Přibližná cena:
14 200 Kč
Naše hodnocení
Recenzovaný projektor Optoma HD27e nabízí výborný poměr ceny a kvality, zejména proto jsme se jej rozhodli otestovat a přiblížit vám, spotřebitelům, naše postřehy s tímto modelem. Ač se nižší pořizovací cena promítá do absence některých věcí a detailů (o těch více v recenzi), to hlavní, tedy samotnou projekci, umí vážně skvěle a věříme, že z ní budete stejně jako my, nadšeni.
Jedná se o Full HD projektor, který tak dokáže promítat filmy ve vysoké kvalitě včetně kvalitních detailů. Podání barev je naprosto věrné a široké možnosti nastavení uspokojí i ty největší hračičky. My jsme samozřejmě zkusili nastavení barev, kontrastu a podobně, nicméně vždy se vrátili k výchozímu nastavení, které naprosto vyhovuje.
DLP projektory jsou mezi spotřebiteli známy pro duhový efekt, což je zkrátka jejich vlastnost. V tomto případě nás však Optoma HD27e velice příjemně překvapil, neboť jsme jej po čas testování ani jednou nespatřili. Stejné ohlasy k rainbow efektu jsou i mezi recenzemi spotřebitelů, takže se nejedná o náhodu.
Má jeden integrovaný reproduktor s dobrým výkonem 10 W, který nenáročným spotřebitelům bude plně vyhovovat. Velice nás potěšilo dálkové ovládání, které má podsvícená tlačítka, naopak nejvíce nás zklamala absence horizontální lichoběžníkové korekce, která omezuje možnosti nastavení geometrie obrazu.
Pakliže se přeneseme přes detaily, které řeší projektory s cenovkou jednou tak velkou, musíme konstatovat, že projektor Optoma HD27e je velice kvalitním zařízením a z jeho obrazu budete nadšeni.
Projektor do testu zapůjčil e-shop NEJCENY.CZ, (prostřednictvím výrobce Optoma) kterým tímto děkujeme a projektor naleznete rovněž i v jejich nabídce.
Parametry
Světelný zdroj | Lampa |
Projekční systém | DLP |
Rozlišení | Full HD 1080p, 1920 x 1080 pixelů |
Poměr stran obrazu | 16 : 9 |
Svítivost | 3 400 lumenů |
Kontrast | 25 000 : 1 |
Životnost lampy | 3 500 h (10 000 h úsporný režim) |
Vertikální korekce lichoběžníku | ± 40° |
Podpora 3D | Ano, aktivní |
Úhlopříčka promítaného obrazu | 28 – 301 palců |
Projekční vzdálenost | 1 – 9,8 m |
Zoom | Ano 1,1x |
Hlavní konektivita | HDMI, MHL, 3D SYNC, 3.5mm audio jack |
Reproduktor | Ano, 10 W |
Hlučnost | 25 dB |
Spotřeba energie | 295 W (205 W úsporný režim) |
Rozměry (š x h x v) | 316 x 244 x 108 mm |
Hmotnost | 2,87 kg |
Projekce a kvalita obrazu
Kvalita promítání je nejdůležitější věcí, která nás na projektoru zajímá a jsme rádi, že v tomto nás Optoma HD27e v žádném případě nezklamala. Promítaný obraz byl dokonalý jak v případě filmů, streamování live sportovních přenosů, tak při zapojení herní konzole a hraní her. Obraz má rozlišení 1920 x 1080 pixelů, což odpovídá Full HD projektoru. Pro kvalitní domácí kino je toto rozlišení naprosto dostačující a projektor s menším rozlišením než právě Full HD bychom nedoporučovali. Základní poměr stran promítání je 16 : 9, což rovněž odpovídá současným standardům. V nastavení je možné zvolit i jiný poměr, pokud by to situace vyžadovala.
Excelentní svítivost 3 400 lumenů znamená, že koukatelnou projekci si beze všeho dopřejete i za denního světla v nezatemněné místnosti. Přirozeně čím méně světla v prostoru je, tím je kvalitnější i projekce. Výkon svítivosti nás ovšem v této cenové relaci příjemně překvapil. Obdobně tomu je i u kontrastu, který je velmi dobrých 25 000 : 1.
Světelným zdrojem je standardně lampa a technologie projekce je DLP. Ta trpí na tzv. duhový efekt, kdy se mohou při promítání objevovat barevné stopy. Projektor Optoma HD27e má však tento jev velice dobře potlačen, my jsme jej během testování ani jednou nespatřili a obdobně se vyjadřují i spotřebitelé. Technologie DLP projektorů je známá také vysokofrekvenčním bzučením barevného kolečka, které je u tohoto modelu slyšitelné pouze v úsporném režimu promítání, kdy se projektoru značně sníží hlučnost.
Projektor zvládá promítat obraz o velikosti 28 až 301 palců, což je vyjádřeno v metrech úhlopříčka o velikosti 0,7 – 7,6 metru. S tím se pojí i projekční vzdálenost, která je 1 metr až 9,8 metru. V noci jsme se zkusili přiblížit největší doporučované projekční vzdálenosti, abychom dosáhli největší zmíněné úhlopříčky obrazu a musíme konstatovat, že vykreslení obrazu bylo stále velmi dobré.
Po obvodu promítané oblasti jsou téměř nepatrné černé pruhy, což je vlastnost tohoto modelu. Při vertikální korekci obrazu se tato černá místa mohou zvětšit, nebuďte tedy překvapeni, jakmile se s nimi setkáte. Při promítání nás však černý rámeček nijak neomezoval, u jiného testovaného projektoru Epson EH-TW5650 jsme se s nimi však nesetkali.
Nastavení a ovládání
Jak bylo již zmíněno, nastavení obrazu je velmi obsáhlé a uspokojí většinu majitelů. Samotné uvedení projektoru do provozu není vůbec složité a zvládnete jej s trochou snahy bez manuálu, byť ten nedoporučujeme přeskočit. Otočným kolečkem na čočce projektoru se nastavuje zaostření a mechanickým posuvníkem nad ní se nastavuje zoom, který má však jen velmi malý rozsah, odpovídající i konkurenčním modelům v této cenové relaci.
V zadní části projektoru jsou poté mechanická tlačítka ovládání, kterých je celkem osm. Najdeme mezi nimi tlačítko zapnutí/vypnutí, menu, nebo nastavení vstupu. Jsou zde i dvě důležitá tlačítka, kterými se nastavuje vertikální korekce obrazu, jenž má výborný rozsah +- 40 stupňů. Tímto se obraz laicky řečeno naklání pro dosažení rovnoběžného zobrazení, avšak pouze v rovině vertikální. Horizontální lichoběžníkovou korekci projektor neumí, což považujeme za největší slabinu. Projektor tak musí být umístěn přesně v rovině naproti plátnu, jinak není horní a spodní rovina obrazu souběžná.
Součástí projektoru je také dálkový ovladač, který je podsvícený a velmi přehledný. Je na něm všechno důležité ovládání, které budete při promítání nejčastěji používat. Nastavíte přes něj hlasitost, úsporný/normální režim, vstupy, 3D i vše ostatní. Jeho podsvícení je poměrně silné, za tmy může někoho nepříjemně oslňovat, na druhou stranu dobře poslouží jako „nouzová lampička“, kdy potmě nebudete moc nahmatat vedle sebe třeba mobilní telefon.
Konektivita a technologie
Po stránce konektivity nabízí Optoma HD27e jen to nejzákladnější, s čímž jsme však my osobně vůbec neměli potíž. Hlavními vstupy pro přenos obrazu jsou dva HDMI konektory, z niž jeden podporuje i HML pro připojení mobilního telefonu, nebo tabletu. Nechybí samozřejmě 3.5 mm audio jack pro připojení repro soustavy a standardní vstup napájecího kabelu, jenž je součástí balení. Na zadním panelu je také USB port, ten má však funkci pouze napájecí (5V, 1,5A) a tím pádem si z USB flashdisku žádný obsah nepřehrajete. Přítomen je také 3D SYNC konektor, výstupní napájecí 12V konektor a zdířka pro připojení bezpečnostního zámku.
Z technologií můžeme zmínit aktivní podporu 3D, která je poměrně zdařilá a spotřebitelé si ji chválí. Je však nutné dokoupit 3D brýle, které součástí projektoru nejsou. Chybí také Wi-Fi rozhraní, snadné spárování s mobilním telefonem tedy není možné, nicméně tato funkce nám nechyběla. Pakliže budete trvat na bezdrátovém přenosu, můžete si k projektoru připojit například Google Chromecast.
Úsporný režim, hlučnost, spotřeba, lampa
Námi dohledaná hlučnost přímo na stránce výrobce je 25 dB, nepodařilo se nám však najít úroveň hlučnosti v normálním režimu a v eco režimu. Můžeme tedy hodnotit pouze na základě subjektivní zkušenosti, kdy normální režim má snesitelnou hlučnost včetně hučení větráčku a při aktivování úsporného režimu se hlučnost výrazně sníží. Projektor přestane hučet a zvýrazní se „nový“ zvuk, který pochází z barevného kolečka DLP technologie. Kolečko vydává poměrně výrazný tón vysoké frekvence, kterého si ihned po přepnutí do úsporného režimu všimnete. Jakmile však pustíte film a ponoříte se do jeho děje, přestanete jej vnímat a rušivě nepůsobí.
Spotřeba elektrické energie je poměrně běžných 295 W, respektive 205 Wattů v úsporném režimu. Lampa projektoru má životnost 3 500 hodin, respektive 10 tisíc hodin při eco módu. Podívali jsme se také na dostupnost a ceny náhradní lampy, neboť se jedná o spotřební zboží, a ceny za novou lampu nejsou nijak vysoké, což oceňujeme. Příliš však nerozumíme absenci víčka objektivu, které se ve verzi projektoru pro náš trh nedodává a pokud jej chcete, musíte si ho dokoupit.
Umístění
Projektor se nechá umístit buďto na pevnou podložku, typicky na poličku, stoleček, skříň, nebo jej můžete zavěsit pod strop, na spodní straně jsou k tomu připravené závity. Vyladění umístění na pevné podložce však není zcela ideální, vpředu je gumový stavitelný šroub se závitem, kterým se zvedá přední část – s tímto žádný problém není. Pakliže však potřebujete projektor nikoliv přizvednout, ale naklopit níže (například při umístění na vyšší skříň) máte problém. Zadní nožičky jsou totiž dvě z niž pouze jedna je výškově stavitelná, nožička na druhé straně je pevná a šroubovat ji, respektive výškově nastavovat, nelze. Nezbývá vám tak nic jiného, než v případě této potřeby projektor v zadní části vypodložit například knihou.
Zkušenosti uživatelů
Hodnocení spotřebitelů a uživatelů je veskrze velice pozitivní, vychází z výborného poměru ceny a výkonu a v tomto projekor Optoma HD27e exceluje. Objevuje se oprávněná pochvala kvality obrazu, tichý chod v úsporném režimu, nebo kvalitní potlačení duhového efektu. Uživatelé také pozitivně hodnotí skvělou světelnost, jednoduchost ovládání i podsvícený dálkový ovladač. Kritika se naopak snáší na hlučnost DLP barevného kolečka, nebo že uchycení držáku pro zavěšení na strop není v těžišti projektoru – to podle nás ovšem není žádným problémem. Omezená konektivita, absence krytu čočky, nebo horizontální korekce uživatelé příliš nezmiňují, předpokládáme tedy, že zmíněné nedostatky budou vadit pouze nejnáročnějším spotřebitelům. Všem ostatním nabízí projektor Optoma HD27e hodně muziky za málo peněz a právě proto je napříč spotřebiteli tak oblíbený.
Podívejte se i na další projektory.