Domácnost,

Vybíráme recirkulační digestoř pod skříňku – Recenze 10 nejlepších

Podvěsná recirkulační digestoř patří mezi nejmenší provedení na trhu, přičemž se podobá vestavné digestoři svým výkonem i cenou. Je určena hlavně do menších kuchyní, ideálně v panelových bytech. Charakteristikou podvěsného odsavače par je možnost umístění přímo pod skříňku, ale i volně nad sporák.

Podvěsná digestoř bez odtahu

Pokud žijete v bytě bez komínu, je recirkulační digestoř bez odtahu jasným řešením. Takový odsavač par funguje v režimu recirkulace, kdy vzduch prochází přes tukový nebo uhlíkový filtr. Ten ho zbaví pachů a následně je čistý vzduch vypuštěn zpět do kuchyně. Podvěsné digestoře pod skříňku mohou kromě recirkulačního režimu nabídnout i klasický odtah komínem nebo ventilační šachtou.

Při výběru byste měli mít jasno, zda chcete jen recirkulaci nebo i odtah, případně zda má být digestoř s uhlíkovým filtrem. Z parametrů pak lze zohlednit výkon odtahu, šířku digestoře nebo její hlučnost. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší podvěsné recirkulační digestoře a jejich recenze.

Nejlepší podvěsné recirkulační digestoře – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších podvěsných digestoří z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelŠířkaMaximální výkonMaximální hlučnost 
Mora OP 620 BR60 cm181 m3/h64 dB
Zanussi ZHT630X60 cm190 m3/h65 dB
Electrolux EFT635X60 cm185 m3/h62 dB
Guzzanti ZRW 60 X60 cm181 m3/h64 dB
Whirlpool WSLCSE 65 AS X60 cm175 m3/h69 dB
Mora OP 512 W50 cm173 m3/h67 dB
Faber 2740 PB X A6060 cm365 m3/h72 dB
Mora OP 622 X60 cm205 m3/h69 dB
Zanussi ZHT610W60 cm200 m3/h61 dB
Mora OP 620 W60 cm180 m3/h64 dB

Porovnání parametrů

 Mora OP 620 BRZanussi ZHT630XElectrolux EFT635XGuzzanti ZRW 60 XWhirlpool WSLCSE 65 AS XMora OP 512 WFaber 2740 PB X A60Mora OP 622 XZanussi ZHT610WMora OP 620 W
Typ osvětleníHalogenHalogenHalogenŽárovkaHalogenHalogenHalogenHalogenHalogenHalogen
Počet motorů1111112211
Počet rychlostí3333333333
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 podvěsných digestoří

Mora OP 620 BR

Mora OP 620 BR recenze

Podvěsná recirkulační digestoř Mora OP 620 BR je určená k instalaci pod kuchyňskou skříňku o rozměru 60 centimetrů. Taková je tedy šířka odsavače. Zaujme také celkovým výkonem, který činí 181 metrů krychlových za hodinu. K dispozici je hned 7 různých odtahů, kudy vzduch proudí.

Kromě napojení na komín je možné využívat i funkci recirkulace vzduchu. Jednoduché ovládání zajistí přepínač ve 3 stupních. Součástí výbavy je i zpětná klapka a dále také 2 tukové omyvatelné filtry. Kromě nasávání par nabídne tento model také 28 W halogenové osvětlení.

Hlučnost tohoto řešení je přijatelných 64 dB. Energetická třída tohoto spotřebiče nese označení E, což je v podstatě standardem dané kategorie. Konstrukce má také světelnou signalizaci provozu, nebo přední náběhovou skleněnou lištu, která usměrňuje páry na ta správná místa.

7 odtahů, 2 tukové filtry, odtah i recirkulace

Horší montáž

Zanussi ZHT630X

Zanussi ZHT630X recenze

Recirkulační odsavač par Zanussi ZHT630X zaujme tím, že nabídne nejenom klasický odtah, ale i onu možnost recirkulace. Je vybavený vonným motorem, který je schopný nabídnout výkon o hodnotě 190 metrů krychlových za hodinu.

Samozřejmá je regulace rychlostí, kdy je možné zvolit ze 3 variant. Samotná šířka tohoto řešení je standardních 60 centimetrů a může být spojena i s umístěním pod skříňku. Kromě odsávání par nechybí také praktické halogenové světlo, které osvítí pracovní plochu. K dispozici je možnost samostatného pořízení uhlíkového filtru EFF 57.

Hlučnost během zapnutí se pohybuje v závislosti na rychlosti od 48 dB až po hodnotu 65 dB. Páry jsou odsávány jedním odtahem, a to horním. Páry procházejí přes tukový filtr, který je papírový.

Dobrý výkon, možnost dokoupení uhlíkového filtru, světlo

Papírový tukový filtr

Electrolux EFT635X

Electrolux EFT635X recenze

Podvěsný odsavač par Electrolux EFT635X nabídne dvě možnosti využití. A to s napojení na odtah, i s režimem recirkulace. Výkon odtahu při nejvyšší rychlosti činí 175 metrů krychlových na hodinu. Rychlost je nastavitelná s ohledem na potřeby, a to v rámci hned 3 možností.

Instalace může být vzhledem k rozměrů realizována i pod skříňku. A to se šířkou 60 centimetrů, což je i rozměr digestoře. Při své provozu je spojena s hlučností od 51 dB po hodnotu 62 dB, a to v rámci zvoleného programu. Energetická třída nese označení E.

Součástí konstrukce je halogenové osvětlení určené pro osvícení pracovní plochy. Odtah je řešen jedním směrem, a to horním. Jako tukový filtr je využita hliníková kazeta. Součástí příslušenství není zpětná klapka.

Osvětlení, 2 režimy použití, výkon

Bez zpětné klapky

Guzzanti ZRW 60 X

Guzzanti ZRW 60 X recenze

Recirkulační digestoř Guzzanti ZRW 60 X nabídne i možnost klasického využití s připojením na odtah. Je určená pro klasickou instalaci pod skříňku nebo volně nad sporák. Šířka činí standardizovaných 60 cm a průměr odtahového hrda je stanoven na 100 milimetrů.

Zaujme možnost odtahu, který není jenom horní, ale disponuje i odtahem zadním, stejně jako zpětnou klapkou. Celkový výkon je v závislosti na režimu až 181 m3 za hodinu, přičemž nejmenší je 148 m3/h. Celkem je možné zvolit si hned ze 3 režimů rychlostí.

Rychlostem odpovídá také hlučnost. Ta nejnižší je 58 dB, zatímco nejvyšší je 64 dB. Nechybí praktická žárovka pro osvětlení sporáku, což je velmi praktický doplněk. Energetická třída je na rozdíl od konkurentů označena písmenem D, a je tak o něco úspornější. Součástí jsou 2 látkové tukové filtry, s možností dokoupení uhlíkového.

Úspornější třída D, přijatelná hlučnost

Horší kvalita ovšem odpovídá nízké ceně

Whirlpool WSLCSE 65 AS X

Whirlpool WSLCSE 65 AS-X recenze

Digestoř pod skříňku Whirlpool WSLCSE 65 AS X nabídne jistotu standardní instalace i díky tomu, že její rozměr je obvyklých 60 centimetrů. Dále zaujme i tím, že je možné využít klasického odtahu s průměrem hrdla 120 mm, nebo je možné využít funkci recirkulace vzduchu.

Během provozu lze počítat s hlučností v rozmezí od 62 dB, až do 69 dB, a to v souvislosti s výkonem. Ten je možné měnit, v rámci nastavení 3 rychlostí, které se volí pomocí přepínače. U té nejvyšší dosahuje tento model výkonu odtahu 175 metrů krychlových za hodinu. Možný je jenom horní odtah.

Energetická třída nese označení D. Kromě nerezového stříbrného designu zaujme i halogenová žárovka. Jako součást balení je dispozici papírový tukový filtr. Uhlíkový je možné v případě potřeby dokoupit.

3 rychlosti, standardní rozměry, dobrý výkon

Pouze horní odtah

Mora OP 512 W

Mora OP 512 W recenze

Mora OP 512 W je digestoř s recirkulací, ale v případě potřeby je možné využít klasický odtah. V obou případech určitě nezklame výkon tohoto řešení, který činí 183 metrů krychlových za hodinu. Výkon lze nastavit pomocí 3 stupňového přepínače na digestoři.

Rozměry jsou menší, než bývá zvykem. Šířka tohoto modelu je 50 centimetrů. Kromě napojení na horní odtah je možné ji vyžít jako cirkulační digestoř. Dále nechybí praktické halogenové světlo, kterým lze dobře osvítit pracovní plochu.

Hlučnost spojená s plným výkonem je 67 dB, která spolu se spotřebou řadí tento model do energetické třídy E. V případě napojení na odtah se využívá průměru hrdla 120 milimetrů a při použití bez odtahu je nutný filtr UF-UNI 300×520.

Recirkulace i odtah, dobrý výkon, osvětlení

Podle ohlasů z diskuzí je trochu hlučnější

Faber 2740 PB X A60

Faber 2740 PB X A60 recenze

Podvěsná digestoř Faber 2740 PB X A60 nabídne jak odtah, tak recirkulaci. Součástí jsou kovové kazetové filtry, které lze mýt v myčce na nádobí. Umožní ale i klasické zapojení na odtah do komína, s průměrem odtahového hrdla 120 mm. Možný je jak horní, tak i zadní odtah.

O dobré parametry se starají 2 použité motory, díky kterým lze dosáhnout výkonu až 365 m3/h. Minimální hlučnost je 60 dB a ta maximální činí 72 dB, samozřejmě v závislosti na rychlosti. Model nabídne 3 varianty, které se volí pomocí přepínače.

Energetická třída nese označení E. Model je určený i pro klasickou montáž pro skříňku. Důležitým parametrem je šířka, která činí 60 centimetrů. Dále zaujme i nerezové provedení, nebo integrovaná halogenová žárovka.

2 motory, vysoký výkon, omyvatelné filtry

Hlučnost spojená s vyšším výkonem

Mora OP 622 X

Mora OP 622-X recenze

Podvěsný odsavač par Mora OP 622 X se hodí tam, kde není možné napojení na klasický odtah. Využitelný však je i tam, jelikož odtah je jeho druhá funkce. Kromě stříbrného provedení zaujme třeba i zpětná klapka, praktické sklo na usměrnění vzduchu, nebo omyvatelné filtry – mohou i do myčky nádobí.

Odtah do komína je řešen hrdlem 100 mm s možností nahoru, nebo dozadu. Konkrétní výkon činí 205 metrů krychlových za hodinu, čehož je dosaženo díky využití 2 motorů. Nechybí možnost regulace výkonu. Přepínač nabídne hned 3 rychlosti volitelné dle potřeby.

Maximální hlučnost je 69 dB, energetická třída standardní s označením E a dále je tu integrované halogenové světlo o výkonu 28 W. Samozřejmostí je instalace na volno nebo pod skříňku. Šířka tohoto modelu je pak standardizovaných 60 centimetrů.

Vyšší výkon, dva motory, zpětná klapka

Uhlíkový filtr se dokupuje

Zanussi ZHT610W

Zanussi ZHT610W recenze

Digestoř pod skříňku Zanussi ZHT610W může sloužit jako recirkulační řešení, pokud k ní je dokoupený filtr s označením EFF 57. Stejně tak může být použita pro klasické napojení na odtah. Zde je použit papírový tukový filtr. Odtah je řešen průměrem hrdla 100 mm, a to klasicky horním směrem.

Digestoř má sice jenom 1 motor, ale i tak dokáže nabídnout velmi dobrý maximální výkon o hodnotě 200 metrů krychlových za hodinu. Výkon je regulovatelný, s využitím hned 3 rychlostí. Ty se volí jednoduše pomocí tlačítek. Od zvolené rychlosti se odvíjí i hlučnost. Nejnižší je 50 dB a nejvyšší 61 dB, což jsou poměrně slušné hodnoty při srovnání s jinými modely.

Šířka tohoto provedení je hojně používaných 60 cm. Zařazení do energetické třídy E je u tohoto spotřebiče standardní. Dále zaujme i halogenová žárovka, které jsou v konstrukci hned 2, což zajistí dokonalé osvětlení pracovního prostoru.

Dobrý výkon, nízká hlučnost, 2 žárovky

Pouze horní odtah

Mora OP 620 W

Mora OP 620-W recenze

Kuchyňská digestoř Mora OP 620 W zaujme už tím, že nabídne 7 různých odtahů, pokud jde o klasické využití s napojením na komín. Stejně tak nabídne i funkci druhou, která je označená jako recirkulace a umožní její bezproblémové využití bez odtahu.

I když má jenom 1 motor, zaujme celkově dobrým výkonem, který činí 180 metrů krychlových za hodinu. Dále nezklame ani hodnota maximální hlučnosti, která je 64 dB. Celkem jsou k dispozici 3 rychlosti, čímž nijak nevybočuje oproti jiným modelům. Energetická třída je rovněž standardní, a to E.

Tuto variantu lze místit samostatně, stejně jako pod kuchyňskou skříňku, čemuž odpovídá šířka digestoře 60 cm. Ta má bílou barvu a ve své konstrukci také integrovanou halogenovou žárovku s výkonem 28 W.

Skleněná lišta, 7 druhů odtahu, adekvátní hlučnost

Poměrně tenký plech

Jak vybrat podvěsný odsavač par

Podvěsná recirkulační digestoř je dnes variantou určenou primárně tam, kde není možné využít klasický odtah do komína. Umí nasávaný vzduch vyčistit a poté poslat zpět do prostoru kuchyně. To ale neznamená, že by podvěsný odsavač par nenabídl i funkci klasického napojení na komín. Většina modelů na trhu toto umí. V případě tohoto parametru je třeba hledět na směr napojení – horní, zadní a boční, stejně jako na průměr hrdla, které bývá v rozmezí 100 – 120 milimetrů.

Výkon digestoře

Je uváděn v metrech krychlových za hodinu provozu. Výše výkonu se odvíjí od toho, zda má podvěsná digestoř 1 nebo 2 motory. V prvním případě můžeme mluvit o výkonu okolo 160 – 180 metrů krychlových za hodinu. U dvojice motorů už tomu může být od 300 m3/h a výše. Čím více hrnců je na sporáku, tím více vodních par vzniká a tím větší výkon by měl odsavač par nabídnout.

S výkonem souvisí i jeho regulace nastavením rychlostního stupně. Klasikou na trhu jsou varianty, které mají 3 rychlosti. Pomocí přepínače tak lze regulovat výkon pode potřeby – s ohledem na to, kolik se toho vaří.

Šířka (60/50 cm)

Instalace není obvykle ničím složitým. Je možná jak realizace na zeď, tak klasicky pod skříňku. Důležitým parametrem při výběru je to, jakou má podvěsná digestoř šířku. Tou, která je dnes běžnější, i s ohledem na velikosti sporáků, je 60 cm. Na trhu lze najít i varianty, které jsou menší a jejich šířka je 50 cm. Správný rozměr je třeba vybrat podle šíře skříňky, nebo samotného sporáku.

Hlučnost

Recirkulační digestoř určitě není spotřebičem, který by byl výrazně tichý. S tím je třeba při výběru počítat. Hlučnost je obvykle udávána v rozmezí hodnot, podle toho, v jakém je digestoř výkonu. Obvyklými hodnotami jsou ty, které začínají na 55 dB a končí na hodnotě 65 dB. Jde o optimální hodnoty, se kterými však jde ruku v ruce i celkový výkon, spojený právě s hlukem nasávaného vzduchu.

Filtry

Jsou nedílnou součástí každé digestoře. Pokud je zapojena klasicky na odtah, bývají používané omyvatelné kovové filtry, nebo může být používán papírový filtr. Když je využívána funkce recirkulace, měla by to být digestoř s uhlíkovým filtrem. Jedině tak bude zajištěno, že vzduch bude náležitě vyčištěn. U některých modelů je uhlíkový filtr součástí. U většiny je však nutné dokoupení zvlášť, přičemž po čase bude potřebná jeho obměna.

Osvětlení, zpětná klapka a další

Co dále může podvěsná digestoř obsahovat? Mohou to být klasické nebo halogenové žárovky. Dále nelze zapomínat na zpětnou klapku, která je využívána při napojení na odtah. Konstrukce mohou mít i náběhovou lištu, která lépe usměrní páry do vhodného prostoru.

Vybíráme recirkulační digestoř pod skříňku – Recenze 10 nejlepších
4.5 (90%) 22 votes