Domácnost,

Plynové kotle: test, recenze | Nejlepší kondenzační kotle

Plynový kotel je doporučovanou variantou pro každého, kdo má zájem topit relativně ekologicky, čistě, jednoduše a také levně a efektivně. Hlavně pak tedy v případě, kdy je zvolený moderní kondenzační plynový kotel, který patří ke standardu dnešní produkce.

Kotel na plyn může být využit nejenom v rodinných domech, ale i u jiných nemovitostí a objektů. Velkou výhodou je jednoduchost vytápění a téměř nulové starosti, jelikož není nutné řešit přikládání, vynášení popela a další špinavé činnosti. Celkově vytápění plynem sice není tak levné, jako vytápění kotlem na tuhá paliva, ale i přes to se jedná o oblíbené řešení. Jedinou nevýhodou je nutnost mít zavedený do objektu plyn, nebo si ke kotli plyn připojit z tlakové láhve (zejména při provozu na chatě).

Kvalitní plynový kotel by měl s přehledem vytopit interiér, ohřát vodu na koupání, nebo mytí nádobí a měl by mít jednoduchou a nenáročnou obsluhu. Může vyset buďto na zdi (závěsný typ), nebo stát přímo na zemi, v takovém případě se jedná o stacionární plynový kotel. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší plynové kotle a jejich recenze.

Nejlepší plynové kotle – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších plynových kotlů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Protherm Panther Condens 12 KKO-AJunkers Cerapur compact ZSB 24-1 DEProtherm Tiger Condens 20/26 KKZ42Protherm Medvěd Condens 35 KKSViadrus Garde G42 ECO 4Z020THProtherm Tiger Condens 25 KKZ21JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CEBaxi NUVOLA DUO-TEC+ 24Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-ABosch GC 2300iW 22/25 C
Energetická třídaAAAAB, CAAAAA
Hmotnost37,1 kg35 kg55 kg102 kg100 kg56,7 kg47,8 kg62 kg31,6 kg36 kg
Průtokový ohřev vodyAnoNeNeNeNeAno-NeAnoAno
Objem expanzní nádoby8l-12l95l-12l8l40l8l-
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 plynových kotlů

Protherm Panther Condens 12 KKO-A

Protherm Panther Condens 12 KKO-A recenze a test

Plynový kotel Protherm Panther Condens 12 KKO-A se nabízí v několika variantách, tento konkrétní model je primárně určen pouze pro vytápění, nicméně umožňuje připojení externího zásobníku teplé vody. Instaluje se zavěšením na zeď, což při hmotnosti 37 kg nebude činit velké problémy.

Podle zkušeností spotřebitelů disponuje jednoduchým a přehledným ovládáním, vybaven je přehledným displejem a několika tlačítky, kterými se ovládá. Provozní tlak otopné soustavy jsou 4 bary, má plynulou modulaci výkonu i automatické zapalování.

Ke kotli lze přikoupit široký sortiment, jako například certifikované odkouření, kaskádové odkouření, přídavný ovládací modul a další. Má vysokou účinnost až 109,5 %, jedná se proto o typ kondenzační. Spalovací komora je nerezová a má zabudovaný třícestný ventil.

Snadné a přehledné ovládání, dobrý poměr cena/výkon, autodiagnostika
Nic zásadního

Junkers Cerapur compact ZSB 24-1 DE

Junkers Cerapur compact ZSB 24-1 DE recenze a test

Závěsný plynový kotel Junkers Cerapur compact ZSB 24-1 DE má velmi dobré uživatelské recenze, spotřebitelé oceňují jeho tichý chod a spolehlivý provoz. Jak je i z názvu patrné, má kompaktní rozměry a snadno se vejde i do menších technických místností nebo koupelen.

Má nadprůměrný rozsah výkonu od 3,3 kW do 25,2 kW, kterého je docíleno speciálním modulovaným hořákem (1:8). Pyšní se také 3 hvězdičkovým komfortem přípravy teplé vody a má zabudovanou základní ekvitermní regulaci. Jedná se samozřejmě o kondenzační plynový kotel s vysokou účinností až 109 %.

Velké byty a rodinné domy zvládá vytápět efektivně a úsporně a po připojení přídavného zásobníku vody může sloužit nejen k vytápění. Odvod spalin může být řešen bočně přes zeď i přes střechu domu a dá se využít také zrušeného komínu, který se pouze osadí 80 mm plastovými trubkami.

Spolehlivý plynový kotel, tichý provoz, kompaktní rozměry
Jako i jiné dodáván bez příslušenství

Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42

Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42 recenze a test

Kondenzační plynový kotel Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42 disponuje několika inovativními funkcemi a technologiemi, které zvyšují jeho úspornost a zvyšují i uživatelský komfort. Jedná se o závěsný plynový kotel se dvěma integrovanými zásobníky teplé vody.

Za zmínku stojí chytrá funkce Isodyn3, která automaticky rozpozná, v jakém množství a kdy teplou vodu nejčastěji potřebujete. Data se ukládají v integrované paměti a podle toho se kotel dokonale přizpůsobí vaším potřebám, zefektivní provoz a automaticky šetří spotřebu plynu.

Dále je tento plynový kotel vybaven také inovativní technologií FlameFit, která automaticky rozpoznává kvalitu plynu. Podle vyhodnocení si kotel nastaví vhodné spalování, čímž se redukuje množství spalin a šetří tím životní prostředí. Má plynulou regulaci výkonu v rozsahu 1:10, autodiagnostiku a přehledný ovládací panel s displejem a několika tlačítky.

Inovativní technologie FlameFit, chytrá funkce Isodyn3, dva integrované zásobníky TV
Vyšší hmotnost 55 kg

Protherm Medvěd Condens 35 KKS

Protherm Medvěd Condens 35 KKS recenze a test

Stacionární plynový kotel Protherm Medvěd Condens 35 KKS má podle uživatelských recenzí výborný poměr ceny a užitku, je spolehlivý a díky robustnímu provedení i velmi odolný vůči nečistotám, které se mohou nacházet v topném systému. Jako jedinou nevýhodu v recenzích zmiňují, že neexistuje provedení, které by mělo zabudovaný zásobník teplé vody – musí být vždy externě.

Jedná se samozřejmě o kondenzační typ plynového kotle v energetické třídě A, přesnou účinnost však výrobce neuvádí. Má plynulou modulaci výkonu, která je v této variantě od 10,1 do 35 kW. Bez zásobníku TV je určen primárně pro vytápění a vzhledem k velkému výkonu i velkých rodinných domů nebo jiných objektů.

Má velký objem primárního výměníku, který má objem 95 litrů. To umožňuje bezproblémovou výměnu za starý typ kotle, což spotřebitelé velmi oceňují. Může být doplněn o velké množství doplňků, příkladem je certifikované odkouření 80/125 mm nebo přídavný ovládací modul.

Vysoká odolnost vůči nečistotám v topném systému, robustní provedení, kompatibilita
Bez zabudovaného zásobníku TV

Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH

Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH recenze a test

Plynový kotel do rodinného domu Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH je ideálním řešením pro vytápění větších prostor a nese také označení nízkoteplotní litinový kotel. Model využívá atmosférický hořák a je určený pro takové teplotní systémy, které jsou založeny na nuceném oběhu média a nepřímotopném ohřevu vody v zásobníku. Kvalita konstrukce eliminuje vznik nízkoteplotní koroze.

Zaujme velmi vysoká účinnost, která atakuje hranici 93,5 procenta a třída energetické účinnosti vytápění má hodnotu C. V případě využití i na ohřev vody disponuje kotel energetickou třídou B. Kotel se pyšní 2 stupni pracovního režimu, a to High/Low. Také nechybí možnost automatického přepínání.

Díky nízkému obsahu škodlivin ve spalinách patří kotel mezi velmi ekologická zařízení. Rozsah výkonu s ohledem na provedení se pohybuje mezi 8 až 30 kW a doporučená teplota topné vody je v rozsahu 45-85 stupňů Celsia. Jedná se o stacionární plynový kotel, umístěný tedy na podlaze a jeho hmotnost dosahuje sta kilogramů.

Ekologický, vysoká účinnost, rozsah teploty vody, litinové provedení
Vyšší pořizovací cena

Protherm Tiger Condens 25 KKZ21

Protherm Tiger Condens 25 KKZ21 recenze a test

Plynový kotel se zásobníkem Protherm Tiger Condens 25 KKZ21 je na trh dodáván ve 2 provedeních a to s velikostí zásobníku buď o objemu 21 litrů, nebo s velikostí o objemu 42 litrů. Samozřejmostí jsou i moderní vlastnosti, jako je plynulá modulace výkonu, nebo autodiagnostika, či moderní ekvitermní eBus regulace.

Součástí konstrukce je také expanzní nádoba na TV s celkovým objemem 12 litrů. Z hlediska bezpečnosti kotel disponuje ochranou proti zamrznutí, nebo také krytím IPX4D. Dále nechybí praktické digitální ovládání doplněné o praktický display.

Velkým kladem je jeho ekonomická stránka, kterou potvrzuje energetická třída s označením A. Procentuální účinnost kotle může činit dokonce až 108,4 procent. Rozsah nastavení OV je v rozmezí 10 – 80 stupňů Celsia a rozsah nastavení TV je 45 – 65°C.

Vysoká účinnost, energetická třída A, 2 varianty zásobníků
Na závěsné provedení vyšší hmotnost téměř 57 Kg

JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE

JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE recenze a test

Kotel na plyn JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE je určený výhradně pro vytápění. Disponuje velmi úsporným oběhovým čerpadlem, což se podepisuje na celkové ekonomice provozu. To potvrzuje i normovaný stupeň účinnosti, který odpovídá hodnotě až 108%. Stejně jako model CerapurSmart, který nahrazuje, je i tento model velmi kompaktní, rozměry má 850x400x370 mm.

Ideální je jak pro rodinné domy, tak i do bytů. Využívá patentovaný algoritmus SolarInside, díky kterému dokáže využívat i solární energii. V důsledku velmi malých emisí zaujme ekologickým a zároveň tichým provozem.

Řídící jednotka označená Bosch Heatronic® III zajišťuje jednoduchou obsluhu a nastavení, které podporuje textový displej. Nechybí vestavěná regulace, nebo i upozornění na nestandardní provozní stavy. Tepelný výkon je v rozsahu 20 – 29,9 kW.

Algoritmus SolarInside, jednotka Bosch Heatronic® III, vysoká účinnost
Určen pouze na vytápění

Baxi NUVOLA DUO-TEC+ 24

Baxi NUVOLA DUO-TEC+ 24 recenze a test

Plynový kotel s ohřevem vody Baxi NUVOLA DUO-TEC+ 24 je technicky velmi vyspělý, čemuž odpovídá i mírně vyšší cena. Jedná se o typ kondenzačního kotle s montáží na zeď a širokým rozsahem modulace výkonu 1:7. V nerezovém teplovodním zásobníku dokáže připravit až 385 litrů teplé vody za 30 minut.

Disponuje oběhovým modulačním čerpadlem s vysokou účinností a potěší, že připojovací sada je na rozdíl od jiných kotlů součástí dodávky. Umožňuje také připojení inteligentního termostatu BAXI MAGO a pracuje v třídě NOx 6.

Uživatelé jej na základě svých zkušeností hodnotí v recenzích velmi pozitivně, oceňují nerezový zásobník na 40 litrů vody a kompatibilitu se starými atmosférickými kotly – pro připojení tak vyžaduje minimální servisní úkony. Energetická třída TUV i energetická třída topení je samozřejmě A.

Technologická vyspělost, vestavěný nerezový zásobník TV, podsvícený LCD display
Nic zásadního

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A recenze a test

Kondenzační plynový kotel Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A je variantou určenou jak na vytápění, tak i na průtokový ohřev teplé vody. Ten probíhá s využitím deskového výměníku. Mezi klady kotle patří ErP ready a také hodnota jeho celkové účinnosti, která činí až 108,5%. Stává se tak velmi úsporným zařízením do domů i do bytů.

Konstrukce disponuje velmi účinným čerpadlem, stejně jako 8 litrovou expanzní nádobou. Má ochranu proti zamrznutí, praktické digitální ovládání, autodiagnostiku, ale i bezpečnostní prvky včetně ochrany proti zamrznutí, nebo krytí o hodnotě IPX4D.

Rozsah nastavení vody OV je v rozmezí 10 – 80 stupňů Celsia. Rozsah nastavení teploty v TV je 35 – 60 stupňů Celsia a rozměry daného modelu jsou 740 x 418 x 300 milimetrů a hmotnost relativně dobrých 31,6 Kg.

Účinnost, ErP ready, autodiagnostika
Pevně nastavená ochrana proti zamrznutí

Bosch GC 2300iW 22/25 C

Bosch GC 2300iW 22/25 C recenze a test

Kondenzační plynový kotel Bosch GC 2300iW 22/25 C má kompaktní rozměry a tomu také adekvátně nižší hmotnost. Jeho výkon je nastavitelný od 3,4 do 23,2 kW, díky čemuž je vhodný i do velkých bytů a rodinných domů. Spadá do energetické třídy A, a jeho účinnost je až 108,5 %.

Jedná se o závěsný typ průtokového kotle, je velmi energeticky úsporný a má vysoký rozsah modulace až 1:8. Uživatelé ve svých recenzích zmiňují jednoduchou montáž i jeho snadné nastavení, disponuje kulatým ovládacím panelem s displejem, který je skutečně velmi přehledný.

Díky vynikající zvukové izolaci má kotel velice nízkou hladinu hluku, což zkušenosti potvrzují. Ke kotli se dá také například dokoupit bezdrátový Key modul, který následně umožní ovládání kotle bezdrátově přes WLAN síť. Instalace je do velké míry flexibilní, a proto je jeho zprovoznění velmi snadné a především rychlé.

Kompaktní rozměry a tichý chod, vysoká tepelná účinnost až A+, intuitivní obsluha
Nic zásadního

Nejprodávanější kondenzační kotle

Nejprodávanější kondenzační kotle na trhu jsou ty od značek: Protherm, Baxi, Viessmann, Junkers, Vaillant. Nabízejí vyvážený poměr cena/výkon a širokou škálu modelů do bytu i starého domu. Ceny plynových kotlů se nejčastěji pohybují do 39 000 Kč až 57 000 Kč. Kotle s bojlerem (zásobníkem teplé vody) jsou spíše ve střední až vyšší cenové hladině.

Jak vybrat plynový kotel

Pří výběru plynového kotle je potřeba dbát na vhodnost konkrétního typu a vašich podmínek. Může se jednat o provedení klasické, dnes již v podstatě zastaralé, nebo provedení moderní, které nese označení kondenzační plynový kotel. Tato varianta přináší podstatně vyšší účinnost a tedy možnost větších úspor, na druhou stranu jsou jeho pořizovací náklady vyšší.

Odvod spalin

Plynové kotle s ohledem na odvod spalin dělíme do dvou kategorií. Existují varianty s odkouřením do komína, kdy spaliny automaticky odcházejí do komínové šachty, která musí být speciálně vyvložkována a schválena. Druhou variantou jsou plynové kotle s nuceným odtahem. V tomto případě jde o takzvaný turbo kotel. U turbo plynových kotlů jsou všechny spaliny odváděny pomocí ventilátoru a odtahového systému, který je veden například vodorovným průrazem ve zdi – není tak zapotřebí klasického komínu.

Účinnost

Platí zde jednoduché pravidlo, čím je účinnost vyšší, tím samozřejmě lépe a to hlavně s ohledem na ekonomiku provozu a možnosti úspor. Klasický plynový kotel dokáže nabídnout účinnost, která se pohybuje okolo 90 procent. Pokud má kotel účinnost výrazně pod 90%, nejedná se o moderní provedení. Nejlepší variantou na trhu jsou s ohledem na účinnost rozhodně kondenzační plynové kotle. Ty dokáží jít s účinností i nad stovku a pohybují se okolo 103 – 108 % a to díky využití zbytkového tepla, které neodchází z topného systému pryč.

Využití kotle

První a v podstatě samozřejmou variantou u všech modelů na trhu je ohřev vody, která je využívána v rozvodech tepla. Laicky řečeno se jedná o vytápění. Některé jiné modely je možné dále využívat také k ohřevu teplé vody pro celou domácnost. Tyto provedení se mohou dělit ještě na dvě podskupiny a to na plynový kotel se zásobníkem teplé vody a dále na variantu, kde dochází k průtokovému ohřevu. Oblíbené jsou také kotle, kde se obě zmíněné technologie kombinují.

Výkon kotle

Plynový kotel je dobré vybírat také podle výkonu. Jeho hodnota se primárně odvíjí od velikosti místa, které s ním bude vytápěno. Jiný model je vhodný pro malý byt a odlišný pro velký patrový dům. Roli hraje jak podlahová plocha, tak i celkový objem místností. Dále do výpočtu vhodného výkonu zasahují i tepelné ztráty objektu – tedy to, jak hodně, nebo málo teplo uniká. Ideální hodnu výkonu by měl pomoci vybrat odborník.

Způsob umístění

První možností je takzvaný závěsný plynový kotel, který se pověsí na zeď a může být namontován jak v bytech, tak i v rodinných domech. Druhou variantou je stacionární plynový kotel, který je určený zejména do rodinného domu. Stacionární kotel pak bývá zpravidla umístěn v technické místnosti, není pověšený na zdi, ale stojí na zemi.

Další vlastnosti kotle

Mezi další vlastnosti při výběru plynového kotle mohou patřit možnosti nastavení teplot vody OV i TV anebo se může jednat o různé bezpečnostní prvky. Některé z nich jsou například stupeň krytí, schopnost autodiagnostiky, nebo ochrana proti zamrznutí. Dobrým vodítkem z hlediska úspory může být také schopnost automatické regulace výkonu, nebo funkce takzvané ekvitermní regulace. Při výběru mezi kotli lze zohlednit také energetickou třídu, do které konkrétní modely spadají.

4.1/5 - (54 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.