Malé spotřebiče do kuchyně,

Stolní mixéry & smoothie makery: Recenze nejlepších

Ať již jste zastáncem zdravé RAW stravy, která je dnes velice populární, nebo nejste, zajisté oceníte schopnosti a práci, kterou dokáže zastat stolní mixér. Již desetiletí jsou na trhu klasické stolní mixéry s (velkou) plastovou, či skleněnou nádobou a jejich neustálá invence a nové modely nám říkají, že zastoupení v našich kuchyních rozhodně mají.

V posledních letech se v nabídkách výrobců také stále častěji vyskytuje takzvaný smoothie maker, což není nic jiného, než v základu zmenšený stolní mixér, s menšími otáčkami a výkonem. Mixér na smoothie má však jednu zásadní přednost a tou je ta, že příprava probíhá rovnou v lahvi, ve které si hotový mixovaný nápoj rovnou odnesete. Sejmete víčko s noži a nahradíte jej uzávěrem bez nich, typicky má rovnou otvor na pití. Nabídka těchto mixérů, stejně tak jako klasických stolních, je velice bohatá. Existují také kombinované mixéry, které mají současně velkou nádobu, na přípravu širokého množství pokrmů, a rovněž lahve, ve kterých si hotové smoothie rovnou odnesete.

Nejlepší stolní mixér tak může vypadat pro každého jednotlivého člověka odlišně. Smoothie mixer je úzce zaměřen pouze na přípravu nápoje ze syrového ovoce, nebo syrové zeleniny do kterého se přidává ještě voda, nebo mléko. Pokud hledáte praktičtější a univerzálnější řešení, je pro vás jasnou volbou klasický velký stolní mixér, který si již při průměrném příkonu hravě poradí s tvrdou zeleninou, ledem či ořechy (na rozdíl od smoothie mixéru, který není na tyto tvrdé suroviny vhodný).

V naší recenzi stolních mixérů jsme porovnávali parametry, vlastnosti a zkušenosti uživatelů. Právě test stolního mixéru samotnými lidmi, kteří si jej již zakoupili, je hlavním měřítkem, podle kterého jsme mixéry do článku vybírali. V deseti vybraných produktech naleznete jak klasické stolní, tak kompaktní smoothie mixéry a v jiném článku jsme zpracovali také ruční šlehače. U každého produktu najdete základní charakteristický popis s největším plusem a mínusem.

Nejste si jisti, které parametry při výběru stolního mixéru sledovat a jakou mají váhu při rozhodování? Pak právě pro vás by mohl být přínosný nákupní rádce, který je hned pod recenzemi stolních mixérů a ve kterém jsou všechny důležité věci srozumitelně popsány.

Nejlepší stolní mixéry a smoothie makery – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších stolních mixérů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 ETA Vital Blend 3100 90000Philips HR2872/00G21 Blender Perfect SmoothieKenwood Blend-X Classic BLP 610WHElectrolux PerfektMix ESB2500Concept SM-3350Tefal BlendForce BL310A39Delimano NUTRIBULLET 600KitchenAid Artisan 5KSB5553EERPhilips HR2100/00
Materiál hlavní nádobyPlastPlastPlastSkloPlastPlastSkloPlastSkloPlast
Počet rychlostí92103112162
Hmotnost5 Kg1,2 Kg5 Kg3,8 Kg1,9 Kg0,95 Kg2,7 Kg2,7 Kg5,9 Kg1,5 Kg
Pulzní spínačAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 stolních mixérů a smoothie makerů

ETA Vital Blend 3100 90000

ETA Vital Blend 3100 90000 recenze a test

Stolní mixér Eta Vital Blend 3100 90000 patří mezi nejsilnější mixéry, které v recenzi máme a rovněž mezi nejvýkonnější mixéry na trhu. S regulovatelnými otáčkami mezi 15000 až 26000 si hravě poradí s každou zeleninou, ovocem, ledem či ořechy. Díky velké nádobě, která má objem až 2 litry, zvládne zpracovat polévky, omáčky a cokoliv, na co si vzpomenete.

Příkon má tento model 1800 W a sekunduje mu zmíněná velkoobjemová nádoba vyrobená z plastu. Eta si je tímto produktem natolik jistá, že poskytuje rozšířenou záruku na dobu 5 ti let. Pro dokonalou přípravu RAW stravy, zmrzliny či omáčky je nápomocen časovač – pro přesné nastavení doby mixování pro optimální zpracování surovin.

Rychlosti se nastavují pomocí 9 poloh a elektronické ovládání s 6 přednastavenými programy vám zase pomůže s obsluhou a ušetří čas. Víko má odnímatelnou krytku, pomocí které doplníte suroviny či vodu i během zapnutého stroje. Šestiramenný nůž jen podtrhuje velký výkon a skvělé výsledky tohoto stolního mixéru.

Vysoce výkonný, velký objem nádoby
Použitelný do 80 °C

Philips HR2872/00

Philips HR2872/00 recenze a test

Výkonný smoothie maker Philips HR2872/00 vyniká oproti ostatním mixérům na smoothie tím, že obsahuje také druhou nádobu na mixování různých potravin. V balení je tedy jedna lahev a jedna mixovací nádoba. Příjemná je možnost mít všechny části příslušenství v myčce, včetně odnímatelného nože.

Příkon je na tento kompaktní mixér slušný a to 350 W. Objem nádoby i lahve jsou shodné a to 0,6 litru, což je u této konstrukce průměr. Rovněž je jak lahev, tak nádobam vyrobena z nezávadného a tvrzeného plastu.

U tohoto modelu je tedy výhodou jeho univerzálnost, výkonnost a praktičnost. Uživatelé kvitují jeho malé rozměry, tichý chod a velice snadnou údržbu a používání. Pěknému designu sekunduje velice dobré dílenské zpracování, které slibuje dlouhou životnost. Pokud chcete mít smoothie mixér s přenosnou lahví a mixovací nádobou v jednom zařízení, může být Philips HR2872/00 pro vás ten pravý.

Kompaktní, výkonný, dvě nádoby
Mixovací nádoba objem 0,6 l

G21 Blender Perfect Smoothie

G21 Blender Perfect Smoothie recenze a test

Hledáte mixér s velkým M? Pak již nemusíte procházet recenzemi dále, protože ho máte přímo před sebou. Stolní mixér G21 Blender Perfect smoothie dělá svou práci opravdu skvěle a bude vám sloužit stejně výborně dlouhé roky. Vyniká poctivým zpracováním a použitím kovových dílů všude tam, kde dochází k velkému namáhání a přenosu síly.

Technické parametry tohoto modelu hovoří jasně a dělají z něj spotřebič, který konkurence vážně téměř nenabízí. Regulovatelné otáčky deseti rychlostmi v rozmezí 1 tisíce až 35 tisíci za minutu, nadprůměrný objem nádoby s 2,5 litry, příkon 1500 W a rozsah použitelnosti nádoby od -40 °C do 120 °C. Hmotnost mixéru je 5 kilogramů, takže si můžete být jeho stabilitou i při nejvyšším zatížení jisti.

Nádoba je vyrobena z kvalitního odolného plastu. S pomocí dostatečně výkonného motoru a ostrých nožů si hravě poradí s drcením ořechů a ledu, přípravou omáček a polévek, pomazánek či mletím masa. Díky velkému objemu nádoby je tento mixér vhodný do velkých rodin a všude tam, kde se zpracuje velké množství potravin.

Skvělý poměr cena/výkon
Pouze jedna velká 2,5 l nádoba (lze dokoupit menší)

Kenwood Blend-X Classic BLP 610WH

Kenwood Blend-X Classic BLP 610WH recenze a test

Stolní mixér Kenwood Blend-X Classic BLP 610WH s patentovanou technologií víceúrovňových nožů bude slušet každé hospodyni v každé kuchyni. Jeho příjemné rozměry a váha 3,8 Kg z něj dělají skvělý mixér pro nenáročné až středně náročné uživatele.

Elektromotor má příkon 800 W a variabilní nastavení rychlosti spolu s pulzním spínačem zajistí vždy dokonale zpracované suroviny, ať už připravujete smoothie, dětské přesnídávky, polévky, omáčky, nebo drtíte led či ořechy. Za plus lze považovat mixovací nádobu vyrobenou ze skla, která daleko lépe odolává vysokým i nízkým teplotám, než běžné nádoby vyrobené z plastu.

Součástí ovládání jsou také tři tlačítka, která mají přednastavené programy. Jsou to volby na polévky/koktejly, drcení ledu a program na opláchnutí. Stejného výsledku byste zajisté dosáhli i bez nich, ovšem s nimi ušetříte nemálo času a navíc výsledek s jejich použitím bude vždy dokonalý.

Skleněná hlavní nádoba
Plastová základna

Electrolux PerfektMix ESB2500

Electrolux PerfektMix ESB2500 recenze a test

Electrolux PerfektMix ESB2500 je prostě perfektní volba pro aktivně založené lidi, kterým by velký stolní mixér v kuchyni pouze překážel. Electrolux s tímto modelem cílí primárně na přípravu smoothie z ovoce a zeleniny a tomu přizpůsobuje i příslušenství, které obsahuje rovnou dvě nádoby, které jsou zároveň lahvemi na pití.

Je vás takto aktivních v rodině více? Pak není nic jednoduššího než dokoupit další lahve a zdravý nápoj z čerstvých potravin si může na začátku dne odnést každý. Na smoothie blender má tento model slušný příkon motoru a to 300 W. Tvarované nože se 4 břity v drtivé většině zvládnou zpracovat vše, co do vašeho oblíbeného mixu přidáte.

Objem nádob je 0,6 litru a jsou vyrobeny z kvalitního nezávadného plastu. Nádoby lze mít bez problému v myčce. Otáčky motoru dosahují až 23 000 za minutu a dobře je na tom také stabilita mixéru, která pomocí přísavek obstojí i při nejnáročnějším zacházení.

Dostatečně výkonný pro přípravu smoothie
Hůře mixuje tvrdé suroviny

Concept SM-3350

Concept SM-3350 recenze a test

Pokud se vám nechce utratit za mixér na smoothie větší sumu peněz, nebo si chcete jen tento spotřebič vyzkoušet, abyste věděli, zda je příprava zdravého smoothie pro vás to pravé, můžete sáhnout po modelu SM-3350 od výrobce Concept.

Jedná se o naprosto základní model se zpracováním a použitými materiály odpovídající pořizovací ceně. Srdcem mixéru je motor s příkonem pouhých 180 W a součástí balení jsou dvě plastové mixovací lahve, každá o objemu půl litru. Výrobce sice uvádí možnost drcení ledu, nicméně tomu bychom se s ohledem na nízký výkon raději vyhnuli.

Váha dosahuje necelého jednoho kilogramu, což potěší zejména v případě, kdy s vámi bude mixér cestovat. Plusem je také snadná údržba a čištění, stejně tak jako délka přívodního kabelu se 130 centimetry. S ohledem na nízkou hmotnost jsou pro stabilitu nutné protiskluzové nožičky, na které výrobce nezapomněl.

Nízká cena
Celoplastové zpracování

Tefal BlendForce BL310A39

Tefal BlendForce BL310A39 recenze a test

Zástupcem ve střední třídě stolních mixérů má také osvědčený výrobce domácích spotřebičů Tefal, my jsme pro vás vybrali model BlendForce BL310A39. Mixér má příkon 500 W a nádobu o objemu 1,5 l kdy užitný objem činí 1,25 litru. Největší předností konkrétně tohoto modelu je však jeho dodávaná hlavní nádoba, která je vyrobená z odolného skla, které skvěle odolává vysokým i nízkým teplotám.

Dle slov výrobce zvládne tento kousek s přehledem mléčné koktejly, smoothies, krémové polévky, dětské ovocné a zeleninové přesnídávky či dokonce drcení ledu. Pomáhá mu k tomu speciální nůž TriplAx, který při mixování vytváří tři různé pohyby, spolehlivě tak zvládne rozmixovat i ty nejtvrdší suroviny.

Snadnému mytí pomáhá odnímatelné dno s čepelemi a bezpečnost zajišťuje uzamykací systém. Mixér dokáže pracovat ve dvou rychlostech a nechybí mu ani pulzní spínač.

Odolná skleněná nádoba
Průměrný příkon

Delimano NUTRIBULLET 600

Delimano NUTRIBULLET 600 recenze a test

Mixér, který se svými parametry podobá klasickému stolnímu mixéru, ale tvarem smoothie mixéru. To je Delimano NUTRIBULLET 600. Tento model disponuje speciální extrakční čepelí z nerezové oceli, která se neopotřebovává – nemusí se brousit. Příkon elektromotoru činí 600 W a nabízí pouze jeden rychlostní stupeň s otáčkami 20 000 za minutu.

Abychom byli konkrétní, tak kompaktní rozměry znamenají 37 centimetrů na výšku a průměr mixéru 13,5 cm. S hmotností 2,7 kg se tak jedná o velice příjemné hodnoty. Nádoba má objem 0,7 litru a je vyrobena z plastu neobsahující BPA.

Ať již budete zpracovávat zeleninu, ovoce, semínka, jadérka, nebo stopky, s tímto modelem se k nejcennějším složkám, které obsahují, vždy dostanete. Po použití lze nádobu i nože mýt v myčce a může vám také přijít vhod uživatelská příručka s recepty nebo kapesní nutriční rádce, které jsou součástí balení.

Kompaktní rozměry
V základu pouze jedna nádoba

KitchenAid Artisan 5KSB5553EER

KitchenAid Artisan 5KSB5553EER recenze a test

Zástupce dalšího pořádného stolního mixéru je KitchenAid Artisan 5KSB5553EER, přístroj od osvědčeného výrobce prémiových spotřebičů. Kromě neotřelého červeného designu vás na první pohled dostane jeho tichý chod a perfektní stabilita, za kterou může základna z litého kovu. Váha se dostala nejen díky ní na necelých 6 kilogramů.

V balení dostanete rovnou dvě nádoby na přípravu vašich oblíbených jídel. Jednu větší, vyrobenou ze skla s objemem 1,5 l a druhou s objemem 0,75 l vyrobenou z plastu. Toto příslušenství je perfektně zkombinované a ve většině případů bude uživatelům naprosto dostačovat.

O chod mixéru se stará průměrně silný motor s příkonem 550 W, otáčky mají široký rozsah a mají předvolených 6 rychlostí. Za zmínku stojí také zajímavá funkce pomalého startu, kdy přístroj začne mixovat pomalu a pak rychle zvýší otáčky nožů. KitchenAid si za tímto výrobkem stojí, což dokazuje rozšířenou zárukou na tři roky.

Robustní provedení, dvě nádoby v základním balení
Pouze průměrný příkon

Philips HR2100/00

Philips HR2100/00 recenze a test

Svého kvalitního zástupce v kategorii stolních mixérů má také Philips, vybrali jsme konkrétně model HR2100/00. Jedná se o stolní mixér pro nenáročné uživatele, příkon tohoto zařízení je 400 W a použity jsou hvězdicovité, čtyř čepelovité nože. Příjemná je také hmotnost mixéru, která nahrává snadnému přenášení a manipulaci. Činí pouze 1,5 kilogramu.

Nárazuvzdorná nerozbitná zesílená plastová nádoba má objem 1,25 litru a lze mýt bez obav v myčce, stejně tak jako další části mixéru. Výrobce vylepšil hubičku na mixovací nádobě a díky tomu je vylévání a servírování čistější a pohodlnější.

Dvě rychlosti otáček se vám budou hodit při mixování měkčích a tvrdších přísad. Takže ať budete dělat smoothie, nebo mixovat polévku, výsledek bude vždy stoprocentní. Ovládání obstarává velký otočný knoflík a díky němu je práce s tímto stolním mixérem hračka a bude vás jen bavit. Výrobce myslel také na bezpečnost, a proto jsou přítomny senzory správného sesazení a samozřejmě gumové nožičky.

Nízká hmotnost
Příkon 400 W

Jak vybrat stolní mixér

V úvodu jsme si řekli, že rozlišujeme dvě základní provedení stolních mixérů a to velký plnohodnotný stolní mixér a kompaktní, méně výkonný, mixér na smoothie. Měli byste mít tedy jasno, které provedení vybíráte a pokud váháte, bude pro vás praktičtější volbou klasický stolní mixér, ve kterém si lahodné smoothie připravíte rovněž a navíc budete mít výkonného pomocníka, který zvládne rozsekat led, ořechy, nebo připravit krémovou polévku, lahodnou omáčku a mnoho dalšího. Smoothie z něj si sice neodnesete rovnou v lahvi, ale za to ho můžete ve stolním mixéru připravit najednou daleko více, buďto do zásoby na celý den pro vás, nebo pro vaši rodinu a blízké.

Příkon, výkon a rychlost otáček

Téměř by se nechalo napsat, že velikost příkonu = síla mixéru a tím pádem jeho výkon. Do výsledného výkonu se však ještě promítá rychlost otáček, kterých mixér dokáže dosáhnout a také například kvalita, počet a zpracování nožů. Proto se na tyto další dva parametry nezapomeňte podívat. Některé modely mohou mít až 6 nožů, zatímco jiné pouze tři.

Samotný příkon však hraje zásadní roli – pohybuje se od 300 W v případě smoothie mixérů až klidně po 2000 W v případě nejsilnějších stolních mixérů. Chcete-li však stroj, který si hravě poradí s nejtvrdší kořenovou zeleninou stejně dobře jako s ledem a ořechy, vybírejte z modelů, které mají příkon alespoň 800 W. I levnější modely, s příkonem pohybujícím se kolem 500W, však zvládnou většinu ovoce i zeleniny rozmixovat na výbornou.

Rychlost otáček není běžně zmiňovaný parametr, pohybuje se však mezi 5 ti tisíci otáček až klidně po 35 tisíc otáček za minutu. Více než samotná rychlost je důležitější možnost regulovat otáčky. Drtivá většina mixérů tuto možnost nabízí a doceníte ji při práci s různou zeleninou či ovocem.

Mixovací nádobu ze skla nebo z plastu?

Hned po motoru mixéru je druhou nejdůležitější věcí mixovací nádoba. Ta je ve většině případů vyrobena z tvrzeného plastu. Setkat se lze ale také s nádobami vyrobenými ze skla. Každý materiál má své klady a zápory a rozhodnout musí vaše preference.

Sklo

Skleněné nádoby mají to výhodu, že v nich můžete v klidu mixovat horké věci, typicky se jedná o polévky, omáčky či kaše. Připravený pokrm můžete rovnou z hrnce přelít do nádoby a dokončit, nemusíte se bát o její poškození, neb sklo si s horkem snadno poradí. Nástraha však číhá v jeho křehkosti a proto může stačit jeden pád a je po nádobě.

Plast

Dnešní plastové nádoby se všechny pyšní BPA FREE přívlastkem, takže si můžete být jisti, že zdravé pokrmy a cokoliv, co vás v mixéru napadne připravit, nebude látkami z plastu nikterak kontaminované. Jsou náchylnější na vařící polotovary a v případě porušení hrozí prasknutí a zničení nádoby. Plastové nádoby jsou však daleko pevnější, snesou hrubější zacházení a s časem se také bohužel poškrábou.

Velikost a objem nádoby

Smoothie nádoby, někdy označované jako cestovní lahve nebo prostě lahve, mají objem od půl litru do zhruba ¾ litru. Jsou vyráběny z bezpečných pevných plastů a zpravidla jich dostanete ke smoothie mixéru více než jednu. U nádob k plnohodnotnému stolnímu mixéru je rozsah objemu větší. Zpravidla se odvíjí od toho, jak moc silný mixér je. Jejich kapacita se pohybuje od 0,7 litru až ke 2 litrům. Řada stolních mixérů má své příslušenství rozšířené o menší či větší nádoby, plastové, skleněné, uzavíratelné, rozebírací. Důkladně se proto před koupí s dodávaným příslušenstvím seznamte.

Bezpečnost a mytí

V souvislosti s bezpečností se skloňují zejména gumové nohy mixéru. Ty bývají u současných modelů samozřejmostí a jejich úkolem je udržet spotřebič během chodu stabilně na jednom místě. Dokážete si představit, jakou paseku by mohl zapnutý mixér nadělat v případě převrhnutí, nebo spadnutí. Dalšími bezpečnostními prvky jsou senzory, které zabrání spuštění mixéru v případě, že nebudou všechny díly správně sesazeny.

Práci si zajisté ulehčíte v případě, že budete moci vložit co nejvíce komponentů do myčky na nádobí. Jedná se tedy především i víka, nádoby a nože. Většina komponentů lze bez problému v myčce mýt, jeli to pro vás ovšem zásadní, dopředu se o možnosti mytí v myčce informujte.

Doplňkové funkce a sortiment

Stolní mixér je ve své podstatě jednoduché zařízení s jasnou jedinou funkcí a tou je mixovat. Tu naštěstí většina modelů na trhu zvládá na výbornou, což je pro jejich uživatele nejdůležitější. U některých modelů se můžete potkat s přednastavenými programy pro rychlejší a efektivnější obsluhu. Rozdíl je také ve víkách, kdy některé mají speciální otvor, kterým lze do mixéru přidávat suroviny i během mixování.

Jako doplňkový sortiment lze brát hlavně možnost dokoupení dalších smoothie lahví, nebo v případě rozbití koupit novou hlavní nádobu, potažmo víka, nože a tak dále. Prémiové modely také nabízejí rozšířenou záruku a to klidně až na pět let.

4.7/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.