Zahrada,

Nejlepší pískové filtrace: se solinátorem aj. | Recenze, test

Každý, kdo vlastní zapuštěný nebo nadzemní bazén, jistě rychle zjistil, že investicí na vybudování tato sranda nekončí. Stejně důležitou věcí, jako kvalitní zhotovení bazénu, je také jeho filtrace, bez které se vám voda v bazénu začne velice rychle kazit. V současnosti tou nejlepší a nejefektivnější je písková filtrace, která zastiňuje jiný typ, a to filtraci kartušovou.

Písková bazénová filtrace pracuje na poměrně jednoduchém principu, který má kořeny kde jinde, než v přírodě. Čištění vody v pískové filtraci probíhá průchodem vody skrze jemný křemičitý písek, který bezpečně zachytí nežádoucí látky. Její vysoká účinnost dokonce výrazně snižuje potřebu použití chemie a pomáhá držet stabilní hodnotu PH.

Základem pískové filtrace je kvalitní a výkonné čerpadlo, které by mělo být v ideálním případě naddimenzováno nad objem bazénu. Čerpadlo nasává hadicí vodu v bazénu, podtlakem ji dostává skrze křemičitou náplň a na jejím konci se vrací přefiltrovaná zpátky do bazénu. Proces je poměrně jednoduchý s minimálními nároky na údržbu.

Během sezóny je pouze vhodné několikrát pročistit pískovou náplň a podle intenzity využití ji celou za 2 – 3 roky kompletně obměnit. Velký výkon čerpadla se hodí i pro následné připojitelné příslušenství, které čerpadlo filtrace ovládá. Jedná se nejčastěji o vysavač nečistot, solární ohřev, tepelné čerpadlo, nebo automatický dávkovač chemie.

Kromě výkonného čerpadla by měl být samozřejmostí nádoba z kvalitního materiálu a robustní podstavec, který zajistí adekvátní stabilitu. Písková filtrace by měla být jednoznačně vybavena šesticestným ventilem, který výrazně usnadňuje obsluhu především při čištění a také manometrem.

Nejdůležitějším parametrem při výběru je průtok vody, který se udává v litrech za hodinu, nebo v m3. Základní modely mají průtok vody kolem 4000 litrů za hodinu, zatímco výkonnější mohou mít i 12000 litrů za hodinu, neboli 12 m3. Standardně by měla filtrace zvládnout přefiltrovat celý objem bazénu za 6 – 8 hodin, v top sezóně, kdy jsou vysoké teploty, dokonce za 3 – 4 hodiny. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší pískové filtrace a jejich recenze.

Nejlepší pískové filtrace – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších pískových filtrací z testů a hodnocení pro rok 2022.


Porovnání parametrů

 BESTWAY Clean Pool MaxiMARIMEX 10600015 ProStar 6INTEX 28676 Krystal ClearBESTWAY 58400 RapidMARIMEX 10600003 ProStar 4INTEX 28644 Krystal ClearBRILIX FSP 500STEINBACH Speed Clean Comfort 75
Šesticestný ventilAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost12 kg15 kg26 kg10,6 kg14 kg10,5 kg-16 kg
Max. objem bazénu20 m330 m332 m315 m320 m318 m360 m340 m3
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 pískových filtrací

BESTWAY Clean Pool Maxi

BESTWAY Clean Pool Maxi recenze a test

Oblíbená písková filtrace BESTWAY Clean Pool Maxi je populární model díky svému výbornému poměru pořizovací ceny a výkonu, kterého dosahuje. Ač z recenzí vyznívá místy pouze průměrné zpracování, dalších mnoho recenzí potvrzuje její spolehlivý chod a vysokou účinnost. Její nádoba je odolná vůči korozi, což zvyšuje celkovou životnost.

Maximální průtok vody výrobce udává 4500 litrů za minutu, což lze jinak vyjádřit také jako 4,5 m3 za hodinu. Určena je pro všechny bazény do velikosti 20 m3 s maximální teplotou vody 35 stupňů Celsia. Příkon čerpadla činí 350W a napájeno je z běžné elektrické zásuvky. Kromě vysoké efektivity čištění touto filtrací také snížíte množství potřebné chemie, což v konečném důsledku ocení vaše zdraví.

Bytelná filtrační nádoba na křemičitý písek je vybavena stabilním podstavcem, do kterého se vejde až 19 kilogramů křemičitého písku. Čistá hmotnost zařízení činí 12 kilogramů a moderní provedení dokládá osazení šesti cestným ventilem, který je vhodný pro snadné zacházení a efektivní čištění písku. Čerpadlo je samonasávací a potěší zakomponování také předfiltru, který zachytí velké nečistoty.

Předfiltr, samonasávací čerpadlo, výborný poměr cena/výkon
Některé části hůře zpracované

MARIMEX 10600015 ProStar 6

MARIMEX 10600015 ProStar 6 recenze a test

Výkonná bazénová filtrace MARIMEX 10600015 ProStar 6 je oblíbený model mezi všemi zákazníky, kteří hledají výkonnou filtraci pro svůj velký bazén. Čerpadlo s příkonem 450 W má dostatek síly jak pro provoz samotné filtrace, tak i pro případně napojení vysavače nečistot, ohřev vody, nebo pro automatický dávkovač chemikálií.

Díky vysoké účinnosti se však poslední zmíněné, chemické ošetření vody, může značně omezit a tím tak udělat vodu v bazénu méně agresivní, což ocení děti i alergici. Filtrace je vhodná pro nadzemní bazény a je kompatibilní s hadicemi o průměru 32 a 38 milimetrů. Díky slušnému průtoku vody 6 m3 za hodinu zvládne čistit bazény s velikostí až do 30 m3. Součástí balení je samotné zařízení a návod, hadice a křemičitý písek je potřeba dokoupit.

Filtrační písek je umístěn v nádobě z kvalitního a odolného materiálu PP neboli polypropylenu. Nádoba je vyrobena beze švů, je odolná vůči korozi a i vůči běžně používaným chemikáliím. Ve víku filtrační nádoby je umístěn 6-ti cestný ventil, který by neměl chybět žádné současné filtraci. Recenze spotřebitelů jsou veskrze velmi pozitivní, často se skloňován dobrý poměr cena výkon, nebo její nízká hlučnost. Mezi negativa patří občas mírně horší těsnost, která se však nechá rychle a snadno vyřešit teflonovou páskou.

Vysoký výkon a účinnost, nízká hlučnost
Občasné průsaky

INTEX 28676 Krystal Clear

INTEX 28676 Krystal Clear recenze a test

Písková filtrace se solinátorem INTEX 28676 Krystal Clear je řešení vše v jednom, které se postará o čistotu a zdravotní nezávadnost vody ve vašem bazénu po celou sezónu. Kromě filtrace přes křemičitý písek, který odstraní většinu nečistot, je tento model vybaven také solinátorem, který nahrazuje běžné chemické ošetření vody nejrůznějšími prostředky.

Tento integrovaný systém slané vody má produkci chlóru 7 gramů za hodinu, který vzniká elektrolýzou z roztoku NaCL. Produktem je plynný chlór, který není cítit a k tělu člověka je velice šetrný, touto technologií jsou ošetřovány například i bazény pro batolata. Díky časovému spínači probíhá jak filtrace, tak salinace zcela automaticky.

Filtrační čerpadlo má velmi slušný příkon 470W a díky jeho síle zvládne za hodinu provozu přefiltrovat 5700 litrů vody. To odpovídá poměrně i velkým bazénům s objemem do 32 metrů krychlových vody. Uvnitř kvalitní filtrační nádoby je náplň křemičitého písku o hmotnosti 25 kg, samozřejmostí je také 6 ti cestný ventil s manometrem. Zařízení je vybaveno předfiltrem a potěší také dodávané 2 hadice každá o délce 3 metry.

All in one řešení filtrace a salinace, hadice součástí balení, vysoký výkon filtrace 5,7 m3/h
Mírně vyšší hlučnost

BESTWAY 58400 Rapid

BESTWAY 58400 Rapid recenze a test

Písková filtrace do bazénu BESTWAY 58400 Rapid vyniká svým slušným poměrem ceny k výkonu, spotřebitelé také chválí její dobré zpracování a dlouho životnost. Zařízení je napájeno standardním způsobem z běžné elektrické zásuvky, má příkon 200 W, což postačí pro malé až větší bazény a pyšní se také certifikací CE/GS.

Konkrétně je bazénová filtrace schopná zvládnout za hodinu provozu vyčistit 3785 litrů vody a výrobce doporučuje její používání u bazénu s objemem vody do 15 m3. Nádoba na písek, ve které se voda filtruje, je zhotovena z antikorozního materiálu a její kapacita křemičitého písku je zhruba 18 kilogramů. Celková hmotnost bez písku činí 10,6 kg, s prázdnou filtrací se tedy snadno manipuluje.

Jako i další moderní pískové filtrace, i tato je vybavena praktickým šesti cestným ventilem, který má funkce filtrování, zpětný chod, oplachování, cirkulace, vypouštění a uzavření. Nechybí ani manometr, ze kterého se nechá vyčíst, jestli filtrace pracuje správně. Písek není součástí balení, výrobce však přibalil hadice pro připojení filtrace k bazénu, což hodnotíme velmi pozitivně. Maximální teplota vody je 35 °C a doporučen je velmi jemný křemičitý písek s velikostí zrna 0,45 – 0,85 milimetrů.

Dobrý poměr cena/výkon, 6-ti cestný ventil, ukazatel tlaku, hadice součástí balení
Absence časovače

MARIMEX 10600003 ProStar 4

MARIMEX 10600003 ProStar 4 recenze a test

Bazénová filtrace MARIMEX 10600003 ProStar 4 je poměrně populární model základní filtrace, který je vhodný pro malé až střední bazény. Má přiměřenou hlučnost jako konkurenční modely, jednoduché ovládání a účinnost čištění, kterou od pískové filtrace očekáváte. Příkon čerpadla je 200 W a je napájeno běžnou zásuvkou z elektrické sítě.

Filtrační nádoba je vyrobena z vysoce kvalitního polypropylenu (PP), je odolná vůči korozi a běžně používaným bazénovým chemikáliím a je beze švů, čímž se přechází možným průsakům a netěsnostem. Objem nádoby na křemičitý písek je 17 kilogramů, čistá hmotnost zařízení je přibližně 14 kg. Součástí v tomto případě nejsou propojovací hadice, které je nutné spolu s filtračním pískem dokoupit.

Dle údajů výrobce je tento model vhodný pro bazény o objemu až 20000 litrů vody, neboli 20 m3. Průtok filtrace je 4m3 za hodinu, což je v této základní kategorii filtrací nadstandard. Lze propojit hadicemi o průměru 32, nebo 38 milimetrů a její součástí je také návod. Filtraci bohužel chybí předfiltr hrubých nečistot, který je poměrně praktický a snižuje zanášení filtrační náplně.

Dobrý poměr cena/výkon, manometr i šesti cestný ventil
Bez filtru hrubých nečistot

INTEX 28644 Krystal Clear

INTEX 28644 Krystal Clear recenze a test

Písková filtrace INTEX 28644 Krystal Clear je určena zejména pro menší bazény, které vyčistí naprosto s přehledem. Čerpadlo se připojuje do standardní elektrické zásuvky na 230V a má nižší příkon 190W, což odpovídá celkově menším rozměrům této filtrace. I přes to však zvládne s přehledem filtraci bazénů až o objemu 18 m3.

Její výkon je 4000 litrů za hodinu a maximální teplota vody, kterou lze čistit, je 35 stupňů celsia. V balení je kromě produktu také návod na sestavení a používání, který je poměrně přehledný. Pokud vlastníte bazén INTEX, bude k němu tato filtrace bez problémů pasovat. Připojuje se na hadice s průměrem 38 milimetrů, na 32 mm hadice je potřeba přechodka, která však není součástí balení.

Hlučnost po čas provozu je standardní a nijak nevybočuje od podobných modelů. Nádoba na křemičitý písek je z kvalitního materiálu a má kapacitu na 12 kilogramů písku. Jeho zrnitost výrobce doporučuje 0,7 – 1,2 milimetrů, což je standardní zrnitost k dostání v každém hobby marketu. Potěší přítomnost šesticestného ventilu s manometrem, nebo předfiltr, který bezpečně odfiltruje větší nečistoty.

Zabudovaný časovač, dobrý poměr cena/výkon, filtr pevných částic
Pouze na průměr 38 mm, jinak s redukcí

BRILIX FSP 500

BRILIX FSP 500 recenze a test

Výkonná písková filtrace BRILIX FSP 500 je určena těm nejnáročnějším zákazníkům, případně majitelům velkých zahradních bazénů. Její vysoký výkon zvládne přefiltrovat za hodinu až 12 tisíc litrů vody, což odpovídá 12 m3. Díky tomu je určena pro obří bazény až s 60 kubíky vody. Tento vysoký výkon zajišťuje elektrické čerpadlo na 230V s příkonem 750W, jedná se konkrétně o typ FXP 550 a má samonasávací funkci.

Jelikož se jedná o poměrně rozměrné zařízení, odpovídá tomu i velikost náplně křemičitého písku. Toho je potřeba dát do kvalitní nádoby 85 kilogramů. Samozřejmostí je 6 ti cestný ventil vybavený i manometrem, přes který lze hlídat správné fungování filtrace. Součástí balení je kromě zmíněného také propojovací hadice mezi čerpadlem a nádobou a šroubení. Hadice k bazénu a písek je potřeba dokoupit.

Základní deska je vzhledem k rozměrům robustní a dobře stabilní. Jelikož má písková filtrace vysoký výkon, respektive její čerpadlo, nečiní žádný problém napojení vysavače nečistot, tepelného čerpadla, nebo solárního ohřevu. Jediným negativem může být vyšší pořizovací cena, která však zcela odpovídá kvalitě zpracování a vysokému výkonu.

Vysoký výkon filtrace až 12 tisíc litrů vody za hodinu, příkon čerpadla 750 Wattů
Vyšší pořizovací cena

STEINBACH Speed Clean Comfort 75

STEINBACH Speed Clean Comfort 75 recenze a test

Kvalitní písková filtrace STEINBACH Speed Clean Comfort 75 vyniká především svým poměrem ceny k výkonu. Čerpadlo s příkonem 550 Wattů dává filtraci velkou sílu, která se projevuje především průtokem vody a to až 8000 litrů za hodinu. Tomu dle informací výrobce odpovídají bazény s objemem vody do 40 m3, tedy střední až větší bazény.

Její obsluha je velmi jednoduchá a provoz je relativně tichý. Nádoba na křemičitý písek má průměr 400 milimetrů a pojme až 25 kilogramů písku. Zařízení je napájeno z 230V zásuvky a má v sobě zabudovaný časovač, kterým si můžete pohodlně nastavit automatickou filtraci. Pumpa má samonasávací funkci, která usnadňuje práci, potěší rovněž stabilní základová deska.

Zapojení je možné buďto na 32 milimetrové hadice, nebo na větší 38 mm. Zrnitost použitého písku je předepsána 0,7 – 1,2 mm, což je běžná zrnitost k dostání v každém obchodě. Na víku se kromě 7 cestného ventilu s manometrem nachází také možnost pro zapojení UV systému, který bezpečně likviduje škodlivé látky. Filtrace je vybavena časovým spínaček a integrovaným předfiltrem, také lze zařízení dovybavit velkým množstvím příslušenství.

Velmi výkonná, výborný poměr cena/výkon, jednoduchá obsluha, poměrně tichá
Návod na sestavení mohl být zpracován lépe

Jak vybrat pískovou filtraci

Písková filtrace by se měla vybírat především podle velikosti vašeho bazénu, ke kterému ji chcete připojit. V každém případě by měla být také lehce naddimenzována, aby bylo filtrování bezproblémové a efektivní. Kromě filtrování vody skrze náplň z křemičitého písku může být k čerpadlu připojeno také další příslušenství, které potřebuje určitý výkon. Proto kromě průtoku vody filtrací za hodinu je dobré zohledňovat také příkon čerpadla, kterým je filtrace osazena.

Průtok vody a velikost bazénu

Velikost bazénu a průtok se muže uvádět buďto v litrech, nebo v kubických metrech (m3). Pro tento vztah je jednoduchý převod, kdy 1 m3 odpovídá 1000 litrům vody. Průtok vody, někdy také nazýván jako výkon filtrace, je u základních modelů zhruba do 4000 litrů za hodinu, výkonnější mají výkon 4 – 6 tisíc litrů a ty nejvýkonnější pro domácí použití až 12000 litrů za hodinu.

Během sezóny by měla být voda v bazénu přefiltrována každý den a proces by neměl trvat déle než 6 – 8 hodin, respektive 3 – 4 hodiny během nejteplejších dní, nebo při výrazném používání, kdy se voda nejvíce kazí. Tímto jednoduchým výpočtem zjistíte, jaká filtrace, jestli malá, nebo velká, je pro váš bazén ideální. Nedoporučuje se filtraci poddimenzovat, spíše naopak. Při delších provozech hrozí výrazně zkrácení životnosti a ani voda nebude krásně čistá.

Výkon čerpadla

Výkonnost čerpadla se odvíjí od jeho příkonu, který je uváděn ve Wattech. Méně výkonná čerpadla mají příkon kolem 200 Wattů, zatímco výkonná mohou dosahovat až trojnásobku, nebo více. Mějte na paměti, že k filtraci mohou být připojena i další zařízení, která potřebují přiměřený výkon a proto je dobré, pokud je čerpadlo dostatečně výkonné. Výkon čerpadla se také pojí s průtokem filtrace, tyto dva parametry spolu konsolidují.

Šesticestný ventil a manometr

U každého moderního čerpadla by měl být samozřejmostí šesticestný ventil, který výrazně usnadňuje práci s čerpadlem a údržbu pískové náplně. Ventil je umístěn na vrchní části čerpadla a poznáte jej podle toho, že je k němu připevněno robustní madlo. Šesticestný znamená šest funkcí, kterými jsou filtrace, zpětný chod, oplachování, cirkulace, vypouštění a uzavření.

Co jednotlivé funkce znamenají a k čemu se používají se dozvíte z přiloženého návodu. Skrze něj se však provádí obsluha a čištění, aniž byste museli cokoliv složitě demontovat. Spolu s ním bývá na stejném místě manometr, který zobrazuje tlak filtrace a říká nám, jestli proces probíhá správně, nebo je někde nějaký zádrhel (tlak bude v mezních hodnotách).

Křemičitý písek a nádoba

Křemičitý písek je speciální druh velmi jemného písku, často s velikostí zrna 0,7 – 1,2 milimetrů. Některé filtrace vyžadují ještě jemnější zrnitost, která je však také běžně dostupná v hobby marketech. Má větší plošky a ostré hrany, které jsou pro zadržení nečistot ideální. Křemičitá náplň se podle velikosti filtrace počítá na kila v rozmezí od zhruba 15 kilogramů až po 85 kg.

Během sezóny je vhodné několikrát provést čištění pomocí šesticestného ventilu a jednou za 2-3 roky písek kompletně vyměnit. Nádoba na písek by měla být vždy robustní, vyrobena z nekorozního materiálu a měla by odolávat běžně používaným chemikáliím, jak se samozřejmě ve většině případů děje.

Solinátor a UV lampa

Speciálním příslušenstvím rozmáhajícím se v posledních letech je solinátor, respektive ošetření vody pomocí procesu s názvem salinace. Jedná se o speciální zařízení, které přeměňuje elektrolytickou oxidací sůl na chlór. Nejedná se však o běžný chlór, který znáte z tablet, ale o plynný chlór, který není z vody cítit. Toto ošetření bazénu je ve finále levnější a šetrnější k lidské pokožce.

UV lampa je druhým způsobem čištění vody v pískové filtraci. Pomocí UV lampy působí přímo na vodu a stejně jako solinátor likviduje ve vodě organické látky, bakterie a řasy. Kombinací těchto technologií a pískové filtrace si vyřešíte kompletní péči o váš bazén, kdo chce mít minimum starostí, rozhodně pořídí kvalitní pískovou filtraci, kde je zabudovaný solinátor (někdy také nazýván jako chlorinátor).

Doplňky k pískové filtraci

K pískové filtraci, pokud je výkon čerpadla dostatečný, může být připojen také vysavač nečistot, který může být plně manuální, poloautomatický, nebo zcela automatický. Kromě robota k vysávání dna může být k filtraci připojen také solární ohřev vody, nebo tepelné čerpadlo, které slouží rovněž k ohřevu. Nezapomínejte však v případě dodatečného ohřevu, že většina modelů je limitována teplotou vody do 35 stupňů Celsia.

4.6/5 - (44 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.