Velké spotřebiče do kuchyně,

Ostrůvkové digestoře: Recenze 10 nejlepších stropních digestoří

Ostrůvková digestoř je určená pro instalaci nad kuchyňský ostrůvek, kde je varná deska nebo sporák. Vzhledem se podobá komínové digestoři, avšak v mnohém jsou si rozdílné. Ostrůvkový odsavač par je umisťován na strop (proto se setkáte i s označením stropní digestoř), má velké rozměry a dobrý poměr mezi výkonem a spotřebou.

Ostrůvkové odsavače par se uplatní typicky ve větší kuchyni v rodinných domech. Nevýhodou stropního umístění jsou nezbytné stavební úpravy a dá se říct, že z hlediska montáže je tento typ nejnáročnější. Na trhu jsou jak varianty s napojením na komín či jiné vzduchové vývody, tedy klasicky s odtahem, tak recirkulační ostrůvkové digestoře pro použití tam, kde se s odvody z konkrétního místa nepočítalo.

Výběr je spojený s parametry jako je šířka, výkon odtahu nebo energetická třída. Svou důležitost může mít i tvar digestoře (kruhová, čtvercová nebo obdélníková), případně zda je výsuvná. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší ostrůvkové digestoře a jejich recenze.

Nejlepší ostrůvkové digestoře – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších ostrůvkových digestoří z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelŠířkaMaximální výkonMaximální hlučnost 
EMPIRE VIP OD 711090 recenze a testEMPIRE VIP OD 71109090 cm697 m3/h69 dB
Whirlpool AKR 951/1 IX recenze a testWhirlpool AKR 951/1 IX100 cm630 m3/h67 dB
Guzzanti KRW recenze a testGuzzanti KRW40 cm800 m3/h49 dB
Electrolux EFL10566DX recenze a testElectrolux EFL10566DX100 cm685 m3/h63 dB
Guzzanti GZ ORW recenze a testGuzzanti GZ ORW37 cm800 m3/h52 dB
Siemens LR97CAQ50 recenze a testSiemens LR97CAQ5090 cm760 m3/h56 dB
Guzzanti RW 90 Saturn recenze a testGuzzanti RW 90 Saturn90 cm700 m3/h49 dB
Bosch DIA098E50 recenze a testBosch DIA098E5090 cm850 m3/h71 dB
Gorenje IDQ 4545 X recenze a testGorenje IDQ 4545 X40 cm558 m3/h59 dB
Concept OPO5342n recenze a testConcept OPO5342n40 cm742 m3/h60 dB

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 EMPIRE VIP OD 711090Whirlpool AKR 951/1 IXGuzzanti KRWElectrolux EFL10566DXGuzzanti GZ ORWSiemens LR97CAQ50Guzzanti RW 90 SaturnBosch DIA098E50Gorenje IDQ 4545 XConcept OPO5342n
Typ osvětleníLEDHalogenHalogenHalogenLEDLEDHalogenLEDHalogenLED
Energetická třídaCDCCBAEA+EA
Počet rychlostí4343459544
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 ostrůvkových digestoří

EMPIRE VIP OD 711090

EMPIRE VIP OD 711090 recenze a test

Ostrůvková digestoř EMPIRE VIP OD 711090 může nabídnout jak klasický horní odtah, s využitím odtahového hrdla o průměru 150 mm, tak variantu recirkulace. Zpětná klapka je součástí konstrukce a uhlíkový filtr pro recirkulaci je třeba pořídit samostatně.

Tento model má 1 motor, který však dokáže nabídnout velmi dobrý výkon. A ten činí celých 697 m3/h. Jde o výkon maximální, který je možno regulovat. Celkem jsou dispozici 4 rychlosti. Ty se nastavují pomocí elektronických tlačítek. Konkrétní nastavení se vždy zobrazí na displeji, který je součástí konstrukce. Ta disponuje šířkou 90 cm.

Při nejnižším výkonu je hlučnost 51 dB, při tom nevyšším je nutné počítat s hodnotou 69 dB. Dále nechybí kvalitní LED světlo osvěcující pracovní plochu. Také díky němu se tato digestoř řadí do energetické třídy s označením C.

Dobrý výkon, 4 rychlosti, třída C
Vyšší hlučnost

Whirlpool AKR 951/1 IX

Whirlpool AKR 951/1 IX recenze a test

Ostrůvkový odsavač par Whirlpool AKR 951/1 IX zaujme na první pohled svou kombinací nerezového provedení a elegantně řešeným sklem. Celková šířka digestoře je 100 centimetrů, takže jde o zástupce větších odsavačů.

Základní funkcí je možnost využít klasický horní odtah. Kromě něho je zde také funkce recirkulace, kdy se vzduch vyčistí a zůstane v kuchyni. Tento model má 1 motor, který dokáže nabídnou velmi dobrý výkon 630 metrů krychlových za hodinu. Ten lze regulovat klasickými zamačkávacími tlačítky.

K dispozici jsou 3 rychlosti. Od nich se odvíjí výkon, ale i hlučnost. Ta nejnižší má hodnotu 44 dB, zatímco v případě hlučnosti nevyšší mluvíme o hodnotě 67 dB. Energetická třída nese označení D. O osvětlení pracovního prostoru se stará halogenové osvětlení s příkonem 20 W.

Stylový design, celkový výkon, recirkulace
Hlučnost při plném výkonu

Guzzanti KRW

Guzzanti KRW recenze a test

Stropní digestoř Guzzanti KRW upoutá svým vzhledem komínového tvaru. Pokud jde o její šíři, ta činí 40 centimetrů a je tak vhodná do menších prostor. Svými parametry však umí zaujmout. A to i díky funkci Timer, která nabídne možnost nastavení automatického vypnutí.

Má sice jenom 1 motor, ale ten umí nabídnout velmi dobrý výkon, který činí 800 m3/h. Odtah par je řešený hrdlem o průměru 150 milimetrů. Během provozu zaujme hlavně hlučnost, která činí pouze 49 dB, čímž se řadí mezi nejlepší řešení na trhu.

Rychlost je možno snadno regulovat pomocí dotykového ovládání. Celkově jsou k dispozici 4 rychlosti a konkrétní volbu zobrazují LED kontrolky. Nechybí ani halogenové světlo, či jistota celkem úsporného provozu, což dokládá zařazení do energetické třídy s označením C.

Vysoký výkon, tichý provoz, energetická třída C
Halogenové osvětlení

Electrolux EFL10566DX

Electrolux EFL10566DX recenze a test

Recirkulační ostrůvková digestoř Electrolux EFL10566DX má moderní nerezový vzhled a zajímavou velikost její šířka činí 100 centimetrů. Zajímavé je také zařazení do energetické třídy C, které slibuje dobrou spotřebu. Kromě klasického horního odtahu, kdy vzduch prochází hrdlem o průměru 150 milimetrů umožní zvolit také funkci recirkulace vzduchu.

Hlučnost se odvíjí od toho, na jakou rychlost je zapnuta. U nejpomalejší je udávána hodnota 45 dB. Pokud jde o rychlost nejvyšší, je to hodnota 63 dB. Samozřejmostí je snadná regulace, pomocí mechanických knoflíkových ovladačů. Celkem je možné volit ze 3 rychlostí.

Na plný výkon zvládne odsát 685 metrů krychlových za hodinu. Při použití je možné zapnout i halogenové osvětlení, které svítí na pracovní plochu. Součástí balení ovšem není ani zpětná klapka, ani uhlíkový filtr na recirkulaci. Filtr je v tomto případě z omyvatelný a z hliníku.

Jedna z rychlostí nabízí intenzivní tah
Bez zpětné klapky

Guzzanti GZ ORW

Guzzanti GZ ORW recenze a test

Kuchyňská digestoř Guzzanti GZ ORW má netypický tvar, kdy vypadá jako kulatý komín. Jde tak o zajímavý designový doplněk kuchyně. Průměr je 37 centimetrů, který lze brát i jako šířku. Kladem je mimořádná kvalita spojené se zárukou 5 let, kterou dává výrobce.

Nezklamou ani jednotlivé parametry. 1 motor dokáže nabídnou výkon o hodnotě 800 m3/h. Přesto je zachována velmi přijatelná hlučnost, která činí pouze 52 dB a zajistí tak celkem tichý provoz. Navíc je možné využít jak klasické horní odsávání do komína, tak i funkci zvanou recirkulace vzduchu.

Regulace rychlosti je řešena pomocí dotykového ovládání. Celkem jsou k dispozici 4 rychlosti a konkrétní zvolenou ukáže LED kontrolka. Dále je LED technologie využita i u osvětlení pracovní plochy. Nezklame ani spotřeba modelu, kterou potvrzuje energetická třída s označení B.

Netradiční design, nízká hlučnost, velký výkon
Menší šířka/průměr

Siemens LR97CAQ50

Siemens LR97CAQ50 recenze a test

Ostrůvková digestoř Siemens LR97CAQ50 patří mezi ty nejlepší a nejmodernější produkty, které si momentálně v této kategorii můžete pořídit. Ohromí vás jak svým vysokým výkonem a nízkou hlučností, ale i inovativním ovládáním, které může být propojeno do vaší chytré domácnosti. Velmi pěkný a nadčasový je také její design a provedení z nerezu.

Spadá do třídy energetické náročnosti A s roční průměrnou spotřebou 31,8 kWh. Její výkon na intenzivní stupeň odsávání je 760 m3 za hodinu při hlučnosti pouze 56 dB. Celkem jsou k dispozici 3 normální stupně výkonu a dva intenzivní. Má příkon 160 Wattů a potěší také výkonné LED osvětlení, které dodává na exkluzivitě.

Lze ji používat jak pro odvětrávání, tak i pro cirkulaci vzduchu, v druhém případě je nutné použít CleanAir modul, který není součástí balení. Může se ovládat buďto pomocí dálkového ovladače, hlasovými pokyny, nebo chytrým mobilním telefonem, či tabletem. Nastavitelná je rovněž intenzita ledkového osvětlení a praktická je možnost mýt tukový filtr v myčce nádobí.

Slušný maximální výkon 760 m3/h, energetická třída A, ovládání smartphonem, nebo hlasem
Vyšší pořizovací cena

Guzzanti RW 90 Saturn

Guzzanti RW 90 Saturn recenze a test

Ostrůvkový odsavač par Guzzanti RW 90 Saturn má zajímavý kulatý tvar, který je spojený jak s odsávací částí, tak i částí hlavní. Ta je také kruhová a v nejširším místě je její hodnota 90 centimetrů. Kromě klasického horního odtahu hrdlem 150 milimetrů je možné tento model využít i tak, že bude fungovat na recirkulačním principu.

Kromě vhled zaujme rovněž celkový výkon odtahu, jehož hodnota 700 m3/h potěší i ty nejnáročnější zájemce. Vše zvládá pouze 1 motor. Samozřejmě nechybí možnost regulovat rychlost odtahu. K dispozici je celkem 9 rychlostí, čímž je ve srovnání s jinými digestořemi specifická, a nastavují se pomocí elektronických tlačítek. Zvolená hodnota se zobrazuje na displeji.

Minimální hlučnost se drží na hodnotě 42 dB. Ta maximální nijak výrazně nestoupá a činí jenom 49 dB. Při práci zaujme i možnost osvětlit pracovní plochu pomocí halogenové žárovky. Co není úplně nejlepší je energetická třída spojená s hodnotou E.

Nízká hlučnost, výkon, 9 rychlostí
Energetická třída

Bosch DIA098E50

Bosch DIA098E50 recenze a test

Model Bosch DIA098E50 sice není výsuvná ostrůvková digestoř, ale na první pohled může takový dojem budit. Co je hlavním kladem je určitě samotný výkon odsávání, který činí 850 m3/h, což řadí digestoř mezi nejvýkonnější. Samozřejmá je i možnost jeho ovlivnění. K dispozici je 5 libovolně volitelných rychlostí.

Základní funkcí je klasické horní odsávání do komína. Dále je možno zvolit i možnost takzvané recirkulace, a tedy vyčištění vzduchu. Ovládání je velmi jednoduché, a to díky mechanickým zamačkávacím tlačítkům. Zaujmou i rozměry, které u digestoře činí na šířku 90 centimetrů. To navíc slibuje univerzální použití.

Pro osvícení pracovní plochy je k dispozici úsporné LED osvětlení. I to se podepisuje na unikátní energetické třídě, kterou je A+ a řadí se tak mezi nejúspornější digestoře. Dalším důležitým parametrem je hodnota maximální hlučnosti, která dosahuje hodnoty až 71 dB, což není úplně nejtišší, ale vzhledem k výkonu to není překvapující.

5 rychlostí, úsporná třída A+, vysoký výkon
Hlučnost až 71 dB

Gorenje IDQ 4545 X

Gorenje IDQ 4545 X recenze a test

Ostrůvková digestoř Gorenje IDQ 4545 X nabídne možnost využití klasického komínového odtahu, stejně jako recirkulace. Zaujme také moderní obdélníkový tvar, který je široký 40 centimetrů. Jde tak o menší provedení. Dále nechybí 4 halogenová světla pro dokonalé osvětlení pracovní plochy. To nabídne celkový výkon 80 W.

I přes menší provedení je zajištěn dobrý výkon, který zvládne jeden motor. Výkon odtahu činí 558 m3/h a patří tak k podprůměrně výkonným modelům. Díky dotykovému a elektronickému ovládání si lze navolit jednu z celkem 4 rychlostí, a tak výkon v případě potřeby regulovat.

S maximální výkonem souvisí i maximální hlučnost činící 59 dB. Důležitým parametrem výběru je i horší energetická třída s označením E. O filtraci par a pachů se stará tukový filtr, který je vyrobený z hliníku.

Ucházející hlučnost, vzhled, 4 světla
Energetická třída a nižší výkon

Concept OPO5342n

Concept OPO5342n recenze a test

Stropní digestoř Concept OPO5342n má zajímavý pravoúhlý tvar a patří do kategorie menších variant. To potvrzuje i celková šíře, která činí 40 centimetrů. I tak jsou zajištěny dobré parametry. Jak v souvislosti s horní odtahem skrz hrdlo o průměru 150 mm, tak i s možností využít recirkulace vzduchu.

Maximální výkon odtahu není nijak špatný a činí přesně 742 m3/h. Je možné ho jednoduše regulovat. K dispozici jsou celkem 4 rychlosti. Vše se nastavuje pomocí dotykových a zamačkávacích tlačítek. Takto se také zapíná osvětlení, které využívá moderní LED technologie. Celkem jsou k osvětlení využívány hned 4 diody.

Pokud je digestoř puštěna na plný výkon, je třeba počítat s hlučností, která činí 60 dB. Velkým pozitivem je celková úspornost provozu, díky které je daný model zařazený do energetické třídy A.

Ovládání Soft, 4 LED diody, úsporná třída A
Pouze kovový filtr

Jak vybrat ostrůvkový odsavač par

Ostrůvková digestoř dostala svůj název právě podle toho, že je určená pro instalaci na kuchyňské ostrůvky. Tomu odpovídá také celkový vzhled a design. Ten je v podstatě prvním kritériem výběru. Jednotlivé modely se liší hlavně svým tvarem. Existují specifické varianty, které jsou kruhové nebo čtvercové. Nejběžnějším provedením je však obdélník, kam může patřit i výsuvná ostrůvková digestoř.

Rozměry digestoře

Jedním z hlavních kritérií výběru je konkrétní rozměr. Tím nejdůležitějším je šířka. Ostrůvková digestoř by měla minimálně odpovídat šíři pracovního prostoru, nad kterým je umístěna. Ty nejmenší modely disponují šíří kolem 40 – 60 centimetrů. Pokud jde o ty největší, tak ty se pohybují mezi 90 – 100 cm.

Funkce odtahu a recirkulace

Tou základní, kterou má ostrůvkový odsavač par, je zcela pochopitelně funkce založená na tom, že je využit horní odtah, kterým jsou vodní páry a pachy odváděny z kuchyně. A to přímo do komínů a jiných vývodů z nemovitosti ven.

Druhou funkcí může být takzvaná recirkulace vzduchu. Varianta založená na tom, že dochází k situaci, kdy je vzduch nasáván, čištěn skrz filtry a dále je opět vypouštěn v prostoru kuchyně. Toto se hodí v místech, kde není zajištěný klasický odtah. Moderní ostrůvkové digestoře umí nabídnout kombinaci obou vlastností.

Výkon a počet rychlostí

Ostrůvková digestoř se řadí do kategorie, která je obvykle spojována s vyšším výkonem než různé další varianty, které na trhu existují. Když se podíváme na výkonovou škálu, lze najít jenom těžko model, který by výkonem klesl pod hodnotu 500 m3/h. Ty kvalitní se drží obvykle v rozmezí mezi 600 – 700  m3/h, což už je výkon pro domácnost plně dostačující. U těch nejlepších je však možné mluvit i o výkonu 800 m3 a výše.

S výkonem, který má ostrůvkový odsavač par souvisí i počet rychlostí. Ty upravují to, kolik otáček má motor a kolik vzduchu nasaje. Nejjednodušší modely mají obvykle 3 rychlosti. Standardem je dnes počet mezi čtyřmi a pěti, přičemž u těch nejzajímavějších to je i 8 rychlostí.

Spotřeba

Dnes velmi důležitý parametr, který je ovlivněn řadou věcí. Nejlepším vodítkem je energetická třída. Ta je udávána v písmenech. Když jde o nejlepší hodnoty, je možné najít ostrůvkové digestoře, které spadají do třídy A nebo i A+. Standardem dnes bývají hodnoty okolo B nebo C. U těch nejméně úsporných je používáno značení D a horší. Pokud si budete chtít pořídit úspornou digestoř, bude muset zároveň sáhnout i hlouběji do kapsy.

Hlučnost

Záleží na konstrukci, výkonu, ale i motoru. U jednotlivých modelů je hlučnost udávána od nejnižší, přičemž takové hodnoty mohou být i pod 40 dB. Standardem je udávání maximální hlučnosti. Ta se může pohybovat v rozmezí 50 – 60 dB, což je bráno jako optimální. Jsou však i varianty, kdy se daná hodnota blíží 70 dB, což už je výrazně hlučný model, který může během vaření i obtěžovat. Často je však spojen i s výrazně vyšším výkonem.

4.4/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.