Malé spotřebiče do kuchyně,

Tyčové mixéry: Test a recenze 10 nejlepších

V tomto článku se věnujeme kuchyňskému spotřebiči, který se v poslední době právoplatně stává velice oblíbeným mezi hospodyněmi a kuchaři po celém světě, o jakém je řeč? Je to tyčový mixér, chcete-li ponorný mixér. Kuchyňský pomocník, který v sobě kloubí obrovskou všestrannost a téměř žádná negativa. Vybrali jsme na základě hodnocení a testů ty nejlepší tyčové mixéry a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší.

Málokterý spotřebič do kuchyně nabídne tak multifunkční využití, jako právě tento a to navíc při kompaktních rozměrech a nízké hmotnosti. Právě to jsou hlavní důvody, proč se tyčový mixér těší takové oblibě – vejde se do každé kuchyně (ba i každé kancelářské kuchyňky), snadno jej přenesete kamkoliv, kde budete potřebovat jeho pomoc, snadno se myje a patří mezi nejméně hlučné kuchyňské spotřebiče vůbec.

Když již byla zmíněna jeho veliká všestrannost, pojďme si udělat výčet všech dovedností, které ponorné mixéry zvládají i s průměrně velkým příslušenstvím, které většina produktů obsahuje v základním balení. Tyčový mixér zvládá kromě mixování také sekat, šlehat, strouhat, krájet, drtit či hnětat. Aby mixér tohle všechno zvládnul, neobejde se bez zmíněného příslušenství. To je jeden z faktorů, který určuje cenu produktu – proto si důsledně příslušenství u vybíraného produktu zkontrolujte, abyste měli jistotu, že váš nástavec je u mixéru dodáván.

Současné modely, které nalezneme na trhu, mají většinou dostatečnou sílu, aby zvládly vysoké nároky, které na ně v kuchyni čekají. Ať již při výrobě zdravého RAW smoothie (koukněte také na smoothie makery), nebo přípravě krémové polévky, či dětských kašiček a pokrmů. Práci s ponorným mixérem zvládne naprosto každý. Na těle nalezneme většinou jen několik ovládacích prvků, jako je pulzní spínač a regulace otáček mixéru. Mějte na paměti, že tyčový mixér nepatří v žádném případě do rukou dětem.

Největší výhodou, kterou tato konstrukce skýtá oproti běžným robotům, je možnost pracovat s mixérem rovnou v hrnci či nádobě, kde jídlo připravujete. Oprostíte se tak o přelévání a přemisťování potravin z mísy do mísy, ušetříte si čas a našpiníte méně nádobí.

Akumulátorový, tedy bezdrátový tyčový mixér navíc poskytuje dostatečnou flexibilitu, zvláště při více spotřebičích na pracovním stole. Tyčový mixér je ve většině případů určen ke krátkému a rychlému použití, proto pro běh spotřebiče je nutné držet stisknuté tlačítko. Déle trvající práce s mixérem tedy nemusí být vždy pohodlná. Kromě ochrany motoru před přetížením tato vlastnost slouží také pro ochranu obsluhy.

Nejlepší tyčové mixéry – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších tyčových mixérů z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelPočet rychlostíPříkonOdnímatelná noha / Příslušenství 
Braun Multiquick 7 MQ785 recenze a testBraun Multiquick 7 MQ78510750 WAno / Ano
Tefal InfinyForce HB863A38 recenze a testTefal InfinyForce HB863A3820700 WAno / Ano
Bosch MSM66150 recenze a testBosch MSM6615012600 WAno / Ano
Concept TM4730 recenze a testConcept TM473011800 WAno / Ano
Braun Multiquick 5 MQ545 recenze a testBraun Multiquick 5 MQ5452600 WAno / Ano
Bosch MaxoMixx MSM88190 recenze a testBosch MaxoMixx MSM8819012800 WAno / Ano
Philips HR1673/90 recenze a testPhilips HR1673/90Variabilní800 WAno / Ano
Braun Multiquick 7 MQ775 recenze a testBraun Multiquick 7 MQ77510750 WAno / Ano
ETA Sapelo 3013 recenze a testETA Sapelo 30136800 WAno / Ano
Hyundai HB 983 recenze a testHyundai HB 9832380 WAno / Ano

Porovnání parametrů

 Braun Multiquick 7 MQ785Tefal InfinyForce HB863A38Bosch MSM66150Concept TM4730Braun Multiquick 5 MQ545Bosch MaxoMixx MSM88190Philips HR1673/90Braun Multiquick 7 MQ775ETA Sapelo 3013Hyundai HB 983
Hmotnost0,85 Kg1,3 Kg1,3 Kg0,9 Kg0,7 Kg2,5 Kg1,8 Kg0,85 Kg1,4 Kg1,1 Kg
Funkce strouháníAnoNeNeNeNeAnoNeAnoNeNe
Drcení leduAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 ponorných mixérů

Braun Multiquick 7 MQ785 Patisserie Plus

Braun Multiquick 7 MQ785 recenze a test

Prvním zmíněným tyčovým mixérem je Braun Multiquick 7 MQ785 Patisserie Plus, vítěz několika nezávislých testů. Braun se pyšní německou technologií, která je již více než 50 let známá svou spolehlivostí, precizností a vysokou kvalitou spojenou s výrobou tyčových mixérů.

Kromě bohatého příslušenství dostanete také dvě patentované technologie, první je SmartSpeed tlačítko, kterým silou stisku přímo regulujete otáčky mixéru. Druhá vychytávka je patentovaná spodní část nerezové mixovací nohy PowerBell, se kterou budete mít jemnější a rychlejší výsledky bez velkého rozstřiku surovin.

Braun má 10 rychlostí, příkon 750 W a váhu pouze 0,85 kilogramu. Je dostatečně silný a zároveň velice tichý. V příslušenství stojí za to vypíchnout disky na strouhání a krájení, hnětací hák či Food processor o velkém objemu 1,5 litru.

Nástavce na strouhání a krájení, technologie „Smart speed“
Absence nástavce na pyré (bramborovou kaši)

Tefal InfinyForce HB863A38

Tefal InfinyForce HB863A38 recenze a test

Tyčový mixér Tefal, konkrétně model InfinyForce HB863A38, splní také veškeré kuchyňské povinnosti na výbornou. Silný elektromotor s příkonem 700 W zvládne s přehledem drtit led, či ořechy a spolu se sekáčkem a metlou tvoří základní příslušenství pro širokou škálu použití.

Tefal InfinyForce se pyšní ActiveFlow technologií, co si pod ní představit? Je to pojmenování pro kovovou mixovací nohu vybavenou celkem čtyřmi čepelemi, z niž dvě jsou speciálně nakloněné a dvě rovné. Díky tomu zachytí nože maximální množství potravin, výsledek je tak hotov rychleji a efektivněji.

S hmotností 1,3 kilogramu nepatří mezi nejlehčí modely na trhu, může za to však kovové kvalitní provedení, což rozhodně není na škodu. Ergonomický úchyt je vybaven protiskluzovou úpravou, spotřebič se tedy drží pohodlně a hlavně bezpečně. Dalším plusem tohoto modelu je 20 ti rychlostní plynulé nastavení a funkce Turbo, při které se ihned dostaví plný výkon mixéru.

ActiveFlow technologie se 4 noži, 20 rychlostí
Šlehací a mixovací nádoba s objemem pouze 800 ml

Bosch MSM66150

Bosch MSM66150 recenze a test

Tyčové mixéry Bosch si za dobu, co jsou na trhu, získaly nespočet pozitivních ohlasů. Nejinak je tomu v případě modelu MSM66150, který sice patří mezi levnější modely, ale i přes to zastane práci ponorného mixéru dokonale.

Pohonná jednotka má příkon 600 W, mixér je vybaven dvanácti rychlostmi a má odnímatelnou nohu. Ve výbavě nechybí základní příslušenství, kterým je metla na šlehání, mixovací nádoba, sekací nástavec neboli chopper a samozřejmě nerezová noha se čtyřmi noži. Jako ostatní modely i tento je vybaven pulzním spínačem, kterým se uvede spotřebič do chodu pouze jeho stisknutím.

Bosch má hmotnost 1,3 kilogramu a má dostatek výkonu i k drcení ledu. Nízká cena však nese absenci širšího příslušenství, například nástavce pro krájení a strouhání. I přesto drtivá většina zákazníků, kteří si již tento typ zakoupili, hodnotí výrobek velice pozitivně.

Dobrý poměr cena/kvalita
V některých případech nestabilní šlehací metla

Concept TM4730

Concept TM4730 recenze a test

Svého zástupce mezi top ponornými mixéry má také ryze česká značka domácích elektrospotřebičů Concept. Do našeho přehledu jsme zařadili model TM4730, který má silný a výkonný motor, příznivou cenu a příslušenství, které stačí většině zákazníků.

Mixér má ergonomický tvar rukojeti a nerezovou odnímatelnou nohu. Dodává se v elegantní černé barvě se Soft Touch povrchem, který je pocitově sametový, ale hlavně má protiskluzové vlastnosti. Samozřejmostí je plynulá regulace otáček a to s 11 rychlostními polohami. Ve výbavě je dále přítomna mixovací nádoba o objemu 0,6 litru, šlehací metla a nádoba s noži na sekání či drcení.

Majitelé tohoto modelu vyzdvihují silný motor, dostatečný počet rychlostních stupňů a robustní provedení. Vedle pulzního spínače je přítomné také tlačítko turbo, které na krátký čas zajistí maximální výkon, kterého je mixér schopen.

Výkonný motor s příkonem 800 W
Vyšší hlučnost

Braun Multiquick 5 MQ545 Aperitive

Braun Multiquick 5 MQ545 recenze a test

Dalším zástupcem německé vytříbené kvality je Braun Multiquick 5 MQ545 Aperitive. Tento model se pyšní až o 30% nižší hmotností než mají běžně ponorné mixéry a musíme dát popisu zapravdu, s váhou pouhých 0,7 kilogramu se jedná o jeden z nejlehčích mixérů na trhu a vůbec nejlehčím zařízením v našem srovnání.

Nízké hmotnosti sekunduje úzká a měkká rukojeť, která splňuje vysoké nároky na pohodlí a bezpečnost. Mixér má dostatečný výkon i na drcení ledu, avšak příkon má pouze 600 W. Součástí příslušenství je kromě běžné výbavy také nádoba na mixování mletého masa, která u konkurence není rozhodně běžná.

V čem se však Braun Multiquick 5 MQ545 Aperitive od konkurence liší je absence škálovatelnosti rychlosti otáček. Nalezneme zde pouze pulzní spínač s jednou polohou a turbo tlačítko. Jinak se rychlost ovládat bohužel nedá, nicméně podle recenzí uživatelů to není velký problém.

Mixér pro mleté maso
Pouze dvě rychlosti

Bosch MaxoMixx MSM88190

Bosch MaxoMixx MSM88190 recenze a test

Za plnohodnotnou náhradu kuchyňského robota se může bez potíží pasovat tyčový mixér Bosch MaxoMixx MSM88190. Nabízí silný a výkonný motor s příkonem 800 W a velice bohaté příslušenství, se kterým zvládnete v kuchyni připravit téměř cokoliv.

Inovativní nástavce, které v balení naleznete, slouží pro sekání, krájení, strouhání, drcení i hnětení. Samozřejmostí je také nerezová metla na sníh. Mixér je vyroben kompletně z nerezu, čemuž také odpovídá vyšší hmotnost a to 2,5 kilogramu. Výhodou oproti konkurenci je také spirálový napájecí kapel, se kterým se vám prodlouží pracovní rádius a navíc vám nebude kabel zbytečně překážet na kuchyňské lince.

Bosch se snadno ovládá díky velkým ovládacím tlačítkům a ergonomický tvar rukojeti se Soft Touch úpravou přispívají k bezpečnosti a pohodlí při používání. Rychlost otáček se nechá škálovat ve dvanácti polohách a přítomno je také turbo tlačítko.

Bohaté příslušenství včetně hnětení
Navzdory bohaté výbavě chybí odkládací stojan

Philips HR1673/90

Philips HR1673/90 recenze a test

Ponorný mixér Philips HR1673/90 je výkonný tyčový mixér, který má velice kvalitní zpracování. Čepele drtících nožů jsou až 6x tvrdší než ocelové, a to díky speciální úpravě krytí nitridem titanu. Lepším výsledkům pomáhá také jejich tvarování do vlnky. Silný motor má příkon 800 W a model zaujme svým speciálním ovládáním rychlosti.

Nenajdeme u něj několik rychlostí ovládané tlačítkem či posuvníkem, vše je integrované do jednoho jediného tlačítka. Tato technologie SpeedTouch zvýší rychlost plynule tak, jak silně tlačítko stisknete. Variabilní nastavení rychlostí má samozřejmě i turbo režim, kdy se okamžitě dostaví maximální možný výkon. Rukojeť je ergonomická a na dotek měkká, nohu lze odejmout a připojit celou řadu příslušenství, které je součástí balení.

Patří mezi něj XL sekací nádoba, menší sekací nádoba a metla pro šlehání. Součástí je dále odměrka s objemem 1,2 litru, která při přípravě polévek, smoothies a dalších věcí přijde rozhodně vhod. Spotřebitelé zmiňují kvalitní zpracování a dostačující příslušenství, zaznívají také pozitiva směrem k výbornému výkonu, který si poradí i s těmi nejtvrdšími ingrediencemi.

Plynulá regulace rychlosti SpeedTouch, dvě sekací nádoby, kvalitní zpracování
Bez stojanu

Braun Multiquick 7 MQ775 Patisserie

Braun Multiquick 7 MQ775 recenze a test

Německá kvalita tyčových mixérů válcuje konkurenci, a proto jsme zařadili do našeho srovnání třetí model od výrobce Braun, konkrétně tedy Multiquick 7 MQ775 Patisserie. Stejně jako další modely máme i zde přítomnou technologii Smart Speed, kdy jedním tlačítkem regulujeme otáčky pouze intenzitou stisku.

Škálování rychlosti je s počtem 10 poloh více než dostatečné stejně tak jako příslušenství, které k tomuto ponornému mixéru dostanete – nerezovou mixovací nohu PowerBell, Food processor s objemem 1,5 litru, hnětací hák na těsto, sekací nástavec, nerezovou šlehací metlu, odměrnou nádobu a to nejdůležitější, disky na strouhání a krájení.

Příkon 750 W zaručuje dostatečnou sílu a výkon pro to, abychom mohli tento model s klidem nazvat plnohodnotnou náhradou velkého kuchyňského robota.

Široké příslušenství
Navzdory bohatému příslušenství chybí stojan

ETA Sapelo 3013

ETA Sapelo 3013 recenze a test

Také zástupce značky ETA jsme zařadili do top 10 tyčových mixérů a to její model 3013. Jedná se dobře vybavený model se silným motorem s příkonem 800 W a příslušenstvím, které bude drtivé většině zákazníků bohatě stačit.

Jak je nyní zvykem i zde se nalézá pulsní spínač a tlačítko turbo, které na krátkou dobu dodá maximální výkon. Na těle je také umístěna plynulá regulace otáček s šesti polohami, což je naprosto dostačující rozsah. V příslušenství najdeme sekací nástavec chopper, metlu na šlehání a vysokou mixovací nádobu.

Tlačítka jsou pod světlená, podle toho mj. poznáte, že je mixér zapojen v zásuvce a připraven ihned k použití. Přívodní kabel má délku 1 metr a ergonomický tvar držadla pomáhá k většímu pohodlí a také bezpečnosti.

Robustní a výkonné provedení
Absence víka na nízké misce

Hyundai HB 983

Hyundai HB 983 recenze a test

Zástupcem naprosto základního modelu s odnímatelnou nohou a základním příslušenstvím je Hyundai HB 983. Tento model je vhodný pro každého, kdo si není jistý, zda mu bude tyčový mixér vyhovovat, nebo zda pro něj najde uplatnění při přípravě jídel. Elektromotor má příkon pouze 380 W, což stačí na mixování měkčích surovin, omáček, polévek a tak dále.

Drcení ledu sice výrobce povoluje, nicméně s ohledem na nízký výkon mixéru bude přístroj pod velkou zátěží, což motoru ani komponentům příliš neudělá dobře. Součástí příslušenství je mixovací a šlehací nádoba s odměrkou o objemu 0,6 litru, multifunkční sekáček (chopper) a nerezová metla.

Za nadstandardní můžeme považovat délku kabelu, která má 1,45 metru a praktické je také přítomné poutko pro zavěšení. Mixér je vyroben celý z plastu a na těle má dvě tlačítka – jedno s regulovatelnou rychlostí otáček a druhé tzv. turbo tlačítko, které krátkodobě zajistí maximální výkon, kterého je tento tyčový mixér Hyundai schopen dosáhnout.

Nízká pořizovací cena
Nízký výkon

Jak vybrat tyčový mixér

Vybrat ponorný mixér, může vypadat pro neznalého člověka zpočátku poněkud zmatečně, nicméně v praxi stačí hlídat jen několik důležitých vlastností a parametrů, které pro vás níže podrobněji rozepíšeme. Tyčový mixér může být v plastovém provedení, kovovém provedení, či v kombinaci. Může mít odnímatelnou nohu, nebo nohu pevně spojenou k motoru mixéru. Jednotlivé modely se liší počtem rychlostí a příkonem spotřebiče. Jak tedy vybrat ten pravý pro vaše potřeby?

Konstrukce a provedení

Na trhu je k dostání dvoje provedení tyčových mixérů a to buď s odnímatelnou nohou (těch je většina) nebo s nohou pevně spojenou k hnací hřídeli a motoru. Pevně spojená nerozebíratelná konstrukce je pevná a to je její největší výhoda. Setkáte se s ní buďto u nejlevnějších základních plastových modelů, nebo naopak u profesionálních mixérů, které se však v běžných eshopech ani nevyskytují. Takovýto spotřebič má však pouze jeden nevýměnný nástavec a netýká se vás ani možnost mytí nohy v myčce.

Naproti tomu tyčové mixéry s odnímatelnou nohou lze dále připnout k dalšímu příslušenství, čímž vznikne ten všestranný pomocník, který je nyní tak oblíbený. Častá výměna příslušenství může po čase způsobit vůli mezi jednotlivými komponenty, proto je lepší kupovat dražší mixéry, které mají tento systém lépe zpracovaný.

Kov nebo plast?

Každé provedení má své výhody, pokud však nebudete používat mixér jednou za rok, vyplatí se připlatit za kovové provedení, které bude mít delší životnost a je méně náchylné k rozbití. Kovové mixéry jsou těžší a tím také v ruce stabilnější, na druhou stranu právě vyšší hmotnost může zejména ženám při delším používání mixéru způsobit určitý diskomfort.

Výkonnost a počet rychlostí

Dva důležité parametry, které byste si měli při výběru hlídat. Výkonnost jako takovou u mixéru nezměříme a bohužel ji nijak standardizovaně nezmiňují ani výrobci. Podle čeho se lze ale orientovat je příkon elektromotoru, udávaný ve Wattech. Příkon se pohybuje od 350 W do 800 W a obecně platí, že čím vyšší příkon, tím bude tyčový mixér silnější a výkonnější. S vyšším příkonem stoupá také odběr elektrické energie a tím je provoz mixéru nákladnější.

Rychlosti, v jakým dokáže mixér pracovat, jsou důležité ve vztahu k různým potravinám a postupům. Základní modely začínají na dvou rychlostech otáček, doporučuje se však mít mixér, který má alespoň pět rychlostních poloh. Horní hranice počtu rychlostí se u nejlepších modelů zastavuje u 12 – 20.

Hmotnost, ergonomie a údržba

Váha spotřebiče je dobře dohledatelný parametr u každého modelu a pohybuje se od necelého jednoho kilogramu až klidně k dvěma a půl kilogramům. Čím vyšší váha, tím bude mixér stabilnější, ale vás také dříve mohou začít bolet ruce. Přirozeně platí, že robustnější kovové provedení jsou těžší než základní plastové modely.

Tělo mixéru může být pogumované a různě tvarované tak, aby se vám přístroj co nejpohodlněji a nejbezpečněji držel. Stejně jako u hmotnosti tak i zde se přínosy dobrého ergonomického provedení dostaví až po delším čase používání.

Mytí a údržba je v případě ponorných mixéru jednoduchá a rychlá. Pakliže máte model s odnímatelnou nohou, pak ji včetně dalšího příslušenství můžete dát s klidem do myčky nádobí. Doporučujeme však si možnost mít příslušenství v myčce dopředu ověřit. Samotné tělo mixéru se nám málokdy ušpiní, a proto jej stačí otřít vlhkou utěrkou. V případě mixéru s pevnou nohou musíte mytí zvládnout pouze v ruce.

Příslušenství

Pokud něčemu věnovat pozornost, pak je to právě příslušenství, které je součástí balení samotného tyčového mixéru. Nezapomeňte, že váš nový ponorný mixér bude natolik multifunkční, kolik nástavců a nádob bude obsahovat. Mezi nejběžnější příslušenství patří metla ke šlehání, nože se sekací nádobou, použitelnou také k drcení například ledu, a vysoká nádoba pro sekání a zmíněné šlehání. Pokročilé mixéry mají také speciální nástavce s nádobou na krájení, strouhání, hnětení a s takto vybaveným spotřebičem, již plnohodnotně konkuruje velkým kuchyňským robotům.

4.7/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.