Děti,

Nejlepší nosítka pro děti: ergonomická, šátky aj. | Recenze

Pokud se vám právě narodilo miminko a přemýšlíte, jaké nosítko pro děti pro vás bude to nejvhodnější, stojíte před těžším rozhodnutím, než by se mohlo na první pohled zdát. V současné době je na trhu mnoho výrobků, které se od sebe liší především svým typem, zpracováním, kvalitou a samozřejmě cenou. Na světě není nic cennějšího, nežli zdraví vašeho potomka, proto vždy vybírejte výrobky od ověřených a certifikovaných výrobců.

Mezi hlavní typy, které jsou na trhu k dostání, patří krosny na děti, šátky na nošení dětí a ergonomická nosítka pro děti. Každý z nich je typický jinými vlastnostmi, hodí se primárně pro jinak staré děti i účel použití. V prvních měsících, nebo týdnech života vašeho dítěte je nejvhodnější volit šátek pro miminko nebo ergonomicky tvarované nosítko. V pozdějším věku si můžete dovolit používat i krosničky, které jsou vhodné zejména na delší výlety nebo plnohodnotná nosítka, která jsou praktická pro každodenní použití.

Řada nosítek je vhodných pro děti ihned od narození, další od jejich prvních měsíců věku. Používat je můžete v podstatě do doby, dokud z nich dítě nevyroste, potažmo tedy dokud nedosáhne váhového limitu, na který je nosítko konstruované. Zajímat byste se také měli k jakému nošení je produkt vhodný, setkáte se s možností nošení na břiše, na zádech, nebo na boku. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší nosítka pro děti a jejich recenze.

Nejlepší nosítka pro děti – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších nosítek pro děti z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelVhodné odNosnostTyp 
Chicco Easy Fit recenze a testChicco Easy FitNarození9 kgNosítko
Deuter Kid Comfort Active recenze a testDeuter Kid Comfort Active6 měsíců22 kgKrosna
Tula Toddler recenze a testTula Toddler18 měsíců27 kgNosítko
Manduca Wickelkinder Pure recenze a testManduca Wickelkinder PureNarození20 kgNosítko
Ergobaby Adapt Cool Air Mesh recenze a testErgobaby Adapt Cool Air MeshNarození20 kgNosítko
KiBi EVO recenze a testKiBi EVO4 měsíců20 kgNosítko
BabyBjörn Mini recenze a testBabyBjörn MiniNarození11 kgNosítko
Cybex Maira.tie recenze a testCybex Maira.tieNarození15 kgNosítko
Womar Hug Me recenze a testWomar Hug MeNarození13 kgŠátek
Manduca Wickelkinder recenze a testManduca WickelkinderNarození15 kgŠátek

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Chicco Easy FitDeuter Kid Comfort ActiveTula ToddlerManduca Wickelkinder PureErgobaby Adapt Cool Air MeshKiBi EVOBabyBjörn MiniCybex Maira.tieWomar Hug MeManduca Wickelkinder
Pozice nošeníNa břišeNa zádechNa břiše, na zádechNa břiše, na zádech, na bokuNa břiše, na zádech, na bokuNa břiše, na zádech, na bokuNa břiše, na zádechNa břiše, na zádech, na bokuNa břiše, na zádech, na bokuNa břiše, na boku
Materiál-210D PATextilBiobavlnaBavlnaBavlnaBavlna-BavlnaBavlna
Hmotnost0,5 kg2,4 kg0,9 kg0,72 kg0,6 kg0,74 kg----
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 nosítek pro děti

Chicco Easy Fit

Chicco Easy Fit recenze a test

Chicco Easy Fit je dětským nosítkem, které je vhodné pro děti již od narození až do 9 kg. Jedná se o ergonomický nosič, díky kterému je zaručen správný vývoj miminka. Umožňuje polohu nožiček do tvaru M, neboli polohy žabky. Tato poloha je velice důležitá, neboť zabraňuje přílišnému roztažení nožiček a zaručuje zdravé kyčelní klouby.

K nosítku je také dodávána extra opěrka krku a hlavičky, což je velice důležité především v prvních měsících života, kdy miminko ještě samo neudrží hlavičku. Maminky pak jistě ocení i to, že je velice snadné děťátko do nosítka umístit a to, že výrobci dbali i na jejich pohodlí.

Popruhy se dají snadno nastavit tak, aby seděly na každý druh postavy. Samotný výrobek pak váží pouze půl kilogramu. Je vhodné pouze k nošení na břiše a od šesti měsíců věku dítěte jej již nemusíte nosit směrem k sobě, ale můžete děťátko umístit i obličejem od vás a společně pozorovat svět kolem vás.

Extra opěrka pro hlavičku a krk
Nelze prát v pračce

Deuter Kid Comfort Active

Deuter Kid Comfort Active recenze a test

Krosna na dítě Deuter Kid Comfort Active je ideální variantou pro aktivní rodiče. Výrobek není vhodný pro novorozence, ale až pro děti od 6 měsíců do zhruba 3 let, kdy by mohlo dosáhnout nosnosti 22 kg. Hmotnost samotné krosny je 2450 g a nabízí i úložný prostor o objemu 12 l, což je na delší výlety praktická vychytávka.

Pro větší pohodlí dítěte je přidán obličejový polštářek, opěrka na krk a třeny na nohy. Z bezpečnostních důvodů je celá konstrukce vyrobena z odolného hliníku s bezpečnostními pásy.

Rodiče dále jistě ocení anatomicky tvarované a kvalitně vypolstrované popruhy, vyztužený bederní pás s karabinkou, vypolstrovaná záda batohu s ventilací a výškově nastavitelný hrudní pás. Plusové body krosna dostala i za přidanou přední síťovinovou kapsu a zmíněný, vcelku velký, úložný prostor. Z podstaty konstrukce je tato dětská krosnička určena k nošení výhradně na zádech.

Kvalitní zpracování, vyšší nosnost, praktické doplňky a úložný prostor
Vyšší cena

Tula Toddler

Tula Toddler recenze a test

Ergonomické nosítko Tula Toddler je vhodné pro děti od 18 měsíců do 4 let věku, tomu také odpovídá jeho vysoká nosnost, která dosahuje až 27 kilogramů. Velkou nosností však neutrpěla samotná váha výrobku, která je pouze 0,9 kg, což stojí za vyzdvihnutí.

Potomka můžete nosit jak na zádech, tak na břiše a výrobci dbali i na zdraví dítěte. Nosítko je ergonomicky tvarované a umožňuje sezení miminka v poloze žabky. Také je vybaveno širokým bederním pásem, na kterém je vytvořena praktická malá kapsa, kam můžete uschovat například klíče, peněženku, či jiné drobnosti.

Za nepříznivého počasí, nebo při ostrém slunci, není problém k nosítku připevnit kapuci, která má za úkol chránit hlavičku miminka. Maminky jistě ocení i to, že na rozdíl od jiných lze celé toto nosítko prát v pračce.

Vysoká nosnost 27 kg, nízká hmotnost, praktická kapsa na drobnosti
Až od 18 měsíců

Manduca Wickelkinder Pure

Manduca Wickelkinder Pure recenze a test

Nosítko pro novorozence Manduca Wickelkinder Pure díky novorozenecké vložce, která je součástí balení, můžete bezpečně používat i pro ty nejmenší. Vložka zajišťuje správné a zdravé držení hlavičky, nožiček a zad, navíc nosítku nic nebere s ohledem na jeho praktičnost směrem k větším dětem.

Je určené pro děti až do 5 let, nebo do dosažení hmotnosti 20 kilogramů. Při koupi k výrobku obdržíte také kapuci, díky které můžete potomka chránit i před nepříznivým počasím, nebo sluníčkem. Nosítko na dítě je vyrobeno z biobavlny a jeho hmotnost činí pouhých 720 gramů.

Rodiče jistě ocení vypolstrované popruhy a bederní pás, které lze libovolně nastavovat i do velice malých konfekčních velikostí. Díky tomu, že je celé nosítko správně ergonomicky tvarované a je opatřeno kvalitními popruhy, není problém dítě nosit vepředu, na boku nebo i na zádech. Další výhodou je možnost praní v pračce na běžných 30 stupňů Celsia.

Novorozenecká vložka, možnost nošení až do 5 let věku dítěte
Absence jakékoliv kapsičky

Ergobaby Adapt Cool Air Mesh

Ergobaby Adapt Cool Air Mesh recenze a test

Nosítko na miminko Ergobaby Adapt Cool Air Mesh váží pouze 600 gramů a je určené pro děti již od narození do pěti let, nebo do dosažení váhy 20 kg. Sice neobsahuje novorozeneckou vložku, nicméně celý výrobek je výborně a ergonomicky navržen, proto se nemusíte bát, že by vám vložka chyběla.

Můžete regulovat jak šířku sedáku, tak výšku zádové opěrky. Pro novorozence je k dispozici i polstrovaná opěrka hlavičky a krku. Bezpečnost dále pomáhají udržet bezpečnostní gumičky na sponách, které zabraňují nechtěnému rozepnutí a možnému úrazu. Pomocí pozice sezení na boku a integrované kapuce lze využít i možnost kojení v naprostém soukromí kdykoliv a kdekoliv.

Zejména pro rodiče jsou pak výhodou vypolstrované popruhy a bederní pás, díky čemuž je váha miminka rovnoměrně rozprostřena a nošení je tak na delší vzdálenosti pohodlnější. Výrobce jako materiál použil 100% prémiovou bavlnu a potěší také možnost praní při 30 stupních Celsia.

Kojení přímo v nosítku, nízká hmotnost, kvalitní provedení
Vyšší cena

KiBi EVO

KiBi EVO recenze a test

Nosítko pro miminko KiBi EVO je dětské nosítko, které je jak navrženo, tak vyrobeno v České republice. Výrobek je určený pro děti od 3-4 měsíců do 3 let, respektive do dovršení 20 kilogramů. Spotřebitelé na něm oceňují design a především ergonomii, díky které skvěle vyhovuje jak rodičům při nošení, tak spokojeným dětem.

Váha samotného nosítka je 0,74 kg a potěší i praktické drobnosti jako jsou bezpečnostní gumičky proti náhodnému rozepnutí spon a kapuce pro fixaci hlavičky a krku. Ramenní popruhy jsou polstrované pro adekvátní pohodlí a lepší fixaci zajišťuje bederní pás. Materiálem je 100% bavlna i díky které je možné praní, či žehlení na nízký stupeň teploty.

Plusové body nosítko dostalo také za funkci plynulého nastavení výšky a šířky zádové opěrky. Maminky jistě ocení i to, že děťátko lze nosit ve třech polohách – na břiše, na zádech a na boku. Ve všech pozicích je zaručeno, že má miminko nožičky do „M“ polohy, která šetří jejich kyčle, klouby a podporuje přirozený vývoj dítěte.

Gumičky pro zabezpečení spon v případě rozepnutí, tři možnosti nošení
Až od 4 měsíců

BabyBjörn Mini

BabyBjörn Mini recenze a test

Dětské nosítko BabyBjörn Mini může být svým zpracováním nazýváno také jako oblíbené nosítko kokon, jedná se totiž o nosítko, které je přímo vyrobené pro novorozence a kojence. Věkové určení je tedy přímo od narození až do jednoho roku věku, respektive do 11 kilogramů váhy dítěte.

Jelikož bylo nosítko přímo vyvinuto pro malé děti a disponuje možností nastavitelné výšky, obejde se bez jakékoliv novorozenecké vložky. Velkou výhodou je i snadná údržba, která dovoluje praní výrobku až na 40 stupňů Celsia v pračce (sušičce se ale raději vyhněte).

Výrobci pamatovali také na zdraví vašeho potomka. Aby se dítěti nekřivila páteř, je výrobek opatřen nastavitelnou opěrkou hlavičky a díky nastavitelné šířce sedu je zaručena správná ergonomická poloha. Potěší, že je výrobek vyroben z 100% certifikované bavlny, díky čemuž je vhodný i pro miminka s citlivou pokožkou. Nosit jej můžete jak vpředu, tak vzadu. Výrobce zmiňuje, že lze vystřídat až 4 polohy nošení.

Nastavitelná výška, možnost praní na 40 °C, výběr z mnoha barev
Menší nosnost 11 kg vhodné pro děti do jednoho roku

Cybex Maira.tie

Cybex Maira.tie recenze a test

Nosič na dítě Cybex Maira.tie je ergonomické a zdravé nosítko pro děti, které svým vzhledem připomíná šátek, ale není jím. Je určeno pro miminka již od narození až do té doby, dokud nedovrší buď dvou let, nebo 15 kilogramů.

Je určené ke střídání až třech pozic, tedy na břiše, na zádech, nebo na boku. Ramenní popruhy jsou polstrované a lze je utahovat a povolovat dle potřeby. Můžete také střídat pozici souběžných nebo překřížených popruhů, což někteří rodiče vyžadují. Lepší fixace je docíleno hrudním pásem, který v tomto případě nechybí.

Nosítko je vyrobeno tak, aby opěrku hlavy šlo snadno měnit, nebo popřípadě zcela schovat. Samozřejmostí je, že nosítko podporuje správné držení nožiček tak, aby nedocházelo k ničením ani kloubů, ani kyčlí. Bohužel se však nedozvíme, z jakého materiálu je, ani jaká je jeho hmotnost.

Vhodné od narození, intuitivní a flexibilní nastavování
Vyšší cena, nižší nosnost 15 kg

Womar Hug Me

Womar Hug Me recenze a test

Womar Hug Me je šátek pro novorozence určený především pro děti od 3,5 do 13 kg, tedy od narození do zhruba dvou let věku. Umožňuje upevnění miminka v několika polohách, podle toho, jestli již děťátko udrží samo hlavičku či nikoliv a je také ideálním šátkem pro kojení.

Šátkové nosítko je velice lehké a skladné, tudíž jej můžete kdykoliv snadno sbalit a vzít si jej s sebou kamkoliv. Je vyrobené z 100% certifikované bavlny, která nejen že je elastická a pevná zároveň, ale je i jemná k pokožce.

Výrobek tedy mohou používat také miminka s citlivou pokožkou. Šátek na miminko je dlouhý 200 centimetrů a snadno se tak přizpůsobí každé postavě. Z hlediska údržby je zcela nenáročný, neboť jej lze bez problému prát v pračce na 40 °C. Jeho předností je bezesporu nízká pořizovací cena a kvalitní zpracování, které vydrží.

Nízká cena, používání od narození, skladnost
Nosnost 13 kg

Manduca Wickelkinder

Manduca Wickelkinder recenze a test

Šátek pro miminko Manduca Wickelkinder je vhodný pro děti od narození až do 15 kilogramů, nicméně výrobce udává, že pokud chcete, aby bylo nošení pohodlné jak pro Vás, tak pro potomka, neměla by jeho váha přesáhnout 9 kg.

Šátek je vyroben z jemného a elastického materiálu, který zaručuje bezpečnost a oporu. Je vhodný pro nošení na břiše a na boku a pokud byste měli strach ze správného uvázání šátku, pak jej nemusíte mít, neboť výrobce k šátku dodává praktický návod na uvázání.

Výrobek je dlouhý 5,5 m a široký 60 cm, tudíž sedne bez problému i větším a robustnějším postavám. Uživatelkám, které již tento šátek na nošení dětí pořídily, se velmi líbí jeho materiál a konstatují, že jsou v něm miminka spokojená. Z praktického hlediska je fajn také možnost praní až na 40 stupňů Celsia.

Vhodný od narození, velká velikost, materiál
Vyšší cena

Jak vybrat nosítko pro děti

Jestliže i vy uvažujete nad tím, že si zakoupíte nosítko pro vaše dítě, stojíte před nelehkým úkolem a to zejména proto, že na trhu je k dostání mnoho druhů. Mezi hlavní typy patří ergonomická nosítko, krosna, šátek, nebo třeba klokanka. Navzájem se od sebe liší tím, pro jak staré dítě jsou určené a jaké pohodlí mu přinášejí, dále pak nosností a samozřejmě cenou.

Věk, velikost, četnost nošení

Nežli se pustíte do výběru jakéhokoliv nosítka, musíte si odpovědět na pár základních otázek. Jednou z nich je, jak staré dítě chcete nosit. Je dále rozdíl, pokud se rozhodnete nosítkem zcela nahradit kočárek a miminko budete nosit již od narození, nebo až od několika měsíců, či roku.

Druhým zásadním faktorem je čas, který bude váš potomek v nosítku trávit. Některá dětská nosítka jsou určena pouze ke krátkodobému přenášení, v jiných dítě můžete přenášet bez problému i delší dobu.

Druhy nosítek

Jak již bylo zmíněno, existuje celá řada druhů, které se od sebe navzájem liší. Máte-li tedy odpovědi na základní otázky, můžete se pustit do vybírání konkrétního typu, který bude pro vás a vaše dítě tím nejvhodnějším.

Dětská krosna

Dětské krosny nejsou typickým nosítkem, které byste si měli zvolit pro každodenní a běžné používání, neboť sami o sobě mohou vážit i několik kilogramů. Díky své pevné a velké konstrukci jsou vhodné především pro aktivní rodiče, kteří se často a rádi pohybují ať už v těžším terénu, či jen na delších procházkách přírodou. Tento druh není vhodný pro novorozence a malé děti. Věkové určení se pohybuje kolem 17 – 36 měsíců s váhovým rozpěním nejčastěji 7 – 15 Kg. Mezi obecné klady tohoto druhu patří pevná konstrukce vhodná na rozličné outdoorové aktivity a jako přirozené zápory pak lze označit vyšší hmotnost samotného výrobku a zpravidla vyšší pořizovací cenu.

Ergonomické nosítko

Ergonomická nosítka se těší velké oblibě, neboť spojují výhody klokanek s šátky a odstraňují jejich nedostatky. Miminko sedí směrem k nosiči a to buď na břiše, na boku, nebo na zádech. Ze zdravotního hlediska jsou rovněž nejlepší, neboť je dítě do nosítka vloženo v poloze žabky, která podporuje přirozenou polohu nohou a kyčlí. Tento druh je sice vhodný pro děti již od narození a má řadu výhod, ale nejedná se o nejlevnější provedení. Vždy si tedy musíte rozmyslet, zda nosítko plně využijete, či nikoliv.

Šátkové nosítko

Šátky jsou u maminek v posledních letech velice oblíbené, neboť nestojí mnoho peněz, můžete v nich nosit miminko již od narození a zároveň v nich děťátko schovat třeba pod svoji bundou. Šátky jsou vyráběny v nejrůznějších střizích, materiálech, gramážích a designech, každá maminka si tak může vybrat přesně ten, který se jí bude líbit a bude vhodný pro stáří jejího potomka. Velkou výhodou tohoto typu je skladnost a efektivnost, nicméně je zapotřebí umět miminko správně uvázat, aby se mu nekřivily záda, což zprvu může chvíli trvat.

Klokanka

Klokanky jsou určené pro děti již od narození do 20 kg, nicméně při výběru si musíte dávat opět pozor, neboť ne všechny jsou pro novorozence opravdu vhodné. Často jsou příliš velké nebo bez opěrky na hlavičku (což u novorozenců může být velký problém, neboť ti hlavičku sami ještě neudrží). Další nevýhodou je to, že dítě v takovém nosítku nemůže mít přirozeně zakulacená záda a má nevhodnou polohu pro nožičky. Tyto nedostatky však lze často vyřešit vložením novorozenecké vložky.

Rozdělení podle věku

Kdybychom měli různá nosítka rozdělit podle věku dítěte, stojíme před náročným úkolem. Různé děti mají ve stejném věku různou výšku a váhu, nicméně existuje obecný model, který vám může napovědět, které nosítko bude právě pro vašeho potomka to nejvhodnější.

U novorozence mějte na paměti, že v tak nízkém věku se dítě intenzivně vyvíjí, stačí malá chyba a může dojít ke zkřivení páteře a dalším problémům. Pro toto rizikové období jsou nejlepší šátková, nebo případně i ergonomická nosítka, ve kterých může mít miminko zakulacená záda a nožičky do optimální polohy žabky.

Starší děti již mají kostru přeci jen lépe vyvinutou a pevnější, můžete si tedy dovolit je nosit jak v klokance, ergonomickém nosítku, šátku nebo v krosně. Od 18 měsíců je pak ideální rostoucí nosič na dítě nebo takové nosítko, které nese označení toddler.

4.5/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.