Zahrada,

Nůžky na trávu: Aku, ruční | Recenze, test

Zahradnické nůžky na trávu a keře slouží k úpravě trávníku kolem chodníků či stromků, kam se klasickou sekačkou jinak nedostanete. Výhodou je také otáčení rukojeti o 360 stupňů, díky čemuž se s nimi dostanete například do rohů. Stejně jako vřetenová sekačka i elektrické nůžky na trávu daný porost stříhají a tedy nesekají, což je šetrnější způsob zastřihování trávy, kdy konečky nežloutnou důsledkem třepení stébel.

Na výběr jsou buď ruční mechanické nebo akumulátorové nůžky na trávu. Pro menší plochu a úpravu detailů zcela jistě postačí ruční nůžky, které jsou levné a ihned k dispozici. V opačném případě je lepší zvolit aku nůžky, které jsou pohodlnější a rychlejší při delší práci. Mohou být vybaveny teleskopickou rukojetí a kolečky, takže můžete stříhat i ve stoje, nebo mít čepel na keře a fungovat jako malá verze plotostřihu. Průměr střihu v této kategorii odpovídá především trávě a slabým větvičkám, pro silnější keře volte spíše nůžky na větve.

Zohlednit byste měli nejen typ, šířku či délku čepele, maximální průměr střihu, dobu provozu nebo nabíjení, ale i specifické vlastnosti. Například zda je akumulátor vyměnitelný, jestli je rukojeť pogumovaná, nebo jak nastavitelná je násada. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší nůžky na trávu a jejich recenze.

Nejlepší nůžky na trávu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších nůžek na trávu z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Fieldmann FZN 4102-ATBosch AGS 10,8 LIBlack & Decker GSL700 KITGardena ClassicCut 8890-20Bosch ISIO 3 SETFieldmann FZN 4000-AAL-KO Multicutter GS 3,7 LiExtol Craft 7,2V Li-ion 8895602FISKARS Servo GS42Gardena Classic 8730-20
Hmotnost1 kg0,775 kg0,65 kg1,1 kg0,6 kg0,6 kg0,6 kg0,7 kg0,27 kg0,4 kg
Doba provozu30 min100 min60 min45 min50 min30 min45 min---
Doba nabíjení4 hod3,5 hod-6 hod3,5 hod4 hod4 hod4 hod--
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 nůžek na trávu

Fieldmann FZN 4102-AT

Fieldmann FZN 4102-AT recenze a test

Aku nůžky na trávu Fieldmann FZN 4102-AT zaujmou tím, že je samotný akumulátor vyjímatelný, a tak je možné ho jednoduše vyměnit za jiný nabitý. Na jedno nabití zvládne dodávat energii zhruba na 30 minut práce. Díky indikátoru nabití zjistíte i to, za jak dlouho bude mít požadovanou kapacitu.

Teleskopická rukojeť nabídne možnost nastavit si požadovanou výšku, a to až do 130 centimetrů. Unikátní je také točná hlava, která nabídne celkem 4 pozice, kdy je možné její otáčení o 180 stupňů na každou stranu.

Zaujme i příslušenství v podobě lišty na trávu se šířkou čepele 8 cm, ale i lišty na keře s délkou 11 cm. Hmotnost tohoto modelu je přesně 1000 gramů, a kromě teleskopické rukojeti má rovněž vodící kolečka pro pohodlnou práci ve stoje.

Teleskopická rukojeť, vyjímatelný akumulátor, cena/výkon
Kratší doba provozu, druhou baterii nutno dokoupit

Bosch AGS 10,8 LI

Bosch AGS 10,8 LI recenze a test

Akumulátorové nůžky na trávu Bosch AGS 10,8 LI zaujmou svými kompaktními rozměry a také nízkou hmotností, která je jenom 0,775 kilogramů. Jedná se model, který využívá Li-Ion akumulátor s napětím 10,8 V. Díky jeho vysoké kapacitě je zajištěna i dlouhá doba práce, a to až zhruba 100 minut na jedno nabití.

Doba nabíjení se pohybuje okolo 3,5 hodiny. Práce s nůžkami je díky liště o délce 100 milimetrů velmi rychlá a efektivní. Díky pogumovaným rukojetím Softgrip je zajištěn bezproblémový úchop, který je podpořen ergonomickým provedením samotné rukojeti.

Zaujme také LED indikátor nabíjení, který má celkem 4 stupně. Hladina hluku je s hodnotou 70 dB celkem příznivá. Též zaujme SDS-Systém, který nabízí možnost rychlého a maximálně jednoduchého uchycení různých nástrojů.

Výdrž až 100 minut, systém výměny nožů, rukojeť Softgrip
Nevyměnitelná baterie, vypínač bez aretace chodu

Black & Decker GSL700 KIT

Black & Decker GSL700 KIT recenze a test

Aku nůžky na trávu a keře Black & Decker GSL700KIT jsou skvělou volbou pro toho, kdo hledá všestranné využití. Využívají lištu, která má délku 100 mm pro zástřih travního porostu a 150 mm na keře. Průměr střihu, se kterým si tento model poradí, může být až 8 milimetrů.

Hodnota napájecího napětí činí 7 voltů. Kapacita použité baterie je 1 200 mAh, což zajistí přijatelnou výdrž během práce. Konstrukce využívá také integrovaného LED indikátoru nabíjení, který umožní kontrolu stavu daného procesu.

V rámci bezpečnosti nelze opomenout jak bezpečnostní spínač, tak ani praktická brzda nožů. Součástí balení jsou i pracovní rukavice této značky, stejně jako klasické ruční nůžky na manuální zastřihování.

Šířka čepelí, dobíjecí držák, rukavice a nůžky v balení
Delší první nabíjení, dobíječka spojená s držákem

Gardena ClassicCut 8890-20

Gardena ClassicCut 8890-20 recenze a test

Elektrické nůžky na trávu Gardena ClassicCut 8890-20 využívají akumulátoru, která má kapacitu 1 450 mAh. Napětí použité baterie má hodnotu 3,6 V. Jedná se o moderní Li-Ion baterii, která díky své kapacitě zaujme i tím, že dokáže dodávat energii po dobu 45 minut práce. Následně je nutné ji nechat nabít.

Doba nabíjení se podle stupně vybití pohybuje okolo 6 hodin. Hmotnost těchto nůžek je 1,1 kilogramů. Délka použité lišty určené k úpravě trávy má hodnotu 800 milimetrů. Praktická teleskopická tyč navíc umožní práci bez jakéhokoliv ohýbání, přičemž lze nastavit od 85 do 120 cm a otáčet o 45 stupňů na obě strany.

Použité nože zaujmou nejenom nepřilnavou úpravou, ale také tím, že je lze v případě potřeby vyměnit. A to i bez potřeby jakéhokoliv nářadí. Zaujme také možnost odebrání teleskopické násady, při zájmu o využití ruční konstrukce, nebo kolečka zpříjemňující práci ve stoje.

Odebrání teleskopické násady, výdrž 45 minut, výměnné nože
Delší doba nabíjení

Bosch ISIO 3 SET

Bosch ISIO 3 SET recenze a test

Aku nůžky na trávu a keře Bosch ISIO 3 SET lze označit jako multifunkční provedení, jelikož jsou unikátní tím, že je lze využít hned se 2 nástavci. Nechybí použití kvalitního akumulátoru typu Li-Ion, který dokáže nabídnout kapacitu 1 500 mAh. Hodnota napětí akumulátoru je 3,6 V. Obojí poskytne celkem dobrou dobu výdrže i výkon.

Samotná doba práce na jedno nabití trvá až 50 minut. Samotná doba dobíjení je také celkem příznivá, jelikož činí 3,5 hodiny. Kladem je také dobrá délka čepele pro zástřih keřů, která činí 12 centimetrů. U nástavce na trávu pak zaujme šířka s hodnotou 8 centimetrů. Výměna čepelí není nijak náročná, a to díky systému SDS bez potřeby dalšího nářadí

Kladem je také přijatelná váha, která má hodnotu jenom 0,6 kilogramů, díky čemuž je možné pracovat s nůžkami delší dobu bez únavy ruky. Nijak výrazné nejsou ani limity hluku, jelikož zde mluvíme o hodnotě, která je 70 decibelů.

V balení 2 nástavce, výdrž a krátké nabíjení, nízká váha
Nutnost držet pojistku pro stříhání

Fieldmann FZN 4000-A

Fieldmann FZN 4000-A recenze a test

Zastřihovač trávy Fieldmann FZN 4000-A je určený jak na trávníky, tak i na úpravu keřů. To proto, že součástí jsou 2 výměnné nástavce. O pohon se stará elektromotor, který je napájený akumulátorem Li-Ion. Ten má napětí 3,6 V a jeho kapacita má hodnotu 1 300 mAh. Zaujme i fakt, že se poradí s větvemi až do síly 1 centimetru.

Celková doba práce na jedno nabití činí 30 minut a ve srovnání tak má spíše kratší dobu chodu. Poté je třeba baterii nabít, což trvá okolo 4 hodin. Nechybí praktický indikátor nabití, který pomáhá odhadnout potřebný čas. Délka lišty na keře u tohoto modelu má hodnotu 100 milimetrů.

Lišta určená na úpravu trávníku má šíři 70 milimetrů a je tak o něco kratší než obvyklý průměr. Na druhou stranu potěší velmi nízká hmotnost, která je kolem 0,6 kilogramů. Nechybí ergonomické provedení a dobře tvarovaná rukojeť pro bezproblémový úchop.

Na centimetrové větve, nízká pořizovací cena, lehké provedení
Menší šíře čepele na trávu

AL-KO Multicutter GS 3,7 Li

AL-KO Multicutter GS 3,7 Li recenze a test

Elektrické nůžky na trávu AL-KO Multicutter GS 3,7 Li lze použít jak na travní porost, tak na keře. Jedná se o provedení 2v1, což výrazně zvyšuje jejich celkovou všestrannost. Pohání je elektromotor, který je napájený akumulátorem, přesněji typem Li-Ion, který má napětí 3,7 V a jeho kapacita je 1 450 mAh.

Na jedno nabití dokáže akumulátor dodávat energii až na 45 minut klasické práce. Ta je rychlá, jelikož základem je 8 cm široká lišta na trávu a větší 16 centimetrová lišta pro úpravu keřů. Průměr střihu může být až 8 milimetrů, čímž nijak nevybočuje z průměru.

Kvalitní práci zajistí také nože, které lze nejenom vyměnit, ale i to, že jsou řezané laserem a broušené diamantem, takže by měly zajistit čistý střih. Zaujmou i dobře umístěné a ergonomicky tvarované ovládací prvky, nebo možnost upnutí na teleskopickou tyč, která však není součástí balení.

Délka lišty na keře, lehké do ruky, kvalitní ostří
Teleskopickou tyč nutno dokoupit zvlášť

Extol Craft 7,2V Li-ion 8895602

Extol Craft 7,2V Li-ion 8895602 recenze a test

Akumulátorové nůžky na trávu Extol Craft 7,2V Li-ion 8895602 jsou určené jak na úpravu trávy, tak i na úpravu živých plotů. Práce s nimi usnadní rovněž teleskopická násada, která je součástí konstrukce. Disponují 2 lištami, které zajistí snadnou výměnu podle potřeby. Napájení je řešeno pomocí klasického Li-Ion akumulátoru s napětím 7,2V.

Kladem je jak jednoduchý systém výměny lišt, tak i fakt, že model má bezpečnostní pojistku, která eliminuje samovolné spuštění. Zaujme také kapacita akumulátoru s hodnotou 1 500 mAh, která se stará o možnost práce po delší dobu.

Doba nabíjení akumulátoru je zhruba 4 hodiny. Dobrá je i hmotnost, která činí příjemných 0,7 kilogramů. Délka lišty na živý plot je 145 milimetrů a šíře lišty na trávu je poměrně neobvyklých 93 milimetrů. Větší záběr tak zrychlí samotnou práci hlavně na větší ploše.

Teleskopická násada a kolečka, délka a šíře lišt, cena/výkon
Nic zásadního jsme nenašli

FISKARS Servo GS42

FISKARS Servo GS42 recenze a test

Zahradnické nůžky FISKARS Servo GS42 jsou modelem manuálním, který je však konstruovaný tak, aby stačila i menší síla k dobrému výsledku. To je dosaženo díky převodovému mechanismu s názvem Servo-Systém, který reguluje přítlak čepelí na základě množství zastřihované trávy.

Praktická je také otočná střihací hlava, která se dá libovolně nastavit v rozsahu 360 stupňů. Tím se lze dostat i na hůře přístupná místa. Zaujme i kvalita čepelí, které jsou z kalené švédské chromové oceli, která je spojena s ostrostí, ale i špičkovou kvalitou. Nůžky mají rovněž bezpečnostní zámek, který se ovládá jednoduše palcem jedné ruky.

Vzhledem ke svému provedení nijak nepřekvapí příjemná váha, která je optimálních 270 gramů. Jistotou je i pohodlný úchop a snadná práce jakéhokoliv druhu. Jejich délka má hodnotu 340 milimetrů. Spolehlivost nůžek potvrzuje také záruka, která je v délce 5 let.

Kvalitní provedení, dobrý úchop, lze je brousit
Snadno lze nechtěně zasunout aretaci čelisti palcem

Gardena Classic 8730-20

Gardena Classic 8730-20 recenze a test

Zahradní nůžky Gardena Classic 8730-20 jsou určené na zastřihování trávníku, především tedy jeho okrajů a slouží jako velmi dobrá alternativa elektrickým nůžkám (jde tedy o ruční mechanické provedení). Dobrou kvalitu potvrzuje například záruka v délce 25 let. Mají také bezpečností pojistku, která nůžky zajistí a ovládá se jednoduše jednou rukou.

Inovativní uložení nožů je zárukou toho, že je možné při střihu využít celou jejich délku, což se podepíše i na rychlosti úpravy trávníku. Nože jsou kalené, pozinkované a mají ochrnu proti korozi. To vše podporuje jejich kvalitu a dlouhou životnost.

Zaujme jak ergonomické provedení a dobrý úchop, tak i uložení nožů v ložisku pro celkovou jednoduchost práce. Celková váha tohoto modelu ručních nůžek má hodnotu přibližně 0,4 kg.

Záruka 25 let, kvalita nožů, levná alternativa aku nůžkám
Nic zásadního jsme nenašli

Jak vybrat nůžky na trávu

Zahradní nůžky na trávu na trhu existují ve dvou variantách. Ta první je spojena s využitím elektromotoru, který je pohání. Druhá je klasická mechanická, kdy je potřeba využít k úpravě a stříhání lidskou sílu.

Akumulátorové nůžky na trávu

Výhody, které mají právě aku nůžky na trávu a keře, jsou zřejmé. Je to především méně namáhavá práce, jelikož se o vše stará elektrický motor, který zajistí dobrý výkon a také rychlé zastřihování bez nutnosti vynakládání fyzických sil. Nabídka čepelí a příslušenství je navíc větší než u mechanických nůžek. Negativem je výdrž akumulátoru, která může být v desítkách minut. S tím souvisí i rychlost nabíjení, která bývá v hodinách. Uplatnění elektrických nůžek na trávu je především na větších travnatých plochách.

Mechanické nůžky na trávu

S ručními zahradnickými nůžkami se více nadřete a práce trvá déle. Proto jsou vhodné k zastřihávání malých travnatých ploch a například okrajů trávníku. Moderní mechanismy a převody však mohou zajistit, že není potřeba tolik síly. Kladem těchto nůžek je to, že jsou k dispozici okamžitě, bez nutnosti hlídat nabití akumulátoru, nebo řešit přísun elektřiny, která v zahradních koloniích nemusí být standardem.

Nabíjení a doba provozu

Elektrické nůžky na trávu využívající akumulátor mohou mít různou dobu výdrže. Ta se odvíjí hlavně od kapacity používaného akumulátoru. Čím je vyšší, tím se dá očekávat, že nůžky budou déle stříhat. Na trhu lze najít varianty s výdrží okolo 30 až 100 minut. Doba nabíjení se pohybuje v hodinách, a to od 3 do 6 hodin, než bude akumulátor plně nabitý.

Hmotnost

Čím je nižší, tím lépe. To proto, že se mnohem déle dostaví případná únava ruky. Nejlehčí jsou pochopitelně mechanické modely, jelikož nemají ani baterii, ani motor. Mohou tak vážit i pod 300 gramů. Elektrické nůžky jsou obvykle těžší, ale neměly by výrazně přesahovat váhu 1 kilogramu. Navíc nůžky vybavené násadou a kolečky umožní zastřihovat ve stoje a problém váhy zcela neutralizují.

Čepele na trávu a keře

Zahradnické nůžky nemusí být využitelné jenom při úpravě trávníku, ale mohou nabízet funkci 2v1. To znamená existenci druhého nástavce, který je určený i na údržbu keřů. V takovém případě doporučujeme abyste se zaměřili i na sílu střihu. Tedy na to, jaký může být průměr větviček. Obvyklé rozmezí je mezi 8 až 10 mm.

U mechanických nůžek je to především jejich délka a postavení, které určuje, jak velké množství trávy lze na jeden střih upravit. U aku nůžek hraje při úpravě trávy šíře čepele, kdy je standard okolo 8 centimetrů. Řada modelů však nabídne i nástavec umožňující úpravu keřů. Zde nehraje roli šíře, ale naopak délka lišty, která je běžně mezi 10 až 15 cm.

Bezpečnostní funkce

Při neopatrné manipulaci může vzniknout úraz. Proto bývají zastřihovače trávy vybaveny bezpečnostními prvky. U mechanických je to zámek, často ovladatelný jednou rukou nebo prstem. Aku nůžky na trávu zase mohou nabídnout pojistku samovolného spuštění, či systém automatického vypnutí, pokud se čepele zablokují.

4.6/5 - (38 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.