Malé spotřebiče do kuchyně,

Tyčové mixéry: Test a recenze 10 nejlepších

V tomto článku se věnujeme kuchyňskému spotřebiči, který se v poslední době právoplatně stává velice oblíbeným mezi hospodyněmi a kuchaři po celém světě, o jakém je řeč? Je to tyčový mixér, chcete-li ponorný mixér. Kuchyňský pomocník, který v sobě kloubí obrovskou všestrannost a téměř žádná negativa. Vybrali jsme na základě hodnocení a testů ty nejlepší tyčové mixéry a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší.

Málokterý spotřebič do kuchyně nabídne tak multifunkční využití, jako právě tento a to navíc při kompaktních rozměrech a nízké hmotnosti. Právě to jsou hlavní důvody, proč se tyčový mixér těší takové oblibě – vejde se do každé kuchyně (ba i každé kancelářské kuchyňky), snadno jej přenesete kamkoliv, kde budete potřebovat jeho pomoc, snadno se myje a patří mezi nejméně hlučné kuchyňské spotřebiče vůbec.

Když již byla zmíněna jeho veliká všestrannost, pojďme si udělat výčet všech dovedností, které ponorné mixéry zvládají i s průměrně velkým příslušenstvím, které většina produktů obsahuje v základním balení. Tyčový mixér zvládá kromě mixování také sekat, šlehat, strouhat, krájet, drtit či hnětat. Aby mixér tohle všechno zvládnul, neobejde se bez zmíněného příslušenství. To je jeden z faktorů, který určuje cenu produktu – proto si důsledně příslušenství u vybíraného produktu zkontrolujte, abyste měli jistotu, že váš nástavec je u mixéru dodáván.

Současné modely, které nalezneme na trhu, mají většinou dostatečnou sílu, aby zvládly vysoké nároky, které na ně v kuchyni čekají. Ať již při výrobě zdravého RAW smoothie (koukněte také na smoothie makery), nebo přípravě krémové polévky, či dětských kašiček a pokrmů. Práci s ponorným mixérem zvládne naprosto každý. Na těle nalezneme většinou jen několik ovládacích prvků, jako je pulzní spínač a regulace otáček mixéru. Mějte na paměti, že tyčový mixér nepatří v žádném případě do rukou dětem.

Největší výhodou, kterou tato konstrukce skýtá oproti běžným robotům, je možnost pracovat s mixérem rovnou v hrnci či nádobě, kde jídlo připravujete. Oprostíte se tak o přelévání a přemisťování potravin z mísy do mísy, ušetříte si čas a našpiníte méně nádobí.

Akumulátorový, tedy bezdrátový tyčový mixér navíc poskytuje dostatečnou flexibilitu, zvláště při více spotřebičích na pracovním stole. Tyčový mixér je ve většině případů určen ke krátkému a rychlému použití, proto pro běh spotřebiče je nutné držet stisknuté tlačítko. Déle trvající práce s mixérem tedy nemusí být vždy pohodlná. Kromě ochrany motoru před přetížením tato vlastnost slouží také pro ochranu obsluhy.

Nejlepší tyčové mixéry – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších tyčových mixérů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelPočet rychlostíPříkonOdnímatelná noha / Příslušenství 
Braun Multiquick 7 MQ 7087 recenze a testBraun Multiquick 7 MQ 7087Variabilní1000 WAno / Ano
Tefal Quickchef HB656838 recenze a testTefal Quickchef HB656838201000 WAno / Ano
Bosch MSM66150 recenze a testBosch MSM6615012600 WAno / Ano
Sencor SHB 4460WH recenze a testSencor SHB 4460WHVariabilní1000 WAno / Ano
Bosch MSM67170 recenze a testBosch MSM6717012750 WAno / Ano
Silvercrest SSMS 600 D4 recenze a testSilvercrest SSMS 600 D4Variabilní600 WAno / Ano
Braun MQ 500 Soup recenze a testBraun MQ 500 Soup2600 WAno / Ne
Bamix Mono D 200 W recenze a testBamix Mono D 200 W2200 WNe / Ano
ETA Sapelo 3013 recenze a testETA Sapelo 30136800 WAno / Ano
Hyundai HB 983 recenze a testHyundai HB 9832380 WAno / Ano

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Braun Multiquick 7 MQ 7087Tefal Quickchef HB656838Bosch MSM66150Sencor SHB 4460WHBosch MSM67170Silvercrest SSMS 600 D4Braun MQ 500 SoupBamix Mono D 200 WETA Sapelo 3013Hyundai HB 983
Hmotnost0,9 Kg1,4 Kg1,3 Kg1,7 Kg1,5 Kg1,3 Kg0,7 Kg1,5 Kg1,4 Kg1,1 Kg
Funkce strouháníAnoNeNeNeNeNeNeNeNeNe
Drcení leduAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeNeNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 ponorných mixérů

Braun Multiquick 7 MQ 7087

Braun Multiquick 7 MQ 7087 recenze a test

Kvalitní tyčový mixér Braun MQ 7087 je jedním z nejlepších tyčových mixérů pro domácí použití. Hlavně díky jeho velkému počtu příslušenství, se kterým se dodává, je velice praktický a potěší také svým vysokým výkonem s příkonem 1000 W. Podle testů a zkušeností spotřebitelů je velice kvalitní a potěší i nízkou hlučností při provozu.

Ponorný mixér zvládne díky dodanému příslušenství mixovat, sekat, drtit, pasírovat, šlehat, krájet, strouhat, hnětat i mlít. Je to skutečně víceúčelový foodprocessor, který zastane v kuchyni nespočet situací. Výměna příslušenství je díky systému EasyClick velmi snadná a rychlá, stejně tak jako ovládání výkonu s technologií Easy SmartSpeed, která reaguje na intenzitu stisku.

Disponuje také technologií SplashControl proti nechtěnému rozstřiku surovin během mixování a pohyblivou mixovací nohou s noži ActiveBlade, díky které si snadno poradí i s nejtvrdšími surovinami. Pořizovací cena je vzhledem k možnostem tohoto mixéru nastavena velmi příznivě, proto má dle mnoha testů velmi dobrý poměr ceny a výkonu.

Komplexní mixér s mnoho příslušenstvím, vysoký výkon, nízká hlučnost
Nic zásadního

Tefal Quickchef HB656838

Tefal Quickchef HB656838 recenze a test

Ponorný tyčový mixér Tefal HB656838 Quickchef 3v1 má kvalitní zpracování a celkově dobrý poměr cena/výkon, velkou výhodou je jeho vysoký výkon 1000 W. Sílu má skutečně velkou, jak potvrzují spotřebitelé ve svých recenzích. K dispozici je celkem 20 stupňů výkonu, který se dá pohodlně škálovat podle potřeby a zpracovávaných surovin.

Ergonomicky padne skvěle do ruky a pohodlně se s ním pracuje, ovládací tlačítka jsou umístěna přesně tam, kde je budete při práci s mixérem hledat. Velice ostré nerezové nože jsou opatřeny kovovým krytem, který je dobře navržen a chrání proti rozstřiku surovin při mixování.

Výrobce k mixéru přidává několik kusů příslušenství, jedná se o šlehací metlu, nádobu se sekáčkem a plastovou nádobu na mixování o objemu 0,8 litru. Právě tato nádoba by mohla být podle mnohých zkušeností objemnější, na přípravu většího objemu jídla má nedostačující kapacitu. Kromě toho, že produkt doporučuje i šéfkuchař Ondřej Slanina potěší, že výrobce garantuje opravitelnost po dobu 15 ti let.

Kvalitní zpracování, vysoký výkon, dobrá ergonomie a pohodlná manipulace
Menší objem plastové nádoby

Bosch MSM66150

Bosch MSM66150 recenze a test

Tyčové mixéry Bosch si za dobu, co jsou na trhu, získaly nespočet pozitivních ohlasů. Nejinak je tomu v případě modelu MSM66150, který sice patří mezi levnější modely, ale i přes to zastane práci ponorného mixéru dokonale.

Pohonná jednotka má příkon 600 W, mixér je vybaven dvanácti rychlostmi a má odnímatelnou nohu. Ve výbavě nechybí základní příslušenství, kterým je metla na šlehání, mixovací nádoba, sekací nástavec neboli chopper a samozřejmě nerezová noha se čtyřmi noži. Jako ostatní modely i tento je vybaven pulzním spínačem, kterým se uvede spotřebič do chodu pouze jeho stisknutím.

Bosch má hmotnost 1,3 kilogramu a má dostatek výkonu i k drcení ledu. Nízká cena však nese absenci širšího příslušenství, například nástavce pro krájení a strouhání. I přesto drtivá většina zákazníků, kteří si již tento typ zakoupili, hodnotí výrobek velice pozitivně.

Dobrý poměr cena/kvalita
V některých případech nestabilní šlehací metla

Sencor SHB 4460WH

Sencor SHB 4460WH recenze a test

Levný tyčový mixér Sencor SHB 4460WH s výborným poměrem cena/výkon se chlubí příkonem 1000 W, díky kterému má více než dostatek síly na mixování a drcení i těch nejtvrdších potravin. Odpovídá tomu také funkce Ice Crash, která je určena pro účinné drcení ledu, například do koktejlů.

S dodaným příslušenstvím dokáže mixovat, sekat a šlehat. Nádoba se sekáčkem má objem 500 ml a mixovací vysoká nádoba má objem 700 ml, což by mohlo být pro některé případy nedostačující. Zajisté potěší rozšířená záruka na motor v době 6 ti let, anebo možnost mýt většinu příslušenství v myčce nádobí.

Na horní straně ponorného mixéru se nachází otočná luneta, kterou se plynule mění počet otáček – výkon mixéru. Snadno si tímto nastavíte optimální rychlost pro práci s konkrétními surovinami. Nerezové nože mají pro vyšší tvrdost titanový nástřik a kdykoliv můžete využít turbo režimu, při kterém se okamžitě dostaví maximální výkon, kterého je mixér schopen dosáhnout.

Nízká pořizovací cena, nadprůměrně velký výkon, výkonný turbo režim
Menší objem mixovací nádoby

Bosch MSM67170

Bosch MSM67170 recenze a test

Ponorný mixér Bosch MSM67170 patří k nejprodávanějším tyčovým mixérům současnosti, má stovky pozitivních recenzí, ve kterých se spotřebitelé shodují, že se jedná o spolehlivý a kvalitní mixér. Zaujme nízkou hlučností, velmi dobrým výkonem a zejména pak spirálovým napájecím kabelem, který při práci v kuchyni jen minimálně omezuje.

Výrobce jej dodává se standardním příslušenstvím, tedy s mixovací nohou, šlehacím nástavcem a s nádobou a nožem na sekání. Nechybí samozřejmě ani mixovací nádoba, byť ta je nejslabším místem celé dodávky, a to kvůli svému menšímu objemu 600 ml.

Velmi dobré ergonomii pomáhá měkčená úprava SoftTouch a snadný systém sejmutí nástavců z těla mixéru, tzv. Click mechanismums. Mixér má 12 rychlostí výkonu a silný elektromotor s příkonem 750 W. Velmi ostré nože QuattroBlade disponují funkcí AntiSplash, která předejde ve většině případů k rozstříknutí mixované směsi mimo prostor nádoby.

Skvělá flexibilita se spirálovým kabelem, ocenění Produkt roku, nízká provozní hlučnost
Menší objem mixovací nádoby

Silvercrest SSMS 600 D4

Silvercrest SSMS 600 D4 recenze a test

Tyčový mixér Silvercrest SSMS 600 D4 má velmi atraktivní poměr ceny k výkonu, ostatně jak bývá u produktů, které prodává řetězec Lidl, zvykem. Spotřebitelé jsou ve svých recenzích velmi pozitivní, oceňují dobrý výkon, dobré zpracování i poměrně bohaté příslušenství na to, za kolik se tento ponorný mixér prodává.

Spolu s ním dostanete také metlu na šlehání a drtič s vlastní nádobkou i víkem. Hlavní pasírovací nože jsou vyrobeny z nerezové oceli a jak zkušenosti konstatují, jsou kvalitní a ostré. Samozřejmostí je také mixovací nádobka z čirého plastu, u které pouze zamrzí, že výrobce nezmiňuje její velikost/objem.

Motor má díky příkonu 600 W dostatečný výkon a uvádí se do provozu dvěma tlačítky. První tlačítko je spojeno s možností nastavení otáček, zatímco druhé má funkci turbo, při které se ihned dostaví maximální výkon. Délka napájecího kabelu 1,5 metru je zcela dostačující, hmotnost 1,3 kg adekvátní a potěší 5 dodaných receptů, které najdete v balení.

Velmi nízká pořizovací cena, skvělý poměr cena/výkon, dobrá skladnost i příslušenství
Nic zásadního

Braun MQ 500 Soup

Braun MQ 500 Soup recenze a test

Sekací mixér Braun MQ 500 Soup je prodáván v jednoduchém balení bez dalšího příslušenství, pokud tedy dopředu víte, že standardní příslušenství používat nebudete, je ideálním řešení tato varianta. Neobsahuje ani tyčový šlehač, ani nádobu s velkým sekáčkem, za to má podle recenzí kvalitní zpracování a za chodu nízkou hlučnost.

Ergonomické tělo mixéru padne skvěle do ruky a ovládací tlačítka jsou umístěna přesně v místech, kde jsou při používání prsty. Dvě tlačítka přímo ovládají celý mixér – má tedy pouze dvě rychlosti bez plynulé změny otáček. Díky nízké hmotnosti 0,7 kg se dá snadno ovládat i jednou rukou, což ze zkušeností oceňují hlavně ženy.

Mixovací noha se pro skladování nebo snadnější mytí dá sundávat a spodní část mixovací nohy je opatřena patentovaným nerezovým nástavcem PowerBell, který slibuje již žádné rozstřikování. Může za to primárně část mixovací nohy ve tvaru zvonu, která předchází efektu hurikánu, který je při mixování obvykle následován vystříknutím tekutiny vně mixovací nádoby.

Jednoduchý a kvalitní tyčový mixér, nízká hmotnost, kvalita a nízká hlučnost
Bez dalšího příslušenství

Bamix Mono D 200 W

Bamix Mono D 200 W recenze a test

Profi tyčový mixér Bamix Mono D 200 W je určen pro náročné spotřebitele, kteří si potrpí na nejlepší kvalitu a možnost přípravy surovin netradičními postupy. Na ty je totiž tento ponorný mixér vybaven netypickými nástavci, které se oproti většině vyměňují na samotném konci mixovací nohy.

Výchozím nástavcem je univerzální multifunkční nůž s otevřenou hlavou, která zaručuje optimální cirkulaci všech zpracovávaných surovin. Dalším nástavcem je nůž na maso, šlehací disk a míchací disk. Všechny nástavce jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli a jsou kvalitní, stejně tak jako celý tyčový mixér.

Ve srovnání s ostatními má menší příkon 200 W, díky čemuž je mixér nejen energeticky úsporný, ale také velmi tichý. Do provozu se uvádí pulzním spínačem, pod kterým je na těle mixéru ještě další tlačítko, a to pro vyšší výkon. Kromě výše uvedeného je součástí balení také šlehací nádoba a držák na zeď, jenž je praktický a přispívá k celkově kompaktním rozměrům tohoto mixéru.

Tyčový mixér s netradičním příslušenstvím, profesionální zpracování, nízká hlučnost
Vyšší pořizovací cena

ETA Sapelo 3013

ETA Sapelo 3013 recenze a test

Také zástupce značky ETA jsme zařadili do top 10 tyčových mixérů a to její model 3013. Jedná se dobře vybavený model se silným motorem s příkonem 800 W a příslušenstvím, které bude drtivé většině zákazníků bohatě stačit.

Jak je nyní zvykem i zde se nalézá pulsní spínač a tlačítko turbo, které na krátkou dobu dodá maximální výkon. Na těle je také umístěna plynulá regulace otáček s šesti polohami, což je naprosto dostačující rozsah. V příslušenství najdeme sekací nástavec chopper, metlu na šlehání a vysokou mixovací nádobu.

Tlačítka jsou pod světlená, podle toho mj. poznáte, že je mixér zapojen v zásuvce a připraven ihned k použití. Přívodní kabel má délku 1 metr a ergonomický tvar držadla pomáhá k většímu pohodlí a také bezpečnosti.

Robustní a výkonné provedení
Absence víka na nízké misce

Hyundai HB 983

Hyundai HB 983 recenze a test

Zástupcem naprosto základního modelu s odnímatelnou nohou a základním příslušenstvím je Hyundai HB 983. Tento model je vhodný pro každého, kdo si není jistý, zda mu bude tyčový mixér vyhovovat, nebo zda pro něj najde uplatnění při přípravě jídel. Elektromotor má příkon pouze 380 W, což stačí na mixování měkčích surovin, omáček, polévek a tak dále.

Drcení ledu sice výrobce povoluje, nicméně s ohledem na nízký výkon mixéru bude přístroj pod velkou zátěží, což motoru ani komponentům příliš neudělá dobře. Součástí příslušenství je mixovací a šlehací nádoba s odměrkou o objemu 0,6 litru, multifunkční sekáček (chopper) a nerezová metla.

Za nadstandardní můžeme považovat délku kabelu, která má 1,45 metru a praktické je také přítomné poutko pro zavěšení. Mixér je vyroben celý z plastu a na těle má dvě tlačítka – jedno s regulovatelnou rychlostí otáček a druhé tzv. turbo tlačítko, které krátkodobě zajistí maximální výkon, kterého je tento tyčový mixér Hyundai schopen dosáhnout.

Nízká pořizovací cena
Nízký výkon

Nejprodávanější tyčové mixéry

Nejprodávanější tyčové mixéry na trhu jsou ty od značek: Lidl, Braun, Tefal, Bosch, Sencor. Nejlevnější tyčový mixér pořídíte už od 700 Kč.

Jak vybrat tyčový mixér

Vybrat ponorný mixér, může vypadat pro neznalého člověka zpočátku poněkud zmatečně, nicméně v praxi stačí hlídat jen několik důležitých vlastností a parametrů, které pro vás níže podrobněji rozepíšeme. Tyčový mixér může být v plastovém provedení, kovovém provedení, či v kombinaci. Může mít odnímatelnou nohu, nebo nohu pevně spojenou k motoru mixéru. Jednotlivé modely se liší počtem rychlostí a příkonem spotřebiče. Jak tedy vybrat ten pravý pro vaše potřeby?

Konstrukce a provedení

Na trhu je k dostání dvoje provedení tyčových mixérů a to buď s odnímatelnou nohou (těch je většina) nebo s nohou pevně spojenou k hnací hřídeli a motoru. Pevně spojená nerozebíratelná konstrukce je pevná a to je její největší výhoda. Setkáte se s ní buďto u nejlevnějších základních plastových modelů, nebo naopak u profesionálních mixérů, které se však v běžných eshopech ani nevyskytují. Takovýto spotřebič má však pouze jeden nevýměnný nástavec a netýká se vás ani možnost mytí nohy v myčce.

Naproti tomu tyčové mixéry s odnímatelnou nohou lze dále připnout k dalšímu příslušenství, čímž vznikne ten všestranný pomocník, který je nyní tak oblíbený. Častá výměna příslušenství může po čase způsobit vůli mezi jednotlivými komponenty, proto je lepší kupovat dražší mixéry, které mají tento systém lépe zpracovaný.

Kov nebo plast?

Každé provedení má své výhody, pokud však nebudete používat mixér jednou za rok, vyplatí se připlatit za kovové provedení, které bude mít delší životnost a je méně náchylné k rozbití. Kovové mixéry jsou těžší a tím také v ruce stabilnější, na druhou stranu právě vyšší hmotnost může zejména ženám při delším používání mixéru způsobit určitý diskomfort.

Výkonnost a počet rychlostí

Dva důležité parametry, které byste si měli při výběru hlídat. Výkonnost jako takovou u mixéru nezměříme a bohužel ji nijak standardizovaně nezmiňují ani výrobci. Podle čeho se lze ale orientovat je příkon elektromotoru, udávaný ve Wattech. Příkon se pohybuje od 350 W do 800 W a obecně platí, že čím vyšší příkon, tím bude tyčový mixér silnější a výkonnější. S vyšším příkonem stoupá také odběr elektrické energie a tím je provoz mixéru nákladnější.

Rychlosti, v jakým dokáže mixér pracovat, jsou důležité ve vztahu k různým potravinám a postupům. Základní modely začínají na dvou rychlostech otáček, doporučuje se však mít mixér, který má alespoň pět rychlostních poloh. Horní hranice počtu rychlostí se u nejlepších modelů zastavuje u 12 – 20.

Hmotnost, ergonomie a údržba

Váha spotřebiče je dobře dohledatelný parametr u každého modelu a pohybuje se od necelého jednoho kilogramu až klidně k dvěma a půl kilogramům. Čím vyšší váha, tím bude mixér stabilnější, ale vás také dříve mohou začít bolet ruce. Přirozeně platí, že robustnější kovové provedení jsou těžší než základní plastové modely.

Tělo mixéru může být pogumované a různě tvarované tak, aby se vám přístroj co nejpohodlněji a nejbezpečněji držel. Stejně jako u hmotnosti tak i zde se přínosy dobrého ergonomického provedení dostaví až po delším čase používání.

Mytí a údržba je v případě ponorných mixéru jednoduchá a rychlá. Pakliže máte model s odnímatelnou nohou, pak ji včetně dalšího příslušenství můžete dát s klidem do myčky nádobí. Doporučujeme však si možnost mít příslušenství v myčce dopředu ověřit. Samotné tělo mixéru se nám málokdy ušpiní, a proto jej stačí otřít vlhkou utěrkou. V případě mixéru s pevnou nohou musíte mytí zvládnout pouze v ruce.

Příslušenství

Pokud něčemu věnovat pozornost, pak je to právě příslušenství, které je součástí balení samotného tyčového mixéru. Nezapomeňte, že váš nový ponorný mixér bude natolik multifunkční, kolik nástavců a nádob bude obsahovat. Mezi nejběžnější příslušenství patří metla ke šlehání, nože se sekací nádobou, použitelnou také k drcení například ledu, a vysoká nádoba pro sekání a zmíněné šlehání. Pokročilé mixéry mají také speciální nástavce s nádobou na krájení, strouhání, hnětení a s takto vybaveným spotřebičem, již plnohodnotně konkuruje velkým kuchyňským robotům.

4.7/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.