Auto-moto,

Nosiče kol na páté dveře: Test, recenze držáků na zadní dveře

Nosič kol na páté dveře představuje určitý kompromis mezi střešním nosičem a nosičem na tažné zařízení. Nepotřebujete kouli a střešní prostor můžete využít k převozu jiného nákladu. Výhodou je také minimální zvýšení odporu, a tedy vlivu na spotřebu pohonných hmot, nebo bezproblémová průjezdnost sníženými vjezdy. V neposlední řadě jde také o nejlevnější držák kol na auto při převozu ve větším počtu.

Nutno ovšem dodat, že nosič kol na zadní dveře má i značná negativa, a to už při samotném výběru. Celkově je totiž nejméně variabilním typem nosiče, co se týče kompatibility s typem vozu. Tu je tak třeba vždy ověřit, nejlépe i v případě univerzálních držáků. Kromě sedanu také omezí funkci stěrače a celkově pak výhled přes zadní zrcátko, nemluvě o přístupu do kufru.

Kapacita jízdních kol je obvykle 2 až 3 kola s možností rozšíření skrze adaptér. Obzvláště při použití adaptéru může hrozit zakrytí SPZ nebo zadních světel, což je potřeba řešit doplňujícím příslušenstvím. Možným rizikem je také odření rámu kola i laku karoserie při montáži a demontáži.

Zohlednit byste měli nejen nosnost a hmotnost nosiče, kapacitu jízdních kol nebo kompatibilitu s typem vozu, ale i specifické vlastnosti. Například zda podporuje uzamykatelnost nosiče k autu a kol k nosiči, nebo jestli lze adaptérem rozšířit počet převážených kol. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší nosiče kol na páté dveře a jejich recenze.

Nejlepší nosiče kol na páté dveře – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších nosičů kol na páté dveře z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Thule Backpac 973Menabo MainPeruzzo Padova 3 FeThule ClipOn High 9106Menabo MistralSaris Bones RS 3Menabo Steel Bike 3Compass TRIPLE 3Menabo LogicMenabo STAND UP 2
Materiál-Pozinkovaná ocelŽelezo-Pozinkovaná ocel-Pozinkovaná ocelPozinkovaná ocelPozinkovaná ocelPozinkovaná ocel
Zamykání kolAnoNeNeAnoNeNeNeNeNeNe
Zamykání nosičeAnoNeNeNeNeAnoNeNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 nosičů kol na páté dveře

Thule Backpac 973

Thule Backpac 973 recenze a test

Nosič kol na páté dveře Thule Backpac 973 má flexibilní konstrukci, která umožní snadnou montáž na větší vozy, jako jsou SUV, ale i MPV nebo mikrobusy. Kapacita jsou 2 kola, kterou lze však rozšířit pomocí příslušenství až na 4 kola. Díky možnosti odejmout držák rámů je zajištěna jednodušší montáž kol do samotného nosiče.

Celková nosnost je nadstandardních 60 kilogramů z pohledu základních dvou kol a obvyklou z pohledu rozšířených čtyř kol skrze adaptér. Hodnota jeho hmotnosti je 14 kilogramů a krom jiného zaujmou také rozšířené žlábky pro přepravu i větších kol. V případě uložení je možné nosič složit do kompaktní podoby.

Určený je pro všechna kola, která mají velikost rámu v rozmezí 22-80 mm. Výhodou je možnost zamknout kola k nosiči. Pro zamčení nosiče k vozu je třeba pořídit příslušenství, kterým je Thule zámek 567. Tento model také disponuje schválením TÜV.

Nosnost a rozšíření na 4 kola, pro velká vozidla, možnost uzamčení
Zámek pro uzamčení k vozu nutno dokoupit, vyšší cena

Menabo Main

Menabo Main recenze a test

Nosič kol na zadní dveře Menabo Main je určený pro přepravu až 3 jízdních kol na jednou. Kladem je možnost univerzálního použití na celou řadu vozů, včetně sedanu. Váží jenom 7,6 kilogramů, a tak je nijak výrazně nezatěžuje. Nosnost daného nosiče je 45 kilogramů, což na běžná kola plně dostačuje. Díky své poloze na voze nezakrývá světla.

Je určený pro kola všech klasických velikostí plášťů. Zaujme ochrana na držáku rámu, která eliminuje riziko možného poškrábání. Kladem je také materiál, kterým je ocel s antikorozní úpravou, jež prodlužuje životnost nosiče.

Konstrukce využívá také krytky z pěny a měkkého plastu, což eliminuje jakékoliv poškození vozu. Nechybí certifikace GS/TÜV, která potvrzuje bezpečnost použití na našich silnicích. Samotná montáž by neměla být nijak náročná (samozřejmě první upevnění složitější bude) a také s ohledem na nízkou cenu jde o poměrně kvalitní model.

Cena/výkon, jednoduché upevnění kol, ochrana kol i auta
Bez zámků

Peruzzo Padova 3 Fe

Peruzzo Padova 3 Fe recenze a test

Držák kol na auto Peruzzo Padova 3 Fe je určený na páté dveře vozu. Funguje na principu uchycení kol v kolejnicích, kdy jsou zajištěna za rámovou trubku. Celkem je možné pomocí tohoto nosiče převážet až 3 kola. Zaujme svou univerzálností, kdy ho lze umístit na celou řadu klasických automobilů s karoserií hatchback.

Instalaci kol je možné provést pomocí speciálních držáků, které je nutné dokoupit zvlášť, jinak se upevňují popruhem. Bezpečnost kol kromě jiného zaručují také praktické řemínky. Ty umožní i uchycení kola, které bude mít plášť o velikosti až 70 milimetrů.

Nosič je vyroben z železa, což se podepisuje na jeho kvalitě. Zároveň to zvyšuje jeho váhu, která je 11,75 kilogramů. Jeho celková nosnost odpovídá třem převáženým kolům, a to 45 kilogramů. Kola bohužel při převozu nelze uzamknout, a tak chránit před zloději.

Pevná fixace (nejlépe s držáky), zvládne i elektrokola, robustní
Držáky kol se dokupují zvlášť (nemusí být mínus, podle ohlasů je fixace popruhy pevná)

Thule ClipOn High 9106

Thule ClipOn High 9106 recenze a test

Nosič kol na auto Thule ClipOn High 9106 se umisťuje na zadní dveře, tedy na víko zavazadelníku. Nabídne hlavně všestrannost, kdy umožní montáž na řadu vozů jak ve své klasické konstrukci, tak s využitím adaptérů, které má tento prodejce k dispozici. Tento model je pak určený pro převoz 2 kol.

Celková nosnost je 30 kilogramů, což odpovídá maximální váze 15 kilo na kolo. Hmotnost tohoto nosiče je 11 kilogramů. Bezpečný převoz kol je spojený také s tím, že je možné je během transportu snadno uzamknout k nosiči a eliminovat riziko krádeže.

Řešení využívá patentovaného zaskakovacího úchytu, což výrazně zjednodušuje proces samotné montáže. Po instalaci nezakrývá ani světla, ani registrační značku. Je schválen pro provoz ČR a splňuje potřebné normy.

Zaskakovací úchyt, uzamčení kol, kvalita provedení
Části dotýkající se s autem jsou málo pogumované, pořizovací cena

Menabo Mistral

Menabo Mistral recenze a test

Nosič kol na páté dveře Menabo Mistral zaujme tím, že všechny díly, co se dotýkají vozu mají krytky a ochranu, aby nedošlo k poškození laku. Zaujme také možnost složení. Má plastové matice, které usnadní jeho složené do kompaktní polohy. Při uložení zaujme také nízká hmotnost, která má hodnotu pouhých 4,4 kilogramů a rovněž tolik nezatěžuje samotné dveře kufru.

Tento nosič je určený na přepravu až 3 jízdních kol, čemuž odpovídá jeho maximální zatížení 45 kilogramů. Je možné přepravovat v podstatě jakákoliv kola o libovolné velikosti plášťů. I zde jsou díly potaženy ochranou, která chrání před poškrábáním.

Díky oceli s antikorozní úpravou nabídne jak pevnost, tak dostatečnou životnost tohoto nosiče. Jeho klady potvrzuje také získaný certifikát kvality XPR R18. Negativem je fakt, že nedisponuje zámkem pro větší bezpečnost kol, na druhou stranu se řadí do levnějšího spektra nosičů, kde to ani příliš očekávat nelze.

Nízká váha a dobrá skladnost, levný nosič
Nemá zámek, pedály prvního kola jsou příliš natěsno s vozem

Saris Bones RS 3

Saris Bones RS 3 recenze a test

Nosič kol na zadní dveře Saris Bones RS 3 zaujme nejenom jednoduchou a také celkem rychlou montáží. Zapomínat nelze také na to, že je konstruován odlišně než běžné držáky na auto. Zaujme i jeho všestrannost, kdy se hodí na vozy hatchback, sedan i minivan, a to díky ráčnovému systému uchycení na páté dveře vozidla.

Kladem je systém zámků, kdy je možné uzamknout nosič přímo k vozu a eliminovat jeho krádež. Má řadu patentovaných prvků, což ukazuje na jeho unikáty. Kvalitu potvrzuje jak kvality TÜV, tak i to, že výrobce dává doživotní záruku na možnou vadu materiálu.

Určený je pro převoz až 3 kol. Tomu odpovídá i vyšší nosnost, která činí opět trochu odlišných 48 kilogramů, tedy 16 kg na kolo. Zaujme také stabilita kol, které je dosaženo i díky využité speciálních pásků.

Integrovaný zámek, ráčnové uchycení, doživotní záruka na materiál
Vysoká cena

Menabo Steel Bike 3

Menabo Steel Bike 3 recenze a test

Držák kol na auto Menabo Steel Bike 3 je určený k instalaci na páté dveře vozidla. Aby nedošlo k jeho poškození, disponuje krytkami z pěny, ale i z měkčeného plastu. Kladem je i systém speciálních plastových matic. Díky nim lze nosič složit a díky kompaktním rozměrům i kamkoliv uložit.

Svou konstrukcí je určený pro přepravu 3 kol s maximálním zatížením 45 kilogramů. Pokud jde o celkovou hmotnost konstrukce, tak ta činí 12,8 kilogramů.

Kvalitě, odolnosti a delší životnosti napomáhá hlavně materiál, kterým je ocel, která je doplněna o antikorozní úpravu. O bezpečné uchycení kol se stará držák rámu, ale také upínací pásky, stejně jako různé druhy karabin.

Možnost složení a uskladnění, stabilní upnutí kol i nosiče
Nemá zámek k autu ani k nosiči

Compass TRIPLE 3

Compass TRIPLE 3 recenze a test

Nosič kol na auto Compass TRIPLE 3 spadá do kategorie takzvaných univerzálních variant. To proto, že ho lze instalovat na řadu pátých dveří vozů. K tomu slouží důmyslný systém uchycení, který zajistí stabilitu, stejně jako ochranu vozu. Svou konstrukcí je tento model určen pro přepravu až 3 jednotlivých jízdních kol.

Zaujme jednoduchost upnutí kola, kdy jsou k dispozici speciální objímky, které jsou doplněné fixační sponou. To umožní upevnění i jednou rukou. Dále nechybí ani textilní upínací pásky, které kvalitu usazení kola podpoří.

Kladem je dobrá nosnost, která je 45 kilogramů, stejně jako zaujme malá váha. I když je použita ocel s antikorozní úpravou, je docíleno toho, že celý nosič váží jenom 5,25 kilogramů. To usnadní jak celkovou manipulaci s ním samotným, tak i sníží zátěž dveří kufru.

Upevnění kola jednou rukou, nízká váha, ochrana vozu i kol
Může zakrýt značku a světla

Menabo Logic

Menabo Logic recenze a test

Nosič kol na páté dveře Menabo Logic je modelem, který je určený pro přepravu 2 jízdních kol. Zaujme i svým menším provedením, které má šířku jenom 99,5 cm. Navíc disponuje možností složení do ještě kompaktnější polohy, což se hodí ve chvíli, kdy ho budete chtít uložit.

Celkové možné zatížení nosiče je 30 kilogramů, což odpovídá kapacitě převážených kol v počtu dvou. Nechybí rychloupínací popruhy i držák rámu, který zajistí stabilitu během jízdy. Bohužel zámky u tohoto modelu opět nenajdeme.

Montáž je jednoduchá a po instalaci by nemělo docházet k zakrytí ani světel, ani značky. Vše je řešeno pomocí systému mechanických napínacích pásků. Kvalitu podporuje i materiál, kterou je v tomto případě ocel s antikorozní ochranou.

Snadná montáž kol na držák, rychloupínací popruhy
Absence gumové ochrany na úchytu k autu

Menabo STAND UP 2

Menabo STAND UP 2 recenze a test

Nosič kol na zadní dveře Menabo STAND UP 2 má vyvážený poměr robustního zpracování a přijatelné pořizovací ceny. Samotná montáž je realizována s využitím mechanických napínacích pásek. Kola jsou následně uchycena do ližin a následně uchycena také za rám. Celková nosnost tohoto řešení činí 30 kilogramů.

Jako materiál je zvolena pozinkovaná ocel s antikorozní ochranou a dále hliník. To se podepisuje na dostatečné kvalitě, ale i hmotnosti, která je 10,4 kilogramů. Tento model je určený na 2 kola různých velikostí, ale i typů rámů. Jejich pláště mohou mít rozměr až 45 milimetrů.

Nechybí pryč a pěna, která po instalaci chrání karoserii vozu. Co chybí, to je systém uzamykání. Kladem je však maximální doporučená rychlost při jízdě, která je 130 kilometrů v hodině, nebo to, že nezakrývá SPZ ani zadní světla.

Všestrannost, ochrana karoserie, materiál
Bez zamykání

Jak vybrat nosič kol na zadní dveře

Nosič kol na páté dveře je primárně volnou pro toho, kdo nechce, respektive nemůže (má tam jiný náklad) kola přepravovat na střeše a zároveň nemá tažné zařízení. Jde tedy o řešení, které je učené na takzvané víko zavazadelníku, které se jako páté dveře označuje hlavně u hatchback karoserií. A jak vybrat ten pravý nosič?

Typ vozu

I když v daném segmentu dominuje velká univerzálnost, je stále třeba myslet na to, že by měl být nosič kol určený na vaše auto. Mnoho výrobců proto uvádí seznam automobilů, se kterými není instalace žádným problémem. Doporučujeme hledět také na to, pro jakou karosářskou verzi je držák kol na auto určený. Může to být hatchback i sedan, stejně jako SUV a MPV, nebo třeba populární minivan.

Dále je třeba zjistit, zda nosič bude s vaším vozem kompatibilní ve svém základu, nebo zda bude nutné dokoupit různé adaptéry a jiné doplňky ve formě příslušenství. Toto všechno jsou věci, na které je nutné hledět primárně.

Upevnění na páté dveře

Tato část je spojená mimo jiné s ochranou vozu. Pokud pořizujete nosič kol na páté dveře vašeho vozidla, je dobré mít na paměti, že se jeho části mohou dotýkat karoserie. Zde by měla být samozřejmostí její ochrana. Základem by měly být měkké plasty, pryž či pěna, která chrání před poškrábáním. Některé nosiče mohou mít také fixaci pneumatik jízdních kol, aby se předešlo vzájemnému poškrábání laku.

Dále je třeba přihlédnout i k tomu, aby nedošlo k zakrytí poznávací značky, nebo k tomu, aby byla nosičem zakrytá světla (tento typ držáku kol například není vhodný pro světla v pozici zadního skla). Zde může hrozit nejenom pokuta, ale také riziko dopravní nehody. Většina nosičů SPZ nezakrývá, ale obzvláště při použití adaptéru na rozšíření počtu převážených kol je třeba být v tomto směru ostražitý.

Kapacita kol a zamykání

Ty základní umožní převážet 2 jízdní kola. Je však možné pořídit i větší nosič kol na zadní dveře, který je určený k převozu 3 jízdních kol. Tuto kapacitu lze následně u některých modelů rozšířit pomocí adaptérů až na 4 kola.

Uzamykatelnost existuje ve dvou variantách. První je možnost zamčení kol k samotnému nosiči, kdy není snadné kola jako taková ukrást. Druhou možností je uzamčení nosiče k autu, díky čemuž je eliminováno i odcizení samotného nosiče kol. Ideální je, když vybraný model disponuje oběma možnostmi, což ovšem u tohoto typu držáku není tak obvyklé, jako u nosiče na střechu.

Nosnost

Obvykle se udává jako celková, kdy je standardně u modelů pro 2 kola hodnota nosnosti 30 kilogramů a u modelů pro 3 kola hodnota 45 kilogramů. Z toho tedy vyplívá, že se většinou počítá s váhou kola okolo 15 kg. Pokud chcete převážet elektrokola, měly byste na tento parametr dávat větší pozor, stejně tak tehdy, pokud budete využívat přídavný adaptér pro další kolo.

Hmotnost

Může ovlivnit jak jednoduchost manipulace, tak i to, jak výrazně budou vaše páté dveře zatížené, když k tomu přidáme i hmotnost vašich kol. Co by mělo být vaším jasným cílem, to je celkem jasné. Měla by být co možná nejnižší, ale ne na úkor kvality. Škála variant je celkem rozmanitá a setkat se lze s variantami co váží 5 kilogramů, tak i s variantami, kde je jejich celková nosnost 15 kilogramů.

4.5/5 - (42 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.