Elektronika,

TOP notebooky 2024 (Test)

Notebook je v dnešní době jasnou náhradou za dříve běžný stolní PC. Kromě méně pohodlné výměny komponentů to má jen samé výhody. Dokáže se hravě vyrovnat výkonem a nelze zapomínat na další přednost, kterou je bez pochyb mobilita. V té dominuje takzvaný ultrabook s naprosto kompaktními rozměry a váhou často oscilující kolem jednoho kilogramu. Stolní PC se tak již dnes staly okrajovou záležitostí mající význam především v kancelářích.

Přenosný počítač může existovat v několika provedeních. Kromě zmíněného ultrabooku to je dotykový notebook, například ve verzi 2v1 označovaný též jako tablet PC. Rozdělit je lze i podle určení na herní, pracovní nebo pro studenty. Konstrukce je vždy převážně stejná, liší se zejména hardwarové vybavení notebooku, a to tím směrem, aby co nejlépe vyhovoval zamýšlenému použití.

Kvalitní notebook by měl být předně dobře zpracovaný a měl by být vyroben z poctivých materiálů. Zejména pokud jej budete často přenášet, šasi musí zůstat pevné a nerozvrzané. Liší se především úhlopříčkou displeje, použitým procesorem, velikostí paměti RAM, typem grafické karty a typem i velikostí uložiště. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší notebooky a jejich recenze.

Nejlepší notebooky do 10000 Kč

VzhledModelObrazovkaPamětiProcesor 
Acer Swift 1 recenze a testAcer Swift 114" Full HD (1920 x 1080 px)128 GB SSD; 4 GB RAMIntel Pentium N6000 (1.1/3.3 GHz)
Lenovo IdeaPad Duet 3 recenze a testLenovo IdeaPad Duet 311" (2000 x 1200 px)128 GB SSD; 4 GB RAMSnapdragon 7c Gen 2 (2.5 GHz)

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší notebooky do 15000 Kč

VzhledModelObrazovkaPamětiProcesor 
Lenovo ThinkPad C13 Yoga G1 recenze a testLenovo ThinkPad C13 Yoga G113,3" Full HD (1920 x 1080 px)64 GB eMMC; 4 GB RAMAMD Athlon Gold 3150C (2.4/3.3 GHz)
Dell Inspiron 15 recenze a testDell Inspiron 1515,6" Full HD (1920 x 1080 px)1000 GB SSD; 8 GB RAMIntel Core i5 Tiger Lake 11 (2.4/4.2 GHz)

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší notebooky do 20000 Kč

VzhledModelObrazovkaPamětiProcesor 
HP ProBook 450 G8 recenze a testHP ProBook 450 G815,6" Full HD (1920 x 1080 px)256 GB SSD; 8 GB RAMIntel Core i5 Tiger Lake 11 (2.4/4.2 GHz)
Asus ExpertBook B2 recenze a testAsus ExpertBook B214" Full HD (1920 x 1080 px)512 GB SSD; 8 GB RAMIntel Core i3 12th Generation (4.4 GHz)

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší notebooky do 25000 Kč

VzhledModelObrazovkaPamětiProcesor 
HP Pavilion 15-eh1011nc recenze a testHP Pavilion 15-eh1011nc15,6" Full HD (1920 x 1080 px)1000 GB SSD; 16 GB RAMAMD Ryzen 7 5700U (1.8/4.3 GHz)
Acer Aspire Vero recenze a testAcer Aspire Vero15,6" Full HD (1920 x 1080 px)1000 GB SSD; 16 GB RAMIntel Core i7 Tiger Lake 11 (2.9/5 GHz)

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší notebooky do 30000 Kč

VzhledModelObrazovkaPamětiProcesor 
Apple Macbook Air 2020 recenze a testApple Macbook Air 202013,3" Retina WQXGA (2560 x 1600 px)256 GB SSD; 8 GB RAMApple M1
Lenovo ThinkPad E15 G4 recenze a testLenovo ThinkPad E15 G415,6" Full HD (1920 x 1080 px)512 GB SSD; 8 GB RAMAMD Ryzen 7 5625U (2.3/4.3 GHz)

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší herní notebooky

VzhledModel  
Acer Nitro 5 recenze a testAcer Nitro 5Nejlepší herní notebook do 15 až 20 000 Kč
MSI GF65 Thin recenze a testMSI GF65 ThinNejlepší herní notebook do 30 000 Kč

Zobrazit celou nabídku

Herní notebook je určený především pro zvládání náročných her, čemuž odpovídá hlavně hardwarová výbava včetně procesoru a výkonné samostatné grafické karty. Přítomný je display s vysokým rozlišením, kvalitní, často podsvícená, klávesnice a zajímavý design. Mezi negativa může patřit menší výdrž na baterii právě v závislosti na výkonném HW. Tyto druhy notebooků jsou vhodné také pro střih videa a renderování grafických prací.

Nejlepší herní notebooky mohou mít také větší obrazovku, než je typický rozměr 15,6 palců. Je to z důvodů detailů, které jsou na větším monitoru lépe viditelné. Vhodné je také matné provedení displeje, ve kterém se neleskne okolí a odrazy světla mnohem lépe pohltí.

Levné herní notebooky zvládnou méně náročné herní tituly a dokonce i některé novější hry, avšak na nižší rozlišení, nebo s horšími grafickými detaily. Dražší herní notebooky by měly obstát i u nejnovějších počítačových her.

Nejlepší notebook pro studenty

Na otázku jaký je nejlepší notebook pro studenty neexistuje jednoznačná, ani jednoduchá odpověď. Studenti potřebují výrazně odlišné notebooky, a to s ohledem na to, co studují. Student výpočetní techniky, nebo v podstatě jakéhokoliv technického oboru bude potřebovat výkonný notebook, který zvládne spolehlivě spouštět grafické, modelovací nebo další technické programy.

Naproti tomu studenti humanitních vědních oborů, budoucí doktoři nebo právníci si vystačí s méně výkonným a základním notebookem, který zvládne spouštět typické kancelářské programy, neboť žádné náročnější programy citlivé na výpočetní výkon ke svému studiu nevyužijí.

Pro všechny však platí několik klíčových parametrů, které se vyplatí při nákupu studentského notebooku zohlednit.

 • Spíše menší úhlopříčka displeje – Kvůli takřka každodennímu přenášení jsou výhodou úhlopříčky do 14 palců. Ještě menší úhlopříčky již nemusí být vhodné kvůli horší přehlednosti při práci na notebooku.
 • Kompaktní rozměry a nízká hmotnost – Celkově menší rozměry odkazují k doporučené úhlopříčce výše, rozdíly mezi notebooky jsou však také v tloušťce. Vhodnější jsou tenčí a lehčí notebooky, které jsou typické třeba pro ultrabooky.
 • Notebooky 2v1 – Pakliže budete chtít používat jedno zařízení jak pro studium, tak pro zábavu, mohou být vhodnou volbou také konvertibilní notebooky, které mají zpravidla dotykovou obrazovku a lze z nich překlopením displeje udělat tablet. Méně často se můžete setkat také s notebooky, které mají obrazovku (tablet) oddělitelnou od klávesnice.
 • Dlouhá výdrž baterie – Ne ve všech učebnách a posluchárnách je k dispozici připojení do elektrické zásuvky, to samé platí při každodenních přesunech hromadnou dopravou. Dlouhá výdrž na jedno nabití je proto klíčovým parametrem všech notebooků pro studenty.
 • Vzhled – Pravděpodobně v této kategorii notebooků koncoví spotřebitelé nejvíce řeší vzhled a styl. Tomu jdou výrobci naproti a notebooky vhodné pro studenty nabízejí v mnoha barvách a stylových provedeních, ze který si vybere většinou každý.

Nejlepší pracovní notebook

U pracovních notebooků se předpokládá každodenní mnohahodinové používání, čemuž by mělo odpovídat kvalitní zpracování i kvalitní komponenty. Na pracovní notebook musí být spolehnutí, a proto by se mělo jednat vždy o ty nejkvalitnější notebooky v dané cenové kategorii. Obdobně jako u studentských notebooků, tak i u pracovních platí, že pro různé pracovní pozice jsou vhodné jiné pracovní notebooky.

Nejvýkonnější notebooky

Nejvíce výkonu mají zpravidla grafické notebooky. Nejlepší notebook pro grafiky by měl být vybavený výkonnou dedikovanou grafickou kartou, vysokou kapacitou pevného disku i pamětí RAM. Chybět by neměly ty nejlepší procesory současnosti. Vedle grafiků výkonné notebooky ocení také pracovníci v IT, programátoři, technici nebo projektanti, kteří pro bezproblémový chod svých programů potřebují rovněž dostatek výkonu.

Notebooky Apple

Etalonem nejvýkonnějších a nejspolehlivějších notebooků na trhu je bezesporu značka Apple. Ve svých noteboocích nabízí ten nejlepší možný hardware s operačním systémem macOS, který je odladěn v podstatě k dokonalosti. Absence operačního systému Windows na těchto zařízeních sice mnohé zákazníky odradí, i tak však existuje velké množství spotřebitelů, kteří s tím nemají problém.

 • Apple MacBook Pro – Má nejvýkonnější hardware a nabízí se v několika velikostech obrazovky. Spolehlivě uspokojí ty nejnáročnější grafiky, střihače videí a další osoby pracující s aplikacemi náročnými na výkon. Šasi je vždy vyrobeno z hliníku na nejvyšší úrovni.
 • Apple MacBook Air – Proslavil se jako nejtenčí notebook na světě a skvěle kombinuje výkon, malé rozměry a výdrž baterie. Vyrábí se s menší obrazovkou, typicky 13.3 palců a ideální je pro studenty, nebo třeba novináře.

Nejlepší značky notebooků

Většina z nás inklinuje k nějaké značce, která se odvíjí od našich dosavadních zkušeností, nebo doporučení. Každá značka je něčím typická a vyhledává ji jiný typ zákazníků. Na největší rozdíly a přednosti konkrétních značek se zaměřujeme níže.

 • Notebooky HP – HP notebooky jsou kvalitní a od osvědčeného výrobce. Často se používají jako firemní pracovní notebooky, výjimkou však nejsou ani výkonné herní notebooky.
 • Notebooky Lenovo – Lenovo se zaměřuje většinou na běžné uživatele, kteří chtějí notebook na doma, do školy nebo pro kancelářské činnosti. Zajímavé jsou však jeho lepší řady IdeaPad, Thinkbook anebo řada Legion, která cíli na hráče her.
 • Notebooky Asus – Asus má ve své nabídce desítky kvalitních notebooků, které osloví náročné i nenáročné uživatele. Za zmínku stojí jejich již legendární řada notebooků Zenbook, ve které výrobce spojuje výborný hardware, nízkou hmotnost a perfektní zpracování s mnoha inovativními prvky.
 • Notebooky Apple – Mackbooky jsou pro mnohé tím nejlepším, co si mohou pořídit. Jsou perfektně zpracované, mají dostatek výkonu a perfektní displeje, které téměř nemají konkurenci. Nevýhodou je jejich vysoká cena a operační systém macOS, který najdete pouze u notebooků této značky.
 • Notebooky Dell – Nabízí levné i drahé kvalitní notebooky. Řada notebooku Dell Latitude je určena pro manažery, Dell Precision pro pracovníky s grafickými programy a řada Dell Alienware se zaměřuje na hráče počítačových her.
 • Notebooky Acer – Značka z Tchaj-wanu je známá pro své levné notebooky i další periferie, jako jsou monitory, myši nebo klávesnice. Vyberou si jak studenti, tak osoby hledající výkonný notebook za rozumné peníze.
 • Notebooky MSI – Notebooky MSI jsou známé zejména mezi amatérskými i profesionálními hráči počítačových her. V tomto segmentu nabízí značka hned několik řad, například GT Thin nebo GT Leopard.

Nejprodávanější notebooky

Nejprodávanější notebooky jsou takové, které nabízí dobrý poměr cena/výkon. S ohledem na velikost obrazovky je můžeme rozdělit do několika nejpoptávanějších kategorií.

 • Nejlepší notebooky 14″ – Jsou skvělým kompromisem mezi plnohodnotným notebookem a snadno přenosným notebookem. Oblíbené jsou u studentů i kancelářských pracovníků, obvykle však nemají plnohodnotnou klávesnici s numerickou částí.
 • Nejlepší notebooky 15″ – Jsou to typičtí zástupci notebooků na doma, zpravidla mají plnohodnotnou klávesnici s numerickou částí a díky většímu šasi mohou nabídnout i dobrý výpočetní výkon. Některé pracovní notebooky je možné připojit i do dokovací stanice.
 • Nejlepší notebooky 17″ – 17 ti palcové notebooky jsou dnes doménou zejména hráčů her, oblíbené jsou však také u grafiků, kteří notebook tak často nepřenášejí.

Jak vybrat notebook

Herní notebook, pracovní či studentský by měl být vybrán v první řadě s ohledem na konkrétní určení a jeho využití. Jednotlivé parametry se od sebe mohou výrazně lišit a jiné parametry potřebuje člověk na střih videa, jiný na matematické výpočty a jiné stačí na kancelářskou činnost.

Notebook 2v1 (Tablet PC)

Notebook 2v1 je někdy označován i jako tablet PC. Jeho specifikem je především maximální ergonomie a často také nízká hmotnost. Display je možné libovolně otáčet až o 360 stupňů, nebo jej lze u některých modelů přímo odejmout od klávesnice. Jde o řešení hlavně pro ty, kdo hledá rozumný kompromis mezi strojem na práci a zábavu. Všechny Tablet PC by měly mít dotykový displej.

Ultrabook

Ultrabook najde využití především na cestách. Má menší velikost displeje a štíhlé tělo, které se pozitivně podepisuje na jeho kompaktní velikosti a nízké hmotnosti. Zaujmout může také svou výdrží, která se může pohybovat na desíti hodinách i více. Hardware výbava sice nebývá špičková, ale na běžnou práci, nebo studium, plně dostačuje.

Hardware a uložiště

Hardwarová výbava patří mezi stěžejní část výběru notebooku. HW zajišťuje samotný výkon notebooku a v dnešní době by měl být samozřejmostí procesor s minimálně 2 jádry a operační paměť o minimální velikosti 4 GB. Pokud jde o grafickou kartu, měl by ji mít herní notebook v samostatném provedení (externí grafická karta, dedikovaná grafická karta), u klasického stačí sdílená (integrovaná grafická karta). V závislosti na provedení se nemusí u všech notebooků nacházet optická mechanika, případně některý ze vstupů a výstupů.

Existují dva hlavní typy pevných disků. Dnes se již setkáte téměř u všech notebooků s moderním a rychlým SSD diskem, který má však nevýhodu v menší kapacitě. Obvykle začíná na 128 GB u levných notebooků, lépe vybavené pak mají zpravidla kapacitu SSD 512 GB. Také má určitý počet cyklů přepisovatelnosti a pro některé sektorové pracovní nasazení tak nemusí být vhodnou volbou.

Předchůdce dnešních SSD jsou klasické HDD, které jsou sice pomalejší, ale jejich kapacita je ve stovkách i tisících GB. Jsou i takové varianty notebooků, které umí kombinovat obě možnosti – SSD disk pro rychlý běh operačního systému a HDD pro velkorysé uložiště. Také platí, že SSD disky jsou dražší a starší HDD levnější.

Operační systém a baterie

Tím nejrozšířenějším OS je systém Microsoft Windows 10, u některých notebooků se již lze setkat s nástupcem v podobě Windows 11, který se obvykle nabízí v různých verzích. U produktů Apple je samozřejmostí jeho vlastní systém macOS. Setkat se lze také s variantami, které využívají systém Google ChromeOS, popřípadě je u nich předinstalován Linux.

Jak jsme zmínili v úvodu našeho rádce, je to většinou herní notebook, který má s ohledem na svůj výkon výdrž spíše menší, a to klidně jen 3 hodiny. Naopak pracovní notebook, nebo notebook pro studenty, může vydržet v rozmezí 8 až 10 hodin. Díky tomu ho lze delší dobu používat i tam, kde není možné nabíjení, zejména tedy při cestování, nebo v přírodě.

Display, funkce a rozhraní

U displeje je základem jeho velikost. Nejmenší displeje má obvykle ultrabook, s velikostí okolo 13 až 14 palců. Klasikou jsou po dlouhá léta notebooky s displejem kolem 15 palců. V nabídkách se dá najít i notebook na hry, který má displej 17 ti palcový. Dále u displeje hraje roli také rozlišení, kdy je vhodné u kvalitnějších modelů požadovat FULL HD.

Displej se dále liší i typem. U modelů Apple je využíván takzvaný IPS displej, který má lepší podání barev a vyšší intenzitu jasu. Také se rozlišuje povrch displeje, základní modely disponují lesklým, zatímco dražší notebooky mají display matný – pohlcuje značnou část odlesků, a díky tomu je čitelnějším na slunci.

Při výběru herního notebooku vstupuje do výběru ještě poslední parametr, kterým je obnovovací frekvence. Běžné displeje notebooků mají obnovovací frekvenci 60Hz, herní notebooky mohou mít 90 Hz, 120 Hz a ty nejlepší i 144 Hz. Čím je obnovovací frekvence vyšší, tím vícekrát se aktualizuje obraz na displeji za jednu sekundu.

Důležité doplňkové funkce jsou Wi-Fi, Bluetooth, HDMI port, čtečka karet, web kamera, USB porty 2.0, 3.0, nebo USB-C. Dále může být přítomna čtečka otisků prstů, podsvícená klávesnice, zmíněný dotykový displej a řada dalších vychytávek.

4.4/5 - (28 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.