Ostatní,

Pelíšky pro psy: nejlepší na ven, matrace aj. | Recenze

Pelíšek pro psa je spolu s granulemi základní výbavou, kterou by měl chovatel pejskovi pořídit. Je pro něj jak místem k odpočinku, tak speciálně vymezeným místem v domácnosti. Svou velikostí by měl psí pelech vyhovovat konkrétnímu plemenu, být odolný a pochopitelně je třeba myslet i na jeho maximální pohodlnost.

TIP: Doporučujeme také kurzy Online Psí Školy

  • Nejoblíbenější jsou Základní poslušnost a Kurz pro štěňata.
  • Dále pak Psí triky nebo Stop tahání na vodítku.
  • Vhodné pro všechna plemena.

Určitě byste neměli začínat výběr podle barvy a designu, ale na základě praktického hlediska. Psí pelíšek na ven, typicky terasu či zahradu, by měl být rozhodně odolnější než pelech do interiéru. Na dlaždicích zase oceníte protiskluzové podložky nebo celý spodní povrch.

K nalezení je hned několik typů a tvarů. Klasický pelech je s otevřenou konstrukcí a bočnicemi vymezující pejskovi prostor. Další variantou je polštář pro psa nebo matrace, která může být navíc ortopedická a často je v ideálním rozměru pro velké psy jako je labrador. Pro malá plemena typu čivava a jorkšír je zajímavým provedením stan nebo bouda do bytu, která dobře izoluje od průvanu a chladu.

Zohlednit byste měli nejen typ a tvar pelíšku, rozměry, materiál, ale i specifické vlastnosti. Například zda je pratelný a jestli celý nebo jen jeho potah. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší pelíšky pro psy a jejich recenze.

Nejlepší pelíšky pro psy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších pelíšků pro psy z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypMateriálVelikost (Jiné) 
Scruffs Chester Box Bed recenze a testScruffs Chester Box BedPelíšekLátkový50x40 cm (Ano)
Ferplast Siesta Deluxe recenze a testFerplast Siesta DeluxePelíšekPlastový49x36 cm
Aminela Half and Half recenze a testAminela Half and HalfMatraceLátkový120x80 cm (Ano)
Samohýl Kost recenze a testSamohýl KostPolštářLátkový80x50 cm (Ano)
Hobby Dog Bouda recenze a testHobby Dog BoudaBoudičkaLátkový38x32 (Ano)
Trixie Minou recenze a testTrixie MinouIglůLátkový36x26 cm
Scruffs Expedition Box Bed recenze a testScruffs Expedition Box BedPelíšekLátkový72x60 cm (Ano)
Buster Kruuse recenze a testBuster KruuseMatraceEko kůže100x70 cm
Dog Fantasy Kukaň Basic recenze a testDog Fantasy Kukaň BasicStanLátkový43x43 cm
Dog Fantasy recenze a testDog FantasyPelíšekPlastový110x68 cm (Ano)

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Scruffs Chester Box BedFerplast Siesta DeluxeAminela Half and HalfSamohýl KostHobby Dog BoudaTrixie MinouScruffs Expedition Box BedBuster KruuseDog Fantasy Kukaň BasicDog Fantasy
TvarObdélníkOválObdélníkOválObdélníkKruhObdélníkObdélníkČtverecOvál
OkrajeAnoAnoNeNe--AnoNe-Ano
PratelnýAnoNeAnoAnoNeAnoAnoNeAnoNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 pelíšků pro psy

Scruffs Chester Box Bed

Scruffs Chester Box Bed recenze a test

Pelíšek pro psa Scruffs Chester Box Bed je určený pro plemena všech velikostí, která se pohodlně vejdou do prostoru, který je 50 x 40 centimetrů (najdete ho ale i ve více velikostech). Tento pelíšek je kvalitní látkový, což zajistí také pohodlnost. Materiál využívá krátkého vlasu, což výrazně zjednodušuje údržbu. Kromě měkkosti zaujme dobrým držením tepla.

Tvar tohoto pelíšku je obdélníkový. Vyrobený je ze žinylkové tkaniny a jeho výplní jsou stoprocentně ekologická vlákna. Ty vzniknou recyklací PET lahví. Ideální pro toho, kdo hledá materiály, co nezatěžují prostředí. Celkový prostor, který zabere, tedy jeho vnější rozměry jsou 60 x 50 centimetrů pro zmíněnou vnitřní velikost.

Samozřejmostí je snadná údržba pelíšku, jelikož umožní zcela bezproblémové praní v pračce. Díky takzvané jednokusové konstrukci je během používání eliminováno také případné párání, nebo jiné problémy související se zátěží.

Recyklovaný materiál, možnost praní, pohodlný
Horší protiskluzová spodní strana

Ferplast Siesta Deluxe

Ferplast Siesta Deluxe recenze a test

Plastový pelech pro psa Ferplast Siesta Deluxe je díky svému materiálu ideální volbou tam, kde se hledí hlavně na jednoduchost údržby. Tento pelech se dá velmi snadno čistit. Použitý plast zaujme také svou velkou odolností, stejně jako nelze opomíjet také celkovou zdravotní nezávadností, díky čemuž nehrozí žádná rizika spojená s kontaktem či kousáním.

Vnější rozměry daného pelíšku jsou 49 x 36 x 17,5 centimetru. Ty vnitřní jsou logicky o něco menší a jejich hodnota činí 43 x 31 x 17,5 centimetrů. Zajímavostí pelíšku jsou praktické vyvýšené okraje, které nabídnou možnost využití jako úkryt.

Součástí konstrukce jsou i praktické větrací otvory. Spodní nožičky jsou pogumované, díky čemuž je eliminováno možné riziko případného klouzání po podlaze. Svou konstrukcí je tento oválný pelech vhodný spíše pro malá psí plemena.

Snadné umytí vodou, prodyšné otvory, odolný plast
Menší prohýbání dna

Aminela Half and Half

Aminela Half and Half recenze a test

Matrace pro psa Aminela Half and Half je alternativou ke klasickému pelíšku. Její předností je výška 10 centimetrů, která se pozitivně podepisuje na její celkové pohodlnosti. Kladem je i fakt, že je určená také pro psy, které mají možné ortopedické potíže. Inovativní je také náplň, kterou jsou materiály používané v oblasti automobilového průmyslu.

Matrace zaujme svým povedeným designem, ale i jednoduchou údržbou. Matraci je možné prát v pračce, a to na 30 stupňů. Má jednoduše odnímatelný potah na zip. Zaujme také faktem, že se jedná o produkt českého výrobce.

Využívá 2 praktických materiálů. Jeden je voděodpudivý a nabídne měkkost a pohodlnost, druhý se zase stará o pevnost. Celková konstrukce brání jakýmkoliv otlačeninám nebo proleženinám u psa a výhodou je rovněž velikost vhodná pro velké psy.

I pro psy s ortopedickými potížemi, pratelný potah, inovativní výplň
Horší transport

Samohýl Kost

Samohýl Kost recenze a test

Polštář pro psa Samohýl Kost má hned několik předností. Sem se řadí také barvy, kdy je možné zvolit buď variantu růžovou, šedou či černou. Výrobce tento produkt dodává také v různých velikostech, které mohou začínat na 60 cm a končit na 140 cm, díky čemuž se hodí jak pro malé, tak velké psy.

Jedná se o pohodlný polštář, který se stane dobrým útočištěm pro každý den. Materiálem je přírodní bavlna. Je měkká na dotek a samozřejmě i zcela zdravotně nezávadná. Zaujme také stylový potisk v podobě kostí.

Tvar polštáře je klasický, a to v oválné podobě. Díky prošití na některých místech je zajištěno, že jeho výplň se nebude shrnovat na určitá místa, ale bude rovnoměrně rozdělena. Jako výplň je použito duté vlákno.

Škála velikostí, vhodný do plastového pelíšku, nízká cena
Potah nelze prát zvlášť

Hobby Dog Bouda

Hobby Dog Bouda recenze a test

Bouda pro psa do bytu od výrobce Hobby Dog je zcela inovativním řešením. Už název napovídá, že se jedná o tvar klasické boudy. Ta je však umístěna přímo v interiéru, a především malým pejskům poskytne teplé útočiště. Materiál nabídne odolnost proti vodě, ale i poškrábání, stejně jako odolnost vůči většímu znečištění.

Vrchní část boudičky je vyrobena z materiálu, která je zvaný Cordura. Ten nabídne onu pevnost a odolnost. Vnitřním materiálem je klasika v podobě hojně využívaného polyesteru. Spodní část samotné boudičky je vyrobena také z celkem známého materiálu, kterým je polypropylen. Samotná velikost psí boudy je v několika variantách (konkrétně šesti), od 38 až po 76 cm.

Uvnitř samozřejmě čeká na pejska pohodlnost v podobě matrace, která je klasická molitanová. Ta má, stejně jako samotná boudička, obdélníkový tvar. Toto řešení je určené pro ty majitele psů, kteří hledají spíše stylové a luxusní řešení.

Spojení obou částí domečku zipem, 6 velikostí
Matrace jenom z molitanu

Trixie Minou

Trixie Minou recenze a test

Pelíšek pro malé psy Trixie Minou je zajímavým řešením, které má kulatý tvar a nabídne pejskům nejenom klasické místo k odpočinku, ale i prostor, kam se mohou schovat před okolním světem. Výrobce nabízí celou řadu barevných variant, kde nechybí klasické tmavé, ale i modré či hnědé, stejně jako například růžové odstíny.

Design je doplněný také velmi stylovým kožíškem, který lemuje celý otvor daného pelechu. Nechybí ani povedený potisk. Jako materiál je zvolený takzvaný fleece, který nabídne hlavně kvalitativní vlastnosti, které jsou spojeny s celkovou odolností.

Uvnitř je k dispozici vyjímatelný polštářek, který je pro pejska pohodlný. Pro páníčka je zase praktický, jelikož je možné jeho praní, a to v pračce na 30 stupňů. Stejně tak je možné při stejné teplotě prát i odnímatelná plyšový potah pelíšku.

Vyjímatelný polštářek uvnitř, možnost praní, různé barvy
Chlupatina podél otvoru pouští chlupy

Scruffs Expedition Box Bed

Scruffs Expedition Box Bed recenze a test

Psí pelech Scruffs Expedition Box Bed dokáže nabídnou pohodlí bez ohledu na to, jaké máte plemeno. To proto, že výrobce nabídne tento pelíšek v různých velikostech, od varianty S, přes varianty M a L, až po variantu označenou jako XL, která je největší. Tvar má klasický, a to obdélníkový po celé konstrukci.

Největší varianta (XL) určená pro velké psy má vnější rozměry o hodnotě 90 x 70 centimetrů. Pokud jde o ty vnitřní, mající vliv na pohodlnost pro psa, tak činí 72 x 52 centimetrů. K výrobě bylo použito kvalitních a odolných látek.

Použité materiály eliminují riziko poškození, stejně jako dokážou nabídnout i velmi dobrou celkovou voděodolnost. Pelíšek má také vyvýšené boční hrany, díky čemuž pes najde vždy odpovídající útočiště a pohodlí, pokud chce mít dostatek klidu.

Voděodolný a trvanlivý, měkký
Horší vysávání chlupů

Buster Kruuse

Buster Kruuse recenze a test

Ortopedická matrace pro psa Buster Kruuse je vhodná i pro psy, které mají problémy s pohybovým aparátem, typicky kyčle a lokty. Také zaujme svou velikostí, která má rozměry 100 centimetrů na délku a 70 centimetrů na šířku. Při odpočinku nehrozí proleženiny, ani otlačení kloubů a jiných částí těla.

Je konstruována tak, aby nabídla maximální komfort a také snižovala počet jednotlivých tlakových bodů. Její podoba je standardní hranatá. Barva matrace nabídne několik možností, jako je třeba hnědý, stejně jako povedený šedý odstín.

Materiál nabídne životnost a odolnost, jelikož jako svrchní vrstva je použitá eko kůže. Nelze zapomínat ani na výplň matrace, kde je použita speciální paměťová pěna. Ta efektivně reaguje na teplo, a tak se dokáže přizpůsobit každému psovi.

Ortopedická, paměťová pěna, i pro větší plemena
Neuvedená výška matrace

Dog Fantasy Kukaň Basic

Dog Fantasy Kukaň Basic recenze a test

Dog Fantasy Kukaň Basic je pěknou ukázkou, jak klasický psí pelíšek zajímavě inovovat. Tento model má podobu stanu pro psa, který dokáže pejskům celkem zajímavě nahradit i klasickou boudu. Pejsek tak získá prostor pro pohodlný odpočinek i místo, kde se může jednoduše schovat před světem.

Rozměry tohoto řešení jsou 43 x 43 centimetrů, což odkazuje na klasický čtvercový tvar spodní části. Výška daného stanu je 35 centimetrů v tom nejvyšším bodě. Jako materiál je zvolený osvědčený a také kvalitní, na dotek i celkem jemný polyester.

Součástí vnitřního prostoru je také pohodlný polštář, který lze z pelíšku jednoduše vyjmout. Samotná kukaň nenabídne jenom různé možnosti s ohledem na materiály, ale rovněž jednoduché údržby, a to díky tomu, že se dá jednoduše vyprat.

Prostorný stan, měkký a vyjímatelný polštář
Nic zásadního jsme nenašli

Dog Fantasy

Dog Fantasy recenze a test

Plastový pelech pro psa Dog Fantasy díky své škále velikostí pojme jak malé, tak velké psy. Jedna z nich má rozměr 110 x 68 centimetrů, kdy mluvíme o standardní oválné obdélníkové konstrukci. Tento pelíšek má i praktické vyvýšené boky, která sahají do výše 33 centimetrů, což je také ideální volba pro větší plemena.

Tento model je vyrobený z plastu, což má hned několik pozitiv. Je to celková lehkost, stejně jako dobrá odolnost, ale i dlouhá životnost. Nelze zapomínat ani na snadné čištění pomocí houbičky a vody, nebo pomocí tlakových čističů.

Součástí konstrukce jsou také praktické větrací otvory. Ty jsou ve spodní části a zlepšují cirkulaci vzduchu. Provedení má také sníženou přední část pro možnost pohodlného nalézání, ale i pohodlného vylézání vašich pejsků.

Plastová konstrukce, lehký, větrací otvory
Bez gumových nožek

Jak vybrat pelech pro psa

Pelíšek pro psa je třeba vybírat podle celé řady parametrů. My se společně podíváme na ty hlavní, které vás provedou výběrem psího pelechu, který bude vyhovovat nejenom vašemu pejskovi, ale i vám, respektive vaší domácnosti.

Velikost

Vždy je na místě zvolit odpovídající kompromis. Tedy to, aby byl pelíšek pro psa dostatečně velký a měl zde prostor, ale aby v něm zároveň nebyl až moc ztracený. Trh toho nabídne opravdu hodně, a to jak pelech pro velkého psa (například labradora), tak i pelíšek pro malé psy (třeba čivavu a jorkšíra). Ideální je znát velikost vašeho pejska, prostor, který při spánku zabere a tomu přizpůsobit výběr pelíšku, který by měl být o zhruba 20 cm větší.

Materiál

Když se podíváme na základní rozdělení, je možné se vydat dvěma hlavními cestami. Může jít o plastový pelech pro psa, který nadchne hlavně odolností a také snadnou údržbou. Dále už jsou v nabídce jenom varianty látkové. Takový psí pelech se následně liší tím, zda je vyrobený třeba z bavlny nebo polyesteru a jaké jsou konkrétní parametry daného materiálu.

Provedení

Klasický pelíšek pro psa má otevřenou konstrukci se dnem a bočnicemi, které pejskovi vymezují vnitřní prostor. Jako alternativa se následně nabízí polštář a matrace pro psa. Název jasně odkazuje na to, jak tento typ psího pelechu vypadá. Jde o klasickou matraci různých rozměrů a výšek.

Třetí variantou jsou uzavřená provedení. Ty mohou mít například vzhled a tvar domečku, boudy (která je z molitanu), stejně jako například i stanu, nebo vajíčka. Výhodou této možnosti je to, že se zde pejsek může dokonale schovat před vnějším světem, a navíc ho izoluje od průvanu a chladu.

S provedením obvykle souvisí také samotný tvar. Tedy lépe řešeno tvar spodní části neboli půdorysu. Zatímco u matrací nebo u psí boudičky se lze setkat s tvarem hranatým ve tvaru obdélníku nebo čtverce, klasický pelech pro psy má spíše tvar oválný. Ten díky tomu kopíruje i polohu většiny psů. V takovém případě je třeba počítat se zkosenými rohy a s tím, že rozměry jsou brány v nejdelším místě.

Vlastnosti pelíšku

Mohou být spojeny třeba se zdravotním stavem psa. Týká se to hlavně matrací, které jsou ortopedické, mají paměťovou pěnu reagující na teplo, a tak se pejskovi přizpůsobí a zároveň nevytvářejí nijak velké otlaky a jiné problémy. Zapomínat nelze také na možnost využití větracích otvorů, nebo protiskluzových nožiček, což je dnes standardem především u plastových psích pelíšků. Ty látkové s výplní zase nabídnou měkkost, pohodlí a příjemné teplíčko.

Údržba

Nejjednodušší jsou v tomto směru plastové varianty, které lze jednoduše umývat i vodou. Ani textilní nemusí být nijak špatné, jelikož u řady z nich je možnost buď kompletního vyprání, nebo také možnost vyprání potahu. Pokud textilní pelíšek toto nenabídne, je nutné jít cestou klasického ručního, eventuelně strojního čištění, které je buď časově a fyzicky, nebo finančně náročné.

4.6/5 - (48 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.