Domácnost,

Elektrické olejové radiátory: Recenze 6 nejlepších

Elektrický olejový radiátor má oproti klasickým radiátorům tu výhodu, že jej není nutné napojovat na rozvody tepla, respektive teplé vody, a lze jej snadno přenášet mezi místnostmi. I přes to, že jde o typ přímotopu, má ve srovnání s dalšími typy nejefektivnější provoz z hlediska spotřeby energie. Vytváří příjemné mikroklima, je téměř bezúdržbový a má dlouhou životnost.

Olejový přímotop lze využít jak na občasné přitápění, tak na plnohodnotné vytápění. Podle topného výkonu olejového radiátoru vytopíte místnost mezi 20 a 60 m3. Uvnitř topidla je silikonový olej, který má velkou akumulační schopnost, rychle se nahřeje (přibližně do 15 minut) a déle chladne, tedy dodává teplo i po vypnutí díky tepelné setrvačnosti.

Zohlednit byste měli nejen tepelný výkon a příkon, počet žeber a stupňů výkonu, ale i specifické vlastnosti. Například zda je s ventilátorem nebo bez, případně jestli má termostat funkci proti zamrznutí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší olejové radiátory a jejich recenze.

Olejový radiátor na zeď vs. volně stojící

Olejové radiátory jsou k dostání ve dvou typech s ohledem na jejich umístění a využití. Olejový radiátor na stěnu se instaluje pevně na jedno místo, nepředpokládá se s ním častá manipulace. Tyto radiátory mohou plnit funkci plnohodnotného topení pro celý dům či byt, nebo slouží jako dodatečné topení tam, kde je to třeba. Příkladem může být dílna, garáž, prádelna nebo sklep. Oproti konvenčním radiátorům jsou tenčí, mohou být i úspornější, topí ihned po jejich zapnutí a zpravidla má každý radiátor svůj termostat.

Volně stojící olejové radiátory jsou pravděpodobně známějším provedením a slouží jako doplňkové topidlo. Zpravidla jsou tyto radiátory větší a skládají se z jednotlivých žeber, přičemž čím více žeber mají, tím vyšší bývá jejich výkon. Obvykle jsou vybaveny transportními kolečky, které usnadňují časté přemisťování. Jejich součástí by měl být vždy termostat a některé mohou mít i display a další praktické funkce.

Nejlepší elektrické olejové radiátory – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších elektrických olejových radiátorů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Sencor SOH 6111Klarstein Thermaxx NoirConcept RO3311OneConcept WallanderSencor SOH 3309Rowenta BU2620
Ochrana proti přehřátíAnoAnoAnoAnoAnoAno
Počet stupňů výkonu333Plynulá33
Hmotnost12,3 kg13,4 kg11 kg6,9 kg10,4 kg10,2 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 olejových radiátorů

Sencor SOH 6111

Sencor SOH 6111 recenze a test

Olejový radiátor Sencor SOH 6111 hodnotí spotřebitelé v recenzích velmi pozitivně a oceňují na něm skvělý poměr cena/výkon. Výrobce má v nabídce mnoho modelů olejových radiátorů, tento se však řadí mezi nejpokročilejší. Vybaven je digitálním termostatem s displejem, který je velmi přehledný a hned pod ním se nachází jednoduché ovládání.

U tohoto modelu využil výrobce hned dvou patentů, prvním je patentované spojení topných článků, což má za důsledek nižší teplotu hran a vyšší účinnost. Druhým patentovaným prvkem je konstrukce oddělených konců jednotlivých žeber, který zabraňuje jejich přehřátí, což má za následek ještě vyšší bezpečnost.

Samozřejmostí stále zůstává bezpečností pojistka proti přepětí i ochrana proti přehřátí. Maximální výkon může být až 2300 W a spotřebitelé ze zkušeností potvrzují, že topný výkon má olejové topení velmi dobrý. Nastavení výkonu lze provést ve třech úrovní a potěší také režimem ECO, anebo termostatem, který však postrádá sofistikovanější možnosti nastavení.

Poměr cena/výkon, nadprůměrný počet topných žeber, patentované konstrukční řešení
Jen základní termostat

Klarstein Thermaxx Noir

Klarstein Thermaxx Noir recenze a test

Elektrický olejový radiátor Klarstein Thermaxx Noir se řadí k nejlepším olejovým radiátorům, které je možné u nás na trhu pořídit. Je ideální pro vytápění i velkých místností, a to až do velikosti 50 m2, což je takřka bezkonkurenční. Vděčí tomu nejen vysokému výkonu až 2500 W, ale i moderním technologiím a kvalitnímu zpracování.

10 topných žeber je ukryto ve speciálním šasi MX-ThermalFin design, ve kterém se nachází technologie Double U-Shape. V této kombinaci dokáže vytápět jak efektivně, tak také úsporně. Přímo na radiátoru se nachází dotykový panel pro ovládání, nad nímž se nachází jednoduchý LED display.

Velkou výhodou je možnost dálkového ovládání, což levnější modely obvykle nenabízí. Transportní kolečka se dají pro větší stabilitu vysouvat, nebo naopak zůstat zasunuta pod radiátorem pro větší kompaktnost. Má 24hodinový časovač, funkci proti zamrznutí, dětskou pojistku nebo i ochranu proti přehřátí a proti převrhnutí. Na dotek není radiátor nikdy horký, což zvyšuje bezpečnost pro všechny členy vaší rodiny.

Vhodný pro velké místnosti, jednoduché dálkové ovládání, moderní design s kompaktními rozměry
Adekvátně vyšší pořizovací cena

Concept RO3311

Concept RO3311 recenze a test

Olejový radiátor s termostatem Concept RO3311 je podle recenzí funkční, výkonný a spolehlivý produkt, kterému nic zásadního nechybí. Vzhledem k nižší pořizovací ceně se v ovládací části nenachází jakýkoliv display, což je pro někoho nevýhoda, pro jiné naopak výhoda. Absence displeje snižuje uživatelský komfort, na druhou stranu to není zase až tak nic zásadního.

Ovládání je v tomto případě řešeno dvěma otočnými ovladači, jeden slouží pouze pro nastavení termostatu a druhým se topení zapíná a nastavuje se jeho výkon. V nejvyšším režimu má výkon 2300 W, přičemž k dispozici jsou ještě dva úspornější režimy. Provoz je jako u ostatních zcela tichý, má praktická držadla i kolečka pro pohodlné přesouvání.

Velký počet žeber, 11, odpovídá celkově většímu výkonu. Samozřejmostí je přítomnost ochrany proti přehřátí nebo ochrana proti zamrznutí. Bezpečností prvky pak uzavírá funkce automatického vypnutí v případě převrhnutí. Dostatečně dlouhý přívodní kabel má délku 1,8 metru a potěší, že na těle zařízení se nachází držák pro jeho navinutí v momentě, kdy je radiátor uskladněn a nepoužívá se.

Jednoduchý a výkonný olejový přímotop, kompletní bezpečnostní prvky, delší kabel
Absence digitálního displeje

OneConcept Wallander

OneConcept Wallander recenze a test

Olejový radiátor na stěnu OneConcept Wallander je dostupné olejové topení, které lze využít jako olejový radiátor na zeď, ale i jako volně stojící. Tato variabilita je pro mnohé spotřebitele velmi vítanou vlastností, neboť rozšiřuje možnosti, jak lze daný produkt využívat. Velkou výhodou jsou jeho kompaktní rozměry, respektive jeho úzké provedení, a to jak oproti přenosným olejovým radiátorům, tak i oproti běžnému topení.

Je vhodný pro místnosti, kde není mnoho prostoru nazbyt a zároveň do spíše menších místností, neboť jeho maximální výkon činí 1000 W. Oproti běžným hodnotám kolem 2000 W se jedná o poloviční topný výkon, což připomínají i recenze a zkušenosti spotřebitelů.

Výhodou je plynule nastavitelný elektrický termostat, který je vybaven i displejem, což zvyšuje jednoduchost ovládání. Velmi velkou výhodou je u tohoto modelu však pokročilý časovač CleverHeat Programming, kterým lze nastavit provoz radiátoru až na jeden týden. Samozřejmostí je pak přítomnost bezpečnostních funkcí, které zareagují v případě přehřátí anebo převrácení.

Nástěnný olejový radiátor, variabilita použití, velmi tenký profil, pokročilý časovač
Pro někoho může být méně výkonný

Sencor SOH 3309

Sencor SOH 3309 recenze a test

Olejové topení Sencor SOH 3309 má velmi atraktivní pořizovací cenu a zároveň radiátoru nic zásadního nechybí. Oproti dražším modelům není vybaven displejem, dálkovým ovládáním ani časovačem, což však pro jeho bezpečný provoz není nikterak zásadní. Skládá se z 9 topných žeber, což je při maximálním výkonu 2000 W ideální počet.

K dispozici jsou dále režimy úspornější, při kterých má přenosný radiátor výkon 800 W nebo 1200 W. Ovládání je řešeno pouze dvěma otočnými ovladači a potěší přítomnost notifikačního světýlka. Je dodáván v černé elegantní barvě, na které tolik neulpívají nečistoty. Pro pohodlnější manipulaci mu nechybí 4 pojezdová kolečka, ani madlo.

Výhodou je také úložný prostor pro napájecí kabel, kam se dá smotat ve chvíli, kdy se nepoužívá. Z hlediska bezpečnosti je na tom olejový radiátor velmi dobře a žádná z funkcí zde nechybí – disponuje ochranou proti přehřátí, ochranou proti převrácení i pojistkou proti zamrznutí. Podle recenzí má velkou výhřevnost a i po vypnutí dokáže dlouho sálat teplo.

Dobrý poměr cena/výkon, úložný prostor pro napájecí kabel, všechny bezpečnostní funkce
Absence časovače

Rowenta BU2620

Rowenta BU2620 recenze a test

Elektrický radiátor s termostatem Rowenta BU2620 má velmi pozitivní recenze a podle zkušeností spotřebitelů funguje zařízení přesně tak, jak má. Chválí si přítomnost ECO režimu, při kterém olejový radiátor funguje úsporně. Kromě toho má také dva další výkonnostní stupně, přičemž nejvyšší příkon je 2000 W.

Pro tento výkon disponuje dostatečným počtem topných žeber v počtu 9, nechybí mu transportní kolečka ani madlo pro pohodlné přenášení či manipulaci po bytě. Výhodou je také jeho snadné ovládání pouze pomocí dvou otočných ovladačů, prvním je plynule nastavitelný termostat a druhým ovládacím prvkem se reguluje výkon.

Myšleno je samozřejmě také na bezpečnost, proto má olejový radiátor pro všechny případy ochranu proti přehřátí i ochranu proti převrácení. V obou nastalých případech se zařízení automaticky vypne. Napájecí kabel má dobrou délku 1,8 metru a potěší i připravené místo na jeho smotání. Podle výrobce je radiátor určen do prostoru o rozloze až 25 m2 a zkušenosti spotřebitelů toto tvrzení potvrzují jako pravdivé.

Tři výkonové režimy včetně ECO, vhodný pro místnosti do 25 m2, bezpečnostní prvky
Nic zásadního

Olejové topení – výhody a nevýhody

  • Olejové radiátory fungují jak na principu konvekce, tak i částečně na principu sálání. Právě tato kombinace z nich dělá vyhledávaný zdroj tepla. Ze spodní části proudí studený vzduch, který je při výstupu nahoře ohřátý. Jako médium uvnitř radiátorů se používá nejčastěji silikonový olej, který po nahřátí dokáže sálat teplo i desítky minut po vypnutí. Oproti vodě v běžných radiátorech chladne značně pomaleji, což je jeho nesporná výhoda.
  • V některých domácnostech mohou být nástěnné olejové radiátory výhodnějším zdrojem tepla než konvenční způsoby vytápění včetně plynu. Je však potřeba danou situaci řádně propočítat a zahrnout všechny eventuality, které mohou vhodnost ovlivnit pozitivně i negativně.
  • U novostavby je rozhodnutí vytápět objekt olejovými radiátory na stěnu spojeno s výrazně menšími vstupními náklady na jejich pořízení. Instalace je také opět výrazně jednodušší a zásadní vliv na celkové spotřebě za vytápění má i fakt, že každý olejový radiátor má zpravidla vlastní termostat, a proto umožňuje vytápět jednotlivé místnosti na rozdílné teploty jednoduše a efektivně.
  • Oproti jiným přímotopům mají menší spotřebu energie a díky sálání poskytují prostoru teplo i po jejich vypnutí.
  • Mají dlouhou životnost a jsou v podstatě bezúdržbové.
  • Ve srovnání s jinými přímotopy nevydávají olejové radiátory žádný hluk, jsou proto ideální na přitopení i v ložnici přes noc.
  • Jen minimálně víří prach a ani jej nepřepalují, jsou proto ideální i pro osoby trpící alergiemi na prach.
  • Přenosné olejové radiátory jsou zpravidla vybaveny kolečky a madly, jejich přemisťování v prostoru je proto velmi snadné.
  • Při porovnání s jinými přímotopy mají obvykle vyšší hmotnost a jsou prostorově náročnější. V malých místnostech mohou překážet a jejich přenášení může být někdy obtížnější.
  • Při neuvážlivém vytápění pouze přenosnými olejovými radiátory nevhodných objektů může být jejich spotřeba elektrické energie i výrazná.

Jak vybrat olejový radiátor

Elektrický olejový radiátor je vhodné vybrat podle několika kritérií, především pak podle toho, jak často a kde bude používaný.

Počet žeber

První věc, na kterou hledět, je počet žeber. Ty se podepisují nejenom na tom, jak bude olejový radiátor velký, ale také na tom, jak dobře bude topit a jak výraznou nabídne možnost akumulace. Mezi běžný standard patří nejmenší, které mají 7 žeber, stejně jako větší modely, které jich mají přibližně 9, a ty největší až 11.

Příkon a topný výkon

Výkon souvisí se samotným vytápěním. Je obvyklé, že hodnota příkonu koresponduje s počtem žeber. Mezi nejméně výkonné olejové přímotopy patří ty s příkonem okolo 1 500 W, které vytopí místnost mezi 35 a 40 m3. Průměrné radiátory mají 2 000 W a schopností vytopit místnost o 50 m3 a mezi nejvýkonnější ty, kde už mluvíme o hodnotách 2 500 W a vyšších, které zajistí teplo v místnostech do 60 m3. Jedná se o hodnoty nejvyššího příkonu, který může být v případě potřeby regulovatelný.

Termostat a možnosti nastavení

Běžným standardem je, že olejový radiátor nabídne 3 stupně nastavitelného výkonu, podle aktuálních potřeb. Také je vhodné myslet na využití termostatu, kterým lze nastavit požadovanou teplotu, a tak zajistit automatické vytápění. Narazit můžete rovněž na olejový radiátor s ventilátorem, u kterého lze nastavit i samotnou ventilační funkci.

Hmotnost a mobilita

Jelikož jde o mobilní topení, je při výběru vhodné přihlédnout také k hmotnosti. U nejlehčích olejových radiátorů je třeba počítat s tím, že atakují hranici 10 kilogramů. Jsou ale i modely těžší, které mohou vážit nad 15 kg. K mobilitě přispívá existence koleček, které už patří mezi standard. Někde jsou pouze 2, jinde hned 4. Také může existovat madlo, pomocí kterého lze s radiátorem lépe manipulovat.

Bezpečnostní funkce

Elektrický olejový radiátor je, nebo by rozhodně měl být, vybavený pojistkou proti případnému přehřátí. Pokud je detekována vysoká teplota, dojde v rámci ochrany k automatickému vypnutí. Další bezpečnostní funkcí může být ochrana proti zamrznutí. Při nižších teplotách je daný stav eliminován, aby nedošlo k případnému poškození.

Další funkce a vlastnosti

Určitou roli při výběru může mít i design, a to jak provedení jednotlivého žebrování, tak i barva. Klasikou je bílá, elegantní je barva šedivá a moderním odstínem je barva černá. Mezi další věci, které zohlednit při výběru, patří třeba délka napájecího kabelu, která je obvykle 1,7 metrů. U některých nechybí prostor pro jeho uložení. Kvalitní olejové radiátory nabídnou i jednoduché a praktické nastavení pomocí tlačítek a také LCD displeje, na kterém je možné vše kontrolovat a v případě potřeby upravit.

4/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.