Auto-moto,

Podsedáky do auta: Test, recenze nejlepších + Jak vybrat

Používání dětského podsedáku má jasně daná pravidla. Smí být použit již pro větší děti, které mají minimální váhu 15 kilogramů. Podsedák pro děti totiž spadá do skupiny II a III, tedy do skupin, které mají váhové rozpětí 15 – 25 Kg, respektive 22 – 36 Kg.

Podsedák do auta rozhodně nenahradí plnohodnotnou autosedačku a proto, pokud vám to situace a okolnosti dovolí, používejte klasickou autosedačku tak dlouho, jak to jen půjde. Podsedáky jsou takovou krajní možností, u které chybí komfort autosedačky a hlavně bezpečnost.

Podsedák pro děti je zjednodušeně řečeno autosedačka bez zádové opěrky. Chybí mu tedy kompletně ochrana proti bočnímu nárazu. Podsedák je vhodný také pro děti, kteří se již nevejdou do autosedačky, ale zároveň nedorostly zákonné výšky 150 centimetrů. V tomto momentě hrozí, že bezpečnostní pás sklouzne z ramen dítěte na krk a při prudkém brždění a nárazu může dítěti vážně ublížit.

Odrostlejší děti také odmítají v autosedačkách sedět a jezdit, své o tom ví nejeden rodič. Než dorostou potřebné výšky, řešením může být právě podsedák, který již nebudí v dětech takový odpor. Ať už ho kupujete z jakéhokoliv důvodu, uvědomte si, že to není náhrada za dětskou sedačku. Je s ním dobré jezdit spíše na kratší vzdálenosti a po městě, kdy automobil nedosahuje vysokých rychlostí. Je také vhodný jako cestovní řešení pro případ, že pojedete ve voze příbuzných a podobně. Je totiž skladný, lehký a vždy je lepší použít alespoň jej, než nepoužít vůbec nic.

Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší podsedáky do auta a jejich recenze. Kvalitní podsedák by měl mít polstrované loketní opěrky a sedák dostatečně prostorný, aby se přepravovanému dítěti sedělo pohodlně. Pod recenzemi jsme také připravili nákupního rádce, který vám může být nápomocen před vaším nákupem.

Nejlepší dětské podsedáky do auta – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších podsedáků do auta z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelSkupinaVáha dítěteLoketní opěrky 
4Baby DINO 2016 recenze a test4Baby DINO 2016II a III15 - 36 KgAno
Nania Dream LX recenze a testNania Dream LXII a III15 - 36 KgAno
Bomimi Salus recenze a testBomimi SalusIII22 - 36 KgAno
Ferrari Dream Booster recenze a testFerrari Dream BoosterII a III15 - 36 KgAno
ZOPA Booster recenze a testZOPA BoosterII a III15 - 36 KgAno
Nania Dream Premium recenze a testNania Dream PremiumII a III15 - 36 KgAno
Caretero Tiger 2016 recenze a testCaretero Tiger 2016II a III15 - 36 KgAno
Safety 1st Manga recenze a testSafety 1st MangaII a III15 - 36 KgAno
CAM Cushion recenze a testCAM CushionII a III15 - 36 KgAno
G-MINI Porus recenze a testG-MINI PorusIII22 - 36 KgAno

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 4Baby DINO 2016Nania Dream LXBomimi SalusFerrari Dream BoosterZOPA BoosterNania Dream PremiumCaretero Tiger 2016Safety 1st MangaCAM CushionG-MINI Porus
Hmotnost1,5 Kg1,45 Kg-1,5 Kg1,3 Kg1,6 Kg2,7 Kg0,8 Kg2,2 Kg-
Výška25 cm23 cm25 cm20 cm25,8 cm23 cm21 cm18 cm29 cm-
Šířka43 cm44 cm46 cm42 cm46 cm42 cm41 cm40 cm51 cm-
Hloubka47 cm42 cm58 cm39 cm40 cm40 cm39 cm34 cm37 cm-
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 podsedáků pro děti

4Baby DINO 2016

4Baby DINO 2016 recenze a test

Dětský podsedák do auta 4Baby DINO 2016 splňuje přesně to, co byste od podsedáku mohli chtít. Ergonomicky tvarovaná konstrukce je velmi pohodlná a děti se něm budou cítit pohodlně i na delších cestách. Je samozřejmě vybaven loketními opěrkami, které jsou polstrované a nebudou tak dítě tlačit. Podloketníky jsou rovněž ergonomické, což podtrhuje celkový líbivý design tohoto podsedáku.

Je určen všem dětem, které již vyrostli vaší sedačce a mají již váhu mezi 15 – 36 kilogramy. Toto váhové rozmezí odpovídá skupinám II a III což je potěšující, že výrobce podsedák uzpůsobil pro takto široký rozsah použití. Odnímatelný potah je pratelný, takže vás skvrny nemusí příliš trápit.

To, že je podsedák nabízen na evropském, potažmo českém trhu znamená, že by měl být opatřen homologací a je tomu opravdu tak – podsedák prošel bezpečnostními testy a homologaci ECE 44/04 získal. Dlouhou dobu životnosti zajišťuje trvanlivá konstrukce, která je vyrobena z vysoce jakostního plastu a pohodlí doplňuje kromě slušného polstrování také velký a pohodlný sedák.

Vhodný pro skupiny II a III, velký a pohodlný sedák
Neutrální design

Nania Dream LX

Nania Dream LX recenze a test

Podsedák Nania Dream LX se vyznačuje na první pohled líbivým designem inspirovaný džínovinou postavičkou Mickey Mouse. Tento vzor tedy ocení především chlapci, ale samozřejmě se jeho použití dívkami nijak neomezuje. Aby se mohl prodávat na našem území, musí být homologovaný a také že je – jistotu, že se jedná o prvotřídní produkt, dodává plaketa homologace ECE R 44-00.

Samotný podsedák je vhodný pro děti již od zhruba 4 let do 12 ti let. Samozřejmě záleží na každém dítěti, jak rychle roste a přibírá na váze. Konstrukce je vhodná jak pro váhovou skupinu II, tak váhovou skupinu III. Převedeno na kilogramy se bavíme o 15 – 36 kilogramech nosnosti.

Materiál potahu je 100% polyester a potah lze prát v pračce do 30 stupňů C. Sedák je anatomicky tvarovaný a spolu s příjemně vysokými ručními opěrkami dělá i z dlouhého cestování radostnou věc. Silné polstrování nejen na sedáku je na první pohled vidět a moderní styl spolu s pěkným designem a výborným zpracováním z něj dělají podsedák, který si každé dítě rychle oblíbí.

Homologovaný normou ECE R44/00, kategorie II+III
Designové provedení především pro chlapce

Bomimi Salus

Bomimi Salus recenze a test

Produkty pro děti Bomimi jsou známé pro svou vysokou kvalitu a prvotřídní zpracování a nejinak je tomu i v případě tohoto podsedáku, který nese označení Bomimi Salus. Jedná se o moderní podsedák, který nekombinuje více skupin, ale je určen jen a pouze pro váhovou skupinu dětí III. Přeloženo do kilogramů je tedy vhodný pro starší děti, které mají váhu mezi 22 – 36 kilogramy.

To, že tento podsedák je určen pro nejstarší děti, které jsou ještě povinni tyto bezpečnostní prvky používat, neznamená, že byste do něj měli dítě poutat pořád. Jakmile dovrší výšky 150 centimetrů, již jej používat nemusíte. Bomimi Salus na první pohled zaujme svým velkým a širokým podsedákem, což tedy odpovídá váhové skupině III, které je určen.

Samozřejmostí jsou pohodlné opěrky na ruce, které jsou také polstrovány. Samotné polstrování stojí za speciální zmínku, neboť je dokonale měkké a naprosto vhodné i pro delší a náročnější cestování. Pokud jste se někdy setkali s odporem vašeho dítěte se sedačkou nebo podsedákem, tímto produktem odpor minimalizujete. Potah je pratelný a tedy sundavatelný. Samozřejmostí je homologace ECE R44/04.

Unisex design oblíbený chlapci i dívkami, měkké polstrování
Vhodný pouze pro váhovou skupinu III

Ferrari Dream Booster

Ferrari Dream Booster recenze a test

Nejste tím šťastlivcem, který může vozit každý den děti do školy svým Ferrari? Nezoufejte, to může a dělá opravdu jen málokdo. Jestli si však kousek této fenomenální značky chcete dopřát i do svého běžného vozu, můžete tak učinit s podsedákem Ferrari Dream Booster. Asi není žádným překvapením, že tato sedačka bude lákat hlavně chlapce, pro dívky jsou zase lákavější jiné vzory.

Jedná se o veliký, robustní a výborně zpracovaný podsedák, který odpovídá váhové kombinaci II a III – dítě tedy může mít váhu od 15 – 36 kilogramů. Upínání dítěte se provádí pomocí tříbodového bezpečnostního pásu automobilu a podsedák je navržen tak, aby byl pás veden co nejvíce optimálně.

Potah je sundavatelný a pratelný za standardních podmínek. Zesílené polstrování vaše děti potěší i na delších cestách, stejně tak jak pohodlné loketní opěrky, kterým polstrování rovněž nechybí. Snadná údržba, nízká hmotnost a neotřelí design dělá z tohoto podsedáku ideálního parťáka na každodenní použití a vaše děti se tímto Ferrari kouskem budou všude chlubit.

Originální produkt Ferrari, homologace ECE R44/04, skupina II a III
Svým designem osloví zejména chlapce

ZOPA Booster

ZOPA Booster recenze a test

Pokud hledáte univerzální a praktický černý podsedák, který je vhodný pro starší děti, které ještě musí nějaký bezpečnostní prvek v autě používat, mohl by vás oslovit podsedák do auta ZOPA Booster. Jak jsme již naznačili, spadá do kategorie II a III, tedy do posledních dvou váhových kategorií, které mají celkový rozsah 15 – 36 Kg.

Spotřebitelé se v recenzích shodují, že se jedná o velmi kvalitní produkt, plasty jsou pevné a nikde nenajdeme žádný polystyren, který se čas od času používá a má kratší životnost. Má textilní potah, který je snímatelný a pratelný, jeho váha je pouze 1,3 kilogramů což znamená, že manipulovat s ním nebude dělat problém ani maminkám.

Kromě černé barvy je na potahu také šedý designový prvek, který může mít v jiném provedení i odlišnou barvu. Podsedák se řadí mezi prostornější, jeho šířka je 46 centimetrů, hloubka 40 cm a na výšku má necelých 26 centimetrů. Nechybí samozřejmě područky a vodící spony pro použití tříbodového bezpečnostního pásu.

Kvalitně zhotovený plastový podsedák, velmi prostorný
Není vhodný na úzké sedačky malých vozů

Nania Dream Premium

Nania Dream Premium recenze a test

Nania je bezesporu jednou z hlavních firem, které zásobují trh nabídkou kvalitních dětských sedaček a podsedáků. Podsedák Nania Dream Premium tak nevyčnívá nijak z tohoto nastoleného trendu. Jeho povedená konstrukce nabízí kombinaci dvou váhových skupin – druhou a třetí čímž umožňuje na sedačce přepravovat děti ve velkém váhovém rozmezí, 15 až 36 kg.

Podsedák má pěkné prošívání a celkově povedený design, který neurazí žádnou větší slečnu nebo kluka. Jen šedé zbarvení nemusí být za všech podmínek praktické a může na něm být vidět každá druhá skvrna. To ovšem není zásadní problém, neboť potah je snímatelný a samozřejmě také pratelný. Potah je vyroben ze 100% polyesteru a celková váha podsedáku činí 1,6 kilogramu, tedy naprosto průměrná hmotnost.

Skelet podsedáku je vyroben z kvalitního, trvanlivého a pevného plastu. Podsedáku nechybí homologace podle normy ECE R44/04 a ani silné polstrování, nebo područky. Loketní opěrky jsou polstrovány také a navíc jsou zvýšené, čímž posílí pohodlí přepravovaného dítěte. Snadná údržba spolu s dobrou manipulovatelností z tohoto podsedáku dělají skvělý, univerzální a kvalitní produkt.

Velká základna, pohodlné polstrování a zvýšené loketní opěrky
Šedá barva v místě sedu nemusí být z pohledu čistoty praktická

Caretero Tiger 2016

Caretero Tiger 2016 recenze a test

Zajímavou alternativou může být podsedák do auta Caretero Tiger v modelovém provedení pro rok 2016, který kombinuje rovnou dvě kategorie, a to druhou a třetí. Díky tomu na něj můžete posadit dítě v širokém váhovém rozptylu 15 až 36 kilogramů. Upevnění samotné sedačky i dítěte probíhá pomocí tříbodového bezpečnostního pásu, kterým je vybaveno každé auto.

Je vyrobena v souladu s bezpečnostními normami ECE R44/04 a má velmi pohodlné vysoké polstrování, které se z plastového podsedáku nechá sundat a vyprat. Právě toto polstrování recenzenti často zmiňují jako velkou přednost, je komfortnější než u konkurenčních modelů. Samozřejmostí jsou loketní opěrky a celkově kvalitní a bytelná konstrukce.

Na rozdíl od obyčejných modelů najdeme v tomto případě několik praktických vychytávek pro každodenní potřebu. Na stranách jsou umístěny dva držáky na pití a pod sedákem je velmi praktický šuplík na různé drobnosti i hračky. Je dostatečně velký, a proto se do něj vejdou například pastelky. Jeho výška je 21 centimetrů, široký je 41 cm a hluboký 39 cm.

2 držáky na pití, šuplík na drobnosti, velmi pohodlná sedací část
Vyšší hmotnost 2,7 kg

Safety 1st Manga

Safety 1st Manga recenze a test

Jako doplněk do výbavy automobilu, nebo jako záložní podsedák pro všechny případy se skvěle nabízí Safety 1st Manga. Jeho hlavním lákadlem pro všechny je zřejmě cena, která je opravdu příjemná a zároveň také hmotnost, která nedosahuje ani jednoho kilogramu. Rovněž rozměry jsou příjemně malé, takže vám nezabere téměř žádné místo.

Nízká hmotnost a kompaktní rozměry se však podepisují na menším komfortu tohoto produktu. Je vhodný spíše na kratší vzdálenosti, neboť by při několikahodinovém cestování nemusel být posed zcela komfortní. Nechybí mu však nic, co má správný podsedák mít a tím máme na mysli hlavně evropskou homologaci podle certifikátu ECE R44/04.

Celopotah je pohodlný a snadno kompletně sejmutelný, v případě potřeby jej tedy snadno vyperete na 30 stupňů C. Podsedák kombinuje druhou a třetí skupinu a je tedy uzpůsoben pro používání dětmi s hmotností od 15 do 36 kilogramů. Korpus je vyroben z umělé hmoty, je stabilní a pohodlně tvarován. Samozřejmostí je polstrování jak v místě sedáku, tak na loketních opěrkách.

Nízká cena a nízká hmotnost, homologace ECE R44/04
Pouze průměrné polstrování, vhodný spíše na kratší cesty

CAM Cushion

CAM Cushion recenze a test

Jestli chcete vašemu dítěti pořídit opravdu pohodlný a prostorný podsedák, pak byste měli zauvažovat nad pořízením modelu CAM Cushion, který se řadí k nejpohodlnějším podsedákům, které lze v současnosti pořídit. Dle uvedení výrobce je vhodný pro děti již od 3 do 12 let, doporučujeme však používat co nejdéle klasickou autosedačku a až posléze přejít na podsedák.

Tento výrobek kombinuje dvě skupiny a to skupinu II a III. Je tedy navržen pro zatížení od 15 do 36 kilogramů. Kvalitní zpracování a použití těch nejlepších materiálů má za následek vyšší hmotnost, která činí 2,2 kilogramů. Je to zhruba o půl kilogramu vyšší hmotnost, než je u tohoto produktu obvyklé, ale za zvýšený komfort to stojí.

Inženýři dbali na to, aby bylo dlouhé cestování příjemné a pohodlné. Proto upravili a lépe zpracovali celou ergonomii, přičemž posílili polstrování na nejvíce namáhaných místech. Výsledkem je podsedák s širokým a prostorným sedákem, kterému nechybí velké vypolstrované opěrky na ruce. Samozřejmostí je homologace, nebo možnost potah sundat a prát.

Velice dobrá ergonomie, větší prostor v místě sedáku
Vyšší pořizovací cena, vyšší hmotnost

G-MINI Porus

G-MINI Porus recenze a test

Podsedák G-MINI Porus je ideálním produktem pro všechny rodiče, kteří již mají větší děti a chtějí pro ně široký pohodlný podsedák za rozumné peníze. Tento podsedák pro děti spadá do třetí kategorie, jeho váhový limit je tedy od 22 do 36 kilogramů.

Výrobce o něm píše, že je měkce polstrován a má pohodlné opěrky rukou. Jeho design je poměrně neutrální a rozhodně praktický, šedo platinová barva dobře zamaskuje znečištění, kterému se s dětmi zkrátka nikdy nevyhnete. Z pohledu údržby je na tom rovněž výborně, jeho potah je možné snadno sejmout a vyprat jej na 30 stupňů Celsia.

Věkově je podsedák určen dětem do 12 let a svou konstrukcí umožňuje intuitivní a bezpečné vedení bezpečnostních pásů vozidla. Samozřejmostí je jeho homologace podle standardu ECE R44/04 a pouze zamrzí, že nikde nezjistíme jak jeho hmotnost, tak rozměry, které by přiblížily představu o tom, jak je ve skutečnosti prostorný.

Kvalitní provedení, měkké polstrování a pohodlné opěrky rukou
Nedohledatelné rozměry a hmotnost

Jak vybrat dětský podsedák do auta

Vybrat vhodný podsedák do auta není žádná velká alchymie. Jedná se o poměrně snadný proces, při kterém je dobré zohledňovat jen několik věcí, které zmiňujeme níže. Vždy je dobré kupovat podsedák od renomovaných výrobců autosedaček a dětského příslušenství. Pořídit jej levně v supermarketu sice vypadá lákavě, ale nedoporučujeme to. Z recenzí spotřebitelů vyplývá, že tyto neznačkové produkty vydrží výrazně kratší dobu a nesnesou ani hrubší zacházení.

Kdy mohu použít podsedák do auta?

Dětský podsedák lze použít kdykoliv, kdy ještě dítě nedosáhlo 150 centimetrů výšky a nepřekročilo hmotnost 36 Kg. Zároveň by již mělo být odrostlejší a spadat do váhových skupin II a III. Děti do cca stáří pěti let nemají ještě dostatečně vyvinuté svalstvo a proto pro ně podsedáky vůbec vhodné nejsou. Používejte je až u starších dětí a jen v případě, že nemáte k dispozici plnohodnotnou sedačku. Podsedák ji totiž z pohledu bezpečnosti nemá šanci nahradit.

Podsedáky s Isofixem

Určitým vylepšením může být podsedák opatřený systémem ISOFIX. Takové podsedáky jsou minimálně dvakrát dražší než ty bez něj a na trhu jich moc nenajdete. Fixace pomocí čepů, které jsou pevně spojeny s karoserií vozu má jen samé výhody. Podsedák nemá tendenci se z pod dítěte vysouvat ani se nijak hýbat či točit.

Podsedáky s opěrkou

Takovéto podsedáky jsou při kompletním složením plnohodnotnými autosedačkami. Mají však možnost zádovou opěrku demontovat a tím pádem ze sedačky udělat pouze podsedák, se kterým se dobře manipuluje. Takovýchto autosedaček moc není, a proto je lepší zainvestovat do robustní nerozebíratelné autosedačky a k ní přikoupit podsedák. Nejednou se vám bude hodit, že vlastníte obě tyto věci.

Váhová skupina

Podsedáky se vyskytují ve skupinách II a III a často také tyto dvě skupiny kombinují. Váhově tedy odpovídají rozmezí 15 – 36 Kg, což tedy odpovídá, jak jsme zmiňovali a upozorňovali, starším odrostlejším dětem. Nikdy nepoužívejte podsedáky u dětí mladších s váhou pod tímto limitem. Je to nebezpečné, a hlavně zbytečný hazard se zdravím dítěte.

Hmotnost a rozměry

Podsedáky nejsou těžké, ani prostorově náročné. Jsou vhodné k přenášení z auta do auta a nezaberou mnoho místa ani v zavazadlovém prostoru. Jejich montáž na sedačku je snadná a rychlá. Hmotnost se pohybuje průměrně kolem kilogramu a půl s tím, že nejlehčí provedení, která lze pořídit mohou mít hmotnost i pod jeden kilogram. Rozměry se víceméně také v rámci modelů nemění, i když je možné narazit na podsedáky nepříjemně úzké, ale i naddimenzovaně široké. Většinou se rozměry pohybují s výškou 25 cm, šířkou 44 cm a hloubkou 40 cm.

Loketní opěrky, polstrování a potah

U současných modelů od renomovaných výrobců se snad nesetkáme s produktem, který by loketní opěrky neboli područky, neměl. Setkáte-li se však s takovým zbožím, doporučujeme se mu vyhnout. Loketní opěrky jsou jednou z mála věcí, která zvyšuje komfort při přepravě, a proto by bylo nerozumné si pořídit pro své dítě podsedák bez nich. Loketní opěrky by měly být také polstrované a většinou jsou.

Samotné polstrování sedačky je pravděpodobně jedna z věcí, kde jsou největší rozdíly napříč podsedáky. Je tedy dobré pořádně pročíst popis, případně hodnocení a recenze spotřebitelů, kteří již tento model mají. Potah by měl být sundavatelný a pratelný. To je další věc, kde jsou velké rozdíly, a proto je lepší zainvestovat pár peněz navíc a předejít tak nepříjemnému prošoupání potahu po pár měsících používání.

4.3/5 - (33 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.