Děti,

Odsávačky mléka: nejlepší elektrické a ruční | Recenze, test

Odsávačka mléka je vítanou pomůckou pro všechny kojící maminky. Ne každá maminka má totiž tvorbu mléka zcela podle svých představ, někdy je mléka nadbytek, jindy je ho zase málo. V dnešní době navíc mnoho maminek trpí poruchami tvorby mléka, což může být také důsledek civilizačních vlivů a dnešní uspěchané doby.

Odsávačka mléka je tady od toho, aby vám pomohla dopřát vašemu miminku mateřskou výživu pravidelně přesně tak, jak si novorozeně žádá. Její další důležitou funkcí je ulevit prsům především při nadprůměrné tvorbě mateřského mléka a ulevit jim při nadměrné zátěži.

Velmi populární je v dnešní době elektrická odsávačka mléka, která přináší skvělý komfort a snadné ovládání. Může být dvoufázová, čímž se uživatelský komfort ještě zvýší a pokud jste doma, zpravidla se napájí z elektrické sítě a ve štychu vás nenechá ani na cestách, díky jejich provozu na baterie.

Alternativou je ruční odsávačka mléka, která k provozu nepotřebuje elektrickou energii, za to však vyžaduje zapojení maminky, což není tak komfortní. Rozdělení na elektrickou a manuální je tedy naprostý základ, dále je dobré se orientovat podle objemu lahvičky, případně dalšího příslušenství, které ne každý produkt obsahuje. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší odsávačky mléka a jejich recenze.

Nejlepší odsávačky mléka – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších odsávaček mléka z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypDvoufázový systémObjem lahvičky 
Medela Swing recenze a testMedela SwingElektrickáAno150 ml
Canpol Babies EasyStart recenze a testCanpol Babies EasyStartElektrickáAno120 ml
Philips Avent Natural recenze a testPhilips Avent NaturalManuálníNe125 ml
NUK Luna recenze a testNUK LunaElektrickáAno150 ml
Tommee Tippee C2N recenze a testTommee Tippee C2NElektrickáAno150 ml
Medela Harmony premium recenze a testMedela Harmony premiumManuálníAno150 ml
Philips Avent Natural SCF332 01 recenze a testPhilips Avent Natural SCF332 01ElektrickáAno125 ml
Nuk Jolie recenze a testNuk JolieManuálníNe150 ml
Canpol Babies BASIC recenze a testCanpol Babies BASICManuálníNe130 ml
BAYBY BBP 1010 recenze a testBAYBY BBP 1010ElektrickáAno120 ml

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Medela SwingCanpol Babies EasyStartPhilips Avent NaturalNUK LunaTommee Tippee C2NMedela Harmony premiumPhilips Avent Natural SCF332 01Nuk JolieCanpol Babies BASICBAYBY BBP 1010
Napájení na baterieAnoAnoNeAnoAnoNeAnoNeNeAno
Napájení ze sítěAnoAnoNeAnoAnoNeAnoNeNeAno
PříslušenstvíAnoAnoNeNeAnoNeAnoNeAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 odsávaček mléka

Medela Swing

Medela Swing recenze a test

Elektrická odsávačka Medela Swing patří k nejoblíbenějším produktům na trhu. Jedná se o elektrickou odsávačku, která má propracovaný dvoufázový systém odsávání. Ten kombinuje pomalejší a rychlejší sání, stejně jako je tomu u běžného kojení. Lahvička má objem 150 mililitrů, což je v porovnání spíše větší hodnota.

Ještě před samotným sáním přístroj nejprve několik minut stimuluje prso, aby se podpořila laktace. Právě díky tomu věrně napodobuje kojení. Stimulaci i odsávání můžete samostatně regulovat, přístroj odsává šetrně a rychle. Počítejte však s vyšší cenou, za kterou ale získáte kvalitní a dotažený produkt.

Zařízení je navíc velmi kompaktní, takže není problém jej mít pro případ potřeby s sebou kdykoliv a kdekoliv. Pomocí spony je možno odsávačku chytit třeba za opasek nebo kalhoty. Pokud nebudete mít k dispozici elektrickou síť, můžete ji provozovat na baterie a naopak, pakliže zapomenete baterie, není problém využít napájení ze sítě.

Podpora laktace, šetrné odsávání, dvoufázový systém
Vyšší cena

Canpol Babies EasyStart

Canpol Babies EasyStart recenze a test

Odsávačka Canpol Babies EasyStart nabídne elektrický dvoufázový systém odsávání napodobující přirozené sání dítěte, kde lze regulovat intenzitu sání až ve třech stupních. Protože je k dispozici velký rozsah intenzity sání, každá maminka si tak může chování odsávačky přizpůsobit dle toho, jak jí vyhovuje.

V sadě s přístrojem dostanete zásobník na mléko s objemem 120 ml, kojeneckou láhev a praktické pouzdro, které přijde k užitku na cestách. Také se hodí zmínit, že odsávačku můžete napájet jak ze sítě, tak z baterií.

Součástí balení jsou také adaptéry, které umožňují odsávat mateřské mléko do láhve s úzkým nebo širokým hrdlem. Použít můžete samozřejmě také zásobník určený k uchovávání mléka. Nevýhodou pak může být, že se přístroj skládá z poněkud více částí, než byste čekali. Ty je po použití samozřejmě nutné vždy rozmontovat a vyčistit.

Bohaté příslušenství, dvoufázový systém, poměr ceny a výkonu

Složitější kompletace

Philips Avent Natural

Philips Avent Natural recenze a test

Odsávačka mléka Philips Avent Natural je určena všem maminkám, které dávají přednost manuálnímu odsávání mléka. Umožňuje posez rovně a uzpůsobit si tak polohu odsávačky, stimulaci prsu podpoří měkká masážní vložka. Mezi manuálními odsávačkami patří mezi nejpopulárnější produkty.

Nad odsáváním můžete získat úplnou kontrolu díky ergonomické rukojeti, která odsávání maximálně usnadňuje a zajistí vám potřebný komfort a pohodlí. Kojení dítěte můžete provádět přímo z nádobky na mléko, která je opatřena dudlíkem ve tvaru prsu.

Nejpodstatnější je, že odsávání mléka je velmi šetrné. Naopak samotná nádoba na mateřské mléko by mohla být o něco větší než 125 ml. Sice to u tohoto přístroje není to nejpodstatnější, ale zaujal nás pěkným designem. Výhodou přístroje jsou bezesporu kompaktní rozměry a snadné čištění díky malému množství samostatných dílů.

Dobrá stimulace laktace, šetrné odsávání, snadné čištění
Menší nádoba na mléko

NUK Luna

NUK Luna recenze a test

Odsávačka na mléko NUK Luna je elektrická a poskytne vám přirozený dvoufázový systém odsávání mateřského mléka. Má dostatečný výkon, který zajistí bezpečné odsátí dostatečného množství mléka z prsu. Díky měkkému polštáři ze silikonu je odsávání velmi komfortní a účinné zároveň.

Ergonomický design odsávání velmi usnadňuje, odsávat je možné přímo do lahvičky, která je součástí balení. Dostanete k ní také podstavec, což není u všech modelů zvykem. Sací síla je volitelná, takže se přizpůsobí potřebám každé matky. Napájet odsávačku můžete jak ze sítě, tak i z baterií.

Vzhledem k tomu, že je produkt složen z malého množství samostatných součástí, tak se také dobře čistí. Při vyšším výkonu musíte počítat s vyšší hlučností. Je to sice u elektrických odsávaček typické, nicméně v tomto případě se spotřebitelé shodují, že by hlučnost mohla být přeci jen trochu nižší.

Vysoký výkon, dvoufázové odsávání, snadné čištění
Vyšší hlučnost

Tommee Tippee C2N

Tommee Tippee C2N recenze a test

Elektrická odsávačka mléka Tommee Tippee C2N napodobuje sání dítěte, proto je odsávání mateřského mléka šetrné. Využívá se příjemné silikonové přísavky, která masíruje a stimuluje prso k laktaci. Vybrat si můžete ze čtyř rychlostí odsávání, patří spíše k tišším produktům, i když elektrické odsávačky jsou hlučnější všechny.

V balení naleznete bohaté příslušenství, kde je 150 ml sací láhev s pomalým průtokem, dále nádobka, kde můžete skladovat odsáté mateřské mléko a šest druhů prsních vložek. Je zde rovněž sterilizační nádoba.

Pokud budete chtít použít další láhve, je vhodné pořídit je od stejného výrobce, jelikož pouze s nimi je garantována kompatibilita. Napájet lze zařízení ze sítě i pomocí baterií a vzhledem k většímu počtu součástí se vám přístroj může hůře demontovat a znovu sestavovat.

Čtyři stupně odsávání, bohaté příslušenství, relativně tichá odsávačka

Složitější kompletace

Medela Harmony premium

Medela Harmony premium recenze a test

Odsávačka mléka Medela Harmony premium nabízí manuální řešení odsávání mléka z prsu, přičemž umí dvoufázový způsob odsávání. Díky tomu je vysoce šetrná k prsní tkáni a odsávání je pohodlné, madlo umožňuje nastavení v několika pozicích, díky čemuž poskytuje tolik žádaný komfort.

Vzhledem k manuálnímu systému odsávání je vhodná spíše na občasné použití. Balení obsahuje láhev s objemem 150 ml, která je navržena tak, aby nekazila sací reflex. Výrobek lze jednoduše rozložit a zase složit, díky čemuž se snadno čistí.

S odsávačkou je nicméně dodáván pouze jeden prsní nástavec, pokud byste potřebovali zvolit jinou velikost, je nutno jej dokoupit. Toto příslušenství je od výrobce k dispozici, ale stálo by vás další peníze navíc. Zajímavostí je možnost rozšíření této ruční verze na elektrickou verzi odsávačky.

Dvoufázový systém, snadné čištění, možnost rozšířit na elektrickou verzi
Pouze jeden prsní nástavec

Philips Avent Natural SCF332 01

Philips Avent Natural SCF332 01 recenze a test

Odsávačka mléka Avent Natural SCF332 01 nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu, hledáte-li elektrickou odsávačku. Maminkám poskytne mnoho komfortu, už třeba s ohledem na vzduchové polštářky, díky kterým při používání netlačí. Samozřejmě nabídne také šetrné dvoufázové odsávání.

Samotné odsávání mateřského mléka je rychlé a můžete využít režimu stimulace, který podpoří laktaci. Tento přístroj lze napájet jak z elektrické sítě, tak z baterií, takže dobře poslouží prakticky kdekoliv i na cestách. Jako bonus lze zmínit relativně tichý chod.

Výrobek se také dobře sestavuje a zároveň tedy jednoduše čistí. O něco hůře se však odděluje přísavka od motorku. K odsávačce lze dokoupit nejrůznější příslušenství, zajímavostí také je, že ji lze s patřičnými doplňky používat i jako odsávačku manuální. Můžete tak velmi snadno získat všestranné zařízení.

Komfort bohatého polstrování, dvoufázová, s příslušenstvím také manuální
Přísavka a motorek se hůře oddělují

Nuk Jolie

Nuk Jolie recenze a test

Manuální odsávačka NUK Jolie má silikonový polštářek, který je k pokožce velmi jemný. Ten obsahuje speciální nopy, které zvyšují účinnost odsávání mateřského mléka. Silikonový polštářek se dokáže přizpůsobit každému prsu, což je jeho hlavní přednost.

Samotné odsávání je velmi dobré, produkt nevydává žádné nežádoucí zvuky, jako vrzání a podobně. Odsávat lze bez velké námahy i jednou rukou, jen někomu by nemuselo vyhovovat uchycení páky k odsávačce, ale záleží na způsobu používání. Volitelná je síla sání díky nastavitelné regulaci odsávání.

Odsávačka se dá bezproblémově udržovat, protože je zde malý počet samostatných dílů, které zároveň snadno rozložíte. V balení najdete také láhev na mateřské mléko a tento produkt patří mezi základní řešení, proto zde nenajde třeba savičku. V balení je každopádně víčko a můžete rovněž využít i podstavec na láhev.

Regulace sání, snadné čištění, poměr ceny a výkonu
Chybí savička

Canpol Babies BASIC

Canpol Babies BASIC recenze a test

Ruční odsávačka mléka Canpol Babies BASIC je zajímavou volbou pro ty maminky, které potřebují pouze občasné odsávání mateřského mléka. Vyhoví všem typickým požadavkům na odsávačku, a přitom je za nízkou cenu, což jí dodává na atraktivitě. Na kvalitě výrobku se to přitom nijak viditelně nepodepsalo.

V balení naleznete silikonovou masážní vložku, láhev 130 ml a také podstavec, k dispozici je rovněž silikonový dudlík. K odsávačce obdržíte také pouzdro, které je poměrně praktické. V balení zkrátka do začátku nic podstatného nechybí.

Výrobek odsává rychle a bezbolestně. Je zde speciálně tvarovaná ergonomická páka, která zajistí komfortní odsávání. S výrobkem se dobře manipuluje a je snadno sestavitelný, protože obsahuje malý počet samostatných dílů. Také díky tomu se velmi dobře čistí po každém použití.

Šetrné a rychlé odsávání, vše potřebné v balení, nízká cena

Menší láhev

BAYBY BBP 1010

BAYBY BBP 1010 recenze a test

Odsávačka mateřského mléka BAYBY BBP 1010 je vhodná na pravidelné odsávání mateřského mléka s veškerým komfortem. Jedná se totiž o elektrickou dvoufázovou odsávačku věrně napodobující sání dítěte. Nastavitelná je jak fáze stimulace prsu, tak vlastního odsávání mléka.

V balení je silikonový nástavec plnící masážní funkci stimulace prsu k ideální laktaci. Jelikož nástavec díky svému speciálnímu tvaru umí separovat vzduch a mléko, nedochází ke zpětnému toku mléka. Mléko se může plnit do láhví s širokým i úzkým hrdlem, v balení pak naleznete láhev s objemem 120 ml, která by mohla být určitě větší.

Samotný přístroj lze napájet jak ze sítě, tak z baterií. Výrobce upozorňuje na skutečnost, že při provozu ze sítě by se měly baterie vyjmout. Zařízení patří ve své kategorii k tišším výrobkům, takže se nemusíte obávat nadměrné hlučnosti.

Dvoufázový systém, nastavitelná stimulace i odsávání, relativně tichý chod

Menší láhev

Jak vybrat odsávačku mléka

Někomu by se mohla odsávačka zdát jako zbytečnost, vždyť v minulosti žádné odsávačky nebyly a maminky to také zvládaly. Dnes je však jiná doba a mnoho moderních maminek má aktivní život. V takových situacích se hodí mít vždy pro dítě připravené mateřské mléko, které tak může mít svou přirozenou stravu, i když se mu maminka právě nemůže plně věnovat.

Některé maminky mají také problémy s laktací, tedy s tvorbou mléka. Vlivy mohou být opět dány současnou dobou a třeba nadměrným stresem. Tehdy je odsávačka velmi vhodná pomůcka, která vás může z těchto problémů dostat díky stimulaci laktace. Poslední možností jsou situace, kdy miminko z neznámých důvodů mléko z prsu nechce přijímat.

Maminkám odsávačka pomůže také při nadbytečné tvorbě mléka. To se může samozřejmě řešit ručním odstříknutím, ale většina maminek se shoduje, že použití odsávačky je mnohem komfortnější. Odsávačka mléka totiž dokáže mléko odsát takřka bezbolestně. Musíte si ale samozřejmě zvolit takovou, která vám bude vyhovovat.

Manuální odsávačka

Základní rozdělení odsávaček je na manuální, které se ovládají ručně, a na elektrické, které obvykle zvládají provoz jak ze sítě, tak na baterie. Manuální odsávačka mléka je samozřejmě zpravidla levnější. Je vhodnější zejména pro maminky, které odsávají mléko spíše příležitostně. Důvod je hlavně ten, že celá činnost při častém provádění může být fyzicky náročnější. Ruční odsávačka vám také příliš nepomůže se stimulací laktace, takže je vhodná hlavně pro maminky bez problémů s tvorbou mléka, které zajímá čistě možnost občas mléko uskladnit do zásoby nebo ulevit přeplněným prsům.

Elektrická odsávačka

Pokud naopak potřebujete mléko odsávat pravidelně nebo ve větším množství, určitě je pro vás elektrická odsávačka vhodnější volbou. Elektrické odsávačky mají vyšší efektivitu sání a odsávají rychleji. Jejich provoz je možný jak s napájením z elektrické sítě, tak na baterie. Nabízí často dvoufázový systém a několik stupňů intenzity odsávání. Nevýhodami je obvykle vyšší hlučnost a přirozeně i vyšší cena.

Dvoufázový systém

Již jsme se dotkli tzv. dvoufázového systému odsávání. Ten byste měli zohlednit hlavně v případech, kdy máte problémy s laktací. Odsávačky vybavené tímto systémem totiž věrně napodobují sání mléka malým dítětem. Díky tomu je možno lépe stimulovat laktaci a odsávačky zpravidla mají dva režimy, jeden stimuluje prso, aby se spustila produkce mléka, druhý pak realizuje vlastní sání.

Odsávačky, které tímto systémem vybaveny nejsou, pracují zpravidla na principu regulace vakua, kterým si nastavíte sílu odsávání. Je to vhodná volba hlavně pro maminky, které nemají problémy s laktací.

Provedení a příslušenství

Zaměřte se na to, zda se dá odsávačka snadno rozebrat a důkladně vyčistit, také se dívejte na možnosti nastavení intenzity a rychlosti sání. Rozdíly jsou také v objemu lahvičky, kdy se její objem nejčastěji pohybuje od 120 ml do 150 mililitrů. Cestujete? Zaměřte se na kompaktní rozměry či u elektrických modelů na provoz na baterie. Nezapomínejte ani na příslušenství, zda obsahuje láhev, savičku a zkrátka vše, co je k bezproblémovému provozu nutné. V opačném případě je totiž nutno řadu věcí dokoupit.

4.5/5 - (27 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.