Outdoor,

Nejlepší outdoorové kamery: Test, recenze 10 akčních kamer

Outdoorová kamera vychází z konceptu klasických kamer, které jsou určené k pořizování obrazu i fotografií. Oproti těm se však sportovní a akční kamera liší výrazně menší a odolnější konstrukcí vůči vnějším vlivům, nižší hmotností nebo širokým úhlem záběru. Záznam lze pořídit z různých úhlů, případně i z pohledu první osoby, v dnešní době již běžně v rozlišení 4k.

Primárně je outdoor kamera vhodná na sport pro použití v létě i zimě, u vodních a jiných adrenalinových aktivit. Můžete se s ní potápět pod vodu, díky čemuž se setkáte i s označením vodotěsná kamera. Díky nastavitelnosti, kvalitě obrazu a funkcím také do určité míry může nahradit kameru do auta a na motocykl. Chybět by neměly kvalitní držáky, pro umístění kamery na helmu, kolo nebo motorku.

Zohlednit byste měli nejen rozlišení videa a fotoaparátu, šířku záběru, výdrž baterie, rozměry a hmotnost, ale i specifické vlastnosti a funkce. Například do jaké hloubky je voděodolná, jakou má konektivitu, případně zda umožňuje časosběr nebo sekvenční snímání. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší outdoorové kamery a jejich recenze.

Nejlepší akční outdoorové kamery – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších akčních outdoorových kamer z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 GoPro HERO5 BlackNiceboy VEGA 5 funLAMAX X10 TaurusXiaomi YI 4K ActionGoPro HERO5 SessionLAMAX X7.1 NaosNiceboy VEGA 6 starXiaomi YI VR 360GoGEN Maxipes FíkOlympus TG-Tracker
Wi-FiAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAno
BluetoothAnoNeAnoAnoAnoNeNeAnoNeNe
Hmotnost117 g58 g79 g96 g74 g58 g60 g170 g-180 g
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 sportovních outdoor kamer

GoPro HERO5 Black

GoPro HERO5 Black recenze a test

Outdoorová kamera GoPro HERO5 Black je ideální nejen jako kamera do vody pro toho, kdo se s ní chce potápět až do hloubky 10 metrů. Tu i bez pouzdra bez problémů zvládne. Dále nechybí další přednosti, jako je kvalita obrazu ve 4K, konkrétně o rozlišení 3840×2160 a snímkové frekvenci 30fps.

O dokonalý výsledek se postará i perfektní stabilizátor obrazu. Kamera má také dotykový displej o velikosti 2 palců. Má v celku optimální váhu pohybující se kolem 100 gramů a miniaturní jsou i její rozměry, a to 6 x 4,2 x 3 cm.

Samozřejmostí je i snadné použití, stejně jako možnost fotografování v JPG i RAW formátu. Má také funkci Lineární FOV pro video bez efektu rybího oka, nebo automatické otočení obrazu. Mezi další vlastnosti patří možnost hlasového ovládání, funkce jako Bluetooth nebo Wi-Fi.

Vodotěsná do 10m, hlasové ovládání, GPS modul
Výdrž baterie, slabé základní příslušenství

Niceboy VEGA 5 fun

Niceboy VEGA 5 fun recenze a test

Akční kamera Niceboy VEGA 5 fun zaujme hlavně škálou příslušenství, díky čemuž ji lze bezpečně upevnit doslova na cokoliv. U helmy je k dispozici nalepovací úchyt. Zaujme také velikostí rozlišení o hodnotě 4K, stejně jako funkcemi Slow Motion pro zpomalené záběry, nebo tvorbou časosběrných videí. Součástí konstrukce je též dotykový LCD displej o velikosti 2 palců.

Kromě videí, které mohou být v záběru až 170 stupňů zaujme i možnost focení, a to až v rozlišení 16 Mpx. Použití je možné i pod vodou. Díky krytu je zajištěna vodotěsnost až do 30 metrů. Ukládání záběrů je realizováno na kartu o maximální velikosti 64 GB.

K dispozici je i mód autokamery, kdy je umožněno natáčení nepřetržitého záznamu. Samozřejmý je také praktický Wi-Fi modul, díky čemuž ji lze ovládat i přes mobil nebo tablet. To však není nezbytné, jelikož disponuje i klasickým dálkovým ovládáním.

Cena, dálkové ovládání, kvalitní vodotěsný obal
Slabší výdrž baterie

LAMAX X10 Taurus

LAMAX X10 Taurus recenze a test

Sportovní kamera LAMAX X10 má 20 ks příslušenství čímž ji lze připevnit kam je potřeba. Využívat ji lze i pod vodou. Díky pouzdru zvládne hloubku až 40 metrů. Pro jistotu dokonalého výsledku nechybí jak 4K rozlišení, tak kvalitní stabilizace obrazu. Kromě USB a HDMI disponuje také Wi-Fi a Bluetooth.

Klasikou je 30 snímků za vteřinu při nejvyšším, a až 240 snímků při nižším rozlišení. Umožní také tvorbu časosběrného videa a fotek. Nechybí ani 2 palcový displej s vysokým rozlišením. Díky dálkovému ovladači je možné snadné ovládání bez párování s mobilem.

Úhel záběru kamery je až 170 stupňů. V případě focení umožní tvorbu snímků v rozlišení 16 Mpix. Zaujmou jak kompaktní rozměry, tak i velmi nízká hmotnost, která činí 79 g. Tento model ovšem nedisponuje senzorem GPS.

Vodotěsnost do 40 m, obsáhlé příslušenství
Po vyjmutí baterie vyresetování nastaveného datumu a času

Xiaomi YI 4K Action

Xiaomi YI 4K Action recenze a test

Outdoor kamera Xiaomi YI 4K Action je dodávána s voděodolným pouzdrem, díky kterému je zajištěna vodotěsnost až do hloubky 40 metrů. Zaujme také výslednou kvalitou obrazu. Samozřejmostí je 4K rozlišení a 30 snímků za sekundu. Nechybí také 6 osá stabilizace obrazu, pro dokonalý záběr v jakýchkoliv podmínkách.

Ovládání je realizováno pomocí dotykového LCD displeje o velikosti 2,2 palce. Kromě videa je možné fotit v rozlišení 12 Mpx. Díky Wi-Fi nebo Bluetooth není problém ani ovládání na dálku. Celkový záběr videa při natáčení je 155 stupňů.

Baterie má kapacitu 1200 mAh a nabízí možnost její snadné výměny. Napájení je řešeno pomocí USB. Hmotnost daného modelu činí přijatelných 96 gramů. Praktickou vlastností je i duální mikrofon pro zajištění perfektního zachycení zvuku.

Kvalitní zvuk, obraz a stabilizace, cenově dostupné příslušenství
Menší šíře záběru, v základu bez výbavy

GoPro HERO5 Session

GoPro HERO5 Session recenze a test

Outdoorová kamera GoPro HERO5 Session zaujme jak netradiční designem, tak i svými parametry. Dokáže natáčet video ve 4K s 30 fps, stejně jako zajišťuje dokonalou stabilizaci obrazu. I bez pouzdra se s ní lze potopit do hloubky 10 metrů. S pouzdrem ještě více. Ovládání lze realizovat tlačítkem, pomocí hlasových pokynů, či na dálku díky spárování přes Wi-Fi nebo Bluetooth.

Snadné použití podpoří i nízká váha činící 74 gramů. Disponuje i multifunkčním tlačítkem pro přístup ke klíčovým funkcím. Zaujme i funkcí Burst Photo, a to pro vyfocení 30 fotografií za minutu. Dále má funkci Lineární FOV.

Během focení lze naplno využít rozlišení o hodnotě 10 Mpx. Využitelná je i na cyklické nahrávání, jako autokamera. Problémem není ani noční využití, díky režimu Night Photo. Dále zaujmou režimy SuperView a také Auto Low Light.

Vodotěsnost bez pouzdra, noční režimy
Menší rozlišení fotografií

LAMAX X7.1 Naos

LAMAX X7.1 Naos recenze a test

Akční kamera LAMAX X7.1 Naos je dodávána jak s plovoucím ručním držákem, tak i čelenkou. Její předností je možnost natáčení 4K time-lapse videa, ale i nativního 2,7K 30 fps videa. V zadní části nechybí LCD displej o velikosti 2 palců. Díky náramkovému ovládači je možné kameru spouštět i dálkově. Kromě klasického videa točí i zpomalené záběry.

Dokáže také fotografovat, s dobrým rozlišení o hodnotě 16 Mpx. Problémem není použití pod vodou, kde zaujme vodotěsnost do 30 metrů. Celková šíře záběrů je velmi dobrých 170 stupňů. K dispozici je i funkce na tvorbu časosběrného videa.

Součástí balení je 23 kusů příslušenství, což rozšiřuje možnosti použití. Nechybí možnost propojení například s mobilem, a to díky existenci Wi-Fi modulu. Menu je kompletně v češtině a při použití nijak nezklame velmi nízká váha, která je jen 58 g.

Příslušenství, nízká váha, vodotěsnost
Absence Bluetooth

Niceboy VEGA 6 star

Niceboy VEGA 6 star recenze a test

Vodotěsná kamera Niceboy VEGA 6 star po nasazení pouzdra umožní využití i pod vodní hladinou v hloubce až 30 metrů. Zaujme také svým rozlišením, které je 2K i 4K. Kromě videí si poradí také s focením, kdy mají výsledné fotografie rozlišení 16 Mpx. K dispozici je také praktické dálkové ovládání, které umožní snadnější spuštění.

Konstrukce nabídne 2 palcový LCD displej, USB vstup, stejně jako konektor HDMI. Dále zaujme pokročilá optická stabilizace, která je řešena využitím moderního gyroskopu. Také nechybí funkce Slow Motion pro zpomalené záběry.

Hmotnost daného modlu je 60 g. Díky pestrému příslušenství není problém umístění kamery na helmu či řídítka. Podporuje ukládání na paměťovou kartu. Model disponuje Wi-Fi modulem, ale nenabízí modu Bluetooth. Ovládání je díky menu v češtině snadné i pro méně jazykově zdatné jedince.

Snadné ovládání, možnosti nastavení, stabilizace videa
Výdrž baterie

Xiaomi YI VR 360

Xiaomi YI VR 360 recenze a test

Sportovní kamera Xiaomi YI VR 360 má netradiční vzhled, ale i unikátní parametry. Sem se řadí hlavně rozlišení 5760×2880 označitelné jako 5,7K. Dále nelze opomenout ani možnost pořizování 360 stupňových záběrů. Kladem je rozhodně i možnost realizace živého přenosu, přímo na internet. Kromě videí umí i fotit, a to v rozlišení 16,6 megapixelů.

Nechybí standardy v podobě USB-C, stejně jako HDMI. Propojení s telefonem nebo tabletem je možné díky Wi-Fi modulu, nebo pomocí Bluetooth. Samozřejmostí je také integrovaný OLED displej, který umožní prohlížení záběrů, ale i ovládání.

Slot umožní vložení paměťové karty o velikosti 64 GB, ovšem ne klasickou microSD, ale U3 a vyšší. Také zaujmou vlastnosti spojené s tvorbou time lapse videa, nebo funkce vyvážení bílé i duálního mikrofonu. Oproti srovnávaným kamerám má však vyšší hmotnost 170 gramů a není voděodolná.

Live streaming v 4k, rozlišení 5,7K, 360 stupňů záběr
Vyšší cena a váha

GoGEN Maxipes Fík

GoGEN Maxipes Fík recenze a test

Kameru GoGEN Maxipes Fík ocení především děti, a to hlavně díky samotnému motivu této známé postavičky. Kromě designu zaujmou také parametry, které pro nenáročné použití plně dostačují. Je to hlavně rozlišení, které je HD s 1280×720 bodů. Samozřejmostí je také vestavěný mikrofon, pro získání opravdu plnohodnotného videa.

Použití je možné nejenom na souši, ale díky vodotěsnému pouzdru není problémem ani použití pod vodou. A to v hloubce 3 metry. Dále je součástí konstrukce také displej, který má úhlopříčku 1,77 palců. Mimo videí je možné pořizovat rovněž fotografie ve formátu JPG, v rozlišení až 5Mpx.

Data se ukládají na microSDHC kartu, která může mít kapacitu až 32 GB. Baterie je zabudovaná a umožní snadné dobíjení. Ve formě příslušenství je k dispozici třeba univerzální adaptér, nebo i držáky určené na kolo, či na přilbu.

Dětský design, použití pod vodou, fotky i videa
Horší parametry obrazu

Olympus TG-Tracker

Olympus TG-Tracker recenze a test

Outdoorová kamera Olympus TG-Tracker je využitelná při řadě sportovních aktivit. Ty mohou být i vodní. Její odolnost je spojena s hloubkou až 30 metrů. Zaujme i kvalita videa o rozlišení 3840×2160 neboli o rozlišení 4K. Kamera také kromě Wi-Fi disponuje i GPS modulem, pro přesné zjištění polohy

Kvalitu kamery potvrzuje jak ocenění EISA, tak i další její parametry. Je to určitě 5-osá stabilizace obrazu, nebo unikátní ultra široký objektiv pro kvalitní záběr. Použití je možné i v zimě, jelikož nechybí odolnost vůči mrazu do -10 stupňů.

Model je nárazuvzdorný do 2,1 metrů, prachu vzdorný a dále i tlaku vzdorný, až do hodnoty 100 kg. Zaujme i tím, že mezi jeho výbavu patří barometr, teploměr, nebo také praktický kompas a akcelerometr. Unikátní je také výkonný reflektor s výkonem 60 lumenů.

Vysoká odolnost, rozsáhlé cestovní funkce
Omezené možnosti šířky záběru

Nejprodávanější outdoorové kamery

Nejprodávanější outdoorové kamery na trhu jsou ty od značek: GoPro, Lamax, Niceboy, Insta360, DJI, SJCAM.

Jak vybrat outdoorovou kameru

Outdoorová kamera je skvělou volbou jak při řadě adrenalinových akčních aktivit, tak i při běžném pořizování videa. Mezi hlavní prvky spojené s výběrem patří určitě její velikost. Dnes je outdoor kamera velmi kompaktní, s rozměrem stran několika centimetrů. Pokud jde o hmotnost, pohybuje se běžně v rozmezí pár desítek gramů, těžší varianty pak například okolo 100 g.

Rozlišení a kvalita obrazu

Dalším důležitým parametrem výběru je rozlišení. Trendy se stále posouvají, a tak Full HD (1920 x 1080) rozlišení už je spíše nižší standard, který je pomalu nahrazován Ultra HD (3840 x 2160). Samozřejmostí by mělo být rozlišení o hodnotě 4K, tedy 4096 x 2160 pixelů. S vyšším rozlišením přirozeně roste požadavek i na dostatek místa, a tedy adekvátní kapacitu paměťové karty.

S rozlišením souvisí i počet snímků za sekundu. U nejvyššího by mělo být standardem nejméně 30 fps. U nižšího rozlišení může být hodnota i několikanásobná, typicky 60, 120 fps a více. Vyšší hodnota znamená plynulejší obraz při zpomalení záběrů.

S výslednou kvalitou souvisí i stabilizace obrazu. Tedy systémy, které využívají 4 – 6 os pro stabilizaci obrazu tak, aby výsledný dojem nebyl příliš roztřesený. Jelikož se outdoorová kamera používá při řadě akčních a sportovních aktivit, je i tento parametr prioritou.

Další obrazové funkce

Mezi funkce v podstatě standardní můžeme zařadit možnost pořizovat fotografie, v rozlišení okolo 10 – 16 Mpx. Další obrazovou funkcí můžou být takzvaná časosběrná videa založená na funkci snímání v určitých intervalech. Mnoho sportovních kamer má i funkci Slow Motion neboli možnost zpomaleného videa. Kvalitnější akční kamery disponují třeba i rozsahem záběru o 360 stupňů či nabídnou live streaming.

Ovládání

Samozřejmostí je ovládání pomocí tlačítek, nebo pomocí displeje, který bává samozřejmou součástí konstrukce. Trendem je jednoduchost a použití různých akčních a multifunkčních tlačítek. Dále může být ovládána i na dálku. Některé outdoorové kamery disponují Bluetooth nebo Wi-Fi modulem, což zajistí spárování s mobilem či tablem a ovládání skrz aplikaci. K řadě kamer je také k dispozici dálkové ovládání, které je klasickou formou vzdáleného zapínání.

Vodotěsnost

Pro své vlastnosti při použití pod vodou je někdy označována i jako vodotěsná kamera, což dává smysl, jelikož nebývají používané nutně jenom na souši. Důležitým parametrem je tedy vodotěsnost. Když vybíráte kameru do vody, rozhoduje parametr, do jaké hloubky je určená. Některé modely jsou vodotěsné i bez pouzdra a umožní využití i v hloubce okolo 10 metrů. S využitím pouzdra se hloubka zvyšuje, třeba až na možnost ponoru do hloubky 40 metrů.

Příslušenství

Sem může patřit třeba již zmíněné dálkové ovládání, nebo také voděodolné pouzdro. Opomenout nelze také fakt, že outdoorová kamera je využívána hlavně v terénu. I proto je vhodné zaměřit se na to, zda příslušenství nabídne třeba různé držáky určené na četné druhy přileb a helem, stejně jako to mohou být i držáky na řídítka, nebo nelze opomíjet ani různé popruhy určené na hlavu, případně další prvky pro různorodé připevnění.

4.4/5 - (14 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.