Outdoor,

Kempingové plynové vařiče: Recenze 9 nejlepších

Plynový vařič má různá využití a tím pádem i odlišné skupiny zákazníků. Pro některé je neodmyslitelnou součástí chaty, pro jiné kromě ohně jediná možnost, jak si v přírodě připravit teplé jídlo, nebo ohřát vodu. Proto může mít kempingový vařič opravdu mnoho podob a záleží jen na vašich potřebách, který typ vybíráte.

Pokud vybíráte provedení na chatu, je nejvhodnější plynový vařič na bombu, který sice nepatří mezi nejkompaktnější, nicméně nabízí často vysoký výkon a s ním spojený komfort. Jestliže je váš rekreační objekt vybavený elektrickým proudem, řešením pro vás může i moderní úsporný indukční vařič, který je na obsluhu daleko pohodlnější.

Campingový vařič může být v řadě dalších provedeních, mezi které patří lihový a benzínový vařič. Každé palivo má své pro a proti, nicméně pokud se často nepohybujete v extrémních podmínkách, je plynový vařič tou nejlepší volbou pro outdoor, ať už z hlediska efektivnosti, tak i obsluhy či bezpečnosti.

V této kategorii produktů existuje velká řada modelů v různém provedení, naše recenze obsahuje výřez těch nejprodávanějších napříč spektrem. Při výběru je dobré zohledňovat tedy záměr použití, typ zdroje plynu, výkon hořáku, hořáků, a spotřebu plynu.

Rozdíly jsou také v samotných kartuších, kdy je na výběr z bajonetových, nebo šroubovacích. Méně často se lze setkat i s ventilovou kartuší, která se používá pouze v určitých provedeních plynových vařičů. Neméně důležitý je i počet hořáků, to je ovšem viditelné na první pohled a proto se můžete ihned orientovat pouze na ty, které hledáte. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší plynové vařiče a jejich recenze.

Nejlepší kempingové plynové vařiče – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších plynových vařičů z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Yate Camping K620Meva PICAMP 2136Var 2Campingaz Bleuet Micro PlusColeman F1 LitePinguin Mantis TitanCampingaz Camp BistroCampingaz Base CampVango Diner Cooker
Zdroj plynuPB lahevPB lahevKartušeKartušeKartušeKartušeKartušePB lahevPB lahev
Systém závituŠroubovacíŠroubovacíŠroubovacíBajonetŠroubovacíŠroubovacíVentilováŠroubovacíŠroubovací
Hmotnost420 g1300 g110 g180 g77 g98 g1500 g1500 g4600 g
ZapalováníManuálníManuálníManuálníManuálníManuálníManuálníAutomatické piezoManuálníAutomatické piezo
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 plynových vařičů

Yate Camping K620

Yate Camping K620 recenze a test

Kempingový vařič Yate Camping K620 je jako dělaný na chatu, chalupu, nebo do míst, kde se bude používat pravidelně převážně bez přenášení – je dělaný na přímé napojení na propan-butanovou lahev. Pakliže jej připojíte na 2 kg PB lahev, může být pohodlně umístěn na stole a plnit tak dokonale svou funkci. Možné je také připojení na objemnější nádoby.

Jeho hlavní výhodou je bezesporu nízká pořizovací cena a funkčnost, dělá přesně to, co má. Skládá se z jedné plotýnky o celkovém výkonu 14800 Wattů. Bohužel však není dohledatelná spotřeba, jakou plynový vařič má. Celková hmotnost je 420 gramů a nemá žádný systém zapalování, potřeba je tak zapálit manuálně, sirkami, zapalovačem, křesadlem.

Potěší jednoduché a praktické drátěné madlo, které v případě, že je vařič ještě horný, přijde rozhodně vhod. Zpracování je sice plně dostačující pro fungování, nicméně mechanicky ne zcela precizní. Z recenzí spotřebitelů se tak dozvíme o ostrých hranách v místě otvorů, které je ideální pro vyšší bezpečnost lehce zabrousit.

Nízká pořizovací cena, praktické drátěné madlo na přenášení
Ostré hrany v místě otvorů

Meva PICAMP 2136

Meva PICAMP 2136 recenze a test

Dvouplotýnkový plynový vařič Meva PICAMP 2136 je ideálním provedením pro větší počet osob například na chatu, nebo i na víkendovou výpravu na ryby ve více členech. Řada lidí si jej pořizuje také jako záložní vařič a to pro případ, že mají v domácnosti všechny spotřebiče elektrické a chtějí být připraveni na případný výpadek elektrické energie.

Boduje dobrým poměrem ceny a výkonu, nabízí dva hořáky, které mají shodný výkon 1200 Wattů. V porovnání s jinými, například i skladnými kempingovými vařiči to není mnoho, nicméně na pohodlné vaření je výkon naprosto dostačující. Konstrukce má na sobě dvě robustní opěrná ramena, která zajišťují výbornou stabilitu i při použití větších hrnců, nebo rozměrnější pánvičky.

Samozřejmostí je regulace každé plotýnky zvlášť a to pomocí jejich vlastních otočných ventilů. Hořák je dostatečně rozměrný, čímž poskytuje dobrou stabilitu širokému spektru nádobí. Provedení je nerezové a spotřeba plynu činí 200 gramů za hodinu. Celková hmotnost je 1,3 kilogramu a nasazuje se na klasické velké PB lahve se šroubovacím připojením. Jedná se o desetiletími prověřený model, který má velice dlouhou životnost a má snadné ovládání.

Kovová opěrná ramena zajišťují výbornou stabilitu hořáků, poměr cena/výkon
Ve srovnání lehce nižší výkon

Var 2

Var 2 recenze a test

Turistický vařič Var 2 patří mezi základní výbavu všech trempů, tuláků, nebo milovníků pobytu v přírodě. Jedná se o lety prověřený model, který je na trhu již pár desítek let v nezměněné podobě. To svědčí o jeho výborném zpracování a vlastnostech, na které je spolehnutí. Plynový vařič Var 2 získal také oceněné produkt roku, které vychází z hodnocení samotných spotřebitelů.

Přenosný plynový vařič nabízí jednu plotýnku a kompatibilní je se všemi plynovými kartušemi, které mají šroubovací typ připojení. Tyto kartuše jsou velice dobře dostupné v různých velikostech a objemu plynu. Díky nízké hmotnost 110 gramů o něm v batohu nebudete ani vědět.

Jeho výkon je velice dobrých 2,8 kW a spotřebu plynu má přibližně 150 gramů za hodinu. Spotřeba plynu se samozřejmě liší podle okolních podmínek, a proto je dobré ji brát pouze jako orientační. Nožičky podstavce se nechají snadno složit a v některých hodnoceních zaznívá jejich mírná vůle, která neprospívá stabilitě. Samozřejmostí je pohodlná regulace toku plynu, nebo praktický cestovní obal.

Spotřebitelské ocenění produkt roku, poměr cena/kvalita, nízká hmotnost
Lehce viklající se nožičky

Campingaz Bleuet Micro Plus

Campingaz Bleuet Micro Plus recenze a test

Oblíbený outdoor vařič Campingaz Bleuet Micro Plus je další alternativní přenosný plynový vařič, který vás nenechá ve štychu za žádných okolností. Jeho jednoduchá konstrukce je velice odolná a dobře snáší i hrubší zacházení. Ve srovnání s jinými modely potěší celkem 4 raménka, která pomáhají vyšší stabilitě i pro větší nádoby.

Raménka jsou samozřejmě sklopitelná pro co největší úsporu místa, omezovat vás nebude ani jeho hmotnost, která je sice ve srovnání s obdobnými produkty vyšší, ale stále není nikterak vysoká. Její hodnota je 180 gramů. Nenajdeme u něj piezo zapalování a proto je na to důležité myslet a mít vždy sbalené sirky, zapalovač, nebo křesadlo.

Hořák, jak je vidno, má jednu plotýnku, který mý výkon 1,3 kW a spotřebu plynu pouze 90 gramů za hodinu. Výkonem tedy nijak neoslní, je potřeba počítat s delší dobou, než dostane vodu k varu. Za to však svou spotřebou plynu patří mezi nejúspornější zařízení.

4 sklápěcí raménka zajišťují lepší stabilitu nádobí, nízká spotřeba plynu 90 g/h
Ve srovnání menší výkon 1,3 kW, vyšší hmotnost 180 gramů

Coleman F1 Lite

Coleman F1 Lite recenze a test

Expediční plynový vařič Coleman F1 Lite patří mezi špičku své kategorie, je to jeden z nejvýkonnějších a nejlehčích vařičů, který si můžete na svůj pobyt mimo civilizaci pořídit. Jeho hlavní cílová skupina jsou účastníci expedic, kde se hledí na každý gram. Skvělou službu však udělá i při nenáročných pobytech v přírodě.

Jeho největší chloubou je bezesporu výkon, který dosahuje 4800 Wattů, jedná se o hodnotu, která téměř nemá v kategorii konkurenci. Pro představu jeden litr vody s ním uvaříte za 2 minuty a 30 sekund, což je poloviční doba oproti standardním modelům. Takto vysoký výkon však má i svou daň, kterou je vyšší spotřeba plynu 346 gramů za hodinu, kterou rovněž budete hledat jen velmi těžko.

Vše je tak o preferencích, pokud hledáte rychlý plynový vařič, těžko seženete lepší, je ovšem nutné počítat s rychlým úbytkem plynu v kartuších. Ty mají šroubovací připojení a je možné využít i kartuše jiných značek. Hmotnost 77 gramů patří k nejmenším možným a potěší také praktický obal, který je součástí balení.

Velice vysoký výkon 4800 W, extrémně nízká hmotnost 77 gramů
Vyšší spotřeba plynu 346 g/h

Pinguin Mantis Titan

Pinguin Mantis Titan recenze a test

Outdoor vařič Pinguin Mantis Titan je velice praktické zařízení všech osob vyznávajících pobyt v přírodě. Jedná se o samovolně stojící provedení, ke kterému je plyn z kartuše přiváděn hadičkou. Díky této konstrukci, která je v praxi velmi nízká, jej lze snadno umístit do závětří, které si vytvoříte například z batohu, nebo kamení a uvařit si tak i v podmínkách, kde by klasická konstrukce na kartuši neobstála.

Konstrukce je zhotovená z titanu, který je velice pevný a zároveň lehký, díky tomu má hmotnost jen 98 gramů, čímž se v této konstrukci řadí k nejlehčím modelům vůbec. Stojan i ramena jsou sklopná, tudíž celý set nezabere po složení mnoho místa. Součástí balení je také praktické přepravní pouzdro.

Co se bohužel od výrobce nedozvíme je spotřeba plynu, odhadem podle výkonu 3000 W však bude vyšší, než je průměr. Zmíněný výkon zároveň patří k těm vyšším. Dodaná hadička je kompatibilní se všemi kartušemi, které mají šroubovací typ připojení.

Velice lehký titanový samovolně stojící plynový vařič, výkon 3000 W
Vyšší pořizovací cena

Campingaz Camp Bistro

Campingaz Camp Bistro recenze a test

Cestovní vařič Campingaz Camp Bistro je plynový vařič na kartuše s ventilovým typem připojení. Je vhodný pro nenáročné jednodenní pobyty v přírodě, do parku, na chatu, nebo na výlet. Jedná se o stolní plynový vařič, který má jednu plotýnku s maximálním výkonem 2200 Wattů. Rychlost, jakou zvládne uvařit jeden litr vody, činí 5 minut a 25 sekund.

Jeho celková váha je 2,5 kilogramů a rozměry 36,5×32,2×12 centimetrů. Potěší také praktické plastový kufr, do kterého se v případě přenášení pohodlně uklidí a také jej chrání. Na jednu kartuš dokáže pracovat po dobu přibližně devadesáti minut v závislosti na intenzitě výkonu.

Regulace výkonu probíhá velice snadno a to velkým otočným ovladačem, který má na své mezní poloze funkci zapalovače. Ten je piezoelektrického typu. Vzhledem ke své nízké pořizovací ceně se jedná o velice atraktivní model, spotřebitelé mu vytýkají pouze nemožnost demontovat plotýnku, což by usnadnilo jeho čištění.

Vysoká stabilita, nízká pořizovací cena a jednoduché ovládání, kufřík v ceně
Plotýnka pro snadné čištění nelze odmontovat

Campingaz Base Camp

Campingaz Base Camp recenze a test

Dvouplotýnkový plynový vařič Campingaz Base Camp je velice kvalitní stolní vařič od osvědčeného výrobce. Je vhodný jako stálý vařič na chatu, kempování, nebo jako záložní vařič pro případ výpadku elektrického proudu. Zdroj plynu je propan-butanová lahev, která může být ve velikosti 2 kg, 5 kg, nebo 10 kg. Kompatibilní lahve by měly být typu R907.

Jeden litr uvaří za 8 minut, což je pro nenáročné spotřebitele dobrá hodnota. Celkový výkon je 3,2 kW s tím, že oba hořáky mají shodný výkon po 1600 W. Spotřeba plynu je pak pouze 180 gramů za hodinu. Rozměry kompletu jsou 43x24x8 centimetrů a vařič se v základní výbavě dodává bez příslušenství potřebného pro připojení na PB lahev.

Celková váha činí 1,5 kilogramů, což je pro tento typ kempingového vařiče přijatelná hmotnost. Na rozdíl od jiných modelů zde není k dispozici žádné přepravní pouzdro, kufr, nebo futrál. Rovněž si budete muset vystačit bez automatického piezo zapalovače, mějte tak vždy po ruce něco, čím plamen bezpečně zapálíte.

Dva hořáky, výkon 3,2 kW a spotřeba plynu jen 180 gramů za hodinu
Absence automatického piezoelektrického zapalovače

Vango Diner Cooker

Vango Diner Cooker recenze a test

Campingový vařič Vango Diner Cooker má vskutku praktické provedení, vrchní poklop je pro případ přenášení pevně uzavíratelný a jakmile jej otevřete, slouží spolu s výklopnými bočnicemi jako praktická větrná zábrana. Díky tomu je vhodnější i do náročnějších podmínek, byť kvůli jeho připojitelnosti na PB lahev si jej na žádný trek pravděpodobně nevezmete.

K dispozici jsou 3 vysoce kvalitní hořáky, které mají celkový výkon 1900 wattů. Svým výkonem sice nepatří mezi nejvýkonnější modely, na druhou stranu však alespoň nemá velkou spotřebu plynu. Tu se však do výrobce nedozvíme, což je poměrně škoda. Hodí se pro vaření více osob, dokáže obsloužit i čtyřčlennou rodinu a potěšující je jeho velmi kvalitní zpracování.

Uživatelskému komfortu přidají jednoduché a automatické piezo zapalovače, nebo odkapávací tác na přebytečný olej, či tuk. Hořáky, včetně mřížky, jsou snadno vyčistitelné a potěší protiskluzové nožky, které bezpečně zajistí gril na jednom místě a tím minimalizují riziko úrazu. Jeho hmotnost je 4,6 kilogramu a rozměry 34 cm na šířku, 62 cm na délku a výška jen 11,5 cm.

Automatické piezo zapalování, víko s postranicemi a zástěnou, celkem tři hořáky
Nedohledatelná spotřeba plynu

Jak vybrat kempingový plynový vařič

Záměr použití

První otázku, kterou musíte mít před pořízením kempingového vařiče zodpovězenou zní, k jakému účelu a kde chci vařič používat. Z jiných modelů bude vybírat spotřebitel hledající plynový vařič na chatu, nebo pro případ výpadku elektrického proudu a jiný model turista, dobrodruh, cestovatel, který potřebuje kompaktní vařič do batohu. Až posléze lze přistoupit k porovnávání výkonu, spotřeby rozměrů, hmotnosti a typu používaného zdroje plynu.

Plynový vařič na bombu

Hodí se zejména do míst, kde se s ním nebude příliš manipulovat, neboť jeho váha, zejména pak s plynovou PB bombou, je relativně vysoká, šplhající se bez problému k hranici 10 ti kilogramů. Nejčastější uplatnění má na chatě, zahradě, v obytných automobilech, nebo v karavanu. Často si také lidé tento typ vařiče pořizují do svých domovů jako pojistku při výpadku elektrického proudu. V životě mohou nastat situace, kdy se může i v domě při krátkodobém výpadku proudu hodit, například při nutné přípravě pokrmů pro batolata.

Existují modely, které se mohou přímo našroubovat na 2 kg PB bombu, mohou mít jeden hořák, nebo hořáky dva. Samozřejmostí je regulace výkonu každého zvlášť, jen zřídka u nich najdeme automatické zapalování. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena a takřka nerozbitelnost, jsou i případy, kdy tyto plynové vařiče slouží 40 let a více. Kromě přímého připojení na 2 kg PB bombu lze stolní vařiče připojit i k 5 kg, nebo 10 kg PB bombě, v těchto případech je však již potřeba připojovací sada, která nemusí být součástí balení.

Plynový vařič na kartuše

Tento cestovní vařič je vhodný pro cestovatele, trempy a vyznavače pobytu v přírodě. Jeho největší předností je skladnost a nízká hmotnost, která u nejlepších modelů nemusí dosahovat ani 100 gramů. Nejběžnější jsou typy přímo nasazovací na kartuši, existují však i volně stojící, které mají přívod plynu z kartuše řešený externě pomocí hadičky. S takovými je pak možné lépe manipulovat, schovat je do závětří a mají také výrazně větší stabilitu.

Další oblíbenou možností je stolní plynový vařič na kartuše, který je jakýmsi mezistupněm mezi outdoor vařičem a kempingovým vařičem na PB bombu. Mohou mít jeden až dva hořáky, nabízí velkou stabilitu, ale zároveň jsou dostatečně kompaktní a mobilní i pro časté přesouvání. Jejich typickým místem je například dovolená na vodě, nebo relax v parku, či jednodenní výlet do přírody. Tyto typy vařičů jsou také často vybaveny automatickými piezoelektrickými zapalovači.

Propan-butan lahve a kartuše

Tyto zmíněné jednotky jsou v současnosti hlavními zdroji plynu pro většinu plynových vařičů. PB lahev může být v různých velikostech, nejčastěji od 2 do 10 kilogramů a mezi její největší výhody patří možnost ji znovu plnit. Díky tomu ušetříte nemalé peníze, neboť doplnění není rozhodně tak drahé, jako nutnost si po vyprázdnění kartuše pořídit vždy novou. Mají vyšší hmotnost, a proto se příliš nehodí na cestování.

Kartuše jsou však pro cestování přímo určeny, standardně se dělají ve třech velikostech, z niž nejmenší vystačí přibližně na víkend pro dvě osoby a největší na týden pro dvě osoby. Záleží tak na typu vašeho dobrodružství, jakou kartuši zvolíte.

Rozdělujeme je na dva typy, šroubovací kartuše a bajonetové kartuše. Každý systém je kompatibilní se svým typem plynového vařiče, vzájemná kombinace není možná. Potěšující však je, že kartuše různých výrobců, ale stejného typu, jsou kompatibilní s daných typem vařiče bez problému. Třetím typem kartuše je takzvaná ventilová, ta má tvar připomínající sprej a je určena do specifických typů stolních kartušových cestovních vařičů.

Výkon a spotřeba plynu

Tyto dva parametry se do velké míry vzájemně kopírují. Pokud je malý výkon, je i malá spotřeba a naopak. Nabídka plynových vařičů je velice pestrá a s ní i možnost vybrat si tak výkonný hořák, jaký preferujete. Část spotřebitelů upřednostňuje rychlost, část pomalejší vaření, ale delší výdrž. Dobře si můžete tyto dva parametry porovnávat v první srovnávací tabulce vybraných produktů v této recenzi. Za zmínku však stojí dvě mezní hodnoty, kdy nejméně výkonné vařiče mají výkon kolem 1,3 kW a spotřebu 90 g/h, zatímco na druhém konci jsou modely s výkonem 4,8 kW a spotřebou 346 g/h.

Počet hořáků, zapalování

Lehký outdoor vařič má v drtivé většině pouze jeden hořák, je to z důvodu dobré skladnosti, nízké hmotnosti a praktičnosti. U kempingových vařičů na ventilové kartuše, nebo PB lahve je však možné se setkat i s více hořáky. Typickým zástupcem je dvouplotýnkový plynový vařič, nebo dokonce tříplotýnkový plynový vařič. Některé modely mohou mít také z víka udělanou pečící desku, na které lze třeba smažit bez potřeby použití pánve. Menšina modelů může být vybavena automatickým piezoelektrickým zapalovačem, zkráceně piezo. Ten se ovšem netýká cestovních malých vařičů, kde je potřeba myslet na křesadlo, sirky, nebo zapalovač.

Materiál a hmotnost

Tyto dva parametry spolu opět přímo souvisí a reflektují se hlavně u outdoor vařičů, kde se počítá každý gram. Výrobci se stále předhánějí v tom, kdo vyrobí lehčí a kompaktnější model, a proto dnes není problém pořídit například vařič vyrobený z titanu či jiných materiálů, který se s váhou vejde pod 100 gramů. Na druhé straně plynové vařiče na bombu, nebo k PB bombě mají hmotnost výrazně vyšší a mohou dosahovat váhy v řádech stovek gramů, nebo i kilogramů.

4.6/5 - (41 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.