Sport,

Penny boardy: Recenze 10 nejlepších

Penny board lze charakterizovat jako alternativu klasického skateboardu, který je oblíbený mezi dětmi a mladší generací, vhodný pro holku i kluka. Oproti skateboardu se liší hlavně tím, že má nejenom menší rozměry, ale také nižší hmotnost. Tomu odpovídá určení, kterým je pohyb po městě, čemuž napomáhá snadná přenositelnost například v batohu. Speciální pennyboard pro začátečníky v podstatě není, obecně pak platí, že delší prkno nabídne větší stabilitu, což má přesah do longboardů.

Tento druh prkna je typu kicktail cruiser a jde o zmenšenou verzi longboardu s nejčastější délkou 22 palců neboli 56 cm. Deska je obvykle plastová nebo vinylová, ale není výjimkou ani dřevěný penny board s několika vrstvami, dále vybavený kovovými trucky (podvozky) a velkými gumovými kolečky. Vrchní hranice nosnosti penny boardu je do 100 kg, některá prkna ji mají nižší. Kromě jednoduchého provedení může mít zabudovaný reproduktor, nebo jako svítící pennyboard obsahovat LED pásky a diody.

Zohlednit byste měli nejen materiál desky, velikost a tvrdost koleček, ložiska, rozměr desky nebo hmotnost, ale i specifické vlastnosti. Například zda je pennyboard se svítícími kolečky, jakou má maximální nosnost, nebo zda povrch desky obsahuje protiskluzovou mřížku či nalepovací griptape. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší penny boardy a jejich recenze.

Nejlepší penny boardy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších penny boardů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelRozměr deskyNosnostHmotnost 
WORKER Lumy 22WORKER Lumy 22"58 x 15 cm90 kg1,85 kg
Street Surfing Beach Board recenze a testStreet Surfing Beach Board57,2 x 16 cm100 kg1,8 kg
WORKER Pico 17WORKER Pico 17"43 x 13 cm40 kg1,22 kg
Karnage Chrome Retro recenze a testKarnage Chrome Retro58 x 15 cm100 kg1,8 kg
WORKER Blace 27WORKER Blace 27"69 x 19 cm100 kg2,5 kg
Fish Classic 22Fish Classic 22"56,6 x 15 cm80 kg1,8 kg
WORKER Sturgy 22WORKER Sturgy 22"58 x 15 cm85 kg1,76 kg
Fish Classic Wood 22Fish Classic Wood 22"58 x 15 cm80 kg1,75 kg
Area Candy recenze a testArea Candy58 x 15 cm80 kg1,9 kg
WORKER Ravery 22WORKER Ravery 22"58 x 15 cm100 kg2,05 kg

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 WORKER Lumy 22"Street Surfing Beach BoardWORKER Pico 17"Karnage Chrome RetroWORKER Blace 27"Fish Classic 22"WORKER Sturgy 22"Fish Classic Wood 22"Area CandyWORKER Ravery 22"
Tvrdost koleček82A78A82A78A82A78A82A78A78A82A
LožiskaABEC 7ABEC 7ABEC 7ABEC 7ABEC 11ABEC 11ABEC 7ABEC 11ABEC 5ABEC 7
SvítícíAnoNeAnoNeNeNeAnoNeNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 pennyboardů

WORKER Lumy 22"

WORKER Lumy 22

Penny board se svítícími kolečky WORKER Lumy 22″ bude díky tomuto prvku naprosto nepřehlédnutelný hlavně při horších světelných podmínkách. Kolečka využívají LED diody, které se rozsvítí, jakmile se kolečka roztočí. Ty jsou přimontovány k truckům o velikosti 3 palců, které jsou vyrobeny z hliníkové slitiny.

Zaujme také materiál, který ve tmě také světélkuje, čímž jde o svítící pennyboard jako takový. Vyrobený je z PP plastu a na horní části má protiskluzové mřížkování. Rozměr desky činí 58 x 15 centimetrů. Kolečka mají rozměr 60 x 45 milimetrů. Jejich celková tvrdost je označena hodnotou 82A.

Celková hmotnost je přijatelných 1,85 kilogramů. Zaujme celková hodnota nosnosti, která činí 90 kilogramů. Bushing má hodnou 85A. Tento kicktail cruiser je jako stvořený hlavně pro jízdy do města, nebo jiných míst velmi podobného charakteru.

Svítící kolečka a fosforeskující deska, cena/kvalita, dostupné náhradní díly
Někteří uživatelé zmiňují menší světelnost

Street Surfing Beach Board

Street Surfing Beach Board recenze a test

Penny board Street Surfing Beach Board zaujme tím, že bez problémů unese i těžší jedince, jelikož jeho hraniční nosnost je do 100 kilogramů. Je určený pro každého od 5 let věku a primárně do města, kde zaujme také jeho možnost snadného transportu. A to i díky hmotnosti, která činí 1,8 kilogramů.

Vyrobený je z kvalitního a odolného PP plastu. Deska je v horní části mřížkovaná, což eliminuje riziko uklouznutí. Rozměr desky má hodnotu 57,2 x 16 centimetrů. Použité trucky mají velikost 3,25 palců a jsou vyrobené z kvalitního hliníku.

Kolečka jsou vyrobena z PU gumy se zajímavým ornamentem. Hodnota jejich tvrdosti činí 78A. Mají velikost přesně 60 x 45 milimetrů. Jako ložiska jsou použita kvalitní ABEC 7. Hodnota tvrdosti bushingu nese označení 97A.

Nosnost 100 kg, kvalitní ložiska
Nic zásadního jsme nenašli

WORKER Pico 17"

WORKER Pico 17

Mini penny board WORKER Pico 17″ zaujme primárně tím, že má svítící kolečka. Ty obsahují LED diody v červené, žluté a také modré barvě. Při rozjezdu dojde k jejich rozsvícení. Kolečka mají tvrdost 82A, mají oblé okraje a jejich velikost je 54 x 35 milimetrů. Vyrobené jsou z kvalitní PU gumy, což prodlužuje životnost i zlepšuje jízdní vlastnosti.

Trucky mají velikost 3 palců a jsou vyrobené z hliníkové slitiny. Zaujme kvalita ložisek, kdy jsou využita velmi populární ABEC 7 Carbon. Celkový rozměr desky, která je vyrobena z odolného PP plastu má hodnotu 43 x 13 centimetrů.

Určení je spíše pro menší děti, již od 3 let věku. Tomu odpovídá také malá hmotnost, která je 1,22 kilogramů a počítat je nutné také s nižší nosností, která má hodnotu pouze 40 kilogramů. Jde tak o variantu určenou do kategorie mini.

Se svítícími kolečky, dobrá ložiska, váha 1,22 kg
Nízká všestrannost (verze pro nejmenší)

Karnage Chrome Retro

Karnage Chrome Retro recenze a test

Pennyboard Karnage Chrome Retro už podle svého názvu ukazuje, že má celkem zajímavý design vycházející z minulosti. Zaujmou také výřezy v desce, které nejenom dobře vypadají, ale slouží i k jednoduššímu přenášení. K tomu přispěje jak dobrá hmotnost o velikosti 1,8 kilogramů, tak dobré rozměry a to 58 x 15 centimetrů.

Na výrobu desky byl použitý kvalitní PP plast. Ten je doplněný i velmi zajímavým pochromováním i protiskluzovým mřížkováním. Trucky mají rozměr 3 palce a jsou vyrobené z hliníkové slitiny, která byla doplněna o stylovou černou barvu.

Použitá kolečka mají tvrdost 78A a jsou umístěna na ložiscích ABEC 7. Vyráběné jsou z PU gumy. Celková konstrukce je určena i jedincům s vyšší váhou, jelikož celková nosnost má hodnotu 100 kilogramů.

Nosnost 100 kg, výřezy v desce, pochromování
Menší trvanlivost barvy (odírání)

WORKER Blace 27"

WORKER Blace 27

Nickel board WORKER Blace 27″ je větší penny board a zaujme právě svou prodlouženou délkou, a tak i větší stabilitou. Je vyrobený z polypropylenu, který nabídne jak odolnost, tak i potřebnou pružnost. Horní část je doplněna o protiskluzové mřížkování. Celková hmotnost daného modelu je 2,5 kilogramů, a je tak ze srovnávaných prken nejtěžší.

Určený je každému až do 100 kilogramů. Celkový rozměr desky má hodnotu 69 x 19 centimetrů. Použité trucky jsou vyrobené z lakované hliníkové slitiny a mají velikost 4 palců. Hodnota bushingu nese označení 90A.

Kolečka mají rozměr 60 x 45 centimetrů, jsou vyrobené z PU gumy a jako ložiska jsou použity varianty s označením ABEC 11 Chrome. Pro celkové provedení jde o model jako stvořený do města, stejně jako do jiných míst se zpevněným terénem.

Prodloužený model, vysoká nosnost
Skladnost a vyšší váha

Fish Classic 22"

Fish Classic 22

Fish Classic 22″ může být díky růžové barvě vhodný pennyboard pro holku, je však i v jiných barevných variantách. Vzhledem je jednobarevný, bez různých doplňků a ornamentů. Jedná se o kicktail cruiser jako stvořený hlavně pro použití ve městě. Co zaujme, to je odolná deska z vinylového materiálu, která zajistí dlouhou životnost, ale i určitý stupeň pružnosti.

Na horní straně nechybí protiskluzové mřížkování. Celková délka je 56,6 centimetrů a šíře je podle tvaru od 10 až po 15 centimetrů. Rozvor činí 37,5 centimetrů. Podvozek neboli trucky jsou vyrobeny z klasického lehkého hliníku.

Kvalitu provedení podporují ložiska ABEC 11, stejně jako kolečka Fish Skateboards 59 mm. Ta zaujmou svou barevností. Celková váha činí 1,8 kilogramů a maximální nosnost je výrobcem stanovena na 80 kilogramů.

Růžový design, vinylová odolná deska, kvalitní kolečka
Pouze jednobarevný design, vyšší cena

WORKER Sturgy 22"

WORKER Sturgy 22

Barevný penny board WORKER Sturgy 22″ je možné pořídit v řadě variant, jako je oranžová, výrazná zelená, ale i modrá. Jde o kick tail cruiser se svítícími kolečky, který je jako stvořený na cesty po městě. Zaujme jak jeho retro design, tak praktické protiskluzové mřížkování v jeho horní části. Deska samotná je vyrobena z polypropylenu.

Tento model má rozměry 58 x 15 centimetrů a jeho hmotnost činí celkem dobrých 1,76 kilogramů. Na to mají vliv i trucky vyrobené z hliníku. Jejich velikost jsou standardní 3 palce. Bushing má hodnotu 85A a tvrdost koleček je 82A.

Kolečka zaujmou jak kvalitní PU gumou, tak i tím, že jsou vybaveny LED diodami, které při jízdě svítí. Nechybí ani kvalita ložisek, a to konkrétně v podobě varianty ABEC 7 Carbon. Nosnost tohoto provedení je maximálně 85 kilogramů.

Více barevných variant, LED kolečka, patří k nejoblíbenějším penny boardům
Ochranná folie pod šroubky

Fish Classic Wood 22"

Fish Classic Wood 22

Dřevěný penny board Fish Classic Wood 22″ rozhodně zaujme svým materiálem. Jeho deska je vyrobena z kanadského javoru, a to hned v 7 jednotlivých vrstvách. To zajistí nejenom celkovou pružnost, ale i pevnost a odolnost. Nijak se nezvyšuje ani hmotnost, která je stabilních 1,75 kilogramů, což je velmi dobrá hodnota.

Podvozek neboli trucky jsou vyrobené z hliníků. Rozměr celého prkna je 59 cm na délku a 15 centimetrů na šíři v největším místě. Hodnota rozvoru je 37,5 centimetrů. Zaujme také design, který je spojený s potiskem spodní části.

Kolečka jsou barevná typu Fish Skateboards 59 mm. Jejich tvrdost je označena hodnotou 78A. Nechybí kvalitní ložiska v podobě variant ABEC 11. Zaujme i hodnota nosnosti, činící 80 kilogramů. Celkově je vhodný jak na jízdu po městě, tak i na triky.

Lehká dřevěná deska se 7 vrstvami, lze nalepit neklouzavý grip
Vyšší cena oproti plastu

Area Candy

Area Candy recenze a test

Pennyboard Area Candy zaujme svým retro designem, nebo širokou škálou různých barevných provedení. Jde o model vhodný pro děti, čemuž odpovídají i klasické rozměry desky, které jsou 56 x 15 centimetrů, tedy klasických 22 palců. Zaujme také odolné a pružné vinylové provedení.

Určený je i pro větší děti, což ukazuje celková nosnost, která m hodnotu celých 80 kilogramů. Pokud jde o hodnotu hmotnosti, je to lehce vyšších 1,9 kilogramů. Tento typ je jako stvořený pro bezproblémovou jízdu kdekoliv ve městě.

Kolečka mají rozměry 60 x 45 milimetrů a jejich tvrdost je označena ukazatelem 75 A. Nechybí ani bezproblémovou jízdu podporující ložiska, která mají označení ABEC 5. Atraktivní je také kontrast použitých barev na desce a dále na samotných kolečkách.

Protiskluzová mřížka, barevné varianty, nízká cena
Mírně vyšší váha, ložiska parametrově na hraně (ABEC 5)

WORKER Ravery 22"

WORKER Ravery 22

Svítící pennyboard WORKER Ravery 22″ zaujme hlavně svým vzhledem. Nejde jenom o barvy, ale i o kolečka obsahující LED diody a LED pásku uvnitř desky. O energii se stará Li-Ion baterie, která po nabití v délce zhruba 3 hodin dokáže dodávat energii až po 5 hodin jízdy. Nabíjet akumulátor lze klasickou nabíječkou k chytrému telefonu, která disponuje micro USB konektorem.

Nechybí ani kvalitní provedení desky z tvrzeného plastu (polykarbonátu), stejně jako zaujmou 3 palcové hliníkové trucky. Kolečka jsou z PU gumy s tvrdostí 82 A. Celková nosnost má hodnotu 100 kilogramů a hmotnost daného modelu je 2,05 kilogramů.

Doplněný je také praktickým reproduktorem, který umožní přehrávání hudby. A to buď z microSD karty, pro kterou je zde slot, nebo s využitím Bluetooth připojení, kdy lze pennyboard jednoduše spárovat s mobilním telefonem.

LED diody a pásky, reproduktor, Bluetooth
Nic zásadního jsme nenašli

Jak vybrat penny board

Penny board je možné charakterizovat jako zmenšeninu skateboardu, nebo takzvaného long boardu. Takto je třeba k němu i přistupovat. Pokud vybíráte krátké prkno, je třeba zohlednit několik parametrů, které s výběrem jako takovým přímo souvisí.

Materiál

Na mysli máme materiál samotné desky. Klasický penny board, který dnes na trhu dominuje je ten, který je vyrobený z plastu. Obvykle z kvalitního PP neboli z polypropylenu. Ten nabídne odolnost, ale i určitou pružnost, stejně jako nízkou hmotnost. Existují však i jiné možnosti materiálů. Pokud se na ně podíváme blíže, je to dřevo, přesněji Kanadský nebo Čínský javor, bambus, nebo vinyl. Jednotlivé vrstvy se také podepisují na kvalitě a odolnosti. Navíc taková varianta i lépe vypadá. Zároveň ale musíme říci, že je dražší.

Rozměry

Pokud se podíváme na klasické rozměry, jde o velikost 22 palců, což na délku odpovídá 56 centimetrům. Takový pennyboard je v podstatě běžný, a právě krátká délka umožňuje jeho snadné uskladnění a poskytne dobrou ovladatelnost. Setkat se lze i s variantami o něco většími (27 palců, tedy 71 cm), které už mohou přinášet i lepší stabilitu. Pokud jde o šíři, je nejčastěji v rozmezí 10 – 15 centimetrů, podle místa měření na desce. U větších modelů opět platí, že mohou být i širší.

Kolečka

Ta jsou v kontaktu se samotným podkladem, a tak je třeba při jejich výběru myslet na to, jaké mají parametry. Roli zde hraje jejich tvrdost. Ty měkčí se vyznačují hlavně pohodlnější jízdou i na ne úplně dokonalém terénu, kdy lépe absorbují nerovnosti. Mohou být však náročnější na poškození.

U tvrdších koleček je jízda méně pohodlná, ale zase jsou lepší volbou v případě zkoušení různých triků, nebo agresivnější jízdy. Tvrdost je označována hodnotou čísla a písmena. Zlomovou hodnotou je 80A. Menší číslo znamená měkkost, větší znamená naopak vyšší tvrdost.

S kolečky souvisí také použitá ložiska. Ta se liší hlavně přesností. Ukazatel je v tomto případě jednoduchý. Používá se označení ABEC, které je doplněno konkrétním číslem. Čím je číslo vyšší, tím přesnější ložiska pennyboard má a lépe se budou kolečka točit. Škála je v rozmezí ABEC 1 – 15, přičemž by měl mít optimálně alespoň hodnotu ABEC 5.

V neposlední řadě rozhoduje také jejich velikost, kdy velká část penny boardů má kolečka s průměrem 60 mm. Větší kolečka poskytnou větší rychlost a stabilitu na hrubém povrchu, na druhou stranu mají malé počáteční zrychlení.

Nosnost

Ta se odvíjí hlavně od toho, kdo na něm bude jezdit. Penny boardy určené pro malé děti mohou mít nosnost přibližně 40 kilogramů. Klasikou jsou na trhu hodnoty okolo 80 kilogramů. V případě potřeby lepší a robustnější konstrukce se dají sehnat i penny boardy do 100 kg.

Hmotnost

Tento parametr ovlivňuje především to, jak snadná bude mobilita, a tedy nenáročnost samotného přenášení. Klasikou jsou dnes váhy okolo 1,75 kilogramů. Najít lze i lehčí, stejně jako těžší, které už mají přes 2 kila. Důležité je si uvědomit, kam a jak často bude nošen. Pokud hodně, je na místě hledat varianty co možná nejlehčí.

Vlastnosti

Penny board může mít i něco navíc. Příkladem může být pennyboard se svítícími kolečky, stejně jako se může jednat o klasický svítící pennyboard, který má LED pásky. Moderní provedení mohou nabídnout třeba také reproduktor pro poslech hudby. Ta může být buď na SD kartě, nebo je možné propojení s telefonem pomocí Bluetooth.

4.5/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.