Sport,

Paddleboardy: Test a recenze 10 nejlepších

Paddleboard (SUP, Stand Up Paddle Board) je nový trend, který si oblíbili lidé napříč generacemi. Pravděpodobně jste o něm již také slyšeli a možná se jej konečně chystáte i vyzkoušet. Své počátky má na Havaji, kde původně vznikl jako podpora výuky surfingu.

Paddle board je tak oblíbený zejména proto, že se dá provozovat naprosto kdekoliv. Je jedno, zda jste na rybníku u vás za domem, nebo na moři. Je jedno, zda fouká vítr, nebo nikoliv a je jedno, jestli je vám dvacet, nebo si užíváte důchodu. Vyrazit můžete jak za adrenalinem, tak se projet v klidu třeba i se svým psem, či si zacvičit jógu na vodní hladině.

Vybrat vhodný paddleboard je otázkou toho, co od něj očekáváte. V současné době je nejrozšířenější nafukovací paddleboard, existuje však i verze pevná. Jsou různých tvarů a rozměrů dle účelu použití, na své si tak přijde opravdu kdokoliv.

Vzhledem ke své univerzálnosti jsou nejrozšířenější typy Allround, profesionální sportovci však dávají přednost prknům na vodu, která nejvíce vyhovují jejich potřebám. Vedle typu a konstrukce se rozlišuje také nosnost a objem, poměrně důležitými jsou také parametry délky, šířky a tloušťky. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší paddleboardy a jejich recenze.

Nejlepší paddleboardy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších paddleboardů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelNosnostObjemKonstrukce 
Aqua Marina Thrive recenze a testAqua Marina Thrive135 kg264 lNafukovací
F2 Feelgood recenze a testF2 Feelgood100 kg250 lNafukovací
Skiffo Elle recenze a testSkiffo Elle90 kg230 lNafukovací
Aqua Marina Beast recenze a testAqua Marina Beast140 kg300 lNafukovací
Jobe Aero SUP Volta recenze a testJobe Aero SUP Volta100 kg238 lNafukovací
Aqua Marina Fusion recenze a testAqua Marina Fusion130 kg290 lNafukovací
F2 Wave WS recenze a testF2 Wave WS105 kg280 lNafukovací
Aquadesign Rolling recenze a testAquadesign Rolling130 kg280 lNafukovací
Bestway 65303 Oceana recenze a testBestway 65303 Oceana110 kg256 lNafukovací
Jobe Titan SUP Kama recenze a testJobe Titan SUP Kama150 kg220 lPevná

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Aqua Marina ThriveF2 FeelgoodSkiffo ElleAqua Marina BeastJobe Aero SUP VoltaAqua Marina FusionF2 Wave WSAquadesign RollingBestway 65303 OceanaJobe Titan SUP Kama
Hmotnost8,6 kg11,2 kg7,15 kg9,3 kg8 kg8,4 kg12,5 kg11,4 kg13,7 kg14,7 kg
Maximální tlak15 PSI20 PSI15 PSI15 PSI20 PSI15 PSI18 PSI20 PSI--
Rozměry (d x š x t)300 x 75 x 15 cm310 x 74 x 15 cm305 x 76 x 13 cm320 x 81 x 15 cm310 x 81 x 13 cm315 x 76 x 15 cm318 x 83 x 15 cm335 x 82 x 12,5 cm305 x 84 x 15 cm350 x 79 x 13,5 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 paddleboardů

Aqua Marina Thrive

Aqua Marina Thrive recenze a test

Paddle board Aqua Marina Thrive je vhodným kandidátem pro vaši rekreační dovolenou, kde se budete pohybovat spíše po klidné, nebo lehce zvlněné vodě. Je jednoduše vhodný na takové to typické dovolenkování. Tomu je přizpůsobena délka 300 cm a typická šířka 75 cm.

Díky rozměrům nabízí dobrou manévrovatelnost a vyšší tloušťka zároveň umožní dosáhnout vyšší rychlosti. Tloušťka tohoto modelu přispívá také k lepší stabilitě a určitě v tomto směru oceníte i protiskluzový nášlap.

Tento nafukovací model nabídne vyšší tuhost díky polyesterovým vláknům a zmíněné tloušťce 15 cm. Vyšší tloušťka a výtlak je také vhodnější pro o něco těžší osoby, výrobce uvádí nosnost 135 kg. Možná díky dodatečnému vyztužení si výrobce dovolil nižší maximální tlak, který je 15 PSI, přesto bychom zejména při této nosnosti uvítali vyšší.

Konstrukce zesílená polyesterem, všestrannost využití, stylový design
Nižší maximální tlak

F2 Feelgood

F2 Feelgood recenze a test

Stand up paddle board F2 Feelgood je podobně jako většina nafukovacích modelů typu Allround, jeho hlavní předností je tedy všestrannost použití. Na klidnou relaxační dovolenou je tedy vhodný společník. Délku má 310 cm a šířku 74 cm.

Rozměry umožňují dobrou manévrovatelnost, čemuž přispívá také tloušťka 15 cm. Ta také dopomáhá dosažení vyšších rychlostí i s tímto rekreačním modelem. Výtlak má 250 litrů, čili počítejte s tím, že zvládne spíše lehčí váhy do 100 kg. Z tohoto důvodu jej lze doporučit většině žen, které jistě potěší i pěkný design.

Je vyroben z dvouvrstvého materiálu a nafouknout se dá až na 20 PSI, což zajišťuje jeho výbornou tuhost. Nemusíte se tak obávat, že by byl tento model příliš měkký. Pádlo je trojdílné, skládací a z lehké hliníkové slitiny.

Tuhost, dobrá stabilita, líbivý design
Jen pro nižší váhy

Skiffo Elle

Skiffo Elle recenze a test

Paddleboard Skiffo Elle je už od pohledu zaměřen zejména na něžnější publikum, ihned zaujme jeho krásná růžová barva. Francouzský výrobce se zkrátka zaměřil především na ženy, což lze poznat i dle dalších parametrů. Tento model je totiž velmi lehký, má jen 7,15 kg, a je také určen pro nižší váhy. Jeho výtlak je 230 litrů a maximální nosnost 90 kg.

Celkové rozměry jsou vcelku standardních 305 na 76 cm, takže je naprosto všestranný. Tloušťka je pro všestranné použití o něco menší, 13 cm, ale na druhou stranu je určen pro lehčí váhy, takže to nepředstavuje problém. Manévrovatelnost je dobrá a také zvládne rychlejší jízdu.

Maximální tlak nafouknutí je 15 PSI, což je trochu méně, ale dohání to vnitřní houbovitá struktura, která dle výrobce zvyšuje tuhost. Pro nižší váhy by to tak opět neměl být problém. Dámy jistě také ocení, že vzadu je změkčená část pro pohodlnější sezení.

Pohodlné sezení, nízká hmotnost, atraktivní design
Nižší zatížení

Aqua Marina Beast

Aqua Marina Beast recenze a test

Nafukovací paddleboard Aqua Marina Beast je dalším zástupcem víceúčelových paddleboardů, které jsou velmi oblíbené pro aktivní i relaxační dovolenou. Tento nabízí výtlak 300 litrů, takže zvládne i těžší jezdce do 140 kg. To podporuje také dostatečná tloušťka 15 centimetrů.

Celkové rozměry jsou 320 cm v délce a 81 cm v šířce, jde tedy o klasický rozměr všestranného paddleboardu. Ačkoliv nafukovací konstrukce má houbovitou strukturu, která zvyšuje tuhost, při této nosnosti by neuškodil vyšší maximální tlak nafouknutí, než 15 PSI.

Manévrovatelnost tohoto modelu je dobrá, což podporuje také vyvýšená zadní část, díky které na něm velmi snadno uděláte otočku. Povrch má také dobře vyřešenou protiskluzovou úpravu a v ceně je hliníkové pádlo, transportní vak i pumpa.

Kvalitní protiskluzový povrch, stabilita, dobrá manévrovatelnost
Nižší maximální tlak

Jobe Aero SUP Volta

Jobe Aero SUP Volta recenze a test

Paddle board Jobe Aero SUP Volta se zaměřuje na ty, kteří s tímto sportem teprve začínají, a snaží se vyjít vstříc jejich požadavkům. Typické rozměry 310 na 81 cm jsou pro začátečníky ideální, nějaký ten centimetr navíc na šířce pomáhá vyšší stabilitě. Tu zlepšuje také trojice ploutví v zádové části a menší tloušťka 13,1 cm zajistí, že nebude plovák příliš rychlý.

Výtlak 238 litrů zvládá nosnost do 100 kg. Není určen vyloženě pro ženy, ale těžší jedinci by si měly dávat při výběru pozor. Pomalejší provedení naopak zajišťuje nadstandardní ovladatelnost, kterou ocení každý začátečník a rekreační sportovec.

Vysoká tuhost je zajištěna lepenou dvouvrstvou konstrukcí a vše je podpořeno možností nafouknout na tlak 20 PSI. U výrobce Jobe se připravte také na nutnost sáhnout hlouběji do kapsy, na druhou stranu dostanete velmi promyšlené a kvalitní provedení.

Velmi dobrá manévrovatelnost, vysoká stabilita, vysoká tuhost
Nižší nosnost

Aqua Marina Fusion

Aqua Marina Fusion recenze a test

SUP Aqua Marina Fusion je model, který zvládne díky výtlaku 290 litrů také vyšší váhy, a to do 130 kg. Zároveň díky rozměrům 315 na 75 cm a tloušťce 15 cm umožní také rychlejší svezení, která je lehce na úkor manévrovatelnosti, ale zase jej využijete nejen na relax.

Tuhost tohoto nafukovacího modelu dvouvrstvé konstrukce je posílena polyesterovými vlákny. Tuhost a stabilita je vcelku dobrá, ale při maximálním zatížení udávaném výrobcem by neuškodilo vyšší maximální nafouknutí než na tlak 15 PSI.

Dobře hodnocený je provedený neklouzavý povrch, který velmi snadno přenese na vaše nohy potřebnou jistotu. Potěší celkové konstrukční řešení a zpracování s odnímatelnou ploutví. Naopak méně nadchne, že pádlo není v ceně, a tak je v konečném důsledku výsledná cena za komplet vyšší.

Zvládá vyšší hmotnost, dvouvrstvý plášť, zesíleno polyesterem
Pádlo není v ceně

F2 Wave WS

F2 Wave WS recenze a test

Padleboard F2 Wave WS je určen pro ty, kteří chtějí mít možnost upevnit k paddleboardu windsurfingovou plachtu, a to jak klasickou, tak nafukovací. Rozměry plováku jsou 318 na 83 cm a tloušťka je 15 cm. Díky výtlaku 280 litrů by měl zvládnout vyšší zatížení, ale výrobce uvádí jen 105 kg, což zřejmě zohledňuje možné použití plachty.

Rozměry i tloušťka tohoto modelu zajišťují dostatečnou stabilitu, maximální tlak je 18 PSI. I přes možnost připnutí plachty se jedná o vhodný rekreační model, který může nabídnout něco navíc pro ty z vás, kdo si rádi dopřejí také trochu toho adrenalinu.

U tohoto výrobku je použita dvouvrstvá technologie, což zvyšuje přirozeně jeho hmotnost, zde však možná až příliš, protože celková váha je 12,5 kg, a to není úplně málo. Na druhou stranu vše dobře sbalit a přenášet umožní klasický pevný transportní batoh, který je v ceně.

Možnost plachty na windsurfing, silný dvouvrstvý plášť, kvalitní provedení
Vyšší hmotnost

Aquadesign Rolling

Aquadesign Rolling recenze a test

Paddleboard Aquadesign Rolling je se svou délkou 335 cm poměrně dlouhým modelem a jeho šířka je 82 cm. Šířka je dostatečná pro odpovídající stabilitu při dané délce. Výtlak 280 litrů jej předurčuje k nosnosti 130 kg, takže si poradí s těžším jedincem, nebo se dvěma lehčími jezdci.

Tloušťka je nižší, pouze 12,5 cm, což by se mohlo projevit na tuhosti při vyšší zátěži, ale na druhou stranu oceňujeme, že je možno jej nafoukat až na výborných 20 PSI a tuhost tak zlepšit. Manévrovatelnost je dobrá, nečekejte závratnou rychlost, ale užijete si především velmi dobré stability, kterou ocení začátečníci.

Ve výbavě najdete vše potřebné, a to pádlo, vak, pumpu a také odnímatelnou ploutev. O něco méně však potěší cena, která je mezi nafukovacími paddleboardy lehce nadprůměrná.

Velikost a nosnost, variabilita, vhodný pro začátečníky
Vyšší cena

Bestway 65303 Oceana

Bestway 65303 Oceana recenze a test

Paddleboarding Bestway 65303 Oceana by mohl být dobrou volbou pro všechny ty, kteří se chystají teprve začít. Má dobrou stabilitu díky šířce 84 cm a trojici ploutví, které však nejsou odnímatelné. Délka je pro začátečnický rekreační board ideální, tedy 305 cm.

Najdete zde praktické detaily, jako sedátko pro vyšší pohodlí při sezení, nebo opěrku nohou, obojí odnímatelné. Zajímavostí, kterou by mohli mnozí ocenit, je jak klasické, tak oboustranné pádlo. Díky tomu jde použít tento model v podstatě jako kánoe.

Jelikož se zaměřuje na začátečníky, hodí se tak hlavně na klidnou vodu, i když zvládne i nějakou tu vlnku. Povrch má dobrou protiskluzovou úpravu, takže se opravdu nebudete bát postavit. V součtu s velmi příznivou pořizovací cenou se tak jedná o zajímavý SUP s dobrým poměrem cena/výkon.

Pro začátečníky, praktické příslušenství, poměr ceny a výkonu
Měně pevná přepravní taška

Jobe Titan SUP Kama

Jobe Titan SUP Kama recenze a test

Prkno na vodu Jobe Titan SUP Kama je produkt, který cílí na náročnější uživatele, což poznáte už podle pevného provedení. Pokud nejste příznivci nafukovacích řešení a neodradí vás vyšší cena, dostanete kvalitní zpracování a všestranně využitelné prkno, které osloví širokou škálu milovníků vodních sportů. Rozměry 350 na 79 cm jej předurčují zejména k vysoké stabilitě i rychlosti.

Manévrovatelnost je na slušné úrovni, stejně jako ochota vyvinout vyšší rychlost. To je ostatně dáno již pevnou konstrukcí, která v tomto zkrátka předčí nafukovací modely. Mezi pevnými boardy je to však spíše středně rychlý model, už díky svému zařazení mezi Allround typy.

Jeho tloušťka je nižších 13,5 cm, což je ale u pevného prkna z polykarbonátu hodnota více než dostatečná. Celková nosnost uváděná výrobcem je 150 kg a počítejte s tím, že v ceně nenajdete pádlo a samozřejmě, že tento model si nesbalíte do batohu. Má však na pevnou konstrukci slušnou hmotnost 14,7 kg.

Stabilní a vysoká rychlost, všestrannost, kvalita
Vyšší cena

Jak vybrat paddleboard

Druhy paddleboardů

Jako u každého produktu, tak také v tomto případě je potřeba si ujasnit, jaké využití od něj očekáváte. V našem testu jsme se zaměřili především na všestranně využitelné nafukovací paddleboardy, které jsou určeny pro široké spektrum použití a jsou ideální pro rekreační účely. Jsou to tzv. modely Allround.

Dalšími typy je Race, který je dlouhý a úzký pro kondiční ježdění. Dále Touring, který je také delší a má úzkou špičku pro rychlejší jízdu a lepší držení směru při dlouhých vyjížďkách a nakonec Wave, který je vhodný na mořské vlny a je naopak kratší pro větší obratnost.

Typická délka SUP ve variantě Allround je od 300 do 335 cm, šířka je pak od 75 do 85 cm s ohledem na optimální stabilitu, která vyhoví také začátečníkům. Představují ideální poměr stability, rychlosti a ovladatelnosti a jsou nejoblíbenějším typem. Pojďme si podstatná kritéria nyní podrobněji rozebrat, abyste získali větší náhled do problematiky výběru.

Rozměry

Již jsme nastínili typické rozměry Allround modelů pro rekreační použití. Nyní si řekneme, jaké vlastnosti jednotlivé rozměry ovlivňují. Čím je paddleboard delší a užší, tím zvládne vyšší rychlosti. Pro zkušené jsou určeny modely s délkou 380 cm a více a s šířkou do 75 cm. V tomto případě je potřeba mít více zkušeností, neboť rychlost takového prkna je vykoupena horší stabilitou a manévrovacími schopnostmi.

Proto takový paddleboard není vhodný pro rekreační aktivity, ale spíše pro ty, kteří o paddleboardingu uvažují spíše jako o sportu (modely Race). Rychlejší boardy jsou často z pevných materiálů, zatímco rekreační jsou prakticky vždy nafukovací.

Nafukovací paddleboard

Nafukovací SUP klasické šířky okolo 80 cm má ale kromě stability, jisté univerzálnosti a vhodnosti pro rekreaci, také jednu nespornou výhodu. Dokážete jej snadno sbalit, pohodlně přepravit a nafouknout až u vody. Transport dlouhého neskladného pevného prkna v tomto ohledu jednoznačně prohrává.

Nafukovací modely sbalíte do batohu, který většina produktů má jako součást standardní výbavy. Výhodou je také nižší hmotnost nafukovacích paddleboardů a většina modelů má ve výbavě také pumpu pro rychlé nafouknutí a základní pádlo.

Tuhost paddleboardu

U nafukovacích paddleboardů je potřeba se zaměřit kromě rozměrů a s tím spojené ovladatelnosti a využitelnosti, také na tuhost. Ta je důležitá proto, aby nebyl board zbytečně měkký, což škodí jeho jízdním vlastnostem. Tuhost je dána zejména dvěma faktory.

Prvním je maximální tlak, na který lze paddleboard nafouknout. Většina modelů má doporučený tlak 15 PSI, což je dostačující hodnota. Dále ji ovlivňuje použitá konstrukce stěn, ta je buď jednovrstvá, díky čemuž je paddleboard lehčí, ale zase má kratší životnost a nižší tuhost. Nebo je konstrukce dvouvrstvá, ta je sice odolná a dobrá pro těžší jezdce, ale zase zvyšuje celkovou hmotnost.

Alternativnou může být lepená konstrukce, která nabízí odolnost při nižší hmotnosti a kombinuje tak výhody obou předchozích. Nakonec jsou na trhu ještě některé patentované technologie používané určitými značkami, které zvyšují tuhost boardu dalšími výztuhami speciálními vlákny.

Nosnost a objem

Sledovat nosnost by měli zejména těžší uživatelé, kteří by měli zároveň preferovat paddleboard s vyšší tuhostí. Pokud vážíte více, nebo plánujete paddleboard více zatěžovat třeba více osobami, je lepší, aby byl o něco tlustší, ideálně 15 cm. Tato tloušťka zajistí také vyšší výtlak, který si lépe poradí s vyšším zatížením. Nosnost je zpravidla alespoň 100 kg a v některých případech může být maximální zatížení až 150 kilogramů.

U paddleboardů se setkáte také s objemem, který říká, kolik litrů vzduchu konstrukce pojme. Nejmenší modely mají objem kolem 200 litrů, zatímco větší modely dosahují objemu vzduchu i nad 300 l. Platí jedno pravidlo, čím je objem vyšší, tím narůstá stabilita plováku a zároveň klesá jeho obratnost.

4.4/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.