Malé spotřebiče do kuchyně,

Pomalé hrnce: recenze, test | Nejlepší s časovačem, kameninové aj.

Pomalý hrnec, jak název samotný napovídá, slouží k pomalému vaření. To probíhá při nízkých teplotách do 95 stupňů Celsia a trvá 3 až 10 hodin. Nepleťte si však pomalé vaření s přípravou zvanou Sous vide, kde probíhá vaření také několik hodin, ale potraviny jsou umístěné v umělohmotném sáčku ve vakuu.

S pomalým hrncem můžete dosáhnout jedinečných výsledků. Při nízkých teplotách si suroviny uchovávají své vitamíny a minerály. Maso je touto přípravou velice jemné a šťavnaté, zelenina je křehká s původním množstvím zdraví prospěšných látek – přípravou o žádné nepřijde. Jídlo připravené touto technikou je velice kvalitní a má vysokou výživovou hodnotu, oceníte ho tedy ve zdravém životním stylu i při redukčních a jiných dietách.

Příprava jídla s hrncem na pomalé vaření je navíc velice jednoduchá, neboť kompletní vyvážené jídlo můžete připravit najednou v jednom hrnci. Na začátku do něj vložíte suroviny, nastavíte adekvátní čas a teplotu a tím vaše práce končí. Jídlo uvaří hrnec za vás, bez vaší asistence. Pomalé vaření je tak vhodné i pro lidi, kteří nemají čas, nebo nechtějí vařením trávit větší množství času, než je nezbytně nutné.

Ovládání je snadné, pokud je zařízení vybaveno displejem, nabídne funkci časovače a přehledné nastavení teploty. Časovač vám bude průběžně ukazovat čas do konce vaření a po skončení se hrnec buďto sám vypne, nebo se přepne do režimu ohřevu, kdy vám jídlo bude ohřívat do doby, než si jej vezmete. Kromě časovače může mít hrnec také odložený start.

Zaujala vás zdravá příprava jídla, při které není potřeba přidávat žádný tuk a pokrm se připraví sám ve vlastní šťávě? Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší pomalé hrnce a jejich recenze. Pakliže si nejste jisti správným výběrem, projděte si pod recenzemi nákupního rádce, který popisuje všechny funkce a parametry, které se u těchto produktů vyskytují a ovlivňují je.

Nejlepší pomalé hrnce – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších pomalých hrnců z testů a hodnocení pro rok 2022.


Porovnání parametrů

 Bionaire SCCPBPP605Bionaire CrockPot SCV400RDBionaire SCCPRC507BBionaire CrockPot CSC025XBionaire CrockPot Saute CSC027XBionaire CrockPot Saute CSC026XBionaire CrockPot CSC038XBionaire SC7500-050Profi Cook PC-SV 1112Bionaire CrockPot CSC046X
ČasovačAnoNeAnoNeAnoAnoNeNeAnoNe
Počet porcí74547655-2
Hmotnost6,1 Kg3,75 Kg5,2 Kg3,75 Kg3,9 Kg3,1 Kg3,7 Kg4,2 Kg1,9 Kg2,9 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 pomalých hrnců

Bionaire SCCPBPP605

Bionaire SCCPBPP605 recenze a test

Pomalý hrnec Bionaire SCCPBPP605 patří mezi nejoblíbenější, a to vzhledem ke skvělému poměru cena, kvalita a funkce. Jedná se o moderní plnohodnotný pomalý hrnec s časovačem, který navíc nabízí slušný objem hrnce 5,7 litrů. Vyjádřeno počtem porcí se bavíme až o 7 porcích jídla na jedno vaření. Hrnec tak má vyšší příkon 250 Wattů, aby s ním bylo vaření pohodlné i při velkému množství ingrediencí.

Zpracování hrnce je velice povedené, elegantní a v kombinaci černé barvy a nerezu neudělá žádné kuchyni ostudu. Velice praktická je varná nádoba vyrobená z keramiky. Může se dát jak do ledničky, tak i do mikrovlnné, nebo klasické trouby. Rovněž je odolná vůči mytí v myčce, nemusíte se tedy trápit s ručním mytím. Přívodní kabel se nechá odpojit, což zlepšuje možnost skladování, které může někomu činit problémy – rozměrově je hrnec větší a má hmotnost 6,1 Kg.

Ovládání je velice jednoduché a oceníte také přítomnost displeje, který slouží k práci s časovačem. Časovač je velice praktickým doplňkem, který vám usnadní plánování jídel a na jeho přítomnost si rychle zvyknete. Dále jsou na ovládacím panelu tři přepínače, kterými se volí intenzita ohřevu. Skrze skleněnou poklici se nechá příprava jídla pohodlně kontrolovat a hlídat.

Keramická nádoba vhodná i do mikrovlnné a klasické trouby, mnoho funkcí
Vyšší hmotnost 6,1 Kg

Bionaire CrockPot SCV400RD

Bionaire CrockPot SCV400RD recenze a test

Bionaire CrockPot SCV400RD je stylový hrnec na pomalé vaření, který nejenže připraví zdravé a chutné jídlo téměř bez vaší pomoci, ale také skvěle vypadá. Hrnec se skládá ze základny s topnou jednotkou, keramického hrnce a skleněné pokličky. Vyjímatelná keramická nádoba je velice praktická a skvěle poslouží k přípravě jídla i v mikrovlnné, nebo klasické troubě. Lze ji také bez obav vložit do chladničky, kde po dlouhou dobu uchová jídlo chutné a čerstvé.

Tento hrnec je oblíbený především pro své jednoduché ovládání, které probíhá pouze pomocí jednoho otočného ovladače. Tím se nechají navolit celkem tři stupně vaření – dva stupně pro volbu teploty a jeden, pro udržování teplého hotového pokrmu. Objem keramické nádoby činí 3,5 litru, což je ekvivalentem pro 4 porce jídla. Je tedy vhodný pro páry a menší rodiny.

Příkon topného tělesa je 210 W, což pro hrnec této velikosti bohatě stačí. Jeho výhoda jednoduchého ovládání je také jeho nevýhodou, jelikož model není vybaven praktickým časovačem. Odložený start a automatické vypnutí si tedy budete muset nechat odpustit a hlídat si hrnec svépomocí. Keramickou nádobu také nikdy nedávejte přímo na sporák, vysoké teploty by ji mohli nenávratně poškodit.

Funkce držení teploty po skončení vaření, keramická nádoba
Menší objem hrnce 3,5 L, bez časovače a displeje

Bionaire SCCPRC507B

Bionaire SCCPRC507B recenze a test

Pomalý hrnec s časovačem Bionaire SCCPRC507B je klasické provedení tohoto moderního kuchyňského spotřebiče v černé elegantní barvě. Je úsporný a zvládne připravit maso, zeleninu a další suroviny aniž by je připravil o aroma, vitamíny a minerály. Kromě toho je vhodný pro přípravu omáček, polévek i vývarů. Existují i recepty na přípravu domácího jogurtu, který se připraví rovněž téměř sám, s vaší minimální pomocí.

Parametry má tento pomalý hrnec velice průměrné, je tak vhodný do většiny běžných rodin. Příkon 220 W je přiměřený k velikosti keramické nádoby, která má kapacitu 4,7 litru. Vyjádřeno na počty porcí je jich tato nádoba schopna uvařit až 5. Keramickou nádobu, jak je zvykem, lze používat v klasických i mikrovlnných troubách, nesmí se však dostat na elektrický, ani plynový sporák. Skleněná poklice je velice praktická a skrze ni lze snadno kontrolovat průběh vaření.

V recenzích si spotřebitelé stěžují jen a pouze na kratší přívodní kabel. Ten je ovšem odpojitelný a tak v případě problému se nechá vyměnit za obdobný, ale delší. Tlačítkový přepínač výkonu nabízí 3 stupně ohřevu a další tlačítka slouží k programování časovače, se kterým se tento hrnec stává o dost praktičtějším spotřebičem. Rozměry má tento model 300 x 270 x 300 mm a váhu 5,2 Kg, nijak tedy nevybočuje z průměru.

Časovač s displejem, praktická keramická nádoba
Kratší přívodní kabel

Bionaire CrockPot CSC025X

Bionaire CrockPot CSC025X recenze a test

Jestliže máte svou kuchyni laděnou spotřebiči z broušeného nerezu a chcete si pořídit pomalý hrnec, který vám do tohoto stylu zapadne, je pro vás možnou volbou model Bionaire CrockPot CSC025X. Pomalých hrnců z broušeného nerezu není na trhu mnoho, a právě tím je toto provedení výjimečné. Keramická nádoba je dostatečně velká až na 4 porce jídla, vyjádřeno v litrech má tento hrnec objem 3,5 litru – ideálně tedy pro páry, nebo menší rodiny.

Co se týče technické stránky věci, jedná se o základní provedení, které se ovládá velice jednoduše a to pouhým otáčením jednoho přepínače. Ten nabízí volbu mezi vařením, pomalým vařením a ohříváním. Absence displeje má za následek chybějící časovač, který dává pomalým hrncům další rozměr. Budete si tak muset vystačit s vlastním hlídáním pomalého vaření.

Keramická nádoba je vhodná kromě vaření v tomto hrnci také na pečení v klasické a mikrovlnné troubě. Je ji také možné dát bezpečně do chladničky, ušetříte tedy další nádobí, které byste museli při přendávání jídla použít a další mísu. Keramická mísa včetně skleněné pokličky se mohou také bezpečně mýt v myčce nádobí. S hmotností 3,7 Kg patří mezi lehčí modely a rozměrově se také řadí k menším provedením.

Provedení z broušeného nerezu, keramická vyjímatelná nádoba
Bez displeje a časovače

Bionaire CrockPot Saute CSC027X

Bionaire CrockPot Saute CSC027X recenze a test

Pokročilý pomalý hrnec Bionaire CrockPot Saute CSC027X je vhodný pro všechny osoby, které chtějí od tohoto kuchyňského spotřebiče něco víc. Tento model vám nabízí originální design, který bude vypadat skvěle ve většině kuchyních, a ještě k tomu skvělou varnou nádobu, která je zhotovena u litého hliníku a má povrchovou úpravu DuraCeramic.

Tato úprava se skládá z dvouvrstvého keramického povrchu, je až 4 x pevnější než teflon a je velice odolná proti otěru. Lépe vede teplo a díky tomu je vaření rychlejší. Neobsahuje rovněž škodlivé látky PTFE a PFOA, díky čemuž jsou vařené potraviny opravdu zdravé a samozřejmě si uchovávají všechny své vitamíny, minerály a zdraví prospěšné látky. Díky tomu, že je varná nádoba vyrobena z hliníku, může se na rozdíl od jiných používat i na sporácích a to na všech typech, včetně indukčních.

Zůstává také samozřejmě možnost nádobu používat k pečení v klasické troubě, odpadá však možnost ji vložit do trouby mikrovlnné. Příkon má pomalý hrnec 250 W a objem nádoby činí 6 litrů. To odpovídá až sedmi porcím jídla, je tedy vhodný do velkých rodin pro přípravu většího množství jídla. Samozřejmostí je display, časovač a tři stupně výkonu včetně funkce automatického přepnutí do režimu ohřevu po skončení pomalého vaření.

Dvouvrstvý keramický povrch DuraCeramic, displej i časovač, hliníková nádoba
Vyšší pořizovací cena

Bionaire CrockPot Saute CSC026X

Bionaire CrockPot Saute CSC026X recenze a test

Hrnec na pomalé vaření Bionaire CrockPot Saute CSC026X je dalším z řady vyspělých pomalých hrnců, které mají varnou nádobu vyrobenou z litého hliníku a jsou opatřeny pokročilou povrchovou úpravu DuraCeramic. Jedná se o dvouvrstvý keramický povrch, který je až 4 krát odolnější než teflon a dobře odolává poškrábání. Navíc se velmi snadno čistí a to i například v myčce. Dalším plusem je absence škodlivých látek PTFE a PFOA.

Tento model v bílém provedení vypadá na kuchyňské lince velice elegantně a nabízí velice slušný objem varné nádoby. Ta má prostor pro 5 litrů jídla, což se rovná zhruba 6 porcím. Skvěle z něj tak nasytíte celou svou rodinu a ještě zbyde na dva obědy na druhý den. Příkon je 220 W a váha je jen 3,1 kilogramů.

Tento pomalý hrnec je vybaven časovačem, který vám značně usnadní vaření a dá prostor pro jiné činnosti. Hrnec se po konci vaření buďto sám vypne, nebo přejde do režimu ohřevu. Varná nádoba je vhodná i k pečení v klasické troubě a můžete ji i bez obav používat na všech typech sporácích. Výkon se nechá přepínat ve třech stupních – vaření na méně stupňů, více stupňů a ohřívání.

Vyjímatelná nádoba z litého hliníku, povrch DuraCeramic
Vyšší pořizovací cena

Bionaire CrockPot CSC038X

Bionaire CrockPot CSC038X recenze a test

Jestliže chcete mít pomalý hrnec s varnou nádobou vyrobenou z litého hliníku, ale nechtějí se vám za tento kousek kuchyňského vybavení utrácet větší částky, můžete si pořídit tento model, v základním vybavení. Tomuto hrnci tedy chybí displej a časovač, který je při pomalém vaření velice užitečný. Na druhou stranu v tomto základním provedení je pomalý hrnec Bionaire CrockPot CSC038X velice snadný na obsluhu, kterou zvládne bez obav úplně každý.

To hlavní, proč byste měli nad tímto hrncem uvažovat, je jeho varná nádoba vyrobená z litého hliníku a potažena povrchovou úpravou zvanou DuraCeramic. Jedná se o dvouvrstvý keramický povrch s vysokou pevností a velmi dobrou odolností vůči otěru. Je 4x pevnější než teflon a velmi dobře vede teplo, rychleji se tedy dosáhne požadovaných teplot. Nádoba je také vhodná k pečení v klasické troubě a může být rovněž použita na sporáku.

Skleněná poklice i mísa jsou uzpůsobeny k mytí v myčce nádobí. Objem hrnce činí 4,5 litru, což výrobce přirovnává k pěti porcím jídla. Jedná se tedy o průměrně velký pomalý hrnec, který má příkon 160 W. Otočným ovladačem se nechá navolit pomalé vaření při nižší teplotě, pomalé vaření při vyšší teplotě anebo funkce ohřevu.

Nádoba zhotovena z litého hliníku a opatřena povrchovou úpravou DuraCeramic
Bez displeje a časovače

Bionaire SC7500-050

Bionaire SC7500-050 recenze a test

Odlišný od všech ostatních, tak by se nechal shrnout následující model. SC7500-050 je unikátní svým designem, který dokonale poslouží i když nebude v provozu, a to jako ozdoba, či dekorace kuchyně. Kromě výstředního provedení je také odlišný materiálem, ze kterého je vyrobena nádoba.

Nádoba je vyrobena z kameniny a díky ní se jedná o nejuniverzálnější nádobu, kterou můžete v tomto segmentu pořídit. Lze použít jak v klasické a mikrovlnné troubě, tak pro vaření na všech typech sporáků. Rovněž ji nevadí ani chladnička a mrazák, stejně tak jako nemá problém s mytím v myčce nádobí. Poklice je vyrobena pro změnu z keramiky a nemá tedy průhled, což při pomalém vaření není zas takový problém.

Co se týče ovládání a možností nastavení, jedná se o základní provedení. Ovládá se pomocí otočného kruhového ovladače, který umožní zapnutí ve dvou stupních teploty a také má pozici ohřevu – ta lze použít například i při rautech, kdy udrží teplé vše, co do nádoby vložíte a zároveň bude mísa na stole působit dobře. Zamrzí absence displeje, potažmo tedy časovače.

Vyjímatelná ETC kameninová nádoba, keramická poklice
Bez displeje a časovače

Profi Cook PC-SV 1112

Profi Cook PC-SV 1112 recenze a test

Tento pomalý hrnec je jako jeden z mála speciální svým zaměřením, a to čistě na přípravu Sous Vide. V tomto způsobu přípravy se suroviny vakuují do plastového obalu a až následně vaří – uchovají si ještě více sobě vlastních živit, vitamínů a minerálů. Tato technologie je také velmi citlivá na teplotu, při které se suroviny připravují. Proto tento pomalý hrnec nabízí nastavitelnou teplotu od 45, do 90 stupňů s odchylkou pouze půl stupně.

Kromě přípravy vakuově zabalených potravin nabízí také režim na přípravu jogurtů. Příprava Sous Vide je ještě náročnější na čas, a proto je možné hrnec nastavit až na 72 hodin. Výrobce nešetřil na provedení ani materiálech a proto je hrnec zhotoven v nerezovém provedení. Samotná varná nádoba je potažena nepřilnavým povrchem a ve víku se nachází pozorovací okénko pro případnou kontrolu procesu.

Objem hrnce je 8,5 litru, což je poměrně velká kapacita. Tomu odpovídá i příkon topného tělesa, které má 520 W. Samozřejmostí je display a přesný časovač. Vzhledem k tomu, že se do tohoto hrnce vkládají suroviny vakuově balené, není nutné nádobu vyjímat a ani to nelze, někteří spotřebitelé však tento fakt vnímají jako negativum.

Pomalý hrnec Sous Vide, výroba jogurtu
Varná nádoba není vyjímatelná

Bionaire CrockPot CSC046X

Bionaire CrockPot CSC046X recenze a test

Pokud si nejste jisti, že pomalý hrnec využijete, nebo víte, že budete připravovat jen malé množství jídla, můžete si pořídit například tento základní model, který boduje především svou nízkou cenou. Pomalý hrnec Bionaire CrockPot CSC046X má keramickou varnou nádobu a skleněnou klasickou pokličku, přes kterou lze snadno kontrolovat proces vaření.

Ovládání hrnce je velice snadné, kulatý přepínač výkonu má celkem tři polohy – 2 stupně vaření a jeden stupeň na ohřívání. Bohužel výrobce tento model neosadil časovačem a ani tedy displejem. Vzhledem k nízké ceně se to však nechá odpustit. Rozměry hrnce jsou 225 x 230 milimetrů a objem keramické nádoby činí 2,4 litru – to odpovídá zhruba dvěma porcím jídla.

Hrnec je tedy vhodné na občasné použití, nebo jen pro přípravu malého množství jídla. Keramická nádoba může být sekundárně použita na pečení v klasické a mikrovlnné troubě, může být rovněž vložena do ledničky, nebo být umyta v myčce nádobí. Příkon odpovídá rozměrům tohoto provedení, takže 180 W bohatě stačí.

Nízká pořizovací cena
Malý objem hrnce 2,4 litru – 2 porce

Jak vybrat hrnec na pomalé vaření

Postup jak vybrat hrnec na pomalé vaření není žádná věda. Pozor si dejte, aby nedošlo k záměně za hrnec na přípravu Sous vide, což je příprava jídla ve vakuovém plastovém pytlíku. Jelikož se jedná o podobnou přípravu, zařadili jsme i jeden hrnec do recenzí. Sous vide vaření se odlišuje ještě delší přípravou – až několik desítek hodin a přesnějším dodržováním teplot u různých ingrediencí. Výsledkem je ještě jemněji připravený pokrm, který však docení velmi malá část lidí. Většina z nás si vystačí s běžným pomalým hrncem, se kterým je vaření daleko snadnější s obdobnými výsledky.

Příkon

Příkon je jedním z důležitých parametrů, které u hrnce na pomalé vaření rozlišujeme. Čím je hrnec objemnější, tím by měl mít vyšší příkon. S vyšším příkonem se také nádoba rychleji nahřeje a tím tedy o nějaký čas urychlí přípravu a samotné vaření. Podle velikosti pomalého hrnce začíná příkon topného tělesa na přibližně 160 W a u těch objemnějších dosahují tyto spotřebiče příkonu ke 250 Wattům.

Materiál varné nádoby

Materiál šasi plní především estetickou roli, a proto pro výběr nehraje podstatnou roli – buďto se vám hrnec líbí, nebo nelíbí. Jiné už je to však u materiálu varné nádoby. Levnější nádoby jsou vyrobeny z keramiky, dražší modely z litého hliníku a alternativně může být použit i kamenina, která má nejlepší vlastnosti ze všech. V samotném hrnci plní nádoby stejně dobrou roli, rozdíly jsou však v dalším použití, kdy keramické nádoby nemohou být používány na sporácích a hliníkové v mikrovlnné troubě. Kamenina z tohoto porovnání vychází nejlépe. Může být totiž použita všude, tedy jak v klasické, nebo mikrovlnné troubě, tak i na sporácích, a to včetně indukčních.

Objem hrnce a počet porcí

Druhým důležitým parametrem, na který je potřeba při výběru koukat, je objem hrnce. Ten nám říká, jak je spotřebič velký, kolik v něm připravíme jídla, potažmo pro kolik lidí, nebo jak velkou rodinu, je vhodný. Páry si vystačí s menším spotřebičem s objemy hrnce začínajících na zhruba 3 litrech. Pakliže budete nejčastěji vařit pro více než dva lidi, můžete si pořídit velký pomalý hrnec, který může mít objem až 6 litrů. Někteří výrobci kapacitu hrnce převádí také na počet porcí, kolik v něm připravíte – zde je škála od 2 porcí až po 7 porcí.

Display a funkce

Základní pomalé hrnce jsou velice jednoduchá zařízení, která mají k ovládání pouze jeden otočný knoflík, kterým se nejčastěji volí teplota. V závislosti na modelu jsou k dispozici dva teplotní režimy, nebo může být nastavení přesnější. Pokud si však připlatíte, může mít display a s ním i další funkce, které velice zpříjemní obsluhu a zacházení s ním.

S displejem je k dispozici často také časovač, který je u tohoto druhu spotřebiče velice přínosný. Nastavíte si dobu, za kterou se má hrnec vypnout a pak se již o něj nestaráte – sám se vypne, nebo přejde do režimu ohřevu. Ohřev je další funkcí, kterou může být pomalý hrnec vybaven a tato funkce zajistí ohřívání jídla i po konci vaření, dokud si hotový pokrm nenaservírujete. Dále můžete používat odložený start, pro případ, že budete chtít začít jídlo vařit později, než kdy připravujete ingredience.

Hmotnost a rozměry

Jestli bojujete ve vaší kuchyni s prostorem, budou vás jistě zajímat rozměry a váha pomalých hrnců. Ty se rovnají obdobným elektrickým spotřebičům, které již třeba v kuchyni máte. Výrobce tyto údaje u každého modelu uvádí a platí, že čím menší má hrnec menší objem, tím jsou jeho celkové rozměry, včetně váhy, menší. Váha se tak pohybuje nejčastěji od tří kilogramů a dosahuje až 6 Kg.

4.3/5 - (41 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.