Zahrada,

Nejlepší pískové filtrace: se solinátorem aj. | Recenze, test

Každý, kdo vlastní zapuštěný nebo nadzemní bazén, jistě rychle zjistil, že investicí na vybudování tato sranda nekončí. Stejně důležitou věcí, jako kvalitní zhotovení bazénu, je také jeho filtrace, bez které se vám voda v bazénu začne velice rychle kazit. V současnosti tou nejlepší a nejefektivnější je písková filtrace, která zastiňuje jiný typ, a to filtraci kartušovou.

Písková bazénová filtrace pracuje na poměrně jednoduchém principu, který má kořeny kde jinde, než v přírodě. Čištění vody v pískové filtraci probíhá průchodem vody skrze jemný křemičitý písek, který bezpečně zachytí nežádoucí látky. Její vysoká účinnost dokonce výrazně snižuje potřebu použití chemie a pomáhá držet stabilní hodnotu PH.

Základem pískové filtrace je kvalitní a výkonné čerpadlo, které by mělo být v ideálním případě naddimenzováno nad objem bazénu. Čerpadlo nasává hadicí vodu v bazénu, podtlakem ji dostává skrze křemičitou náplň a na jejím konci se vrací přefiltrovaná zpátky do bazénu. Proces je poměrně jednoduchý s minimálními nároky na údržbu.

Během sezóny je pouze vhodné několikrát pročistit pískovou náplň a podle intenzity využití ji celou za 2 – 3 roky kompletně obměnit. Velký výkon čerpadla se hodí i pro následné připojitelné příslušenství, které čerpadlo filtrace ovládá. Jedná se nejčastěji o vysavač nečistot, solární ohřev, tepelné čerpadlo, nebo automatický dávkovač chemie.

Kromě výkonného čerpadla by měl být samozřejmostí nádoba z kvalitního materiálu a robustní podstavec, který zajistí adekvátní stabilitu. Písková filtrace by měla být jednoznačně vybavena šesticestným ventilem, který výrazně usnadňuje obsluhu především při čištění a také manometrem.

Nejdůležitějším parametrem při výběru je průtok vody, který se udává v litrech za hodinu, nebo v m3. Základní modely mají průtok vody kolem 4000 litrů za hodinu, zatímco výkonnější mohou mít i 12000 litrů za hodinu, neboli 12 m3. Standardně by měla filtrace zvládnout přefiltrovat celý objem bazénu za 6 – 8 hodin, v top sezóně, kdy jsou vysoké teploty, dokonce za 3 – 4 hodiny. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší pískové filtrace a jejich recenze.

Nejlepší pískové filtrace – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších pískových filtrací z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Bestway Ultra 58486MARIMEX 10600015 ProStar 6Intex 26676 Krystal ClearBestway Expert Plus 58499MARIMEX 10600003 ProStar 4Intex 26652 Krystal ClearHanscraft Combo Master 450Hecht 302016
Šesticestný ventilAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost17,3 kg15 kg25,5 kg15 kg14 kg24,7 kg25 kg21 kg
Max. objem bazénu66,6 m330 m332 m354,5 m320 m366,6 m3--
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 pískových filtrací

Bestway Ultra 58486

Bestway Ultra 58486 recenze a test

Písková filtrace k bazénu Bestway Ultra 58486 má velice zajímavý poměr cena/výkon, podle slov výrobce dokáže přefiltrovat až 11355 litrů vody za hodinu, díky čemuž je vhodná i pro velmi velké bazény do objemu vody 66 m3. I přes tento výborný výkon má ve srovnání nízkou pořizovací cenu, čímž se vymyká obvyklým nabídkám.

O chod pískové filtrace se stará čerpadlo s příkonem 500 W a filtrační nádoba z plastu pojme 36 kilogramů křemičitého písku. Alternativně lze použít filtrační náplň Bestway Polysphere, které je potřeba pouze 1 kg, je ekologická a navíc zkracuje potřebný čas pro filtrování bazénu.

Součástí filtrace jsou samozřejmě potřebné hadice pro připojení a dávkovač chemikálií, filtrační písek součástí není, což je obvyklé. Zkušenosti a recenze spotřebitelů potvrzují dobrý výkon, atraktivní cenu a některé i nízkou hlučnost zařízení.

Nadprůměrně dobrý výkon, levná písková filtrace, filtrační písek i polysphere
Nic zásadního

MARIMEX 10600015 ProStar 6

MARIMEX 10600015 ProStar 6 recenze a test

Výkonná bazénová filtrace MARIMEX 10600015 ProStar 6 je oblíbený model mezi všemi zákazníky, kteří hledají výkonnou filtraci pro svůj velký bazén. Čerpadlo s příkonem 450 W má dostatek síly jak pro provoz samotné filtrace, tak i pro případně napojení vysavače nečistot, ohřev vody, nebo pro automatický dávkovač chemikálií.

Díky vysoké účinnosti se však poslední zmíněné, chemické ošetření vody, může značně omezit a tím tak udělat vodu v bazénu méně agresivní, což ocení děti i alergici. Filtrace je vhodná pro nadzemní bazény a je kompatibilní s hadicemi o průměru 32 a 38 milimetrů. Díky slušnému průtoku vody 6 m3 za hodinu zvládne čistit bazény s velikostí až do 30 m3. Součástí balení je samotné zařízení a návod, hadice a křemičitý písek je potřeba dokoupit.

Filtrační písek je umístěn v nádobě z kvalitního a odolného materiálu PP neboli polypropylenu. Nádoba je vyrobena beze švů, je odolná vůči korozi a i vůči běžně používaným chemikáliím. Ve víku filtrační nádoby je umístěn 6-ti cestný ventil, který by neměl chybět žádné současné filtraci. Recenze spotřebitelů jsou veskrze velmi pozitivní, často se skloňován dobrý poměr cena výkon, nebo její nízká hlučnost. Mezi negativa patří občas mírně horší těsnost, která se však nechá rychle a snadno vyřešit teflonovou páskou.

Vysoký výkon a účinnost, nízká hlučnost
Občasné průsaky

Intex 26676 Krystal Clear

Intex 26676 Krystal Clear recenze a test

Písková filtrace se solinátorem Intex 26676 Krystal Clear je řešení vše v jednom, které se postará o čistotu a zdravotní nezávadnost vody ve vašem bazénu po celou sezónu. Kromě filtrace přes křemičitý písek, který odstraní většinu nečistot, je tento model vybaven také solinátorem, který nahrazuje běžné chemické ošetření vody nejrůznějšími prostředky.

Tento integrovaný systém slané vody má produkci chlóru 7 gramů za hodinu, který vzniká elektrolýzou z roztoku NaCL. Produktem je plynný chlór, který není cítit a k tělu člověka je velice šetrný, touto technologií jsou ošetřovány například i bazény pro batolata. Díky 12h časovému spínači probíhá jak filtrace, tak salinace zcela automaticky.

Průtok vody filtrací je 6000 litrů za hodinu a díky tomu je vhodná pro bazény do velikosti 32 m3. Nádoba na písek má kapacitu na 35 kg písku a nechybí samozřejmě ani 6-cestný ventil s manometrem. Pro pohodlnější obsluhu zde nalezneme také digitální displej. Recenze spotřebitelů oceňují komplexní řešení, snadné ovládání, dobrý výkon a výborné filtrační výsledky.

Filtrace se solinátorem, časovač a digitální display, snadná instalace i ovládání
Nic zásadního

Bestway Expert Plus 58499

Bestway Expert Plus 58499 recenze a test

Písková filtrace do bazénu Bestway Expert Plus 58499 má dobrý poměr ceny k výkonu a nechybí ji ve své podstatě nic, čím by měla moderní písková filtrace disponovat. Značnou výhodou je v této cenové kategorii časovač, který se nastavuje manuálně a pokračuje ve fungování i v případě, že dojde k výpadku elektrického proudu.

Samozřejmostí je předfiltr pro hrubé nečistoty, který se nachází před čerpadlem a potěší i přítomnost integrovaného dávkovače na chemii. Nádoba na písek vyrobená z polypropylenu je nerezová a pojme 20 kg písku, nebo 560 g filtračních kuliček Polysphere. Na vrchní části samozřejmě nechybí šesti cestný ventil sloužící k ovládání filtrace.

Zkušenosti s touto pískovou filtrací jsou velmi pozitivní, v recenzích se opakuje snadné nastavení, bezproblémový provoz, velký výkon a kompaktní rozměry. Výkon je vzhledem k velikosti skutečně nadprůměrný, přefiltruje za hodinu 8300 litrů vody, což je dostačující pro bazény do velikosti 54,5 m3. To vše navíc s čerpadlem, které má příkon jen 280 W a má tedy nízkou spotřebu elektřiny.

Integrovaný dávkovač ChemConnect, nastavitelný časovač, předfiltr hrubých nečistot
Nic zásadního

MARIMEX 10600003 ProStar 4

MARIMEX 10600003 ProStar 4 recenze a test

Bazénová filtrace MARIMEX 10600003 ProStar 4 je poměrně populární model základní filtrace, který je vhodný pro malé až střední bazény. Má přiměřenou hlučnost jako konkurenční modely, jednoduché ovládání a účinnost čištění, kterou od pískové filtrace očekáváte. Příkon čerpadla je 200 W a je napájeno běžnou zásuvkou z elektrické sítě.

Filtrační nádoba je vyrobena z vysoce kvalitního polypropylenu (PP), je odolná vůči korozi a běžně používaným bazénovým chemikáliím a je beze švů, čímž se přechází možným průsakům a netěsnostem. Objem nádoby na křemičitý písek je 17 kilogramů, čistá hmotnost zařízení je přibližně 14 kg. Součástí v tomto případě nejsou propojovací hadice, které je nutné spolu s filtračním pískem dokoupit.

Dle údajů výrobce je tento model vhodný pro bazény o objemu až 20000 litrů vody, neboli 20 m3. Průtok filtrace je 4m3 za hodinu, což je v této základní kategorii filtrací nadstandard. Lze propojit hadicemi o průměru 32, nebo 38 milimetrů a její součástí je také návod. Filtraci bohužel chybí předfiltr hrubých nečistot, který je poměrně praktický a snižuje zanášení filtrační náplně.

Dobrý poměr cena/výkon, manometr i šesti cestný ventil
Bez filtru hrubých nečistot

Intex 26652 Krystal Clear

Intex 26652 Krystal Clear recenze a test

Písková filtrace k bazénu Intex 26652 Krystal Clear je velmi výkonná a vhodná pro velké bazény s objemem vody až 66,6 m3. Za jednu hodinu provozu zvládne přefiltrovat až 9200 litrů vody přes filtrační nádobu s nadprůměrně velkým objemem. Ta je vyrobena polypropylenu a pojme 55 kilogramů písku, což je ve srovnání nadprůměr.

Velké množství filtračního písku se promítá pozitivně do účinnosti filtrace vody, která je velmi účinná. Potvrzují to i zkušenosti spotřebitelů v recenzích, kteří zároveň zmiňují i mírně vyšší hlučnost, než je pro tyto filtrace typické. Zvýšená hlučnost je v důsledku vysokého výkonu (příkon čerpadla 550 W) a již zmíněné velké filtrační nádoby.

Filtrace se s bazénem propojuje pomocí standardních hadic o průměru 38 mm, které jsou součástí. Potěší také zabudovaný časovač, který je možné nastavovat po hodině a integrovaný předfiltr pro hrubé nečistoty. Celá filtrace má kvalitní zpracování a vzhledem k výkonu a technickým parametrům má i dobrý poměr cena/výkon.

Nadprůměrně velká filtrační nádoba, vysoký výkon, ideální pro větší bazény
Mírně vyšší hlučnost

Hanscraft Combo Master 450

Hanscraft Combo Master 450 recenze a test

Kvalitní písková filtrace Hanscraft Combo Master 450 se pyšní zejména kvalitními materiály a velmi dobrým technickým zpracováním, což ji podle výrobce předurčuje dlouhou životnost. V tomu důsledku má také vyšší pořizovací cenu, což se dá brát jako jediné negativum této filtrace.

Vzhledem k rozměrům a výkonu je určena hlavně pro velké bazény, maximální doporučenou velikost bazénů však výrobce bohužel neuvádí. Čerpadlo má příkon 550 W, což je velmi dobrá hodnota a filtrační nádoba se plní 45 kilogramy písku. Ta je vyrobena z polymerního tvrzeného HDPE materiálu, který právě výrazně zvyšuje celkovou životnost.

Filtrace se ovládá šesticestným ventilem, stejně tak jako většina těchto filtrací, a nechybí zde ani přesný manometr. Všechny materiály jsou odolné vůči UV záření. Filtrací může proudit voda o teplotě až 40 stupňů Celsia, což je oproti většině ostatním filtracím vyšší hodnota o průměrně 5 °C.

Výborné zpracování a kvalitní materiály, vyšší výkon, všechna šroubení jsou součástí
Vyšší pořizovací cena

Hecht 302016

Hecht 302016 recenze a test

Písková filtrace do bazénu Hecht 302016 je výkonná a kvalitní, ostatně jako je u tohoto výrobce zvykem. Pro delší životnost je filtrace vybavena předfiltrem hrubých nečistot, který chrání čerpadlo před nasátím větších předmětů, které by jej mohly poškodit.

Zmíněné čerpadlo má nadprůměrný výkon 550 W a připojuje se jednoduše do standardní elektrické zásuvky. Takto výkonné pískové filtrace jsou určeny pro velké bazény, doporučenou maximální velikost bazénu však výrobce bohužel nezmiňuje, stejně tak jako neinformuje o přítomnosti, nebo absenci časovače.

Průtok vody filtrací je 7900 litrů za hodinu a filtrační nádoba z odolného materiálu pojme 45 kilogramů filtračního písku. V horní části se nachází samozřejmě šesti cestný ventil, kterým se písková filtrace jednoduše ovládá. Složení a uvedení do provozu je jednoduché, stejně tak jako následné ovládání a používání.

Výkonná písková filtrace, renomovaný výrobce, integrovaný předfiltr
Bez informace o časovači

Jak vybrat pískovou filtraci

Písková filtrace by se měla vybírat především podle velikosti vašeho bazénu, ke kterému ji chcete připojit. V každém případě by měla být také lehce naddimenzována, aby bylo filtrování bezproblémové a efektivní. Kromě filtrování vody skrze náplň z křemičitého písku může být k čerpadlu připojeno také další příslušenství, které potřebuje určitý výkon. Proto kromě průtoku vody filtrací za hodinu je dobré zohledňovat také příkon čerpadla, kterým je filtrace osazena.

Průtok vody a velikost bazénu

Velikost bazénu a průtok se muže uvádět buďto v litrech, nebo v kubických metrech (m3). Pro tento vztah je jednoduchý převod, kdy 1 m3 odpovídá 1000 litrům vody. Průtok vody, někdy také nazýván jako výkon filtrace, je u základních modelů zhruba do 4000 litrů za hodinu, výkonnější mají výkon 4 – 6 tisíc litrů a ty nejvýkonnější pro domácí použití až 12000 litrů za hodinu.

Během sezóny by měla být voda v bazénu přefiltrována každý den a proces by neměl trvat déle než 6 – 8 hodin, respektive 3 – 4 hodiny během nejteplejších dní, nebo při výrazném používání, kdy se voda nejvíce kazí. Tímto jednoduchým výpočtem zjistíte, jaká filtrace, jestli malá, nebo velká, je pro váš bazén ideální. Nedoporučuje se filtraci poddimenzovat, spíše naopak. Při delších provozech hrozí výrazně zkrácení životnosti a ani voda nebude krásně čistá.

Výkon čerpadla

Výkonnost čerpadla se odvíjí od jeho příkonu, který je uváděn ve Wattech. Méně výkonná čerpadla mají příkon kolem 200 Wattů, zatímco výkonná mohou dosahovat až trojnásobku, nebo více. Mějte na paměti, že k filtraci mohou být připojena i další zařízení, která potřebují přiměřený výkon a proto je dobré, pokud je čerpadlo dostatečně výkonné. Výkon čerpadla se také pojí s průtokem filtrace, tyto dva parametry spolu konsolidují.

Šesticestný ventil a manometr

U každého moderního čerpadla by měl být samozřejmostí šesticestný ventil, který výrazně usnadňuje práci s čerpadlem a údržbu pískové náplně. Ventil je umístěn na vrchní části čerpadla a poznáte jej podle toho, že je k němu připevněno robustní madlo. Šesticestný znamená šest funkcí, kterými jsou filtrace, zpětný chod, oplachování, cirkulace, vypouštění a uzavření.

Co jednotlivé funkce znamenají a k čemu se používají se dozvíte z přiloženého návodu. Skrze něj se však provádí obsluha a čištění, aniž byste museli cokoliv složitě demontovat. Spolu s ním bývá na stejném místě manometr, který zobrazuje tlak filtrace a říká nám, jestli proces probíhá správně, nebo je někde nějaký zádrhel (tlak bude v mezních hodnotách).

Křemičitý písek a nádoba

Křemičitý písek je speciální druh velmi jemného písku, často s velikostí zrna 0,7 – 1,2 milimetrů. Některé filtrace vyžadují ještě jemnější zrnitost, která je však také běžně dostupná v hobby marketech. Má větší plošky a ostré hrany, které jsou pro zadržení nečistot ideální. Křemičitá náplň se podle velikosti filtrace počítá na kila v rozmezí od zhruba 15 kilogramů až po 85 kg.

Během sezóny je vhodné několikrát provést čištění pomocí šesticestného ventilu a jednou za 2-3 roky písek kompletně vyměnit. Nádoba na písek by měla být vždy robustní, vyrobena z nekorozního materiálu a měla by odolávat běžně používaným chemikáliím, jak se samozřejmě ve většině případů děje.

Solinátor a UV lampa

Speciálním příslušenstvím rozmáhajícím se v posledních letech je solinátor, respektive ošetření vody pomocí procesu s názvem salinace. Jedná se o speciální zařízení, které přeměňuje elektrolytickou oxidací sůl na chlór. Nejedná se však o běžný chlór, který znáte z tablet, ale o plynný chlór, který není z vody cítit. Toto ošetření bazénu je ve finále levnější a šetrnější k lidské pokožce.

UV lampa je druhým způsobem čištění vody v pískové filtraci. Pomocí UV lampy působí přímo na vodu a stejně jako solinátor likviduje ve vodě organické látky, bakterie a řasy. Kombinací těchto technologií a pískové filtrace si vyřešíte kompletní péči o váš bazén, kdo chce mít minimum starostí, rozhodně pořídí kvalitní pískovou filtraci, kde je zabudovaný solinátor (někdy také nazýván jako chlorinátor).

Doplňky k pískové filtraci

K pískové filtraci, pokud je výkon čerpadla dostatečný, může být připojen také vysavač nečistot, který může být plně manuální, poloautomatický, nebo zcela automatický. Kromě robota k vysávání dna může být k filtraci připojen také solární ohřev vody, nebo tepelné čerpadlo, které slouží rovněž k ohřevu. Nezapomínejte však v případě dodatečného ohřevu, že většina modelů je limitována teplotou vody do 35 stupňů Celsia.

4.6/5 - (45 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.