Malé spotřebiče do kuchyně,

Parní hrnce: Recenze 10 nejlepších

Parní hrnec je skvělým pomocníkem v domácnostech, kde je kladený důraz na zdravou přípravu jídla. Hlavním kladem vaření v páře je zachování důležitých látek, vitamínů a výživové hodnoty v jídle, stejně jako jeho barvy nebo chuti. Navíc je možné připravovat více jídel najednou, aniž by se míchaly chutě. Kromě masa nebo zeleniny zvládne připravit rovněž přílohy nebo omáčku.

Tepelná úprava v parním hrnci není nic složitého. Postup je v podstatě takový, že nalijete vodu a vložíte jídlo v nádobách. Samozřejmě čím více ho tam umístíte, tím déle příprava potrvá. Vaření vám usnadní různé funkce parního hrnce. Jde například o časovač (minutku) nebo odložený začátek vaření, případně nástavce pro různý typ jídla. Můžete tak vařit vejce, rýži nebo těstoviny, a to díky držákům, nádobám či vaničkám.

Zohlednit byste měli nejen objem hrnce a počet varných nádob, materiál (plast, nerez), jeho výkon a spotřebu, ale i specifické vlastnosti. Například kolik a jaké nástavce obsahuje, jaká je délka kabelu, zda má ukazatel hladiny vody nebo jaká nastavení lze provést na displeji. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší parní hrnce a jejich recenze.

Nejlepší parní hrnce – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších parních hrnců z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 ETA Calderon 1134 90000Tefal VitaCuisine VS400330Philips HD9140/91Tefal VC140131Morphy Richards Intellisteam 48780Tefal VC1301ETA Steampot 0134 90000Gallet Pantin CUV 962Tefal VC300831Steba DD 1 ECO
Vaření rýžeAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Držák na vaření vajecAnoNeNeNeNeNeAnoAnoNeNe
Ukazatel množství vodyAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 parních hrnců

ETA Calderon 1134 90000

ETA Calderon 1134 90000 recenze a test

Parní hrnec ETA Calderon 1134 90000 zaujme svou efektivitou. Díky využití páry dokáže ušetřit až 50 % času potřebného na vaření. To je dáno jak párou samotnou, tak i tím, že jde o kvalitní model. Ten dokáže potřebnou páru vytvořit již za 30 sekund od samotného zapnutí. Díky ukazateli vody je možné sledovat její hladinu a v případě potřeby ihned doplnit přes otvor.

Nechybí možnost automatické přípravy, kterou zaručí časový spínač, který je možné nastavit až na 30 minut. Samozřejmá je praktická světelná kontrolka provozu. Konstrukce dále nabídne také odkapní misku, určenou pro kondenzaci samotné páry.

Díky 3 transparentním nádobám je možné sledovat stav i připravovat více pokrmu navíc. Celkový objem tohoto hrnce je 9 litrů. Pro uschování nabídne praktickou možnost složení. Hodnota příkonu je 1 800 W. Výrobce navíc dává prodlouženou 3 letou záruku na povrch hrnce.

Pára za 30 sekund, časový spínač, kontrola vody
Bez displeje

Tefal VitaCuisine VS400330

Tefal VitaCuisine VS400330 recenze a test

Parní hrnec Tefal VitaCuisine VS400330 má velmi dobrý příkon o hodnotě 2 000 W, který se postará o perfektní výsledky. Díky své konstrukci není problém příprava jídla až ve 3 jednotlivých vrstvách najednou. Specifikem je také technologie s názvem Vitamin+, díky které jsou zachovány vitamíny a výživové látky ve všech připravovaných pokrmech.

Najdete u něj praktický displej a možnost nastavení nejenom odloženého časovače startu, ale i možnost nastavení časovače vypnutí v délce 60 minut. Dále tu je funkce Keep warm pro udržení teploty, nebo také funkce auto-stop, která brání možnému převaření jídla.

Součástí balení jsou i 4 sklenice s víčky, určené například na puding a další pochutiny. Zaujme také celkově kompaktní provedení, stejně jako schopnost jednoduchého vaření rýže. Praktičnost podporuje i jednoduchý ukazatel aktuálního stavu vody.

Ukazatel stavu vody, funkce Vitamin+, 4 sklenice v balení
Chybí nástavec na vaření rýže

Philips HD9140/91

Philips HD9140/91 recenze a test

Elektrický parní hrnec Philips HD9140/91 disponuje zajímavým unikátem, kterým je zvýrazňovač chutí. Díky němu je možné v páře připravovaným pokrmům dodat zajímavou chuť bylinek, ale také koření. Vše je spojeno s funkcí označenou jako Flavour Booster. Dále zaujme i napařovací XL mísa, která se hodí i k přípravě kaše, rýže, nebo oblíbených polévek.

K dispozici jsou celkem 3 oválné nádoby, které umožní připravit několik jídel najednou. Nádoby mají různé objemy, a to 2,5, dále 2,6 a největší má 3,5 litrů. Nechybí ani dostatečně velká nádoba na vodu, která má objem o hodnotě 1,1 litrů.

Příkon tohoto modelu je 900 W. Má možnost externího dolévání vody, a to během provozu. Praktický je indikátor potřeby odvápnění. Nechybí ani časovač, který má několik přednastavených režimů pro přípravu nejpopulárnějších jídel jako maso, zelenina a rýže.

Flavour Booster, 3 nádoby, indikátor odvápnění
Údržba hrnce je náročnější

Tefal VC140131

Tefal VC140131 recenze a test

Parní hrnec Tefal VC140131 zaujme svým elegantním černým provedením s několika nerezovými prvky. Jeho příkon má hodnotu 900 W a celkově snadnou přípravu dokáže zajistit existence mechanického časovače. Díky němu je možné nastavit dobu přípravy až na 60 minut, po které se hrnec sám vypne.

Nechybí snadná kontrola množství vody, kterou je možné jednoduše doplňovat i během vaření. Celková kapacita tohoto hrnce je 6 litrů a v rámci 2 pater umožní připravit několik jídel najednou. Dále nechybí ani 2 misky na zeleninu a maso, nebo také miska určená na rýži.

Na první pohled zaujme také kompaktní provedení, se který souvisí i nízká hmotnost, která činí jenom 1,9 kilogramů. Kladem je snadné ovládání, díky kterému stačí hrnec jenom zapnout a otočným kolečkem nastavit, jak má dlouho pracovat.

Kompaktní rozměry, doplnění vody během vaření, stylový design
Pouze 2 varné nádoby

Morphy Richards Intellisteam 48780

Morphy Richards Intellisteam 48780 recenze a test

Parní hrnec Morphy Richards Intellisteam 48780 zaujme svým provedením. Nádoby nejsou směřovány do výšky, ale jsou vyskládány vedle sebe. Celkový objem tohoto hrnce je 8,2 litrů a celkem disponuje 3 samostatnými nádobami pro přípravu jídla. Vzhledem ke svému provedení se jedná o model, který je velmi dobře skladný a kompaktní.

Přípravu usnadní přednastavené časy pro určitá jídla, což zajistí dokonalý a chutný výsledek. Praktický je také inteligentní časovač, který spíná tak, aby jídla byla hotová ve stejný čas, i když mají rozdílnou dobu přípravy. Kapacita umožní přípravu jídla až pro 4 osoby. Příkon nadchne hodnotou 1 600 W.

Nechybí funkce udržování tepla, které ho udrží při správné teplotě po dobu 40 minut. Velikost nádoby na vodu umožní provoz po dobu 60 minut. Hladinu je možné kontrolovat a díky výklopnému systému také doplnit. Pokud je voda vyčerpána, přístroj se sám vypne.

Jednopatrové provedení, inteligentní časovač, funkce Keep warm
Vyšší pořizovací cena

Tefal VC1301

Tefal VC1301 recenze a test

Tefal VC1301 kromě jednoduchého designu umí nabídnout několik dalších předností. Jednou z nich je systém, který umožní nalít různé hladiny vody pro různé druhy potravin. Po odpaření veškeré vody přístroj sám vypne. Příprava je možná až ve třech miskách, a to s využitím objemu 4,3 popřípadě až 6,5 litrů s ohledem na množství plánovaného jídla.

Příkon tohoto modelu je 650 W a díky systému Aquatimer není nutné hlídat konec vaření. Kromě klasických nádob nechybí ani praktická miska na přípravu jídel. Díky možnosti uložení misek dnem vzhůru je zajištěno perfektní skladování.

Nechybí praktičnost v podobě sběrné nádoby na šťávu, nebo možnost využít víko jako servírovací talíř. Vodu je možné pomocí praktického ukazatele jednoduše kontrolovat. Vzhledem k automatickému vypnutí nemá tento model klasikou minutku.

Funkce Aquatimer, unikátní skladnost, nádoba na šťávu
Chybí klasická minutka

ETA Steampot 0134 90000

ETA Steampot 0134 90000 recenze a test

Parní hrnec ETA Steampot 0134 90000 má dobrý příkon o hodnotě 1 000 W, což zajistí hlavně velmi rychlou tvorbu páry, ale i rychlost vaření bez ztráty vitamínů. K dispozici jsou celkem 3 transparentní nádoby, určené i pro souběžné vaření různých jídel. Celková kapacita je dobrých 12,25 litrů. Nechybí ani praktická miska na vaření rýže, která nabídne objem také dobrých 1,5 litru.

Ukončení vaření může proběhnout automaticky, s využitím praktického časovače. Ten je možná nastavit až na 75 minut. Na konec vaření také upozorní praktická zvuková signalizace. Nechybí dobře viditelný ukazatel hladiny vody, díky kterému lze sledovat přesně její stav.

Pokud voda dochází, staří přes plnicí otvory v držadlech i při procesu vaření tekutinu snadno doplnit. Plná nádoba bez problémů vystačí na 60 minut běžné přípravy. Na topné těleso pak výrobce dává záruku 3 roky.

Časovač v délce 75 minut, velký objem hrnce
Kvalita plastu

Gallet Pantin CUV 962

Gallet Pantin CUV 962 recenze a test

Parní hrnec Gallet Pantin CUV 962 má zajímavé bílé provedení s červenými prvky. Jeho konstrukce umožní použít 3 nádoby, na přípravu různých jídel. Jeho celkový objem je 8,5 litru. Kladem je doplňkové příslušenství, kdy nechybí jak miska na vaření rýže o objemu 1,1 litrů, tak ani praktický nástavec na snadné vaření vajíček.

Hodnota příkonu tohoto modelu je 900 W. Ten má vliv i na rychlost generování páry, která je 30 vteřin. I to se podepisuje na celkové rychlosti samotné přípravy. Ta může být navíc automaticky ukončena, a to díky časovači, který je možné nastavit až na 60 minut.

Nechybí dvě světla informující o provozu a také o procesu ohřívání. Díky průhledu je možné sledovat stav vody v nádobě. Tu je možné v případě potřeby snadno dolít, a to bez nutnosti přerušovat vaření. Celý zásobník má objem 1 litr.

Miska na rýži i vejce, tvorba páry za 30 vteřin, časovač
Mechanické ovládání

Tefal VC300831

Tefal VC300831 recenze a test

Tefal VC300831 je parní hrnec nesoucí také označení Steam n´Light a nabídne cekem 6 přednastavených programů. Pro jejich identifikaci jsou využity různé barvy světla, které během přípravy svítí. Programy skončí automaticky, s ohledem na adekvátní dobu přípravy určitého jídla.

Nechybí ani funkce Keep warm, která je určená k udržování teploty po ukončení. Samozřejmá je možnost manuálního nastavení a k dispozici je rovněž časovač. Příkon tohoto modelu je 900 W. Zaujme snadné skladování, kdy je možné nádoby jednoduše obrátit dnem vzhůru.

K dispozici jsou celkem 3 nádoby, které mají odnímatelné rošty. Celková kapacita tohoto modelu činí 10 litrů. Součástí je i praktická forma na přípravu zeleninového pečiva. Nádoba na vodu disponuje ukazatelem a možností dolití během samotné přípravy jídla.

Objem hrnce, světelné programy, Keep warm
Bez držáku na vejce

Steba DD 1 ECO

Steba DD 1 ECO recenze a test

Parní hrnec Steba DD 1 ECO má zajímavé černé a nerezové provedení, stejně jako pro mnohé i netradiční tvar. Zaujme tepelně izolovaná povrch, stejně jako to, že vnitřní nádoba je plně vyjímatelná. Její celkový objem je 5 litrů, což je ze srovnávaných modelů menší hodnota. Hrnec nabídne nejenom možnost využití páry, ale také využití většího tlaku během samotné přípravy.

S využitím tlaku je možné zrychlit přípravu jídel až o 70 procent vůči klasickému vaření. O dobré parametry se stará příkon o hodnotě 900 W. Snadné vaření je zajištěno i díky 9 jednotlivým programům, které jsou voleny podle typu jídla, nebo podle očekávaného výsledku.

Vzhledem k tlaku nechybí 5 stupňový bezpečnostní systém, který zamezí jakýmkoliv problémům. Zaujme snadná údržba, díky které je možné hrnec jednoduše umývat v myčce. V rámci volby je možné zvolit 2 metody komprese. A to v rozmezí 0,4-0,7 bar.

Využití tlaku, mytí v myčce, 9 automatických programů
Vyšší cena

Jak vybrat parní hrnec

V první řadě lze vybírat podle materiálu, ze kterého je vyrobený. To ovlivňuje jak jeho vlastnosti, tak i celkový design. Levnější a obyčejnější modely na trhu jsou vyráběné z plastu, nejčastěji v klasické bílé barvě. Kdo si připlatí, již může používat parní hrnec ve variantě nerezové, což se pozitivně podepisuje nejen na vzhledu, ale hlavně kvalitě.

Velikost a objem hrnce

Měli byste zohlednit, kolik jídel bude třeba v hrnci vařit. Zda je určený pro domácnost 2 lidí, nebo pro čtyř člennou rodinu. Velikost hrnce má dva parametry. První je celkový objem. Odpovídající velikost pro klasickou rodinu je okolo 10 litrů. Na trhu lze samozřejmě najít, jak menší, tak i větší.

Druhým parametrem je počet jednotlivých nádob. Standardem jsou nádoby 3, které umožní naráz připravit i 3 různé druhy pokrmů. Kromě jejich počtu rozhoduje i celková velikost objemu, kdy se mohou pohybovat v rozmezí 2 – 4 litrů.

Dále je dobré zohlednit i velikost nádoby na vodu. Ta bývá okolo 1 litru, což by měla být kapacita, která vydrží zhruba 60 minut vaření. Samozřejmostí konstrukce má být snadná kontrola hladiny, stejně jako i to, že by neměl být problém s dolitím během přípravy.

Příkon

Čím je příkon vyšší, tím rychleji je parní hrnec připraven k použití (vytvoření páry), ale i rychleji dokáže vařit. Obvyklý příkon je okolo 1 000 W. Jsou však varianty, které mají okolo 650 W, ale i takové, které mají příkon nad 1 200 W. Ty kvalitní nemají problém s tím, že díky většímu příkonu mohou začít tvořit páru už 30 vteřin po jejich samotném zapnutí.

Programy a funkce

Parní hrnec by měl umožnit alespoň částečně automatickou přípravu. Proto by měl disponovat časovačem v rozsahu okolo 30 – 75 minut. Modernější varianty nabídnou přednastavené programy, podle druhu konkrétního pokrmu.

Mnohé modely mají rovněž inovativní funkce. Buď založené na nalití určitého množství vody v rámci daného pokrmu, kdy se po vyčerpání sám vypne. Ty nejlepší mají inteligentní časovač, který v nádobách začne jídlo připravovat postupně, ale tak, aby bylo hotové ve stejný okamžik.

Příslušenství

Kromě klasických nádob může parní hrnec nabídnout různé možnosti příslušenství. Nejčastěji jde o nádobu na vaření rýže, nebo držáky na vaření vajec. Mohou to však být i nádoby na puding, nebo příslušenství určené k přípravě zeleninového pečiva. Některé je součástí balení, jiné je možno dokoupit samostatně.

4.4/5 - (32 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.