Úklid,

Nejlepší parní čističe na podlahy, sedačky aj. | Recenze

Asi jen velmi málo lidí si libuje v uklízení, pro nás ostatní je to otravná činnost, která je však minimálně čas od času nutná. Naštěstí existuje pomocník, se kterým vás bude úklid bavit a jmenuje se parní čistič. Pára v minulosti sloužila k pohánění prvních dopravních prostředků, dnes se na páře například vaří a čím dál tím více se objevuje v domácnostech ve spotřebičích, které nám usnadňují úklid.

Parní čistič může mít mnoho podob a mnoho provedení, základ je však u všech stejný – tryskou usměrněná přehřátá pára je pod vysokým tlakem vypravována z těla zařízení a díky ní vyčistíme téměř jakýkoliv povrch. Ruční parní čistič své uplatnění najde rozhodně v kuchyni, kde si poradí s mastnou špínou například na digestoři nebo na varné desce. V koupelně zvládne vyčistit spáry mezi dlaždičkami, nebo odstranit vodní kámen z vodovodní baterie. Skvěle se s ním udržují okna, zrcadla i nábytek, v čemž doplňuje jinou úklidovou techniku, a to čistič oken.

Dalším oblíbeným provedením je parní mop, se kterým je čištění a udržování podlah jedna radost. Je vhodný na všechny typy povrchů se speciálním nástavcem dokonce i na koberce. V kombinaci s vysavačem se parní čistič proměňuje na pomocníka, kterého nebudete chtít pustit z rukou.

Úklid zvládá na jedničku a je šetrný k přírodě i vaší peněžence, horká pára dokáže zničit až 99,9% bakterií, a k provozu nepotřebujete žádnou chemii ani další přípravky – jednoduše do přístroje nalejete vodu, necháte jej nahřát a čistíte. K provozu není potřeba vodu nijak speciálně upravovat, nebo filtrovat. Čas od času je vhodné ho pouze odvápnit a to je také jediná údržba, kterou je potřeba provádět.

Ať už vybíráte parní čistič na podlahu, sedačku, či spáry, většina modelů se nechá dodávaným příslušenstvím a nástavci do velké míry modifikovat a zvýší se jimi praktičnost a využitelnost. Dražší modely disponují vysokým výkonem a dvěma nádobami na vodu, jiné je zase možné použít jako mop i jako ruční parní čistič – nabídka je velice široká.

Na základě recenzí a testů jsme vybrali nejlepší parní čističe, které je možné pořídit. Brali jsme zároveň v potaz rozlišné konstrukce a provedení, aby naše recenze pokryly celé spektrum nabídky.

Nejlepší parní čističe a mopy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších parních čističů a mopů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypPříkonObjem nádoby 
Kärcher SC 1 recenze a testKärcher SC 1Ruční1200 W0,25 L
Kärcher SV 7 recenze a testKärcher SV 7Vysavač2200 W1,2 L
Hoover SSNH1000 recenze a testHoover SSNH1000Ruční1000 W0,4 L
Kärcher SC 3 recenze a testKärcher SC 3Pojízdný1900 W1 L
Sencor SSC 3001YL recenze a testSencor SSC 3001YLRuční1000 W0,35 L
Concept Perfect Clean CP2000 recenze a testConcept Perfect Clean CP2000Mop1500 W0,4 L
Rowenta Clean&Steam RY7557WH recenze a testRowenta Clean&Steam RY7557WHMop + vysavač1700 W0,7 L
Kärcher SC 4 Easy Fix recenze a testKärcher SC 4 Easy FixPojízdný2000 W0,8 L
ETA Aquatic 2266 90000 recenze a testETA Aquatic 2266 90000Mop + ruční1200 W0,27 L
Polti VAPORETTO SV440 recenze a testPolti VAPORETTO SV440Mop1500 W0,3 L

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Kärcher SC 1Kärcher SV 7Hoover SSNH1000Kärcher SC 3Sencor SSC 3001YLConcept Perfect Clean CP2000Rowenta Clean&Steam RY7557WHKärcher SC 4 Easy FixETA Aquatic 2266 90000Polti VAPORETTO SV440
Regulace páryNeAnoNeAnoNeNeAnoAnoAnoAno
Hmotnost2,3 Kg9,4 Kg1,6 Kg3 Kg1 Kg2,55 Kg6 Kg4,1 Kg4 Kg2,4 Kg
Doba nahřátí3 min5 min3 min0,5 min2,5 min0,5 min0,5 min4 min0,5 min0,25 min
Provozní tlak3 bar4 bar4 bar3,5 bar3 bar--3,5 bar1 bar-
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 parních čističů

Kärcher SC 1

Kärcher SC 1 recenze a test

Ikonou ručních parních čističů je Kärcher SC 1. Jedná se o opravdu malý a lehký výrobek, se kterým se dostanete ve své domácnosti téměř všude, kde potřebujete vyčistit povrch a zároveň odstranit až 99,9/ bakterií. Nový boiler dokáže produkovat páru o tlaku až 3 barů s dobou nahřátí do 3 minut.

V důsledku kompaktních rozměrů je v modelu nádoba na vodu, která je zároveň bojlerem, o objemu 0,25 L. Jedná se tedy o jednokomorový systém a vystačit si budete muset jen s jednou základní intenzitou síly proudění páry. Dle EU legislativy je samozřejmě na nádobě použitý pojistný ventil, který neotevřete do doby, než to bude bezpečné. Nemusíte se tak při doplňování vody bát opaření a dalších nepříjemností.

Kärcher SC 1 je kompaktní s dalším příslušenstvím tohoto výrobce. Máte-li doma více parních čističů značky Kärcher, nástavce můžete použít i v případě tohoto modelu. Uživatelé také chválí délku přívodního kabelu elektrické energie a dostatečný výkon, který byste v takto malém provedení nečekali.

Spolehlivý a kvalitní, snadná obsluha
Malý objem nádoby (v důsledku kompaktních rozměrů)

Kärcher SV 7

Kärcher SV 7 recenze a test

Králem parních čističů co výkonu týče i možnostech použití jsou bezesporu parní vysavače a v této kategorii pak Kärcher SV 7. Tento model má příkon 2200 W a vyjímatelnou nádobu na vodu s objemem 1,2 litru, díky které dokáže parní čistič pracovat v režimu páry bez omezení. Vysoký výkon tlakové jednotky 4 bary odstraní spolehlivě většinu mechanických nečistot a samozřejmostí je téměř stoprocentní likvidace bakterií.

Výstupní pára je regulovatelná pěti stupni a sací výkon je regulovatelný stupni čtyřmi. To zajišťuje dostatečné možnosti nastavení pro čištění velkého množství druhů povrchů. Parní vysavač kombinuje výhody parního mopu a klasického vysavače. Velmi rychle s ním tedy vytřete a vysajete zároveň. Navíc díky filtraci přes vodu se do prostoru nevrací drobné prachové částice, které mohou trápit zejména alergiky.

K výrobku, jak už je u značky Kärcher zvykem, se nechá připojit velké množství nástavců pro široké využití parního čističe. Kromě snadného a rychlého velkého úklidu s nástavci a tímto výkonným parním čističem vyčistíte koupelnu, kuchyň, nebo i Váš vůz. Kärcher SV 7 je tak multifunkčním čističem vhodným ke každodennímu úklidu a čištění.

Integrovaný vysavač, vysoký výkon
Vyšší hmotnost

Hoover SSNH1000

Hoover SSNH1000 recenze a test

Za velmi přijatelné peníze můžete pořídit ruční parní čistič Hoover SSNH1000. Svými parametry nikterak nevybočuje ze své kategorie, má příkon 1000 W, pracovní tlak až 4 bary a k provozu se nahřeje za tři minuty. Potěší dlouhý přívodní napájecí kabel, který má čtyři metry a umožní velice dobrou manipulaci v rámci celé kuchyně, koupelny, nebo jakéhokoliv jiného prostoru, kde budete čistič používat.

Stejně tak jako všechny parní čističe i tento si zakládá na svém ekologickém a efektivnímu čištění. Výrobce přímo zakazuje používání detergentů a dalších mycích prostředků. Hoover je velmi snadně a intuitivně ovladatelný. Má jednokomorový systém, to znamená, že ve stejné nádobě, kam lijete vodu, probíhá i příprava páry.

Bohužel, jako i u dalších ručních základních čističů, chybí možnost regulace páry. S kapacitou vody a nenastavitelnou emisí páry dokáže pracovat až 12 minut. Poté je potřeba přibližně 10 minut počkat, znovu naplnit vodou a pokračovat. Co ovšem velice potěší je bohaté příslušenství, které je dodáváno spolu se samotným čističem a rozšíří tak čistící rádius tohoto cenově dostupného výrobku.

Vysoký výkon, bohaté příslušenství
Nemá regulaci páry

Kärcher SC 3

Kärcher SC 3 recenze a test

Tento produkt se stal vítězem kategorie parních čističů nezávislého hodnocení odborníků a spotřebitelů. Toto ocenění tedy napovídá, že s parním čističem Kärcher SC 3 neuděláte chybu. Jedná se o pojízdné provedení, kdy parní jednotka s nádobou na vodu a bojlerem je umístěna separátně od parní hadice, nebo trysky. Má velká transportní kolečka a nízkou hmotnost – manipulace po bytě je tedy velice snadná.

Díky odděleným komorám na vodu a výrobu páry nejenže můžete používat výrobek nepřetržitě, ale také se díky tomu několikanásobně zkrátí doba nahřátí, v případě Kärcher SC 3 na pouhých třicet vteřin. Objem nádoby na vodu činí 1 litr a příkon 1900 W. Provozní tlak je samozřejmě také slušný a to 3,5 baru.

Regulace páry se nechá nastavovat ve dvou polohách a na těle je kromě ovládacího panelu také prostor pro odvápňovací kazetu, která svou činností prodlužuje životnost spotřebiče. Ta je nutná čas od času vyměnit za novou. V balení je dodána dvoumetrová parní hadice s pistolí, podlahová hubice, tryska na bodový paprsek, ruční hubice a kulatý kartáček – tedy kompletní příslušenství, pro dokonalé čištění domácnosti od podlahy až po lustr.

Krátká doba nahřátí, dvoukomorový systém
Absence navíjení elektrického kabelu

Sencor SSC 3001YL

Sencor SSC 3001YL recenze a test

Ruční parní čistič Sencor SSC 3001YL je velmi populárním výrobkem, pravděpodobně díky své velmi příznivé pořizovací ceně. Pokud nepatříte mezi náročné spotřebitele, nebo budete parní čistič používat méně často, pak by pro vás mohl být tento model ideální volbou. Má příkon 1000 W a maximální pracovní tlak 3 bary, z hodnocení spotřebitelů však často zaznívá menší tlak páry, než by si přáli.

S čističem se díky jeho nízké hmotnosti, která je jen 1 kilogram, pracuje poměrně pohodlně a jeho rozměry jsou rovněž kompaktní. Poradí si dobře s vodním kamenem, mastnotou a dalšími nečistotami ve vaší domácnosti. Zvládne také zničit až 99% běžných bakterií. Na vrchu zařízení najdeme bezpečností ventil zabraňující nechtěnému opaření, dále světelnou kontrolku, nebo hliníkový boiler.

Objem nádoby na vodu je 0,35 litru, což je na ruční provedení poměrně dobrá hodnota. Výrobce dodává také nalévací odměrku, která má však objem menší a musí se pro plnou kapacitu plnit nadvakrát. Dalším příslušenstvím, které se nachází v balení, je základní rovná tryska, zahnutá tryska, ohebná hadice, hlavice mini mopu s krycí tkaninou, nebo kulatý kartáč. Nahřátí za 2 a půl minuty je u tohoto typu čističe standardní doba.

Nízká hmotnost pouze 1 kg, velmi bohaté příslušenství, nízká pořizovací cena
V praxi menší tlak páry

Concept Perfect Clean CP2000

Concept Perfect Clean CP2000 recenze a test

Concept Perfect Clean CP2000 je primárně parní mop a sekundárně ruční čistič. Pokud necháte tělo parní stanice usazené v konstrukci mopu, rychle a efektivně poslouží pro čištění a údržbu podlah. Jakmile však budete chtít použít sílu páry kdekoliv jinde než na podlahové krytině, parní stanici vyjmete, nasadíte vhodný nástavec a máte rázem pomocníka pro další nespočet čistících činností.

Tělo je vybaveno jednokomorovým systémem, avšak dvěma nádobami. První větší slouží pro nalití vody a má objem 0,4 litru. Druhá menší má kapacitu 150 ml a je připravena pro biologický saponát. Doba, za kterou je stroj připraven pracovat, je přímených 30 sekund a celkový čas provozu, než se vyčerpá veškerá voda, je 20 minut. Na těle se rovněž nachází kontrolka nahřátí.

Příkon má spotřebič 1500 W a délka přívodního kabelu je slušných 5 metrů. Spokojit se budete muset pouze s jednou intenzitou páry. V balení je také dostatek příslušenství, zmíníme například hadici pro lepší dostupnost k znečištěnému místu, stěrku na hladké povrchy – obvykle na okna, nebo zrcadla, úhlový nástavec, nebo bodová tryska pro dokonalé čištění spár a mezer.

Parní mop 2v1, nádoba na saponát
Absence regulace intenzity páry

Rowenta Clean&Steam RY7557WH

Rowenta Clean&Steam RY7557WH recenze a test

Unikátní kombinaci parního mopu a vysavače přináší model Rowenta Clean&Steam RY7557WH. S tímto parním mopem a tyčovým vysavačem dokonale vyčistíte všechny vaše podlahové krytiny za polovinu času a navíc s ním zničíte až 99% choroboplodných zárodků bez použití chemie. Vysavač pracuje na základě cyklonové technologie a tudíž bez sáčků.

Objem nádoby na vodu činí 0,7 litru vody a s touto zásobou dokáže pracovat až 40 minut. Nahřátý je přitom za půl minuty od jeho zapnutí. Jednoduché a ergonomické ovládání doplňují tři rychlosti, které pohodlně vyhoví všem pevným podlahovým typům. Jednotka má příkon 1700 W a přívodní kabel délku 7,5 metru, který zajišťuje velice slušný akční rádius.

Tím, že veškerou váhu máte de facto v ruce, může být dlouhodobá práce s tímto parním zařízením pro slabší jedince namáhavá. S váhou 6 kilogramu se totiž nejedná o úplně lehké zařízení, nicméně hmotnost odpovídá kvalitnímu zpracování a především funkcím, které nabízí. V balení jsou dodávány pratelné návleky z mikrovlákna a dvě odvápňovací kazety.

Parní mop a vysavač v jednom
Vyšší hmotnost

Kärcher SC 4 Easy Fix

Kärcher SC 4 Easy Fix recenze a test

Jedním z nejprodávanějších pojízdných parních čističů je Kärcher SC 4 Easy Fix který má s příkonem 2000 W výkonu na rozdávání. Tvarem se podobá malému vysavači, od kterého vede dvoumetrová parní hadice s pistolí. Samozřejmostí je také možnost vyměnit pistoli za jiný typ nástavce, podle toho, co právě čistíte.

Model SC 4 nabízí dva stupně regulace páry a možnost permanentního doplňování vody, neboť se jedná o čistič dvoukomorový. Doplňovací nádoba má objem 0,8 litru a není problém vodu dolévat i za běhu spotřebiče. Parní jednotka se nahřeje na provozní teplotu za 4 minuty a dokáže vyvinout tlak až 3,5 baru. Použitý je samozřejmě bezpečnostní tlakový ventil, nebo dětská pojistka, která zabrání nechtěnému zmáčknutí ať dětmi, nebo i dospělými.

V balení je obsažena sada na čištění podlah včetně dvou prodlužovacích trubek, každé o délce půl metru. Další příslušenství Kärcher, které dostanete je ruční tryska, detailní tryska s bodovým paprskem páry, malý kulatý kartáč a jeden potah pro tuční hubici z mikrovlákna.

Všestranné použití, dvoukomorový systém
Nenavíjecí kabel, absence držáku na kabel

ETA Aquatic 2266 90000

ETA Aquatic 2266 90000 recenze a test

Parní mop ETA Aquatic 2266 90000 je velmi zajímavé zařízení, které v sobě kromě mopu kombinuje také plnohodnotný ruční parní čistič. Tímto produktem tak pokrýváte dvě zařízení, která stačí na kompletní pravidelný úklid celého bytu. Kromě praktického provedení 2v1 je k produktu dodáváno také velmi bohaté příslušenství, se kterým lze účinně čistit WC, radiátory, grily, sporák, zrcadla, podlahy, koberce, nebo třeba kola automobilu.

Vyjímatelná parní jednotka má slušný příkon 1200 Wattů a její nádoba na vodu má objem 275 mililitrů. Toto množství podle výrobce stačí až na patnáctiminutovou produkci páry. Druhá nádoba na saponát, která se nachází v podlahové hubici, má také dobrý objem 230 ml. Práce s výrobkem je velmi jednoduchá, včetně výměny příslušenství. Jako velmi praktickou věc hodnotíme automatický systém pumpování vody z nádržky, díky kterému můžete kontinuálně doplňovat vodu, aniž byste museli přestat čistit.

Délka napájecího kabelu je 5 metrů, což pro některé situace může být omezující délka. Nejedná se však o žádné velké negativum, nicméně spotřebitelé tento fakt zmiňují. Hmotnost 4 kilogramy odpovídá provedení produktu, potěší nastavitelná intenzita páry, nebo vodní filtr proti usazeninám vodního kamene, který prodlužuje životnost výrobku.

Příprava páry za 30 vteřin, provedení 2v1 parní mop a ruční čistič, dobrý poměr cena/výkon
Délka napájecího kabelu 5 m může být omezující

Polti VAPORETTO SV440

Polti VAPORETTO SV440 recenze a test

Kvalitní zástupce parních mopů je rovněž model Polti VAPORETTO SV440. Jedná se o zařízení 2v1, tedy parní mop a ruční čistič, který se nechá z tyčového nástavce vyndat a použít separátně. Příkon má jednotka 1500 W a tlak jednotky bohužel není znám – výrobce jej neuvádí. Co však uvádí je doba, za kterou dojde k nahřátí na provozní teplotu a ta je vskutku úctyhodná, pouhých 15 vteřin.

S tímto parním mopem tak bude každodenní vytírání podlahy zábavou. Činnost vám zpříjemní také Frescovapor, do kterého lze přidávat bio přípravky, které osvěží prostor a eliminují nepříjemné zápachy. Spotřebitelé si tento model oblíbili také díky jeho nízké hmotnosti, která činí pouze 2,4 kilogramu.

Kromě odnímatelného zásobníku na vodu na těle zařízení naleznete také indikátor připravenosti spotřebiče k činnosti, odvápňovací filtr, nebo nastavení intenzity páry. Jakmile vyjmete tělo parní stanice z nohy mopu ven, můžete připojit až 11 nástavců, která výrobce dodává v balení. Zmíníme například prodlužovací hadici, protektor na koberce, gumovou stěrku na okna, návleky, kartáče, nebo vysoce účinnou zakřivenou parní trysku.

Rychlá doba nahřátí – pouze 15 vteřin
Malý objem nádoby na vodu

Nejprodávanější parní čističe

Nejprodávanější parní čističe na trhu jsou ty od značek: Kärcher, Eta, Polti, Concept. Nabízejí vyvážený poměr cena/výkon a širokou škálu ručních a podlahových čističů. Oblíbený je také parní čistič Lidl (Silvercrest).

Jak vybrat parní čistič

Vybrat vhodný parní čistič nemusí být úplně snadné. Na trhu je k dostání velké množství konstrukcí a provedení, které se nemusí na první pohled od sebe moc lišit, ale o to se liší více, podíváte-li se na parametry a tlakovou jednotku. V základu lze říci, že všechny parní čističe jsou složeny z těla parní stanice, parní vyměnitelné hlavice a případně dalších nástavců. Rozlišujeme hlavně typ, příkon, objem nádoby a provedení parní stanice, dobu nahřátí a provozní tlak. Všechny tyto parametry rozebereme detailně níže. Právě provedení je viditelné na první pohled a jasně určuje, k jakému typu využití se daný parní čistič hodí.

Typ parního čističe

Ruční parní čistič

Jedná se o menší zařízení a často také nejlevnější. Svou váhou patří mezi lehké produkty, aby s nimi byla manipulace co nejpříjemnější. Mezi lidmi se rozšířilo pojmenování kachna, kvůli tvaru, který většina ručních čističů má. Objem nádoby bývá přirozeně menší a celkové provedení a konstrukce jednodušší. Většina má také pouze jednu nádobu na vodu, kam se voda naleje a ve které se i tvoří pára. Hodí se skvěle na čištění menších ploch a drobných věcí, jak jsou vodovodní baterie, rošty, digestoř, nebo okna. Některé modely mají regulaci páry, nebo bohaté příslušenství v podobě několika nástavců. Provozní tlak bývá stejný jako u ostatních typů, tedy 3 – 4 bary.

Pojízdný parní čistič

Tento typ vypadá na první pohled jako malý vysavač, má kolečka, tělo stanice a delší hadici pro pohodlné zacházení. Objem nádoby bývá z pravidla větší, klidně s objemem 1 litru a více. Tyto modely jsou dražší výkonnější – příkon se pohybuje kolem 2000 W, provozní tlak 3 – 4 bary. Lze se také setkat s dvoukomorovým systémem, kde jedna nádržka ohřívá vodu a druhá slouží pro doplňování – v takovém případě dokáže parní čistič pracovat neomezeně dlouho. Je vhodný na velké plochy, takže ideální nástroj na údržbu podlah.

Parní mop

Kompaktním provedením a ideálním na údržbu podlah je parní čistič v provedení mopu. Dlouhá rukojeť má v těle zabudovaný parní generátor, nádobu na vodu a vespod parní hlavici, na kterou se dávají vyměnitelné a pratelné návleky. Často se nechá tělo parní stanice z rukojeti vyjmout a získá se tím plnohodnotný ruční parní čistič – z tohoto důvodu je tato konstrukce mezi spotřebiteli oblíbená, získají dvě zařízení v jednom. Parní čistič na podlahy a zároveň kompaktní verzi na čištění menších věcí.

Parní vysavač

Vrcholem parních čističů je pak parní vysavač, který patří svým provedením mezi nejpropracovanější, nejvýkonnější a zároveň i nejdražší výrobky. Tvarem i velikostí odpovídá běžnému vysavači jen s tím rozdílem, že po nanesení páry na podlahu ji vzápětí vysaje i s nečistotami. Tento přístroj tak kombinuje klasický vysavač a mop v jednom těle. Na trhu jsou parní vysavače také tyčové, u nich oceníte zejména menší náročnost na prostor.

Provedení parní jednotky

Srdcem těchto spotřebičů jsou parní jednotky, neboli bojler, kde dochází k přeměně vody na páru. Existují dva systémy, které se od sebe liší mírou komfortu, doby, po kterou je čistič schopen pracovat a výší pořizovacích nákladů.

Jednokomorový systém

Jedná se o jednodušší provedení, kdy do jedné nádoby nalijete vodu a v té samé nádobě po uzavření tlakového ventilu probíhá přeměna vody na páru. Po jejím vyčerpání se musí nějaký čas počkat na vychladnutí nádoby a až poté je možné tlakový uzávěr otevřít, znovu doplnit vodu a případně v čištění pokračovat. Nevýhoda je tedy jasně patrná, během delšího čištění jsou nutné přestávky. Tímto systémem je vybaveno většina levnějších modelů, stejně tak jako většina ručních parních čističů.

Dvoukomorový systém

Pokročilý systém, se kterým lze s parním čističem pracovat kontinuálně tak dlouho jak je potřeba. V první hlavní komoře dochází k přeměně vody na páru a do druhé komory se pouze lije voda. Ta je následně pomocí malého čerpadla transportována do první nádoby a to i za chodu zařízení. Jednoznačně vyšší komfort je vykoupen vyšší cenou parních čističů, které tímto systémem disponují.

Objem nádoby a doba nahřátí

Objem nádoby vás bude zajímat zejména v případě jednokomorového systému, kdy bude přímo ovlivňovat dobu chodu parního čističe. Ruční čističe mají kapacitu nejmenší – obvykle do půl litru zatímco u pojízdných lze vidět objemy od 1 litru vody a více. Pokud má vámi vybraný parní čistič systém dvoukomorový, objem obou nádob se většinou sčítá, avšak nejste na jejich kapacitě primárně závislí, neboť můžete vodu kdykoliv během provozu dolít.

Doba nahřátí se odvíjí od kapacity nádoby na vodu a příkonu výrobku. Čím vyšší je příkon, tím výkonnější parní jednotka bude a rychleji páru připraví. S větším objemem nádoby se také může doba nahřátí prodlužovat. Ty nejrychlejší čističe se nahřejí do půl minuty, zatímco těm nejpomalejším to může trvat klidně až devět minut.

Příkon a provozní tlak

Příkon nepřímo vyjadřuje výkon nástroje a jeho hodnota se pohybuje zhruba od 1000 W v případě kompaktních ručních, až po 2000 W a více v případě parních čističů pojízdných a kombinovaných s vysavačem. Mějte na paměti, že se zvyšujícím příkonem se zvedají také náklady na provoz – spotřebují více elektrické energie.

Tlak páry je dalším parametrem, který určuje výkonnost spotřebiče. Na trhu se dnes již prakticky modely s nízkým tlakem nevyskytují, pohlídejte si tak, aby tlak vašeho preferovaného čističe nebyl pod 3 bary.

Funkce a doplňky

Nejpřínosnější funkcí je možnost regulace páry – ne všechny modely jí disponují, ovšem je dobré regulaci mít. Ne všechny materiály snesou dobře plnou dávku páry, aniž by se poškodili, pro tyto případy je dobré mít možnost páru zmírnit a vyčistit tak bezpečně všechno, co potřebujete. Lejete-li do nádoby na vodu běžnou kohoutkovou vodu, je vhodné čas od času spotřebič odvápnit a mít na to speciální systém. Odvápňování probíhá pomocí speciálních kapslí, nebo tyčinek a může výrazně prodloužit životnost parních čističů.

Doplňky u těchto spotřebičů jsou docela jasně dané, jedná se především o nástavce, kterými lze parní čistič osadit. Někteří výrobci je dávají přímo do balení spolu s čističem, u jiných si je musíte dokoupit. Nástavce zvýší znatelně použitelnost čističe, mezi nejobvyklejší patří ruční hubice, parní hadice s pistolí, kulatý kartáč, tryska na bodový paprsek nebo podlahová hlavice s vyměnitelnými návleky.

4.5/5 - (13 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.