Outdoor,

Plážové stany a přístřešky: Recenze 10 nejlepších

Plážový stan má za úkol především nabídnout ochranu. Vytvořit stín, chránit před silným přímým slunečním svitem, stejně jako i před větrem a také poletujícím pískem, který u moře není nic výjimečného. Na rozdíl od slunečníku je stan na pláž mnohem efektivnější ve zmíněných vlastnostech a k tomu i využitelný po návratu z dovolené třeba na zahradě, pikniku nebo pro děti v dětském pokoji.

Výhodou plážového stanu oproti stanu pro dva, který je mu do značné míry podobný, je například ochrana proti slunci. Plážový stan s UV filtrem obvykle poskytuje ochranu do faktoru 40 až 50. Odlišná je také konstrukce, kdy může být čistě jako plážový přístřešek s velkým vchodem, nebo s prodlouženou podlážkou, která lze zapnout vstup do stanu. Pro rychlé postavení je ideální samorozkládací plážový stan, který postavíte během pár vteřin jedním pohybem.

Zohlednit byste měli nejen počet osob, UV faktor, hmotnost, výšku nebo materiál tyčí, ale i specifické vlastnosti. Například jaká konstrukce vám bude nejlépe vyhovovat, jaký způsob upevnění umožňuje, nebo zda je stan velký jak pro děti, tak dospělé. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší plážové stany a jejich recenze.

Nejlepší plážové stany – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších plážových stanů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Coleman SundomeTerra Nation Roa KohuHigh Peak CalobraAcra Brother ST16Spokey NimbusHusky Blum 2 plusSpokey Cloud IINawalla CoastWehncke HelgolandLoap Beach Shelter
Výška118 cm140 cm90 cm120 cm88 cm120 cm120 cm105 cm120 cm120 cm
Materiál tyčíLaminátLaminátLaminátLaminátSkleněné vláknoDurawrapLaminátSklolaminátLaminátSklolaminát
SamorozkládacíNeNeAnoNeAnoNeNeNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 plážových stanů

Coleman Sundome

Coleman Sundome recenze a test

Stan proti slunci Coleman Sundome je dobrou volbou při pobytu na pláží a nutnosti ochrany, jelikož je vybavený UV filtrem s faktorem do 50+. Jeho kapacita jsou 2 osoby. Zaujme také svou konstrukcí přístřešku s velkým vchodem, a tedy snadným přístupem dovnitř. V případě potřeby lze prodloužený díl podlážky uzavřít do klasické podoby stanu. Kladem je také jeho nízká váha.

Přenášení je díky hmotnosti 1,6 kilogramů skutečnou hračkou. Podporují to i malé rozměry při sbalení. Rozměry stanu jsou po rozbalení 248 centimetrů na délku, dále 216 centimetrů na šířku a 118 centimetrů na výšku. Jedná se o provedení, které je 1 plášťové, kdy konstrukce využívá 1 křížení tyčí.

Tyče jsou vyrobené z laminátu. Podlážka stanu je zhotovena z polyethylenu. Pokud jde o vnější materiál, tak na něho je využitá 170T 68D polyester. To dává stanu dobré vlastnosti i v případě lehké nepromokavosti, kdy je hodnota vodního sloupce 500 milimetrů.

Velký vstup, UV ochrana před sluncem, rychlé složení
Hodily by se kapsičky na věci jako brýle, knížku apod.

Terra Nation Roa Kohu

Terra Nation Roa Kohu recenze a test

Plážový přístřešek Terra Nation Roa Kohu má velmi inovativní konstrukci a také zajímavý design. Stejně tak zaujmou i parametry přístřešku, a to s ohledem na fakt, že se pod něho bez problémů vejdou 2 – 3 osoby. Má také dostatečnou výšku, která je 140 centimetrů. To usnadní pohyb pod střechou, kdy se děti budou moci i bez problémů postavit.

Zaujme také netradiční vzhled, který je však spojený se snadnou stavbou, jako u klasického stanu. K tomu jsou použity 2 ohebné pruty, které jsou vyrobené z laminátu, a po stranách smyčky pro upevnění přístřešku šňůrami a kolíky. Měl by tak poskytnout dostatečnou stabilitu i proti silnému větru.

Jeho předností je fakt, že dokáže nabídnout ochranu před UV zářením. Výrobce uvádí až 98 procentní ochranu a nabídne účinnost rovnající se ochrannému faktoru UPF 50+. Podlážka je skládací a umožní zvětšení užitné plochy.

Stabilita konstrukce, skládací podlážka, prostorný a vysoký
Vyšší pořizovací cena

High Peak Calobra

High Peak Calobra recenze a test

High Peak Calobra je samorozkládací plážový stan s UV filtrem 40 s ochranou proti degradaci tkaniny. Zaujme také tím, z jak lehkých materiálů je vyrobený. Ve složeném stavu o velikosti 62 centimetrů, váží pouhý jeden kilogram.

Jeho konstrukce a velikost napovídá, že je určen pro 1 osobu. Když se postaví, tak jsou jeho rozměry 200 centimetrů na délku, 120 centimetrů na šířku a dále 90 centimetrů na výšku. Stabilitu konstrukce zajišťuje použití laminátových tyčí.

Materiálem takzvaného tropika, tedy pláště stanu je 190T polyester PU. Materiálem podlážky stanu je kvalitní PE folie. Kladem je jak jeho rychlé složení a rozložení se stabilním upevněním do země kolíky, tak i ochrana proti nebezpečnému UV záření.

Kromě kolíků lze naplnit kapsy pískem, nízká váha, samorozkládací
Kruh sbaleného stanu je neprakticky velký na přenos

Acra Brother ST16

Acra Brother ST16 recenze a test

Plážový přístřešek Acra Brother ST16 má velmi dobrou velikost, která dokáže bez problémů pojmout i 3 osoby. Ty zde budou mít i pohodlní a dostatek prostoru. Potvrzují to jeho rozměry po rozbalení, které jsou 220 centimetrů na délku, 115 centimetrů na šířku a hodnota výšky je 120 centimetrů. Malé děti se tak bez problémů postaví a dospělí se nebudou příliš krčit.

Podlážka stanu je vyrobena z PE, díky čemuž nabídne i přijatelnou odolnost proti vodě, což dokládá hodnota vodního sloupce 3 000 mm. Mírně odolný je také plášť. Nepromokavost tropika je 800 milimetrů. Ke stavbě jsou využity laminátové pruty.

Kladem stanu jsou malé rozměry po složení. Hmotnost sbaleného stanu je 1,9 kilogramů. Zaujme také svým tvarem, který zajistí jednoduchost přístupu, díky velkému a prostornému vchodu. Určitým mínusem je absence UV ochrany,

Nízká cena, pro 3 osoby, skladný
Bez UV ochrany

Spokey Nimbus

Spokey Nimbus recenze a test

Samorozkládací plážový stan pro děti Spokey Nimbus je řešením, jak děti ochránit před sluncem, stejně jako například před větrem. Jeho kapacita je zhruba pro dvě osoby a celkově patří mezi varianty spíše menší. To dokládají také jeho rozměry po samotném postavení. Na zemi zabírá plochu 190 centimetrů na délku a 120 centimetrů na šířku. Hodnota jeho výšky je 88 centimetrů.

Konstrukce stanu je jednoplášťová. Vnější tropiko je vyrobeno z polyesteru s označením 190T. Podlážka stanu je vyrobena z fólie PE, a to v gramáži 110 gramů na metr čtverečný. Pruty nutné ke stavbě konstrukce jsou vyrobeny ze skleněného vlákna s průměrem 5 milimetrů.

Stan zaujme také velmi rychlým postavením, stejně jako bleskovým složením. Stačí pouze vybalit z obalu, hodit do prostoru a samotná konstrukce se postará o vše ostatní. Zabírá také velmi málo místa, a to i díky svému kulatému tvaru, který však na druhou stranu může mírně stěžovat přenášení.

Samorozkládací, lehká konstrukce, vodotěsná podlaha
Trochu problematické složení

Husky Blum 2 plus

Husky Blum 2 plus recenze a test

Plážový stan Husky Blum 2 plus patří mezi vylepšené stany využitelné i při silnějším dešti. Výrobce udává, že se jedná o variantu, která je určená pro 2 osoby. Nejde o jeho jedinou přednost. Zmínit je třeba to, že váží pod 2 kilogramy, konkrétně potom 1,8 kilogramů. Po zabalení má také zajímavé kompaktní rozměry o hodnotě 55 x 13 centimetrů.

Po rozbalení může nabídnout rozměry, které jsou 190 centimetrů na délku, 170 centimetrů na šířku a 105 centimetrů na výšku. Na stavbu jsou využity tyče durawrap/wrapflex, které jsou dostatečně pevné pro nárazový vítr nebo dětské zacházení na zahradě. Chrání nejenom před sluncem, ale velkou předností oproti srovnávaným stanům je ochrana před vodou.

Podlážka je vyrobena z polyethylenu, a má hodnotu ochrany proti vodě 7 000 milimetrů. Vnější stan, takzvané tropiko, je vyrobeno z polyesteru 185T, který je doplněný PU zátěrem. Díky tomu je voděodolnost na hodnotě 4 000 mm.

Dobrá odolnost proti vodě, prodyšnost, kvalitní nosné pruty
Poněkud nepovedená barva na pláž

Spokey Cloud II

Spokey Cloud II recenze a test

Plážový stan Spokey Cloud II najdete v několika kombinacích barev, například modré, tyrkysově žluté a zelené. Zaujme také svou celkovou lehkostí, jelikož váží pouze 1,1 kilogram. Vliv na to má nejenom použití lehké plachty a podlážky, ale i tyče, které jsou vyrobeny z laminátu. Samotným materiálem stanu je polyester 180T. Materiálem podlážky je PE folie s gramáží 110/g m2.

Stan nenabídne jenom ochranu před sluncem (UV 40), ale chrání i před vlhkostí. Potvrzuje to voděodolnost tropika, která má hodnotu 450 milimetrů. Plážový paraván však umí ochránit také před povětrnostními podmínkami.

Po postavení má stan rozměry 220 centimetrů na délku, 120 centimetrů na šířku a jeho výška je také 120 cm. Počet osob výrobce přímo neuvádí, ale neměl by být problém, aby se do něj vešli až 3 osoby. V sadě jsou dodávány rovněž ocelové kolíky pro ukotvení plachty i na měkčí podloží.

Prostorný, levný paraván, design
Nemá kapsy na písek

Nawalla Coast

Nawalla Coast recenze a test

Stan na pláž Nawalla Coast má typickou konstrukci s velkým vchodem, díky kterému je do stanu usnadněn vstup a také výstup. Zaujme i fakt, že je vyrobený z velmi lehkých materiálů. Celková váha je necelý jeden kilogram.

Přístřešek stačí pomocí tyčí jednoduše postavit. Na zemi bude zabírat plochu 100 centimetrů na délku a 200 centimetrů na šířku. Výška stanu je 105 centimetrů. Menším dětem tak umožní se uvnitř přístřešku pohodlně postavit.

Tyče stanu jsou vyrobeny ze sklolaminátu a mají průměr 7 mm. To podporuje celkovou stabilitu. Kvalitu materiálů reprezentuje také podlážka z polyethylenu 100g/m2, stejně jako samotné tropiko vyrobené z polyesteru, který nabídne ochranu proti slunci i větru.

Cena/výkon, malé rozměry po sbalení
Špatná prodyšnost

Wehncke Helgoland

Wehncke Helgoland recenze a test

Plážový stan Wehncke Helgoland můžete najít v několika variantách, včetně praktického příslušenství. To obsahuje například 2 PVC lehátka pro pohodlnější odpočinek. Lehátka se do stanu pohodlně vejdou, jelikož ten se pyšní dostatečnými rozměry, a to 270 centimetrů na délku, 120 centimetrů na výšku a 120 centimetrů na šířku.

Kladem je jak ochrana před samotnými slunečními paprsky, tak i před UV zářením, s UPF 40. Dále nelze zapomenout také na ochranu proti větru. Ta je podpořena možností ukotvit stan pomocí kolíků.

Hmotnost stanu je po sbalení 1,5 kilogramů a jeho rozměry v daném stavu činí 54 x 9 cm. Vyrobený je z kvalitního polyesteru 170T a je potažen akrylem. I díky tomu dokáže nabídnout menší ochranu proti vlhkosti, a to s hodnotou vodního sloupce 250 mm.

Příslušenství, prostorný stan, ochrana před UV zářením
Horší upevnění proti větru

Loap Beach Shelter

Loap Beach Shelter recenze a test

Stan na pláž Loap Beach Shelter je produktem poměrně známé značky, která přináší produkt se zajímavým designem, ale i s kapacitou 4 osoby a s řadou dalších předností. Sem se řadí jak ochrana proti slunci nebo větru, tak i ochrana proti vodě. Tu reprezentuje voděodolnost a vodní sloupec podlážky v hodnotě 3 000 mm.

Rozměry postaveného stanu jsou 120 centimetrů na délku, 270 centimetrů na šířku a dále 120 centimetrů na výšku. Samozřejmostí jsou i malé rozměry po složení, které jsou 66 x 10 cm. Takto stan váží příjemných 1,5 kilogramů.

Opomíjet nelze i řadu inovací. Patří mezi ně třeba polyuretanový zátěr DryTech, který zvyšuje odolnost materiálu. Dále nechybí ani technologie Tape Seam Sealing, která je založena na důkladném podlepení švů.

Ochrana proti vodě, DryTech, Tape Seam Sealing
Bez UV ochrany

Jak vybrat plážový stan

Plážový stan nebo přístřešek může zajistit potřebnou ochranu. Proti čemu? To záleží i na parametrech samotného výběru stanu. Prioritou by mělo být určení, kde bude používaný. Je velký rozdíl, zda stan budete využívat v našich podmínkách u rybníku, nebo s nimi vyrazíte k moři, kde je slunce nejenom silnější, ale kde hrozí také vyšší nárazy větru.

Velikost

Stejně jako u běžného stanu, tak i v případě toho plážového je na místě řešit jeho velikost. Zde mohou pomoci jak rozměry po rozbalení, tak i kapacita, kterou uvádí výrobce. Plážový stan může být určený třeba jenom pro jednu osobu, stejně jako může být určený pro osoby dvě, v některých případech (například u přístřešku) také pro osoby tři.

U rozměrů hraje roli také výška. Ty nejmenší stany na pláž se pohybují kolem rozměru 90 centimetrů. Ty vyšší i přes 120 cm. Tento rozměr je důležitý jak pro velikost vnitřního prostoru, tak i proto, že se v něm děti mohou v případě potřeby také postavit.

Ochrana proti slunci, větru a dešti

Prioritou je to, že vytvoří pro dítě i dospělého potřebný a také dostatečný stín. Jsou však varianty, které umí nabídnout i něco více. Takovou možností je plážový stan s UV filtrem, který má různé výše, a tedy stupně ochrany. Eliminuje tak i spálení, stejně jako poškození pokožky vlivem nebezpečného UV záření.

Plážový stan může chránit také před větrem. Důležitá je zde hlavně konstrukce a její uzavřenost nebo otevřenost, stejně jako použitý materiál, který dokáže silný vítr efektivně zastavit. Vliv na použití má i systém kotvení do země, nebo do písku.

Některé plážové stany jsou účinné i proti dešti. Najít lze takové s vodním sloupcem do 500 mm, které odolají spíše kratšímu mrholení. Potom existují i takové, kde je hodnota vodního sloupce i 3 000 mm. Ty zvládnou i silný déšť.

Použité materiály

U vnější vrstvy stanu, takzvaného tropika, je nejčastějším materiálem polyester různé kvality. Pro zlepšení vlastností může být doplněný PU zátěrem. Na podlážku je ve většině případů používána PE folie, nebo také určitý druh polyesteru. Samotné tyče držící konstrukci jsou u stanů k dispozici ve variantě laminátové, sklolaminátové, nebo u těch lepších jsou vyrobené z duralu.

Možnosti stavby

Klasické varianty je třeba postavit ručně tak, že se využijí tyče, které se prostrčí konkrétními otvory a stan se ukotví k zemi. Kromě toho může disponovat kapsami pro naplnění pískem či kameny, a tak fungovat bez kotvení kolíky nebo s nimi pro větší stabilitu. Existuje však i takzvaný samorozkládací plážový stan, který stačí vybalit z pouzdra, jednoduše ho hodit do prostoru a on se sám během pár vteřin postaví. Ideální, jak neztrácet čas a hned si užívat vodní radovánky.

Hmotnost a rozměry ve sbaleném stavu

Stan na pláž je na konkrétní místo nutné také přinést. I proto je třeba hledět na jeho rozměry a také hmotnost. Obvyklé je, že se většina stanů dá zabalit do velmi kompaktních rozměrů, kdy zaberou minimální prostor, například v plážové tašce. Některé modely váží i pod 1 kilogram, přičemž obvyklá váha se pohybuje mezi jedním a dvěma kilogramy.

4.5/5 - (48 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.