Zahrada,

Zahradní nůžky na větve: teleskopické, pákové aj. | Recenze, test

Nůžky na větve jsou nezbytným nářadím každého zahrádkáře, který má na svém pozemku jak stromy, keře, tak i květiny, bylinky nebo třeba vinnou révu. Vedle nůžek na trávu jsou nezbytnou součástí pravidelné údržby, která souvisí se zastřihováním, jež prospívá růstu, ale i samotnému vzhledu dřevin.

Na výběr jsou buď jednoruční zahradnické nůžky, určené spíše na střihy menších větviček, nebo větší pákové nůžky na stromy, které si poradí i s větvemi o velkém průměru. Pro stříhání vzdálených větví jsou vhodné teleskopické nůžky na větve, které mohou v určitých modifikacích umožnit práci i bez žebříku.

Typ nůžek lze rozdělit dále na jednočepelové a dvoučepelové. První, označované také jako kovadlinkové, jsou vhodné na tvrdé a suché větve. Kovadlinka přidržuje větev a horní nůž proniká do dřeva. Druhé dvoubřité jsou vhodnější na čerstvé dřevo a květiny. Stříhají přesněji, vytváří hladký řez a umožňují stříhat blízko kmenu.

Zohlednit byste měli nejen typ čepele, průměr střihu, hmotnost a délku nůžek, ale i specifické vlastnosti. Například zda mají teleskopickou rukojeť, aretační zámek nebo pogumovanou rukojeť. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší nůžky na větve a jejich recenze.

Nejlepší nůžky na větve – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších nůžek na větve z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Fiskars 1000584Fieldmann FZNR 1013Gardena 650 BT ComfortFISKARS 1000581Extol Premium 8873315Fiskars P90 111960Gardena SmartCut 8798-20Fiskars UP 84 1001557Extol Premium 8872108Gardena BP 50
Max. délka692 mm920 mm900 mm395 mm940 mm230 mm-2320 mm205 mm-
Materiál čepeleŠvédská chromová ocelNerezová ocelNerezová ocelŠvédská chromová ocelJaponská uhlíková ocelKarbonová ocelNerezová ocelŠvédská chromová ocelJaponská uhlíková ocelNerezová ocel
Záruka5 let2 roky25 let5 let2 roky5 let25 let5 let2 roky25 let
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 nůžek na větve

Fiskars 1000584

Fiskars 1000584 recenze a test

Pákové nůžky na větve Fiskars 1000584 jsou modelem známé značky, která je vyhlášena pro svou kvalitu. Unikátem je možnost střihu i takových větví, které mají průměr až 50 milimetrů. Toho je dosaženo díky unikátnímu převodu PowerGear. Ten rovnoměrně rozděluje ruční sílu, a hlavně dokáže výrazně navyšovat celkový střižný výkon.

Nezklame ani kvalita materiálů, jelikož konstrukce využívá polyamid vyztužený skelnými vlákny. Čepele jsou zase vyrobeny z kvalitní CrMoV ocel. Ta je dále potažena materiálem s označením PTFE, díky kterému je snižováno tření čepelí.

Zaujme i nízká hmotnost těchto nůžek, kdy váží pouze 1060 gramů. Velmi dobře se drží, jelikož jsou potažena materiálem SoftGrip. Nechybí ani využití kompozitních materiálů, které nesou označení FiberComp. Jistotou je i kvalitní úchop, stejně jako dostatečná délka, která je pro stromy ideální a přesněji pak pro tlusté a syrové větve.

Převod PowerGear, do průměru 50 mm, lehké a kvalitní
Plastový převod

Fieldmann FZNR 1013

Fieldmann FZNR 1013 recenze a test

Teleskopické nůžky na větve Fieldmann FZNR 1013 jsou unikátní svou konstrukcí. Ta napomáhá celkovému komfortu stříhán. Existuje u nich možnost nastavit požadovanou délku, a to v rozmezí od 680 milimetrů, kdy jsou nejkratší, až po hodnotu 920 milimetrů, kdy jsou nejdelší. Snadno se tak lze dostat i na méně přístupná místa v koruně stromu.

Vynikající je jejich střižný výkon, díky kterému si poradí i s větvemi, které mají průměr až 50 milimetrů. Svou kvalitu dokládají také ocelovými rukojeťmi, které jsou zárukou pevnosti a odolnosti. Nechybí také pogumovaná držadla pro bezproblémový úchop.

Hmotnost nůžek je vzhledem k materiálu 1 980 gramů. Zaujme jednoduchost střihu, čehož je dosaženo také klínovým střižným systémem. Díky tomu není nutné vynakládat velkou sílu.

Teleskopické, ocelové rukojeti, levné
Vyšší váha

Gardena 650 BT Comfort

Gardena 650 BT Comfort recenze a test

Teleskopické nůžky na větve Gardena 650 BT Comfort využívají klasického pákového mechanismu. Ten umožní přestřihnout větev až o maximální tloušťce 42 milimetrů. Jejich délka je nastavitelná, podle potřeb konkrétního stříhání. Nejkratší délkou je hodnota 65 centimetrů. Naopak tou nejdelší je délka až o hodnotě 90 centimetrů.

Kvalitu, ale i přesnost s čistotu střihu zajišťují díky 2 břitovému systému. Horní břit s přesným výbrusem má také anti adhezivní povlak, který zlepšuje celkový skluz. Nože navíc disponují speciálním tvarem pro dokonalost výsledku.

Hmotnost těchto nůžek je 1 530 gramů a jejich úchop je pohodlný díky ergonomicky tvarovaným rukojetím s měkkými prvky. Celkový nepřilnavý povrch zajistí bezproblémové čištění i potřebnou údržbu a uchování v čistotě. Využívají i jednostranného nárazníku, který šetří zápěstí ruky, které není namáháno.

Kvalitní břity, cena/výkon, tlumení nárazů
Vyšší váha vlivem robustní konstrukce

FISKARS 1000581

FISKARS 1000581 recenze a test

Pákové nůžky na větve FISKARS 1000581 jsou unikátní tím, že dokážou výrazným způsobem zvýšit střižnou sílu. A to až 2,3 krát. Díky tomu lze ustřihnout větší větve s minimem námahy. Nabídnou i velmi dobrý průměr střihu, který může být až 35 milimetrů. To výrazně zvyšuje všestrannost použití jak u keřů, tak u běžných stromů.

Kvalitu materiálu ukazuje švédská chromová ocel, ze které jsou zhotoveny čepele. Ty jsou pro lepší skluz doplněny i vrstvou PTFE. Samotné nůžky jsou vyrobeny z kvalitního polyamidu, který je následně doplněný skelnými vlákny.

Celková délka nůžek je 395 milimetrů, což ukazuje, že patří spíše mezi menší modely. Rozměrům odpovídá příznivá hmotnost, která je pouze 350 gramů. Díky tomu je možné s nůžkami bez větší námahy pracovat i delší dobu.

Nízká váha, převod zvyšující střižnou sílu, příznivá cena
Kompromis v průměru střihu

Extol Premium 8873315

Extol Premium 8873315 recenze a test

Nůžky na stromy Extol Premium 8873315 jsou charakteristické tím, že jsou teleskopické, díky čemuž je možné jednoduše nastavit jejich délku, a také jednočepelovým typem. Kovadlinkové provedení je spojeno se zvýšením střižné síly, a to využitím speciálních převodů.

Hmotnost těchto nůžek má hodnotu 1 580 gramů. Svou kvalitou a konstrukcí jsou určené na střih větví, které mohou mít průměr až o velikosti 45 milimetrů. Ostří je navíc doplněno povrchovou úpravou, která nabídne lepší skluz a eliminaci ulpívání zbytku dřevin.

Díky teleskopické rukojeti je možné nastavit délku od 70 cm až po 100 cm. Rukojeti jsou vyrobeny z tvrdého PP plastu. Nechybí jejich pokrytí TPR gumou, která nabízí praktičnost lepšího a také snadnějšího úchytu při práci.

Teleskopická rukojeť, dlouhý břit, průměr střihu
Vyšší váha

Fiskars P90 111960

Fiskars P90 111960 recenze a test

Zahradnické nůžky Fiskars P90 111960 spadají do kategorie těch jednoručních, které jsou určené spíše na menší větvičky. Zároveň ale ukazují, že lze díky nim ustřihnout i takové, které mají průměr až 26 milimetrů. Mají také ergonomická držadla, která ještě vylepšuje měkký povrch. To se podepisuje na kvalitním úchopu za všech okolností.

Měkký povrch také tlumí nárazy, a dále efektivně snižuje únavu vašeho svalstva. Kromě větví umí stříhat také dráty. Pro tento účel je součástí jejich konstrukce i speciální zářez. Jsou tak všestranným pomocníkem pro každého zahrádkáře.

Jejich délka je 230 milimetrů. Zaujmou velmi malou hmotností, a to pouhých 265 gramů. Díky speciální konstrukci se zámkem lze velmi jednoduše regulovat jejich přítlak. Kvalitu provedení potvrzuje záruka, která je v délce 5 let, ale i fakt, že patří mezi nejoblíbenější nůžky jednoručního typu.

Nízká váha, i na dráty, regulovatelný přítlak
Trochu vyšší cena

Gardena SmartCut comfort 8798-20

Gardena SmartCut 8798-20 recenze a test

Zahradní nůžky Gardena SmartCut comfort 8798-20 mají specifickou možnost aktivovat ráčnový mechanismus, který pomáhá při střihu větších větví. Tento systém je označený jako Power plus. Díky tomu je lze použít i na větve stromů. Ty mohou mít maximální průměr o velikosti 22 milimetrů.

Horní břit je opatřen antiadhezivním povrchem. Má tak lepší skluz a zabraňuje ulpívání kusů větví. Díky kvalitnímu brusu je zajištěna i přesnost střihu, a ztvárněním konstrukce je možné nůžky snadno obsluhovat jenom jednou rukou.

Mají ergonomický tvar a jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, na který je dávána záruka v délce 25 let. Zaujme také bezpečnostní zámek pro možnost uložení. Díky měkčeným prvkům na rukojeti dochází k velmi dobrému tlumení nárazů a k ochraně zápěstí.

Systém Power plus, měkčená rukojeť
Pořizovací cena, podle některých ohlasů se s nimi hůř začišťuje

Fiskars UP84 1001557

Fiskars UP 84 1001557 recenze a test

Nůžky na stromy Fiskars 1001557 jsou unikátním řešením pro stříhání i ve vysokých výškách. Mají teleskopickou konstrukci, která umožní jejich vysunutí až na délku 2 320 milimetrů. Díky tomu se i u vyšších stromů lze obejít bez žebříku. Díky převodovému mechanismu je stříhání velmi jednoduché, s efektivním převodem lidské síly.

Všestrannost dokládá také jejich maximální průměr střihu, který činí 32 milimetrů. Snadná práce je zajištěna i pro nízkou váhu, která je 1 150 gramů. Díky tomu není problém s prací nad hlavou ve výšce přes 4 metry.

Kvalitu potvrzují použité materiály, na které je dávána záruka v délce 5 let, jak je u Fiskars běžné. Dále nelze opomenout všestrannost. Na podzim je možné připojit česač ovoce Fiskars 110970, stejně jako lze připojit prodlužovací díl Fiskars 110460.

Střih ve výšce 4 metrů, příslušenství, pohyblivá hlava
Křehká plastová rukojeť

Extol Premium 8872108

Extol Premium 8872108 recenze a test

Nůžky na větve Extol Premium 8872108 mají ostří vyrobené z kvalitní japonské uhlíkové oceli s označením SK5. Kvalitní materiály jsou také na rukojeti. Ta je vyrobena z pevného a lehkého hliníku. O dobrý úchop, ale i jistotu tlumená nárazů se stará TPR guma, která přináší také protiskluzové vlastnosti.

Velikost nůžek je 205 milimetrů, díky čemuž padnou velmi dobře jak do pravé, tak i do levé ruky. Jsou určené na stříhání menších větví, čemuž odpovídá i určení. Výrobce doporučuje použití na větve do velikosti 20 milimetrů.

Díky antikorozní chromové úpravě čelistí se na nich nebude objevovat rez. Nůžky mají i bezpečnostní prvek v podobě zámku. Ten zajistí bezpečnou manipulaci, stejně jako možnost jejich bezproblémového skladování. Celkově jsou nůžky pozitivním překvapením vzhledem k velmi nízké pořizovací ceně.

Kvalitní ostří, dobré převody, protiskluzová rukojeť
Menší průměr střihu

Gardena BP 50

Gardena BP 50 recenze a test

Nůžky na větve Gardena BP 50 se hodí všude tam, kde je třeba upravovat květiny nebo stříhat větve o maximální tloušťce 22 milimetrů. Jedná se o variantu využívající dva břity. Spodní nůž má špičkové ostří z nerezové oceli a dolní kovaný nůž umožňuje i případné přebroušení. Díky tomu lze eliminovat problém s budoucím otupěním nůžek.

Snadná práce je zajištěna ergonomickou rukojetí z hliníku s měkkými prvky, stejně jako tím, že je možné nechat je seřídit pro zajištění dokonalého výsledku. Kvalitu mimo jiné potvrzuje rovněž záruka výrobce, která je až 25 let, byť je třeba brát tento údaj do jisté míry s rezervou.

Unikátní je také to, že je lze využít na střih drátů, k čemuž slouží část jejich čepele. Praktické jsou dále tím, že mají speciální žlábek, který slouží k odvodu mízy při střihu čerstvých větví.

Čepel lze přebrousit, možnost seřízení, odřezávač drátu
Komplikovanější zajištění

Jak vybrat nůžky na větve

Zahradní nůžky na větve jsou neocenitelným pomocníkem bez ohledu na to, zda máte pozemek v zahrádkářské kolonii, nebo přímo u vašeho domu. Pokud na něm máte stromy a také keře, tak se bez nich neobejdete. Jak vybrat ty pravé?

Jednočepelové nebo dvoučepelové?

Podle toho, co s nůžkami budete stříhat, máte na výběr mezi jednočepelovými a dvoučepelovými nůžkami. První jmenované, označované též jako kovadlinkové nůžky, jsou vhodné pro tvrdé a suché větve. Kovadlinka přidržuje větev a horní nůž proniká do dřeva. Dvoubřité nůžky stříhají přesněji a jsou opakem předchozích, tedy na čerstvé větve nebo květiny. Vytvářejí hladký řez a lze s nimi oproti jednočepelovým stříhat blízko kmenu.

Velikost nůžek

Zahradní nůžky je třeba vybírat i podle velikosti. Konkrétně potom podle jejich délky. U menších jednoručních mluvíme nejčastěji o rozměrech okolo 200 milimetrů. Dvouruční už mají svou délku několikanásobně větší. Díky tomu lze dosáhnout i bez žebříku na vzdálenější části stromu. Ideální jsou takzvané teleskopické nůžky na větve, kde je možné délku plynule regulovat podle potřeby.

Průměr střihu

Podle účelu použití, tedy jak na zastřihování keřů, tak stromů je třeba hledět také na parametr, kterým je maximální průměr střihu. U menších jednoručních nůžek jde o průměr okolo 20 milimetrů. Když vezmeme v potaz kvalitní pákové nůžky na větve, tak je možné přestřihnout i větev o průměru 50 milimetrů. Vliv na to má jak samotná čepel a její ostrost, tak i různé mechanismy, které umožní nejenom efektivní převod síly, ale i to, že je lidská síla znásobena, což podpoří výkon střihu.

Hmotnost

Čím je nižší, tím lépe. Ale nikdy ne na úkor materiálu, nebo vlastností. Nízká hmotnost je zárukou toho, že s nimi bude možné pracovat delší dobu, a to i v různých polohách, jako třeba nad hlavou. U modelů do jedné ruky je váha obvykle ve stovkách gramů. Pákové nebo teleskopické nůžky na stromy mohou začínat na váze 1 kilogramu, což je dobrá hodnota, ale mohou končit i na hmotnosti 2 kg, kdy je už řadíme mezi těžší modely.

Ergonomie

Základem by měl být kvalitní a bezproblémový úchop. Ten nemusí být zajištěn jenom vhodným tvarem. Standardem jsou různé protiskluzové úpravy, které brání vyklouznutí. Nechybí ani měkčené materiály, které mohou lépe tlumit nárazy, což se podepisuje i na menším namáhání jak zápěstí, tak i svalů samotné ruky.

Další vlastnosti

Mezi ty se mohou řadit i speciálně upravené čepele s vyšším skluzem, kdy je eliminováno jejich znečištění. Stejně tak lze mluvit i o variantě, která využívá speciálních drážek na mízu, které odtéká správným směrem a čepel tak nijak neznečišťuje. Opomíjet nelze ani možnost stříhání a řezání drátu, což umožní hlavně jednoruční zahradnické nůžky. Mezi další vlastnosti může patřit také snadné broušení čepelí, stejně jako možnosti nastavení a různé regulace, která bude odpovídat stylu samotné práce, i potřebám použití.

4.5/5 - (40 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.