Autark 2200

Finnlo Autark 2200 recenze a test

Posilovací stroj na doma Finnlo Autark 2200 se řadí mezi prémiové posilovací věže, která nabízí sportovci maximální komfort a vysokou úroveň individualizace. V různých kombinacích umožňuje provádět až 40 cviků, mezi nimiž nechybí oblíbený bench-press, peck-deck nebo veslování. Různé části stroje se dají oproti jiným věžím nastavovat, což také umožňuje cvičení i osobám vyšším než 200 cm.

V základu je věž vybavena závažím o celkové hmotnosti 80 kg, které je bezpečně uložené v krytém zásobníku. Velkou výhodou je možnost přidání závaží na maximálních 100 kg, což většina jiných posilovacích věží na doma neumožňuje. Díky tomu lze na stroji budovat efektivně svalovou hmotu a méně se omezovat.

Kvalita zpracování je dokázána celkovou hmotností 240 kg, která je výrazně vyšší než u podobných modelů. Všechny kladky jsou také vybaveny kvalitními průmyslovými ložisky a disponují mechanismem pro dopínání. Výrobce poskytuje na tento stroj rozšířenou záruku 3 roky a problém není ani s pozáručním servisem.

Vysoce kvalitní posilovací věž, unikátní možnost navýšení závaží, velká možnost nastavení
Vyšší celková hmotnost 240 kg

Brother HG4800

Brother HG4800 recenze a test

Posilovací věž Brother HG4800 je ideální do domácí posilovny pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Díky celkové hmotnosti závaží 91 kg poskytne plnohodnotný trénink jak zkušeným sportovcům, tak i začátečníkům. Výrobce uvádí až 87 různých druhů cviků, které lze provádět celkově na 4 stanovištích.

Na stroji lze posilovat všechny partie těla, k dispozici jsou kladky, lavice i posilovací hrazda. Závaží je bezpečně uloženo uprostřed stroje, kde je obklopeno robustní ocelovou konstrukcí. Ač jsou na ilustračních obrázcích jasně patrné názvy Brother, někteří výrobci tuto posilovací věž prodávají pod značkou Acra. Jedná se však vždy o totožný model.

Posilovací stroj je na trhu již mnoho let a ze zkušeností spotřebitelů zaznívá spokojenost pro domácí použití. Zmiňují jednoduché sestavení podle návodu, ale také celkově větší rozměry, které jsou patrné i při srovnání s jinými stroji na cvičení v této cenové kategorii. Potěší nadstandardní nosnost 180 kg a možnost cvičení osob až do výšky 198 cm.

Až 87 cviků na různé části těla, vysoká nosnost 180 kg, strojová ložiska
Prostorově náročnější provedení

HMS HEKTOR 3

HMS HEKTOR 3 recenze a test

Tato multifunkční posilovací věž HMS HEKTOR 3 je jako dělaná do všech bytů, kde není prostoru nazbyt. Její kompaktní rozměry jsou na délku 112 cm, na šířku 120 cm a na výšku 207 centimetrů. I tak však nabídne spoustu tréninkových stanovišť, na kterých bezpečně posílíte efektivně celé tělo.

Nepostrádá vybavení na oblíbený cvik motýlek, při kterém se posilují převážně prsní svaly. Stejná část věže poskytne také oblíbený bench press, byť v sedící poloze. Mezi další cviky můžeme zmínit stahování kladky dolů, vytahování kladky vzhůru, posilování bicepsu na modlitebníku, nebo cvičení nohou na nožním adaptéru. Spodní kladka také slouží jako náhrada za veslovací trenažér.

Posilovací věž disponuje celkovým závažím o hmotnosti 45 kilogramů, které není bohužel chráněné v kryté kovové síti – při pohybech je tedy nutné dbát zvýšené opatrnosti. Celková váha stroje činí pouze 82 kilogramů, zatížení osobou je 100 kg a doporučená maximální výška cvičence činí 185 cm. Jak je tedy sestava kompaktní, tak tedy přirozeně není vhodná pro osoby většího vzrůstu.

Velmi kompaktní rozměry a nízká hmotnost, ideální do menších bytů
Menší celková váha závaží 45 kg, pro osoby do výšky 185 cm

inSPORTline ProfiGym C95

inSPORTline ProfiGym C95 recenze a test

Cvičící stroj na doma inSPORTline ProfiGym C95 má ve srovnání menší celkové rozměry, což mu však neubírá nic na jeho praktičnosti. Na posilovací věži lze provádět více než 100 různých cviků, které spolehlivě posílí všechny svalové partie. Dle popisu výrobce je značnou výhodou neomezená výška sportovců, nosnost je pak stanovena maximálně na 120 kg.

Podle recenzí spotřebitelů má věž kvalitní zpracování a je bytelná, ocelová konstrukce s odolnou povrchovou úpravou má rozměry profilu 100 x 50 mm. Sedák je možné nastavit ve čtyřech polohách, stejně tak jako zádovou opěrku a další části stroje. Nadprůměrná je také celkové hmotnost závaží, která je celkově 91 kg (13x 7 kilogramové cihličky).

Mezi nejoblíbenější cviky, které lze na této sestavě provádět, patří tlaky v sedě, butterfly, stahování kladky nebo předkopávání a zakopávání. Vzhledem k menším rozměrům zamrzí absence pevné hrazdy a výrobce se nezmiňuje ani o ložiscích v kladkách, což se vzhledem k pořizovací ceně dá předpokládat, že jimi kladky vybaveny jsou.

Celková hmotnost závaží 91 kg, bez omezení výšky sportovce, kvalitní zpracování
Absence hrazdy

Master Poseidon

Master Poseidon recenze a test

Populární multifunkční posilovací věž Master Poseidon je na trhu již mnoho a mnoho let, za které se její kvalita a funkčnost potvrdila. Uživatelské recenze stroj vesměs chválí a doporučují jej pro začátečníky i pokročilé osoby, které od věže očekávají plnohodnotný trénink v domácích podmínkách. Její výhodou jsou i menší rozměry, se kterými se posilovací zařízení vejde i do bytů.

K dispozici je deskové závaží o celkové hmotnosti 65 kilogramů, které je uloženo v bezpečnostní šachtě. Hmotnost závaží se dá považovat za průměrnou, stejně tak jako celková hmotnost 154 kilogramů. Výrobce doporučuje maximální výšku sportovce 190 cm a je pozitivní, že je tento důležitý údaj zmíněn.

Konstrukce je sestavena z velmi pevných ocelových profilů o rozměrech 50 x 50 mm a ve všech kladkách jsou použity strojová ložiska. Z oblíbených cviků, které lze na stroji provádět, lze zmínit třeba bench press, motýl či horní zádovou i dolní kladku. Nechybí ani šikmá lavice a další pozice na cvičení, ve kterých dokážete posilovat skutečně celé tělo.

Prodloužená záruka 5 let, kompaktní rozměry, strojová ložiska
Výška osoby do 190 cm

Jak vybrat posilovací věž

Při pořízení tohoto multifunkčního fitness stroje je třeba brát ohled hlavně na to, jaký záměr s ním máte. Pokud chcete intenzivně budovat svalovou hmotu, bude vhodnější model s celkově vyšší váhou závaží, robustnějšího provedení a také s vyšší nosností. Pakliže vybíráte posilovací věž jako doplněk vašeho sportovního života, nebo pro případ rehabilitací, zcela jistě vaše potřeby splní i ty nejlevnější věže.

Posilovací věž slouží nejčastěji pro bench press, posilování ramen, předkopávání a zakopávání, přítahy a shyby, cvičení zad, nebo cvičení břicha. Některé mají integrovanou šikmou lavici, modlitebník, nebo systém posilování prsních svalů, takzvaný motýlek. Pakliže je pro vás některý prvek stěžejní, nezapomeňte se o jeho přítomnosti včas dostatečně informovat.

Typy posilovacích věží

Posilovací věž je nejčastěji myšlena jako multifunkční posilovací stroj, který tvoří jeden celek. Nejčastěji má toto provedení šachtu se závažím, které je systémem kladek propojeno s více tréninkovými stanovišti. Stejné závaží se tak zvedá horní kladkou, spodní kladkou, nebo adaptérem pro posilování nohou, či bench press systémem.

Posilovací věže však mohou být i jiného pojetí, mluvíme pak o stojanových, kombinovaných, nebo jednoúčelových. Takovéto věže vypadají často podobně, nicméně postrádají tu tolik praktickou multifunkční schopnost. Nejčastěji se pořizují do profesionálních posiloven a fitness center, kde věž určená pouze na jeden cvik má smysl.

Konstrukce a hmotnost

Jelikož se jedná o prostorově velké zařízení, vážící často přes sto padesát kilogramů, musí být zkonstruováno z kvalitní robustní oceli. U základních modelů mají kovové profily rozměr 40×40 milimetrů a s propracovanějšími modely i velikost těchto rozměrů roste. Posilovací věž má nejčastěji půdorys ve tvaru obdélníku, lze se však také setkat s provedením ve tvaru L.

Kvalitní posilovací věž by měla mít tažná lanka obalena v gumovém pouzdře a měla by mít adekvátní nosnost. O tom, jestli je věž kvalitní, také vypovídají kladky, které by v lepším případě měli mít ložiska.

Rozměry, stejně jako hmotnost, jsou poměrně rozdílné. Malá posilovací věž může mít hmotnost i kolem 80 ti kilogramů a délku s šířkou kolem dvou metrů, zatímco u dobře vybavené věže není problém délka 2,5 metru s šířkou atakující hranici dvou metrů a váhou dvě stě kilogramů. Ať je již zařízení kompaktní, nebo velké, výška se vždy pohybuje nad dvěma metry.

Nosnost a výška cvičence

Nosnost patří mezi důležitější parametry, který byste při výběru měli rozhodně brát v potaz. Jednodušší modely mají nosnost, tedy maximální zatížení 100 kilogramů a s propracovanějšími modely se zvyšuje nejčastěji až k nosnosti 150 kg. Maximální zatížení se vztahuje ke cvičící osobě a to včetně jejího případného dalšího cvičícího závaží, zejména tedy například jednoruční činky. Maximální doporučená výška cvičence se pohybuje od 185 centimetrů do dvou metrů a u řady věží výrobci žádné výškové omezení neuvádí.

Závaží

Závaží je nezbytnou součástí multifunkčních posilovacích věží. Může být zhotoveno pomocí integrovaných destiček, nebo lze používat běžné váhové kotouče. V prvním případě mají destičky různou hmotnost a je jich v zásobníku určitý počet. Přidáváním, nebo odebíráním se zvyšuje zátěž na konkrétní prováděný cvik. Lépe vybavené věže mají závaží umístěné v centrální kryté šachtě, která dbá na uživatelovo bezpeční a vyšší komfort. Celková váha závaží se nejčastěji pohybuje od 45 kg do 90 kg.

Pakliže pořídíte věž na kotoučové závaží, mějte na paměti, že závaží nemusí být součástí balení. V případě, že již potřebné kompatibilní kotouče máte, to může být výhoda, v opačném případě nikoliv. Zpravidla bývají tyto sestavy bez integrovaného závaží levnější.

4.5/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.